Jump to content

קורונה

חבסוס

Recommended Posts

8 hours ago, שי123 said:

נו באמת, מה זה קשור אלי?

אנחנו מדברים מה עושים עכשיו, לא על הסגר שהיה.

אני בסך הכל טוען שצריך להיות איזון סביר בין הטיפול בקורונה לבין יתר האספקטים של החיים שהם לא פחות חשובים, ואני עדין.

האיזון הזה צריך להתחשב בחומרת המצב בארץ, ולא רלוונטי מה קורה במדינות אחרות.

אתה מוזמן לתת קישור לנתונים. מצאתי רק התפלגות גיל למקרי מוות.

רלוונטי מה קורה במקומות אחרים, כי זה אותו נגיף קורונה, ואותו מין אנושי. אפשר ללמוד מהטעויות שלהן.

לדבר על חזרה לשגרה זה לא להסתכל למציאות בעיניים. הולכת להיות שגרה חדשה. העולם ימציא את עצמו מחדש, והגיוני לנקוט משנה זהירות בזמן שמנסים למצוא פיתרונות. הפיתרונות האלה צריכים לקחת בחשבון זה שאי אפשר לחזור לשגרה. גם מה שמשחררים בעולם יהיה ניסוי וטעייה.

טראמפ המשיך כרגיל כי "אולי ייעלם באפריל". לדבר כאילו אולי תהיה חזרה לשגרה תוך שנה זאת טעות דומה. אתה לא יכול לצאת מהנחת עבודה שלא מבוססת על כלום שהסוף נמצא מעבר לפינה. מרקל הסבירה יפה. אגב, יש כבר גלים שניים באסיה.

1 hour ago, Omer said:

רלוונטי מה קורה במקומות אחרים, כי זה אותו נגיף קורונה, ואותו מין אנושי. אפשר ללמוד מהטעויות שלהן.

לדבר על חזרה לשגרה זה לא להסתכל למציאות בעיניים. הולכת להיות שגרה חדשה. העולם ימציא את עצמו מחדש, והגיוני לנקוט משנה זהירות בזמן שמנסים למצוא פיתרונות. הפיתרונות האלה צריכים לקחת בחשבון זה שאי אפשר לחזור לשגרה. גם מה שמשחררים בעולם יהיה ניסוי וטעייה.

טראמפ המשיך כרגיל כי "אולי ייעלם באפריל". לדבר כאילו אולי תהיה חזרה לשגרה תוך שנה זאת טעות דומה. אתה לא יכול לצאת מהנחת עבודה שלא מבוססת על כלום שהסוף נמצא מעבר לפינה. מרקל הסבירה יפה. אגב, יש כבר גלים שניים באסיה.

אף אחד לא מדבר על חזרה לשגרה. חזרה לשגרה חדשה של שמירת ריחוק חברתי ומניעת התקהלויות.

חזרה לשגרה זה כשאנחנו בבלומפילד.

לא רלוונטי מה מדינות אחרות עושות כי יש הבדלים עצומים בכל מדינה מבחינת התפשטות הנגיף, התפלגות הגילאים של הנדבקים ושל האוכלוסיה בכלל, מצב מערכת הבריאות וכו׳ וכו׳.

כל מדינה צריכה לקבל את ההחלטה שמתאימה לה.

הבעיה שבשביל זה צריך אומץ, וזה חסר מאוד אצל המנהיג העליון.

מי ירים את הכפפה ויגיש בג״ץ נגד מגבלות התנועה?

בזיון שמגדילים את המרחק ל500 מטר.

טוב שלא ל150 מטר.

עוד כמה זמן מתכוונים לשלול מאיתנו את חופש התנועה?

שימצאו פתרון אחר למנוע התקהלויות. די לבחור באופציה הקלה שדורסת בגסות את הזכויות שלנו!

אני חוזר ואומר:

אין תוכנית, החלטות של שליפה מהמותן, אין גוף אחד שמנהל הכל (כרגע עושה רושם שהמל״ל שם זין על כולם ומחליט בעצמו), ביבי פחדן ולא ייקח סיכונים בחיים, משחקי אגו בין המשרדים כדי להתחמק מוועדת החקירה שלא תעניין אף אחד לאחר מכן.

מי שחושב שישחררו פה את המשק ככה סתם חי בסרט. המספרים + המערכת לא מוכנה לשחרור המשק. כל עוד אין פה 20 אלף בדיקות ביום עם תוצאה של עד 24 שעות אין צורך לשחרר. שלא יספרו לכם סיפורים.

הספיקה לי העובדה שגם הנשיא וגם ראש הממשלה הפרו את הסגר.

פאקינג ליצמן שר בריאות (לא יודע איפה הוא נמצא בכלל, כנראה בלעה אותו האדמה), וכחלון שר האוצר (הדבר היחידי שהוא רוצה כרגע זה להסתגר בבית ולא לשמוע מאף אחד).

שמים עליכם אלף זין. הכל פה חלטורה. כרגיל - תרבות הסמוך, יהיה בסדר, זריקת אחריות אחד על השני.

אני אישית לא הולך לצאת מהבית, שם זין על כל מה שממשלה הזאת תחליט, כי מקצועית היא בטח שלא.

העיקר שאנחנו המדינה הכי בטוחה בעולם. בהצלחה לכולם.

42 דקות לפני, שי123 said:

אף אחד לא מדבר על חזרה לשגרה. חזרה לשגרה חדשה של שמירת ריחוק חברתי ומניעת התקהלויות.

חזרה לשגרה זה כשאנחנו בבלומפילד.

לא רלוונטי מה מדינות אחרות עושות כי יש הבדלים עצומים בכל מדינה מבחינת התפשטות הנגיף, התפלגות הגילאים של הנדבקים ושל האוכלוסיה בכלל, מצב מערכת הבריאות וכו׳ וכו׳.

כל מדינה צריכה לקבל את ההחלטה שמתאימה לה.

הבעיה שבשביל זה צריך אומץ, וזה חסר מאוד אצל המנהיג העליון.

מי ירים את הכפפה ויגיש בג״ץ נגד מגבלות התנועה?

בזיון שמגדילים את המרחק ל500 מטר.

טוב שלא ל150 מטר.

עוד כמה זמן מתכוונים לשלול מאיתנו את חופש התנועה?

שימצאו פתרון אחר למנוע התקהלויות. די לבחור באופציה הקלה שדורסת בגסות את הזכויות שלנו!

