Jump to content

מחשבות על עתיד

Recommended Posts

נתחיל בעבר.

מכבי בידיים של גולדהאר החל מאוגוסט 2009. ההתחלה הייתה מדשדשת, אבל לחלוטין היה ברור שיש מי שמנווט את הספינה ומבקש ללמוד על ניהול מועדון כדורגל, ובמיוחד במגרש הישראלי. לימים הגיעה ההבנה שכדי לצמוח ולבלוט, יש צורך במוחות ניהול וכדורגל מחו"ל. תור הזהב הספרדי החל. מכבי החלה לבנות לעצמה עמוד שדרה ניהולי חזק, יחד עם פילוסופיית כדורגל ברורה. עם השנים, הדבר שאפיין יותר מכל את מכבי הייתה וודאות: היה ברור מי נושא באיזה תפקיד, מה חלוקת הסמכויות, מה המטרות של המועדון בטווח הקצר והרחוק. לכן, גם כשהוציאו בורג, קטן כגדול, ממכונה משומנת שעובדת היטב, בקושי הורגשה מכה קלה בכנף.

הווה.

תחושת חוסר הוודאות שולטת. הגורמים המקצועיים רמי הדרג (בקנה מידה ישראלי) שנהגו לנווט בעבר אינם. נראה שרוב הידע מהתהליך המשמעותי ביותר שעבר על המועדון בעשורים האחרונים אבד, ואם קיים, מצוי בעיקר אצל שרון תמם, ברק יצחקי ויואב זיו, שיש לי ספק לגבי היכולת שלהם להכיל ובעיקר להוציא לפועל את שלמדו. לעיתים רחוקות אנחנו שומעים שמועות על מעורבות של דמות כזו או אחרת מעבר לים ששמה פלסטר לפצע מדמם כזה או אחר. חלוקת הסמכויות מטשטשת לאיטה, המטרות של המועדון בטווח הקצר והארוך לא ברורות.

אבל מעבר לכך שנראה שהספינה איבדה כיוון, בעיקר בולטת העובדה שאין רב חובל. מי מכתיב קצב? מי מסמן מטרות? מי מקור הידע? יש תכנית סדורה? מי אמור להוציא אותה לפועל?

עתיד.

לאן מכבי הולכת תחת גולדהאר? האם הדעיכה, שמקורה הברור הוא בדרג הניהולי, תמשיך?

מבחינה תקציבית, נראה שלא אמורה להיות בעיה, אלא אם גולדהאר יחליט להוריד משמעותית את התמיכה. מכבי צברה לא מעט כסף מהקמפיין האירופי, שיכול לעזור לחזק באופן ראוי את הסגל הנוכחי, גם בלי שמיטש יכניס יד עמוק לכיס.

מבחינה ניהולית, ניכר שמה שאפיין אותנו - אבד.

דעתי האישית - זה הזמן להשקיע בשלד הניהולי של המועדון, ולא של הקבוצה עצמה. העונה הזו אמנם לא אבודה, אבל גם אם נוציא ממנה משהו, נקבל פרס לטווח הקצר בלבד. מאמן חדש, שחקנים בינואר - אלה רק משכחי כאבים. ראוי שמועדון כמו מכבי, על אחת כמה וכמה תחת אדם כמו מיטש, תתכנן חזק לטווח הארוך.

יש צורך בבניית שלד חדש. מאמן כזה או אחר הוא לא מה שישנה את התמונה, אלא צוות עם חזון, פילוסופיה סדורה, שיידעו לקחת כלים טובים מאוד בקנה מידה ישראלי ולבנות איתם חזרה מועדון שיידע להציב לעצמו מטרות ולעמוד בהן. מה שאנחנו צריכים זה רנסאנס נוסח ג'ורדי.

