Jump to content

קורונה

חבסוס

Recommended Posts

מצטער, אבל האזרחים הם לא הכתובת.

לאנשים צעירים זה לפעמים בלתי אפשרי בכלל לדעת שחלית. אתה לא מרגיש כלום.

בגימנסיה יש מעל מאה נדבקים, כמה מהם באמת חולים עם תסמינים?

כמדומני מעט מאוד.

לצפות מבעל עסק שיפסיד כסף ביודעין זה לא רציונלי. הוא יכול לחפף ולהרוויח יותר, הוא יעשה את זה אם אין אכיפה.

לצפות מאנשים לחכות מחוץ לחנות נניח זה לא רציונלי. אם בעל החנות ירצה לקבל יותר מהמותר ולזרז קונים, אף אחד לא יתנדב לחכות בחוץ.

לצפות מתלמידים לשים מסכה כששר הבריאות אומר שאפשר להוריד כי חם, זה לא רציונלי.

אפשר לסמוך על זה, אפשר גם לסמוך שכולם ידווחו מס ולא יעלימו שקל. יש לי הרגשה ששם לא בדיוק סומכים בעיניים עצומות על האזרח ויותר אקטיביים בנושא.

אז למה בדיוק לא לאמץ אותה גישה?

במיוחד שעבור לא מעט אנשים שמירה על ההנחיות פוגעת כאמור באורח החיים. אם זה אומר לוותר על אימון כי יש יותר אנשים, לחכות עוד חצי שעה בתור במקום לחפף או סתם להגביל מספר לקוחות ולהפסיד כסף.

זה פשוט לא יקרה.

אנשים גם עושים דברים חמורים בהרבה כמו להסתכל בווטסאפ בזמן שהם על 100 קמש, מה לעשות, אידיוטים יש בכל מקום.

מישהו מצפה מהמשטרה לסמוך על כל הנהגים שפשוט יהיו אחראיים על החיים שלהם ללא שום אכיפה?

ברור שלא.

אחריותו של משרד הבריאות להקים מנגנון אקטיבי שדוגם מקומות בסיכון, אחריותו של משרד הבריאות לבדוק כל מי שבא במגע עם חולה מאומת.

אחריותם של האזרחים שבאו במגע להגיע ולהיבדק ולהימצא בבידוד אם נדרש.

מנהל בית הספר לא צריך לריב עם משרד הבריאות כדי שיבדקו את כולם ואז לבצע בעצמו עם בית החולים בדיקות כדי למצוא שהבודדים שנשלחו לבידוד כבר הספיקו להדביק מספר תלת ספרתי של אנשים שכאמור אין להם בכלל מושג שהם נשאים. כי הם פשוט לא מרגישים כלום, ובסבירות גבוהה גם לא באו במגע ישיר עם חולה מספר 0 ולכן לא צריכים להיות בבידוד לפי ההנחיות היבשות, כי מן הסתם היו מעגלי הדבקה כשמגיעים למספרים כאלה.

עד היום לא היו בודקים אפילו את אנשי המשפחה הגרעינית של חולה מאומת. לפי אדלשטיין כעת זה ישונה וייבדקו כולם.

שירים את היד מי שלא חושב שבדיקה כזו זה הבסיס של הבסיס ומדהים שרק עכשיו נזכרים לעשות את זה.

ועוד בזמנים בהם מספר הבדיקות נחתך בעשרות אחוזים.

9 דקות לפני, cassano said:

מצטער, אבל האזרחים הם לא הכתובת.

לאנשים צעירים זה לפעמים בלתי אפשרי בכלל לדעת שחלית. אתה לא מרגיש כלום.

בגימנסיה יש מעל מאה נדבקים, כמה מהם באמת חולים עם תסמינים?

כמדומני מעט מאוד.

לצפות מבעל עסק שיפסיד כסף ביודעין זה לא רציונלי. הוא יכול לחפף ולהרוויח יותר, הוא יעשה את זה אם אין אכיפה.

לצפות מאנשים לחכות מחוץ לחנות נניח זה לא רציונלי. אם בעל החנות ירצה לקבל יותר מהמותר ולזרז קונים, אף אחד לא יתנדב לחכות בחוץ.

לצפות מתלמידים לשים מסכה כששר הבריאות אומר שאפשר להוריד כי חם, זה לא רציונלי.

