Jump to content

הדיון על פולארד והתפאורה

ארגון השחקן ה-12

Recommended Posts

ומכיוון שאי אפשר יותר מעשרה ציטוטים בהודעה בפורום,

יהונתן פולארד

יהונתן פולארד היינו סוכן ישראלי בשבי שמרצה את דנתו ה-22 בכלא האמריקאנ,י לאחר שנאשם באשמת ריגול לטובת מדינת ישראל.

על פי אשתו של פולארד, המידע שסיפק יהונתן לישראל כלל פרטים על אמצעי לחימה ביולוגיים, כימיים וגרעיניים שבידיהם של עירק, אירן, לוב, וסוריה. כל האמצעים האלה נועדו לשמש נגד ישראל. הוא גם סיפק מידע על פתוח טילים בליסטיים במדינות אלו ומידע על פיגועים עתידיים שמתוכננים נגד מטרות אזרחיות בארץ.

שגם ממשיכה:

"ישראל היתה רשאית לפי החוק לקבל מידע זה, החיוני לביטחונה, בהתאם למזכר הבנה שנחתם בינה ובין ארה"ב בשנת 1983. אבל המידע נמנע מישראל בכוונה תחילה, כתוצאה מאמברגו בלתי חוקי על מידע מודיעיני, שהוטל ע"י שר ההגנה דאז, כספר וויינברגר וסמנכ"ל ה-CIA דאז אדמירל בובי ראי אינמן, שנטייתם הפרו-ערבית לא עלתה בקנה אחד עם מדיניות החוץ המוצהרת של ארה"ב.

בתחילה, יהונתן נידב את שירותיו ורק מאוחר יותר הוא הפך לסוכן רשמי של מדינת ישראל. קנאותו להציל חיים יהודיים היה המניע היחידי שלו. אפילו השופט שגזר את הדין – ושבהחלט לא התייחס באהדה למקרה – הכיר בעובדה שיהונתן היה אידיאולוג ולא רודף בצע, ולכן סירב להטיל עליו קנס כספי.

מהרגע שבו יהונתן נעצר בתחילת שנת 1985, ישראל הכחישה כל קשר אליו ושיתפה פעולה באופן מלא עם התביעה בארה"ב להבטיח עבורו מאסר עולם."

כיום נתון פולארד בכלא מזה 22 שנה במצב בריאותי לא קל, פי כמה ממה שיושבים אסירים ממדינות ידידותית אחרות של ארה"ב, בלי שמדינת ישראל תגיש בקשה לחנינה, חרף בקשות רבות של חברי כנסת ואזרחים.

XX-680457711219788.jpg

יהונתן פולארד לא שה תמים, לא מבין מה לו ולרשימה הזאת.

מה קשור תמים או לא תמים? אף אחד לא מושלם.

המדינה פשוט אדישה אליו ומדובר כאן על אנשים שנמצאים בשבי ובמקרה שלו בכלא רחוק ממשפחותיהם.

ואני שמח וגאה לשמוע על התפאורה הזו, כל הכבוד.

בהצלחה בהרמתה.

מה קשור תמים או לא תמים? אף אחד לא מושלם.

המדינה פשוט אדישה אליו ומדובר כאן על אנשים שנמצאים בשבי ובמקרה שלו בכלא רחוק ממשפחותיהם.

ואני שמח וגאה לשמוע על התפאורה הזו, כל הכבוד.

בהצלחה בהרמתה.

פולארד לא בשבי אלא יושב בכלא האמריקאי על עבירות ריגול, פולארד זה סוגייה שהדיעות לגביה הן לכאן ולכאן ולדעתי אין לו מקום ברשימה הזאת.

פולארד לא בשבי אלא יושב בכלא האמריקאי על עבירות ריגול, פולארד זה סוגייה שהדיעות לגביה הן לכאן ולכאן ולדעתי אין לו מקום ברשימה הזאת.

הבנת הנקרא, כתבתי שהוא בכלא.

יש לו מקום מהסיבה הפשוטה שכמו שהמדינה שלחה אותו, כך המדינה צריכה לדאוג לו.

פשוט וקל.

הבנת הנקרא, כתבתי שהוא בכלא.

יש לו מקום מהסיבה הפשוטה שכמו שהמדינה שלחה אותו, כך המדינה צריכה לדאוג לו.

פשוט וקל.

המדינה לא שלחה אותו.

ולמען האמת, אזרחות ישראלית הוא קיבל רק ב-1988, שנתיים אחרי שהיה בכלא.

המדינה השתמשה בו.

(וכנראה שהיא לא היחידה)

יהונתן פולארד לא שה תמים, לא מבין מה לו ולרשימה הזאת.

אם מצאו לנכון להחזיר את טננבאום הסוחר סמים אז איך אפשר להגיד לא לפולארד?

