Jump to content

בחירות 2019 -פרק ב'

MaTa

Recommended Posts

"כשברור שלהחליף אותו זה המצב היחיד שבו אפשר להקים ממשלה"- כן, חוץ מהמצב שגנץ יתפשר...

יש פה 2 צדדים שלאף אחד לא קל לשבת עם השני.

אבל מצד אחד מצפים גם לשבת באחדות וגם להחליף את ראש המפלגה. כמה נוח.

זה נשמע קצת כמו "אם לא הכל יסתדר בדיוק איך שאנחנו רוצים אז הליכוד אשם!!"

אם בן אדם אחד הוא הבעיה - אז הוא הבעיה. גנץ הוא לא דיקטטור. או לפחות, לא אמור להיות. אם גנץ הוא הסיבה שמפלגות לא רוצות לשבת עם כחול-לבן, הם צריכים להחליף אותו.

אם בן אדם אחד הוא הבעיה - אז הוא הבעיה. גנץ הוא לא דיקטטור. או לפחות, לא אמור להיות. אם גנץ הוא הסיבה שמפלגות לא רוצות לשבת עם כחול-לבן, הם צריכים להחליף אותו.

אם החרדים אומרים לגנץ- תעיף את לפיד ואנחנו יושבים איתך, וגנץ לא מוכן להעיף אותו, או שיש עתיד לא מוכנים להיכנס בלעדיו (עזוב שזה לא יכול לקרות גם ככה כי יש עתיד זאת דיקטטורה בהגדרה ולפיד באמת יכול להכריח את המפלגה לא להיכנס בלעדיו ואין לי ספק שיעשה את זה אם יצטרך). תאשים את גנץ או את יש עתיד שבגללם אין ממשלה או תאשים את החרדים שבאו עם דרישות מוגזמות למומ?

אם הליכוד יגידו אנחנו מוכנים לשבת עם ישראל ביתנו אבל לא עם ליברמן (אה אופס... גם שם זאת דיקטטורה ולא יתכן), תאשים את ישראל ביתנו שלא הדיחו את ליברמן? או את הליכוד שהגזימו?

ממתי זאת נהייתה דרישה לגיטימית למומ קואליציוני להדיח את ראש המפלגה?

**נ.ב

גנץ בהגדרה הוא דיקטטור בחוסן לישראל.

אם החרדים אומרים לגנץ- תעיף את לפיד ואנחנו יושבים איתך, וגנץ לא מוכן להעיף אותו, או שיש עתיד לא מוכנים להיכנס בלעדיו (עזוב שזה לא יכול לקרות גם ככה כי יש עתיד זאת דיקטטורה בהגדרה ולפיד באמת יכול להכריח את המפלגה לא להיכנס בלעדיו ואין לי ספק שיעשה את זה אם יצטרך). תאשים את גנץ או את יש עתיד שבגללם אין ממשלה או תאשים את החרדים שבאו עם דרישות מוגזמות למומ?

כתבתי פעמיים כבר שהוא לא צריך להיות ברוטציה אם זה התנאי של המפלגות החרדיות.

מעבר לזה צריך להיות ריאליים. מפלגה קטנה שנכנסת לא יכולה להכתיב מי יהיו השרים. היא כן יכולה לסרב להיכנס לקואליציות מסויימות. לבקש שמספר 2 במפלגת שלטון לא יהיה שר זה מוגזם לדעתי אלא אם באמת יש מצב קיצון, וגם כתבתי פה לדעתי שאני כן מוכן לממשלה שבה ביבי שר אבל לא ראש ממשלה (כאילו שזה על הפרק, הרי אם הוא לא ראש ממשלה הוא יישב באופוזיציה או יפרוש...). אם כחול-לבן לא תתגמש לדעתי הם טועים ולא בסדר, אבל אני לא מצביע שלהם מצד שני. אם אחרי שהם יסרבו להתגמש הם יבקשו להקדים את הבחירות במקום להעביר את המנדט לבא בתור - אני בהחלט מצפה מהמפלגה שהצבעתי לה להתנגד לזה.

