Jump to content

בחירות 2021, עונה רביעית

פנחס שוף

Recommended Posts

הכל טוב ויפה, אבל אתה מדבר על מפ"ם.

מפ"ם  (שלא הייתה קומוניסטית מלאה אבל בהחלט שאבה השראה מסוימת ממנו) הייתה אז  , כפי שכתבתי, בכלל באופוזיציה וב"ג אפילו שלח את ה-ש.ב. לעקוב אחריהם בדיוק בגלל האידיאולוגיה הזו.

השינוי במפ"ם הגיע לקראת אמצע שנות ה-50 מכמה סיבות:

* מות סטאלין

* הקרע במפ"ם בעקבות מעצרו של אחד מאנשיה על רקע אידיאולוגיה בצ'כיה בזמן ביקור תמים שלו שם. זה גרם לכך שחלק מהאנשים במפ"ם הלכו ימינה מבחינה חברתית/כלכלית והאחרים עזבו אותה למק"י (שהייתה מפלגה קומוניסטית מלאה במוצהר והייתה תמיד "מוקצה" מהקונצנזוס הישראלי).

* נאום חרושצ'וב ב-1956 על פשעיו של סטאלין רק הוסיף עוד נדבך לתזוזה של מפ"ם ימינה חברתית/כלכלית.

7 דקות לפני, החתול הצהוב said:

הכל טוב ויפה, אבל אתה מדבר על מפ"ם.

מפ"ם  (שלא הייתה קומוניסטית מלאה אבל בהחלט שאבה השראה מסוימת ממנו) הייתה אז  , כפי שכתבתי, בכלל באופוזיציה וב"ג אפילו שלח את ה-ש.ב. לעקוב אחריהם בדיוק בגלל האידיאולוגיה הזו.

השינוי במפ"ם הגיע לקראת אמצע שנות ה-50 מכמה סיבות:

* מות סטאלין

* הקרע במפ"ם בעקבות מעצרו של אחד מאנשיה על רקע אידיאולוגיה בצ'כיה בזמן ביקור תמים שלו שם. זה גרם לכך שחלק מהאנשים במפ"ם הלכו ימינה מבחינה חברתית/כלכלית והאחרים עזבו אותה למק"י (שהייתה מפלגה קומוניסטית מלאה במוצהר והייתה תמיד "מוקצה" מהקונצנזוס הישראלי).

* נאום חרושצ'וב ב-1956 על פשעיו של סטאלין רק הוסיף עוד נדבך לתזוזה של מפ"ם ימינה חברתית/כלכלית.

אני מסכים (לא התכוונתי למפא"י), אבל לדעתי למרות השינוי לכיוון סוציאליסטי ופחות קומוניסטי, ישראל מעולם לא התקדמה מעבר לזה לכיוון קפיטליסטי אמיתי.

אין שום ייצוג בכנסת כיום לימין כלכלי ואולי השורש לזה הוא נקודת התחלה סופר כלכלית שמאלנית.

ממליץ לקרוא את הטור הזה:

https://www.israelhayom.co.il/opinion/254445

36 דקות לפני, kikoman said:

ההתנשאות הזאת הביאה עלינו את ביבי וגם משאירה אותו כאן

תעשה לי טובה.

הדבר היחיד שהביא ומשאיר את ביבי זאת העסקה שלו עם החרדים - עתיד המדינה תמורת שלטון.

3 דקות לפני, שי123 said:

תעשה לי טובה.

הדבר היחיד שהביא ומשאיר את ביבי זאת העסקה שלו עם החרדים - עתיד המדינה תמורת שלטון.

ו29 מנדטים לצערי

נניח שאני זורם עם זה שהמדינה הוקמה על ידי קומוניסטים.

לא עברו איזה 75 שנה מאז?

On 11.3.2021 at 12:07, ג'ורדי said:

מישהו מאמין פה ללפיד שהוא יהיה מוכן לוותר על ראשות הממשלה שיש לו כמעט פי שתיים מנדטים מבנט או סער?

הדגשתי את החלק הכי חשוב בתגובה שלך .

מי אתם אנשים שבאמת מאמינים ליצור הזה ? 

זה בוז׳י הרצוג עם קצת יכולות ורבאליות (קצת, שלא יעוף על עצמו) עם אפס ידע בניהול . מקסימום כתב במחנה . 

לא שאני מסכים אם מה שנאמר על לפיד, והוא הוכיח את זה כבר מספיק פעמים.

בכל מקרה אם אמינות היתה תכונה רלוונטית לפוליטיקה, ביבי לא היה נבחר בכלל לכנסת.