כי פולארד לא מוחזק בשבי.

הוא בכלא על פשעים שביצע והודה בהם כנגד מדינת ארה"ב.

המדינה לא שלחה אותו.

ולמען האמת, אזרחות ישראלית הוא קיבל רק ב-1988, שנתיים אחרי שהיה בכלא.

המדינה השתמשה בו.

(וכנראה שהיא לא היחידה)

אני לא יודע אם אתה צודק או לא.

אני כן יודע שהוא משלנו ושמים עליו זין.

אגב, הוא עצמו אמר שממשלת ישראל הפקירה אותו.

ולא משנה מתי הוא קיבל אזרחות ישראלית, שטעית לגבי השנה, זה סוף 95, הוא יהודי וזה מה שחשוב.

כי פולארד לא מוחזק בשבי.

הוא בכלא על פשעים שביצע והודה בהם כנגד מדינת ארה"ב.

אני יכול להחליף שמות ולהגיד אותו דבר על טננבאום

זה לא משנה את זה שטננבאום יצא לשם על דעת עצמו והאחריות עליו , לעומת פולארד שהיה בשליחות המדינה עד כמה שהציבור יודע .

זה שעשינו טעות פעם אחת לא מצדיק חזרה עליה.

אין בסיס להשוואה בין טננבאום לפולרארד (אני מניח שהראשון יותר חלאה מהשני, אבל בתחום הריגול אף פעם אי אפשר באמת לדעת).

זה ערבוב של מין בשאינו מינו. פולארד לא היה חייל בצה"ל, ואפילו לא אזרח ישראלי כשהוא עשה את המעשה (ביוזמתו ולא ביוזמת המדינה שבגינו נכלא. הסיפור שלו לא דומה לסיפור של חייל נעדר, הוא אדם שבגד במדינתו לטובת מדינה זרה ( ואפילו אם היא ידידותית ), ומשלם על זה את המחיר.

כתבתי כבר בבוטקה, שהקמת רעש בדרישה לשחרור מוקדם שלו גורמת נזק ליחסי ישראל ארה"ב וליחס ליהודים בארה"ב, וסביר להניח שרק מקטינה את הסיכוי שהוא ישוחרר.

בכל מקרה, מכיוון שהסיפור של פולארד שונה ושנוי במחלוקת, נראה לי שכדאי לחשוב על הרעיון שוב

כמו שרשמתי בנושא הקודם עזוב את זה אם הוא עזר לישראל או לא. פולארד הוא יהודי. אסור לנו לסמוך על הגויים בטיפולים כלפיו. אם מגיע לו כלא שימשיך את העונש בכלא ישראלי. אם לא שיגור עם אשתו בישראל. אבל שיהיה בארץ!

כמו שרשמתי בנושא הקודם עזוב את זה אם הוא עזר לישראל או לא. פולארד הוא יהודי. אסור לנו לסמוך על הגויים בטיפולים כלפיו. אם מגיע לו כלא שימשיך את העונש בכלא ישראלי. אם לא שיגור עם אשתו בישראל. אבל שיהיה בארץ!

אני ממש לא רוצה להפוך את הנושא המבורך הזה לויכוח על פולארד, אבל זה שהוא יהודי לא קשור לעניין. אם הוא ביצע עבירות נגד אמריקה, אז לה הוא צריך לשלם את חובותיו. אם הוא היה בשליחות ישראל נטו ונפל, זה משהו אחר. יהודי זה לא אומר שהוא קדוש. נחום מנבר מכר נשק לאיראנים, וענונו מכר אותנו לכל העולם, וטננבוים סחר בסמים בלבנון, ולכו תדעו מה גילה לחיזבאללה. כל אלה יהודים.

ובכל זאת כולם צריכים להשאר בתחומי ישראל ולמצות את הדין.

אנחנו בתור מדינת היהודים חייבים לטפל בכל היהודים בעולם. כי אם אנחנו לא נטפל, אז מי כן?

הוא עשה טעות, והוא שילם עליה. אמריקה היא ידידה של ישראל? ישראל עשתה מספיק הסכמים בשביל לשמח את אמריקה. למה לא מכניסים אותו לאחד ההסכמים?

ובכל זאת כולם צריכים להשאר בתחומי ישראל ולמצות את הדין.

טננבוים היה צריך לחזור לתחומי ישראל? היה מגיע לו להירקב שם בעינויים. החזירו אותו בגלל סיבות בטחוניות, ושילמנו עליו מחיר כבד.

אם הוא ביצע עבירות נגד אמריקה, אז לה הוא צריך לשלם את חובותיו. אם הוא היה בשליחות ישראל נטו ונפל, זה משהו אחר.