אני לא מבין למה אתה חושב שישראל שונה מכל מקום אחר מבחינת איך שהנגיף הזה מתנהג. בארה"ב היו שאננים, בבריטניה היו שאננים, בשבדיה היו שאננים - וגם בסינגפור, בקוריאה וביפן תוך כחודש החזירו מגבלות, כשבין היתר מאשימים את השאננות ואת המחשבה שזה מאחוריהם.

רק שתדע, ונדיר שאני מחמיא לביבי, אבל שמעתי מחברים מגרמניה ומספרד שמעריכים את ישראל על זה שלה היה את האומץ לקבל החלטות בזמן ששם עדיין פחדו. זה הרי מאוד לא פופולרי ונשמע מאוד פרנואידי.

אנחנו חיים במדינה עם צפיפות אוכלוסין מטורפת, בטח בערים. אז כן, צריך הגבלות תנועה. הן ירוככו לאט, ובוא אני אגלה לך ספוילר: הן יוקשחו שוב בהמשך. אגב, אחת הסיבות שהיה צריך את המגבלות האלה היא כי אנשים היו שאננים ולא הקשיבו. אף מדינה לא רוצה לקבל חוק שמגביל חירות, אבל לצערנו אנשים לא שמרו מספיק, ולכן במקום שיהיה מספר אנשים נשלט ברחוב, נאלצו להגביל.

כולנו ראינו בכמה ערים ביקרו הנדבקים הראשונים. אני יכול להגיד לך כאחד שעובד במקום בילוי שגם בתקופה לפני הסגר היו פחות אנשים, ועדיין היתה הדבקה בקצב מסחרר. אז כן, הסגר הכרחי.

כל הקלה צריכה להיות פשוט כדי לתת לנו לנשום לזמן מוגבל, ולהפעיל טיפה את המשק. אבל אתה מבין שהמכירות גם ככה יהיו בירידה כשיש מגבלה על המספר האנשים בחנות, וכשאתה לא יכול להסתובב חופשי אלא לשמור על מרחק, כן? קראתי גם ראיונות עם מדענים שמסבירים שהשאלה לא צריכה להיות מתי זה ייגמר, אלא איך חיים עם זה. ושגרת החיים שלנו כנראה תהיה מאוד מוגבלת בשנים הקרובות. אני יודע שזה מסתכל, אני יודע שבא להאשים מישהו, אבל זה המצב. אין לזה שום פיתרון קסם, ולפתוח את המשק זה משחק מסוכן, דווקא בגלל אנשים שחושבים כמוך שמגזימים עם זה. ההצלחה של הריחוק וההיגיינה תלויה בשיתוף הפעולה של התושבים, ובהבנה שלהם שצריך את זה. אתה הרי לא תציב שוטרים וחיילים שישגיחו עליך שוטף ידיים ביציאה מהשירותים, נכון?

כל הקלה בתנאים חייבת להיות קלה, ולהיות מלווה בהסברים שזה עוד רחוק מלהיות מאחורינו. נכון, זה לא פופולרי להיות נביא זעם, ובדיוק בגלל זה הממשלה ומשרד הבריאות כן גילו אומץ. זה הרבה יותר קשה להפגין איפוק במצב כזה לעומת לחצים, מאשר להבטיח לכולם שיש לך פיתרון נוח כמו בנט, שלא מבהיר את הסכנות שכלולות בפתיחת המשק. מי שכועס שאין תוכנית צריך להבין שאנחנו לא יודעים עם מה אנחנו מתמודדים. כל תכנית שלא תהיה צריכה להיות כזאת שמוכנה להשתנות בהתראה קצרה מאוד.

האנושות בחיים לא התמודדה עם דבר כזה. וירוס שמצד אחד לא מזיק לרוב האנשים, ומצד שני מקריס מערכות בריאות והורג בקצב חסר תקדים. אתה אומר "שימצאו פיתרון" כאילו אנשים לא שוברים את הראש בנוגע לזה, בכל העולם. כרגע זה או לאמלל את עצמנו, או לספור מתים.

אתמול הפגנה של מאות אנשים, הדגלים השחורים והמשטרה והתקשורת סבבה עם זה.

באותו זמן הפגנה במאה שערים על הזכות להתפלל במיניין, שוטר יורה רימון הלם על עגלת תינוק וילדה בת 8 ופוצע אותה, אני מקווה שהמשטרה לא יחשבו להסביר לנו למה זה קורה.

https://mobile.twitter.com/ZioNLight1/status/1250924759178776576?ref_src=twsrc^tfw|twcamp^tweetembed&ref_url=https%3A%2F%2Frotter.net%2Fforum%2Fscoops1%2F621319.shtml

HNGvoQ.jpg

6 hours ago, Omer said:

אני לא מבין למה אתה חושב שישראל שונה מכל מקום אחר מבחינת איך שהנגיף הזה מתנהג. בארה"ב היו שאננים, בבריטניה היו שאננים, בשבדיה היו שאננים - וגם בסינגפור, בקוריאה וביפן תוך כחודש החזירו מגבלות, כשבין היתר מאשימים את השאננות ואת המחשבה שזה מאחוריהם.

רק שתדע, ונדיר שאני מחמיא לביבי, אבל שמעתי מחברים מגרמניה ומספרד שמעריכים את ישראל על זה שלה היה את האומץ לקבל החלטות בזמן ששם עדיין פחדו. זה הרי מאוד לא פופולרי ונשמע מאוד פרנואידי.

אנחנו חיים במדינה עם צפיפות אוכלוסין מטורפת, בטח בערים. אז כן, צריך הגבלות תנועה. הן ירוככו לאט, ובוא אני אגלה לך ספוילר: הן יוקשחו שוב בהמשך. אגב, אחת הסיבות שהיה צריך את המגבלות האלה היא כי אנשים היו שאננים ולא הקשיבו. אף מדינה לא רוצה לקבל חוק שמגביל חירות, אבל לצערנו אנשים לא שמרו מספיק, ולכן במקום שיהיה מספר אנשים נשלט ברחוב, נאלצו להגביל.

כולנו ראינו בכמה ערים ביקרו הנדבקים הראשונים. אני יכול להגיד לך כאחד שעובד במקום בילוי שגם בתקופה לפני הסגר היו פחות אנשים, ועדיין היתה הדבקה בקצב מסחרר. אז כן, הסגר הכרחי.

