Jump to content

קורונה

חבסוס

Recommended Posts

18 hours ago, הנדון said:

פשוט בדיחה העניין הזה של משרד הבריאות אחרי זה יבואו ויאשימו את הציבור שהוא מחפף. תחשבו כמה אנשים בטעות שלחו סתם לבידוד ויותר חמור כמה אנשים לא הודיעו להם שהם נדבקו. אני רוצה לראות את הפוליטיקאי החצוף הבא שיאשים את הציבור. 

זה לא "אני מאשים" אבל אני חושב שאזרחים רבים צריכים להתבונן במראה ולהבין מה חלקם בתהליך המדאיג של השבועיים האחרונים. החל מסוף מאי החל תהליך שבו המדינה סמכה על אזרחיה שיעשו את הדבר הנכון כדי לצמצמם את היקף התחלואה ולשמור על המצב הקיים במידה מסוימת. כל אזרח ובעל עסק התבקש לשמור על כללים מסוימים מבחינת עטיית מסכה, שמירת מרחק, ובקרה על מגע פיזי וצפיפות. מעבר לזה שזו בעיניי בקשה סבירה לחלוטין, אנחנו מצויים באירוע שלתפיסתי שמציב שתי התלבטויות - אי-נוחות זמנית לשם רווחה ארוכה יותר בטווח הארוך, או נוחות מסוימת זמנית לשם רווחה שמידתה עדיין לא ידועה. אני מעדיף במקרה הזה את המצב הראשון, כי אני מעוניין שהאירוע הזה יסתיים בהקדם האפשרי.

הביקורת היחידה שלי כלפי המדינה היא ברמה המערכתית בשני מובנים עיקריים - התמהמהות המחוקקים בהסדרת נושא האיכון הטלפוני של השב"כ שגרם לאיבוד זמן יקר וביקורת עוד יותר חריפה כלפי חברי כנסת שהציבו מקלות בגלגלי הממשלה וניסו להצר את צעדיה בנושא שיתרונותיו ויעילותו ברורים ומובהקים, וקיום מערך אכיפה משטרתי/אזרחי דליל מאד בנוגע למסכות שחיזק את התחושה הבעייתית שאין משמעות לעצם עטיית מסכה ואין השלכות כלשהן על הבחירה שלא להשתמש בה.

האיכון של השב"כ שווה לתחת. לא מדובר על איכון ברמת המטרים הבודדים.

לפרטים נוספים: הבידוד ההזוי של שחקני מכבי אתמול.

ברגע שמוכח שהאיכון לא מדויק, מעט מאוד יקפידו לשמור על הבידוד.

המדינה הפקירה את האזרחים כשלא הקימה מערך חקירות אפידמיולוגי נורמלי וחוקקה חוקים שיאפשרו למשרד הבריאות ולחוקרים שלו כוח וכלים לאכוף את ההחלטות.

אנחנו לבד.

לא ראיתי פרסום של מספרים מוחלטים, אבל כן ראיתי שמתגברים את מוקד הבירורים עם עוד עשרות עובדים כדי שיספיקו לענות לכל התלונות, בירורים וערעורים.

לפי זה אפשר לשער שכנראה כבר עשרות אלפים.

זה לא "שווה לתחת" מסיבה פשוטה שלא קיים איכון ברמת דיוק גבוהה של 1-3 מטרים, הטכנולוגיה הקיימת עדיין מעט רחוקה מכפי שאנחנו מדמיינים אותה. מרווח הטעות במערכות GPS נע בין 5-10 מטרים, וזיהוי מיקום הופך מורכב יותר כאשר אדם לא נמצא תחת שמיים פתוחים לחלוטין ויש סביבו בניינים, גשרים, מנהרות ועצים והוא לא מחובר ללוויין בזמן אמת. אם תפתח את אפליקציית Fit של גוגל למשל תוכל לראות בקלות שמסלולי התנועה לא מדויקים במיוחד. זו אינה בעיה נקודתית של השב"כ או כל ארגון/חברה כלשהו, אלא בעיה מערכתית רחבה הרבה יותר שצריך לדעת להתמודד עם המגבלות שלה. 

בדיונים השונים בכנסת נציגי השב"כ ומשרד הבריאות העלו פעמים רבות את התרומה הגדולה שהאמצעי הזה מעמיד לרשותם ומעריכים שאלפי חולים זוהו ואותרו באמצעותו. אני מעדיף את המצב הזה ולוקח בחשבון שיהיה מרווח טעות של 2-5% מהאנשים שבאמת לא באו במגע עם חולים ולא היו בסביבתם הקרובה וזה יצריך בדיקה של הנושא. המצב הזה הוא לא מושלם אבל אני מעדיף את זה על פני קיומו של מערך אפידמיולוגי ידני מסועף ומורכב שלא אפשרי הן מבחינת כוח האדם הדרוש לדבר כזה בהתחשב בהיקף התחלואה ובהתחשב במגבלות האנושיות הטבעיות שמונעות מכל אדם לזכור איפה היה בשבועיים האחרונים.

לופו, ברגע שיש מרווח טעות כל כך גדול, אף אחד לא ישמע להוראות. מאוד פשוט.

אין שום תחליף למערך אפידמיולוגי מלא, כמו שאנחנו רואים בגרמניה וצרפת שהצליחו להשתלט על המגיפה, למרות נתוני פתיחה רעים משמעותית משל ישראל.

