Jump to content

משבר הדיור

avi atias

Recommended Posts

לפני2 שעות , חןחן said:

יש המון מתווכים שהם אנשים טובים, אבל יש גם המון מתווכים שהם פשוט נוראיים / עלוקות / תתי אדם.

הם כל היום מתקשרים לבעלי דירות שמפרסמים ביד2 ואז משתלטים להם על הדירות. ומה לעזאזל הם עושים שבעל הדירה שמוכר לא יכול לעשות? 

הבעיה היא שהם לוקחים עמלה מהקונה/שוכר אז לבעלי הנכסים אין בעיה להגיד כן למתווך. כאן נעוצה כל הבעיה.

אנחנו קנינו דירה ממש על הבאזר לפני העליה האיומה הזאת, לפני כן נפלנו על מתווכים שהפילו עסקה אחרת שהיתה אמורה להיות ועוד מתווכת מפגרת שסתם הביאה אותנו לבית להלחיץ אנשים אחרים שלא סגרו את העסקה במהרה.

ולמה לעזאזל הם דורשים 2% + מע"מ מהקונה? זה המון המון כסף. בארה"ב אמנם העמלה גבוהה יותר אבל היא נגבית רק מבעל הנכס

אני ואשתי הלכנו לראות דירה באזור שלנו (צפון תל אביב). המתווכת פתחה לנו את הדלת ו... זהו. לא ידעה לענות על השאלות הפשוטות ביותר כמו למשל האם יש תוכניות בניה או תמ"א בבניין, בדיקה שעושים ב-3 דקות באתר של העירייה, מאיזה שנה הבניין, מתי החליפו צנרת, איזה קירות אפשר להרוס, טלפון של ועד הבית. פשוט כלום. אשכרה אפשר לאלף קוף שיתן את אותו שירות שהיא נתנה לנו, ועל זה הייתי צריך לשלם (במידה והייתי עושה את העסקה) קרוב ל-100,000 ש"ח. 

בארה"ב מתווך נדל"ן זה מקצוע שמכבד את עצמו. בארץ זה עלוקת מכירות שמקווה לקושש 3-4 עסקאות בשנה ומזה הוא חי. 

אבל בלי קשר לחוסר המקצועיות שלהם, העמלה שהם גובים מהקונה מגולמת במחיר הנכס ולא הם אשמים בעליית המחירים אלא אך ורק ממשלות הליכוד ב-15 השנים האחרונות בדגש על ישראל כץ שאחראי לפיגוע נגד המשפחות הצעירות של הורדת מס הרכישה ל-5%. תכף יבוא קרישי ויטען כאן שהזוגות הצעירים צריכים לחיות ברמת חיים של שנות ה-60 במשך 10-15 שנה עד שיצליחו להרוויח את הזכות לשמן איזה בומר או יורש שלו ב-200 חודשים מהחיים שלהם (פחחח, הבדיחה על חשבונכם, כי בשיעור עליות המחירים הנוכחי ההון העצמי הדרוש לקניית דירה גדל ב-70-80 אלף שקל כל שנה ונראה את החסכונות שלכם מדביקים את זה) ולהשתעבד לבנק ל-30 שנה. 

לפני2 שעות , YossiNew said:

לדעתי החוק אומר שה2% צריך להילקח מהמוכר. פשוט אף אחד לא אוכף את זה פה ולאף אחד אין כח להגיע לבית משפט.
מה גם שאני בטוח שאם תגיד דבר כזה למתווך - התשובה שלו תהיה: "אתה יכול ללכת למתווך אחר"

כל יום צץ מתווך חדש. כל אחד יכול להיות מתווך.

הם מרוויחים בצורה לא פרופורציונלית על עסקה , אבל גם מוציאים הרבה כסף על פרסום באינטרנט ושלטי חוצות בערים.

בדרך לק"א מצומת סביון למשל יש מיליון פרסומות של מתווכים, וגם ברחוב ויצמן בגבעתיים, כל כמה מטרים פרצוף של מתווך אחר. הם קוראים לעצמם "יועצי נדלן".