כל הקלה צריכה להיות פשוט כדי לתת לנו לנשום לזמן מוגבל, ולהפעיל טיפה את המשק. אבל אתה מבין שהמכירות גם ככה יהיו בירידה כשיש מגבלה על המספר האנשים בחנות, וכשאתה לא יכול להסתובב חופשי אלא לשמור על מרחק, כן? קראתי גם ראיונות עם מדענים שמסבירים שהשאלה לא צריכה להיות מתי זה ייגמר, אלא איך חיים עם זה. ושגרת החיים שלנו כנראה תהיה מאוד מוגבלת בשנים הקרובות. אני יודע שזה מסתכל, אני יודע שבא להאשים מישהו, אבל זה המצב. אין לזה שום פיתרון קסם, ולפתוח את המשק זה משחק מסוכן, דווקא בגלל אנשים שחושבים כמוך שמגזימים עם זה. ההצלחה של הריחוק וההיגיינה תלויה בשיתוף הפעולה של התושבים, ובהבנה שלהם שצריך את זה. אתה הרי לא תציב שוטרים וחיילים שישגיחו עליך שוטף ידיים ביציאה מהשירותים, נכון?

כל הקלה בתנאים חייבת להיות קלה, ולהיות מלווה בהסברים שזה עוד רחוק מלהיות מאחורינו. נכון, זה לא פופולרי להיות נביא זעם, ובדיוק בגלל זה הממשלה ומשרד הבריאות כן גילו אומץ. זה הרבה יותר קשה להפגין איפוק במצב כזה לעומת לחצים, מאשר להבטיח לכולם שיש לך פיתרון נוח כמו בנט, שלא מבהיר את הסכנות שכלולות בפתיחת המשק. מי שכועס שאין תוכנית צריך להבין שאנחנו לא יודעים עם מה אנחנו מתמודדים. כל תכנית שלא תהיה צריכה להיות כזאת שמוכנה להשתנות בהתראה קצרה מאוד.

האנושות בחיים לא התמודדה עם דבר כזה. וירוס שמצד אחד לא מזיק לרוב האנשים, ומצד שני מקריס מערכות בריאות והורג בקצב חסר תקדים. אתה אומר "שימצאו פיתרון" כאילו אנשים לא שוברים את הראש בנוגע לזה, בכל העולם. כרגע זה או לאמלל את עצמנו, או לספור מתים.

צר לי, אבל אתה מושפע יותר מדי מהטירוף סביב הקורונה.

אין צורך במגבלות תנועה וגם לא היה צריך.

מגבלות התנועה דווקא משאירות את האנשים בריכוזי האוכלוסיה במקום לאפשר להם להתאוורר במקומות שבהם אין הרבה אנשים.

תראה באיזה מגזר יש את מרבית ההדבקה ותבין שאין קשר למגבלות התנועה.

כל מדינה שונה אחת מהשניה. לא מבין מה לא ברור לך בהסבר שלי. לכל מדינה יש שוני ממדינה אחרת בהרבה פרמטרים.

אפילו ברשימת המדינות הקצרה שנתת יש הבדל עצום בין המדינות.

בשבדיה בוודאי שלא היו שאננים, זאת פשוט התוכנית שלהם להתמודדות עם הקורונה.

רק הזמן יגיד של מי התוכנית הצליחה יותר.

מצחיק שאתה קורא להחלטות הכי קלות אמיצות.

להיפך, ההחלטות לא לשחרר הן פחדניות, והנזק שלהן גדול עשרות מונים מהתועלת.

אנשים לא היו שאננים, וגם אין שום עדות להדבקה ברחוב כשאנשים חולפים אחד על פני השני.

זה פשוט לא מצא חן בעיני המנהיג העליון לראות את התמונות.

הפגנות מותרות, זה מצויין במפורש. המשטרה דווקא חטפה ביקורת על זה שהיא קבעה הנחיות להפגנות בלי שיש לה את הסמכות החוקית לזה, ועל זה בין היתר יצאו עוד להפגין.

ההפגנה במאה שערים מתוארת כמחאה אלימה. על הזכות למחאה שלווה אין מחלוקת. אבל דווקא את המקרה הזה כל התקשורת מסקרת וכולם מגנים את המשטרה.

43 דקות לפני, שי123 said:

צר לי, אבל אתה מושפע יותר מדי מהטירוף סביב הקורונה.

אין צורך במגבלות תנועה וגם לא היה צריך.

מגבלות התנועה דווקא משאירות את האנשים בריכוזי האוכלוסיה במקום לאפשר להם להתאוורר במקומות שבהם אין הרבה אנשים.

תראה באיזה מגזר יש את מרבית ההדבקה ותבין שאין קשר למגבלות התנועה.

כל מדינה שונה אחת מהשניה. לא מבין מה לא ברור לך בהסבר שלי. לכל מדינה יש שוני ממדינה אחרת בהרבה פרמטרים.

אפילו ברשימת המדינות הקצרה שנתת יש הבדל עצום בין המדינות.

בשבדיה בוודאי שלא היו שאננים, זאת פשוט התוכנית שלהם להתמודדות עם הקורונה.

רק הזמן יגיד של מי התוכנית הצליחה יותר.

מצחיק שאתה קורא להחלטות הכי קלות אמיצות.

להיפך, ההחלטות לא לשחרר הן פחדניות, והנזק שלהן גדול עשרות מונים מהתועלת.

אנשים לא היו שאננים, וגם אין שום עדות להדבקה ברחוב כשאנשים חולפים אחד על פני השני.

זה פשוט לא מצא חן בעיני המנהיג העליון לראות את התמונות.

מגבלות התנועה משאירות אנשים בבית. ואתה רוצה שהם ידביקו את האוכלוסייה המקומית שלהם ולא אוכלוסייה ממקום אחר, אם כבר, כי עם הדבקה מקומית תוכל להתמודד ספציפית. אבל אתה מעדיף שיהיו כמה שפחות כאלה. ההגבלות נועדו למנוע התקהלות. הן מנעו התקהלויות, לפחות ברוב הארץ.