אפשר לסמוך על זה, אפשר גם לסמוך שכולם ידווחו מס ולא יעלימו שקל. יש לי הרגשה ששם לא בדיוק סומכים בעיניים עצומות על האזרח ויותר אקטיביים בנושא.

אז למה בדיוק לא לאמץ אותה גישה?

במיוחד שעבור לא מעט אנשים שמירה על ההנחיות פוגעת כאמור באורח החיים. אם זה אומר לוותר על אימון כי יש יותר אנשים, לחכות עוד חצי שעה בתור במקום לחפף או סתם להגביל מספר לקוחות ולהפסיד כסף.

זה פשוט לא יקרה.

אנשים גם עושים דברים חמורים בהרבה כמו להסתכל בווטסאפ בזמן שהם על 100 קמש, מה לעשות, אידיוטים יש בכל מקום.

מישהו מצפה מהמשטרה לסמוך על כל הנהגים שפשוט יהיו אחראיים על החיים שלהם ללא שום אכיפה?

ברור שלא.

אחריותו של משרד הבריאות להקים מנגנון אקטיבי שדוגם מקומות בסיכון, אחריותו של משרד הבריאות לבדוק כל מי שבא במגע עם חולה מאומת.

אחריותם של האזרחים שבאו במגע להגיע ולהיבדק ולהימצא בבידוד אם נדרש.

מנהל בית הספר לא צריך לריב עם משרד הבריאות כדי שיבדקו את כולם ואז לבצע בעצמו עם בית החולים בדיקות כדי למצוא שהבודדים שנשלחו לבידוד כבר הספיקו להדביק מספר תלת ספרתי של אנשים שכאמור אין להם בכלל מושג שהם נשאים. כי הם פשוט לא מרגישים כלום, ובסבירות גבוהה גם לא באו במגע ישיר עם חולה מספר 0 ולכן לא צריכים להיות בבידוד לפי ההנחיות היבשות, כי מן הסתם היו מעגלי הדבקה כשמגיעים למספרים כאלה.

עד היום לא היו בודקים אפילו את אנשי המשפחה הגרעינית של חולה מאומת. לפי אדלשטיין כעת זה ישונה וייבדקו כולם.

שירים את היד מי שלא חושב שבדיקה כזו זה הבסיס של הבסיס ומדהים שרק עכשיו נזכרים לעשות את זה.

ועוד בזמנים בהם מספר הבדיקות נחתך בעשרות אחוזים.

לא מסכים איתך. 

בעתות חירום מצופה מכל אזרח להראות אחריות. 

אפשר לעשות את זה בצורה הקשה, אבל מנסים לאפשר לנהל פה שגרת חיים כלשהי ובשביל זה צריך שגם הציבור יתגייס. 

הרבה מן ההצלחה של מדינות אסיותיות שונות במלחמה בקורונה זה לא רק בגלל פעולות הממשלה, אלא בעיקר בגלל אזרחים ממושמעים. 

אתה מוריד יותר מדי אחריות מהאזרחים וזה לא נכון לדעתי.

2 hours ago, cassano said:

ההדבקה התפשטה גם מחוץ לגבולות הגמנסיה. בדרום קוריאה אירוע גדול יותר אך לא רחוק בדימיון הביא להתפרצות נרחבת בעיר דאגו.

אם היו בודקים במהירות ויעילות, האירוע הזה היה נגמר בחולים בודדים.

תודות למשרד הבריאות זה נגמר בתלת ספרתי רק במוסד עצמו ולך תדע עוד כמה במעגלי המשנה.

ואז עוד בר סימן טוב מרשה לעצמו לכנס מסיבת עיתונאים באמצע החג ולאיים על הציבור. 

אתאפק מלומר מה אני חושב על האיש הזה. 

תסתכל על תוספת המאובחנים ב3 הימים האחרונים לפי ערים.

ירושלים - 129 שכמעט כולם בגימנסיה.

תל אביב - 7.

באר שבע - 3.

ועוד כמה ערים בודדות עם 1-2.

אני מבין את השימוש שעושים בזה כדי להפחיד את האנשים, כי הרבה פה בחגיגות סיום קורונה כבר לא מעט זמן, אבל זה רחוק מלהיות שינוי מגמה כלל ארצי.

