Jump to content

הבחירות לנשיאות ארה״ב

John Florence

Recommended Posts

שמאלנים זה נפלא.

עאלק ביידן האנטישמי הליצן הכי טוב לישראל. מילא להגיד שלשאר העולם עדיף שטראמפ לא יבחר (על זה עוד אפשר להתווכח), אבל לישראל? נו באמת.

השמאל בארצות הברית רק הולך ונהיה יותר גרוע. אובמה היה כסף קטן לעומת מה שביידן יהיה. הוא יגנה באו"ם כל דבר הכי קטן שישראל תעשה וידאג לבלבל את המוח. שלא לדבר על כל החארטות שרצים בארצות הברית היום ויהפכו לחוקים תחת שלטונו ובהמשך גם יגיעו לפה כמובן. 

טראמפ הביא את היחסים בין ישראל לארצות הברית למקום גבוה מאוד, הביא הסכם חשוב מאוד שעשוי לתרום המון בעתיד עם שלושה מדינות ערב, העביר את השגרירות לירושלים ועוד דברים יותר קטנים אבל חשובים. וכל זה בארבע שנים כן? מעניין לראות מה יקרה אם תהיה עוד קדנציה.

לא מאמין שיש מישהו צלול בנפשו שיעדיף את ביידן לעומת טראמפ בתור ישראלי או אחד שדואג לאינטרסים של ישראל. באמת. אין הסבר הגיוני או מדעי אחר. לטווח הקצר והארוך. השמאל הפשיסטי בארה"ב כולל ביידן השונא ישראל בעצמו יותר טובים לנו? באיזה פאקינג עולם? מה נסגר פה עם אנשים. 

5 דקות לפני, Krishi said:

לא מאמין שיש מישהו צלול בנפשו שיעדיף את ביידן לעומת טראמפ בתור ישראלי או אחד שדואג לאינטרסים של ישראל. באמת. אין הסבר הגיוני או מדעי אחר. לטווח הקצר והארוך. השמאל הפשיסטי בארה"ב כולל ביידן השונא ישראל בעצמו יותר טובים לנו? באיזה פאקינג עולם? מה נסגר פה עם אנשים. 

או שה-4 שנים המדהימות האלו עבורנו ביחסי ישראל-ארה"ב וכל הצ'ופרים שצויינו פה שנגזרו מכך הצליחו להשכיח את הגיהנום שעברנו בתקופת אובמה או שהם פשוט נהנו מזה שישראל סבלה כי הם לטובת הצד הפלסטיני.

25 דקות לפני, nirc2 said:

מתי מתחילים להגיע תוצאות האמת?

בשלושה בנובמבר זה יום ההצבעה האחרון (או יום הבחירות בתכלס, תלוי איך אתה מסתכל על זה. בסיומו (כל מדינה זו שעה אחרת) יתחילו לספור. יש מדינות שספרו את הקולות המוקדמים מוקדם, ויש כאלו שמותר להן להתחיל לספור את זה רק בסיום יום הבחירות עצמו, ואז זה יתעכב. 

יש גם מדינות שמותר להצבעות בדואר להגיע עד כמה ימים לאחר יום הבחירות (כל עוד יש עליהם חותמת שמאשרת שזה נשלח עוד לפני יום הבחירות), ויש כאלו שלא סופרים את המעטפות שהגיעו אחרי שעה מסויימת ביום הבחירות. 

כלומר, בלילה בין שלישי לרביעי שבוע הבא יתחילו לזרום תוצאות, ואולי נדע כבר באותו יום, אבל אם זה יהיה צמוד, יכול להיות שייקח עוד איזה שבוע וחצי או שבועיים עד שנדע את התוצאות. וזה לא כולל את הערעורים והפניות לבית המשפט. 

בגדול הדדליין האחרון של המדינות למסור את התוצאות הסופיות שלהן זה תחילת דצמבר. 

אבל גם צריך לזכור שהבחירות הכלליות בארה"ב הן בחירות דמה, בחירות המלצה בלבד, והבחירות האמיתיות זה אסיפת הקולג' האלקטורלי ב-14 לדצמבר. לרוב הם מצביעים אותו דבר כמו המלצת המדינה, אך לא בכל המדינות הם מחוייבים לעשות זאת (וגם בחלק מהמדינות שהם מחוייבים לעשות זאת, העונש אם הם בוחרים אחרת זה כמה מאות דולרים בלבד) ומותר להם טכנית לבחור בכל אדם שירצו, כולל ביריב או באנשים שלא התמודדו בכלל.