והכי מעצבן? נכון הם משלמים לאתר יד2 על פרסום דירות? אז אם הם מוכרים את הדירה הם לא מורידים את המודעה כדי שאנשים יתקשרו אליהם. כך שביד 2 יש מלא הודעות סרק בגלל השיטה המטומטמת הזאת שמתווכים יכולים להשאיר מודעות לזמן שהם שילמו עליהן. 

אמנם כבר קנינו דירה, אבל נושא הדיור מעלה לי את הסעיף

לפני4 שעות , הנדון said:

הזייה התורים בשגרירות הגרמנית. 

שיא האירוניה.

מתווכים זה אכן אחד המקצועות השפלים.

פעם אחת הלכתי לראות יחידה, ההיא מגיעה באיחור, קודם כל מוציאה לי ערימה של ניירת לחתום עליה (בחושך! מצאה לה...).

חיפשתי פנס לראות טוב-טוב על מה אני חותם. אחר כך חטפתי תסכול מהטמטום - בעל הבית איש בוגר, אני איש בוגר, למה אי אפשר לדבר בינינו ולסגור עניין? מי צריך אותך בכלל?

לא משנה. בכל אופן, רצתה חודש או חודש וחצי שכ"ד עמלה על זה שעשתה את הדבר המופלא הבא - פתחה לי את הדלת (הדיירת הייתה בפנים ויכלה לפתוח בעצמה).

מאז כשאני מתקשר לחפש דירות, אם אומרים לי תיווך, אני מנתק להם בפנים. תלכו לעבוד (ולא עליי...).

36 דקות לפני, אורלנדו בלוף said:

שיא האירוניה.

מתווכים זה אכן אחד המקצועות השפלים.

פעם אחת הלכתי לראות יחידה, ההיא מגיעה באיחור, קודם כל מוציאה לי ערימה של ניירת לחתום עליה (בחושך! מצאה לה...).

חיפשתי פנס לראות טוב-טוב על מה אני חותם. אחר כך חטפתי תסכול מהטמטום - בעל הבית איש בוגר, אני איש בוגר, למה אי אפשר לדבר בינינו ולסגור עניין? מי צריך אותך בכלל?

לא משנה. בכל אופן, רצתה חודש או חודש וחצי שכ"ד עמלה על זה שעשתה את הדבר המופלא הבא - פתחה לי את הדלת (הדיירת הייתה בפנים ויכלה לפתוח בעצמה).

מאז כשאני מתקשר לחפש דירות, אם אומרים לי תיווך, אני מנתק להם בפנים. תלכו לעבוד (ולא עליי...).

על מה היא החתימה אותך? הלכת לראות או לשכור?

12 דקות לפני, סטלן בטלן השמן said:

זה לא משנה אם מדובר בדירה להשכרה או למכירה,

הם מחתימים בשביל שתהיה מחוייב לשלם דמי תיווך 

לפני5 שעות , חןחן said:

זה לא משנה אם מדובר בדירה להשכרה או למכירה,

הם מחתימים בשביל שתהיה מחוייב לשלם דמי תיווך 

שזה בזוי לכשעצמו. אם אני לא שכרתי את שירותיו של המתווך אלא בעל הדירה שכר אותו כדי שיימצא לו דיירים - שבעל הדירה ישלם, מה זה קשור אליי? הם מנצלים פה פירצה בחוק ובגלל זה מרשים לעצמם לעשות את זה

לפני6 שעות , סטלן בטלן השמן said:

לראות. על זה שאני מתחייב לא לנהל משא ומתן ישירות מול בעל הבית ללא התיווך שלה.

וכמובן שאני מודע לתשלום שהיא דורשת וכו'.

ד"א בדקתי והחוק על דמי דיווך הוא רק על קניית דירה.

בהשכרה של דירה הדמי תיווך אמורים להיות משולמים על ידי מי שהדירה שלו.

בפועל זה לא קורה, והמתווכים עוקפים את זה באלף ואחת דרכים.

