Jump to content

לבנון (כאן 11)

Omer

Recommended Posts

פרק מעולה, מעניין ממש.

מקווה שהם ימשיכו בכיוון הזה, במיוחד הקטע של להביא את הזווית הערבית-פלסטינית-נוצרית-לבנונית, הסיפור חסר מאוד בלי זה.

On 11.12.2020 at 18:19, Mario said:

פרק מעולה, מעניין ממש.

מקווה שהם ימשיכו בכיוון הזה, במיוחד הקטע של להביא את הזווית הערבית-פלסטינית-נוצרית-לבנונית, הסיפור חסר מאוד בלי זה.

הזווית הזאת היא בתכלס כל הסיפור. היתה שם מלחמת אזרחים עוד לפנינו.

פשוט מדינה עצובה שכל העולם עמד מנגד בזמן שאכלה אחת את השנייה. המלחמות שלנו נראות כמו משחק ילדים ביחס לזוועות שם.

זה בדיוק זה. 

לבנון זו כנראה המיטה הכי חולה שנכנסנו אליה ועוד דוגמא איומה לצרות שהקולוניאליזם גרם בעולם בכל פאקינג מקום.

ועוד יותר עצוב שהם רק ממשיכים להתדרדר וכרגע לא נראה כאילו יש לזה סוף איפשהו.

הקולוניאליזם הוא חלק מהקונטקסט ההיסטורי שבו צמח מה שצמח בלבנון. להגדיר אותו כאשם יותר או פחות זה כנראה עניין של את מי שואלים. 

בכל אופן ברור לגמרי שהקולוניאליזם הצרפתי השפיע על הנוצרים וכתוצאה מכך גם על המוסלמים בלבנון ומכאן גם על היחסים ביניהם.

אגב גם מה שסוריה עשתה בלבנון מאוחר יותר יכול להקרא קולוניאליזם.

זה לא בדיוק קולוניאליזם קלאסי כמו שאנחנו מכירים מאירופה, כי סוריה לא ישבה בלבנון כדי לנצל את אוצרות הטבע שלה (לפחות לא עד כמה שידוע לי) ולשעבד את האוכלוסיה, והלבנונים על הנייר היו גם הריבון במדינה. אני חושב שיותר נכון להתייחס לזה בתור שטח השפעה סורי.

מתי פרק 2?

לפני11 שעות , Augustus said:

זה לא בדיוק קולוניאליזם קלאסי כמו שאנחנו מכירים מאירופה, כי סוריה לא ישבה בלבנון כדי לנצל את אוצרות הטבע שלה (לפחות לא עד כמה שידוע לי) ולשעבד את האוכלוסיה, והלבנונים על הנייר היו גם הריבון במדינה. אני חושב שיותר נכון להתייחס לזה בתור שטח השפעה סורי.

מתי פרק 2?

מסכים לכן אמרתי יכול להקרא. לא קולוניאליזם קלאסי אבל אין ספק שסוריה שלטה הלכה למעשה בכל מה שקורה בלבנון תקופה מאוד ארוכה כדי להבטיח שהאינטרסים שלה באיזור לא יפגעו

לפני14 שעות , החתול הצהוב said:

זה לא הופך את השליטה שלה בלבנון בזמנו לקולוניאליזם (זה לא)

אז תקרא לזה כיבוש, לא באמת קריטי מבחינתי.

אני חושב שזה הרבה יותר קרוב לקולוניה או מנדט סורי בלבנון מאשר לכיבוש ושליטה צבאית כמו שאנחנו מכירים מישראל למשל.

לפני6 שעות , Augustus said:

איזה זוויות פוספסו לטעמך?

לא יודע אם פוספסו עדיין (כי לא יצאו כל הפרקים),

אבל עד עכשיו לזווית המוסד והשפעתו על החלטות הממשלה באותה תקופה לא נותנים מספיק משקל (ראיינו רק איש מוסד אחד לפי מה שאני זוכר),

ואיך שהנוצרים השפיעו באותה תקופה (די בקלות ובאופן מביך עם כמה שקשה לקבל את זה) על תפיסת אנשי המוסד לגביהם בעזרת מסיבות חוף וארוחות במסעדות יוקרה... זאת רק דוגמא אחת. 

1 hour ago, Mtamir said:

לא יודע אם פוספסו עדיין (כי לא יצאו כל הפרקים),

אבל עד עכשיו לזווית המוסד והשפעתו על החלטות הממשלה באותה תקופה לא נותנים מספיק משקל (ראיינו רק איש מוסד אחד לפי מה שאני זוכר),

ואיך שהנוצרים השפיעו באותה תקופה (די בקלות ובאופן מביך עם כמה שקשה לקבל את זה) על תפיסת אנשי המוסד לגביהם בעזרת מסיבות חוף וארוחות במסעדות יוקרה... זאת רק דוגמא אחת. 

אני משער שהמוסד פעל בלבנון בתקופה ההיא, השאלה היא האם אתה יודע שהפעילות שלו שם הייתה חריגה בהיקפה (אל מול גזרות אחרות) ומסבירה מהלכים מצידנו באופן ששוה להתעמק בו בסדרה. כלומר, עד כמה המוסד היה שחקן מרכזי בתקופה ההיא בלבנון, וגם איזה תיעוד יש לזה.

7 דקות לפני, Augustus said:

אני משער שהמוסד פעל בלבנון בתקופה ההיא, השאלה היא האם אתה יודע שהפעילות שלו שם הייתה חריגה בהיקפה (אל מול גזרות אחרות) ומסבירה מהלכים מצידנו באופן ששוה להתעמק בו בסדרה. כלומר, עד כמה המוסד היה שחקן מרכזי בתקופה ההיא בלבנון, וגם איזה תיעוד יש לזה.

היה שחקן מרכזי מאד כי הוא השפיע על הרבה החלטות ממשלה ונשמע מאנשי מודיעין בכירים באותה תקופה שהממשלה הקשיבה הרבה יותר להערכות אנשי המוסד בשטח מאשר אנשי המודיעין בשטח, 

אם זה מעניין אותך, לא מזמן קראתי על זה גם בספר "המתריע" שמרואיין שם עמוס גלעד (שגם מרואיין בסדרה כמה פעמים),

הוא היה קצין מודיעין באותה תקופה בלבנון ותיאם פעולות עם הנוצרים, הוא עד היום טוען שאת אזהרות אמ"ן סיננו ואת הרגעות המוסד קיבלו, וזה הרבה בגלל שהנוצרים פינקו את המוסד בכל מני דרכים.

57 דקות לפני, Mtamir said:

היה שחקן מרכזי מאד כי הוא השפיע על הרבה החלטות ממשלה ונשמע מאנשי מודיעין בכירים באותה תקופה שהממשלה הקשיבה הרבה יותר להערכות אנשי המוסד בשטח מאשר אנשי המודיעין בשטח, 

אם זה מעניין אותך, לא מזמן קראתי על זה גם בספר "המתריע" שמרואיין שם עמוס גלעד (שגם מרואיין בסדרה כמה פעמים),

הוא היה קצין מודיעין באותה תקופה בלבנון ותיאם פעולות עם הנוצרים, הוא עד היום טוען שאת אזהרות אמ"ן סיננו ואת הרגעות המוסד קיבלו, וזה הרבה בגלל שהנוצרים פינקו את המוסד בכל מני דרכים.

מעניין מאוד. אם הזווית הזאת לא צונזרה מטעמים ביטחוניים, יכול להיות שהתעלמו ממנה כדי לא לפגוע ביוקרה של הארגון. או שהיא תזכה להתייחסות בפרקים הבאים.