Jump to content

בחירות 2019 -פרק ב'

MaTa

Recommended Posts

2 hours ago, החתול הצהוב said:

עם ירדן היו  2 (סליחה)

עם מצרים 5

ירדן היו 3 כשאתה מחשיב אותם בתוך מלחמת ההתשה הפדאיון לא היו צחוק... הכל תפקידה של סיירת חרוב המיתולוגית היה לרדוף את השרמוטות שמה...

גם בהסכם עם איחוד האמירויות יש היבטים ביטחוניים שקשה להתעלם מהם. מטרת העל של נתניהו ושל האמריקאים היא בסופו של דבר לכונן ברית עם ערב הסעודית, המדינה הערבית החזקה בעולם שלרשותה עומד אחד הצבאות החזקים בעולם, ומי שנמצאת במתיחות גדולה מאד מאז ומתמיד (סונה-שיעה) מול איראן. בשנים האחרונות המצב ביניהן נהיה גרוע עוד יותר בעקבות מספר תקריות תקריות ובראשן ההוצאה להורג ע"י ערב הסעודית של שייח' סעודי-שיעי, אירוע שהוביל למהומות באיראן ששיאן היה תקיפת השגרירות בטהרן והקונסוליה במשהד, ובסופו של דבר לניתוק היחסים בין המדינות (דבר שהשפיע גם על יתר מדינות המפרץ הפרסי), כמו כן לפני פחות משנה התרחשה הפצצת מתקני הנפט בסעודיה שמיוחסת לגורמים איראניים/שיעים. העבודה עם איחוד האמירויות/עומאן/בחריין הוא מנוף לחץ שעשוי בסופו של דבר לרתום את ערב הסעודית לתוך המהלך ולכונן ברית גאוגרפית/ביטחונית/כלכלית כנגד ניסיונות ההתפשטות האיראניים לעיראק סוריה ולבנון וניצול המצב הפוליטי והכלכלי הרעוע במדינות האלו לשאיפות הדתיות והאזורית שלה.

39 דקות לפני, nimrodem said:

ירדן היו 3 כשאתה מחשיב אותם בתוך מלחמת ההתשה הפדאיון לא היו צחוק... הכל תפקידה של סיירת חרוב המיתולוגית היה לרדוף את השרמוטות שמה...

ההתשה בגבול הירדני היה ברובה הגדול נגד המחבלים. היו תקריות עם צבא ירדן אבל לא בסדר גודל של מלחמת התשה של צבא בצבא כמו בתעלה עם המצרים. שם זם זה היה סדרי גודל אחרים לגמריי.

במקום פשוט לברך על ההסכם המאוד חשוב הזה מכל כך הרבה אספקטים (והלא קל בכלל לביצוע) אנשים מתעסקים בתחרות השוואות עם הסכמים אחרים ונטו בגלל שזה ביבי. 

יאללה אפשר לשחרר. עשה הישג מטורף. אפשר גם פשוט לפרגן וזהו. 

כל ההשוואות האלה חסרות טעם בנקודת הזמן הזו.

ההסכם הזה והשלכותיו בעלי פוטנציאל כלכלי ופוליטי עצום עבורנו. אם זה יהיה רגע מכונן בהיסטוריה של מדינת ישראל, בלון שהתפוצץ או כל דבר אחר על הסקאלה שבין השניים - נוכל לדעת, ככל הנראה, רק בפרספקטיבה של עשרות שנים (אלא אם ההסכם לא יחזיק כמובן).

42 דקות לפני, Krishi said:

אנשים מתעסקים בתחרות השוואות עם הסכמים אחרים ונטו בגלל שזה ביבי. 

צודק, רק שמי שעשה פה את ההשוואה היו בעיקר מעריצי ביבי.

במבט מפוכח על ההיסטוריה של מדינת ישראל הדברים בכלל לא ברי השוואה בלי קשר למי הוביל אותם.

