Jump to content

השקעות.

Yehudav

Recommended Posts

5 hours ago, hairy2hell said:

לא אמרתי ללא סיכון, ברור שיש סיכון.

אבל זה גם לא איזה סטארטאפ קטן ומסוכן שעלול להסגר ברגע שיהיה קצת משבר.

החברה שאני עובד איתה מנהלת תיקי השקעות בסך 2.6 מיליארד שקל בארץ, ובתהליכי אישור לקבלת ערבות מדינה יחד עם בנק אופק (ייקח כנראה עוד כמה שנים, אבל הם עמוק בתהליכים).

אם יהיה משבר כלכלי חמור ברור שהלוואות רבות יכולות להגיע לחידלון פרעון, או שהפלטפורמה כולה תפשוט רגל, אבל אתה מדבר על משבר מספיק גדול שיזעזע את השוק לחלוטין כדי שגם בנקים יפגעו ואף ייסגרו.

הסיכון קיים, והוא ברור: אם הלווה מגיע לחדלון פרעון, ההפסד הוא עלי. וזה קורה, אבל בכמות מאוד נמוכה, ויחסית יציבה.

וכן, אם יש קריסה בשוק, אני אפגע יותר, ובבנק יש לי יותר ביטחון (אם כי גם לא מוחלט). אבל לא נכון להשוואת את זה לבנק, כי התשואה היא לא ברמה של בנק, אלא יותר קרוב לרמה של השקעות אחרות, דוגמת תיקי מניות או נדל״ן, אך הסיכון הרבה יותר שפוי מאשר בהשקעות אלו.

מה התשואה הממוצעת שם והמדד שארפ בשנים האחרונות?

7 hours ago, hairy2hell said:

לא אמרתי ללא סיכון, ברור שיש סיכון.

אבל זה גם לא איזה סטארטאפ קטן ומסוכן שעלול להסגר ברגע שיהיה קצת משבר.

החברה שאני עובד איתה מנהלת תיקי השקעות בסך 2.6 מיליארד שקל בארץ, ובתהליכי אישור לקבלת ערבות מדינה יחד עם בנק אופק (ייקח כנראה עוד כמה שנים, אבל הם עמוק בתהליכים).

אם יהיה משבר כלכלי חמור ברור שהלוואות רבות יכולות להגיע לחידלון פרעון, או שהפלטפורמה כולה תפשוט רגל, אבל אתה מדבר על משבר מספיק גדול שיזעזע את השוק לחלוטין כדי שגם בנקים יפגעו ואף ייסגרו.

הסיכון קיים, והוא ברור: אם הלווה מגיע לחדלון פרעון, ההפסד הוא עלי. וזה קורה, אבל בכמות מאוד נמוכה, ויחסית יציבה.

וכן, אם יש קריסה בשוק, אני אפגע יותר, ובבנק יש לי יותר ביטחון (אם כי גם לא מוחלט). אבל לא נכון להשוואת את זה לבנק, כי התשואה היא לא ברמה של בנק, אלא יותר קרוב לרמה של השקעות אחרות, דוגמת תיקי מניות או נדל״ן, אך הסיכון הרבה יותר שפוי מאשר בהשקעות אלו.

אתה כל הזמן משתמש בטרמינולוגיה של קריסה כלכלית, משבר כלכלי חמור והסגנון הזה, ואני לא ממש מבין למה.

טריא זה סטארטאפ. ואפילו לא סטארטאפ גדול ומצליח במיוחד. סטארטאפים לא צריכים משבר כדי להסגר. למען האמת כל יום נסגרים כמה סטארטאפים בארץ. הם חייבים בדחיפות להכנס תחת המטריה של הפיקוח על האשראי בארץ גם על מנת להגן על עצמם מלעשות שטויות וגם על מנת ליצור אמון של השוק כלפיהם.

עוד דבר שכדאי שתהיה מודע אליו הוא שיש עוד סיכונים בהלוואות המונים, בראש ובראשונה עליית ריבית אך לא רק. גם קריסה של סקטור עסקי מסויים עלולה לזעזע את כל המערכת ולך תדע איך היא תגיב במקרה כזה. זה גם סיכון.

