Jump to content

קורונה

חבסוס

Recommended Posts

3 hours ago, קאוביין said:

לא ענית למה שהורידו ל 30% הסכמת לזה ולא אמרת שיורידו רק ל 40% ? ועזוב, גם ברור לי שאין תשובה. 

אתה נעול על מודל מתמטי של מספרים וגרפים ולא מבין שזה מסתכם בשתי נקודות מוצא :

- הערכת גודל האיום. 

- הבנה באיזה שלב האיום הוסר זמנית. 

לאורך כל הנושא אתה בצד שמקטין את הקורונה אבל עם דעה שעברה אדפטציה יחד עם הישג הממשלה במיגור ההמחלה. 

אל תיקח את זה אישית אבל אני מכבד יותר דעה שאומרת שהקורונה זה מזימה או הונאה. 

אם התחלואה בישראל תשאר נמוכה אתה עוד חודש תהיה בלי שום ריחוק חברתי !! בקניון, בעבודה, בים, בפארק, בבר ובמסיבה. בידיוק כמו החיים בסין היום (לא הוביי) וזה קרה בזכות הסגר. כמו בדנמרק, וניו זילנד ואוסטריה. 

ההגדרה היחידה שתשאר אסורה זה "קהל". כל מקום שבהגדרה שלו אתה נמצא בו כ"קהל" יהיה אסור. 

אתה צודק  מספר האחוזים לא באמת משנה. אם מקדם ההכפלה גדל, כנראה שלא עשית מספיק.

פה הקשו כשכבר די הושגה שליטה שבאה לידי ביטוי במספרים. ועל זה הטענה.

היה אפשר להגיע למצב דומה בפחות גזרות, גם אם היה לוקח יותר זמן. מערכת הבריאות בישראל לא הייתה קרובה בשום שלב לקיצון. הנזק היה מופחת.

לא הבנתי על איזה אדפטציה אתה מדבר, דיברתי על המהלכים הללו של הממשלה עוד לפני פסח ואני גם יכול לדוג לך לפה ציטוטים.

חושב שהיינו באותו מצב גם ללא סגר כה קיצוני, אבל נניח.

כשעוד היה ערפל מה יהיה אחרי פסח טענתי שהדרך הנכונה היא כמו שעשו באוסטריה או שמשרד האוצר פרסם, חד משמעית לפתוח עם תוכנית הקלות הולכת ומתעצמת עם קריטריונים ברורים, שקופים ובעיקר היגיוניים.

כשלסגר כמו שהיה לפני פסח לא חוזרים. כי ריחוק חברתי יעשה עבודה מספיק טובה ויחד עם הקיץ הנגיף יעשה רגרסיה.

אני לא מקטין את הקורונה, אני מנסה להסתכל עליה במימדים הנכונים.

והם קטנים ממה שהאנושות עשתה ממנה.

לסגור מקומות שלמים כי היה שם חולה קורונה - טירוף מערכות מוחלט וחסר היגיון לדעתי. אנשים מרגישים כמצורעים.

אני גם יכול לטעון שמה שטענתי במרץ הוכח כנכון ואילו הצד שנטה לפאניקה, נכשל. תחזור כמה דפים אחורה, אנשים היו בטוחים שפתיחה של הסגר = גל שני.

אם כל מה שאתה רושם מכוון כלפי אנשים דימיונייים שמבקשים לחיות בסגר עד שימצא חיסון - אז בויכוח בינך לבינם אני מסכים שאתה הצודק.

אני לא רואה אנשים כאלו. 

הממשלה הרימה את הסגר וההקלות בצורה מדודה, זה הוכיח את עצמו. 

לאורך כל הנושא אתה מביא טיעונים למה היא היתה צריכה לעשות את זה מוקדם יותר, לצד אותם טענות לעוסות על תאונת דרכים, זיהומים, מחלות אחרות. 

האדפטציה זה להגיד עכשיו "הממשלה הצליחה כמו מה שחשבתי והעיתוי היה נכון". 

להגיד שאתה מסתכל על הקורונה במימדים נכונים אבל שאר האנושות הגזימה, מילים שלך, זו בידיוק הקטנה וזו בידיוק יומרה. 

אלה לא אנשים דימיוניים, אתה מוזמן לחזור ל20.4 ואילך ולראות את רוח הדברים.

