Jump to content

השקעות.

Yehudav

Recommended Posts

On 6.12.2020 at 11:21, ברווז צהוב said:

מה הייתם מציעים לבנאדם עם  40-50 אלף בעו״ש? ללא תוכנית לעתיד הקרוב-בינוני

איך מיטב דש? ממליצים לדבר איתם לייעוץ?

שאלה כללית למדי. הייתי ממליץ למקד את השאלה יותר עם פרטים ובכללי יותר הייתי ממליץ קודם לחקור קצת את התחום. ללמוד. יש מלא ואחלה חומר חינמי ברחבי הרשת - זאת ההשקעה עם התשואה הכי גבוהה שתעשה. האמן לי. 

On 22.11.2019 at 15:56, antonio_margheriti2 said:

מי שנעקץ זה בדרך כלל אנשים שלא לומדים את העניין לעומק.

לא הולכים לראות בעצמם את הנכס, אלא סומכים על חאפרים או חברות מפוקפקות שישקיעו בשבילם.

אין כסף קל, צריך ראש לזה, זאת התעסקות, ולמי שאין עצבים או זמן שינסה דברים אחרים.
אני יכול להגיד לכם שאני אישית נפלתי עם הביטקווין, שמתי על זה כסף כשהוא היה בשיא ואז נפל דרסטית, אבל אני מעולם לא אמכור בהפסד, שזה יעלה למחירים שקניתי מעיף את זה קיבינימט!

מעיף ? :)

On 6.12.2020 at 11:21, ברווז צהוב said:

מה הייתם מציעים לבנאדם עם  40-50 אלף בעו״ש? ללא תוכנית לעתיד הקרוב-בינוני

איך מיטב דש? ממליצים לדבר איתם לייעוץ?

למה לא? יעוץ לא עולה כסף. וגם אם כן, עדיף תמיד להתייעץ עם גורם מוסמך בנוסף לאנשים בפורום. רק צריך לזכור שאותו יועץ רוצה שגם תהיה לקוח.

אם אתה לא מתכוון ללמוד כלום, רק לשים כסף ולקוות לטוב, אז יש 3 אופציות:

1) לפתוח חשבון מסחר ולקנות קרנות נאמנות / קרנות סל מחקות מדד / אג"ח ממשלתי.

2) לפתוח קופת גמל להשקעה.

3) לפתוח חשבון מסחר ולתת ייפוי כח לגוף שמנהל תיקים.

גם עבור סעיף 1, ניתן להתייעץ עם יועץ השקעות.

סקירה קטנה על ניהול תיקי השקעות

http://www.hon.co.il/ניהול-תיקים-כל-מה-שצריך-לדעת-ומהו-הדו/

יש פסיכולוגיה ועבודה שלמה מאחורי פתיחת חשבון מסחר לקניית קרנות מחקות מדד באופן עצמאי. אם האדם לא מעוניין ללמוד, בעיתות משבר או סתם משעמום הוא עלול לעשות טעויות. בהנחה והאדם לא מעוניין ללמוד דבר בנושא, קופת גמל להשקעה זה מכשיר טוב בעיניי. יש בתי השקעות שמציעים מחקי מדד וזה בשילוב של הפקדה חודשית, שילוב טוב בעיניי. בוודאי טוב מכל חלופה אחרת שמשאירה את הכסף בעו"ש בבנק או בפיקדון ריבית אפס. 

On 17.12.2020 at 09:03, BRoi said:

מעיף ? :)

חחחחחח שאלה טובה.

בזמנו התבאסתי על עצמי שהשקעתי בזה, כי זאת היתה נפילה כואבת, שמתי לא מעט כסף, ראיתי שחור.

אבל אמרתי לעצמי אם כבר לקחת החלטה גרועה, שיהיה עד הסוף, או לאבד הכל, או לשכוח מזה ולתת לזמן לעשות את שלו בתקווה שיעלה.

לשמחתי עכשיו הערך חזר ויש אפילו רווח.