בשבדיה כבר עכשיו יש לחץ על הממשלה. המחשבה שתוכל פשוט לעבור את זה מתגלה כשגויה, כשאפילו בשבדיה עצמה אנשים נזהרים, אבל זה שאין סגר מביא לזה שיש שם כבר אלף הרוגים. כל הרעיון בחסינות עדר הוא שאנשים לא יחלו, מתי אי פעם בהיסטוריה מגיפה פשוט חלפה לה בעצמה באמצעות הדבקה המונית? הקונספט הזאת נולד כששמו לב שילדים פחות בסיכון לחלות בחצבת אם הם בסביבה שבה אנשים חלו. ועדיין לא היתה חסינות עדר אמיתית עד החיסון. המחלה היחידה שהוכחדה באמצעות חסינות עדר היא המוות השחור, וזה היה באמצעות חיסון, לא באמצעות הדבקה טבעית - שהורגת.

ההחלטה על הסגר היתה מאוד קשה. זה משהו שהיה בלתי נתפס בכלל עד לפני חודש וחצי. בגלל זה עשו את זה בשלבים. להסיר את הסגר סתם ככה זה לבנות על זה שדברים יסתדרו מעצמם, בניגוד לדעת כל המומחים וארגוני הבריאות העולמיים.

ביפן, בקוריאה ובסינגפור מחמירים עכשיו שוב, ומבינים שעשו טעויות עם איך שחזרו. כשהמציאות היא בינתיים שאפילו לפני ההגבלות הממשלתיות ראיתי במתחם שאני עובד עסקים שהבעלים שלהם התוודו שחוששים לפשוט רגל כי אנשים לא באים. אתה לא יכול להכריח אנשים להתעלם ממגפה ולהתנהג כרגיל, וטוב שכך. ועדיין, במקומות בלי סגר, או שהסגר הוכרז מאוחר מדי, המצב גרוע יותר. והוא לא פותר את המשבר הכלכלי. אנשים הוצאו לחל"ת כי למעסיקים שלהם לא היה שימוש בהם כי אנשים לא הגיעו. עוד לפני שהוכרז סגר.

אנשים ברובם נזהרו, אבל לא מספיק. עובדה שהמקרים התפשטו בקצב מסחרר.

הוירוס חי על משטחים. בגלל זה אנחנו עם כפפות ומסיכות ושוטפים ידיים כמו מטורפים ומשתדלים לא לגעת בכלום. יש הרבה הוכחות לזה שכך הוא עובר.

ואתה מאשים את ביבי - שגם בנושא הזה יש לי ביקורות עליו - בזה שלא רצה לראות תמונות של אלפי הרוגים? ברצינות? טראמפ לא הסכים לראות תמונות של בתי עסק סגורים. גם ג׳ונסון לא, וג׳ונסון אמר בדיוק מה ששבדיה אומרת. עכשיו הם נדפקו פעמיים (כולל שבדיה, שהמשק שלה בצניחה חופשית גם כן), וגם מחזרה מוקדמת הרופאים מזהירים, ואנשים מדגישים שגם ביפן חשבו שזה מאחוריהם, ובגלל שהמשמעת שלהם התרופפה הממשלה היתה צריכה להכריז על מצב חירום. זאת המציאות. רוב האנשים לא שומרים על ריחוק חברתי אם לא יכריחו אותם. בכל מקום שבו לא שומרים על ריחוק חברתי - יש התפרצות. חשוב לעשות את זה בהדרגה בעיקר כדי שאנשים יבינו את החשיבות של שמירה על אמצעי הבטיחות בשנה-שנתיים הקרובות.

יש כרגע שלושה מנהיגים שמתעקשים שאין ממה לחשוש - לוקשנקו, בולסונרו וקים ג׳ונג און. בברזיל כבר קראו להדיח אותו, המושלים של המדינות מסרבים להוראות שלו, ושני האחרים הם דיקטטורים באופן רשמי.

11 hours ago, Omer said:

אני הכי בעד דיונים ודעות חדשות, ובדיוק בגלל זה אני חושב שבסדר גמור אם מעדיפים לחכות עוד יום או יומיים אם לא בטוחים ויש מחלוקות פנימיות. זה משבר שאף אחד לא יודע איך להתמודד איתו.

מה שכן, בחיי שאני לא מבין על סמך מה בנט הפך למושיע. אה, ולתת לצבא את הניהול לא נשמע לך היסטרי?

כי בנט הוא היחיד שאשכרה מציג דעה, לא מפזר כל היום ערפל.

הצבא ומערכת הביטחון זה הגוף הגדול ביותר בישראל. 

משרד הבריאות ביעדים פשוטים לא הצליח לעמוד, בראשו עומדים אנשים היסטריים שלא משדרים ביטחון ואמון הציבור בהם נמוך מאוד.

אז כן, מעדיף שמערכת הביטחון תהיה מופקדת על המשימה.

גם ככה כמעט כל הרכש הוא בזכותם.

האנושות בטירוף מוחלט. לרסק את הכלכלה העולמית בגלל הקורונה זו יציאה מפרופורציות בזכות תדלוק פאניקה להמונים.

אני עדיין בפוזיציה שבעתיד נסתכל על הדבר הזה ואנשים יגידו מה עשינו.

במיוחד אם הסגר יימשך ועסקים יתחילו כמו דומינו לפשוט רגל.

כרגע מצליחים בהדפסת כסף המונית להחזיק את החברות הגדולות עם הראש מעל המים. כמה זמן זה עוד יחזיק אף אחד לא יודע.

נפט במחיר של מים, זו מכת מוות למדינות רבות.

לא אתפלא אם טראמפ ישרוף בקרוב כמה בארות כדי לעלות את המחיר.

העולם :g::nono2:

חולים פעילים: הרעה (פלוס 0.03)

חולים חדשים: הרעה (מקדם הדבקה 1.1)

ישראל :g::g::toast:

חולים פעילים: שיפור (מינוס 0.01)

חולים חדשים: שיפור (מקדם הדבקה 0.78)

ארה :thumbs::thumbs::thumbs::g::thumbs:

חולים פעילים: יציב (0.0)

חולים חדשים: שיפור (מקדם הדבקה 1.02)

ספרד :thumbs:

חולים פעילים: שיפור (מינוס 0.01)

חולים חדשים: שיפור (מקדם הדבקה 1.02)

איטליה :thumbdown:

חולים חדשים: הרעה (מקדם הדבקה 1.17)

צרפת :rtfm:

חולים פעילים: הרעה (פלוס 0.38)

חולים חדשים: הרעה (מקדם הדבקה 2.47)

גרמניה :g::thumbdown: ( 17 במאי)

חולים חדשים: הרעה (מקדם הדבקה 1.11

הנתונים הם מחמשת הימים האחרונים (לא כולל היום) מהעולם, ישראל וחמשת המוקדים המרכזיים. מגמות השיפור/הרעה מתייחסים יחסית לממוצע 5 הימים האחרונים, נכון לאתמול.