היד תיכנס עמוק לכיס אם לא נשיג את הכרטיס לאירופה. גם מאי השתתפות וגם מירידה גדולה במנויים. ההכנסות השנה, רק מאזנות או קרוב למאזנות את ההוצאות של השנה. שנה הבאה הכל חדש ועם התחייבויות חוזיות שלא יהיו שונות מהותית מהעונה. 

אין ספק שהשדרה הניהולית - מקצועית חייבת למנות מנהל מקצועי שיתווה את הדרך ואת האני מאמין שלו, יחד עם המאמנים והצוות המקצועי שיינחת כאן. במיוחד שהקושי במציאת מאמן עוד יותר מסמנת שצריך לבצע כאן מהלך יותר עמוק.

אני חושד שאנחנו חיים באתמול ומספרים לעצמנו סיפורים של מה שהורגלנו. אני כבר לא חושב שברק יצחקי הוא הניר לוין ההוא, אני חושש מהרע מכל. 

Just now, המכבייה said:

אני חושד שאני חיים באתמול ומספרים לעצמנו סיפורים של מה שהורגלנו. אני כבר לא חושב שברק יצחקי הוא הניר לוין ההוא, אני חושש מהרע מכל. 

תדבר יואב, ממי אתה מתחבא?

4 דקות לפני, קובי השועל said:

תדבר יואב, ממי אתה מתחבא?

תחושות פנימיות. אנשים שעבדו תחת מיטש שנים לא יודעים להסביר את האניגמה, מי אני? 

מכבי צריכה לחזור ליסודות שבנו לה את ההצלחה, ארגון.

כרגע הצד המקצועי בארגון לוקה בחסר.

את הניהולי בעיני המתבונן מהצד בלי לדעת מה קורה בפנים, קשה לשפוט.

30 דקות לפני, המכבייה said:

אני חושד שאנחנו חיים באתמול ומספרים לעצמנו סיפורים של מה שהורגלנו. אני כבר לא חושב שברק יצחקי הוא הניר לוין ההוא, אני חושש מהרע מכל. 

אתה רומז לכך שבושינסקי שוב יצטרך למצוא מליארדר צפון אמריקאי שיהיה מספיק נאיבי לקחת אחריות על קבוצת כדורגל בישראל או שנצטרך לקוות שלא ניפול על טביב שכזה?

לא יעזור מה יספרו לנו. התחושה היא שבמכבי מושכים זמן. אם זה היה זוגיות ולא מערכת יחסים של בעלים - קבוצה, הייתי אומר שזה הולך לפרידה. אם כן - מקווה שנדע על זה במהרה. החוסר וודאות מזיק לקבוצה יותר מהכל.

9 דקות לפני, Raumdeuter said:

אתה רומז לכך שבושינסקי שוב יצטרך למצוא מליארדר צפון אמריקאי שיהיה מספיק נאיבי לקחת אחריות על קבוצת כדורגל בישראל או שנצטרך לקוות שלא ניפול על טביב שכזה?

טביב זה עוד סביר, הכי מפחיד זה ליפול על כבירי או חוגג.

Just now, ת"א שלנו said:

לא יעזור מה יספרו לנו. התחושה היא שבמכבי מושכים זמן. אם זה הייתה זוגיות ולא מערכת יחסים של בעלים - קבוצה, הייתי אומר שזה הולך לפרידה. אם כן - מקווה שנדע על זה במהרה. החוסר וודאות מזיק לקבוצה יותר מהכל.

בנושא המאמן, האם זה לא דמיוני שהם לא מוצאים מישהו שמתאים לתנאים שלהם?

אנחנו זוכרים את ההתנהלות בחיפוש מנכ"ל. עד שלא מצאו מה שרצו, הם לא הביאו רק כדי לסמן ווי.

1 דקה לפני, נועם שוהם said:

בנושא המאמן, האם זה לא דמיוני שהם לא מוצאים מישהו שמתאים לתנאים שלהם?

אנחנו זוכרים את ההתנהלות בחיפוש מנכ"ל. עד שלא מצאו מה שרצו, הם לא הביאו רק כדי לסמן ווי.