בסיפור הגימנסיה אפשר לטפל נקודתית.

קסאנו - המדינה יכולה לתפקד על תקן גננת ולחדור לפרטי פרטים של ההתנהלות היומיומית, לדעתי זה מצב פחות מעודד מבחינת כולם, אבל יש חלופה והיא לסמוך על האזרחים שיעשו את המעשה הנבון ההגיוני והחכם. אבל כמו כל דבר בחיים, בשביל לקבל משהו צריך גם לתת. הממשל הדרום קוריאני יכל להתנהל במהלך התקופה ללא סגר, כי ידע שהוא מתנהל עם אוכלוסייה שיש לה את היכולת להקריב את הגחמה האישית הרגעית לטובת הכלל.

הרשויות בהחלטות האחרונות פעלה באופן שהראה שהיא סומכת על האזרחים שיתנהלו בצורה דומה, כי הן כנראה רואות אותם כאנשים עם מוח פעיל שיודעים לאתר סכנות באופן כללי ובהקשר של הקורונה מה עלול להגביר תחלואה, אבל בפועל נתחים נרחבים ירקו למדינה בפנים ועלו טענות כמו הקורונה נגמרה/לי זה לא יקרה/אף אחד לא יגיד לי מה לעשות/ההוראות לא ריאליות.

נוצר פה איזה מעגל קסמים שמזין את עצמו והתחושה היא שמבחינת אנשים רבים שום דבר שנעשה לא טוב, והרי בסופו של דבר משהו צריך להתבצע ולקרות. מצד אחד ובצדק לא רוצים בסגר כי הוא הרסני בשל הפגיעה בחירויות שונות ובמצב הכלכלי והנפשי, אבל כשמבטלים את ההשלכות הקשות האלו וממירים אותם ביומיום רגיל יחסית עם תקנות מסוימות שהן כורח המציאות טוענים שזה לא מציאותי. למה? מה מורכב ומסובך כ"כ בתקנות ובדרישות התו הסגול? עטיית מסכה כשיוצאים מהבית? להימנע מהתקהלויות לא סבירות?

החלטתי שאין הצדקה ממש לכתוב את העדכון כל יום, מאחר שהמצב יחסית יציב, אלא לעדכן רק פעם לתקופה (ובעיקר בגלל שאני ממש עסוק בלימודים בימים האחרונים)

אז בוא נראה קצת מה קורה. 

עדכון הבא: 18.6

העולם 

חולים פעילים: עליה 0.98%

חולים חדשים: עליה 3.47%

ישראל 

חולים פעילים: ירידה 1.34% / קצב של 34 ימים

ארה 

חולים פעילים: ירידה 0.04%

חולים חדשים: ירידה 0.15%

ברזיל 

חולים פעילים: עליה 5.85%

חולים חדשים: ירידה 6.86%

רוסיה 

חולים פעילים: ירידה 0.12% / קצב של 792 ימים

חולים חדשים: עליה  1.42%

ספרד 

חולים פעילים: עליה 1.04%

בריטניה 

חולים חדשים: ירידה 0.42%

גרמניה 

חולים פעילים: ירידה 2.31% / קצב של 35 ימים

הנתונים הם משבעת הימים האחרונים (שבוע ימים מבטיח לי שאני תמיד לוקח בחשבון קפיצות בבדיקות ובשחרורים עקב סוף שבוע) מהעולם, ישראל, גרמניה וחמשת המוקדים המרכזיים. 

9 hours ago, לופו5 said:

קסאנו - המדינה יכולה לתפקד על תקן גננת ולחדור לפרטי פרטים של ההתנהלות היומיומית, לדעתי זה מצב פחות מעודד מבחינת כולם, אבל יש חלופה והיא לסמוך על האזרחים שיעשו את המעשה הנבון ההגיוני והחכם. אבל כמו כל דבר בחיים, בשביל לקבל משהו צריך גם לתת. הממשל הדרום קוריאני יכל להתנהל במהלך התקופה ללא סגר, כי ידע שהוא מתנהל עם אוכלוסייה שיש לה את היכולת להקריב את הגחמה האישית הרגעית לטובת הכלל.

