Jump to content

קניית דירה + ייעוץ משכנתא

Mentel

Recommended Posts

היי חברים,

אז בטח יש פה כמה חבר׳ה שמנוסים בקניית דירה (למגורים או להשקעה),

היום אני גר עם אשתי באזור (צמוד לחולון) ביחידת דיור של המשפחה, לא רואה את עצמינו נשארים פה יותר משנתיים קדימה ולכן צריך לחשוב מה לעשות. האופציות:

1. לקנות דירה על הנייר - תהיה מוכנה עוד שנתייים.

2. לקנות דירה בנויה עוד שנתיים.

3. לתכנן לצאת לשכירות עוד שנתיים.

הרצון הוא כמובן להצליח להישאר באזור המרכז, כרגע ראינו פרויקט במערב רמלה ומתלבטים על זה.

ראיתי שהרבה לוקחים היום יועץ משכנתא פרטי שגם מייעץ וגם פועל מול הבנקים, למישהו יש ניסיון עם יועץ מומלץ?

אבא שלי התעסק ביועץ משכנתאות, מי שמתעסק עם זה מכיר את כל הבנקים, את התנאים  שלהם ובאיזו תקופה הם צריכים להשלים מכסות.
אם אתה לא מתמצא בשוק, לא יודע לבנות תמהיל ואין לך הרבה זמן, זה שווה את זה.
מה שכן אתה צריך להחליט מה אתה רוצה לעשות קודם. למה לקנות? כמה הון עצמי יש לך? האם אפשר לקנות במקום אחר ולהשכיר את הדירה ולשכור אחרת במקומה באזור שאתם רוצים?

On 10.11.2020 at 00:11, gilgil28 said:

אבא שלי התעסק ביועץ משכנתאות, מי שמתעסק עם זה מכיר את כל הבנקים, את התנאים  שלהם ובאיזו תקופה הם צריכים להשלים מכסות.
אם אתה לא מתמצא בשוק, לא יודע לבנות תמהיל ואין לך הרבה זמן, זה שווה את זה.
מה שכן אתה צריך להחליט מה אתה רוצה לעשות קודם. למה לקנות? כמה הון עצמי יש לך? האם אפשר לקנות במקום אחר ולהשכיר את הדירה ולשכור אחרת במקומה באזור שאתם רוצים?

היי חברים,

אז אחרי פגישה ראשונית שהייתה לנו בבנק קיבלנו הצעה ראשונית עוד לפי האישור הראשוני. אציין שיש לנו קשר מסוים לסגן מנהל הסניף, שאמר שכל הצעה שנקבל מהמשכנאות הוא יוכל לייעל לנו. אשמח לשמוע את דעתכם על התמהיל בראשוני ואיפה כדאי ללחוץ.

מחיר נכס: 1.8M

הון עצמי: 470K

משכנתא: 1.33M

הכנסה: 18-20k

ההצעה שקיבלו מחולקת לשלושה מסלולים:

1. פריים - 443K, בפריים מינוס 0.4 למשך 30 שנה (1467 החזר)

2. משתנה צמודה כל 5 - 443K, ריבית 2.45 למשך 30 שנה (1740 החזר)

3. קל״צ - 443K, ריבית 3.25 למשך 25 (2160 החזר) סה״כ החזר -5368 ש״ח. יוצא 1.36 לכל שקל

שמקבלים היא זרקה שאולי יהיה אפשר למול ההחזר האפשרי לצמצם את הקל״צ ל20 שנה בריבית 2.98 ולעלות את ההחזר בכ500 שקלים. במקרה כזה יוצא 1.31 לכל שקל שמקבלים

מה אומרים?

47 דקות לפני, Mentel said:

היי חברים,

אז אחרי פגישה ראשונית שהייתה לנו בבנק קיבלנו הצעה ראשונית עוד לפי האישור הראשוני. אציין שיש לנו קשר מסוים לסגן מנהל הסניף, שאמר שכל הצעה שנקבל מהמשכנאות הוא יוכל לייעל לנו. אשמח לשמוע את דעתכם על התמהיל בראשוני ואיפה כדאי ללחוץ.