כמו גם גל ה'תראו כמה פסיכופתים בכיכר דיזנגוף ופארק הירקון!!!' שהיה בישראל.

בישראל כבר אמרתי שהסגר היה נוקשה מדי, יש לא מעט אנשים שתידלקו פאניקה וניצלו לצרכיהם האישיים.

הקלות משמעותיות טענתי שצריך אחרי פסח ברמת הקהילה, בעבודה אכן היה צריך עוד לפני.

מה היו התוצאות של הדברים הללו לא נדע מן הסתם, אך הפתיחה הדי מהירה שבאה אחרי פסח והנזק הכמעט לא קיים בתגובה נותן סוג של אינדיקציה למה היה קורה. כנראה שכלום, והיה אפשר להימנע מכמה גזרות שהגדילו את מעגל האבטלה.

בטח כשרגע הממשלה לא באמת מפצה את מי שבאמת צריך לקבל. אישית אותי זה לא מפתיע, אנחנו חיים במדינה בה עובדי המגזר הציבורי מחוברים טוב-טוב לעטינים אותם ממלאים העצמאיים, ולמי שאין לובי ידפק בסבירות גבוהה.

השמטת את המילה החשובה 'מנסה', אני ממש לא טוען שאני יודע.

להבין את הפרופורציות האמיתיות זה דבר חשוב מאוד כדי להבין את צעדי העלות-תועלת ולדעת איך נכון להגיב.

אם צריך להמר, אני טוען שבגל הבא סגרים קיצוניים כמו שהיו בישראל לא יחזרו.

בינתיים נחכה לבדיקות הסירולוגיות שיחשפו יותר אמת.

3 hours ago, cassano said:

אלה לא אנשים דימיוניים, אתה מוזמן לחזור ל20.4 ואילך ולראות את רוח הדברים.

כמו גם גל ה'תראו כמה פסיכופתים בכיכר דיזנגוף ופארק הירקון!!!' שהיה בישראל.

רוח הדברים היתה ביקורת מצד אנשים שכיבדו את הדרישה לסגר כדי לסיים אותו מהר ולחזור לשגרה ועבודה

אז התעצבנו לראות איך אחרים לא מכבדים את ההנחיות כמו חבורות של אנשים שחייבים את התשומת לב להשתזף יחד על האי תנועה בדיזנגוף, 

עזוב את הויכוח הזה.

מה אתה מצפה לראות מהבדיקות נוגדנים לגבי הפרופורציה של הקורונה ? 

בניו יורק יש 340 אלף מקרים מאומתים ו 26 אלף מתים, איזה מספר חולים בפועל יוכיח שהממשלות צדקו ואיזה מספר יוכיח שהם הוציאו את הקורונה מפרופורציה. 

6 hours ago, קאוביין said:

הממשלה הרימה את הסגר וההקלות בצורה מדודה, זה הוכיח את עצמו. 

לאורך כל הנושא אתה מביא טיעונים למה היא היתה צריכה לעשות את זה מוקדם יותר, לצד אותם טענות לעוסות על תאונת דרכים, זיהומים, מחלות אחרות. 

זה ממש לא הוכיח את עצמו, כי הנזק הכלכלי עצום ולא פרופורציונלי לחלוטין לנזק שגרם הנגיף.

והנזק הכלכלי ממשיך עם הצעדים המנותקים מהמציאות הישראלית.

במקום לנצל את נתוני ההדבקה הטובים ולהחזיר את מערכת החינוך לתפקוד רגיל שמתאים לגודל של כיתת גן או בית ספר בישראל, לוקחים מודלים מאירופה וגורמים לכך שמאות אלפי אנשים לא יכולים עדיין לחזור לעבודה.

זה נזק של מאות מיליוני שקלים ביום.

העיקר שאפשר להתקהל עכשיו באיקאה ובקניונים.

חלאס להיות חכמים בדיעבד. 

