Jump to content

רלף קליין

Recommended Posts

למי שלא יודע, רלף נולד ב-1931 בברלין וחי שם עד סמוך לפרוץ המלחמה, כאשר משפחתו נמלטה משם להונגריה . רלף הצליח לשרוד את השואה בהונגריה,  וכולם יודעים וזוכרים מה עשה בארץ.

ב-1980 הגיעה מכבי ת"א בפעם השנייה בתולדותיה לגמר גביע האלופות. באופן סמלי לחלוטין, פיב"א קבעה שהגמר באותה עונה יהיה בברלין. האולם שנקבע : ה"דויטשלנדהאלה"  - שהיה בברלין המערבית.

ה"דויטשלנדהאלה" נבנה ב-1935 לקראת האולימפיאדה. האולם המפואר, ששימש לתחרויות באולימפיאדת ברלין 1936 שימש גם לכינוסים ציבוריים שונים וכן - גם של המפלגה הנאצית.
האולם הזה ראה את אדולף היטלר נואם בו, את גבלס, את צלבי הקרס, ואת הסיסמא שנתלתה בו במהלך אחד אירועים שונים של המפלגה - "עם אחד, רייך אחד, מנהיג אחד"
(Ein Volk, ein Reich, ein Führer).

No photo description available.

Image may contain: one or more people, crowd and stadium

יום לפני הגמר יצא רלף קליין לביקור בבית בו חי כילד קטן, ברח' קונסטנצר 5. 

image.png.4c6338b039f9d04b41b1a9996592c0d5.png

למחרת הגיע הגמר. וכך, 35 שנה אחרי תום השואה, ו-40 שנה אחרי הכינוסים הנאציים שכללו את היטלר, גבלס, צלבי קרס וכל ה"טוב" הזה, באופן סמלי - שיחקה במגרש קבוצה ישראלית עם מאמן ניצול שואה מהונגריה ועוזר מאמן ניצול שואה מרומניה,, אלפי אוהדים ישראלים יהודים ביציעים ודגלי ישראל. בהחלט סמלי.

Image may contain: 5 people

Image may contain: people playing sports

Image may contain: one or more people and people standing

שלוש שנים מאוחר יותר, בקיץ 1983, רלף הטיל פצצה והלך לאמן במערב גרמניה. הוא אימן גם קבוצה וגם את נבחרת מערב גרמניה , במה שיצר בארץ סערה ציבורית לא קטנה וכעס אצל חלק מהציבור על קליין. הוא אמר "אני חוזר לכאן כמנצח. אחרי מה שעשו לי - הם צריכים אותי היום". לקליין יצא אף לאמן את נבחרת מערב גרמניה נגד נבחרת ישראל בהמשך.

• amilov locked this topic
  • amilov unlocked this topic