3. קל״צ - 443K, ריבית 3.25 למשך 25 (2160 החזר) סה״כ החזר -5368 ש״ח. יוצא 1.36 לכל שקל

שמקבלים היא זרקה שאולי יהיה אפשר למול ההחזר האפשרי לצמצם את הקל״צ ל20 שנה בריבית 2.98 ולעלות את ההחזר בכ500 שקלים. במקרה כזה יוצא 1.31 לכל שקל שמקבלים

מה אומרים?

תמהיל קלאסי של שליש-שליש-שליש. הקל"צ נראה כמו מחיר טוב אם אתה יכול לקצר אותו ל-2.98.
בפריים והצמודה אולי תוכלו לקבל עוד הנחה (דיברתם עם סגן מנהל הסניף?). יכול להיות שאחרי הירידה ברכישת דירות והעובדה שאנחנו בסוף שנה יכולה לבוא לטובתך אם הבנק שלך מפגר בייעדים.
הייתי בודק מה ההצעה הכי טובה שאתה יכול לקבל ואז לקבל הצעה מבנק\ים אחרים.
אחרי שתהיה בטוח שעשית סקר שוק מקיף, אתה יכול לפנות ליועץ משכנתאות ולסכם איתו על תשלום יחסי לפי גובה ההנחה הנוספת שהוא יכול לארגן לכם.
קח בחשבון את כל תאריכי היציאה ללא קנס שלך (וגם על הקנסות), יכול להיות שיצטבר לך כסף ותרצה לשלם אותו על חשבון הקל"צ.

טריק מתוחכם אם יש לך יותר הון עצמי ממה שצריך זה לקחת משכנתא גבוהה יותר ואז מיד אחרי לשלם עם ההון שלך את הקל"צ היקרה יותר.

לפני3 שעות , gilgil28 said:

תמהיל קלאסי של שליש-שליש-שליש. הקל"צ נראה כמו מחיר טוב אם אתה יכול לקצר אותו ל-2.98.
בפריים והצמודה אולי תוכלו לקבל עוד הנחה (דיברתם עם סגן מנהל הסניף?). יכול להיות שאחרי הירידה ברכישת דירות והעובדה שאנחנו בסוף שנה יכולה לבוא לטובתך אם הבנק שלך מפגר בייעדים.
הייתי בודק מה ההצעה הכי טובה שאתה יכול לקבל ואז לקבל הצעה מבנק\ים אחרים.
אחרי שתהיה בטוח שעשית סקר שוק מקיף, אתה יכול לפנות ליועץ משכנתאות ולסכם איתו על תשלום יחסי לפי גובה ההנחה הנוספת שהוא יכול לארגן לכם.
קח בחשבון את כל תאריכי היציאה ללא קנס שלך (וגם על הקנסות), יכול להיות שיצטבר לך כסף ותרצה לשלם אותו על חשבון הקל"צ.

טריק מתוחכם אם יש לך יותר הון עצמי ממה שצריך זה לקחת משכנתא גבוהה יותר ואז מיד אחרי לשלם עם ההון שלך את הקל"צ היקרה יותר.

נשמע שאתה מבין עניין אחי.

יש מצב לעזרה לתמהיל אידאלי מבחינתי? ולאיזה בנק הכי כדאי לקחת משכנתא?

מעדיף ל15-20 שנה

צריך הלוואה 600 אלף לנכס שווה 3.2 מיליון

הייתי בבנק שלי(פועלים) והריבית גבוה הרבה יותר מאשר הבחור הציג כאן.

דרך אגב mental היכן קיבלת את ההצעה?