תכלס אני מסמן נקודה ארכימדית שהייתה בקיץ ומלווה אותי. זו הייתה סוג של התחייבות של גולדהאר בראיון שהוא נתן אחרי שאיבדנו את האליפות לחיפה, שהעונה הדברים יראו אחרת וניאבק התואר. ולמעשה מאז הדברים רק הסלימו והתדרדרו והסיפור עכשיו עם המאמן זה בבחינת הסימפטום להתנהלות קלוקלת ואדישה שמראה על עניין וסדר עדיפויות. מכבי כבר לא מעניינת. 40 יום בלי מאמן + תקופה של מספר חודשים קשים עם פטריק ולא הכינו אף תכנית מגירה. זה היה קורה גם בוולמרט? כנראה שלא. וזה בסדר. מיץ הוא אדם יקר ומוערך בעיניי, אבל כנראה מכבי פחות מעניינת אותו מבעבר.

2 דקות לפני, ת"א שלנו said:

תכלס אני מסמן נקודה ארכימדית שהייתה בקיץ ומלווה אותי. זו הייתה סוג של התחייבות של גולדהאר בראיון שהוא נתן אחרי שאיבדנו את האליפות לחיפה, שהעונה הדברים יראו אחרת וניאבק התואר. ולמעשה מאז הדברים רק הסלימו והתדרדרו והסיפור עכשיו עם המאמן זה בבחינת הסימפטום להתנהלות קלוקלת ואדישה שמראה על עניין וסדר עדיפויות. מכבי כבר לא מעניינת. 40 יום בלי מאמן + תקופה של מספר חודשים קשים עם פטריק ולא הכינו אף תכנית מגירה. זה היה קורה גם בוולמרט? כנראה שלא. וזה בסדר. מיץ הוא אדם יקר ומוערך בעיניי, אבל כנראה מכבי פחות מעניינת אותו מבעבר.

בין שוטא לוידיגל היו 37 ימים, אז זה כן קרה גם בעבר, לא זכור לי שאמרו שמכבי פחות מעניינת את מיטש. 

אם יעברו עוד שבועיים שלוש אולי נדבר אחרת

ייתכן ואני נאיבי, אבל ההיסטוריה של מיץ' הראתה עקרון שהוא לא ממנה רק כדי למנות, אלא מתוך תפיסה שהמינוי נכון ואם אין כזה, הוא לא ממנה.

מקווה שזה המקרה.

1 דקה לפני, Keano said:

בין שוטא לוידיגל היו 37 ימים, אז זה כן קרה גם בעבר, לא זכור לי שאמרו שמכבי פחות מעניינת את מיטש. 

אם יעברו עוד שבועיים שלוש אולי נדבר אחרת

אתה לוקח את זה למקום טכני. אני מסתכל מהותית. יש פה עשרות נקודות שמתחברות.

5 דקות לפני, נועם שוהם said:

ייתכן ואני נאיבי, אבל ההיסטוריה של מיץ' הראתה עקרון שהוא לא ממנה רק כדי למנות, אלא מתוך תפיסה שהמינוי נכון ואם אין כזה, הוא לא ממנה.

מקווה שזה המקרה.

הלוואי

1 דקה לפני, ת"א שלנו said:

לא חושב, מלבד החלק המקצועי המועדון מתוקתק, אם הכל היה חולה היית רואה פגיעה רוחבית. 

הסימנים מתעתעים. זה קצת אבסורד- אוהדי חיפה הפגינו ששחר ילך ואוהדי מכבי מפחדים מהרגע הזה שמיטש ילך. זה מה שעשור נהדר עושה. יש שתי אפשרויות- מיטש רצה יציבות מקומית בתפקידי מפתח ומבין עכשיו שזה נכשל ויהיה חישוב מסלול מחדש, או שמיטש כבר פחות דלוק עלינו):

מכבי כרגע היא צל חיוור של לפני כמה שנים. זה לא דומה. היה פה מאמן כדורגל אמיתי אחד(דוניס) בהכשרתו בשנה וחצי האחרונות.

