Jump to content

קו הנבדל של מערכת הוואר בדרבי

Recommended Posts

אני בדרך כלל לא פותח פה נושאים אבל אני רואה שער השבת ומשהו פה לא מסתדר לי.

שבוע שעבר צילמתי תמונה שמראה את קו הנבדל של הוואר בדרבי שהראה שכביכול לא היה נבדל בגול של הפועל. כשברקוביץ בשער השבת טען שהגול לא חוקי, שלחו לו מאיגוד השופטים תגובה מהירה שקו הנבדל של הוואר הוא מחשב והוא לא יכול לטעות ולכן אין מה להתווכח. מה שהיה נראה לי מוזר זה שהקו שסורטט עקום ביחס לקו ה16 ואם היה מקביל אליו היה ניתן לראות שיש נבדל בוודאות. הרי קו ה16 אמור להיות ישר ביחס למגרש, לא? התמונה השניה היא מהמשחק אתמול של נתניה שפתאום הקו כן מקביל לקו ה16. וגם פה כמובן שלחו איגוד השופטים הודעה שהוואר הוא מחשב ואי אפשר להתווכח עם מחשב או משהו בסגנון.

למישהו יש הסבר? איפה אני טועה?

Screenshot_20220213-134126_Chrome.jpg

20220220_101751.jpg

אני לא מגן על החלטות השיפוט או הגיבוי האוטומטי של הועדה "המקצועית"
אני חושב שנשדדנו בדרבי, ודי משוכנע שמחשב לא יכול לבצע את הבדיקה כי המחשב לא יכול להבדיל בין קצה הכתף לקצה הנעל של שחקן ובסוף יש גורם אנושי שמחליט מאיפה צריך לשרטט את הקו.

אבל אני חושב שכל הדיון הזה על קווים מקבילים הוא לא נכון, כי יש משמעות למרחק של התמונה ולזווית שלה.
גם בתמונה הזו הקווים הם מקבילים אבל לא נראים ככה
road-horizon-path-travel.jpg

אני מאמין שהקווים ישרים וזה פשוט עניין של זוית המצלמה. 

מה שכן יש משמעות אדירה לאיפה שמים את הקווים ומאיזה פריים בדיוק מתחילים לשים אותם. 

מחשב לא מחשב בסוף מי שמחליט איפה קצה הרגל/הכתף/הראש ומאיזה פריים לעצור זה השופט ושלא יספרו לנו סיפורים.

בשער של הפועל מתחו את זה הכי שאפשר כדי לאשר את הגול, לקחו פריים כמה עשיריות השניה לפני שהכדור יצא מהרגל של השחקן המוסר, את הקו של הרגל של חלוץ הפועל קירבו קצת יותר לכיוון האמצע (ממש אפשר לראות איך הקו עובר על הרגל שלו), את הקו של המגן שלנו שמו הכי בקצה השני שקרוב יותר לשער (גם פה אפשר לראות איך הקו בקושי נוגע בקצה הנעל שלו), והופה ככה קיבלנו גול לא חוקי.

1 דקה לפני, Krishi said:

אני מאמין שהקווים ישרים וזה פשוט עניין של זוית המצלמה. 

מה שכן יש משמעות אדירה לאיפה שמים את הקווים ומאיזה פריים בדיוק מתחילים לשים אותם. 

מחשב לא מחשב בסוף מי שמחליט איפה קצה הרגל/הכתף/הראש ומאיזה פריים לעצור זה השופט ושלא יספרו לנו סיפורים.

בשער של הפועל מתחו את זה הכי שאפשר כדי לאשר את הגול, לקחו פריים כמה עשיריות השניה לפני שהכדור יצא מהרגל של השחקן המוסר, את הקו של הרגל של חלוץ הפועל קירבו קצת יותר לכיוון האמצע (ממש אפשר לראות איך הקו עובר על הרגל שלו), את הקו של המגן שלנו שמו הכי בקצה השני שקרוב יותר לשער (גם פה אפשר לראות איך הקו בקושי נוגע בקצה הנעל שלו), והופה ככה קיבלנו גול לא חוקי.

בדיוק

השופט בוחר את רגע הקפאת התמונה, ואת הנקודות להשוואה שנראות לו בעין ותואמות כמובן את האינטרסים שמוכתבים לו מלמעלה.