ותן לי לומר לך דבר אחרון על מערכות פיננסיות: כשלבנק יש שקל בפקדון הוא יכול לחלק הלוואות בסך 10 שקלים. זה אומר שבבנקים יש היצע כסף כמו זבל שהם רק רוצים לחלק לכל דורש וזה מתבטא בריביות נמוכות. המשמעות של הפרט הזה היא שמאוד מאוד קשה להתחרות בריביות בבנקים (ראה לדוגמה את ריביות המשכנתא שאין לאף גוף חוץ בנקאי סיכוי להשוות). איפה חברות כמו טריא נכנסות? הן טוענות שהן פיתחו טכנולוגיה כל כך מתקדמת וחכמה שיודעת גם לנהל סיכונים וגם לצמצם את הוצאות התפעול בצורה כל כך יעילה עד שהיא יכולה להתחרות בריביות אשראי של המערכת הבנקאית. יכול להיות שזה נכון, אף אחד לא ממש יודע. אבל צריך לזכור שזו טכנולוגיה שקיימת זמן מאוד מאוד קצר ופעלה רק בתנאי שוק מאוד מסויימים וקשה לנחש איך היא תפעל בתנאים אחרים. לכן לא הייתי יוצא בהצהרות על מידת הסיכון בהשקעות כאלה.

11 hours ago, eran_7 said:

מה התשואה הממוצעת שם והמדד שארפ בשנים האחרונות?

אצלי זה על 5.59% ריבית משוכללת, ושיעור תשואה פנימי (נטו) של 4.3%, אבל אני על מסלול מאוד סולידי בסיכון (לפחות חצי מההלוואות זה לכאלו עם דירוג אשראי של AA, והגבלתי את הסכום ללא יותר מ-120 ש״ח לכל הלוואה). הם טוענים שהממוצע הוא 7.25% למשוכללת (שזה שווה לקצת יותר מ-5% בנטו, אם אני מחשב נכון).

לגבי מדד שארפ - אני כרגע מהפלאפון ולא מוצא את כל הנתונים (אין להם אפליקציה נורמלית וזה בעיה), אבדוק יותר מאוחר. בכל מקרה, יש להם כשל אשראי של פחות מ-0.2%.

7 hours ago, ravid said:

אתה כל הזמן משתמש בטרמינולוגיה של קריסה כלכלית, משבר כלכלי חמור והסגנון הזה, ואני לא ממש מבין למה.

טריא זה סטארטאפ. ואפילו לא סטארטאפ גדול ומצליח במיוחד. סטארטאפים לא צריכים משבר כדי להסגר. למען האמת כל יום נסגרים כמה סטארטאפים בארץ. הם חייבים בדחיפות להכנס תחת המטריה של הפיקוח על האשראי בארץ גם על מנת להגן על עצמם מלעשות שטויות וגם על מנת ליצור אמון של השוק כלפיהם.

עוד דבר שכדאי שתהיה מודע אליו הוא שיש עוד סיכונים בהלוואות המונים, בראש ובראשונה עליית ריבית אך לא רק. גם קריסה של סקטור עסקי מסויים עלולה לזעזע את כל המערכת ולך תדע איך היא תגיב במקרה כזה. זה גם סיכון.

ותן לי לומר לך דבר אחרון על מערכות פיננסיות: כשלבנק יש שקל בפקדון הוא יכול לחלק הלוואות בסך 10 שקלים. זה אומר שבבנקים יש היצע כסף כמו זבל שהם רק רוצים לחלק לכל דורש וזה מתבטא בריביות נמוכות. המשמעות של הפרט הזה היא שמאוד מאוד קשה להתחרות בריביות בבנקים (ראה לדוגמה את ריביות המשכנתא שאין לאף גוף חוץ בנקאי סיכוי להשוות). איפה חברות כמו טריא נכנסות? הן טוענות שהן פיתחו טכנולוגיה כל כך מתקדמת וחכמה שיודעת גם לנהל סיכונים וגם לצמצם את הוצאות התפעול בצורה כל כך יעילה עד שהיא יכולה להתחרות בריביות אשראי של המערכת הבנקאית. יכול להיות שזה נכון, אף אחד לא ממש יודע. אבל צריך לזכור שזו טכנולוגיה שקיימת זמן מאוד מאוד קצר ופעלה רק בתנאי שוק מאוד מסויימים וקשה לנחש איך היא תפעל בתנאים אחרים. לכן לא הייתי יוצא בהצהרות על מידת הסיכון בהשקעות כאלה.

