Jump to content

למה בשר חזיר\פירות ים לא כשרים?

אנימני

Recommended Posts

יותר חשוב מזה:

למה אסור לאכול חלב ובשר ביחד?

הרי רשום לא תבשל גדי בחלב אימו.

אבל עוף מוקרם בחלב פרה מותר?

זה פשוט

כי חכמים (תנאים לפני 2000 שנה) פרשו את הפסוק שהכוונה שאסור לבשל בשר וחלב ביחד

יותר חשוב מזה:

למה אסור לאכול חלב ובשר ביחד?

הרי רשום לא תבשל גדי בחלב אימו.

אבל עוף מוקרם בחלב פרה מותר?

הדת השומרונית מפרשת כל פסוק ואיסור פשוטו כמשמעו.

מותר להם לאכול בשר עם חלב בתנאי שהם לא אוכלים בע"ח בחלב של אמא שלו

נגיד עוף עם חלב מותר להם. או בקר עם גבינת עיזים.

סתם שיהיה לך לידע כללי

גם לפי כל הרבנים שבעולם האיסור מהתורה עצמה הוא לבשל ביחד בשר וחבל

כשתכלס עוף זה בכלל לא בשר ומותר לאכול פסטרמה ביחד עם גבינה צהובה כל עוד זה לא בושל ביחד

Guest הכל בשביל מכבי

מי שרוצה שיאכל גם זין של היפופותם זכותכם לאכול מה שאתם רוצים

אבל זה לא בסדר לבוא לעשות צחוק מדת במיוחד שהיא הדת שלכם

ואם השאלה שלך רצינית.. תשאל את אחד הרבנים בבית כנסת שקרוב לבית שלך והוא יתן לך תשובה , או שתשאל באחד הפורומים האלה של החבדניקים

מי שרוצה שיאכל גם זין של היפופותם זכותכם לאכול מה שאתם רוצים

אבל זה לא בסדר לבוא לעשות צחוק מדת במיוחד שהיא הדת שלכם

ואם השאלה שלך רצינית.. תשאל את אחד הרבנים בבית כנסת שקרוב לבית שלך והוא יתן לך תשובה , או שתשאל באחד הפורומים האלה של החבדניקים

השאלה שלי הייתה רצינית, אני שומר על האיסור הזה ועניין אותי לדעת מה הרקע שלו.

ואיזה פורומים של חבדניקים? לא ידעתי בכלל שיש דבר כזה חחחח..

בניתי בעיקר על תגובה של בן החצוצרן בנושא הזה.

בכל מקרה אני נאלץ לקבל את הטיעון שזה הגיע מבסיס בריאותי.... זה נשמע הכי הגיוני.

תודה למי שטרח וענה.

Guest הכל בשביל מכבי

לפי מה שאני יודע זה לא קשור לבסיס בריאותי אלא להפרסת פרסה והעלאת גירה

אבל קח בטוח תמצא שם תשובה ואם לא אז הרב יענה לך

"הכה את המומחה" בסגנון דתי

http://www.kipa.co.il/ask/?text=%D7%98%D7%...&searchrav=

חבל שאנשים כאן אומרים דברים חסרי בסיס כשאין להם ידע בתחום.

מבחינה דתית כל אחד יכול להגיד מה שהוא רוצה, עם זה אין לי בעיה, האיסור הדתי הוא דתי, הוא לא יכול להיות מגובה כאן בהיגיון, זאת פשוט חוצפה, אנשים כאן נותנים הסברים "רפואיים" או "מדעיים" שחבר של חבר של חבר מהב"ס אמר להם. נסו לבדוק את מה שאתם אומרים והאם יש לכם הוכחות מדעיות או רפואיות, ולא אתר אינטרנט דתי כלשהו הוא לא בעל סמכות רפואית או מדעית...

אסור לאכול חזיר לפי הדת כי אסור לאכול חזיר לפי הדת, אין לזה שום הסבר רפואי או מדעי וכל מי שאומר לך אחרת טועה ומטעה, זה לא הסבר מספיק טוב שה' אמר?

חוץ מזה גם ההנפצה הדבילית הזאת שאכילת בשר וחלב ביחד יכולה לגרום לכאבי בטן היא טמטום מארץ השמועות

זה משהו שתמיד שיגע אותי.