הוא היה בשליחות ישראל ועל זה אין ויכוח. ברגע שהוא היה בשליחות ישראל - מדינת ישראל מחויבת לעזור לו.

צודק, אני לא מעורה בפרטים אבל אם היה בשליחות ישראל אכן מחוייבת אליו. בקיצור, עכשיו ראיתי יש נושא בבוטקה לכל הויכוחים האלה, אז חבל לדרדר את הנושא הנ"ל. שוב, כל הכבוד על היוזמה.

טננבוים היה צריך לחזור לתחומי ישראל? היה מגיע לו להירקב שם בעינויים. החזירו אותו בגלל סיבות בטחוניות, ושילמנו עליו מחיר כבד.

טננבוים היה צריך לחזור לישראל ולהירקב פה בכלא. ככה לפחות אנחנו יודעים מה עושים איתו ודואגים לו. הוא היה צריך לשלם כל החיים על מה שהוא עשה. אבל בכל זאת הוא היה צריך להשאר בתנאים ההומניטריים של ישראל.

(ופה אני מדבר איתך כאילו פולארד לא היה בשליחות ישראלית אף על פי שהוא כן.)

אנחנו בתור מדינת היהודים חייבים לטפל בכל היהודים בעולם. כי אם אנחנו לא נטפל, אז מי כן?

למרות שמדינת היהודים כבר הייתה קיימת, פולארד כיהודי שזכאי לעלות לישראל מכוח חוק השבות בחר לחיות את חיו בארה"ב כאזרח ארה"ב. הוא דרש לקבל אזרחות והכרה כישראלי רק לאחר שנתפס והורשע.

מצטער, אבל בתור אזרח ששואף לשמור על המדינה שלו, אני לא מקבל את ההנחה שישראל צריכה לטפל בכל יהודי העולם, ולהיות מקלט לכולם, כולל האנטי ציונים, הנוכלים, והעבריינים (ואני לא ספציפית לפולארד). גם חוק השבות מסתייג מהגישה הזאת (וגם הרצל, אם מישהו היה שואל אותו.)

אבל לנקודה עקרונית - מאוד ממולץ להמנע מהפקת תפאורות בעלות מסר פוליטי או כל מסר אחר ששנוי במחלוקת. מעבר לתחושת אי הנוחות וחוסר ההזדהות שתפאורות מסויימות עלולות לגרום לי ולאנשים אחרים בקהל, הפקת תפאורות שנויות במחלוקת תגרום לי אישית לערעור הרצון לתרום (בכסף ובשיתוף פעולה ביציע) להפקת תפאורות. יהיה לי מעט מאוד חשק להרים שלט ביציע כשאני לא בטוח אם אני לא אמצא את עצמי מתנגד למסר שלו.

למרות שמדינת היהודים כבר הייתה קיימת, פולארד כיהודי שזכאי לעלות לישראל מכוח חוק השבות בחר לחיות את חיו בארה"ב כאזרח ארה"ב. הוא דרש לקבל אזרחות והכרה כישראלי רק לאחר שנתפס והורשע.

בשביל בצע כסף או בשביל אידיאולוגיה הוא בחר לעזור למדינת ישראל. זה לא משנה.

עצם זה שהוא החליט לעזור למדינת ישראל ולא משנה לשם מה מדינת ישראל צריכה לעזור לו.

מצטער, אבל בתור אזרח ששואף לשמור על המדינה שלו, אני לא מקבל את ההנחה שישראל צריכה לטפל בכל יהודי העולם, ולהיות מקלט לכולם, כולל האנטי ציונים, הנוכלים, והעבריינים (ואני לא ספציפית לפולארד). גם חוק השבות מסתייג מהגישה הזאת (וגם הרצל, אם מישהו היה שואל אותו.)

אבל לנקודה עקרונית - מאוד ממולץ להמנע מהפקת תפאורות בעלות מסר פוליטי או כל מסר אחר ששנוי במחלוקת. מעבר לתחושת אי הנוחות וחוסר ההזדהות שתפאורות מסויימות עלולות לגרום לי ולאנשים אחרים בקהל, הפקת תפאורות שנויות במחלוקת תגרום לי אישית לערעור הרצון לתרום (בכסף ובשיתוף פעולה ביציע) להפקת תפאורות. יהיה לי מעט מאוד חשק להרים שלט ביציע כשאני לא בטוח אם אני לא אמצא את עצמי מתנגד למסר שלו.

רד לארץ, הלכת רחוק מידי.

מסר פוליטי? תפאורה שנויה במחלוקת? איפה אתה חי?

אני חותם לך שגם השמאלני שבשמאלנים רוצה את כל השמות הללו בבית.

אין לי כוח לחפור לך בחזרה, רק שתדע שאתה טועה ושאתה ממש לא חייב לתרום לתפאורות.