א- כתבתי, הם בתהליכי אישור להפיכה לאגודת אשראי יחד עם בנק אופק, זה פשוט כרוך בשינוי הרגולציה, ועם הקיפאון הממשלתי כנראה שזה ייקח עוד קצת זמן. בכל מקרה הם כבר נכנסו למאגר נתוני האשראי החדש לפני איזה חצי שנה, שזה מצריך פיקוח כלשהו של האשראי בארץ, פשוט פחות מאגודה בנקאית. ככה שפיקוח יש, פשוט לא מספיק עדיין (וכאמור, הם מודעים לזה ומנסים לשנות את זה).

ב- שוב, ההשוואה שלך לבנק כל הזמן היא לא נכונה. נכון, בנק הוא יותר בטוח, והתשואה בו נמוכה בהרבה. זה לא מקביל לבנק, אלא לאפיקי השקעה אחרים, כמו קרנות, תיקי מניות ונדל״ן, שבהם הסיכון גבוה.

ג- הם כבר לא בדיוק סטארטאפ. כלומר, הם היו ככה, והם עדיין משווקים את עצמם ככאלו (כי זה מגניב ומביא לקוחות ומשקיעים), אבל אחת ההגדרות של סטארטאפ זו חברה מבטיחה שעדיין לא הצליחה להבין איך היא מרוויחה כמו שצריך כדי לשרוד ולקיים את מה שהיא מבטיחה, והם כבר ריווחיים מאוד. זה סתם אנקדוטה שלא משנה שום דבר לדיון, אבל זה סתם הציק לי אז רציתי לחדד. 

On 21.11.2019 at 19:33, hairy2hell said:

מה עם השקעות חברתיות, סטייל טריא?

(יש עוד מקומות, אני פשוט מושקע שם,  אז לא יודע לדדבר על אחרים)

גם אני שם. מומלץ מאוד.

On 23.11.2019 at 13:09, טוני said:

אם יש לך חברה בע"מ אז יותר משתלם לרכוש נדל"ן מסחרי מאשר בית פרטי (לדוגמה).

היום לפתוח עוסק מורשה עולה 800 ש"ח...זה שטויות.

עדיף להשקיע במסחרי (משרדים/חנויות) כי מדובר על תשואה של 6/7 אחוז להבדיל מדיור ששם אתה יכול לעשות מקסימום 2/3 אחוז אלא אם כן מצאת איזה בוננזה ואיכשהו תגיע בלחץ ל3.5 אחוז.

*שאף אחד פה לא יעז לרכוש נכסים מסחריים בתל אביב/ רמת גן, משרדים שלמים יושבים ריקים, חבל על הכסף ועל הכאב ראש אחרי.

3 hours ago, hairy2hell said:

א- כתבתי, הם בתהליכי אישור להפיכה לאגודת אשראי יחד עם בנק אופק, זה פשוט כרוך בשינוי הרגולציה, ועם הקיפאון הממשלתי כנראה שזה ייקח עוד קצת זמן. בכל מקרה הם כבר נכנסו למאגר נתוני האשראי החדש לפני איזה חצי שנה, שזה מצריך פיקוח כלשהו של האשראי בארץ, פשוט פחות מאגודה בנקאית. ככה שפיקוח יש, פשוט לא מספיק עדיין (וכאמור, הם מודעים לזה ומנסים לשנות את זה).

ב- שוב, ההשוואה שלך לבנק כל הזמן היא לא נכונה. נכון, בנק הוא יותר בטוח, והתשואה בו נמוכה בהרבה. זה לא מקביל לבנק, אלא לאפיקי השקעה אחרים, כמו קרנות, תיקי מניות ונדל״ן, שבהם הסיכון גבוה.

ג- הם כבר לא בדיוק סטארטאפ. כלומר, הם היו ככה, והם עדיין משווקים את עצמם ככאלו (כי זה מגניב ומביא לקוחות ומשקיעים), אבל אחת ההגדרות של סטארטאפ זו חברה מבטיחה שעדיין לא הצליחה להבין איך היא מרוויחה כמו שצריך כדי לשרוד ולקיים את מה שהיא מבטיחה, והם כבר ריווחיים מאוד. זה סתם אנקדוטה שלא משנה שום דבר לדיון, אבל זה סתם הציק לי אז רציתי לחדד. 

ההשוואה לבנק היא מאוד נכונה כי הלקוחות של טריא, כלומר אלו שלוקחים ממנה את ההלוואות ומשלמים על זה את הריבית, הם לקוחות בנקים. כלומר טריא בתחרות עם הבנקים על ההכנסות.