אם כחול-לבן לא תתגמש לדעתי הם טועים ולא בסדר, אבל אני לא מצביע שלהם מצד שני. אם אחרי שהם יסרבו להתגמש הם יבקשו להקדים את הבחירות במקום להעביר את המנדט לבא בתור - אני בהחלט מצפה מהמפלגה שהצבעתי לה להתנגד לזה.

לפחות על החלק הזה אנחנו מסכימים :)

לילה טוב

עומר,

חצי מהמדינה לא רוצה את ביבי וחצי מהמדינה רוצה את ביבי.

אתה לא יכול להגיד שילך כי זה מה שחצי מדינה רוצה ולהתעלם מהחצי השני.

יש לו את חזקת החפות וכל עוד אין פסק דין מגיע לו להמשיך ולכהן גם אם זה לא מתאים לטירונים פוליטיים כמו גנץ, לפיד, בוגי, אשכנזי, ברק, הורוביץ, שפיר, זנדברג וכל החבורה.

מה שביבי שכח כל אלה ביחד לא ילמדו מעולם.

אגב, גם ליברמן בשקט בשקט אחד הפוליטיקאים הכי ותיקים שיש, לא אתפלא אם הוא לבד היה בכנסת יותר שנים מכל השמות שרשמתי פה למעלה ביחד.

אתה כן יכול להגיד, כי אתה צריך לשאוף לקונצנזוס. לא לפילוג. ואנחנו מדברים כאן על מצב תיאורטי ששוב לא יצליח להקים ממשלה.

והחצי השני של המדינה לא מורכב רק מביביסטים. לא כל מי שמצביע ליכוד או למפלגות ימניות ביביסט.

תרשה לי להמר שיש יותר אנשים שרוצים שיעוף מאשר אנשים שחושבים שיהיה אסון אם מישהו בליכוד יחליף אותו.

וזה לא רק עניין של התיקים שלו, זה ברור לך.

הם חושבים שביבי לא צריך להיות ראש ממשלה, ושהם צריכים להחליף אותו. זה מה שהם אומרים. כן, יש הבדל בין ביבי שר לבין ביבי ראש ממשלה, ועדיין לגיטימי שגם במו"מ כזה ינסו להעיף אותו ולדבר עם סער ולא איתו ויבקשו מסער לארגן מספיק חברי כנסת.

לא הבנתי מה הנקודה שלך. אם ביבי לא הצליח להקים ממשלה עד כדי כך שנאלץ לארגן בחירות נוספות, והפעם שוב ימליצו עליו ושוב לא יצליח - אתה לא חושב שזה הגיוני שיתנו למישהו אחר מהליכוד? אם פעמיים ברצף הבן אדם לא מצליח להקים ממשלה, אז הלאה. מדינת ישראל היתה לפני ביבי, היא תהיה גם אחריו. ולצורך העניין, גנץ ולפיד דיברו על רוטציה - אם אין 61 שתומכים ברוטציה אבל יש 61 שתומכים בגנץ בלי לפיד, אז מן הסתם צריך ממשלה של גנץ. לא ככה?

אם ביבי לא מצליח להקים ממשלה בפעם השנייה ברצף תוך חצי שנה, והליכוד מעדיף ללכת לבחירות נוספות מאשר לקבל את זה שהגיע הזמן להחליף את ביבי כי הוא לא יכול להקים ממשלה בישראל של 2019 - הסמרטוטים שיתמכו בו יהיו ראויים לכל הביקורת שבעולם. המדינה היא מעל המפלגה, ובטח מעל ראש המפלגה.

הסיפור הוא שביבי שנוא על ידי חצי מהעם, לרמה שמפלגות שלא אומרות כלום מקבלות ים מנדטים רק כי הן לא ביבי. במצב כזה, אם ביבי לא מצליח לארגן חצי מבית הנבחרים שיתמוך בו, בפעם השנייה תוך פחות מחצי שנה - שיילך הביתה. זאת מדינת ישראל, לא מדינת ביבי. אם חצי מדינה עד כדי כך לא סובלת אותו שאין אפשרות להקים ממשלה איתו - שיילך. אם כל כך אכפת לו ממדינת ישראל, זה מה שהוא צריך לעשות.