בפועל 2, אנחנו בפאניקה, יש מצוקה ואף אחד לא רוצה להתפשר ואנחנו מוכנים לשלם כמעט כל תוספת שיגידו לנו.

(נמציא לעצמנו שאם אנחנו הולכים לגור שנתיים + בנכס זה סכום זניח)

לפני19 שעות , ravid said:

אני ואשתי הלכנו לראות דירה באזור שלנו (צפון תל אביב). המתווכת פתחה לנו את הדלת ו... זהו. לא ידעה לענות על השאלות הפשוטות ביותר כמו למשל האם יש תוכניות בניה או תמ"א בבניין, בדיקה שעושים ב-3 דקות באתר של העירייה, מאיזה שנה הבניין, מתי החליפו צנרת, איזה קירות אפשר להרוס, טלפון של ועד הבית. פשוט כלום. אשכרה אפשר לאלף קוף שיתן את אותו שירות שהיא נתנה לנו, ועל זה הייתי צריך לשלם (במידה והייתי עושה את העסקה) קרוב ל-100,000 ש"ח. 

בארה"ב מתווך נדל"ן זה מקצוע שמכבד את עצמו. בארץ זה עלוקת מכירות שמקווה לקושש 3-4 עסקאות בשנה ומזה הוא חי. 

אבל בלי קשר לחוסר המקצועיות שלהם, העמלה שהם גובים מהקונה מגולמת במחיר הנכס ולא הם אשמים בעליית המחירים אלא אך ורק ממשלות הליכוד ב-15 השנים האחרונות בדגש על ישראל כץ שאחראי לפיגוע נגד המשפחות הצעירות של הורדת מס הרכישה ל-5%. תכף יבוא קרישי ויטען כאן שהזוגות הצעירים צריכים לחיות ברמת חיים של שנות ה-60 במשך 10-15 שנה עד שיצליחו להרוויח את הזכות לשמן איזה בומר או יורש שלו ב-200 חודשים מהחיים שלהם (פחחח, הבדיחה על חשבונכם, כי בשיעור עליות המחירים הנוכחי ההון העצמי הדרוש לקניית דירה גדל ב-70-80 אלף שקל כל שנה ונראה את החסכונות שלכם מדביקים את זה) ולהשתעבד לבנק ל-30 שנה. 

כל הפוליטיקאים אותו דבר, וכל שרי האוצר רוצים בטובת המשק והמשקיעים. הקונים לא באמת מעניינים אותם.

גם כשכחלון ויאיר לפיד היו שרי אוצר, הם קיבלו את כל מה שדרשו, ועדיין מחירי הדיור זינקו.

וגם בשנה האחרונה עם ליברמן המחירים זינקו באופן לא פרופורציונאלי, אחרי שליברמן דאג לשתף אותנו מעל כל במה, שהמחירים השנה יעלו ב 5% ואז תיקן ל 10%. ממש בעצמו דחף את שוק הדיור למעלה.

בסוף, מה שהפוליטיקאים לא רוצים לעשות, הריבית תעשה בתקווה.

אבל גם זה לא פתרון לטווח ארוך. כי הנהנים יהיו רק אלה שצברו כבר הון עצמי מכובד.

מי שידרש לקחת משכנתא גדולה, עדיין ידרש לשלם את אותו דבר, גם אם מחירי הדיור ירדו.

בשביל להוריד את המחירים צריך לעשות את הדברים הבאים:

1) לבנות במרכז, כולל התחדשות עירונית מאסיבית

2) לנטרל רגולציות של פקידים שמי יודע עבור מי הם עובדים

3) להביא קבלנים ועובדים זרים.

4) לבטל מס שבח במקרים מסויימים ולהגדיל מס רכישה

5) רשם שכירויות + מיסים הוגנים על שכירות.

6) מס על airbnb כמו על כל עסק.

7) לשווק יותר קרקעות, גם לאזרחים פרטיים, גם בהנחה לאנשים ששירתו בצבא.