איך יוסיפוביץ אומר בכל פרק בפודיום? למה לקחת יועץ משכנאות של הבנק? זה כמו ששחקן כדורגל יקח סוכן שעובד אצל הקבוצה במקום עבורו

לפני1 שעה , hen34 said:

מעדיף ל15-20 שנה

בד"כ מזרחי טפחות נותנים פייט בנושא, המשכנתאות מהווה אחוז גדול יותר של ההכנסות שלהם לעומת בנקים גדולים כמו הפועלים ולאומי.
מומלץ לך גם להתייעץ עם יועץ משכנתאות בעיקר בגלל:

לפני5 שעות , gilgil28 said:

לפני2 שעות , hen34 said:

מעדיף ל15-20 שנה

ההצעה שלי מפועלים,

נשמע לי קצת מוזר שקיבלת ריביות יותר גבוהות ממני כאשר אחוז המימון שלך נמוך בצורה משמעותית.

אחרי עוד קצת למידה הבנתי שאני צריך לצמצם את האפשרויות לעליית הריבית (כמו גם האפשרות לירידה שכזו).

ולכן אנסה להעביר חלק מהסכום של המשתנה כל חמש לקבועה לא צמודה. וכמובן לנסות להוריד את הריביות לתמהיל וריביות דומות לכאלה שחבר טוב קיבל עם נתונים דומים.

הרצון שלי הוא כזה:

1. 443K - פריים מינוס 0.5 (30 שנה)

2. 686K - קבועה לא משתנה, 2.9 (25 שנה)

3. 200K - צמודה משתנה כל 5, ריבית 2.7 (25 שנה)

מעמיד אותי על החזר של כ5500-5600 בחודש.

@gilgil28 דעתך אחי?

אתה לא באמת מצמצם את הסיכוי שהריבית תעלה (או תרד) וחבל לשלם בשל כך ריבית גבוהה יותר. 
אנחנו לא יודעים לצפות עלייה בריבית בקרוב ולפי ההערכות היא תשאר נמוכה עוד הרבה זמן.

גם אם תהיה כזאת עלייה כזאת מתישהו, אתה יכול כל 5 שנים לעשות הערכה מחדש של עלות החלק המשתנה שלך ולבצע מחזור בעת הצורך (מחזור = נטילת הלוואת משכנתא חדשה זולה יותר כדי להחזיר את ההלוואה הקודמת).

לפני14 שעות , Mentel said:

היי חברים,

מה אומרים?

וואלה אחי אני במצב דומה לשלך.

הכנסה 18-20 בברוטו?

לפני8 שעות , avi atias said:

אם אתם קונים שנתיים לפני את הדירה, כמה הנחה אתם מקבלים ממחיר השוק?

השכונה היא חדשה לגמרי...אז קשה מאוד לדעת, יקח כמה שנים עד שהאזור יתפתח ויסיימו את כל התשתיות.

סיכוי סביר שבשלב מאוחר של הבניה כבר לא יהיו דירות למכירה

אני מחפש משהו בסכומים הרבה יותר נמוכים, אבל עדיין מסתכל על הנתונים שאתם מעלים פה ואם כל אחד אחר בעולם היה רואה את זה היה אומר שמדובר בשגעון/טירוף מערכות/בועה. 

בכל אחד מהאופציות של ה 1.8 עד 2.2 מיליון זה לא שמישהו פה מקבל בית פרטי, קרקע משהו שהוא יכול להסתמך עליו לתקופה מאוד ארוכה. 

לרוב מדובר בדירות 3, 4 חדרים 100 מטר יחסית צפופות לעומת הסטנדרט,  לא רק בעולם אלא מה שהיה פה לפני 2 עשורים. 

בנוסף יחזיר כל חייו משכורת ממוצעת פלוס שלא כוללת ארנונה בשמיים ושלל הוצאות חשמל/מים במחירים מנופחים. 

אנחנו באמת עם סגולה 

לפני2 שעות , Meron's said:

אני מחפש משהו בסכומים הרבה יותר נמוכים, אבל עדיין מסתכל על הנתונים שאתם מעלים פה ואם כל אחד אחר בעולם היה רואה את זה היה אומר שמדובר בשגעון/טירוף מערכות/בועה. 

בכל אחד מהאופציות של ה 1.8 עד 2.2 מיליון זה לא שמישהו פה מקבל בית פרטי, קרקע משהו שהוא יכול להסתמך עליו לתקופה מאוד ארוכה. 