בנט סיכם את זה יפה:

https://www.jdn.co.il/news/1491413/fvp-2150/#fvp_2152

הסיבה שאין פה ימין כלכלי כמו באמריקה היא לא ש"הוקמנו בתור מדינה קומוניסטית", היא פשוט מאוד שאנחנו לא אמריקה.

לפני2 שעות , Omer said:

הסיבה שאין פה ימין כלכלי כמו באמריקה היא לא ש"הוקמנו בתור מדינה קומוניסטית", היא פשוט מאוד שאנחנו לא אמריקה.

תודה שהוכחת את הנקודה שלי :) 

זה נשמע לך מופרך כי אין לימין כלכלי שום ייצוג בכנסת. אין מספיק מודעות ליתרונות האדירים לקפיטליזם, כנראה הרבה בגלל החרדים.

לא צריך להיות ארה״ב כדי ליישם מדיניות קפילטיסטית של כלכלת שוק, עידוד יוזמה אישית, מתן הקלות בהשקעות פנים וחוץ, הנהגת מס חברות נמוך ועוד תמריצים שהופכים את המדינה למטאור כלכלי. הונג קונג, סינגפור, אירלנד, איחוד האמירויות ובקרוב אסטוניה הן דוגמאות למדינות שהפחיתו את מס החברות שלהן באופן משמעותי ומשכו אליהן חברות מוחות והשקעות והצליחו להמיר את מערך התרמיצים האלו לכוח צבאי/טכנולוגי/אנושי שמתיישב עם האינטרסים והאסטרטגיה העולמית של אותה המדינה.

יש בישראל הון אנושי איכותי מהמובחרים בעולם (במיוחד כשלוקחים בחשבון שהHDI כולל את האוכלוסייה הערבית והחרדית), אנשים שאתפנים יצירתיים וגמישים שלא נמהרים לאמץ ולעבוד לפי פרוטוקלים, צבא שמשמש סוג של בית ספר מעשי חיוני מאד לתעשיות טכנולוגיות ואוכלוסייה שדוברת אנגלית בהיקף נרחב. כל יום שבו אנחנו מתעכבים עם יישום היוזמות החשובות האלו הוא פחות יום שבו חייהם ורווחתם הכלכלית של מיליוני ישראלים יכולים להשתנות לטובה הודות לפירות הקפיטליזם שיכולים להניב לכולנו תשתיות איכותיות יותר, תהליכי אוטומציה, אינטרנט מהיר, ערים חכמות, סל קניות זול יותר וכיו״ב.

לפני2 שעות , Dandelion said:

לא צריך להיות ארה״ב כדי ליישם מדיניות קפילטיסטית של כלכלת שוק, עידוד יוזמה אישית, מתן הקלות בהשקעות פנים וחוץ, הנהגת מס חברות נמוך ועוד תמריצים שהופכים את המדינה למטאור כלכלי. הונג קונג, סינגפור, אירלנד, איחוד האמירויות ובקרוב אסטוניה הן דוגמאות למדינות שהפחיתו את מס החברות שלהן באופן משמעותי ומשכו אליהן חברות מוחות והשקעות והצליחו להמיר את מערך התרמיצים האלו לכוח צבאי/טכנולוגי/אנושי שמתיישב עם האינטרסים והאסטרטגיה העולמית של אותה המדינה.

יש בישראל הון אנושי איכותי מהמובחרים בעולם (במיוחד כשלוקחים בחשבון שהHDI כולל את האוכלוסייה הערבית והחרדית), אנשים שאתפנים יצירתיים וגמישים שלא נמהרים לאמץ ולעבוד לפי פרוטוקלים, צבא שמשמש סוג של בית ספר מעשי חיוני מאד לתעשיות טכנולוגיות ואוכלוסייה שדוברת אנגלית בהיקף נרחב. כל יום שבו אנחנו מתעכבים עם יישום היוזמות החשובות האלו הוא פחות יום שבו חייהם ורווחתם הכלכלית של מיליוני ישראלים יכולים להשתנות לטובה הודות לפירות הקפיטליזם שיכולים להניב לכולנו תשתיות איכותיות יותר, תהליכי אוטומציה, אינטרנט מהיר, ערים חכמות, סל קניות זול יותר וכיו״ב.

אתה צריך ממשלה יציבה לזה, מה שלא יקרה בעתיד הקרוב. גם אם היינו הכלכלה החזקה בעולם, עם ממשלה לא יציבה התשתיות שלך יישארו קרובות יותר לתשתיות של עזה.

שאלה למי שמגדיר את עצמו שמאל - לאיזה מהפעולות / מעשים (לא דיבורים) שביבי עשה בארבע שנים האחרונות אתם מתנגדים?

