Jump to content

יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ולנפגעי פעולות האיבה - תשפ"ד


Recommended Posts

  • מנהלים ראשיים

izkor1.jpg

 

מילה קטנה ממני אליכם, מסורת השמירה על הימים הללו היא משהו שאני עושה כבר לא מעט שנים. כל שנה זה ניהיה יותר ויותר קשה, אך השנה זה הכי קשה מאי פעם. קשה היה לי לעבוד על הפורום ולהכין אותו, קשה לי לפתוח את הנושא הזה אך הבנתי כי אין ברירה וחייבים להמשיך, הדרך שלנו, הניצחון שלנו, הוא הזיכרון של אלו שקיפחו את נפשם על מנת להגן עלינו ולזכור את כל הנרצחים בפעולות האיבה והשנאה.

 

בשנה זו, יותר מכל שנה אחרת, אני מבקש מכם להוסיף נושאים, לציין את השנה הקשה שעברה עלינו.

 

נזכור ולא נשכח! 

 

Yellow_Ribbon.png

 

 

 

הערב, יום ראשון, ד' באייר תשפ"ב, 12.05.2024, חל ערב יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה.
יום הזיכרון חל מדי שנה יממה לפני חגיגות יום העצמאות של מדינת ישראל, כסמל למחיר ששילמה ישראל על הקמתה, וכזיכרון על המחיר שבקיומה.

 

על פי נתוני משרד הביטחון מספרם של חללי מערכות ישראל משנת 1860 ועד היום הוא 25,034

מיום הזיכרון תשפ"ג ועד היום נוספו 760 חללים למניין הנופלים ועוד 61 נכים שנפטרו כתוצאה מנכותם והוכרו במהלך השנה כחללי מערכות ישראל.

711 חללי מערכות ישראל נפלו במהלך מלחמת 'חרבות ברזל', בהם 637 חללי צה"ל, מתוכם 39 חברי כיתות כוננות, 68 חללי משטרת ישראל ו - 6 חללי שב"כ.

בעקבות מלחמת ׳חרבות ברזל׳ נוספו למשפחת השכול 1,294 הורים שכולים, 248 אלמנות ו-520 יתומים, 2,174 אחים ואחיות שכולים, ובסך הכל 4,236.

בשל הצפי לכמות משתתפים גבוהה במיוחד בטקסים בבתי העלמין, משרד הביטחון קורא לציבור הרחב לתת קדימות לבני המשפחות השכולות, לחיילי צה"ל וכוחות הביטחון. אזרחים שאינם נמנים על משפחת השכול יתבקשו לפקוד את בתי העלמין לאחר טקסי הזיכרון.

 

 

חללי פעולות איבה, מספר החללים עומד על 5,100 (מקום המדינה, מספר החללים עומד על 4,070 נרצחים). מתוכם: 782 ילדים ובני נוער עד גיל 18. כמו כן, 203 אזרחים זרים נרצחו במסגרת פעולות טרור לאורך השנים.
מאז יום הזיכרון אשתקד ועד היום נוספו 834 נרצחים בפעולות האיבה, 12 מתוכם כתוצאה מפיגועי טרור שקרו לפני אסון השבעה באוקטובר (אחת מהן היא חנה טובה נחנברג פיינר שנפצעה בפיגוע "בסבארו" בירושלים בשנת 2001 ונפטרה מפציעתה השנה). 
מ'השבת השחורה' ובמהלך כל מלחמת 'חרבות ברזל' נרצחו 822 אזרחים.
חללי מלחמת חרבות ברזל, במלחמה נרצחו 531 גברים ו-291 נשים. מתוכם: 40 ילדים עד גיל 18 ו-68 אזרחים זרים.
מאז שנת 1851 פיגועי הטרור והאיבה הותירו 3,948 יתומים, 971 אלמנות ואלמנים, 4,616 אחים ואחיות נותרו ללא האחים שלהם, 1,603 הורים שכולים.
אסון השבעה באוקטובר השאיר 630 יתומים, 177 אלמנים ואלמנות, 1,355 נותרו ללא אחים ואחיות ו-693 הורים שכולים.

 

מזיכרון - לתקומה.
נזכור לעד.
נזכור ולא נשכח.

 

ביום ראשון, ד' באייר תשפ"ד (12.05.2024), בשעה 20:00 בערב, תישמע בכל רחבי הארץ צפירת זיכרון באורך דקה, שתציין את פתיחתו של יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל. מיד לאחר הצפירה יחלו עצרות הזיכרון ברחבי הארץ. הטקס המרכזי יתקיים ברחבת הכותל בירושלים במעמד נשיא המדינה והרמטכ"ל.
ביום שני, ה' באייר תשפ"ד (13.05.2024), בשעה 11:00 בבוקר, תישמע צפירת זיכרון באורך שתי דקות, ולאחריה יתחילו טקסי הזיכרון הממלכתיים ב-53 בתי העלמין הצבאיים ברחבי הארץ ובאתרי ההנצחה. מיד לאחר הצפירה, ב-11:02, יחלוף מעל בית העלמין הצבאי והיכל הזיכרון הממלכתי בהר הרצל מטס מיוחד של מטוסי קרב במבנה חסר. 