23 דקות לפני, cassano said:

משרד הבריאות ביעדים פשוטים לא הצליח לעמוד, בראשו עומדים אנשים היסטריים שלא משדרים ביטחון ואמון הציבור בהם נמוך מאוד.

האנושות בטירוף מוחלט. לרסק את הכלכלה העולמית בגלל הקורונה זו יציאה מפרופורציות בזכות תדלוק פאניקה להמונים.

כרגע מצליחים בהדפסת כסף המונית להחזיק את החברות הגדולות עם הראש מעל המים. כמה זמן זה עוד יחזיק אף אחד לא יודע.

עם כל הכבוד, בזמן מגפה צריך להקשיב למומחים, ובנט לא "מציג דעה", הוא צווח וממנה את עצמו למשיח.

משרד הבריאות בהחלט עמד ביעדים. המצב תחת שליטה.

מגפות גורמות למשברים כלכליים. לחשוב שאם תתעלם מהן אז הכל יהיה בסדר לא מעלים אותן. תשאל את טראמפ, ששידר עסקים כרגיל ועכשיו המדינה שלו במצב הכי גרוע בעולם מבחינת המגפה. עוד לפני ההגבלות לי הורידו משמרות כי לקוחות הפסיקו להגיע. בשבדיה הרוב פתוח והתחזיות הכלכליות שלהם קודרות - רק עם יותר הרוגים. אם אתה חושב שהכלכלה נפגעת בגלל פאניקה של הממשלה אתה מפספס לגמרי. הכלכלה נפגעת כי אנשים נשארים בבית כי כשהם לא נשארים בבית יש קצב הדבקה מסחרר, ואז רובם נשארים בבית. ואם הם לא יישארו בבית, מערכת הבריאות תקרוס ומיליונים ימותו. ב-1918 אנשים לא נשארו בבית. אז הם מתו, ואז מי ששרד שנשאר בבית. עסקים קרסו. העולם הכלכלי השתנה. אתה לא יכול לברוח מזה.

אגב, לפי סקרים יותר אנשים מרוצים מהתפקוד של סימנטוב מאשר של בנט. נקווה שימשיך ככה.

14 דקות לפני, cassano said:

כן, 99% מהמדינות בעולם בטירוף מוחלט ולא באמת לקחו החלטות באופן רציונלי.

זה יכול לקרות למדינה אחת שתיים אבל לא לכולם. מומחים למחלות זיהומיות שזה המקצוע שלהם היו בראש מקבלי ההחלטות והיתה להם סיבה מוצדקת,

מקדם ההדבקה של הקורונה ואחוז התמותה זה שילוב קטלני שחייב סגר, תוסיף לזה אי וודאות לגבי הוירוס שעדיין לא יודעים מה בדיוק ההשלכות שלו לטווח ארוך,

כל זה חייב להביא לאקסטרה זהירות גם בשחרור הסגר.

1 hour ago, Omer said:

מגבלות התנועה משאירות אנשים בבית. ואתה רוצה שהם ידביקו את האוכלוסייה המקומית שלהם ולא אוכלוסייה ממקום אחר, אם כבר, כי עם הדבקה מקומית תוכל להתמודד ספציפית. אבל אתה מעדיף שיהיו כמה שפחות כאלה. ההגבלות נועדו למנוע התקהלות. הן מנעו התקהלויות, לפחות ברוב הארץ.

בשבדיה כבר עכשיו יש לחץ על הממשלה. המחשבה שתוכל פשוט לעבור את זה מתגלה כשגויה, כשאפילו בשבדיה עצמה אנשים נזהרים, אבל זה שאין סגר מביא לזה שיש שם כבר אלף הרוגים. כל הרעיון בחסינות עדר הוא שאנשים לא יחלו, מתי אי פעם בהיסטוריה מגיפה פשוט חלפה לה בעצמה באמצעות הדבקה המונית? הקונספט הזאת נולד כששמו לב שילדים פחות בסיכון לחלות בחצבת אם הם בסביבה שבה אנשים חלו. ועדיין לא היתה חסינות עדר אמיתית עד החיסון. המחלה היחידה שהוכחדה באמצעות חסינות עדר היא המוות השחור, וזה היה באמצעות חיסון, לא באמצעות הדבקה טבעית - שהורגת.

ההחלטה על הסגר היתה מאוד קשה. זה משהו שהיה בלתי נתפס בכלל עד לפני חודש וחצי. בגלל זה עשו את זה בשלבים. להסיר את הסגר סתם ככה זה לבנות על זה שדברים יסתדרו מעצמם, בניגוד לדעת כל המומחים וארגוני הבריאות העולמיים.

ביפן, בקוריאה ובסינגפור מחמירים עכשיו שוב, ומבינים שעשו טעויות עם איך שחזרו. כשהמציאות היא בינתיים שאפילו לפני ההגבלות הממשלתיות ראיתי במתחם שאני עובד עסקים שהבעלים שלהם התוודו שחוששים לפשוט רגל כי אנשים לא באים. אתה לא יכול להכריח אנשים להתעלם ממגפה ולהתנהג כרגיל, וטוב שכך. ועדיין, במקומות בלי סגר, או שהסגר הוכרז מאוחר מדי, המצב גרוע יותר. והוא לא פותר את המשבר הכלכלי. אנשים הוצאו לחל"ת כי למעסיקים שלהם לא היה שימוש בהם כי אנשים לא הגיעו. עוד לפני שהוכרז סגר.

אנשים ברובם נזהרו, אבל לא מספיק. עובדה שהמקרים התפשטו בקצב מסחרר.

הוירוס חי על משטחים. בגלל זה אנחנו עם כפפות ומסיכות ושוטפים ידיים כמו מטורפים ומשתדלים לא לגעת בכלום. יש הרבה הוכחות לזה שכך הוא עובר.