הם בהחלט סטארטאפ. מי אמר לך שהם ריווחיים?

On 24.11.2019 at 18:00, ניר ג. said:

היום לפתוח עוסק מורשה עולה 800 ש"ח...זה שטויות.

עדיף להשקיע במסחרי (משרדים/חנויות) כי מדובר על תשואה של 6/7 אחוז להבדיל מדיור ששם אתה יכול לעשות מקסימום 2/3 אחוז אלא אם כן מצאת איזה בוננזה ואיכשהו תגיע בלחץ ל3.5 אחוז.

*שאף אחד פה לא יעז לרכוש נכסים מסחריים בתל אביב/ רמת גן, משרדים שלמים יושבים ריקים, חבל על הכסף ועל הכאב ראש אחרי.

אבל לפי הבנתי (אני ממש בקריאה ראשונית) על הכנסה ממסחרי יש מיסוי שונה מפרטי? 

וגם מיסי קנייה שונים. 

אשמח לעצות אם אפשר. 

On 21.11.2019 at 16:03, Yehudav said:

אז כרגיל כשיש לי שאלה דבר ראשון זה לחכמי הפורום....

אני אחרי מכירה של דירה ועובר לשכירות ולא רוצה שהכסף ישב בבנק עם ריבית אפסית.

מעוניין שהכסף יושקע באפיק סולידי ושתהיה נזילות גבוהה של הכסף.

יש חיה כזאת? איזה ריבית אפשר לעשות במסלולים כאלה? אין לי שמץ של מושג איך להתחיל....

הכל חרטה וסיפורי מעשיות. 

האמת שלאף אחד אין מושג מה קורה היום בכלכלה ולא למה זה קורה, אין שום תאוריה כלכלית שיכולה להסביר את מצב הכלכלה בעולם היום. 

אתה מעוניין באפיק סולידי ?  הכי סולידי היום זה אגרות החוב של גרמניה, הן נסחרות היום ביחס שלילי.... כלומר משקיעים מוכנים לשלם לגרמניה ריבית בשביל הבטחון של הכסף שלהם. 

ויותר מזה שאף אחד לא יכול להסביר את המצב היום.

לאף אחד אין צל של מושג מה יהיה אחרי הנפילה (התרסקות ) שתהיה בשווקים, מדברים על מיתון גרוע בהרבה משנות העשרה בארצות הברית. 

במציאות מה שמאוד ברור זה שהעולם יצטרך לעבוד ולהחזיר על 15 שנים של צריכה חזירית וחסרת פרופורציות

כי נכון לעכשיו העולם חייב לעצמו ( חובות שאנשים מלווים אחד לשני ) פי 3 מהתל"ג העולמי מה שאומר שיש לנו 3 שנים של עבודה בחינם בלי לאכול ובלי לקנות כלום רק בשביל להחזיר את זה :-) 

"הצבר"

On 24.11.2019 at 17:23, hairy2hell said:

החרטה הזה לא יחזיק מעמד כל מי ששם שם כסף יכול כבר עכשיו לנפנף לו לשלום. 

קראתי את העצות שאנשים פה כותבים אני לא מזלזל ולא אומר שאנשים מחרטטים שטויות, אבל אנשים פה מדברים מניסיון של עצמם ואתם חייבים להבין לניסיון שלכם אין שום משמעות

משתי סיבות חשובות

א. הניסיון שלכם כולו מבוסס על תקופה של פריחה עולמית חסרת תקדים והצפה של השוק העולמי בכסף בצורה חסרת אחריות לחלוטין. 

ב. כמו שכתבתי , אין בכלל תאוריות כלכליות להתמודד עם מצב הכלכלה העולמית היום כולם מלווים לכולם ויודעים מראש שאין שום אפשרות להחזיר את הכסף. 

הדבר היחיד שקרוב להגדיר את הכלכלה של היום זה שוק הצבעונים של הולנד במאה ה 17 וכולם יודעים איך זה נגמר

הסיכון בטריא זה לא חדלות פירעון, אלא קריסת החברה עצמה. לך תרדוף אחרי כמות אנשים שחייבים לך כסף. יתכנס למשהו זה לא.

כל הטריא ודומיה הן חברות צעירות שנוסדו ב2013/14 - הן לא קיימות מספיק זמן על מנת לתת איזשהיא הערכה לפה או לשם.