הפוליטיקאים חיים בבועה, 95% מהם עשירים והחברים שלהם עשירים. ירידת מחירי הדירות בעבורם זה ניגוד אינטרסים להם ולחברים שלהם.

אין ימין ואין שמאל כולם קקות שרוצים לשמור על הכסא שלהם. 

עליה של 2-3 אחוז בת"א, לא מספיק יקר 

כמה אפשר לעלות?

גם הריביות עלו בצורה מטורפת

יהיו פה אנשים שימשיכו לקנות דירות ויהיו פה אנשים שלא יראו דירות כל חייהם

אפשר לקנות דירה בישראל גם עם 0 עזרה מהורים וכו' אם:

1. לא התקרחנתם בשנות ה-20 שלכם והבנתם איך החיים בארץ עובדים (וכמובן, חסכתם);

2. אתם מבינים שכנראה שלא תצליחו לקנות דירה בת"א.

אפשר להוסיף לזה גם "תחיו קצת פחות בסרט". אנשים סביבי טסים לחו"ל כמה פעמים בשנה, יוצאים למסעדות בתדירות שבועית, לחופשות בתדירות חודשית, ואז מתלוננים שאין להם הון עצמי לדירה. 

1 hour ago, הילד משער 8 said:

אפשר לקנות דירה בישראל גם עם 0 עזרה מהורים וכו' אם:

1. לא התקרחנתם בשנות ה-20 שלכם והבנתם איך החיים בארץ עובדים (וכמובן, חסכתם);

2. אתם מבינים שכנראה שלא תצליחו לקנות דירה בת"א.

אפשר להוסיף לזה גם "תחיו קצת פחות בסרט". אנשים סביבי טסים לחו"ל כמה פעמים בשנה, יוצאים למסעדות בתדירות שבועית, לחופשות בתדירות חודשית, ואז מתלוננים שאין להם הון עצמי לדירה. 

בשנות ה20 לחיים, אנשים בארץ עושים שנה בצבא, טיול אחרי צבא ואז הולכים ללמוד לרוב 3-4 שנים, במקביל להרבה ימי מילואים. רק בגיל 25-26 מתחילים לחסוך.

כמה חסכת ב 5 שנים אם אתה עם משכורת ממוצעת במשק?

ואגב, הכסף שחסכת בשנים האלה, שווה חצי עשור לאחר מכן. אם לא השקעת את הכסף, אז הפסדת בגדול. עדיף היה שתטוס לחו"ל ותקנה רכב ובגדים.

לדעתי, למי שלא עובד בהייטק במדינה שלנו, או לא עצמאי מוצלח, או לא עבד ממש מגיל 18 והשתמט מהצבא, אין זכות קיום במדינה שלנו נכון לעכשיו.

גם להייטקיסטים ועצמאים כבר יש פחות ופחות זכות קיום.

ואני אף פעם לא אבין את השקר הזה של הטיסות.

תשאל את ההורים שלך אם הם לא טסו לחו"ל פעם בשנתיים שלוש בגילאי ה 20 שלהם כשהמחירי טיסות היו פי 4 מהיום לעומת ההכנסה. ובמקביל גידלו ילדים וקנו בית. כל זה לפני גיל 30. 

לפני3 שעות , avi atias said:

בשביל להוריד את המחירים צריך לעשות את הדברים הבאים:

1) לבנות במרכז, כולל התחדשות עירונית מאסיבית

2) לנטרל רגולציות של פקידים שמי יודע עבור מי הם עובדים

3) להביא קבלנים ועובדים זרים.

4) לבטל מס שבח במקרים מסויימים ולהגדיל מס רכישה

5) רשם שכירויות + מיסים הוגנים על שכירות.

6) מס על airbnb כמו על כל עסק.

7) לשווק יותר קרקעות, גם לאזרחים פרטיים, גם בהנחה לאנשים ששירתו בצבא.

מוסיף תחבורה ציבורית פונקציונלית ומשופרת שבעתיים.

ברגע שההגעה לת"א תהיה זניחה, האזורים סביבה יוכלו להיות משווקים כ"פרברי ת"א".