לדבר על fine tuning לתנאי הסגר, של האם היה צריך 15% או 30% והאם הצעד הזה היה מתבקש והאם היה צריך לשחרר את המשק שבוע שעבר או לפני שבועיים, ולהגיד שטענתם את זה כבר אז, זה כמו לכתוב טור אסטרולוגיה ואז להגיד "הנה, רואה? צדקתי" 

במקרים של מגיפות עדיף להיות "אקסטרה זהיר" מאשר "מחושב ומנסה דברים". בסוף מה שקרה באיטליה, או בספרד, או באנגליה, או בניו יורק, יכל לקרות גם פה. ובשונה מהמדינות הללו, שכל אחת מהן היא בגודל עצום, עם מצבורים ענקיים של מערכת הבריאות, מדינת ישראל היא מדינה קטנה עם מערכת בריאות מעפנה אפילו בתנאים יומיומיים. 

אבטלה? נכון, אבל לא הייתה אלטרנטיבה. התוכניות היחידות שבהן היינו יוצאים גם מהקורונה וגם כלכלית בסדר הן לא פחות מהימורים, ואני שמח שמדינת ישראל בחרה לא להמר על חיי אדם במקרה הזה. 

הקוקסינלים שהפרו הנחיות והלכו לפארק הירקון? שילכו קיבינימט, אנשים שעושים תחרות עם עצמם אם הם יותר טיפשים או יותר אנוכיים

42 דקות לפני, Yoadknux said:

חלאס להיות חכמים בדיעבד. 

לדבר על fine tuning לתנאי הסגר, של האם היה צריך 15% או 30% והאם הצעד הזה היה מתבקש והאם היה צריך לשחרר את המשק שבוע שעבר או לפני שבועיים, ולהגיד שטענתם את זה כבר אז, זה כמו לכתוב טור אסטרולוגיה ואז להגיד "הנה, רואה? צדקתי" 

במקרים של מגיפות עדיף להיות "אקסטרה זהיר" מאשר "מחושב ומנסה דברים". בסוף מה שקרה באיטליה, או בספרד, או באנגליה, או בניו יורק, יכל לקרות גם פה. ובשונה מהמדינות הללו, שכל אחת מהן היא בגודל עצום, עם מצבורים ענקיים של מערכת הבריאות, מדינת ישראל היא מדינה קטנה עם מערכת בריאות מעפנה אפילו בתנאים יומיומיים. 

אבטלה? נכון, אבל לא הייתה אלטרנטיבה. התוכניות היחידות שבהן היינו יוצאים גם מהקורונה וגם כלכלית בסדר הן לא פחות מהימורים, ואני שמח שמדינת ישראל בחרה לא להמר על חיי אדם במקרה הזה. 

הקוקסינלים שהפרו הנחיות והלכו לפארק הירקון? שילכו קיבינימט, אנשים שעושים תחרות עם עצמם אם הם יותר טיפשים או יותר אנוכיים

בחייך, צריך היה להיות עיוור כדי לא להבין שההיסטריה שלטה פה בקבלת ההחלטות.

זה ממש לא היה עניין של זהירות מחושבת.

ב20/3 אישרו צעדי סגר כולל עבודה של 30% מהמשק.

במקום לחכות קצת ולראות את ההשפעה של הצעדים, בישיבת הממשלה רק 3 ימים אחר כך נאמרו הדברים הבאים:

ביבי: "בשבוע הבא אנו עלולים להגיע לעשרת אלפים נדבקים. אם לא נעצור את קצב ההדבקה - המספר עלול להגיע למיליון. צריך לעשות הכול כדי לעצור את זה"

בר סימן טוב: ״אם לא נעשה כלום נגיע למצב של איטליה״

וזה כשהמדינה כבר היתה בסגר כמעט מלא.

3 hours ago, קאוביין said:

רוח הדברים היתה ביקורת מצד אנשים שכיבדו את הדרישה לסגר כדי לסיים אותו מהר ולחזור לשגרה ועבודה

אז התעצבנו לראות איך אחרים לא מכבדים את ההנחיות כמו חבורות של אנשים שחייבים את התשומת לב להשתזף יחד על האי תנועה בדיזנגוף, 

עזוב את הויכוח הזה.

מה אתה מצפה לראות מהבדיקות נוגדנים לגבי הפרופורציה של הקורונה ? 

בניו יורק יש 340 אלף מקרים מאומתים ו 26 אלף מתים, איזה מספר חולים בפועל יוכיח שהממשלות צדקו ואיזה מספר יוכיח שהם הוציאו את הקורונה מפרופורציה. 

מה שהיה מת.

אם יתקבל שבישראל נניח חלו קרוב ל100 אלף חולים. ובמצב זה לא היינו קרובים לקריסה כלשהי.