גדעון סער מספר 6 בליכוד, למה שידברו איתו אם לא יהיה ביבי?

גדעון סער מספר 6 בליכוד, למה שידברו איתו אם לא יהיה ביבי?

זרקתי אותו כי הוא היחיד שבאמת מסוגל להנהיג לדעתי. יולי רוצה נשיאות, והשאר בצמרת בובות, לא רואה אותם מנהיגים משהו. בכל מקרה זה לא קריטי. תחליף את זה ב"מנהיג הליכוד הבא", זאת באמת לא הנקודה.

אחרי הכנסת הנוכחית היו אמורות להיות בחירות ביש עתיד, יאיר לפיד ביטל את זה והאריך את הכהונה שלו בעשור, ככה סתם כי החליט.

מאיפה הבאת את זה?

כשיש עתיד הוקמה, נכתב בתקנון שבמהלך 8 השנים הראשונות לא יהיו פריימריז לראשות המפלגה, ולאחר מכן כן.

בגלל שהתקופה הזו נגמרת בינואר 2020, הדיבור היה על פריימריז בבחירות לאחר הכנסת הנוכחית. בגלל הבחירות החוזרות, זה קורה לפני תום המועד, ולכן לא היה שם פריימריז כעת. זה לפי התקנון המקורי, בלי שום שינוי.

לאחרונה כן שינו שם את התקנון, אך לא להאריך בעשור, אלא נקבע שהפריימריז יתקיימו שם בסיום כהונת הכנסת ה-22 (כלומר הקרובה), כדי שזה לא יתרחש בתחילת הכנסת אלא בסיומה. זה הכל.

אני רחוק מלתמוך בלפיד. בכל דבר. אבל להגיד שהוא ביטל את הפריימריז לראשות המפלגה והאריך את הכהונה שלו בעשור זה פשוט פייק ניוז.

עומר,

חצי מהמדינה לא רוצה את ביבי וחצי מהמדינה רוצה את ביבי.

אתה לא יכול להגיד שילך כי זה מה שחצי מדינה רוצה ולהתעלם מהחצי השני.

יש לו את חזקת החפות וכל עוד אין פסק דין מגיע לו להמשיך ולכהן גם אם זה לא מתאים לטירונים פוליטיים כמו גנץ, לפיד, בוגי, אשכנזי, ברק, הורוביץ, שפיר, זנדברג וכל החבורה.

מה שביבי שכח כל אלה ביחד לא ילמדו מעולם.

אגב, גם ליברמן בשקט בשקט אחד הפוליטיקאים הכי ותיקים שיש, לא אתפלא אם הוא לבד היה בכנסת יותר שנים מכל השמות שרשמתי פה למעלה ביחד.

אין ״להמשיך ולכהן״. לפחות לא מבחינה רשמית.

זה לא שביבי צריך רק לא לאבד את המושב, הוא צריך להרוויח אותו כל בחירות מחדש.

זה פשוט מאוד - אם הוא לא מצליח להרכיב ממשלה, הוא לא יכהן, זה הכל. אם חצי מהמדינה לא רוצה אותו, הוא צריך לשכנע את כולם בחצי השני שיתמכו בו, והוא צריך שהחצי הזה יהיה יותר גדול. אם לא, הוא לא יהיה ראש ממשלה. והנה, בכנסת הנוכחית הוא לא הצליח.

מאיפה הבאת את זה?

כשיש עתיד הוקמה, נכתב בתקנון שבמהלך 8 השנים הראשונות לא יהיו פריימריז לראשות המפלגה, ולאחר מכן כן.

בגלל שהתקופה הזו נגמרת בינואר 2020, הדיבור היה על פריימריז בבחירות לאחר הכנסת הנוכחית. בגלל הבחירות החוזרות, זה קורה לפני תום המועד, ולכן לא היה שם פריימריז כעת. זה לפי התקנון המקורי, בלי שום שינוי.