ברמה שאם ראש ממשלה גנרי מהשמאל היה עושה אותם דברים הייתם כועסים עליו?

ובלי תשובות של 'הוא משסה אותנו אחד נגד השני'.

הדבר המובהק היחיד שאני יכול לחשוב עליו זה אי העברת תקציב.

לפני4 שעות , Zizou said:

שאלה למי שמגדיר את עצמו שמאל - לאיזה מהפעולות / מעשים (לא דיבורים) שביבי עשה בארבע שנים האחרונות אתם מתנגדים?

ברמה שאם ראש ממשלה גנרי מהשמאל היה עושה אותם דברים הייתם כועסים עליו?

ובלי תשובות של 'הוא משסה אותנו אחד נגד השני'.

הדבר המובהק היחיד שאני יכול לחשוב עליו זה אי העברת תקציב.

דבר ראשון - תקציב הבריאות. אין כמעט מיטות אשפוז חדשות, ולמעשה מאז מחאת הרופאים לפני עשור - רוב ההבטחות וההתחייבויות שנתנו להם לא התממשו.

הסיבה העיקרית לזה - כמו שאני רואה אותה - זה יצירת מצב שבו ניתן לומר שהמערכת לא יעילה וצריך להפריט אותה. (לכל אלו שדוגלים בכלכלה ימנית - אתם למעשה דוגלים בכח הכסף. כלכלה ימנית אמריקאית זה שהכל מופרט: הבריאות, החינוך, הביטחון. זה אומר שאין פה יותר רשת הצלה אם אדם נופל כלכלית. אתם באמת רוצים את זה? - דרך אגב, בנט בהקשר הזה הרבה הרבה יותר ימני מביבי). 

דבר שני - כינוס וועדת כספים בשביל לדון בהחזרי ופטור ממס שלו, כמו גם מספר מעשי שחיתות לכאורה אשר אינם מתאימים לאדם האמור להנהיג אותנו. הבן אדם חושב שהמדינה זה הכיס הפרטי שלו. 

דבר שלישי - שיסוי של אוכלוסיות שונות בארץ אחת בשניה, והחזרת שיח עדתי במקום מאחד. 

4. הגז. וואללה הרווחים פה לא מגיעים אלינו בשום מצב. מצאו גז לחופי ישראל ובמקום חשמל בזול, והשקעה בחינוך ובבריאות - מה שמקבלים פה זה חברות אמריקאיות עשירות. וואללה כמו בעיראק - ואתה מקבל עוד שטרונגול בצורת זה שאתה צריך לשמור על האסדות. בעירק זה חברות אבטחה פרטיות אמריקאיות- פה זה חיל הים. כלכלה ימנית קפיטליסטית מישהו? 

5. חירבון השלום עם ירדן, אובדן שטחים שהוחזרו לירדן במקום שימור הקשר הטוב שהיה לפני תקופתו - ועל ידי כך אפשרות להארכת החכירה על השטחים. 

6. צוללות ומניות

7. חוסר יכולת לשפר את החינוך בישראל, למעשה הכיתות רק יותר צפופות. (אלא אם אתה חרדי או דתי לאומי). כמובן שזה יוצר הפרטה בפועל של המערכת. 

8. זה בדם

9. הבאת הביטוח הלאומי לסף פשיטת רגל עקב לקיחת כספים שנשמרים ליום שחור לתקציב המדינה השוטף.

9 דקות לפני, red4peace said:

דבר ראשון - תקציב הבריאות. אין כמעט מיטות אשפוז חדשות, ולמעשה מאז מחאת הרופאים לפני עשור - רוב ההבטחות וההתחייבויות שנתנו להם לא התממשו.

הסיבה העיקרית לזה - כמו שאני רואה אותה - זה יצירת מצב שבו ניתן לומר שהמערכת לא יעילה וצריך להפריט אותה. (לכל אלו שדוגלים בכלכלה ימנית - אתם למעשה דוגלים בכח הכסף. כלכלה ימנית אמריקאית זה שהכל מופרט: הבריאות, החינוך, הביטחון. זה אומר שאין פה יותר רשת הצלה אם אדם נופל כלכלית. אתם באמת רוצים את זה? - דרך אגב, בנט בהקשר הזה הרבה הרבה יותר ימני מביבי). 

דבר שני - כינוס וועדת כספים בשביל לדון בהחזרי ופטור ממס שלו, כמו גם מספר מעשי שחיתות לכאורה אשר אינם מתאימים לאדם האמור להנהיג אותנו. הבן אדם חושב שהמדינה זה הכיס הפרטי שלו. 