הרשויות בהחלטות האחרונות פעלה באופן שהראה שהיא סומכת על האזרחים שיתנהלו בצורה דומה, כי הן כנראה רואות אותם כאנשים עם מוח פעיל שיודעים לאתר סכנות באופן כללי ובהקשר של הקורונה מה עלול להגביר תחלואה, אבל בפועל נתחים נרחבים ירקו למדינה בפנים ועלו טענות כמו הקורונה נגמרה/לי זה לא יקרה/אף אחד לא יגיד לי מה לעשות/ההוראות לא ריאליות.

נוצר פה איזה מעגל קסמים שמזין את עצמו והתחושה היא שמבחינת אנשים רבים שום דבר שנעשה לא טוב, והרי בסופו של דבר משהו צריך להתבצע ולקרות. מצד אחד ובצדק לא רוצים בסגר כי הוא הרסני בשל הפגיעה בחירויות שונות ובמצב הכלכלי והנפשי, אבל כשמבטלים את ההשלכות הקשות האלו וממירים אותם ביומיום רגיל יחסית עם תקנות מסוימות שהן כורח המציאות טוענים שזה לא מציאותי. למה? מה מורכב ומסובך כ"כ בתקנות ובדרישות התו הסגול? עטיית מסכה כשיוצאים מהבית? להימנע מהתקהלויות לא סבירות?

בדרום קוריאה עושים המוני בדיקות.

פה כל מתחמי הדרייב אין נסגרו ואתם מתעלמים ממדיניות משרד הבריאות שמהיום הראשון התנגד לאותם בדיקות.

בואו נזכור שהעלייה כרגע היא בגלל ילדים בגיל 14-18, מה אתה כבר מצפה מהם?

יש פה יחסי גומלין. שמשרד הבריאות לא עושה את העבודה שלו אני לא מוצא לנכון לבוא בטענות לציבור. אם היה עושה, כל הסיפור הזה היה נגמר במספרים קטנים בהרבה וספק אם היו בכלל מדברים על עלייה.

ובמקרה הזה לאותו ציבור אין 18.

במקומות העבודה ההדבקה היא אפסית. אז עובדה שכן מקפידים.

1 hour ago, cassano said:

בואו נזכור שהעלייה כרגע היא בגלל ילדים בגיל 14-18, מה אתה כבר מצפה מהם?

ואיך הילדים נדבקו? ולמה ההורים לא חינכו אותם? וגם אם עיקר העלייה זה בגללם בחוץ יש זריקת זין על ההנחיות וברגע אחד מהילדים זה יגיע לשאר התושבים.

1 hour ago, cassano said:

יש פה יחסי גומלין. שמשרד הבריאות לא עושה את העבודה שלו אני לא מוצא לנכון לבוא בטענות לציבור. אם היה עושה, כל הסיפור הזה היה נגמר במספרים קטנים בהרבה וספק אם היו בכלל מדברים על עלייה.

זה צורת חשיבה טיפשית מאוד. צריך דוגמאות למה או שאתה מבין לבד?

18 דקות לפני, מכביסט לעד said:

ואיך הילדים נדבקו? ולמה ההורים לא חינכו אותם? וגם אם עיקר העלייה זה בגללם בחוץ יש זריקת זין על ההנחיות וברגע אחד מהילדים זה יגיע לשאר התושבים.

זה צורת חשיבה טיפשית מאוד. צריך דוגמאות למה או שאתה מבין לבד?

העובדות סותרות את זריקת הזין שאתה מתאר.

גם בדרום קוריאה שאתם לוקחים כמודל מושלם את ההתנהגות שם - היו עליות. ולא פעם.

היתממות לא מובנת בשיט. 

הבנו שאתה החכם.

טיפשי עלק. משרד הבריאות שלך לא רצה לבדוק אנשים א-סימפטוטיים שמדביקים ואתה בא בטענות לילדים בני 16 שאתה מצפה מהם להתנהג בצורה שסותרת לחלוטין את הטבע שלהם בתנאים שהם לא אפשריים.

ומעניין שאתה לא מבקר את אדלשטיין שנתן את ההנחיה שאפשר להוריד מסכות. ומעניין שזה קרה בדיוק באותו השבוע.

אז מי פה אשם בזריקת הזין?

אם המשטרה לא אוכפת חוק מספיק טוב זה אומר שאני יכול לשים זין על חוק כלשהו?

