Jump to content

טיסה לברלין

Michael Scofield

Recommended Posts

אם זה מעניין אותך, נסה לתפור אטרקציות תיירותיות ביום אחד (רייכסטאג, שער ברנדנבורג, אלכסנדרפלאץ וכיכא המוזיאונים, מוזיאון השואה/טופוגרפיה של הטרור).

ביתר הזמן תהנה מהעיר עצמה, בגדול כל מה שנמצא על הקו של פרידריכשיין וקרויצברג משרת יפה את המטרות ביום וגם בלילה. יש לך גם את האזור הצפוני יותר איפה שנמצא מאוורפארק שרצוי להגיע אליו אם אתה נמצא שם ביום ראשון.

מהרושם שאני קיבלתי זאת עיר די רגועה עם סגנון חיים אלטרנטיבי ויומיום שנע סביב בתי קפה ומסעדות מוזיאונים ופארקים, ובערב כמובן חיי לילה. זה פחות המקום למצוא בו גורדי שחקים, שכונות הומות אדם ופלאים אדריכליים כמו בלונדון, ניו יורק וטוקיו.

אם יש לך תחומי עניין נקודתיים מאמין שיוכלו לעזור לך יותר.

אם יש לך רצון להכנס למועדונים רצוי שתגיע מוכן מאוד לשאלות כמו מה סגנון הקהל/מי הדיגיי ומה הסגנון שהוא מנגן וכו׳.

יש גם את מוזיאון השואה "הטופוגרפיה של הטרור".

בכיכר האוניברסיטה בבל פלאץ לא רחוק מהקתדרלה של ברלין, בין אלכסנדרפלאץ ושער ברנדנבורג, יש אנדרטה קטנה על הרצפה שנבנתה ע"י ישראלי, במקום בו שרפו את הספרים היהודים.

חלון שקוף לספרייה תת קרקעית, עם מקום ל40,000 ספרים, אבל המדפים ריקים.

ליד יש שלט בגרמנית עם הציטוט "במקום בו שורפים ספרים ישרפו בני אדם" של היינה.

באותה כיכר יש כנסייה (לא מרשימה במיוחד) בה הסתירו מאות יהודים והכומר אפילו השיג לכמה מהם תעודות מעבר מזוייפות עד שנתפס ונשלח לאושוויץ שם נספה. יש במקום "קבר" שלו, עם תעודת חסיד אומות העולם בתצוגה.

יש את בית הכנסת הגדול באורייננבורגר שטראסה שנשרף בליל הבדולח ושופץ.

"רציף 17" בתחנת גרונוואלד, תחנת הרכבת ממנה גרשו את יהודי ברלין ברכבות לאושוויץ, יש שם אנדרטה. כתובים שם על הפסים את כל תאריכי המשלוחים, כמות היהודים שנשלחו בכל משלוח והיעד.

מחוץ לתחנת הרכבת פרידריכשטראסה יש חלק אחד מתוך אנדרטת ארבעה חלקים על ה"קינדר טרנספורט"

שהיה מבצע הצלה של 12,000 יהודים שהוברחו לבריטניה.

באנדרטה הזו רואים כמה ילדים יהודים עם המזוודות שלהם בדרך לתחנת רכבת פרידריכשטראסה ממנה הם נסעו להולנד ומשם חצו את התעלה לבריטניה, וכמה ילדים שבורי לב שלא הצליחו להשיג את האישורים נשארים מאחור.

בהולנד יש את האנדרטה הזו בתחנת הרכבת אליה הגיעו, מותשים ועייפים מהמסע ובאנגליה בנמל יש את האנדרטה בה רואים אותם שמחים להגיע למבטחים.

יש עוד אנדרטה בפולין, בה רואים את ההורים שלהם שנשארו מאחור.

יש לי חבר ממש טוב שסבתא שלו ניצלה כי הייתה באותו משלוח הצלה.

יש גם את וילה ואנזה בקצה המערבי של העיר, בו התקיימה הועידה בה הוחלט על ה"פתרון הסופי".