ואתה מאשים את ביבי - שגם בנושא הזה יש לי ביקורות עליו - בזה שלא רצה לראות תמונות של אלפי הרוגים? ברצינות? טראמפ לא הסכים לראות תמונות של בתי עסק סגורים. גם ג׳ונסון לא, וג׳ונסון אמר בדיוק מה ששבדיה אומרת. עכשיו הם נדפקו פעמיים (כולל שבדיה, שהמשק שלה בצניחה חופשית גם כן), וגם מחזרה מוקדמת הרופאים מזהירים, ואנשים מדגישים שגם ביפן חשבו שזה מאחוריהם, ובגלל שהמשמעת שלהם התרופפה הממשלה היתה צריכה להכריז על מצב חירום. זאת המציאות. רוב האנשים לא שומרים על ריחוק חברתי אם לא יכריחו אותם. בכל מקום שבו לא שומרים על ריחוק חברתי - יש התפרצות. חשוב לעשות את זה בהדרגה בעיקר כדי שאנשים יבינו את החשיבות של שמירה על אמצעי הבטיחות בשנה-שנתיים הקרובות.

יש כרגע שלושה מנהיגים שמתעקשים שאין ממה לחשוש - לוקשנקו, בולסונרו וקים ג׳ונג און. בברזיל כבר קראו להדיח אותו, המושלים של המדינות מסרבים להוראות שלו, ושני האחרים הם דיקטטורים באופן רשמי.

אתה כותב יותר מדי מלל. תסלח לי שאין לי כוח לקרוא הכל.

אני אחזור שוב על מה שרשמתי פה כבר כמה וכמה פעמים.

יש טווח מאוד רחב של אפשרויות בין סגר לבין לחשוב שאין ממה לחשוב.

צריך למצוא את האיזון בין שני הקצוות האלה. כרגע בארץ האיזון גרוע, ומשרד הבריאות מתוך פחד לא רוצה לעשות שינוי רציני באיזון.

משרד הבריאות דחף לסגר כדי למנוע קריסה של מערכת הבריאות. המטרה לא צריכה להיות להישאר עם 5% מונשמים מתוך כלל מכונות ההנשמה, אלא לאפשר שגרה מקסימלית שלא גורמת לקריסה של מערכת הבריאות תוך הגנה מקסימלית על האוכלוסיה בסיכון.

לצערי המדינה נכשלה כישלון חרוץ בחלק האחרון.

אגב, כדאי שתקרא קצת יותר על האסטרטגיה של שבדיה, כי נראה לי שלא הבנת.

המטרה שלהם היא לא חסינות עדר, אלא שגרה שאפשר להמשיך בה לאורך זמן תוך שליטה על מספר הנדבקים שלא תביא לקריסת מערכת הבריאות.

יש שם בעיה קשה של הדבקה בבתי אבות, וזאת הסיבה המרכזית למספר המתים.

ושוב, אי אפשר להשוות בין שבדיה לישראל.

לדוגמא: בתי הקפה והמסעדות פתוחים, מערכת החינוך עד גיל 10 עובדת כרגיל, ויש שם פי 2 אנשים בגיל 65+, שהוא הגיל שנמצא בסיכון הרב ביותר.

43 דקות לפני, Omer said:

עם כל הכבוד, בזמן מגפה צריך להקשיב למומחים, ובנט לא "מציג דעה", הוא צווח וממנה את עצמו למשיח.

משרד הבריאות בהחלט עמד ביעדים. המצב תחת שליטה.

מגפות גורמות למשברים כלכליים. לחשוב שאם תתעלם מהן אז הכל יהיה בסדר לא מעלים אותן. תשאל את טראמפ, ששידר עסקים כרגיל ועכשיו המדינה שלו במצב הכי גרוע בעולם מבחינת המגפה. עוד לפני ההגבלות לי הורידו משמרות כי לקוחות הפסיקו להגיע. בשבדיה הרוב פתוח והתחזיות הכלכליות שלהם קודרות - רק עם יותר הרוגים. אם אתה חושב שהכלכלה נפגעת בגלל פאניקה של הממשלה אתה מפספס לגמרי. הכלכלה נפגעת כי אנשים נשארים בבית כי כשהם לא נשארים בבית יש קצב הדבקה מסחרר, ואז רובם נשארים בבית. ואם הם לא יישארו בבית, מערכת הבריאות תקרוס ומיליונים ימותו. ב-1918 אנשים לא נשארו בבית. אז הם מתו, ואז מי ששרד שנשאר בבית. עסקים קרסו. העולם הכלכלי השתנה. אתה לא יכול לברוח מזה.

אגב, לפי סקרים יותר אנשים מרוצים מהתפקוד של סימנטוב מאשר של בנט. נקווה שימשיך ככה.

באיזה יעדים בדיוק הוא עמד?

לעשות סגר מוחלט כמו שיש בישראל כדי לשטח את העקומה לא צריך להיות גאון גדול בשביל זה. החוכמה היא להצליח כמו שהצליחו בדרום קוריאה לדוגמא.

היה יעד של כמות בדיקות מסוימת, אנחנו באיחור וממש לא שם. לא בכמות, לא בזמן שלוקח עד שיש תשובה. 

גם היעד של 48 שעות שהעמיד סימן טוב (כיום זה יכול לקחת גם 5 ימים) לדעת מומחים לא מספק, צריך תוך 24 שעות.

במקום לרדוף אחרי ילדים בפארקים, להתעמר בחרדים או לתת קנס לנשים שיצאו לשתות קפה בשמש שהיו שומרים על בתי האבות. כולם ידעו ששם זו נקודת התורפה ועדיין התרשלו.

שליש מהמתים משם. אין איך לברוח מזה. למה מונה אחראי בשלב כזה מאוחר שזה המקום הראשון בו היה צריך לטפל?

אם המצב בארה"ב הוא הכי גרוע בעולם, זה אומר דרשני.

20 ומשהו אלף מתים. איפה זה ואיפה תרחישי האפוקליפסה על מעל מאה אלף בשבועיים הקרובים. שלא לדבר על מיליוני הגופות שדיברו עוד בפברואר.

באותה ארה"ב מתים כל שנה 600 אלף איש מסרטן. חבל שלא משקיעים את אותה כמות כספים בחקר המחלה הארורה הזו. הצלחה שם ותחסוך הרבה יותר גופות.

מערכת הבריאות בישראל לא קרובה לקריסה, אז די עם הדמגוגיה. 

מספר המיתות הפנויות גדול מאוד, מספר מכונות ההנשמה הפנויות הוא עצום וכתבות על 'את מי ננשים ומי לא' הם נטו תעמולת הפחדה. אין שום סרט כזה שישראל תגיע לשם. בטח לא כשתעשייה אווירית תייצר 500 בשבוע. אתה תוכל לייצא ובכמות יפה.