מה זה משנה אם משרד הבריאות מתנהל טוב או לא? הציבור בוגר וצריך לדעת לקחת אחריות בלי קשר.

זה לא אומר שאתה יכול, זה אומר שאחרים פשוט יעשו את זה.

למה?

כי אנחנו לא חיים בעולם מושלם.

אנשים מסכנים את חייהם ואת החיים של הסובבים אותם עשרות פעמים בשנה, כולל אנחנו. מישהו פה לא נגע בכלל בטלפון בזמן נהיגה למשל?

ופה אנחנו מדברים על עבירות קלות בהרבה. ושוב, רוב הנשאים הא-סימפטוטיים בכלל לא יודעים שהם כאלה.

הם התגלו הודות למבצע הבדיקות של הדסה ועיריית ירושלים, אם זה היה תלוי במשרד הבריאות הם היו ממשיכים להסתובב חופשי ולהדביק עוד מאות במקרה הטוב.

גם באותה דרום קוריאה עם הציבור המושלם היו התפרצויות, אבל שם יש רשויות שמסתערות באופן אקטיבי וגודעות מעגלי הדבקה.

היו שם מקרים של חולים במוסדות חינוך, חולה מאומת במועדון/פאב הומה אדם ועוד.

שם לא עסוקים בלהפיל על האזרח את מחדלי הרשויות, מבינים בצורה הגיונית שהתפרצויות זה דבר שלא ניתן למנוע, ניתן רק להקטין את המימדים, ולמהירות התגובה ובדיקת המעגלים החיצוניים חשיבות מכרעת.

וזה עובד. בדיוק כמו שבחודשיים האחרונים במקומות העבודה המסודרים שמקפידים אין כמעט הדבקה.

לצפות שבבית ספר תהיה התנהלות כמו של חברה בוגרת, שגם הם רחוקים מלהיות חסינים, או שלא יהיה איזה צעיר חסר אחריות במועדון נניח, זו הקטנת ראש בצורה הכי מובהקת שיש. 

קסאנו, אני מאד אוהב את הרומנטיזציה על הממשל הפעיל במדינות השונות בעולם, או דרום קוריאה במקרה הזה, אבל האמת קצת רחוקה מזה. הממשל הדרום קוריאני הניח הנחיות מאד ברורות לביצוע בדיקות קורונה והן רחוקות מלהתבצע לכל דורש. כל מטופל צריך לפנות לרופא שלו ורק אם הוא עונה על מספר קריטריונים הוא הופך למקרה חשוד ואז יכול לגשת ולבצע בדיקה. למיטב ידיעתי, אין מדינה בעולם שמעניקה בדיקות לכל דורש ואנשים ללא סימפטומים נמצאים (ובצדק) בעדיפות אחרונה כי ערכות בדיקה הן משאב מוגבל.

חשוב לי בהזדמנות הזו לשבור איזו פיקציה - מערך הבדיקות הקוריאני מעולם לא היה עצום בהיקפו, גם במובנים יחסיים לאוכלוסייה (17K בדיקות למיליון) וגם אבסולוטיים (890K בדיקות). בארץ לשם ההשוואה יש 62K למיליון ו570K סה"כ, וגם בהתפלגויות יומיות אין הבדלים מהותיים בינינו לבינם. רק אם מניחים ש60-75% מכלל הבדיקות בוצעו בדייגו וג'ונבוק, שני מחוזות עם אוכלוסייה של בערך 6 מיליון איש ומהם הגיעו 72% מהחולים, אז המצב של דרום קוריאה אכן מרשים. אבל על אותו עקרון אפשר לחבר כמה ישובים בארץ שהייתה בהם התפרצות ממשית ולהגיע לתוצאה דומה.

ברור לכולם שגידול במספר החולים הוא עניין בלתי נמנע, ויש כאן משחק של איזונים בין הצורך הכלכלי והנפשי לצורך הבריאותי בעת מגפה. יש למדינות באסיה כמו דרום קוריאה, יפן, הונג קונג וסינגפור תנאים מובנים שמאפשרים התמודדות טובה יותר עם המגפה - אוכלוסייה הומוגנית ומחונכת, היגיינה אישית ברמה מאד גבוהה ויכולת לעשות ויתורים לטובת הכלל. אפשר לעמוד על ההבדלים האלו הרבה, אבל אני לא מצפה מהאזרחים לגייס דפוס פעולה ומחשבה כזה, אלא בסך הכל לגלות מידה מינימלית של אחריות לטווח הקרוב כדי שנשים את הסיפור מאחורינו באופן רשמי ונצטרף לניו זילנד.