תמיד יש מספר אלקטורלים "סוררים" שמצביעים לא לפי תוצאות הבחירות במדינה שלהם, אך זה לא באמת משפיע כי הפער מספיק גדול, אבל אם הפער יהיה קטן, זה יכול להכריע את הבחירות. ככה שיכול להיות שרק אז נדע מי זכה. 

(ואני אפילו לא נכנס כאן למצב שיש אלקטורלים שנפסלים ואף מועמד לא מגיע ל-270 הנדרשים. זה המון סוגי תרחישים הזויים שיכולים לקרות, ובוא רק נגיד שאמנם יש רק סיכוי תיאורטי שזה יקרה, אבל על הנייר יש תרחיש חוקי שהטלת מטבע בסנאט תקבע מי יהיה הנשיא). 

1 דקה לפני, תמיר8 said:

אתה יכול בבקשה להסביר לפחות בקצרה מדוע אתה בעד הסכם הגרעין עם איראן?

כי אני לא סומך על איראן שלא יפתחו גרעין, אז חשוב בעיני שיהיה כלים לבדוק את המצב האמיתי בשטח.

הסכם הגרעין הרי לא נחתם כי סומכים על איראן, אלא דווקא כי לא סומכים עליהם. זה לא הסתמך על המילה שלהם, אלא על מתן כלים לבחון את זה בשטח.

ברגע שהיה חשד מסויים (על ידי ריגול ושאר אמצעים מודיעיניים אחרים שיש לנו), הוועדה המפקחת על ההסכם הייתה דורשת מאיראן להכנס לבדוק את האתר המדובר בשטח, והם היו מחוייבים לאפשר גישה פיזית לשם תוך מספר ימים בלבד (לא זוכר את המספר המדוייק, נראה לי 4 ימים, אבל לא זוכר בדיוק). בימים הללו כמובן שהאיראנים יכולים להסתיר מסמכים ולהזיז את כל הציוד, אבל אין אפשרות להעלים את הקרינה. אם מפתחים שם גרעין, אפשר לדעת את זה גם אם הוציאו הכל משם וכל מה שמוצאים זה מערה ריקה.

לפי הנתונים של אותה וועדה (שהיו בה גם נציגים אמריקאים כמובן), הם דרשו זאת 7 פעמים (אם אני זוכר נכון), ובכל הפעמים ניתנה גישה.

ברור לי שהאיראנים רוצים לפתח נשק גרעיני, וסביר להניח שהם ניסו לפתח גם בתקופת ההסכם. לכן חובה בעיני שברגע שיש לנו חשד, יהיו לנו כלים לאושש או להפיג את החשד הזה באופן מיידי, כדי שנוכל להגיב נכון ובזמן. שאם צריך לתקוף - נדע לעשות את זה בזמן אמת, בזמן שזה עוד רלוונטי. כי זה לא סתם מתקפה, זה נשק גרעיני. אם אנחנו טועים או מאחרים, זה לא שיהיו הרוגים, זה שלא תהיה מדינה.

כרגע אנחנו נשארים רק עם האמצעים המודיעיניים שלנו, שהם מרשימים בטירוף, אני מניח שמעבר למה שאני מסוגל לדמיין, אבל הם תמיד יהיו יותר איטיים ופחות מלאים מבדיקה של הקרינה בשטח. כרגע אם יש לך ראיות ראשוניות לפיתוח נשק גרעיני דרך האמצעים המודיעיניים הללו, אתה צריך לשלוח עוד משאבים לריגול שם, מה שיכול לקחתחודשים. עם ההסכם, ברגע שהאמצעים המודעיניים הללו גילו ראיות ראשוניות לפיתוח נשק גרעיני, יכולת לבדוק באופן כמעט מיידי אם זה נכון.

וככל שההערכות הן שאיראן מתקרבת לפצצה, הכמה חודשים הללו יכולים להיות קריטיים, ויכולים להיות ההבדל בין ההשרדות של המדינה להשמדתה.

ואגב, ברור לי שאם החשדות יהיו למקום שהם באמת מפתחים בו נשק, איראן יסרבו לתת את הגישה פיזית. אבל אז זה בפני עצמו יאושש את החשדות.

וכן, ההסכם לא היה אידיאלי. גם הוא היה קצר טווח מדי בעיני. אבל הוא בהחלט היה חיובי ונדרש, והמצב שלנו הורע משמעותית בעיני עקב ביטולו.

ואגב, גם לפי עדויות, רבים במערכות הביטחוניות בישראל תמכו בהסכם. רוב המתנגדים אליו היו בצד הפוליטי, לא הביטחוני.

