Jump to content

הטלאי הצהוב - מקור המדים הצהובים

DeMiTRaDZe

Recommended Posts

מתוך הספר "מכבי תל-אביב מאה שנים ראשונות"

עד תחילת שנות ה-40 היו מדיה של מכבי תל-אביב צבועים בכחול לבן.

ב-1942, לאות הזדהות עם יהודי אירופה, שנרדפו בידי הנאצים ואולצו לענוד את הטלאי הצהוב, הציע כדורגלן מכבי, יוסף מירמוביץ שגם קבוצת מכבי ת"א תילבש חולצות צהובות, לצד הצבע הכחול, המסורתי.

הסיפורים הנוראים מאירופה "טיפטפו" לארץ-ישראל ושחקני מכבי ת"א שמעו על כך בכאב רב. הידיעה על הטלאי הצהוב הרעידה נימים נסתרים.

הצעתו של יוסלה נפלה על אוזניים קשובות והתקבלה ברוב קולות ע"י ההנהלה.

החולצות הצהובות היו אהובות בעיקר על שחקני שנות ה-50 וה-60.

הצהוב ממשיך ללוות את הקבוצה עד עצם היום הזה והפך לסימן ההיכר שלה.

חשוב שמי שלא יודע על כך ידע, במיוחד היום.

הצבע המקורי של מכבי תל אביב היה כחול לבן, כצבעי הלאום היהודי.

עד 1943/44 הצבעים של מכבי ת"א בכדורגל היו כחול ולבן, אבל העדויות משואת אירופה והטלאי הצהוב שלבשו היהודים בהוראת הנאצים, הביאה את ראשי מכבי ת"א לשנות את צבע החולצה לצהוב אשר גולדברג יום שלישי 21 אפריל , 10:04 window.google_render_ad();

מכבי ת"א ידועה בכינוי "הצהובים", כינוי שהולך איתם מתחילת שנות ה-40 ואין אוהד של מכבי ת"א שלא מזדהה בכינוי "הצהובים". צבע החולצה ששחקני מכבי ת"א לדורותיהם אוהבים יותר, מהצבע הכחול לבן של מדינת ישראל. עד 1943/44 שיחקה מכבי ת"א בתלבושות שונות, בצבעים של כחול ולבן.

"הכחולים" זה היה הכינוי של מכבי ת"א בשנות ה-20 וה-30, אבל הידיעות והצילומים על הוראת הנאצים הגרמנים, שהיהודים יענדו על בגדיהם טלאי צהוב עם מגן דוד והכיתוב יהודי" בגרמנית, הביאה את שחקני מכבי ת"א ובראשם, יוסף מרימוביץ', ואת ראשי הקבוצה לחשוב על מהלך של הזדהות עם יהודי אירופה, שכן רבים משחקני מכבי ת"א באותה עונה היו יוצאי אירופה שעלו לישראל, ערב פרוץ מלחמת העולם השנייה.

במספר ישיבות שקיימה וועד אגודת מכבי ת"א, הוחלט שהקבוצה תשחק עם חולצות צהובות ואת הסמל של מכבי ת"א, מגן דוד יבליטו בצבע הצהוב בצורה בולטת וזה היה נושא השיחה המרכזי בארץ ישראל.

לאחר חוקי נירנברג שהוכרחו היהודים ללבוש את התלאי הצהוב, מכבי שמו גם 'תלאי' צהוב כאות להזדהות ומאז זה נשאר.

מכבי ת"א אימצה את הכינוי "הצהובים" בהשראת הטלאי הצהוב, שאותו ענדו היהודים בשואה, מאז ועד עולם.

לזכור ולא לשכוח.

jude22.jpg

גאה להיות צהוב.

יש לי עוד משהו להגיד אבל רק בגלל כיבוד יום השואה אני לא אגיד..

לדעתי גם אני רוצה לומר אותו דבר.

גאה להיות צהוב,עוד נקודה יפה על מכבי.

קראתי את זה איפה שהוא.

אין על מכבי.

פשוט כיף להיות צהוב.

פשוט כיף לדעת שלקבוצה שאתה אוהב יש היסטוריה.

פשוט כיף לאוהד אותך מכבי!

• 1 year later...
הצבע המקורי של מכבי תל אביב היה כחול לבן, כצבעי הלאום היהודי.

לאחר חוקי נירנברג שהוכרחו היהודים ללבוש את התלאי הצהוב, מכבי שמו גם 'תלאי' צהוב כאות להזדהות ומאז זה נשאר.

לזכור ולא לשכוח.

jude22.jpg

צבעי הלאום היהודי (דגל ישראל) עדיין לא הוחלטו אז,

כחול-לבן היה צבעי התנועה הציונית, שזה גם מוסיף הרבה לגאווה שלנו.

• 1 year later...
לדעתי גם אני רוצה לומר אותו דבר.

גאה להיות צהוב,עוד נקודה יפה על מכבי.

תאמת שגם לי יש משהו להגיד ואני לא יגיד אותו..

רק שתדעו הצבעים הראשונים של מכבי לא היו לבן כחול

היה לפני זה עוד צבעים..

TZAHOV_big.jpg

לא רבים יודעים, אך במקור מדיה של מכבי ת''א היו בצבעי כחול-לבן. עם הגעת הסיפורים הנוראיים מאירופה אודות רדיפת היהודים ע''י הנאצים ובדבר הטלאי הצהוב, הוחלט להוסיף את הצבע למדי המועדון לאות הזדהות.

כאשר שחקני מכבי תל-אביב עלו למפגש ביום שבת מול בית''ר ירושלים עם מדי הקבוצה בצבעים כחול ולבן, לא מעט גבות הורמו, שכן נדירות הן הפעמים בהן משתמשת הקבוצה בשילוב צבעים זה, ולרוב עולה בצבעי הכחול-צהוב המסורתיים.

אלא שלא רבים יודעים כי עד לתחילת שנות ה-40, במשך למעלה משלושים שנה, היו מדיה הרשמיים של מכבי ת''א צבועים בצבעי כחול ולבן.

בשנת 1942, עם הגעת הסיפורים הנוראיים אודות רדיפת והשמדת היהודים ברחבי אירופה ע''י הנאצים ובדבר הטלאי הצהוב אשר אולצו היהודים לענוד, הוחלט במועדון לעשות צעד יוצא דופן ולשנות את צבעי המדים.

יוסל'ה מרימוביץ', מגדולי שחקני הקבוצה בכל הזמנים, הציע להנהלת המועדון להוסיף את הצבע הצהוב למדי מכבי תל-אביב, כאות הזדהות עם סבלם של יהודי אירופה.

הצעתו של מרימוביץ' נפלה על אוזניים קשובות והנהלת הקבוצה אשרה ברוב קולות את השינוי, אשר כלל את הפיכת הצבע הצהוב לצבע הרשמי של המועדון, לצד הצבע הכחול המסורתי.

מאז ועד היום, כידוע, משמש הצבע הצהוב כאחד מסימני ההיכר הבולטים ביותר של המועדון התל-אביבי.

http://www.hamaccabi.com/next.asp?ID=6740

• 1 year later...

ככה הופכים טרגדיה לגאווה. אחד הדברים המרגשים בלהיות מכביסט זה לקחת את הטלאי המקולל הזה וללבוש אותו בגאווה.

"הפועל קראו לי ****, אבל אני גאה - במגן דוד, שיש לי על החזה!"