בגלל שכבר ויתרתי על הכסף הזה בראש, אני נוטה להשאיר את זה ככה, אולי יפתיע עוד.

On 18.12.2020 at 17:40, avi atias said:

למה לא? יעוץ לא עולה כסף. וגם אם כן, עדיף תמיד להתייעץ עם גורם מוסמך בנוסף לאנשים בפורום. רק צריך לזכור שאותו יועץ רוצה שגם תהיה לקוח.

אם אתה לא מתכוון ללמוד כלום, רק לשים כסף ולקוות לטוב, אז יש 3 אופציות:

1) לפתוח חשבון מסחר ולקנות קרנות נאמנות / קרנות סל מחקות מדד / אג"ח ממשלתי.

2) לפתוח קופת גמל להשקעה.

3) לפתוח חשבון מסחר ולתת ייפוי כח לגוף שמנהל תיקים.

גם עבור סעיף 1, ניתן להתייעץ עם יועץ השקעות.

סקירה קטנה על ניהול תיקי השקעות

http://www.hon.co.il/ניהול-תיקים-כל-מה-שצריך-לדעת-ומהו-הדו/

תודה רבה

On 22.11.2019 at 15:56, antonio_margheriti2 said:

מי שנעקץ זה בדרך כלל אנשים שלא לומדים את העניין לעומק.

לא הולכים לראות בעצמם את הנכס, אלא סומכים על חאפרים או חברות מפוקפקות שישקיעו בשבילם.

אין כסף קל, צריך ראש לזה, זאת התעסקות, ולמי שאין עצבים או זמן שינסה דברים אחרים.
אני יכול להגיד לכם שאני אישית נפלתי עם הביטקווין, שמתי על זה כסף כשהוא היה בשיא ואז נפל דרסטית, אבל אני מעולם לא אמכור בהפסד, שזה יעלה למחירים שקניתי מעיף את זה קיבינימט!

בעיניי זאת גישה לא נכונה. זאת סוג הגישה שגורמת לאנשים למחוק לעצמם את חשבון המסחר.

כשאתה נכנס לעסקה, אתה מוכרח לתכנן לפני, מה אתה עושה, באילו תרחישים ומה היא רמת הכאב (הפסד) שאתה מוכן לספוג.

מה היה רע להיכנס תוך ידיעה שאתה מסכן, נניח, אחוז או שני אחוז מכלל התיק שלך ובהנחה וזה לא עובד אתה פשוט יוצא. לקחת על עצמך הפסד קטן ואז יש לך אפשרות לאסוף את הנייר, אולי, במחיר נוח יותר בפעם הבאה. נעזוב את זה לרגע שתמיד יש את הסיכון שהנכס לא יחזור לתשואה שהשיא, אבל מה עם הזמן הזה שהכסף שלך מושקע ולא יכול לעבוד בשבילך באפיקים אחרים. 

זאת לא ביקורת, חלילה. מי אני ש...רק לשם הדיון. בטוח יש לך משהו לתרום לנו מניסיונך מהמקרה הזה ובכלל. תמיד נחמד להקשיב לניסיון של אחרים. 

עכשיו כשהתחלתי להכניס כסף באופן סדיר בעקבות העבודה, יחד עם הקורונה שגרמה לי לשינוי סדרי עדיפויות ברמה הצרכנית והתעניינות גוברת בנושאים כלכליים - אשמח לקבל המלצות למקורות מידע למתחילים בנוגע להשקעות כספים לטווח ארוך בשוק ההון במניות ובפרט קרנות סל. השאיפה שלי היא בעיקר לנקוט בהשקעה פסיבית ע"י הפרשה חודשית מינימלית של 20-25 אחוזים מהמשכורת החודשית שלי, כלומר לפחות 2000 ש"ח. הייתי שמח מאד אם הייתה לי האפשרות לבצע חלק מההשקעה באמצעות קרן השתלמות הודות לפטור ממס, אך להבנתי אין לי את האפשרות הזו כשכיר כל עוד זה לא מוצע לי במקום העבודה. מבחינת פנסיה יש לי כרגע 25 אש"ח שאני ככל הנראה אעביר למסלול S&P של הלמן-אלדובי. אני מאמין שאהיה מסוגל להפקיד גם יותר מזה, אבל מעוניין בשנה הראשונה להפחית את מידת הסיכון ובמקביל לשמור על אפשרות למימון לימודים (כלכלה/מדע המדינה) ומחייה בירושלים, הוצאות שוטפות ורכישה של מחשב נייד וטלוויזיה.