אחרי זה כנראה שיש באמת תוכנת מחשב שמציירת את הקווים.

לדעתי חוק הנבדל צריך להשתנות, ושתתקיים עבירת נבדל רק עם כל הגוף של השחקן מקדים את קו ההגנה. ואז לא נצטרך להתייחס לרגל/כתף/אוזן של החלוץ.

כל עוד לא שינו את החוק אז זה נתון לפרשנות ואינטרסים של שופטים מושחתים

15 דקות לפני, ohadn said:

לדעתי חוק הנבדל צריך להשתנות, ושתתקיים עבירת נבדל רק עם כל הגוף של השחקן מקדים את קו ההגנה. ואז לא נצטרך להתייחס לרגל/כתף/אוזן של החלוץ.

כל עוד לא שינו את החוק אז זה נתון לפרשנות ואינטרסים של שופטים מושחתים

מה זה "כל הגוף"? במצב כזה פשוט יתחילו להתווכח על הסנטימטר האחרון של השחקן התוקף, מבקום על הסנטימטר הראשון שלו.

הבעיה פה בעיקר שאין מצלמת רחבה אמיתית, שיוכלו למדוד כמו שצריך. יוצא מצב שהם עושים זום לתמונה, והיא נמרחת, או שהזווית לא מספיק אמינה.

זווית כזאת לדוגמא

spacer.png

4 דקות לפני, thunderbolt said:

מה זה "כל הגוף"? במצב כזה פשוט יתחילו להתווכח על הסנטימטר האחרון של השחקן התוקף, מבקום על הסנטימטר הראשון שלו.

כל הגוף זה אומר כל חלק מהגוף. לא מתייחס ליד או כתף או אוזן.
אתה מצייר פס רחב ש-"כולא" בתוכו את כל חלקי הגוף של השחקן התוקף
ועוד פס כזה על השחקן המגן
זה יהיה פס רחב ולא קו כמו שיש היום

אם יש חפיפה כלשהי בין הפסים אז אין נבדל

הויכוחים שיש היום מתרחשים כי יש פרשנות שונה אם צריך למתוח קו דק שמתחיל מהחזה או מהיד של השחקנים. 
"בשיטת הפס" (הרשיתי לעצמי לתת שם לשיטה החדשה) אין מקום לפרשנות (חוץ מרגע הקפאת התמונה)

יש עוד אלמנט ששכחתם , וזה מי מצייר את הקווים, האם זה אותו שופט בשני המקרים? האם יש קבוצה מסויימת שמרוויחה בכל מקרה מצירוף ההחלטות הלא עיקבי הזה? רמז, אדלר בשני המקרים וזה לטובת הפועל בשני המקרים. מפתיע. 

צטט

"במשחק הדרבי נמתח בהתחלה קו מכף הרגל של המגן ומהכתף של התוקף", הסבירו באיגוד השופטים, "בבדיקת המחשב הקו של הכתף נפל על הנעל של החלוץ ולכן קו התוקף עבר מהכתף לכף הרגל, שהייתה האיבר הכי קרוב לשער של התוקף. הקו הכחול הוא הקו הקרוב ביותר לשער ולכן זה אירוע  של onside".

ומה ההבדל ביחס לשער שנפסל של מכבי נתניה? גם כאן ה-VAR הוריד אנך מהאיברים הקרובים ביותר לשער של החלוץ והמגן. במקרה זה ירד אנך מכך רגל שמאל של המגן ומכתף ימין של החלוץ (האיברים הקרובים ביותר). הקו האדום שמסמן את מיקום התוקף היה קרוב יותר לשער מהקו הכחול שמסמן את המגן ולכן השער נפסל. חשוב לציין - יד היא לא חלק מקו הנבדל לפי החוקה החדשה, אלא רק מרכז המסה, ולכן יובל שדה נמצא אחרי שחקן ההגנה של מכבי פ"ת, כך מסבירים באיגוד השופטים.

והנה החרטוט השבועי של איגוד השופטים בעזרת הכלבלב של ההתאחדות ואיגוד השופטים:

מוטי פשכצקי בכבודו ובעצמו.