אגף משפחות, הנצחה ומורשת במשרד הביטחון, האחראי על אירועי יום הזיכרון, השלים את הכנת 53 בתי העלמין הצבאיים, את אתר ההנצחה ללוחם הבדואי בצומת המוביל ומאות חלקות קבורה צבאיות ואלפי קברים הפזורים ביישובים השונים מקריית שמונה ועד אילת. ההכנות הלוגיסטיות לאירועי הזיכרון כללו הכשרת שטחים, הקמת מערך הסעות, הכשרת מתחמי חניות, פריסת כוח אדם בשטח, הפעלת מרכז שליטה ארצי, שילוט אלקטרוני להכוונה, הרחבת הכניסות לבתי העלמין, ועוד. זאת על מנת להגדיל את התפוסה המותרת בבתי העלמין. עובדי האגף יזמו במהלך השבועות האחרונים שיחות למשפחות השכולות לקראת יום הזיכרון, במטרה להעניק להן כל סיוע שיצטרכו. 
בשל הצפי לכמות משתתפים גבוהה במיוחד בטקסים בבתי העלמין, משרד הביטחון קורא לציבור הרחב לתת קדימות לבני המשפחות השכולות, לחיילי צה"ל וכוחות הביטחון. אזרחים שאינם נמנים על משפחת השכול יתבקשו לפקוד את בתי העלמין לאחר טקסי הזיכרון. משרד הביטחון יפעל להבטיח את הגעתן הבטוחה של המשפחות השכולות לטקסים בבתי העלמין הצבאיים ואת הגעת הציבור הרחב, ככל שהדבר יתאפשר.
השנה, בעקבות מלחמת 'חרבות ברזל', יעמוד משמר נר ב-35 יישובי עוטף עזה ובחניון רעים (פסטיבל הנובה) של חברי כיתות הכוננות עם אבוקת זיכרון,  לזכרם ולהוקרתם של חללי המלחמה. 
בניין משרד הביטחון בקריה בת"א יואר באלומת זיכרון, על המנחת בגג הבניין תוקרן המילה "יזכור" ועל הבניין עצמו יוקרן נר זיכרון ענק, כחלק מפרויקט ההנצחה המרכזי של משרד הביטחון להדלקת נר זיכרון וירטואלי באתר ההנצחה הממלכתי "יזכור". אזרחים המעוניינים להדליק נר לזכר חללי מערכות ישראל, מוזמנים לכתוב הקדשה באתר "יזכור" של משרד הביטחון ולשתפו ברשתות החברתיות. 

ת.נ.צ.ב.ה

--------------------------------------------------------------"ובמותם ציוו לנו את החיים"

הכבוד הגדול ביותר שאפשר להעניק לכל המתים הרבים,
שרוחם מהלכת עלינו היום,
האלמונים והאחרים,
הוא לעמוד מולם ולומר,
שקולם הביישני, המוקיע באלמותו - נשמע היטב מקצה הארץ עד קצה.

שנשתדל בכל יכולתנו לבנות מעלה שורשים,
שהם תקעו במו גופם באדמה הקשה,
עץ יפה, בית נאה, חברה יפה
והכל ככל האפשר

קולם מכשף אותנו לומר סליחה שהם שם ואנו כאן,
ולנסות לזכור אותם,
את פניהם, את גופם, את כאבם האחרון, את בגידת החיים, את תעלומת הכבוד,
את הפגז או המוקש, את כלילת השמים,
את המילים הארוגות להפליא שאומרים לפעמים בשמם,
לשווא.

זוהי ארץ מסוכנת, אומר יהודה עמיחי באחד משיריו,
ארץ מסוכנת.
ארץ מלאה חפצים חשודים
ובני אדם ממולכדים,
ומצבות זיכרון מונחות בכל, כמו משקולות
כדי שתולדות הארץ לא יעופו ברוח, כניירות .

וכך, יום אחד בשנה לובש הזיכרון קול צפירה ומכה כל אוזן
וכל שאר ימות השנה הוא מהדהד בחדרי הלב

יום הזיכרון הוא יום האהבה החיה בלי קץ - יום הגעגוע שלא יישוב עוד לביתינו

יהי זכרם ברוך.

 

izkor2.jpg

Link to comment
Share on other sites

מאוד קשה, כי זו השנה הראשונה (לפחות בחיי) בה אנחנו מציינים את יום הזיכרון במהלך מלחמה פעילה ומלחמה כה ארוכה.

הרבה ימים בשבעת החודשים הללו היו כמו יום זיכרון בפני עצמו. אבל חשוב לזכור את כל בנינו שנפלו, בין אם במלחמת העצמאות, סיני, ששת הימים, יום כיפור, שלום הגליל, האינתיפאדות, המבצעים שיצאנו אליהם במהלך השנים, ועוד ועוד. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

הודעה חשובה

בשימוש אתר זה אתה מסכים לתנאים הללו תנאי השימוש.