הביטול של ההסכם בעצם דוגל בגישה של ״נדע פחות, אבל נפעיל עליהם סנקציות כלכליות ונפרק את הכלכלה שלהם, בתקווה שנצליח להפיל ככה את הממשל שלהם לפני שהם יצליחו לפתח פצצה.״

זה גישה שיכולה בכנות לעבוד, אבל זה הימור.

וזה הימור על קיום המדינה, שזה הימור שאני אישית לא מוכן לקחת. אני מעדיף לדעת את המידע בפועל ולקבל החלטות מאשר לסמוך על מזל.

אני חושב שאם יש לישראל את כל המידע, אנחנו נדע לשרוד, יש לנו את הכלים להתגבר על המכשולים (בין אם הם טכנולוגיים, מדיניים או צבאיים). ואני חושב חושב שאם נסמוך על מזל ועל התנהלות של מדינות אחרות (למשל, שרוסיה וסין לא יחליטו להפר את הסנקציות ולתמוך כלכלית בממשל האיראני, כמו שקורה במידה מסויימת כעת), אנחנו ניפול. 

13 דקות לפני, hairy2hell said:

וסורי שביקשת בקצרה וכתבתי מגילה.

זה נושא מסובך וקריטי, אי אפשר ״רק לגעת״ בו.

הכל בסדר, התכוונתי לתגובה קצרה כי דעתך עניינה אותי ואולי לא היה לך כוח לכתוב ולפרט.

ולעניין, לא מסכים איתך כי אני לא סומך לא על האו"ם ובטח שלא על האיראנים. לחכות כמה ימים כדי להיכנס? נשמע כמו שטות מוחלטת, נותנים להם להעלים כל מה שהם רוצים ולבדוק קרינה בפנים אני מאמין שהמוסד עושה גם בלי ביקורת בינלאומית. אני גם מאמין שיש להם מתקנים מוחבאים וסודיים שבכלל לא היו מגיעים לבדוק אותם ובאופן כללי פשוט אי אפשר לסמוך עליהם.

כמו שאמרת אי אפשר להמר על קיומה של המדינה כי זה עניין רציני ולדעתי לתת להם לעבוד במתקנים הגרעיניים תחת פיקוח במתווה מסוים- זה ההימור הגדול, אתה צריך לסמוך על האיראנים/האו"ם וזה משהו שאנחנו כיהודים כבר למדנו מההיסטוריה שאין לנו את הפריבלגיה הזאת לסמוך על אחרים.

המשטר שם צהל ושמח כשחתמו על הסכם הגרעין ומנגד בכה וכעס שטראמפ נסג מההסכם והטיל עליהם סנקציות קשות. זה כבר מספר לך על התמונה הכללית האם ההסכם טוב/רע לאיראן ונראה שהוא מאוד טוב לה.

Just now, תמיר8 said:

הכל בסדר, התכוונתי לתגובה קצרה כי דעתך עניינה אותי ואולי לא היה לך כוח לכתוב ולפרט.

ולעניין, לא מסכים איתך כי אני לא סומך לא על האו"ם ובטח שלא על האיראנים. לחכות כמה ימים כדי להיכנס? נשמע כמו שטות מוחלטת, נותנים להם להעלים כל מה שהם רוצים ולבדוק קרינה בפנים אני מאמין שהמוסד עושה גם בלי ביקורת בינלאומית. אני גם מאמין שיש להם מתקנים מוחבאים וסודיים שבכלל לא היו מגיעים לבדוק אותם ובאופן כללי פשוט אי אפשר לסמוך עליהם.

כמו שאמרת אי אפשר להמר על קיומה של המדינה כי זה עניין רציני ולדעתי לתת להם לעבוד במתקנים הגרעיניים תחת פיקוח במתווה מסוים- זה ההימור הגדול, אתה צריך לסמוך על האיראנים/האו"ם וזה משהו שאנחנו כיהודים כבר למדנו מההיסטוריה שאין לנו את הפריבלגיה הזאת לסמוך על אחרים.

המשטר שם צהל ושמח כשחתמו על הסכם הגרעין ומנגד בכה וכעס שטראמפ נסג מההסכם והטיל עליהם סנקציות קשות. זה כבר מספר לך על התמונה הכללית האם ההסכם טוב/רע לאיראן ונראה שהוא מאוד טוב לה.