אם אתה לא רוצה להתעסק עם מסחר עצמאי אתה יכול להפריש לקופת גמל להשקעה, יש הגבלה של עד 71 אלף בשנה

קרן השתלמות אתה יכול לבקש במו"מ לעבודה, שמעתי על לא מעט שמגיעים להסדרים עם מעסיקים שההפרשות באות על חשבון העובד 

אם יש לך במקרה עוסק פטור אתה גם יכול להפריש כעצמאי 

מבחינת מקורות לקרוא:

https://www.facebook.com/groups/2210028712553194/learning_content

יש פה יחידות מחולקים לפי נושאים

https://financialninja.co.il/top_posts/

https://www.hasolidit.com/

למי שיש גמל להשקעה, שימו לב שכדאי לנצל את תקרת ההפקדות לשנה עד לסוף החודש, והחל מ 1.1 ניתן להפקיד שוב עד לתקרה החדשה

לפני20 שעות , Dandelion said:

עכשיו כשהתחלתי להכניס כסף באופן סדיר בעקבות העבודה, יחד עם הקורונה שגרמה לי לשינוי סדרי עדיפויות ברמה הצרכנית והתעניינות גוברת בנושאים כלכליים - אשמח לקבל המלצות למקורות מידע למתחילים בנוגע להשקעות כספים לטווח ארוך בשוק ההון במניות ובפרט קרנות סל. השאיפה שלי היא בעיקר לנקוט בהשקעה פסיבית ע"י הפרשה חודשית מינימלית של 20-25 אחוזים מהמשכורת החודשית שלי, כלומר לפחות 2000 ש"ח. הייתי שמח מאד אם הייתה לי האפשרות לבצע חלק מההשקעה באמצעות קרן השתלמות הודות לפטור ממס, אך להבנתי אין לי את האפשרות הזו כשכיר כל עוד זה לא מוצע לי במקום העבודה. מבחינת פנסיה יש לי כרגע 25 אש"ח שאני ככל הנראה אעביר למסלול S&P של הלמן-אלדובי. אני מאמין שאהיה מסוגל להפקיד גם יותר מזה, אבל מעוניין בשנה הראשונה להפחית את מידת הסיכון ובמקביל לשמור על אפשרות למימון לימודים (כלכלה/מדע המדינה) ומחייה בירושלים, הוצאות שוטפות ורכישה של מחשב נייד וטלוויזיה.

90 שאלות פיננסיות שהתביישתם לשאול - הסולידית (hasolidit.com)

דגש על סעיפים 59 ו-68 והלאה

מהמעט שאני יודע, המלצה הכי חשובה על קופ"ג להשקעה זה קודם לדבר איתם ולנסות להשיג תנאים טובים.

אני נרשמתי באתר ותפרו אותי עם העמלות (הממוצע הוא 0.64~ ואני משלם 0.8).

מבחינת תשואה, אני עם בית השקעות מור בגלל המלצה של חבר וביצועים בשנים האחרונות. בינתיים התשואה ממש יפה.

מצד שני, השירותים הדיגיטליים שלהם לוקים בחסר והייתי מעדיף דרך יותר קלה להעביר כסף וכו'.

אלמנט הקוטן עושה עבורם שירות אדיר. תשואות אדירות שנובעות, לא פעם, מהיכולת לרכוש כבר בדיסקאונט בהנפקות. בחור שאני סומך עליו אומר שיש שם אנשי מקצוע יוצאים מן הכלל ללא קשר. מה שכן, אט אט הם צוברים הון ואז היתרון שיש להם עכשיו, לא יהיה קיים ואז נראה אותם נמצאים קרוב יותר לתשואות של שאר בתי ההשקעות.  