מעבר להבדלים אישיים ותרבותיים, הסיפור הדרום קוריאני הוא בעיקר עניין טכנולוגי והם לוקחים את העניין הזה ברצינות גדולה מאד. הקוריאנים העמידו רשת איתנה הן ברמה הממשלתית והן ברמה הפרטית שמאפשרת בדיקה יזומה ומדויקת שמבוססת על נתוני מיקום ומסלולים של חולים מאומתים, והוסיפו על זה תנועות של כרטיסי אשראי, מצלמות במעגל סגור וגם תשאול אישי כדי לדייק ולחדד את כל הנתונים האלו ומפרסמים אותם לציבור. גם בארץ יש מפת חשיפה לקורונה, אבל הממשק רע מאד והיא מבוססת על מידע שמוסר החולה ולא על נתוני אמת. בנוסף, אפליקציית המגן שהיא אכן דבר חיובי יצאה כחודש לאחר הופעת החולה הראשון הושקה במקביל לדיונים סוערים בכנסת בנוגע למעורבות השב"כ בסיפור, דיונים שפחות נגעו לסוגיות פרטיות אלא בעיקר לאינטרסים פוליטיים. 

חייב לשאול, את כיתות א' עד ג' אני מבין למה החזירו, את י"א י"ב שיש להם בגרויות גם אני מבין, אבל מה ההיגיון בלהחזיר את כיתות ד - י? רואים שההתפרצות באה מבתי הספר ובמילא עוד מעט נגמרת להם השנה.

לדעתי זה היה סתם טיפשי להחזיר אותם.

כי הם פשוט יסתובבו ביחד בקניונים במקום להיות בכיתה.

ומה ישתנה בחודש ספטמבר?

זה בדיוק כמו המחשבה שסגר מספיק ארוך פשוט יפתור את הבעיה, ונוכל לחיות באושר ועושר אחריו.

צריך ללמוד לחיות עם הקורונה. 

13 דקות לפני, שי123 said:

כי הם פשוט יסתובבו ביחד בקניונים במקום להיות בכיתה.

ומה ישתנה בחודש ספטמבר?

זה בדיוק כמו המחשבה שסגר מספיק ארוך פשוט יפתור את הבעיה, ונוכל לחיות באושר ועושר אחריו.

צריך ללמוד לחיות עם הקורונה. 

בספטמבר יהיו הרבה יותר מוכנים לזה. לפי מה ששומעים עכשיו יש סתם בלאגן.

והם לא יסתובבו בקניונים יותר מעכשיו כי ימשיכו להם את הלמידה מרחוק.

11 hours ago, לופו5 said:

קסאנו, אני מאד אוהב את הרומנטיזציה על הממשל הפעיל במדינות השונות בעולם, או דרום קוריאה במקרה הזה, אבל האמת קצת רחוקה מזה. הממשל הדרום קוריאני הניח הנחיות מאד ברורות לביצוע בדיקות קורונה והן רחוקות מלהתבצע לכל דורש. כל מטופל צריך לפנות לרופא שלו ורק אם הוא עונה על מספר קריטריונים הוא הופך למקרה חשוד ואז יכול לגשת ולבצע בדיקה. למיטב ידיעתי, אין מדינה בעולם שמעניקה בדיקות לכל דורש ואנשים ללא סימפטומים נמצאים (ובצדק) בעדיפות אחרונה כי ערכות בדיקה הן משאב מוגבל.

חשוב לי בהזדמנות הזו לשבור איזו פיקציה - מערך הבדיקות הקוריאני מעולם לא היה עצום בהיקפו, גם במובנים יחסיים לאוכלוסייה (17K בדיקות למיליון) וגם אבסולוטיים (890K בדיקות). בארץ לשם ההשוואה יש 62K למיליון ו570K סה"כ, וגם בהתפלגויות יומיות אין הבדלים מהותיים בינינו לבינם. רק אם מניחים ש60-75% מכלל הבדיקות בוצעו בדייגו וג'ונבוק, שני מחוזות עם אוכלוסייה של בערך 6 מיליון איש ומהם הגיעו 72% מהחולים, אז המצב של דרום קוריאה אכן מרשים. אבל על אותו עקרון אפשר לחבר כמה ישובים בארץ שהייתה בהם התפרצות ממשית ולהגיע לתוצאה דומה.