דבר שלישי - שיסוי של אוכלוסיות שונות בארץ אחת בשניה, והחזרת שיח עדתי במקום מאחד. 

4. הגז. וואללה הרווחים פה לא מגיעים אלינו בשום מצב. מצאו גז לחופי ישראל ובמקום חשמל בזול, והשקעה בחינוך ובבריאות - מה שמקבלים פה זה חברות אמריקאיות עשירות. וואללה כמו בעיראק - ואתה מקבל עוד שטרונגול בצורת זה שאתה צריך לשמור על האסדות. בעירק זה חברות אבטחה פרטיות אמריקאיות- פה זה חיל הים. כלכלה ימנית קפיטליסטית מישהו? 

5. חירבון השלום עם ירדן, אובדן שטחים שהוחזרו לירדן במקום שימור הקשר הטוב שהיה לפני תקופתו - ועל ידי כך אפשרות להארכת החכירה על השטחים. 

6. צוללות ומניות

7. חוסר יכולת לשפר את החינוך בישראל, למעשה הכיתות רק יותר צפופות. (אלא אם אתה חרדי או דתי לאומי). כמובן שזה יוצר הפרטה בפועל של המערכת. 

8. זה בדם

9. הבאת הביטוח הלאומי לסף פשיטת רגל עקב לקיחת כספים שנשמרים ליום שחור לתקציב המדינה השוטף.

כל מה שקשור לשחיתות הוא ספקולטיבי וצריך לעמוד במבחן בית משפט, אז אני אתעלם (כולל השיסוי - תראה את הקמפיינים נגד מנחם בגין בזמנו ותבין ששיסוי היה תמיד).

המשבר עם ירדן טרי, אז קשה לדעת איך זה יתפתח. לעומת זאת חתם על 4 הסכמי שלום וסחר חדשים.

תקציב הבריאות גדל בכהונתו (עדיין רחוק מלהיות מספיק)

חינוך לא השתנה משמעותית ממשלות קודמות.

שים לב שאין לך טענה על מדיניות ימנית, כי אין כזו. ביבי הוא הראש הממשלה הכי טוב שהשמאל יכל לחלום עליו בהנתן שהימין בשלטון, ובפער.

לא מבין איך אפשר לבכות על מערכת הבריאות פה.

היא גם ציבורית, גם טובה, גם זולה וגם מאפשרת שדרוגים בקלות.

בראיה חברתית גם חלק ניכר התשלום עבורה הוא פרוגרסיבי.

באמת שאם יש פה מערכת טובה זאת מערכת הבריאות. יש בה בעיות כמובן, החריפה בהן לטעמי היא העובדה שאת רוב פעילות בתי החולים מבצעים מתמחים במשמרות ארוכות. אבל אל תגלו לאף אחד- זה לא עניין של תקציב. 

לגבי הכסף- די מביך לומר שהיא יובשה, תקציב הבריאות בעליה מאז 2007 ריאלית, ביחס לנפש וגם יחד.

מה שצריך לתקן פה דחוף זה את מערכת החינוך

לפני1 שעה , Zizou said:

כל מה שקשור לשחיתות הוא ספקולטיבי וצריך לעמוד במבחן בית משפט, אז אני אתעלם (כולל השיסוי - תראה את הקמפיינים נגד מנחם בגין בזמנו ותבין ששיסוי היה תמיד).

המשבר עם ירדן טרי, אז קשה לדעת איך זה יתפתח. לעומת זאת חתם על 4 הסכמי שלום וסחר חדשים.

שים לב שאין לך טענה על מדיניות ימנית, כי אין כזו. ביבי הוא הראש הממשלה הכי טוב שהשמאל יכל לחלום עליו בהנתן שהימין בשלטון, ובפער.

גם תקציב החינוך גדל, האם ההישגים גדלו? לא. זה שאומרים לך שמעבירים כסף זה רק צד אחד של המטבע.

לגבי מערכת הבריאות אין לי תלונות למרות שאני משלם המון מס בריאות. אני חושב שאם יש מקום לסולידריות זה בתחום הזה (וגם בביטוח לאומי דרך אגב).

אבל לצורך שאלתך אני חושב שחינוך ודיור זה בל יעבור, ופה לא רק שאנחנו לא משתפרים אלא הולכים אחורנית. נושא התחבורה גם נמצא אצלי בעדיפות עליונה.

אם מישהו חושב שמערכת עצומה ומסובכת כמו מערכת החינוך יכולה להשתפר במחי החלטה ממשלתית, הוא טועה. זה שינוי שייקח מספר דו ספרתי של שנים במינימום

כמה מדינות בעולם מחזיקות במערכת חינוך ציבורית טובה שתופסת את רוב רובה של מערכת החינוך במדינה?