מישהו ממי שאומר את זה, בדק את זה?

זה משהו שתמיד שיגע אותי.

מישהו ממי שאומר את זה, בדק את זה?

זה חרטא

תחשוב בהגיון, זה נשמע לך מבוסס? מיליארדי אנשים אוכלים בשר עם חלב ולא קרה להם כלום. אם היה בזה משהו כבר היו מתפרסמים מחקרים בנושא, זה לא שחסרים אנשים עם אינטרס להוציא מחקר כזה.

זו סתם שיטת הפחדה לילדים דתיים

אסור לאכול חזיר לפי הדת כי אסור לאכול חזיר לפי הדת, אין לזה שום הסבר רפואי או מדעי וכל מי שאומר לך אחרת טועה ומטעה, זה לא הסבר מספיק טוב שה' אמר?

תשאל את מרווין האריס. הוא דווקא נותן הסבר (או לפחות תיאוריה) מדעית (ברמה של מדע פופולרי, לא קראתי את המחקר עצמו) למה באיסלאם וביהדות לא אוכלים חזיר. וההגיון שעומד מאחורי זה הוא אותו ההיגיון שגרם להודים לא לשחוט פרות (לפני שהסתובב להם הראש והם החליטו להחמיר, הם היו אוכלים את הפרות, אבל מחכים שהן ימותו מזקנה ולא שוחטים אותם מוקדם יותר).

בכלל שווה לקרוא את מרווין האריס.

אז מה הבעייה בצ'יזבורגר, לדוגמא?

לפי התורה שזה חמישה חומשי תורה

מותר לך לאכול לחם עם גבינה צהובה ופסטרמה לפי כל הרבנים (כאילו השם לא אסר את זה)

אבל לפני 2000 שנה ראו חכמים דאז שעם ישראל בא לידי טעות ומבשל גם בשר וחלב ביחד

אז הם אמרו שיהיה אסור לאכול את זה ביחד ויצטרכו לחכות 6 שעות כדי שאנשים לא יבואו לידי איסור תורה ויבשלו חלב ובשר ביחד

הכת הקראית(השומרונית זה כת אחרת בכלל אל תטעה) הולכת לפי הפשט של התורה - כלומר לא לפי גזרות וחומרות שגזרו רבנן או לפי התורה שבעל פה(הם לא מאמינים שנתנה התורה שבע"פ ביחד עם התורה שבכתב בהר סיני.)

בתורה רשום "לא תבשל גדי בחלב אמו" 3 פעמים והסבירו שכל פעם באה ללמד איסור אחר ושלושת האיסורים אלה אכילה בישול והנאה(כלומר למכור בשר וחלב ביחד או לתת אותם לכלב שלך וכו').

זה הפשט של התורה ועליו כולם מסכימים.

רבנן(חכמים שחיו לפני 2000 שנה שידעו לפרש את התורה הרבה יותר טוב ממה שאנחנו יכולים) גזרו גזרות בנוגע לאיסור הזה, כמו למשל איסור אכילה של בשר מכל סוג שהוא וחלב מכל סוג שהוא ביחד מחשש ל"מראית עין" - כלומר ע"מ למנוע מצב למשל שאני(בואו נגיד שאני עם הארץ שלא יודע דינים וכדו') רואה את הרב הראשי אוכל בשר וחלב (למרות שהוא אוכל בשר כבש וחלב פרה ולא באמת עושה איסור מהתורה) ואני יסיק מזה שמותר לי גם לאכול בשר וחלב מכל סוג שהוא כי אני לא יודע לעשות בעין שלי את ההפרדה בין בשר כבש ולבשר פרה.

עכשיו תשאלו "ואם אני אוכל בחדר סגור בלי שאף אחד רואה?"

אז צר לי לאכזב אותכם אבל ההפרדה היא גזרה מדרבנן,כלומר נוהגים בה תמיד ואין להקל בה.

בעניין ההמתנה בין בשר לחלב,באכילת בשר נתקעות חתיכות בין השיניים ויש שומן ששותף את הפה , לכן גזרו לחכות פרק זמן מסוים בין בשר חלב כדי למנוע אכילה או שתיה של חלב ביחד עם השומן\חתיכות בשר שיש בפה.