העולם הכלכלי אכן ישתנה, יש מספיק עסקים שמסוגלים לעשות את השינוי הזה כבר עכשיו, למה לעזאזל להמשיך להושיב אותם בבית?

אישית אני בעד שמי שבאמת חושש לצאת, אין לאלץ אותו. שיקח חל"ת כאוות נפשו.

מקומות עבודה שיכולים לפעול, מרכזי מסחר שיכולים לפתח נוהל שיצמצם מגע, לכו על זה.

כמו שאומר פה בחודש האחרון - הסגר בהתחלה היה נחוץ לזמן התארגנות. מי שחושב שזה עוצר את הנגיף חי בסרט קשה.

העולם לא יקפא לנצח. החיים ימשכו והם גדולים וחזקים הרבה יותר מהקורונה.

46 דקות לפני, eran_7 said:

כן, 99% מהמדינות בעולם בטירוף מוחלט ולא באמת לקחו החלטות באופן רציונלי.

זה יכול לקרות למדינה אחת שתיים אבל לא לכולם. מומחים למחלות זיהומיות שזה המקצוע שלהם היו בראש מקבלי ההחלטות והיתה להם סיבה מוצדקת,

מקדם ההדבקה של הקורונה ואחוז התמותה זה שילוב קטלני שחייב סגר, תוסיף לזה אי וודאות לגבי הוירוס שעדיין לא יודעים מה בדיוק ההשלכות שלו לטווח ארוך,

כל זה חייב להביא לאקסטרה זהירות גם בשחרור הסגר.

כשיש אי-ודאות יש גם מקום לפאניקה.

היום יודעים על הנגיך הזה יותר, עברנו את השלב של הדבקה אקספוננציאלית בזכות הסגר ורואים שבהתנהגות מסוימת מקרי ההדבקה פוחתים משמעותית ויודעים גם מי קבוצת הסיכון.

שיש את המידע הזה, אפשר להתחיל לשחרר וזה מה שעושים ברוב העולם.

לשחרר לא אומר שגרה מלאה ורגילה, אלא תחת אותה התנהגות ומתן תשומת לב לאותן אוכלוסיות בסיכון.

על ההיבטים הפסיכולוגיים לא ממש מדברים. שיש לדים ששמעו כמה ימים שהם מפיצי מחלות ולכן הם מסוכנים. 

שלא לדבר על כמות האנשים שאם המצב הזה ימשיך עד מאי ואף קדימה מכך יפשטו רגל.

לעובדי המדינה ומקבלי הפנסיה הציבורית כמובן לא אכפת. המשכורת דופקת כמו שעון גם אם הכל פה יעלה באש.

אגב, גם הגדלת הבדיקות זה בזכות בנט ומשרד הביטחון שהביאו הרבה חומרים מחו"ל.

מה חלקו של משרד הבריאות שמהרגע הראשון טען נגד הבדיקות ('בדיקות זה לא תרופה', גרוטו) ורק שם מקלות בגלגלים שחלילה ועד הלבורנטים לא יפגע, לא ממש ברור לי.

אבל נו, ילעגו לבנט. זה שדחף מהרגע הראשון ליותר יוזמה, לחשיבה קצת אחרת. היחיד גם שוויתר על 20% משהכר שלו וכרגע אף אחד לא ממש מצטרף אליו. והוא מהבודדים שלא עשו את הונם על הגב של הציבור, אלא בכוחות עצמו.

ראינו בצוק איתן את ההתנהלות שלו אל מול ביבי-בוגי-גנץ הגנרלים הדגולים.

כנראה שתהרגלנו לחברי כנסת ונשיאי מדינה שמצפצפים על התקנות שהם עצמם קובעים, והניתוק בינם לבין הציבור שובר כל שיא אפשרי.

ככה זה שיש פה איזה 30 מנדטים בכיס של המנהיג הגדול, שמש העמים. הציבור עובד בשבילו, לא הוא בשביל הציבור.

47 דקות לפני, שי123 said:

המטרה שלהם היא לא חסינות עדר, אלא שגרה שאפשר להמשיך בה לאורך זמן תוך שליטה על מספר הנדבקים שלא תביא לקריסת מערכת הבריאות.

לדוגמא: בתי הקפה והמסעדות פתוחים, מערכת החינוך עד גיל 10 עובדת כרגיל, ויש שם פי 2 אנשים בגיל 65+, שהוא הגיל שנמצא בסיכון הרב ביותר.

גם כדאי שאתה תקרא על שוודיה קצת. 

הבתי קפה מסעדות ובתי קולנוע בשוודיה היו מעדיפים להיות סגורים ופטורים משכר והוצאות שוטפות על תפעול כי יש ירידה של 70-90% בפעילות שלהם, מן הסתם זה כבר מחלחל לציבור השוודי שהם חלק מניסוי. 

זה לא שגרה וזה לא כלכלה נורמלית. 

- ישראל צריכה לעשות יותר בדיקות

- ישראל צריכה תוכנית סדורה לשלבים של יציאה מהסגר 

בזה כל מי שמבקר את הממשלה צודק. אבל לחזור ולהגיד שהסגר לא נחוץ זה פשוט ניתוק מהמציאות. 

1 hour ago, שי123 said:

אתה כותב יותר מדי מלל. תסלח לי שאין לי כוח לקרוא הכל.

אני אחזור שוב על מה שרשמתי פה כבר כמה וכמה פעמים.

יש טווח מאוד רחב של אפשרויות בין סגר לבין לחשוב שאין ממה לחשוב.

צריך למצוא את האיזון בין שני הקצוות האלה. כרגע בארץ האיזון גרוע, ומשרד הבריאות מתוך פחד לא רוצה לעשות שינוי רציני באיזון.

משרד הבריאות דחף לסגר כדי למנוע קריסה של מערכת הבריאות. המטרה לא צריכה להיות להישאר עם 5% מונשמים מתוך כלל מכונות ההנשמה, אלא לאפשר שגרה מקסימלית שלא גורמת לקריסה של מערכת הבריאות תוך הגנה מקסימלית על האוכלוסיה בסיכון.

לצערי המדינה נכשלה כישלון חרוץ בחלק האחרון.