כיום מוזיאון ומרכז יהודי. מקום יפה בלי קשר, על האגם עם הרבה טבע וירוק מסביב, ימ"ש.

וכשעה נסיעה צפונה מברלין יש את מחנה הריכוז זאכהאוזן, כיום מוזיאון.

וכמובן, בכל העיר יש לוחיות זכרון זהב קטנות במדרכות העיר ליד בניין בו גר יהודי. שם, תאריך לידה, תאריך גירוש מהבניין ואיפה הוא נרצח.

לא קשור ישירות לשואה, אלא מלחמת העולם - הבונקר בו היטלר התאבד. חנייה עם שלט זכרון "במקום זה, בשנת 1945..."

בעמוד הניצחון ליד הטירגרטן, אם הולכים קרוב אליו אפשר לראות את כל החורים של הקליעים והפצצות שריסקו לגמרי את הפסלים בעמוד. גורם למלחמה לצאת מספרי ההיסטוריה למציאות.

יש את הכנסייה השבורה בקודאם ליד תחנת זואולוגישר גרטן. מה שפעם הייתה כנסייה ענקית ומפוארת, והיום רק צריח אחד שלה נשאר, והיא עומדת עדיין הרוסה כתזכורת להרס שמלחמה גורמת.

המקום כיום הוא מוזיאון לאיך ברלין נראתה לפני המלחמה.

בין הריסות הכנסייה מצאו פיגומים בצורת צלב, והצלב הזה תלוי כיום בכנסייה בלונדון שהושמדה על ידי חיל האוויר הנאצי ושופצה, ופיגומים בצורת צלב מאותה כנסייה לונדונית מוצגים כיום בכנסייה ההרוסה בברלין.

מחוץ לכנסייה השבורה יש אנדרטה לפיגוע של דעאש שהיה במקום לפני כמה שנים. אחת מהנרצחים הייתה תיירת מישראל, כתוב שם את שמה וisrael עם נר נשמה לזכרה.

שווה להזכיר את הכפר האולימפי עם האנדרטה לי"א חללי מינכן

הכפר הנטוש מחוץ לברלין?

אתה מלך ניר, יש איזה אאוטלט שווה?

יש אאוטלט כחצי שעה מערבית מברלין, קשה להגיע לשם (שאטלים יוצאים ממרכז ברלין פעם בשעה) ולדעתי לא שווה את הזמן, למרות שיש כאלה שאומרים שזה כן.

ממש לא רחוק מהאאוטלט (אבל זה לא לטיול עם האישה) יש את הכפר האולימפי מ36, שהוסב אחר כך למחנה צבאי סובייטי, בו גרו בשיא כ50,000 חיילים רוסים והמשפחות שלהם.

המקום ננטש כשבריה"מ נפלה,וכיום זו עיר רפאים די קריפית, עם בתי ספר נטושים, אולמות ספורט, בתים ומלא כתובות ברוסית.

אומרים שזה מקום מסוכן כי יש שם כל מיני נרקומנים, אבל חברים שלי שהיו שם צילמו תמונות מדהימות במקום.

תודה רבה לכם, בגלל שאנחנו מאוד אוהבים היסטוריה וכו', אני רוצה לעשות סיור ברייכסטאג והבנתי שצריך להירשם מראש, מסתבר שאין בכלל מקום בתאריך שאנחנו מגיעים (ואפילו כמעט ולא בכל ספטמבר) אפילו חיפשתי בסיורים בתשלום שחברות מארגנות וגם להם אין מקום.

יש אולי דרך אחרת?

תודה רבה לכם, בגלל שאנחנו מאוד אוהבים היסטוריה וכו', אני רוצה לעשות סיור ברייכסטאג והבנתי שצריך להירשם מראש, מסתבר שאין בכלל מקום בתאריך שאנחנו מגיעים (ואפילו כמעט ולא בכל ספטמבר) אפילו חיפשתי בסיורים בתשלום שחברות מארגנות וגם להם אין מקום.

יש אולי דרך אחרת?

אתה יכול לעמוד שם בתור, אני זוכר שזה תור של חצי שעה-שעה אבל הייתי ברייכסטאג לפני עשור.