5 דקות לפני, המכבייה said:

הסימנים מתעתעים. זה קצת אבסורד- אוהדי חיפה הפגינו ששחר ילך ואוהדי מכבי מפחדים מהרגע הזה שמיטש ילך. זה מה שעשור נהדר עושה. יש שתי אפשרויות- מיטש רצה יציבות מקומית בתפקידי מפתח ומבין עכשיו שזה נכשל ויהיה חישוב מסלול מחדש, או שמיטש כבר פחות דלוק עלינו):

מכבי כרגע היא צל חיוור של לפני כמה שנים. זה לא דומה. היה פה מאמן כדורגל אמיתי אחד(דוניס) בהכשרתו בשנה וחצי האחרונות.

לדעתי זה קצת מזה וקצת מזה.

מיטש רצה יציבות מצד אחד ומצד שני אין לו את אותה ההתלהבות שהייתה לו לפני 8 שנים (הגיוני אחרי כל כך הרבה זמן). אם זה בהכרח אומר שהוא מתכוון ללכת? לא בטוח.

הפיטורים של דוניס ופטריק מרגיעים אותי.

הרי ברור שיש פה עניין, אנחנו שבויים במחשבה שמיץ לא טועה, שמכבי לא טועה.

זו רמת האופוריה שהגענו אליה באליפות השניה של איביץ׳ וזה גם מתחבר בקו ישיר לאופוריה אחרי ההעפלה שלנו לליגת האלופות.

המאניה דיפרסיה חוגגת כאן ואני יכול להודות שגם אצלי.

אני מסרב להיכנס לדיפרסיה שבה למיץ׳ לא אכפת ממכבי תל אביב, הרי ברור שאכפת לו, הוא פשוט טועה כמו שגם מיליארדרים אחרים טועים והוא טעה בבחירת האנשים. כשהוא בחר בפטריק היינו בשיא האופוריה וירדנו על הרכיכות הישראליות שלא מסתדרות איתו.

הוא טועה ועכשיו מתקנים. היופי אצל מיץ שהוא יודע לתקן מהר, ובלי קשר אליו יש עוד מערכת שלמה של אנשים שתאלץ להתאפס, המציאות היא על הדשא.

הקו מחשבה שלי מרגיע אותי לפחות, מה שפחות מרגיע אותי הוא מצב הסגל והצוות המקצועי מול חיפה והזמן שייקח לסגור את הפער הזה, אני מקווה שהמצב פחות גרוע ממה שהוא נראה

2 דקות לפני, מכביסט לעד said:

לדעתי זה קצת מזה וקצת מזה.

מיטש רצה יציבות מצד אחד ומצד שני אין לו את אותה ההתלהבות שהייתה לו לפני 8 שנים (הגיוני אחרי כל כך הרבה זמן). אם זה בהכרח אומר שהוא מתכוון ללכת? לא בטוח.

במקרה הרע- הוא לא ישלח אותנו לפירוק ובטח ישאיר מועדון מתוקתק לבא אחריו ועדיין זה שובר לי את הלב. אבל אני לא מילארדר מטורף ולא יכול לחשוב במושגים של אנשים כאלה. תחושה חזקה שכרגע זה מתנהל מכח האינרציה של ההשקעה שהיתה כאן בעבר(מבחינת סגל שעדיין טוב יותר חוץ משתי קבוצות ואולי רק אחת). 

כרגע, אתה על בין 9 ל12 מנויים בעונה הבאה. אלו החודשים האחרונים של ההכנסה הגבוהה שמכבי מייצרת מעצמה. 

לפני3 שעות , ת"א שלנו said:

איזה עוד נקודות מתחברות לך..?

לא בקטע של לעקוץ, שואל ברצינות