כמו, להבדיל אלפי הבדלות, ניו יורק וניו ג'רזי.

35 דקות לפני, avi atias said:

בשנות ה20 לחיים, אנשים בארץ עושים שנה בצבא, טיול אחרי צבא ואז הולכים ללמוד לרוב 3-4 שנים, במקביל להרבה ימי מילואים. רק בגיל 25-26 מתחילים לחסוך.

כמה חסכת ב 5 שנים אם אתה עם משכורת ממוצעת במשק?

ואגב, הכסף שחסכת בשנים האלה, שווה חצי עשור לאחר מכן. אם לא השקעת את הכסף, אז הפסדת בגדול. עדיף היה שתטוס לחו"ל ותקנה רכב ובגדים.

לדעתי, למי שלא עובד בהייטק במדינה שלנו, או לא עצמאי מוצלח, או לא עבד ממש מגיל 18 והשתמט מהצבא, אין זכות קיום במדינה שלנו נכון לעכשיו.

גם להייטקיסטים ועצמאים כבר יש פחות ופחות זכות קיום.

ואני אף פעם לא אבין את השקר הזה של הטיסות.

תשאל את ההורים שלך אם הם לא טסו לחו"ל פעם בשנתיים שלוש בגילאי ה 20 שלהם כשהמחירי טיסות היו פי 4 מהיום לעומת ההכנסה. ובמקביל גידלו ילדים וקנו בית. כל זה לפני גיל 30. 

לגבי שנות ה-20 לחיים: דווקא בשנים האלה, כשהרוב עוד חיים על חשבון ההורים, מתאפשר חסכון יפה מאוד. כמובן שהתנהלות כלכלית נכונה כוללת השקעה (ולא צריך להיות משקיע מתוחכם. מספיק היה להצמיד כסף למדד מוביל בארץ/ארה"ב). אם תחסוך 3,000 ש"ח בחודש (שזה באמת כלום) עד גיל 29 במשך 4 שנים, אתה כבר בחסכון של 150K- וזה בלי ריביות הצמדות וכו'.

לגבי "מי שלא עובד בהייטק במדינה שלנו, או לא עצמאי מוצלח": לא מסכים איתך. לזה מתייחסת ההודעה הראשונה שלי. כן, צריך לעבוד קשה מאוד, כנראה שהרבה יותר קשה מהמדינות אליהן אנשים עוזבים את הארץ, אבל זה אפשרי.

לגבי טיסות: זה ממש לא שקר. ההורים שלי לא טסו לחו"ל פעם בשנתיים שלוש, וממילא היום רוב מי שסובב אותי טס לפחות פעמיים לחו"ל בשנה. אין ספק שאז היה גם קל יותר לקנות דירה. אבל הנקודה שלי לגבי ההורים היא זו: הם בוודאי היו פחות מפונקים ונהנתנים מהדור שלנו. היה להם יותר קל לחסוך, והמיינד-סט היה אחר (יותר מוכוון על הקמת בית, פחות רווחה אישית). אני מכליל כמובן רק ממני ומהקרובים אליי. יכול להיות שההתרשמות שלך שונה, אבל זה לא משנה את השורה התחתונה: בלי פינוק, עם עבודה קשה ועיניים על המטרה, אפשר בהחלט לקנות דירה בישראל.

כשאני חושב על זה, ההורים שלי טסו פעמיים לחו"ל באזור גילאי ה-20' שלהם. פעם אחד לרודוס (כולל טיסה במטוס קל שאבא שלי וחבר שלו הטיסו לשם), ופעם אחת נדמה לי למערב אירופה.

מדבר על שנות ה-70 (הטיסות שלהם היו סביב 74-75).

On 17.8.2022 at 11:41, Arthur Read said:

בוא נחזור רגע ל30 שנה שדיברת עליהם.

אם אתה גר בשכירות סולידית ביותר של 6000 בחודש. אתה זורק לפח 72,000 שקל כל שנה.