אם אני זוכר נכון, הקריטריון לעצירה של ההקלות זה מעל 100 חולים ביום. 

פרופורציונאלי בעינייך?

אני חושב שלדעת עם מה התמודדנו יוכל לתת הערכות נכונות יותר לגבי צעדי פעולה בעתיד.

בניו יורק אגב על פי מדגם שעשו, התקבל אחוז תמותה של 0.5%.  שזה סדר גודל קטן יותר מההערכות של 4-5% שהיו רווחות במרץ.  אם אני לא טועה פי 5-10 (תלוי בהערכות וב'חוזק' התפרצות השפעת) משפעת רגילה.

זה נתון עליו סוגרים את המדינה?

זה ראוי לדיון.

9 דקות לפני, cassano said:

מה שהיה מת.

אם יתקבל שבישראל נניח חלו קרוב ל100 אלף חולים. ובמצב זה לא היינו קרובים לקריסה כלשהי.

פרופורציונאלי בעינייך?

אני חושב שלדעת עם מה התמודדנו יוכל לתת הערכות נכונות יותר לגבי צעדי פעולה בעתיד.

בניו יורק אגב על פי מדגם שעשו, התקבל אחוז תמותה של 0.5%.  שזה סדר גודל קטן יותר מההערכות של 4-5% שהיו רווחות במרץ.  אם אני לא טועה פי 5-10 (תלוי בהערכות וב'חוזק' התפרצות השפעת) משפעת רגילה.

זה ראוי לדיון.

לא יכלת לדעת את זה מראש רק עכשיו ואחרי שיסיימו עם הבדיקות הסרולוגיות. וגם אחרי זה מדובר רק באחוזי תמותה, אתה יודע מה הנגיף הזה גורם בטווח הארוך? עדיין לא יודעים. 

31 דקות לפני, cassano said:

זה ראוי לדיון.

בפעם האלף כן, כי זה לא 0.5% מתים וזהו (נניח, לא יודע אם זה באמת נכון), כי יש עוד המון חולים ואם לא הסגר בתי החולים היו מוצפים עוד יותר, והאחוז היה הולך וגדל

1 hour ago, DoW said:

בפעם האלף כן, כי זה לא 0.5% מתים וזהו (נניח, לא יודע אם זה באמת נכון), כי יש עוד המון חולים ואם לא הסגר בתי החולים היו מוצפים עוד יותר, והאחוז היה הולך וגדל

אני מדבר על התפרצות עתידית.

ריחוק חברתי ומערך יעיל של בדיקות יעזרו לבודד ולהפחית גם בלי סגר.

מוזמן לפנות לדרום קוריאה לצורך ההמחשה. שם גם לא סגרו את התיירות ומקבלים עד היום טיסות חוץ.

ואגב, יותר חיים נחסכו כתוצאה מאי הליכה לבתי חולים מאשר אנשים שמתו בבית כי בית חולים קרס או פחדו ללכת. 

הירידה במספר המתים הכולל מוכיח את זה מצוין. ככה שלהניח שהמוות מסביב יהיה גבוה יותר, זה פשוט לא נכון.

גם לא מעט אנשים שהיו מתים ככה או ככה, נספרים כמתי קרונה. בעיקר בארה"ב שם בתי החולים הפרטיים מקבלים על זה כסף.

ברוסיה אתה תראה מספרים מופחתים כי הגדרת המוות שם מקורונה היא שונה. אם מישהו מת מדימום מוחי והוא חיובי לנגיף, סיבת המוות תהיה דימום מוחי. באירופה היא תהיה קורונה.

הפרוצדורה הזו ברוסיה מובילה לאחוז תמותה של 1% מחולים מאומתים. אני חושב שזה הכי נמוך בעולם, וזו הסיבה.

וברור שמספר החולים האמיתי ברוסיה, כמו בשאר העולם, הוא בכמה כפולות ממספר החולים המאומתים.

1 hour ago, eran_7 said:

לא יכלת לדעת את זה מראש רק עכשיו ואחרי שיסיימו עם הבדיקות הסרולוגיות. וגם אחרי זה מדובר רק באחוזי תמותה, אתה יודע מה הנגיף הזה גורם בטווח הארוך? עדיין לא יודעים. 

