Jump to content

ראובן עובד

החתול הצהוב

Recommended Posts

• 4 months later...

עוד סיפור שממחיש את הפספוס של עובד .. הפעם מפי דודו דהאן :

החמצה.

עונת 2006/7 ראובן עובד נותן עונה טובה מבחינתו. 
סוף סוף הוא מגלה יציבות עם 30 משחקים בעונה, שערים, בישולים אבל בעיקר ״בעל בית״ במגרש שהכל עובר דרכו כפי שצריך היה תמיד להיות לשחקן מסוגו. 
בכל מוצ״ש כולם התענגו על התקצירים מהמשחקים של בני יהודה תחת ניצן שירזי ז״ל. 
עובד רקד מדי שבוע עם כישרון ונגיעה בכדור שספק אם נראה שוב פעם בישראל.
זה לא היה בדמות נצחונות או השגים קבוצתיים כפי שבאמת עושים הגדולים. 
זה היה הבלחות! מהלכי כדור גאוניים שרק הוא ידע לעשות ובכך להקסים בכל פעם מחדש את הדמיון של כולנו.אי אפשר היה להישאר אדיש אליו. 
תמיד ידענו שיש שם כישרון יוצא דופן אבל ההתנהלות והשמועות על אופן וצורת חיים לא מקצוענים גרמו לכך שאת הכבוד וההערכה אליו אף אחד לא אמר בקול ואף מועדון גדול לא לקח סיכון בלתת לו את ״המפתחות״. 

אני זוכר שהייתי יושב שעות וימים במהלך כל השבוע בכדי לערוך ולנתח את המחזור והמשחקים של כל הקבוצות בליגת העל.הכל היה רץ על אוטומט ועבדתי על הוידאו דיסק כמו מכונה.
אבל כשהייתי מגיע למשחקים של בני יהודה הכל היה נעצר.הייתי מביא משהו לאכול יושב בנחת צופה בו מרותק כמו בסידרת מתח בכדי לראות איך הוא יפתיע במהלך הבא. 
כאיש מקצוע שראה כבר דברים אותי הוא כל פעם הצליח להדהים. 
הוא היה עושה מהלכים שבגללם כולנו אוהבים את המשחק בכל רמה ובכל קטגוריה. 
הפנטזיה של מה ואם זה יתפס לו באירופה שכנעה אותי לקחת את זה קדימה ולנסות להביא אותו לבלגיה.

כשנפגשנו הוא מאד התלהב.היה מאד חביב.מבין ויודע לדבר כדורגל.בטוח בעצמו.לעובד היה הומור נהדר וכריזמה מיוחדת.תמיד כולם היו סביבו.תמיד במרכז העיניינים.אחד כזה שקשה לשנוא. 
היה לו חשוב לנסות ולשכנע אותי שכל מה שמספרים עליו זה ״שמועות״ והעובדה שאצל ניצן שירזי וניר לוין אף פעם אין לו בעיות מוכיחה את זה. 
היה לו שיער ארוך באותה תקופה.הוא אף פעם לא היה מסתובב לבד. תמיד שנפגשנו היו איתו 1/2/3 חברים.
הוא אמר שהכרטיס שחקן שייך לו שהוא מסיים חוזה בבני יהודה בתום העונה והוא חופשי לחתום בכל מקום. 
שיש לו אצל דמאיו גרושים והוא רוצה סוף סוף להתחיל להרוויח כסף גדול.הוא הבין וידע שהוא הכי טוב. 
כששאלתי אותו על בלגיה הוא התלהב ואמר
 ״אין בעיה אני יודע קצת אנגלית ואני אסתדר בקלות.
אם הכסף טוב אז אני בא״.

התחלתי לעבוד. נסעתי לעופר פביאן בהרצליה ויחד במשך מספר ימים ערכנו קליפ ביצועים מטורף.
אולי מהטובים שראיתי בחיים.
דריבל,צ׳יפים,דאבלים ושלל סוגי בעיטות לשער. 
מי שרואה את זה לא יכול להישאר אדיש.הבחור גאון.

הבלגים המרובעים מאד חשדניים לסוג כזה של שחקנים.
ולמרות הביצועיים המרהיבים הם ישר זיהו על פי שפת הגוף והריצות אמוק לספסל הקבוצה אחרי כיבוש השערים שיש שם בעיה. 
הגדולות העבירו את המשחקים המלאים לחטיבת הסקאוטינג ובעקבות הדוחות שלאחר מכן הם סירבו לשתף פעולה וויתרו מראש על התענוג. 

קבוצות אמצע הטבלה גילו עניין רב. 
הבעלים של לוקרן מאד התלהב. הוא ראה הרבה שחקנים ב 40 שנות בעלות על המועדון היקר לליבו. 
הוא ידע לזהות איכות אבל ידוע גם כאחד שלוקח לו זמן להעביר הילוך בהחתמות חדשות.אין אדיש כזה. 
הוא ביקש ממני להמתין מספר שבועות לפני שהוא מקבל את החלטה על גובה ההצעה.לא היה ספק לגבי היכולת המקצועית של עובד. 