איך ממשלה יכולה לשפר את שוק הדיור שנשלח בעיקר על ידי רשות מנותקת מהממשלה שאחראית לשטחי בנייה?

למה הפרטה היא מילה גסה? מדובר בכורח המציאות, דרך השוק הפרטי העולם מתקדם. אפילו בשבדיה, מדינה סוציאל-דמוקרטית, כביכול חוד החנית של השמאל בארץ, מעל 10% מהתלמידים לומדים בבתי ספר פרטיים, וזה רק עולה, ומדובר במוסדות מהטובים במדינה (בדנמרק יש יותר, בערך 16%, בנורווגיה באיזור ה-14%). כשיש יותר שוק פרטי מתפנה יותר פר תלמיד בשוק הציבורי.

לפני15 שעות , Zizou said:

די בטוח שמה שכתבתי על מערכת הבריאות, על ביטוח לאומי ועל הגז זה קשור למדיניות כלכלית ימנית... 

והסכם השלום עם ירדן? הוא מחרב אותו כבר הרבה הרבה שנים. זה לא טרי ולא נעליים, האי אישור שניתן לו לטוס מעליהם זה לא התחלת העניין. 

לפני10 שעות , סלבה said:

כמה מדינות בעולם מחזיקות במערכת חינוך ציבורית טובה שתופסת את רוב רובה של מערכת החינוך במדינה?

איך ממשלה יכולה לשפר את שוק הדיור שנשלח בעיקר על ידי רשות מנותקת מהממשלה שאחראית לשטחי בנייה?

למה הפרטה היא מילה גסה? מדובר בכורח המציאות, דרך השוק הפרטי העולם מתקדם. אפילו בשבדיה, מדינה סוציאל-דמוקרטית, כביכול חוד החנית של השמאל בארץ, מעל 10% מהתלמידים לומדים בבתי ספר פרטיים, וזה רק עולה, ומדובר במוסדות מהטובים במדינה (בדנמרק יש יותר, בערך 16%, בנורווגיה באיזור ה-14%). כשיש יותר שוק פרטי מתפנה יותר פר תלמיד בשוק הציבורי.

כל הסקנדינביות- הן ההפך הגמור מכל מה שהשמאל מאמין בו. השמאל הכלכלי כל-כך אוהב לנופף בדגל הסוציאל דמוקרט של המדינות הסקנדינביות בלי להבין שהכלכלה שם היא קפיטליסטית לחלוטין וההגעה למדיניות כזו לא הייתה מתאפשרת בלי קפיטליזם.

לפני13 שעות , סלבה said:

יכול להרחיב על העניין של שוק הדיור? מי הרשות ומה המגבלה של הממשלה בתחום?

אני באמת לא מצליח להבין את הפחד משיטת השוברים בחינוך. 

זה ממש ליישם את המודל של קופות החולים בהקשר של אפשרות הבחירה. 

כרגע יש בתי ספר בינוניים להחריד ומי שמחליט לאן תלך זו פקידה בעירייה. זוועה 

לפני5 שעות , Echoes said:

יכול להרחיב על העניין של שוק הדיור? מי הרשות ומה המגבלה של הממשלה בתחום?

זו מגבלה של כולם, רשות מקרקעי ישראל. יותר שטחי בנייה = הורדת מחירים.

לפני11 שעות , red4peace said:

די בטוח שמה שכתבתי על מערכת הבריאות, על ביטוח לאומי ועל הגז זה קשור למדיניות כלכלית ימנית... 

והסכם השלום עם ירדן? הוא מחרב אותו כבר הרבה הרבה שנים. זה לא טרי ולא נעליים, האי אישור שניתן לו לטוס מעליהם זה לא התחלת העניין. 

כשהופעלה מדיניות שמאל פרופר במערכת הבריאות הישראלית היא די קרסה.

ביטוח לאומי זה לא גוף שצריך לטפח, הפסדי ובזבזני להחריד. הלוואי שהיו מייבשים אותו לחלוטין.

עניין הגז זו חוצפה בעיני. אם לא היו את החברות ישקיעו המון כסף בהוצאת הגז מהאדמה, זה לא היה רלוונטי בכלל. לא שדדו אף אחד, הם קנו זכויות.

כלכלה ימנית ומדיניות ימנית אמיתית אפשר לסכם במשפט אחד - עזבו אותי ואל תתערבו בחיי. 

תנו לשוק לקבוע מחירים, תפריטו כמה שיותר, מינימום התערבות בחיי האזרח.

זה מה שאני מאמין בו.