ברור לכולם שגידול במספר החולים הוא עניין בלתי נמנע, ויש כאן משחק של איזונים בין הצורך הכלכלי והנפשי לצורך הבריאותי בעת מגפה. יש למדינות באסיה כמו דרום קוריאה, יפן, הונג קונג וסינגפור תנאים מובנים שמאפשרים התמודדות טובה יותר עם המגפה - אוכלוסייה הומוגנית ומחונכת, היגיינה אישית ברמה מאד גבוהה ויכולת לעשות ויתורים לטובת הכלל. אפשר לעמוד על ההבדלים האלו הרבה, אבל אני לא מצפה מהאזרחים לגייס דפוס פעולה ומחשבה כזה, אלא בסך הכל לגלות מידה מינימלית של אחריות לטווח הקרוב כדי שנשים את הסיפור מאחורינו באופן רשמי ונצטרף לניו זילנד.

מעבר להבדלים אישיים ותרבותיים, הסיפור הדרום קוריאני הוא בעיקר עניין טכנולוגי והם לוקחים את העניין הזה ברצינות גדולה מאד. הקוריאנים העמידו רשת איתנה הן ברמה הממשלתית והן ברמה הפרטית שמאפשרת בדיקה יזומה ומדויקת שמבוססת על נתוני מיקום ומסלולים של חולים מאומתים, והוסיפו על זה תנועות של כרטיסי אשראי, מצלמות במעגל סגור וגם תשאול אישי כדי לדייק ולחדד את כל הנתונים האלו ומפרסמים אותם לציבור. גם בארץ יש מפת חשיפה לקורונה, אבל הממשק רע מאד והיא מבוססת על מידע שמוסר החולה ולא על נתוני אמת. בנוסף, אפליקציית המגן שהיא אכן דבר חיובי יצאה כחודש לאחר הופעת החולה הראשון הושקה במקביל לדיונים סוערים בכנסת בנוגע למעורבות השב"כ בסיפור, דיונים שפחות נגעו לסוגיות פרטיות אלא בעיקר לאינטרסים פוליטיים. 

מודה שלא ירדתי לרזולוציות של כמה בדיקות נעשו במחוז בדרום קוריאה, אך מכמה כתבות שקראתי זה אחד העקרונות החשובים ביותר על פיו הם פועלים. ולא רק הם, כל מדינה שלא עשתה סגר והוכיחה שהיצמדות לכללים + משטר בדיקות הם כלי יעיל ונכון מסגר.

בדיקות = מודיעין. אין דרך להתעלם מזה.

מדינת ישראל יכולה לעשות הרבה יותר ממה שהיא עושה. לצערנו אגו ומשחקי כוח של ועד הלבורנטים תקעו את הרף המקסימלי, וגם תקעו את המדגם של הבדיקות הסירולוגיות עליהם דיברתי. 

לטעמי משרד הבריאות מהיום הראשון לא פועל כמו שצריך. 

זאת דעתי ולא אסתיר אותה.

החל מהתרחישים המופרכים שמשוללים כל יסוד, ממשיך בהתנגדות ותקיעת מקלות בגלגלים לכמה וכמה תהליכים, הזנחת בתי האבות שנאמר מהיום הראשון שזה המקום להשקיע משאבים (תשוו את מספר המתים לפני ואחרי שמונה אחראי לטיפול במקום בנושא) ופקידים כמו גרוטו ובר סימן טוב שמנסים לבצע מחטפים ולהכתיב את החוק כשהם מוציאים לאוויר אמירות פשוט לא אחראיות (ראה האמירה של גרוטו על הספורט למשל).

כשהם לא עושים את הדרוש מהם ומכנסים מסיבת עיתונאים באמצע החג כדי לנזוף בציבור וגם שם תכננו לעשות מחטף ולהכריז על סגירה של מערכת החינוך, הכעס עולה שבעתיים.

זו הנקודה שלי, לגיטימי לא להסכים איתה.