בוודאי שההשוואה עלתה, אך לא בכדי להמעיט בערכם של הסכמי השלום מול מצרים וירדן או להציב את הסכם אברהם כפסגה הגדולה ביותר של מדינאי ישראלי, אלא כדי להשיב לחיצי הביקורת שטוענת ששלום עושים עם אויבים ומעולם לא הייתה לנו מלחמה איתם אז למה מלכתחילה ומה הטעם. זהו הסכם מדיני מרשים ומכונן שיש לו השלכות אזוריות וכלכליות ארוכות טווח, אפשר ורצוי להסתכל על הנושא בעיניים מפוכחות ורחבות יותר וכפי שאמרת - לנתק את האדם או את מה שאתה מכנה עדת מעריציו ממהות ההסכם.

אני לא מבין את ההשוואות למצרים או ירדן. היינו במלחמות איתם, וקיבלנו שלום תמורת שטחים.

פה מדובר במדינה ערבית שרוצה שלום ויחסים דיפלומטיים נורמליים עם ישראל מבלי שנמסור שום שטח, מבלי שתהיה מלחמה קודם לכן.

זה צעד ענק של ישראל, וכן, מגיע לביבי קרדיט על זה, בטח אם יהיו מדינות ערביות נוספות שיצטרפו לאיחוד האמירויות ונשמע על הסכמים נוספים כאלה בקרוב.

22 דקות לפני, DoW said:

אני לא מבין את ההשוואות למצרים או ירדן. היינו במלחמות איתם, וקיבלנו שלום תמורת שטחים.

פה מדובר במדינה ערבית שרוצה שלום ויחסים דיפלומטיים נורמליים עם ישראל מבלי שנמסור שום שטח, מבלי שתהיה מלחמה קודם לכן.

זה צעד ענק של ישראל, וכן, מגיע לביבי קרדיט על זה, בטח אם יהיו מדינות ערביות נוספות שיצטרפו לאיחוד האמירויות ונשמע על הסכמים נוספים כאלה בקרוב.

מה שלא מובן זה מה אתה מנסה לומר פה.

קצת הגזמת עם ה״ענק״, אבל אני לא חושב שיש יותר מדי אנשים שחושבים שלא מגיע לביבי קרדיט על ההסכם.

10 דקות לפני, שי123 said:

מה שלא מובן זה מה אתה מנסה לומר פה.

קצת הגזמת עם ה״ענק״, אבל אני לא חושב שיש יותר מדי אנשים שחושבים שלא מגיע לביבי קרדיט על ההסכם.

מרכז כלכלי מהגדולים בעולם, עם צבא מהטובים בעולם שיכול להוות שותף אסטרטגי מול איראן השכנה, כוח איזורי עצום שמשפיע על עוד מדינות, שמנהל עכשיו יחסים רשמיים עם ישראל ופותח את שעריו לישראלים זה לא צעד ענק?

יש פוטנציאל לשינוי מקיף של המזרח התיכון ומקומה של ישראל בו, פתח לשיתוף פעולה עם מרבית המדינות המתפקדות באיזור, זו תפנית היסטורית.

זה בדיוק כמו שונאי מכבי על מכבי, הכל מוקטן אוטומטית.

כמו שאמרתי, זה ללא ספק צעד משמעותי והיסטורי.

מבחינתי צעד ענק זה צעד שיש לו השפעה מאוד גדולה על האזרח הקטן.

אשמח לשמוע איך לדעתך ההסכם הזה ישנה את החיים שלך לטובה בצורה משמעותית.

מה גם שלדעה שלי לגבי ההסכם אין שום קשר לביבי.

עריכה:

44 דקות לפני, סלבה said:

מרכז כלכלי מהגדולים בעולם, עם צבא מהטובים בעולם שיכול להוות שותף אסטרטגי מול איראן השכנה, כוח איזורי עצום שמשפיע על עוד מדינות, שמנהל עכשיו יחסים רשמיים עם ישראל ופותח את שעריו לישראלים זה לא צעד ענק?

אגב, גם לעובדה שחלק מהדברים שרשמת מתקיימים כבר היום, פשוט לא בצורה רשמית, יש השפעה מבחינתי לאיך שאני שופט אותו.