לפני15 שעות , Brandon Roy said:

אלמנט הקוטן עושה עבורם שירות אדיר. תשואות אדירות שנובעות, לא פעם, מהיכולת לרכוש כבר בדיסקאונט בהנפקות. בחור שאני סומך עליו אומר שיש שם אנשי מקצוע יוצאים מן הכלל ללא קשר. מה שכן, אט אט הם צוברים הון ואז היתרון שיש להם עכשיו, לא יהיה קיים ואז נראה אותם נמצאים קרוב יותר לתשואות של שאר בתי ההשקעות.  

על מה אתה מדבר

לפני2 שעות , gilgil28 said:

על מה אתה מדבר

הם בית השקעות צעיר יחסית, פחות משנתיים (שנה וקצת), ואמנם הם צומחים במהירות (יש שם אנשי מקצוע מעולים שפרשו ממקומות אחרים והתאחדו לבית השקעות אחד כפי שברנדון רוי כתב) אבל כרגע הם עדיין דג מאוד מאוד קטן בשוק. זה אומר שסך הנכסים שלהם קטן יחסית.

נניח הם רוצים להשקיע במשהו רווחי שמצאו, אז הם משקיעים X כסף על זה, וה X הזה מתוך סך הנכסים שלהם הוא גדול ומשמעותי, ולכן התשואה מושפעת מכך בגדול. עכשיו תשווה אותם לבית השקעות ותיק יותר שגדול פי כמה מבחינת הנכסים. נניח והוא מבצע את אותה השקעה - אין אפשרות להשקיע מספיק כסף באותה מנייה, וה X הזה שהם יכולים להשקיע במניה הזאת הוא מאוד קטן ביחס לשאר הנכסים שלהם, ולכן ההשפעה של ההשקעה הזאת נמוכה יותר כלפיהם.

8 דקות לפני, DoW said:

הם בית השקעות צעיר יחסית, פחות משנתיים (שנה וקצת), ואמנם הם צומחים במהירות (יש שם אנשי מקצוע מעולים שפרשו ממקומות אחרים והתאחדו לבית השקעות אחד כפי שברנדון רוי כתב) אבל כרגע הם עדיין דג מאוד מאוד קטן בשוק. זה אומר שסך הנכסים שלהם קטן יחסית.

נניח הם רוצים להשקיע במשהו רווחי שמצאו, אז הם משקיעים X כסף על זה, וה X הזה מתוך סך הנכסים שלהם הוא גדול ומשמעותי, ולכן התשואה מושפעת מכך בגדול. עכשיו תשווה אותם לבית השקעות ותיק יותר שגדול פי כמה מבחינת הנכסים. נניח והוא מבצע את אותה השקעה - אין אפשרות להשקיע מספיק כסף באותה מנייה, וה X הזה שהם יכולים להשקיע במניה הזאת הוא מאוד קטן ביחס לשאר הנכסים שלהם, ולכן ההשפעה של ההשקעה הזאת נמוכה יותר כלפיהם.

אז אין קשר ל"דיסקאונט בהנפקות", מדובר על תיק השקעות שכולל מניות של חברות קטנות.
כמה כבר משנה הגודל של בית השקעות ישראלי במונחים בין לאומיים?

לפני3 שעות , gilgil28 said:

אז אין קשר ל"דיסקאונט בהנפקות", מדובר על תיק השקעות שכולל מניות של חברות קטנות.
כמה כבר משנה הגודל של בית השקעות ישראלי במונחים בין לאומיים?

צטט

איך עושים את זה?

ראשית מנהלים טוב את הכסף, ואת זה הם יודעים לעשות, אבל זה לא מספיק. יש הרבה מנהלים טובים, וכדי שיעבירו לבית השקעות כספים הוא צריך ביצועים טובים, תשואות טובות, אפילו מצוינות, לצד מערכת שיווקית ותדמית טובה.