בינתיים העונה בישראל הסתיימה ועובד היה מאד לחוץ. הוא רצה לדעת מה קורה וסיפר שיש לו הרבה הצעות והרבה ״סוכנים״ מתקשרים אליו.
אמרתי לו שאני מדבר עם לוקרן ושארלורואה ובטוח שהם יגישו לנו הצעה ושהוא חייב סבלנות.הוא הבין והסכים. 
עברו מספר ימים והוא שוב מצלצל 
 ״שמע דודו עושים לי פה ממש לחץ ,עיתונאים ,חברים,משפחה,כל מקום שאני הולך שואלים אותי איפה תשחק עונה הבאה..אני חייב לברוח מהארץ.תגיד להם שאני מוכן לבוא למבחנים כמה ימים״.
הסברתי לו שזה לא מקובל,שזה גם יפגע לנו בסכומים ובסיכויים ושלא כדאי כל כך. 
הוא שאל כמה אפשר לקבל אחרי מבחנים ,אמרתי ש 150.000 יורו נטו(אז שער היורו היה 5.7שח) לעונה.
הוא אמר סבבה גם טוב..תתקדם. 

אני ידעתי שיש לי את לוקרן בטוח ביד. 
לכן צלצלתי לבעלים של שארלורואה האירני עבאס ביאט וסיפרתי בהתלהבות שיש מצב להביא את הוירטואוז הישראלי(ככה הוא קרא לו) למספר ימי התרשמות. 
אחרי חמש דק חזר אלי אחיינו המנהל המקצועי מוגי ביאט ושאל איך מתקדמים.
צלצלתי לעובד ושאלתי אותו אם הוא יכול לטוס מחר. 
הוא חזר אלי אחרי שעה ואמר כן!
הבלגים שלחו לו כרטיס לשבוע וסגרו גם חדר בבית מלון בעיר. 
אני הייתי ברומניה זה היה יום שני ואמרתי לו שאני אגיע ברביעי למשחק אימון שנסגר במיוחד עבורו נגד קבוצה מהליגה השניה.  
הטיסה של עובד היתה ב 7 בבוקר מת״א ונחיתה בבריסל ב 11. 
מנהל הקבוצה פייר המתין לו בקבלת הפנים עם שלט באנגלית Ruven Oved.
ב 12:00 כשאני בבוקרשט בפגישה עם דינאמו המקומית אני מקבל טלפון על הצג המנהל המקצועי מוגי ביאט ״דודו..אתה מכיר את עובד טוב?״ 
עניתי לו שברור
הוא המשיך ״הוא יודע שהוא הגיע לשרלורואה״?
שאלתי למה ומה קרה
 מוגי ״המנהל קבוצה שלי בהלם ממה שהוא ראה..עובד הגיע עם ברמודה לבנה כפכפים וחולצה קייצית של הוואי..כשמאחוריו 2 חברים שסוחבים לו את המזוודות והוא לפניהם עם קוקו,משקפי שמש וידיים בכיסים..״
הייתי מעט בהלם.לא מההופעה והבגדים אלא מהעובדה שהוא הגיע עם חברים. 
צלצלתי אליו אבל הנייד של עובד לא עבד. 
הוא לא עשה חבילה לחול וככה עד שלא הגעתי פיזית לבלגיה לא יכולתי לדבר איתו. 
בינתיים הוא הספיק לעשות אימון אחד ביום שלישי. 
אני הגעתי ביום רביעי בצהריים וישר מהשדה הנשיא של שארלורואה אסף אותי לאצטדיון שם נערך משחק האימון. 
בעקבות ההצגה שהוא נתן יום לפני באימון,כל ההנהלה ,העיתונאים והמאמנים של המועדון הגיעו לצפות בו. 
חיפשתי את החברים שלו מישראל אבל לא מצאתי. 
הם לא היו שם. 
הספקתי להגיד לו מהיציע שלום לפני שריקת הפתיחה.
התחיל המשחק וראובן עושה מה שבא לו עם הכדור. 
איזה כוכב,איזה איכות.רמה מעל כל השחקנים במגרש. 
במהלך המשחק עובד לא הפסיק לדבר אלי בעברית ליציע..״דודו עזוב נו..זה לא רמה פה..אין להם מושג..נכים..״
אחרי מחצית התוצאה היתה 2-0 עם גול מרהיב וטיפוסי  ובישול אחרי עוד מבצע נהדר.כולם היו שם בטירוף ממנו. השחקנים של 2 הקבוצות ניגשו אליו ולחצו לו את היד בירידה מכר הדשא בדרך אל חדרי ההלבשה. 
לחצי השני הוא לא עלה.
ששאלתי למה? הנשיא אמר לי
״דודו..זה לא שחקן לשארלורואה..זה שחקן לאנדרלכט!
אני לא יודע אם זה אפשרי..אבל אם כן. 
בוא נסגור עכשיו ונחתום ל 5 שנים!״  מדהים!
המתנתי שראובן יסיים להתקלח.
הוא עלה ליציע עם שיער שחור ארוך ורטוב וישב לידי וליד הנשיא.
לפני שמר ביאט הספיק לומר מילה עובד פנה אלי ״דודו,פחות מ 300.000 יורו נטו ורק לעונה בלבד 
אני לא נשאר פה דקה״
מיד אמרתי לו שזה לא אפשרי.
שהוא יודע את המספרים 
ושאסור לפספס את ההזדמנות הזאת.
הוא קם וביקש ממני לקחת אותו לבריסל שחברים שלו שם עושים קניות והוא קבע איתם. 