בכל מקרה, הרווחיות של החברות האלה מוטלת בספק, מה גם שריבוי החברות האלה בשוק מצומצם יחסית (פועלות רק בארץ), כן מגדיל את הסיכון שכמה חברות אכן יקרסו.

בקיצור, הסיכון כאן גבוה יותר.

50 דקות לפני, קמאנן said:

הסיכון בטריא זה לא חדלות פירעון, אלא קריסת החברה עצמה. לך תרדוף אחרי כמות אנשים שחייבים לך כסף. יתכנס למשהו זה לא.

כל הטריא ודומיה הן חברות צעירות שנוסדו ב2013/14 - הן לא קיימות מספיק זמן על מנת לתת איזשהיא הערכה לפה או לשם.

בכל מקרה, הרווחיות של החברות האלה מוטלת בספק, מה גם שריבוי החברות האלה בשוק מצומצם יחסית (פועלות רק בארץ), כן מגדיל את הסיכון שכמה חברות אכן יקרסו.

בקיצור, הסיכון כאן גבוה יותר.

דווקא קריסת החברה זה פחות הבעיה.

הכסף לא נמצא ולא מנוהל אצל טריא, אלא אצל חשבון נאמנות נפרד, שלפי ההסכם ימשיך להיות קיים גם במידה והחברה תסגר, ומשרד רואי החשבון הנאמן ימשיך לנהל את זה ולגבות את הכסף, כשהמשך הפעילות ימומן על ידי העמלה שטריא הייתה לוקחת אילו לא הייתה נסגרת.

הבעיה היא האופציה לחידלון פירעון.

10 hours ago, הצבר said:

החרטה הזה לא יחזיק מעמד כל מי ששם שם כסף יכול כבר עכשיו לנפנף לו לשלום. 

קראתי את העצות שאנשים פה כותבים אני לא מזלזל ולא אומר שאנשים מחרטטים שטויות, אבל אנשים פה מדברים מניסיון של עצמם ואתם חייבים להבין לניסיון שלכם אין שום משמעות

משתי סיבות חשובות

א. הניסיון שלכם כולו מבוסס על תקופה של פריחה עולמית חסרת תקדים והצפה של השוק העולמי בכסף בצורה חסרת אחריות לחלוטין. 

ב. כמו שכתבתי , אין בכלל תאוריות כלכליות להתמודד עם מצב הכלכלה העולמית היום כולם מלווים לכולם ויודעים מראש שאין שום אפשרות להחזיר את הכסף. 

הדבר היחיד שקרוב להגדיר את הכלכלה של היום זה שוק הצבעונים של הולנד במאה ה 17 וכולם יודעים איך זה נגמר

אתה במידה מסויימת צודק, אבל זו ביקורת שנכונה לגבי כל השקעה שהיא לא להשאיר את הכסף בבנק.

5 hours ago, hairy2hell said:

דווקא קריסת החברה זה פחות הבעיה.

הכסף לא נמצא ולא מנוהל אצל טריא, אלא אצל חשבון נאמנות נפרד, שלפי ההסכם ימשיך להיות קיים גם במידה והחברה תסגר, ומשרד רואי החשבון הנאמן ימשיך לנהל את זה ולגבות את הכסף, כשהמשך הפעילות ימומן על ידי העמלה שטריא הייתה לוקחת אילו לא הייתה נסגרת.

הבעיה היא האופציה לחידלון פירעון.

יש בחברה כמו טריא עוד 700 סיכונים שאתה לא מודע אליהם בכלל. למשל: יש לך מושג מה יהיה אחוז הדיפולטים שלהם אם הריבית תעלה ל 3-4 אחוז? יש לך מושג מה השווי האמיתי של הבטחונות שהם מקבלים בעת מימוש? אתה בטוח שאף אחד לא מריץ עליהם אבו עלי עם עשרות הלוואות בעשרות מיליונים? אתה בטוח שאף אחד שם לא מועל בכספים? 

בסופו של דבר הריבית שאתה מקבל שם אמורה לתמחר את כל הסיכונים האלה (בתיאוריה)

למה לא לפתוח פוליסת חיסכון באיזושהי חברה במסלול מנייתי? 

עושה תשואה גבוהה ויציבה מאד כבר הרבה שנים. (השנה אלטשולר שחם עם 20-22 אחוזי תשואה). 