14 דקות לפני, daniel1 said:

זה משעשע כי הם בעצמם רושמים שהעבירו קו מהכתף של חלוץ הפועל והיא נפלה על הרגל שלו, אז היו צריכים להזיז את הקו עוד יותר לכיוון השער. מה שלא נעשה לפי התמונה שהם פרסמו. על תהליך בחירת הפריים אגב אף אחד לא מדבר אפילו, שהיה כמה עשיריות השניה לפני שהכדור באמת יצא מהרגל של המבשל. אה מר פשכצקי שאני בטוח שקורא פה גם.

אבל הראיה הכי גדולה לכל החירטוט הזה שלהם כאילו מדובר פה בפעולה של מחשב נטו זה שבשני המקרים לקח מלא זמן עד שהתקבלה החלטה. אם זה היה נעשה הכל נטו ע"י המחשב הייתה תשובה חד משמעית תוך מספר שניות. גם על זה מר פשכצקי לא תהה אפילו לרגע. 

On 20.2.2022 at 10:40, אין עוד מלבדי said:

שלחו לו מאיגוד השופטים תגובה מהירה שקו הנבדל של הוואר הוא מחשב והוא לא יכול לטעות

הצלחתי למצוא את הקוד של התוכנה שמשתמשים בה בשביל לצייר את הקווים

צטט

if  verifying_offisde_for_team("MTA")

draw_line(LINE_TYPES.SCREW_MTA_LINE)        

לפני1 שעה , daniel1 said:

מעניין שפה הם יכולים לצייר "אנך" מהכתף של השחקן ולראות איפה זה יוצא על הדשא.

פלאי הטכנולוגיה שנעלמו להם ברגע שיכלו לצייר בדיוק את אותו אנך ולראות שהכדור בגול הראשון של הפועל היה במלוא היקפו מחוץ לתחומי המגרש

הם מציירים את הכל כדי שיסתדר מול ההחלטות הביזיוניות של השופטים.

התקדימים שהם מייצרים כאן שוברי שיאים וכאמור ממשיכים לאכול את החרא שלהם.

14 דקות לפני, ohadn said:

מעניין שפה הם יכולים לצייר "אנך" מהכתף של השחקן ולראות איפה זה יוצא על הדשא.

פלאי הטכנולוגיה שנעלמו להם ברגע שיכלו לצייר בדיוק את אותו אנך ולראות שהכדור בגול הראשון של הפועל היה במלוא היקפו מחוץ לתחומי המגרש

מדויק

את הפסים המחשב עושה אבל את הנקודה השופט ואר (או המפעיל עושים).

אפשר לראות בסרטונים איך זה קורה. הבעיה כשאיכות נמוכה, הזוית בעייתית, אפשר לגרום לזה להראות נבדל או לא נבדל.

לפני5 שעות , ohadn said:

אני לא מגן על החלטות השיפוט או הגיבוי האוטומטי של הועדה "המקצועית"
אני חושב שנשדדנו בדרבי, ודי משוכנע שמחשב לא יכול לבצע את הבדיקה כי המחשב לא יכול להבדיל בין קצה הכתף לקצה הנעל של שחקן ובסוף יש גורם אנושי שמחליט מאיפה צריך לשרטט את הקו.

אבל אני חושב שכל הדיון הזה על קווים מקבילים הוא לא נכון, כי יש משמעות למרחק של התמונה ולזווית שלה.
גם בתמונה הזו הקווים הם מקבילים אבל לא נראים ככה
road-horizon-path-travel.jpg

לא אותו מקרה, הם אמורים להיות שניהם עקומים באותה זווית

לפני4 שעות , Elirandani said:

הבעיה פה בעיקר שאין מצלמת רחבה אמיתית, שיוכלו למדוד כמו שצריך. יוצא מצב שהם עושים זום לתמונה, והיא נמרחת, או שהזווית לא מספיק אמינה.

זווית כזאת לדוגמא

spacer.png

או מצלמת עכביש

עניין של מילימטרים אבל אפשר לראות שהקו של שחקן הפועל נמתח מאמצע הנעל, והקו של שחקן מכבי נמתח מאחורי העקב, בלי המילימטרים האלה זה קו אחד ואז זה כבר יותר בעייתי לאשר גול אחרי שקוון פסל.

ועוד משהו מעניין אפשר לראות בתמונה שיש מין רווח של המגרש בין שני הקווים איפה שהקוון עומד, נראה קצת כאילו לקחו שתי תמונות והדביקו (יכול להיות שזה תמיד ככה רק עכשיו שמתי לב לזה.) 