לאחרונה כן שינו שם את התקנון, אך לא להאריך בעשור, אלא נקבע שהפריימריז יתקיימו שם בסיום כהונת הכנסת ה-22 (כלומר הקרובה), כדי שזה לא יתרחש בתחילת הכנסת אלא בסיומה. זה הכל.

אני רחוק מלתמוך בלפיד. בכל דבר. אבל להגיד שהוא ביטל את הפריימריז לראשות המפלגה והאריך את הכהונה שלו בעשור זה פשוט פייק ניוז.

במקור היה מדובר על שתי כנסות, התקנון שונה לארבע. זו הארכת כהונה של כמעט עשור אם מדברים במונחים של כנסות שלמות.

במקרה דיברתי היום על זה עם מי שכתב להם את התקנון במקור.

המקור דיבר על 8 שנים, לא על 2 כנסות, וזה עכשיו השינוי הראשון שנעשה בנוגע למשך כהונת היו״ר המייסד (ככה זה נקרא בתקנון שלהם).

כחול לבן יישבו באחדות עם ביבי, זה ברור ואין להם ברירה. ומעבר לזה, זה גם הדבר הנכון לעשות, כי זה ימנע חוקי חסינות וכאלה ויביא את נתניהו לבית המשפט.

כחול לבן יישבו באחדות עם ביבי, זה ברור ואין להם ברירה. ומעבר לזה, זה גם הדבר הנכון לעשות, כי זה ימנע חוקי חסינות וכאלה ויביא את נתניהו לבית המשפט.

אז שיבואו ויגידו את זה.

שיבוא גנץ/לפיד ויגיד שהם יקימו ממשלת אחדות עם הליכוד ללא העבודה והמחנה הדמוקרטי.

האם אפשרי שמישהו מטעם הליכוד יכהן זמנית ואם תוכח חפותו של ביבי הוא יוחזר לראש הרשימה ויוכל להמשיך בכהונתו? זה נראה לי נורא הגיוני ומתבקש במצב הנכחי, השאלה אם פרקטי.

אז שיבואו ויגידו את זה.

שיבוא גנץ/לפיד ויגיד שהם יקימו ממשלת אחדות עם הליכוד ללא העבודה והמחנה הדמוקרטי.

למה שיגידו את זה?

בפורום בליכוד אומרים ״נקים ממשלת דתיים״ לא

אז שיבואו ויגידו את זה.

"אקים רק קואליציית ימין - לא תהיה ממשלת אחדות"
בעקבות קריאתו של פרשננו מתי טוכפלד להקים רק ממשלת ימין: ראש הממשלה בטור תגובה מיוחד ל"ישראל היום" • מתחייב למצביעי הליכוד כי יקים ממשלת ימין חזקה ומדגיש: "אסור לחזור על הטעות של הבחירות האחרונות, ולהצביע למפלגות שלא עוברות את אחוז החסימה"

אתה לא באמת מצפה שביבי יגיד שהוא יקים ממשלת אחדות עם כחול לבן, כאשר בצד השני לא מוכנים לדבר איתו ורוצים לראות אותו רק בכלא ולא על שולחן מו"מ, כן?

הבדל נוסף הוא שלביבי באמת יש את האופציה הנוספת הזאת של ממשלת ימין (במידה והפעם יצליחו להקים ממשלה). לכחול לבן זה לא אפשרי באמת להקים ממשלת מרכז-שמאל עם העבודה והמחנה הדמוקרטי, כי אין מספיק קולות, ועם מי הם ישבו? ליברמן? לא רואה את זה קורה. חרדים? אז איפה כל הביקורות על הימין שנכנע לחרדים ונותן להם תקציבים? ערבים? לא יקרה.

אתה לא באמת מצפה שביבי יגיד שהוא יקים ממשלת אחדות עם כחול לבן, כאשר בצד השני לא מוכנים לדבר איתו ורוצים לראות אותו רק בכלא ולא על שולחן מו"מ, כן?