בטוח, נזיל, זמין, שקוף 

4 hours ago, moshe888 said:

למה לא לפתוח פוליסת חיסכון באיזושהי חברה במסלול מנייתי? 

עושה תשואה גבוהה ויציבה מאד כבר הרבה שנים. (השנה אלטשולר שחם עם 20-22 אחוזי תשואה). 

בטוח, נזיל, זמין, שקוף 

לטווח ארוך מאוד אתה צודק אבל אחרי 11 שנה כמעט של עליות בשווקים קצת מפחיד שתבוא קריסה בקרוב. בדר"כ יש מחזוריות של 7 שנים עליות, 1-2 שנים תיקון. עכשיו זה מצב חריג שלא קרה בעבר. 

לפותח הנושא - הדבר הכי חכם לדעתי בשבילך זה לפתוח קופת גמל להשקעה. הכסף נזיל תמיד, אתה משלם מס רווח הון רק בעת המשיכה (יכול לשנות מסלולי השקעה ללא מס), ואם אתה לא מושך את הכסף עד לפרישה אתה יכול להנות מפטור מלא ממס (אבל זה פחות הכיוון לדעתי של מרבית המשקיעים, שרוצים שהכסף פשוט יהיה נזיל למקרה הצורך, כפי שציין)

ממליץ כמובן על החברה שהוזכרה כאן, שכן התשואות שם הכי גבוהות כאשר בוחנים לטווח הרחוק ולא חודש לפה או חודש לשם.

לגבי חשש מעליות או ירידות - נכון, באמת השוק די בשיא, ואני לא איזה כלכלן בכיר ולא יודע כמה זמן זה יימשך (אף אחד לא יכול לדעת), אבל שוב - תמיד אפשר לשנות מסלול השקעה למסלול "בטוח" יותר.

On 30.11.2019 at 03:00, ravid said:

יש בחברה כמו טריא עוד 700 סיכונים שאתה לא מודע אליהם בכלל. למשל: יש לך מושג מה יהיה אחוז הדיפולטים שלהם אם הריבית תעלה ל 3-4 אחוז? יש לך מושג מה השווי האמיתי של הבטחונות שהם מקבלים בעת מימוש? אתה בטוח שאף אחד לא מריץ עליהם אבו עלי עם עשרות הלוואות בעשרות מיליונים? אתה בטוח שאף אחד שם לא מועל בכספים? 

בסופו של דבר הריבית שאתה מקבל שם אמורה לתמחר את כל הסיכונים האלה (בתיאוריה)

אין לי מושג מה יהיה אחוז הדיפולטים אם הריבית תעלה עוד, מן הסתם, שכן אני לא חוזה עתידות, אבל עלייה כזו לא יכולה לקרות על ההלוואות הנוכחית, והם מחוייבים להודיע על שינויים כאלו. מן הסתם הסיכון יגדל ככל שהריבית מהלווים יותר גבוהה, ואם זה כבר לא שווה את הסיכון, הכסף תמיד נזיל ואפשר למשוך את זה.

לי אין מושג מה השווי האמיתי של הבטוחות. אבל זה עובד ״קצת״ יותר בדיקה מפסלים בבקרה התקציבית - אישורי בנקים, דירוג אשראי (המערכת החדשה בארץ) ושמאות. לצד עוד כלים כמובן.

אני לא יכול להיות בטוח שלא מריצים עליהם אבו עלי כמו שאמרת, אבל מעבר לזה שהם עוברים פיקוח מתמיד והדוק, שואבים את אותם נתונים שבנקים שואבים מהם, והם לא שוק אפור שפשוט מחליט ככה למי להלוות - גם אם עושים את זה עליהם, זה יקריס את החברה, אבל לא יפגע בהלוואות הנוכחיות שלי.

ומן הסתם לא יודע על מעילות בכספים, אבל המשרד נאמנות שלהם, זה שמחזיק בתכלס את הכסף שלי, זה אלטשולר שחם. אם יש שם מעילות גדולות בכספים, המשק בבעיה גדולה, ואני אסבול יותר מרק איבוד הפורטפוליו שלי.

אם אני בטוח?

לא. ברור שלא. יש כאן מן הסתם סיכון, ומי שזה יגיד שזה כסף בטוח הוא אידיוט או משקר.