Screenshot_152.jpg

לפני1 שעה , yellowcake said:

לא אותו מקרה, הם אמורים להיות שניהם עקומים באותה זווית

זה לא נכון, כי גם המצלמה נמצאת בזווית, לא כמו התמונה של הכביש ששם המצלמה נמצאת בדיוק במרכז הכביש

לפני13 שעות , ohadn said:

זה לא נכון, כי גם המצלמה נמצאת בזווית, לא כמו התמונה של הכביש ששם המצלמה נמצאת בדיוק במרכז הכביש

בדיוק מה שרשמתי חחח התכוונתי שניהם לקו הרחבה וקו הנבדל

קודם כל פיפא צריכה לערוך את חוק הנבדל שיהיה ברור לכל הצופים בעולם מה זה נבדל, לא אכפת לי כרגע איזה איבר בגוף קובע, הבעיה היא שאף אחד לא יודע לפי איזה איבר קובעים.

דבר אני כבר שנים אולי איזה 10-12 שנה אומר שצריך להמציא מערכת בדיקת נבדל אוטומטית והדבר הכי חשוב כאן שהמערכת הזאת תיקח מהשופט את הסמכות להחליט ופשוט קובעת עובדה, יש או אין נבדל בלי התערבות שופט ובלי בדיקות של ואר והשופט מקבל תשובה לשעון שלו כמו בטכנולוגית קו השער ואף אחד לא יוכל להתווכח עם השופט וגם לא תהיה סיבה בכלל, המערכת קבעה תודה רבה ושבת שלום

דבר ראשון שהייתי מחייב זה כל מגרש עם VAR להתקין מסילה במקביל למגרש עם מצלמה בכל חצי של המגרש שיודעת אוטומטית לעקוב אחרי השחקן האחרון בהתקפה של כל קבוצה, ככה לא יצטרכו להוריד אנכים ולשרטט קווים לא מציאותיים, מה שנראה יהיה תמיד הקו האמיתי של השחקן האחרון בהתקפה, זה כנראה יוריד את רוב הטעויות של הVAR והטכנולוגיה של זה נשמעת דיי פשוטה

לפני18 שעות , Yoav_israel said:

את הפסים המחשב עושה אבל את הנקודה השופט ואר (או המפעיל עושים).

אפשר לראות בסרטונים איך זה קורה. הבעיה כשאיכות נמוכה, הזוית בעייתית, אפשר לגרום לזה להראות נבדל או לא נבדל.

- קו ה16 לא צריך להיות מקביל לקו הנבדל, הקווים שנמתחים בין ה16 עד לשער צריכים לקבל זווית בהתאם לעדשה 

- אני מאמין שהמערכת עובדת נכון והקווים נכונים וישרים והתוכנה עובדת טוב 

- הבעיה בארץ שהקו שמורידים למטה הוא לא בהכרח נכון כי אין זווית צילום טובה לתת לשופט הלא חכם הערכה נכונה 

**למשל בליגה האנגלית הראו שלפעמים הם מורידים כמה קווים מאותו שחקן כדי להראות האם כף הרגל הייתה הנקודה הקדמית ביותר ואז מורידים עוד קו מהכתף והתוכנה כבר מראה איזה קו מקשים את השני 

- עצירת הפריים,. החלק הכי חשוב בכלל בכלל זה וכרגע אין הסבר איך הוא מתבצע בארץ כאשר המצלמות באיכות יותר נמוכה מבחו''ל ומספרן נמוך בהרבה. 

*בתמונה במשחק של נתניה זה בכלל נראה שהכדור כבר יצאה 

- חוזרים להורדת הקו, התוכנה צריכה כמות מצלמות מסוימת כדי לדייק יותר במתיחת הקווים ונקודות ההשקה וכו' 

בכמה מקומות אמרו שצריכים 6, 7 מצלמות(שרואות את אותו פריים פחות או יותר) לא מצלמות קהל,  כאשר אין כמות כזאת בישראל.

ולכן לא ברור לי איך התוכנה בכלל עובדת בארץ, מישהו קיצר תהליכים כדי בכוח לדחוף מוצר שלא בטוח עובד נכון.