היה רגעים של אי נעימות.יצאתי פה מאד רע. 
הם אמרו מראש מה הם משלמים וראובן הסכים. 
ביקשתי מהנשיא להרגע לתת לי מספר שעות בכדי לסגור אותו. 
לא היה לי ספק שהבלגים יגישו הצעה משופרת ויעשו הכל בכדי להשיג אותו. 
הזמנו מונית וכל הדרך משארלורואה עד לבריסל
(35 דק) אני מדבר,מסביר ומשכנע..ראיתי שאין עם מי לדבר.הכדורגל והחוזה כלל לא עניינו אותו.הוא רק חיכה לפגוש את החברים במרכז בריסל.
הוא דיבר רק על הקניות ואם יש מה לעשות פה בערב.
הוא היה נעול לא הצלחתי להגיע אליו.
לא היה קל לזהות בשפת הגוף שזה יהיה הערב האחרון שלו בבלגיה. 
וכך באמת קרה.למחרת בלי שהוא מודיע לי או לקבוצה הוא היה כבר על הטיסה חזרה. 
אחרי שבוע גם קראתי שהוא חתם בהפועל ת״א.
כל העבודה שעשיתי ירדה לטמיון.מאד כעסתי עליו. 

מאז ועד הפעם האחרונה שנפגשנו
(לפני שנה במקרה ברוטשילד תל אביב) בכל פעם שהוא רואה אותי הוא לא יפספס את ההזדמנות להגיד לי שזאת היתה הטעות הכי גדולה בקריירה שלו ,שהוא היה צריך להקשיב לי.
הוא גם הוסיף לספר בכנות שבכל פעם שהוא רואה ידיעה על החתמה של שחקן שלי בחול יש לו צביטה בלב וקנאה שזה לא הוא שם איתי בתמונה.שאין לו את המזל שיש להם. 

במרוצת השנים היו הרבה פספוסים.
לא מעט שחקנים שלא הקשיבו והלכו נגד העצות 
ולהצעות שהבאתי להם מחול.שמות שכולכם מכירים. 
כיום כולם מכים על חטא.לזכותם יאמר שהם מספיק בוגרים וגברים לעצור אותי ברחוב או במגרשים ומודים שזאת היתה הטעות הכי גדולה שלהם. 
בסופו של יום אף אחד מהם לא הצליח להגשים את החלום שלשחק ולתת לעצמך סיכוי אמיתי בחול. 
חלקם שחקנים טובים חלקם פחות.  
אבל כמו ראובן עובד אף אחד מהם לא יכל היה להיות. 

*בתמונה
המסמך הרשמי והבלעדי של מועדון ספורטינג לוקרן בדבר ההתעניינות של הבעלים האגדי מר רוג’ר למברכט(88) שבסיום שיחת טלפון נוסטלגית ומרגשת הוא גם אישר לי לפרסם את המסמך.

אני זוכר שבשנה שראובן עובד (או שנה אחרי/לפני) עלה לבוגרים, עשו עליו כתבת אמצע ענקית בידיעות אחרונות ושם נכתב על זה שראובן כ"כ משוגע שהוא רדף אחרי טל בן חיים עם מכונת תספורת לפני אחד המשחקים. אני אחפש אותה.

די בטוח שהוא הפך להיות מאמן רק בעונת 07/08, לדעתי מלמליאן אימן ב06/07

בכל מקרה זה לא שינה לו להמשיך את העסק שלו כסקאוט, באותה תקופה גרתי ברמת גן ואני זוכר המון ביקורות עליו בתקשורת המקומית, שתפקיד המאמן רק שני בחשיבות עבורו וכו'

בתכל'ס אבל הוא עשה אחלה עבודה והייתה לו קבוצה לא רעה בכלל, כמו הפועל עכו בפעם האחרונה שהיו בליגת העל, הבן אדם מבין כדורגל אין מה להגיד לגבי זה

• amilov locked this topic
  • amilov unlocked this topic