אבל זה נכון לכל השקעה. לכל השקעה בנדל״ן, במניות של חברה כלשהי, במטבעות וירטואליים, בהשקעה בסטארט אפ, בקרנות וכו׳. בהכל אי אפשר לדעת איך השוק יגיב לשינוי, מה באמת קורה מאחורי הקלעים

בסופו של דבר, אחרי לא מעט מחקר שעשיתי, זו האופציה עם האיזון הכי טוב בין סיכון, ריבית ונזילות.

On 30.11.2019 at 23:54, eran_7 said:

לטווח ארוך מאוד אתה צודק אבל אחרי 11 שנה כמעט של עליות בשווקים קצת מפחיד שתבוא קריסה בקרוב. בדר"כ יש מחזוריות של 7 שנים עליות, 1-2 שנים תיקון. עכשיו זה מצב חריג שלא קרה בעבר. 

לא ככ מסכים, בדיוק לפניי שנה חודש דצמבר מחק עליות של שנה שלמה, נאסדק מחק לדעתי 12-14 אחוזים וסגר שנה ברוב החברות על תשואה של חצי אחוז עד אחד וחצי.(בחלק מהן הייתה גם תשואה שלילית). 

הפחדנים יצאו עם הפסדים משוגעים, האנשים שבנויים לשוק הזה מאז תיקנו 25 אחוזים. 

השוק הזה בנוי על אורך רוח, וכן, יש אנשים שלא בנויים לראות ביום שלישי 300,000 וביום רביעי 290,000, דברים שקורים בשוק המנייתי. 

לטוווח הארוך זה תמיד תמיד תמיד מחזיר את עצמו בפלוס

5 דקות לפני, moshe888 said:

לא ככ מסכים, בדיוק לפניי שנה חודש דצמבר מחק עליות של שנה שלמה, נאסדק מחק לדעתי 12-14 אחוזים וסגר שנה ברוב החברות על תשואה של חצי אחוז עד אחד וחצי.(בחלק מהן הייתה גם תשואה שלילית). 

הפחדנים יצאו עם הפסדים משוגעים, האנשים שבנויים לשוק הזה מאז תיקנו 25 אחוזים. 

השוק הזה בנוי על אורך רוח, וכן, יש אנשים שלא בנויים לראות ביום שלישי 300,000 וביום רביעי 290,000, דברים שקורים בשוק המנייתי. 

לטוווח הארוך זה תמיד תמיד תמיד מחזיר את עצמו בפלוס

ביחס לתיקונים שהיו ב2000 ו2008 זה היה יחסית קטן, אם אתה עושה זום אאוט ומסתכל בגרף שנתי, כל העלייה המטורפת מ-2008 צריכה לקבל תיקון רציני יותר.

1 hour ago, eran_7 said:

ביחס לתיקונים שהיו ב2000 ו2008 זה היה יחסית קטן, אם אתה עושה זום אאוט ומסתכל בגרף שנתי, כל העלייה המטורפת מ-2008 צריכה לקבל תיקון רציני יותר.

מסכים חלקית, עדיין השוק הזה הוא סלקטיבי ותמיד ניתן למזער נזקים כשיש תקופות קשות. 

בכל אופן, קשה לי לראות איך אנשים משווים השקעה בפוליסת חיסכון אל מול לקנות איזה דירת קרטון 100 קילומטר מהמרכז. 

מדבר מניסיון, טעות ענקית שעשיתי שהפכה לי את החיים לסיוט מתמשך של שנה וחצי. 

אם מישהו מעוניין שארחיב על הטעויות הנפוצות מנסיוני, אעשה את זה. 

בהצלחה לכולם 

9 דקות לפני, moshe888 said:

מסכים חלקית, עדיין השוק הזה הוא סלקטיבי ותמיד ניתן למזער נזקים כשיש תקופות קשות. 

בכל אופן, קשה לי לראות איך אנשים משווים השקעה בפוליסת חיסכון אל מול לקנות איזה דירת קרטון 100 קילומטר מהמרכז. 

מדבר מניסיון, טעות ענקית שעשיתי שהפכה לי את החיים לסיוט מתמשך של שנה וחצי. 

אם מישהו מעוניין שארחיב על הטעויות הנפוצות מנסיוני, אעשה את זה. 

בהצלחה לכולם 

תמיד טוב ללמוד מניסיון.

לא הבנתי אם הטעות שלך היתה בהשקעה בנדל"ן או בשוק ההון