בעוד 30 שנה מי ששילם משכנתא בגובה 6000 שקל כל חודש, מפסיק לשלם את זה, ונשאר עם נכס ביד.
מי שגר בשכירות ימשיך לשלם כל חודש עד יום מותו.

אגב, אחרי 15-20 שנה אתה כבר מסיים לשלם על חלק מהמסלולים של המשכנתא וההחזר החודשי יורד לסכום זניח של 2500 בחודש.
גם תמיד אפשר למחזר משכנתא ולשפר את התנאים שלה.

זה כמובן לא נכון, אלא אם אתה גר בשכירות וההון העצמי שלך יושב בעו"ש. 

אם אתה משקיע אותו במסלול מנייתי בטווח הארוך זה משתלם יותר מקניית דירה. 

לפני1 שעה , Keano said:

זה כמובן לא נכון, אלא אם אתה גר בשכירות וההון העצמי שלך יושב בעו"ש. 

אם אתה משקיע אותו במסלול מנייתי בטווח הארוך זה משתלם יותר מקניית דירה. 

גם זה לא ממש נכון (בשוק המפגר והמעוות ששמו שוק הנדלן הישראלי)

המלצות רילוקיישן לאתונה?

הנגישות למרכז נוראית, מלבד רכבות צריך שיהיו אוטובוסים נורמלים וזמינים בתדירות גבוהה

מי שגדל/גודל במרכז קשה לעזוב לדרום/צפון

לפני11 שעות , Keano said:

עדיין הS&P למשל עשה הרבה יותר בטווח הארוך

כמה זה יוצא אם תכניס לחישוב שלך תשואה משכ"ד, מס רווחי הון, שחיקת הדולר ואת המינוף שרכישת דירה עם משכנתא מאפשרת? 

20 דקות לפני, ravid said:

כמה זה יוצא אם תכניס לחישוב שלך תשואה משכ"ד, מס רווחי הון, שחיקת הדולר ואת המינוף שרכישת דירה עם משכנתא מאפשרת? 

כמה כבר תשואה יש פה משכ"ד? 2-3%

מס רווחי הון זה רק אם אתה מושך לפני הפרישה (אם זה לא בחשבון מסחר). 

יש אקסלים מורכבים שמשווים בין שתי האופציות, לא המצאתי את זה

56 דקות לפני, Keano said:

כמה כבר תשואה יש פה משכ"ד? 2-3%

מס רווחי הון זה רק אם אתה מושך לפני הפרישה (אם זה לא בחשבון מסחר). 

יש אקסלים מורכבים שמשווים בין שתי האופציות, לא המצאתי את זה

2-3 אחוז שמצטרפים ל 6-7 אחוז בשנה של עליית ערך, ואתה נהנה מהם חודש בחודשו ולא קובר אותם ל-35 שנה בתקווה שתחיה עד אז.

תשואת הנדלן בארץ לכל הפחות נותנת פייט לא רע למדדי המניות, רק שהיא עושה את זה עם משהו כמו רבע מהסיכון. זה עד כמה השוק הזה פגום וזו גם הסיבה שאני חושב שהנכסים בארץ מתומחרים לא נכון (לטובת המחזיקים כמובן).

9 דקות לפני, ravid said:

2-3 אחוז שמצטרפים ל 6-7 אחוז בשנה של עליית ערך, ואתה נהנה מהם חודש בחודשו ולא קובר אותם ל-35 שנה בתקווה שתחיה עד אז.

תשואת הנדלן בארץ לכל הפחות נותנת פייט לא רע למדדי המניות, רק שהיא עושה את זה עם משהו כמו רבע מהסיכון. זה עד כמה השוק הזה פגום וזו גם הסיבה שאני חושב שהנכסים בארץ מתומחרים לא נכון (לטובת המחזיקים כמובן).

אתה יכול לבנות תיק עם מניות דיבידנד ואז יש תזרים. 

הסיכון לא באמת קיים בטווח הארוך, צריך שתקרה קטסטרופה עולמית לתקופה ממושכת כדי שהמדדים לא יעלו. וגם הנדלן ייפגע מזה.