לרוב מדובר בדירות 3, 4 חדרים 100 מטר יחסית צפופות לעומת הסטנדרט,  לא רק בעולם אלא מה שהיה פה לפני 2 עשורים. 

בנוסף יחזיר כל חייו משכורת ממוצעת פלוס שלא כוללת ארנונה בשמיים ושלל הוצאות חשמל/מים במחירים מנופחים. 

אנחנו באמת עם סגולה 

מה הבעיה? תעבור לרמת טראמפ! חצי דונם חינם!

https://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001349193

לפני20 שעות , matis said:

30 שנה להיות משועבד לבנק בשביל לגמור בפאקינג רמלה, איזה עולם דפוק

פאקינג שיט 

השאלה מה האלטרנטיבות האחרות היום...

המשפחות שלנו הן מראשון ואזור, ולאישתי חשוב להישאר באזור המרכז. חוץ מזה קצין בצבא ומשרת בקריה בכמה שנים הקרובות.

דירת 3 חדרים חדשה בראשון עולה כ-2 מיליון שקל (באזורים הפחות טובים של ראשון), במחיר הזה אתה אולי יכול למצוא דירת יד שניה בבניין ישן (לפעמים בלי מעלית).

כרגע אנחנו גרים ביחידת דיור של המשפחה שלי, אי אפשר להישאר פה מעבד לעוד שנתיים.

האופציות הן:

1. למצוא דירה חדשה במחיר רלוונטי - על הנייר שתהיה בנויה עוד שנתיים.

2. למצוא דירת יד שניה עכשיו ולהשכיר.

3. למצוא דירת יד שניה עוד שנתיים - סיכון לא למצוא משהו רלוונטי.

4. עוד שנתיים לצאת לשכירות - מעדיף להחזיר את הכסף למשכנתא מאשר למשכיר.

כל המצבים הם לא אידיאלים, אבל הרצון להישאר במרכז הוא הגורם המרכזי שמשליך על הכל.

אני רוצה להאמין שהאזור במערב רמלה (4000 יחידות דיור, 12-15K תושבים חדשים), אזור עם הרבה מחיר למשתכן וזוגות צעירים שמגיעים מבחוץ יוביל לפיתוח והתקדמות כמו שהיה בעבר הרחוק במערב ראשון לציון, ובעבר הקרוב בבאר יעקב (הפרדה של כביש בין באר יעקב לאזור החדש ברמלה)

43 דקות לפני, Mentel said:

וואלה יש עוד אלטרנטיבה שלא חשבת עליה והיא שכולנו נעלה עם בקת"בים וטוריות על הכנסת עוד כמה מוסדות שלטון (רמ"י, האוצר וכו') ונעשה חלוקה מחדש של ההון בישראל ו"תיקון ליקויים" לאיזה כמה חסמים שקיימים פה שאוכלים לנו את החיים אבל אנחנו לא נעשה את זה בחיים כי ביבי המלך.

On 14.11.2020 at 02:40, matis said:

פאקינג שיט 

לא מבין מה רע ברמלה

סתם יש לה שם רע כרגע בגלל אזורים מסוימים בה

אבל יש אזורים חדשים בו הבחור פה מחפש. בעיקר בכל האזור החדש של פרשקובסקי וכו'

שדווקא נבנית שם שכונה ממש יפה

ונסיעה רבע שעה מתל אביב חולון וכו' 

כאחד שגר בשכירות בחולון ואין לו אפשרות בכלל לקנות דירה, הייתי בשמחה מתחלף עם הבחור פה על האפשרות לקנות דירה באזור הזה ברמלה

לפני12 שעות , Mentel said:

המשפחות שלנו הן מראשון ואזור, ולאישתי חשוב להישאר באזור המרכז. חוץ מזה קצין בצבא ומשרת בקריה בכמה שנים הקרובות.