למה בישראל מתעקשים להמציא מחדש את הגלגל? אנחנו לא שונים משום מדינה בעולם!

כמו כן:

אנחנו לא מנסים להמציא את הגלגל מחדש, אלא מנסים ללכת בדרך של מדינות כמו ניו זילנד/דרום קוריאה/סינגפור שעשו שימוש נרחב ודי בלעדי באמצעים דיגיטליים לאיכון וניטור חולים. זה עבר ללא זעקות שבר על קריסת הדמוקרטיה וזכויות האזרח מאחר ומדובר באיזון מסוים ונדרש בין העקרונות והזכויות. גם גרמניה בשלב מסוים התעניינה במערכת ריכוזית לאיתור וניטור חולים המבוססת על פרוטוקול PEPP-PT, אך נסוגה מהרעיון בגלל טענות על סוגיות פרטיות ועברה בסופו של דבר למודל לא-ריכוזי המבוסס על פרוטוקל DP-3T, והשיקה את אפליקציית Corona Warn-App שתלויה בשיתוף הפעולה הציבורי ובמידת הדיווח העצמי, די בדומה לאפליקציית המגן אצלנו. גם צרפת הלכה באותו המישור והשיקה אפליקצייה דומה בשם StopCovid. שתיהן אגב הושקו רק בחודש יוני.

איך שלא נסובב את זה אין תחליף לשימוש באמצעים טכנולוגיים, יש פה מגבלה אנושית אדירה הן ברמה המערכתית וגם ברמה הפרטית. אני מעריך שכמעט כל אדם יהיה מסוגל לזכור את מסלול התנועה שלו בשבועיים האחרונים בהתייחס ל2-3 הימים האחרונים בלבד אך לא הרבה מעבר לכך כי קיימת מגבלה אנושית טבעית, לכן מרווח הטעות האנושי עומד על 70-90% ובמקרים נדירים של אדם שיש לו סדר יום מאד קבוע זה ירד לאזור ה40-50%. אני מעדיף להתבסס על מערכת טכנולוגית שטועה באחוזים בודדים וגם זה רק בזיהוי האנושי, כי היא לפחות מסוגלת לנטר ולזהות במהירות וביעילות את המקומות הרדיוסים בהם היה החולה ומתי היה בהם, בהשוואה למערכת שבה אני מאבד רוב גדול של המקומות עצמם בהם היה החולה וכפועל יוצא גם לא מסוגל להגיע אל האנשים שהיו בסביבתו ובקרבתו ויוצא קירח מכאן ומכאן.

3 hours ago, Mentel said:

אמור להתחתן ב5.8, זה חסר סיכוי אה?

אני הייתי אמורה להתחתן ב-3.8 אבל ביטלנו את האירוע (נתחתן רק ברבנות). 

הפחד שאני / מישהו מהקרובים יהיה בבידוד ותהרס החתונה בגלל זה, גדול מהרצון לעשות אירוע.

בעיה

אם לעם הזה היה טיפת משמעת ואחריות אזרחית מזמן כבר לא היינו בזמן הזה.

אבל אנחנו כנראה בלי אגרוף ברזל על הראש שלנו לא נעשה מה שצריך.

יאללה סגר שני נטו על הראש של העם המפגר הזה.

3 hours ago, Mentel said:

אמור להתחתן ב5.8, זה חסר סיכוי אה?

לא מכיר את ארוסתך, אבל כגבר נשוי יוצר מעשור, מרבית חיי הנישואים חסרי סיכוי.

54 דקות לפני, Krishi said:

כמה זמן עד שביבי בורח מהארץ?

7 hours ago, Krishi said:

מסכים לחלוטין אבל לא רואה סיכוי שיהיה סגר נוסף. 

12 דקות לפני, antonio_margheriti2 said:

עוד חודשיים כאלה ואני מדמיין את העולם כמו במקס הזועם, אפוקליפסה.

עכשיו תיארת את הגל השלישי 

11 דקות לפני, itan17 said:

עוד פעם סגירת חדרי כושר.

בכלל בדקו כמה נדבקים יש בחדרי כושר? נמאס כבר

לא סוגרים לפי מוקדי הדבקה אלא לפי רצון הלוביסטים

בר שגם מציע תפריט אוכל מה דינו? מסעדה? 

הרי הורו לסגור את הברים, אבל מצד שני בר שמגיש טאפאסים וכאלה יכול לקרוא לעצמו עכשיו מסעדה...

בת"א אני רואה שברים פתוחים עדיין.

שאלת תם:

אני שומע את גילה אלמגור בתקשורת בוכה שעוד רגע אין לה מה לאכול, את תומר שרון (תומאש) מתלונן שעוד חודשיים הוא הומלס...

עכשיו מבלי להכנס להם לתלוש משכורת, מדובר באנשים שעובדים כבר עשרות שנים במיינסטרים של הבידור הישראלי. אני מניח שהם קיבלו סכומים מאוד יפים(הרבה מעל הממוצע במשק) לאורך השנים על לא מעט פרוייקטים שהם עשו, אז איך אנשים כאלה הגיעו למצב ש-4 חודשים ללא עבודה גורמים להם לקריסה כלכלית עד כדי רעב\חוסר במגורים? מה עשיתם עם הכסף שהרווחתם כל השנים?

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Create New...

הודעה חשובה

בשימוש אתר זה אתה מסכים לתנאים הללו תנאי השימוש.