לתשובות נוספות פנו לבית המדרש הקרוב לביתכם.

אלא אם כן אתם פוחדים שמישהו יצליח להפעיל עליכם כוחות שכנוע מסתוריים שיצלחו בדרך תת הכרתית לגרום לכם לזנוח דרך חיים שלמה.

אם אתם רציונליים אני מקווה שלא תפחדו לשאול ותגשו.

תשאל את מרווין האריס. הוא דווקא נותן הסבר (או לפחות תיאוריה) מדעית (ברמה של מדע פופולרי, לא קראתי את המחקר עצמו) למה באיסלאם וביהדות לא אוכלים חזיר. וההגיון שעומד מאחורי זה הוא אותו ההיגיון שגרם להודים לא לשחוט פרות (לפני שהסתובב להם הראש והם החליטו להחמיר, הם היו אוכלים את הפרות, אבל מחכים שהן ימותו מזקנה ולא שוחטים אותם מוקדם יותר).

בכלל שווה לקרוא את מרווין האריס.

אני בדיוק קורא את המאמר המדובר האמת...

אתה יודע אתה יכול לכתוב את זה פה כי סביר להניח שרובנו לא ניקח לידינו את כתביו של מרווין האריס בזמן הקרוב

וחבל, כי הוא כותב דברים חכמים, שלא תמיד פשוט לצמצמם לכמה שורות. אבל בוא ננסה את העיקרון הכללי:

זה לא משתלם.

חזירים אוהבים לאכול שורשים של עצים וקנים של במבוק. זאת כנראה הסיבה שהם פופולריים מאוד באירופה (שם יש הרבה יערות אלונים) ובמזרח הרחוק (המון במבוק), כי אפשר היה להאכיל אותם כמעט בלי מאמץ. אפשר כמובן להאכיל אותם בדגנים, אבל את זה צריך לגדל ואז הם אוכלים את החיטה/התירס שבני האדם היו יכולים לאכול. את החורש הטבעי של ארץ ישראל העיזים השחורות אוכלות בצורה יעילה יותר ומתרגמות אותו לבשר, חלב וצמר. מה שאומר שבאוזר שלנו יותר יעיל לאכול דגנים ועיזים ולאסור לגדל חזירים מאשר לתת לכמה מגדלי חזירים לחסל את המרעה של העיזים ואת החיטה שבני אדם היו יכולים לאכול. בארה"ב משתמשים בחזירים כדי לתרגם בצורה יעילה (אם אני זוכר נכון היחס בין קילו בשר לקילו דגנים שהוא אוכל אצל החזיר הוא הטוב ביותר מכל בהמות האכילות) את שדות התירס של המישורים הגדולים לבשר זמין באזורי החוף.

וחבל, כי הוא כותב דברים חכמים, שלא תמיד פשוט לצמצמם לכמה שורות. אבל בוא ננסה את העיקרון הכללי:

זה לא משתלם.

חזירים אוהבים לאכול שורשים של עצים וקנים של במבוק. זאת כנראה הסיבה שהם פופולריים מאוד באירופה (שם יש הרבה יערות אלונים) ובמזרח הרחוק (המון במבוק), כי אפשר היה להאכיל אותם כמעט בלי מאמץ. אפשר כמובן להאכיל אותם בדגנים, אבל את זה צריך לגדל ואז הם אוכלים את החיטה/התירס שבני האדם היו יכולים לאכול. את החורש הטבעי של ארץ ישראל העיזים השחורות אוכלות בצורה יעילה יותר ומתרגמות אותו לבשר, חלב וצמר. מה שאומר שבאוזר שלנו יותר יעיל לאכול דגנים ועיזים ולאסור לגדל חזירים מאשר לתת לכמה מגדלי חזירים לחסל את המרעה של העיזים ואת החיטה שבני אדם היו יכולים לאכול. בארה"ב משתמשים בחזירים כדי לתרגם בצורה יעילה (אם אני זוכר נכון היחס בין קילו בשר לקילו דגנים שהוא אוכל אצל החזיר הוא הטוב ביותר מכל בהמות האכילות) את שדות התירס של המישורים הגדולים לבשר זמין באזורי החוף.