דירת 3 חדרים חדשה בראשון עולה כ-2 מיליון שקל (באזורים הפחות טובים של ראשון), במחיר הזה אתה אולי יכול למצוא דירת יד שניה בבניין ישן (לפעמים בלי מעלית).

האופציות הן:

כל המצבים הם לא אידיאלים, אבל הרצון להישאר במרכז הוא הגורם המרכזי שמשליך על הכל.

אני רוצה להאמין שהאזור במערב רמלה (4000 יחידות דיור, 12-15K תושבים חדשים), אזור עם הרבה מחיר למשתכן וזוגות צעירים שמגיעים מבחוץ יוביל לפיתוח והתקדמות כמו שהיה בעבר הרחוק במערב ראשון לציון, ובעבר הקרוב בבאר יעקב (הפרדה של כביש בין באר יעקב לאזור החדש ברמלה)

אין אחי. נדפקת כמו כולם בדור הזה ואתה תצטרך לשלם במחיר בועה.

לפני13 שעות , Mentel said:

האופציות הן:

למה לא לקנות דירה להשקעה בפחות מ2 ולהשכיר אותה ולצאת לשכירות תוך כדי?

לפני14 שעות , I promise said:

למה לא לקנות דירה להשקעה בפחות מ2 ולהשכיר אותה ולצאת לשכירות תוך כדי?

זאת בהחלט גם אופציה.

אבל אני כרגע לא רואה מניעה לגור ברמלה,

ואם תהיה לי אפשרות לגור בדירה משלי אני מעדיף את זה

לפני4 שעות , Mentel said:

זאת בהחלט גם אופציה.

אבל אני כרגע לא רואה מניעה לגור ברמלה,

ואם תהיה לי אפשרות לגור בדירה משלי אני מעדיף את זה

אז תשכיר ברמלה ותקנה איפה שיש פוטנציאל רווח יפה

לפני7 שעות , I promise said:

אז תשכיר ברמלה ותקנה איפה שיש פוטנציאל רווח יפה

תשכור התכוונת.
לא לכל אחד מתאים לגור בשכירות, במיוחד אם אתה מתכנן לגור לטווח ארוך עם ילדים.

On 14.11.2020 at 02:40, matis said:

פאקינג שיט 

מה הקשר להיות משועבד? אתה לא משועבד לכלום. אתה בסה"כ מקבל הלוואה בתנאים אטרקטיביים עם ערבות של הנכס שאתה קונה עם ההלוואה.
לא מתאים לך להמשיך לשלם משכנתא? אין בעיה, תשלם את שאר החוב (תמכור את הדירה).

On 15.11.2020 at 00:08, ravid said:

וואלה יש עוד אלטרנטיבה שלא חשבת עליה והיא שכולנו נעלה עם בקת"בים וטוריות על הכנסת עוד כמה מוסדות שלטון (רמ"י, האוצר וכו') ונעשה חלוקה מחדש של ההון בישראל ו"תיקון ליקויים" לאיזה כמה חסמים שקיימים פה שאוכלים לנו את החיים אבל אנחנו לא נעשה את זה בחיים כי ביבי המלך.

חלאס עם השיט הזה. כאילו שביבי הוא המקור לכל הצרות שלנו.

לפני1 שעה , gilgil28 said:

חלאס עם השיט הזה. כאילו שביבי הוא המקור לכל הצרות שלנו.

ביבי הוא איש בעל יכולות. אם הוא היה רוצה הוא היה עושה משהו לטפל בבועת הדיור ולפחות מקל עליה מעט. זה לא מעניין אותו והוא לא מתעסק בזה בכלל.  הכל קרה במשמרת שלו.

נ.ב- לאחרונה פורסם שלפונקציונרים ממפלגת השלטון כמו חיים כץ יש 7 דירות להשקעה (שהוא לא דיווח עליהן) ולמיקי זוהר 4 דירות להשקעה שברשותו מגיל 36 ואלו רק נבחרים שנחשפתי אליהם לאחרונה. מעניין אם יש קשר בין הנתונים האלה למחירי הדיור בישראל במהלך שלטון הליכוד... כמו שאמרתי- טוריות.