אני לא מתכוון לבדוק אם קרינה קיימת או לא. זה לא יגלה לך הרבה. יש המון דברים שאתה יכול לגלות רק עם מכשירי בדיקה גדולים מאוד, שאדם לא יכול להבריח על עצמו. לגלות למשל איזה סוג קרינה, איך חומר מועשר, מה הכמויות שלו, מה מידת ההעשרה, מה קצב ההעשרה, מה הטכניקה, כמה החומר יציב וכו'. זה מגלה לך את לוח הזמנים שלהם. 

אתה לא יכול לבדוק דברים כאלו עם מרגל שמבריח עליו ציוד, כי ציוד כזה הוא לא מספיק קטן, ואתה לא יכול לבדוק את זה מרחוק (זה לא קשור לטכניקה, אלא לפיזיקה, חלק מהקרינה היא חלשה ונעלמת עם המרחק). 

אני לא מזלזל ביכולות הריגול של המדינה - אני אומר להשתמש בכולם ובאותה רצינות, כדי למצוא את אותם מתקנים סודיים, ואז להוסיף אל זה בדיקות בשטח.

אני גם לא סומך על האו"ם בקטע הזה, וממש ממש לא על האיראנים (או יותר נכון, אני סומך עליהם שיפתחן פצצה). אני כן סומך על מה שאנחנו יודעים לעשות כשיש לנו מספיק מידע. ולכן אנחנו צריכים תמיד את המידע בזמן אמת. 

ולא, ההסכם לא נתן להם לפתח גרעין תחת פיקוח מסויים. זה ממש לא נכון. 

היה אכן מותר להם לפתח כמות מסוימת למפעלי חשמל גרעיניים, אבל זה בכלל לא אותה טכניקה. זה לא שפיקחו עליהם שהם לא מעשירים את החומר מעבר למה שהמפעל צריך כדי לפתח פצצה, זה תהליך שונה לגמרי מהיסוד, שמשאיר עקבות קרינה שונים לחלוטין. חומר שהועשר לחשמל לעולם לא יוכל להפוך לפצצה גרעינית. 

הפיקוח לא היה על איך שהם מפתחים פצצה או על זה שהם לא מתפחים פצצה יותר מדי, אלא על זה שהם בכלל לא מתחילים. 

וזה לא אומר שסומכים עליהם. הפוך, זה אומר שלא סומכים. לצורך העניין, הריגול של המודיעין הישראלי זה פיקוח. ההסכם לא הגביל או שינה את זה, אלא פשוט הוסיף עוד אמצעים יותר מדויקים בשטח. כאלו שלא מחליפים את הריגול, אלא מוסיפים עליו. 

לפני2 שעות , Shlomix said:

חושב שכל מי שרוצה בטובת ישראל חייב לתמוך בביידן.

טראמפ מרסק את ארה"ב מבפנים. הוא משסע את האומה האמריקאית, מגחיך אותה, מחליש את הקשרים והשליטה הבינלאומית שלה, ומערער את מעמד ארה"ב כמעצמה היחידה בעולם.

לטווח הקצר הוא מטיב עם ישראל, אבל זה לא באמת משפיע על חיי היומיום שלנו. הלוואי שכן היה.

בטווח הארוך הוא רק יגרום לנו לנזק מהסיבה הפשוטה שעוד קדנציה איתו וארה"ב לא תצליח להיות יותר מעצמה יחידה.

גם ככה סין במגמת עליה חזקה, לא צריך להוסיף על זה התדרדרות אמריקאית.

נעשה גיחה חשובה ונחזק פה את מה ששלומיקס אמר - פעם ישראל הייתה נושא לא מפלגתי, ששתי המפלגות תומכות בו באופן אבסולוטי. השנים האחרונות של ביבי וטראמפ הפכו את המדינה לנושא מפלגתי ולכן עוד 4 שנים של טראמפ - והפעם הבאה שדמוקרטי יהיה בראש תהיה רעה לישראל, ותהיה פעם כזו. גם ביידן וגם האריס לא 'פרו פלסטינים' ותומכים בישראל לאורך שנים. תבדקו את עצמכם לפני שאתם מדברים.

ובלי קשר ממליץ לכולכם לצפות ב'הלובי' ששודר השבוע ביס דוקו, אם יש לכם את זה בצפיה ישירה\VOD וכו', נותן קצת רקע על יחסי יהדות ארה"ב וישראל, ולמה אסור לכם לזלזל ביחסים האלה כמו שחלקכם עושים פה

10 דקות לפני, Nimrod said:

נעשה גיחה חשובה ונחזק פה את מה ששלומיקס אמר - פעם ישראל הייתה נושא לא מפלגתי, ששתי המפלגות תומכות בו באופן אבסולוטי. השנים האחרונות של ביבי וטראמפ הפכו את המדינה לנושא מפלגתי ולכן עוד 4 שנים של טראמפ - והפעם הבאה שדמוקרטי יהיה בראש תהיה רעה לישראל, ותהיה פעם כזו. גם ביידן וגם האריס לא 'פרו פלסטינים' ותומכים בישראל לאורך שנים. תבדקו את עצמכם לפני שאתם מדברים.