נראה לי שהבנתי.

ואנא תקן אותי אם אני טועה. מה שהוא אומר זה שהתורה (אולי בדומה לעוד חוקים שהיו נהוגים בתקופה ההיא) אסרה את אכילת החזיר, כי זה פשוט לא משתלם.

יש לו הסבר גם למה חמור הוא לא כשר?

או למה דגים מסויימים כשרים ואחרים לא?

אסור לאכול חזיר כי הבשר שלו הוא הכי לא בריא למאכל (הוכח רפואית)

התורה לא סתם קבעה שאסור לאכול חזיר , תמיד יש סיבה.

כמו שאסור לאכול בשר אחרי חלב, מכיוון שזה ממש לא בריא לקיבה שלנו (הוכח רפואית)

המטרה של התורה היא להנחות את בני האדם לחיות את החיים האידיאלים, גם מבחינת בריאות.

נראה לי שהבנתי.

ואנא תקן אותי אם אני טועה. מה שהוא אומר זה שהתורה (אולי בדומה לעוד חוקים שהיו נהוגים בתקופה ההיא) אסרה את אכילת החזיר, כי זה פשוט לא משתלם.

יש לו הסבר גם למה חמור הוא לא כשר?

או למה דגים מסויימים כשרים ואחרים לא?

אני לא בטוח עד הסוף אם התורה אסרה לאכול חזיר מתוך מודעות לכך שזה לא משתלם או שהאיסור הזה התקבל בציבור בגלל שהוא היה משתלם.

לגבי חמור - אני מניח שזה קשור לכך שכמעט בכל סיטואציה, חמור חי יביא לך יותר תועלת (כבהמת משא ו/או רכיבה) מאשר בשר של חמור שהרגת, ואני חושב שאתה צריך להאכיל חמור בהרבה יותר אוכל מאשר פרה כדי לקבל קילו בשר. אני לא מכיר מישהו שבדק ויכול להעיד עד כמה הבשר של חמור טעים (ולא פחות חשוב - מה הכמות של בשר חמור שאתה יכול להשיג מחמור ביחס לגודל שלו - אני מניח שהרבה פחות מאשר פרה). למיטב ידיעתי בשר של חמורים שימש כמאכל ברמה נמוכה יותר - למשל כמזון לכלבים. אם יש לך כמות מוגבלת של קש ודגנים כדי להאכיל את החמורים והפרות, וכמות מוגבלת של בשר חמור ובקר, ואתה רוצה להאכיל את כלבי הרועים שלך ואת המשפחה, להאכיל את הכלבים בבשר הבקר תהיה טעות, כי אז אתה תצטרף לאכול את בשר החמור או לוותר על הארוחה הבשרית. הצירוף של הדברים האלה הופך את האיסור על אכילת בשר חמורים להגיוני, ולכן יתקבל בקלות ע"י הציבור כאיסור דתי. שוב - אם תבדוק תגלה שגם שכנינו המוסלמים לא נוהגים לאכול בשר חמורים - ואין לי מושג אם זה מוגדר אצלהם ככשר או לא כשר.

לגבי דגים - אין לי מושג. צריך להניח שהאיסור נקבע בהתייחס לסוגי הדגים שהיו מוכרים לדייגי האזור באותה התקופה. מאוד יכול להיות שגם זה קשור לסוגי הדגים שהיה כדאי או לא כדאי לאכול.

לגבי דגים - אין לי מושג. צריך להניח שהאיסור נקבע בהתייחס לסוגי הדגים שהיו מוכרים לדייגי האזור באותה התקופה. מאוד יכול להיות שגם זה קשור לסוגי הדגים שהיה כדאי או לא כדאי לאכול.

מחקתי את התשובה המלומדת שלך (בלי ציניות) על החמורים, כי זאת סתם היתה דוגמא. באותה מידה יכולתי כלב או חתול (אל תזכיר את כמות הבשר המועטה בחיות האלה, כי לתרנגול ממוצע יש פחות בשר).

אגב תרנגול, לאיסור על סוגי העופות יש לו הסבר?

לגבי התשובה שלך על הדגים, אני יכול להסיק שבתקופתם לא היו מדוזות בחופי ארץ ישראל. תחשוב איזה תענוג זה...