Jump to content

"מעכשיו זה קשה עד שנהיה קל יותר"-לזכרו של אסף חממי ז"ל

Recommended Posts

לפעמים לוקח קצת זמן עד שמכירים אדם באמת. לפעמים הדמות שלו מטשטשת ככה שלא רואים את הפרטים הקטנים.

שנים גדלתי על דמותו המאיימת והמרתיעה של אסף חממי היקר והאהוב.

איכשהוא, תמיד צחקתי על החברים שלי מהמחזור שהצלחתי "לחמוק" דרך קורס פיקודי מלשרת תחתיו. תמיד הם היו מספרים שהיה מוציא אותם רגע לפני שמסיימים עוד מארב או עוד פעילות למסע ארוך ומפרך, בד"א כולל אלונקות, תרגולים אינסופיים וקושי פיזי ומנטלי לא נתפס. ועדיין, הם תמיד העריצו אותך. אולי המשפט האלמותי שלך-"מעכשיו זה קשה עד שנהיה קל יותר" נכנס להם חזק לראש שזה הכל כדי שנהיה מוכנים.

פגשתי אותך לראשונה כאשר קיבלת פיקוד על חטיבת הנגב. הזמנת כל אחד מהמפקדים לשיחה ארוכה, ואני ישבתי בשקט מוחלט, קצת מפוחד, בדקות הראשונות.

ואז שאלת כדי לשבור את הקרח-"מה קורה איתך קמחי, בדרך כלל אמרו לי שאי אפשר לסתום לך את הפה".

צחקנו ביחד.

סיפרתי לך שמרחוק ולאורך השנים, תמיד סיפרו לי כמה קשה ומחוייב היית. איך הכרת כל פינה, כל חייל, כל דבר שאפשר לדעת על המסייעת.

אפילו סיפרתי לך ש"גנבתי" את ספר המסייעת המפורסם שכתבת בלילות בלי שינה אחרי עוד מסע אלונקות שפתחת לבנמ"חים שלי, אחרי עוד מארב רועש בגבול הרצועה.

ופתאום, הצלחתי לראות אותך. כאילו התביישת, לא הבנת מי אותה דמות מופלאה שאני רואה מול עיניי. אמרת בחצי נימוס שכל הצלחה וכל סיפור זה בכלל האנשים שהיו שם בשבילך.

מאחורי המפקד האגדי של מסייעת רותם, של גדוד צבר, של כל כך הרבה התקלויות עומד בנאדם שקט, קצת ביישן, שלא מוכן באמת לקבל את כל המחמאות.

בתרגיל הראשון שחנכת אותי עמדת שקט. לחשת בכל סיטואציה קצת על האוזן, ביקשת שלא אישאב לקשר ולכל ההפעלה מסביב ואלך לראות מה קורה בעיניים של הלוחמים. אמרת שאתה כאן בשביל כל השטויות, אני צריך להנות ולחוות את האנשים. לתת להם את התחושה שאני אחד מהם, שהמסייעת הוא גוף אחד.

השבוע רץ בטירוף. ומכל הדברים באותו אימון שגרתי, אני לא אשכח את אותן 4 שעות. 

אלוף משנה אסף חממי היה מפקד מסייעת רותם, מפקד גדוד צבר, מפקד יחידת רימון. בתפקידו האחרון הסתער עם החפ"ק בקרב ארוך בנירים עד שנפל בקרב.

ומאחוריי אותה דמות עומד אדם נפלא, ביישן, חכם ואוהב שחסר לכולנו. נתגעגע אליך תמיד.

לא הכרתי את אסף אבל בתור לוחם בחטיבת גבעתי זאת דמות שאיכשהו אתה מכיר.

חממי. קצין כזה אגדי. חבר ששירת תחתיו מדבר עליו בהערצה.

יהי זכרו ברוך.