רק שבשבדיה החנויות ריקות, אנשים עובדים מהבית - והם ביקשו במקום הכריחו להישאר בבית. המשק שלהם לא במצב טוב יותר. הם הכחישו בהתחלה את תיאוריית חסינות העדר, אבל יש לציין שגם בריטניה הכחישה בהתחלה, ולאחרונה בשבדיה האפידימיולוג של המדינה גם הודה בזה. בכל מקרה, יש לציין שיש שם מחאות של מורים שאומרים שבלתי אפשרי לשמור על ריחוק חברתי במהלך לימודים, של אזרחים שלא מתאים להם אלף הרוגים כבר, ושל מדענים שיוצאים נגד חוסר האחריות שלהם. מכתב של מורים פורסם בתקשורת, וגם של 2300 אקדמאים. והם כבר הגבילו עוד יותר לאחרונה את מספר האנשים בהתקהלויות. כי זה בלתי נמנע. השאלה היא רק אם אתה מבין את זה במוקדם או במאוחר. לברוח מזה אתה לא תוכל. לממשלה עדיין לא ירד האסימון, או שהם בבעיה לרדת מהעץ שטיפסו עליו. אבל ללא מעט אזרחים זה כבר מובן.

50 אחוז מהמתים הם בבתי אבות, שמן הסתם יותר חשופים אם אין חוקים שיסגרו את המקום, ואת העובדים בבית. אבל ממה שאני מבין זה זהה למדינות אחרות, לא יוצא דופן, וזה עדיין עוד 500 איש. 

58 דקות לפני, cassano said:

כשיש אי-ודאות יש גם מקום לפאניקה.

היום יודעים על הנגיך הזה יותר, עברנו את השלב של הדבקה אקספוננציאלית בזכות הסגר ורואים שבהתנהגות מסוימת מקרי ההדבקה פוחתים משמעותית ויודעים גם מי קבוצת הסיכון.

שיש את המידע הזה, אפשר להתחיל לשחרר וזה מה שעושים ברוב העולם.

לשחרר לא אומר שגרה מלאה ורגילה, אלא תחת אותה התנהגות ומתן תשומת לב לאותן אוכלוסיות בסיכון.

על ההיבטים הפסיכולוגיים לא ממש מדברים. שיש לדים ששמעו כמה ימים שהם מפיצי מחלות ולכן הם מסוכנים. 

שלא לדבר על כמות האנשים שאם המצב הזה ימשיך עד מאי ואף קדימה מכך יפשטו רגל.

לעובדי המדינה ומקבלי הפנסיה הציבורית כמובן לא אכפת. המשכורת דופקת כמו שעון גם אם הכל פה יעלה באש.

בדיוק, עברנו בזכות הסגר. תוריד את הסגר, תחזור לקצב גידול. לכולם ברור שגם אם נעשה את זה סופר זהיר, סביר שיהיו עוד התפרצויות. גם בקוריאה נזהרים כי מתחילים לזהות גידול, אם כבר הזכרת אותם. ביפן הודיעו על מצב חירום.

לגבי היבטים כלכליים, כמו שקאוביין אמר. לפני שהממשלה הודיעה על סגר אני ראיתי בקולנוע שעובד בו איך המספרים צונחים. המקום היה מתחם רפאים במשך איזה שלושה שבועות, אפילו בסופ"ש לא היה לחץ. חנויות במתחם סגרו מוקדם, עובדים נשלחו הביתה. עסקים הולכים לקרוס בלי תמיכה ממשלתית גם אם תוריד את כל ההגבלות.

ואתה רציני? 35 אלף מתים בחודש זה כלום? כשרפובליקנים מטומטמים כבר מפגינים נגד בידוד חברתי, מה שאומר שמן הסתם המגיפה לא הולכת לשום מקום. ואגב לא אומר לא לבקר את משרד הבריאות - אבל עד עכשיו הגישה השמרנית שלו ועוד איך הוכיחה את עצמה, כשאתה רואה מה קורה במקומות שלא נזהרו.

לגבי רוב העולם - ממליץ לך להריץ חיפוש בגוגל ניוז, ולראות כמה כותרות יש עם מאמרים, הצהרות של פוליטיקאים וריאיונות עם מדענים שמבהירים שזאת לא באמת "תכנית יציאה" בשום מקום, שאין שום חזרה לשגרה ושלא מתוכנן משהו שקרוב לזה בכלל. כולם מבהירים שזה ייקח בין שנה לשנתיים במקרה הטוב, ומבהירים לאזרחים שאם הם יזרקו זין אז ההגבלות יחזרו. בסך הכל מנסים להקל על תקופת ההמתנה לחיסון.

ככל שתשלימו עם זה יותר מהר תהיו פחות מופתעים אחר כך.

23 דקות לפני, קאוביין said:

גם כדאי שאתה תקרא על שוודיה קצת. 

הבתי קפה מסעדות ובתי קולנוע בשוודיה היו מעדיפים להיות סגורים ופטורים משכר והוצאות שוטפות על תפעול כי יש ירידה של 70-90% בפעילות שלהם, מן הסתם זה כבר מחלחל לציבור השוודי שהם חלק מניסוי. 

זה לא שגרה וזה לא כלכלה נורמלית. 

- ישראל צריכה לעשות יותר בדיקות

- ישראל צריכה תוכנית סדורה לשלבים של יציאה מהסגר 

בזה כל מי שמבקר את הממשלה צודק. אבל לחזור ולהגיד שהסגר לא נחוץ זה פשוט ניתוק מהמציאות. 

נראה לי שאני ואתה לא מדברים על אותו דבר כששנינו אומרים סגר.

הסגר שבו אנשים נמצאים בבית היה נחוץ כי היה חוסר ידע.

הסגר לא נחוץ יותר.

עכשיו צריך לחזור לשגרה מקסימלית שתאפשר מינימום התפשטות של הנגיף. אני יודע שלא פשוט למצוא את האיזון הזה, אבל בשביל זה אנשים מקבלים הרבה כסף.

אני יודע שלא נעים לשמוע שמתו אנשים, אבל זה קורה כל הזמן. איפה הייתם כשמתו 13.5 אלף אנשים בשנה מזיהומים בבתי חולים?

זאת עדיין לא סיבה מספיק טובה לעצור את החיים של כל האזרחים במדינה למשך זמן בלתי מוגבל.

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Create New...

הודעה חשובה

בשימוש אתר זה אתה מסכים לתנאים הללו תנאי השימוש.