אז חשבו וחשבו ומצאו רעיון - שהוא כמובן לא משהו חדש. נשקיע במסגרת הנפקות פרטיות בחברות בורסאיות. מור הרי מכירים את השוק היטב, הם יודעים מי רוצה לגייס, הם יודעים היכן כדאי להיכנס, הם מציעים לחברה הנסחרת הצעה בסגנון - אנחנו לא יכולים להיכנס למניה דרך השוק, אין מסחר. אז תעשו לנו הנפקה פרטית, כך תהיה לנו כמות משמעותית. 

הנפקה פרטית היא הנפקה למספר גופים, או אנשים. ככזו יש בה קיפוח מובנה - למה לא לכל הציבור, למה לא הנפקת זכויות? אז הנהלות החברות המגייסות יגידו, רצינו את זה מהר, בטוח, לעודד את המסחר במניה, להכניס גופים מוסדיים מוכרים ועוד. אבל אף הסבר לא מספק תשובה לכך שהמיעוט נפגע.

זה לא הכל - הנפקה פרטית נעשית לרוב בדיסקאונט. הנחה על מחיר השוק. כלומר, כבר ב-Day one המשתתפים בהנפקה מרוויחים, וגם זה עוד לא הכל - במקרים רבים מעניקים אופציות למשתתפים בהנפקה. האופציות האלו "כאילו" לא מורגשות, אבל יש להן ערך אפילו ערך רב. אז מקבלים מניות בהנחה, מקבלים אופציות, מקבלים בסה"כ הנחה מאוד גדולה על מחיר השוק. חוץ מזה, מור מבינים עניין, ובמקרים רבים המניה לאחר ההשקעה עולה, אפילו מזנקת. ככה עושים תשואה פנומנלית. 

התשואה הזו/ הרווח הזה כשמדובר בקופה של מיליארד שקל, לא משנה הרבה. אבל כאשר מדובר בקופות וקרנות השתלמות של עשרות מיליונים, הרווח הזה מבטא תשואה של הרבה מאוד אחוזים. זו הסיבה העיקרית שמור הצליחו לייצר תשואה מאוד מרשימה בשנת 2019 - קופות הגמל השתתפו בהנפקות פרטיות. קופות הגמל במילים פשוטות, רכבו על הבית (על תחום הקרנות נאמנות) והשתתפו דרכו בהנפקות פרטיות. 

צטט

התשואות הגבוהות של ״מור השקעות״ מרשימות ביותר, ונותר לשאול, איך הם עושים את זה? התשובה היא: באמצעות ניהול נכון של ההשקעות, ולא פחות חשוב מכך – בביצועהנפקות פרטיות.

הנפקה פרטית היא קניית כמות של מניות ישירות מן החברה המנפיקה ב"דיסקאונט" (כלומר בהנחה על שער הבסיס בשוק) ובאופציות חסומות. כאשר המשקיע הרגיל קורא בכלכליסט על הנפקות פרטיות, קשה לו להבין את העוצמה של קנייה בדיסקאונט עם אופציות, כשיום בהיר אחד, פתאום הן משתחררות ו״נכנסות לכסף״. מי שהשתתף בהנפקה של "יוניבו" לדוגמא, ראה את זה קורה בשידור חי ממש.

מכיוון שבמקרה של ״מור השקעות״ מדובר בבית השקעות קטן יחסית, החוסכים בקופות הגמל ובקרנות ההשתלמות נהנים מהתשואות שמושגות בהנפקות האלה. מנהלי ההשקעות מנצלים את גודל בית ההשקעות וחושפים את החוסכים לסקטורים החדשים הנמצאים בצמיחה, סקטורים שבהם מתבצעות רבות מאותן הנפקות פרטיות. ההנפקה מתבצעת בד"כ בסכומים קטנים (עבור גוף מוסדי), ולא מהווה אירוע מהותי שעל החברה לדווח עליו לבורסה.