כי ה8 שנים עם אובמה היו נפלאות עבורנו? ארה"ב וישראל התרחקו מאוד תקופה הזאת, בזמנו הועלתה הצעה בממשלה אפילו לנסות לעבור לחסות של הרוסים במקום (כמובן ליברמן הציע את זה ועדיין זה מלמד על הלך הרוח).

1 דקה לפני, YoC said:

כי ה8 שנים עם אובמה היו נפלאות עבורנו? ארה"ב וישראל התרחקו מאוד תקופה הזאת, בזמנו הועלתה הצעה בממשלה אפילו לנסות לעבור לחסות של הרוסים במקום (כמובן ליברמן הציע את זה ועדיין זה מלמד על הלך הרוח).

אם יחזרו על שקר שוב ושוב, הוא לווא דווקא יהיה נכון. לראייה: https://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001152391

כן, הרבה רואים בהסכם עם איראן כמשהו לא טוב, אבל צריך להזכיר שביבי הלך איתו ראש בראש בצורה מסוכנת? נסע ונאם בקונגרס מתחת לאף שלו, לפני הבחירות והוא אפילו לא הסכים להיפגש איתו? יש שני צדדים למטבע. היחסים הפרסונליים ביניהם לא היו להיט, אבל הנרטיב הזה של אובמה לא תמך בישראל, נו די. 

ועוד משהו - לטראמפ אכפת מטראמפ. אם היו מבטיחים לו שביטול הסיוע לישראל יביא לו נצחון, הוא היה עושה את זה. זה לא שיש לו איזה זיקה אלינו, הוא יעשה מה שיעשה לו PR טוב בסופו של דבר. ואגב, איראן, כמו שהוא יצא מההסכם, הוא אומר שאחד הדברים הראשונים שהוא יעשה זה הסכם חדש עם איראן. ברור שלא כל הסכם זה הסכם רע, אבל בוא נראה מה יהיה.

עד שמגיע נשיא ומגשים את כל חלומות השמאל-אי סיפוח, נורמלזיציה עם הערבים, אפשרות לעסקת המאה..הם מעדיפים מועמד אחר

לך תבין את הראש שלהם

9 דקות לפני, erantheking21 said:

עד שמגיע נשיא ומגשים את כל חלומות השמאל-אי סיפוח, נורמלזיציה עם הערבים, אפשרות לעסקת המאה..הם מעדיפים מועמד אחר

לך תבין את הראש שלהם

מפרגן לטראמפ על הנורמליזציה. אי סיפוח? מי בכלל דיבר על סיפוח לפניו? כשבנט היה מדבר על זה היו קוראים לו משיחיסט. גם אף אחד לא באמת התכוון לספח. בסוף בסוף, אנחנו לא צריכים להסתדר עם האמירויות, אנחנו צריכים להסתדר עם הצרות שיש לנו בחצר - אם הדברים שהוא עשה (והרבה מהקשרים האלה היו קיימים קודם) יקדמו גם נורמליזציה עם הפלסטינאים, אני הראשון שיעמוד בתור לאכול את הכובע.

51 דקות לפני, Nimrod said:

מפרגן לטראמפ על הנורמליזציה. אי סיפוח? מי בכלל דיבר על סיפוח לפניו? כשבנט היה מדבר על זה היו קוראים לו משיחיסט. גם אף אחד לא באמת התכוון לספח. בסוף בסוף, אנחנו לא צריכים להסתדר עם האמירויות, אנחנו צריכים להסתדר עם הצרות שיש לנו בחצר - אם הדברים שהוא עשה (והרבה מהקשרים האלה היו קיימים קודם) יקדמו גם נורמליזציה עם הפלסטינאים, אני הראשון שיעמוד בתור לאכול את הכובע.

אבל ההסכם עם האמירויות זה עוד צעד.

ברור לך שלא תוך יום אחד יגיע הסכם עם הפלסטינים זה משהו שיקח המון זמן, אבל ההסכמים האלה הם דברים שמקרבים אותנו לזה. 

ועוד לא דיברתי על הצד הכלכלי של העניין שהוא גם חשוב.