אתמקד עכשיו בעתיד, כי על מה שהיה כבר לא נגיע להסכמות.

הטיעון השני שלך בעייתי, מתי בדיוק הוא יחדל מלהתקיים? עוד שנה? עוד שנתיים? 

מה אתה מצפה שיקרה עד אז?

2 hours ago, cassano said:

אתמקד עכשיו בעתיד, כי על מה שהיה כבר לא נגיע להסכמות.

הטיעון השני שלך בעייתי, מתי בדיוק הוא יחדל מלהתקיים? עוד שנה? עוד שנתיים? 

מה אתה מצפה שיקרה עד אז?

ככל שעובר הזמן יודעים יותר, נניח בעוד חצי שנה כבר יהיו מספיק מחקרים כדי להעריך את הסיכון.

כרגע המדיניות שלוקחים של מסיכות + ריחוק חברתי ופתיחה הדרגתית זה מה שנכון לעשות,

אם אחרי השלב האחרון ביוני של אפשור התקהלות עדיין לא תהיה עליה בתחלואה אפשר כבר לשחרר לגמרי אבל להמשיך עם הבדיקות כדי לבדוק מתי יגיע גל שני.

9 hours ago, cassano said:

מה שהיה מת.

פרופורציונאלי בעינייך?

זה ראוי לדיון.

אתה שואל מה רוצים שיהיה ? 

מה שצריך להיות זה מה שהממשלה עושה,  

לקחת את הקורונה בפרופורציה נכונה - מגיפה קטלנית של פעם ב 100 שנה שיכולה להרוג עשרות אלפים רבים ולמוטט את מערכת הבריאות. 

מיגרו את גל תחלואה הראשון בהצלחה, לא במחיר כלכלי של 10 אלף מתאבדים כמו שהיורם לסים חשבו, ולכן אפשר לנהל שגרת חיים של כלכלה חינוך ותרבות עם מגבלות שמסירים בהדרגה, מלבד השגרת טיסות לחו״ל שזה נושא בעייתי ומורכב. 

העקרון המנחה - שיש לשמור כל מקדם הדבקה נמוך כדי לאפשר שגרה.

מה אתה רוצה שיקרה ? שהממשלה תודיע שיש לקחת את הקורונה בפרופורציה ומתים יותר מזיהומים ?  כמה חולים ביום אתה רוצה כדי להחזיר מגבלות ? 

9 hours ago, קאוביין said:

אתה שואל מה רוצים שיהיה ? 

מה שצריך להיות זה מה שהממשלה עושה,  

לקחת את הקורונה בפרופורציה נכונה - מגיפה קטלנית של פעם ב 100 שנה שיכולה להרוג עשרות אלפים רבים ולמוטט את מערכת הבריאות. 

מיגרו את גל תחלואה הראשון בהצלחה, לא במחיר כלכלי של 10 אלף מתאבדים כמו שהיורם לסים חשבו, ולכן אפשר לנהל שגרת חיים של כלכלה חינוך ותרבות עם מגבלות שמסירים בהדרגה, מלבד השגרת טיסות לחו״ל שזה נושא בעייתי ומורכב. 

העקרון המנחה - שיש לשמור כל מקדם הדבקה נמוך כדי לאפשר שגרה.

מה אתה רוצה שיקרה ? שהממשלה תודיע שיש לקחת את הקורונה בפרופורציה ומתים יותר מזיהומים ?  כמה חולים ביום אתה רוצה כדי להחזיר מגבלות ? 

באף תרחיש לא ימותו בישראל עשרות אלפים. סביר מאוד להניח שאפילו לא קרוב.

זה בדיוק חוסר הפרופורציה שמוביל לצעדים קיצוניים שלא באמת נצרכים.

גם בעוד חודש וחצי התקהלויות במקום סגור יהיו אסורות, סגר לא באמת יביא אותך לשם או לשגרה תקינה כלשהי.

וכן, התסריטים שיצאו ממשרד הבריאות בזמנו הם קשקוש מוחלט. וגם אז היו כבר אינדיקציות על כך ושנמוך של כל המודלים המתמטיים.

אני מבקש קצת יותר חיבור למציאות, לא יודע מה מוגזם כל כך בבקשה הזו.

אני לא רואה בלקחת את המקרה הגרוע ביותר ולהתנהל לפיו כמשהו נכון, זה משתק ועושה יותר נזק מתועלת.