הבדל נוסף הוא שלביבי באמת יש את האופציה הנוספת הזאת של ממשלת ימין (במידה והפעם יצליחו להקים ממשלה). לכחול לבן זה לא אפשרי באמת להקים ממשלת מרכז-שמאל עם העבודה והמחנה הדמוקרטי, כי אין מספיק קולות, ועם מי הם ישבו? ליברמן? לא רואה את זה קורה. חרדים? אז איפה כל הביקורות על הימין שנכנע לחרדים ונותן להם תקציבים? ערבים? לא יקרה.

ההבדל הוא שהם אומרים שהם מוכנים לשבת עם הליכוד אם לא יעמוד בראש מישהו עם שלושה כתבי אישום בכפוף לשימוע.

הליכוד אומרים שהם רוצים ממשלת ליכוד - דתיים.

נכון, לכחול לבן אין אפשרות להקים ממשלה בלי הליכוד, לרגע לא טענתי אחרת.

ההבדל הוא שהם אומרים שהם מוכנים לשבת עם הליכוד אם לא יעמוד בראש מישהו עם שלושה כתבי אישום בכפוף לשימוע.

הליכוד אומרים שהם רוצים ממשלת ליכוד - דתיים.

נכון, לכחול לבן אין אפשרות להקים ממשלה בלי הליכוד, לרגע לא טענתי אחרת.

נתניהו אומר שהוא רוצה ממשלת ליכוד - דתיים, לא הליכוד.

לא שאני חושב שהוא יפרוש או יודח, אבל במציאות שגנץ אומר שהוא מוכן להיות עם הליכוד אבל לא עם נתניהו, חשוב לעשות את ההבחנה הזו.

בכל מקרה, יש כרגע איזה דדלוק. לכל אופציה יש גוש חוסם, נכון לסקרים הנוכחיים.

אחדות תחת גנץ - הליכוד מסרב.

אחדות תחת ביבי - גנץ מסרב.

ממשלת ימין תחת ביבי - ליברמן מסרב.

ממשלת מרכז-שמאל תחת גנץ - נו, באמת.

ממשלת אחדות כשביבי פורש - טכנית אפשרי, אבל לא חושב שיש מישהו שחושב שהוא יפרוש או שידיחו אותו.

אלא אם משהו יזוז (וזה מן הסתם יזוז, אבל אנחנו לא יודעים לאן וכמה ולכן קשה להתייחס), הסיכוי היחיד שתהיה ממשלה זה אם מישהו יתקפל. ההימור שלי - ליברמן.

נתניהו אומר שהוא רוצה ממשלת ליכוד - דתיים, לא הליכוד.

לא שאני חושב שהוא יפרוש או יודח, אבל במציאות שגנץ אומר שהוא מוכן להיות עם הליכוד אבל לא עם נתניהו, חשוב לעשות את ההבחנה הזו.

בכל מקרה, יש כרגע איזה דדלוק. לכל אופציה יש גוש חוסם, נכון לסקרים הנוכחיים.

אחדות תחת גנץ - הליכוד מסרב.

אחדות תחת ביבי - גנץ מסרב.

ממשלת ימין תחת ביבי - ליברמן מסרב.

ממשלת מרכז-שמאל תחת גנץ - נו, באמת.

ממשלת אחדות כשביבי פורש - טכנית אפשרי, אבל לא חושב שיש מישהו שחושב שהוא יפרוש או שידיחו אותו.

אלא אם משהו יזוז (וזה מן הסתם יזוז, אבל אנחנו לא יודעים לאן וכמה ולכן קשה להתייחס), הסיכוי היחיד שתהיה ממשלה זה אם מישהו יתקפל. ההימור שלי - ליברמן.

אני מהמר על גנץ שיתקפל ויכנס איתו אחרי שיתפצל מלפיד.

גם העבודה-גשר אופציה.

הדם הרע בין ביבי לליברמן חזק מהם לדעתי