2 hours ago, מכביסט לעד said:

בספטמבר יהיו הרבה יותר מוכנים לזה. לפי מה ששומעים עכשיו יש סתם בלאגן.

והם לא יסתובבו בקניונים יותר מעכשיו כי ימשיכו להם את הלמידה מרחוק.

וכולם יחיו באושר ועושר עד עצם היום הזה.

אני מבין שאין לך ילדים במערכת החינוך, אבל בטח למדת שם.

א. הילדים מסיימים את הלמידה מרחוק ב1 לכל המאוחר ואחר כך יוצאים לבלות מחוץ לבית ביחד.

ב. גם אם יחזרו ללימודים עוד שנה לא יהיה הבדל.

עדיין יהיו 35-40 תלמידים בכיתה, התלמידים יהיו אותם תלמידים והמורים יהיו אותם מורים.

כמו שאמרתי, צריך ללמוד לחיות עם הקורונה.

אי אפשר כל פעם שנדבקים 0.01% לסגור בכל הארץ.

2 hours ago, שי123 said:

וכולם יחיו באושר ועושר עד עצם היום הזה.

אני מבין שאין לך ילדים במערכת החינוך, אבל בטח למדת שם.

א. הילדים מסיימים את הלמידה מרחוק ב1 לכל המאוחר ואחר כך יוצאים לבלות מחוץ לבית ביחד.

ב. גם אם יחזרו ללימודים עוד שנה לא יהיה הבדל.

עדיין יהיו 35-40 תלמידים בכיתה, התלמידים יהיו אותם תלמידים והמורים יהיו אותם מורים.

כמו שאמרתי, צריך ללמוד לחיות עם הקורונה.

אי אפשר כל פעם שנדבקים 0.01% לסגור בכל הארץ.

אבל אם הזום יהיה עד 1 כמו שאתה אומר גם הלימודים שלהם עד 1, אז במילא הם יצאו. עדיף שהם יצאו כשהם בבית ולא כשהם אחד על השני בבית ספר.

אם יחזרו ללמוד יותר מאוחר יוכלו לארגן את זה יותר טוב ואולי אפילו לפתוח עוד כיתות מה שכרגע לא אפשרי.

נו באמת. אתה יודע כמה זמן לוקח להוסיף כיתות לבית הספר ולהכשיר מורים חדשים?

זה עניין של שנים.

לא יהיה שום הבדל בספטמבר.

להיפך, צריך לנצל את הזמן הזה עד החופש הגודל לגבש מתווה הגיוני ולבדוק את התוצאות בשטח.

אבל אל תקשיב לי. זה מה שאמר שר החינוך היום: ״המציאות הזאת מאפשרת לנו ללמוד את העניין ולהמשיך ולהפעיל את מערכת החינוך. ״

אנשים יותר מדי שמים זין ממתי ששיחררו את המשק.

זה התחיל עם הופעת האמנים עם 5000 איש שהתקהלו בצפיפות ללא מסיכות, ממשיך בצפיפות בחופים, אי חבישת מסיכות ביום יום, מסיבה באומן, מסיבות של כל מיני עומר אדם ובני זונות אחרים, צפיפות במסעדות בלי מסיכות, מסיבות על גגות בתל אביב וממשיך עם אוהדי הפועל ומכבי.

יותר מדי אנשים במדינה הזאת הם חבורה של זבלים שמסכנים את כולם בשביל הסיפוקים המידיים שלהם.

מדהים כמה המדינה לא יודעת להתמודד עם לחץ. בהתחלה הצהירו שהחזרה לשגרה תהיה מדורגת, אבל בפועל תוך חודש כל המדינה חזרה לשגרה. במערכת החינוך התחילו עם שיטת הקפסולות, אבל משום מה תוך שבועיים בערך פשוט הפסיקו עם זה וכולם לומדים רגיל. איך מצפים שעם 30 תלמידים בכיתה לא תהיינה הדבקויות משמעותיות?

גם הקטע עם המסכות. כמה תלמידים בכו על זה שחם להם עם מסכות, אז פטרו את כולם ממסכות. זה די ברור שמאז התחילו ההתפרצויות המשמעותיות במוסדות החינוך. לפני לא היו כמעט הידבקויות כאלה.

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Create New...

הודעה חשובה

בשימוש אתר זה אתה מסכים לתנאים הללו תנאי השימוש.