3 hours ago, cassano said:

אני מבקש קצת יותר חיבור למציאות, לא יודע מה מוגזם כל כך בבקשה הזו.

אני לא רואה בלקחת את המקרה הגרוע ביותר ולהתנהל לפיו כמשהו נכון, זה משתק ועושה יותר נזק מתועלת.

שאתה מנסה למנוע מגיפה קשה מאוד להעריך "תועלת" וקל למדוד "נזק". 

גם אחרי הגל הזה תשאר הרבה אי וודאות

העקרון של אי לקיחת סיכונים בנוגע לבריאות הציבור זה לדעתי דבר נכון. 

ב 2008 אני משער שהיית ילד. משבר כלכלי זה לא רעב ואנשים שמתאבדים כמו שכל מיני בעלי אינטרס מנסים למכור כדי לקבל כסף מהממשלה. גם את זה תיקח בפרופורציה. 

On 9.5.2020 at 14:19, סטלן בטלן השמן said:

https://streamable.com/jw25er

נשיא טנזניה גילה דרך בדיקת מעבדה שגם פפאיות נושאות קורונה

הקטע זה שהוא בדק סוג מסויים של בדיקות, של ספק מסויים, שמסתבר שסיפק לו בדיקות מזוייפות ככל הנראה,

והמון אנשי קונספירציות ברשת משתמשים בזה כדי לטעון שזה הוכחה שכל הקורונה מזוייפת.

8 hours ago, קאוביין said:

ב 2008 אני משער שהיית ילד. משבר כלכלי זה לא רעב ואנשים שמתאבדים כמו שכל מיני בעלי אינטרס מנסים למכור כדי לקבל כסף מהממשלה. גם את זה תיקח בפרופורציה. 

כאילו, אמנם אי אפשר להגידד בוודאות שזה בגלל המשבר הכלכלי, אבל טכנית לפי ארגון הבריאות העולמי שיא כמות האנשים שסבלו מרעב בעולם היה ב-2009, כשחצה אז את המיליארד איש (עכשיו זה על 820 מיליון בערך).

אי אפשר כאמור להצביע על זה כגורם יחיד, אי אפשר להשליך מזה על ישראל (לא מצאתי נתונים רלוונטיים אצלנו) ובטח שאי אפשר להגיד לפי זה מה יהיה הפעם,

אבל זה גם לא נכון יהיה להגיד שהמשבר הכלכלי אז לא גרם לרעב ומוות.

2 hours ago, hairy2hell said:

כאילו, אמנם אי אפשר להגידד בוודאות שזה בגלל המשבר הכלכלי, אבל טכנית לפי ארגון הבריאות העולמי שיא כמות האנשים שסבלו מרעב בעולם היה ב-2009, כשחצה אז את המיליארד איש (עכשיו זה על 820 מיליון בערך).

אי אפשר כאמור להצביע על זה כגורם יחיד, אי אפשר להשליך מזה על ישראל (לא מצאתי נתונים רלוונטיים אצלנו) ובטח שאי אפשר להגיד לפי זה מה יהיה הפעם,

אבל זה גם לא נכון יהיה להגיד שהמשבר הכלכלי אז לא גרם לרעב ומוות.

אתה מתבלבל בהקשר. 

מדינות שסובלות מ"סכנת רעב" בשגרה כמו מאלי או רואנדה - הסיכון לרעב בהם עולה שיש מיתון ומשבר עולמי. 

אבל אנחנו מדברים פה על מדיניות מממשלת ישראל ובכלל מדיניות מממשלות בעולם המערבי. 

מדובר על תקופה קשה כלכלית קשה שייקח בין שנה לשנתיים להתאושש ממנה ואחרי תבוא צמיחה חדה. 

אגב, ישראל ב 2008 לא חוותה משבר קשה כמו פיצוץ הבועת דוט קום בשנת 2001. 

בינתיים כל מדינה שדגלה בשיטת ה"לא לפעול לפי התסריט הגרוע ביותר" נדפקה בענק מכל הצדדים - תחלואה רחבה שרק ניתן לעצור בהמשך מדיניות הסגר וצפ"י למיתון כבד. 

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Create New...

הודעה חשובה

בשימוש אתר זה אתה מסכים לתנאים הללו תנאי השימוש.