אני חושב שההסכם עצמו הוא לא כזה הישג גדול, אלא צעד קטן(עם הרבה משמעות תודעתית) בתוך אסטרטגיה כללית ומעולה שניהלו פה לאורך השנים. הרי השת"פ עם המדינות הללו(לא רק איחוד האמירויות) מתקיים כבר שנים ונובע בעיקר משנאת המן, במקרה הזה איראן, ולא מאהבת המדינות הדי מחליאות הללו, אם לומר את האמת. אני מתחייס בעיקר לעריצות הדתית והשחיתות המאוד גבוהה שם. אז האם לתת את הקרדיט לביבי? לא יודע, אני נוטה לכן.

אבל בבקשה, בואו נפסיק את השקר הזה של שינוי המשוואה כשאין שום קשר בין ההסכם הזה להסכמים עם מצרים וירדן ואפשר גם לוותר על משפטים גרנדיוזיים כמו "צעד ענק" כשעוד לא נחתם שום דבר והאימפקט הוא בגדר ספקולציה.

7 hours ago, DoW said:

אני לא בטוח שזה נכון אם להאמין להצהרות של האמריקאים

1 hour ago, פנחס שוף said:

תגידו מה מצב זכויות האדם שם?

הם מלוכלכים כמו הקאטרים? או שזה עוד בסדר שם?

בוא נאמר שאם אתה גיי ישראלי מתל אביב ורוצה לנסוע לשם עם בן הזוג שלך, מומלץ לא להחזיק ידיים כמו שד' רוטשילד.

8 hours ago, מכביסט לעד said:

חחח בנט מוציא ספר "איך לנצח מגפה" :doh:

ת'כלס מה ההבדל בין זה לבין "מקום תחת השמש" של נתניהו משנות ה-80'?

חחחחח שלום תמורת שלום. זין בעין.

ביבי זורק מתחת לשטיח את כל כללי ההתנהלות התקינה, מערכת הביטחון ואת ביטחון המדינה עצמו.

https://www.ynet.co.il/article/rkZ0OtOMv

2 hours ago, Shlomix said:

ביבי זורק מתחת לשטיח את כל כללי ההתנהלות התקינה, מערכת הביטחון ואת ביטחון המדינה עצמו.

איך פוגע? אם יש לך הסכם מודעין עם מדינה שמפוצצת בכסף ומאוימת ע"י איראן יותר ממך? אם זה בסופו של דבר יביא לשרוול עד סעודיה ושיתוף פעולה אזורי נגד איראן ושאר ירקות זה משנה את המשחק במזרח התיכון. בנוסף מאמין שכל המדינות הערביות המתקדמות רק חיכו לראשונה שתעשה את המהלך עם ישראל ואין להן באמת יותר כוח להתעסק עם הפלסטינים ולהחרים את ישראל בגללם.

2 hours ago, Shlomix said:

חחח מה? שמת לב שזו ארה"ב שתספק להם נשק ולא אנחנו? אתה יודע שארה"ב מספקת נשק גם לערב הסעודית ומצרים למשל?

3 hours ago, Shlomix said:

חחחחחחח תשמע אתה הזיה, אם הייתי צריך להקביל אותך לדמות טלוויזיונית אתה היית ליביה סופרנו.

Screenshot_20200818-135621_Facebook.thumb.jpg.46b1244cbe53430f34a7a7093ddd0f52.jpg

2 hours ago, הנדון said:

איך פוגע? אם יש לך הסכם מודעין עם מדינה שמפוצצת בכסף ומאוימת ע"י איראן יותר ממך? אם זה בסופו של דבר יביא לשרוול עד סעודיה ושיתוף פעולה אזורי נגד איראן ושאר ירקות זה משנה את המשחק במזרח התיכון. בנוסף מאמין שכל המדינות הערביות המתקדמות רק חיכו לראשונה שתעשה את המהלך עם ישראל ואין להן באמת יותר כוח להתעסק עם הפלסטינים ולהחרים את ישראל בגללם.

2 hours ago, gilgil28 said:

חחח מה? שמת לב שזו ארה"ב שתספק להם נשק ולא אנחנו? אתה יודע שארה"ב מספקת נשק גם לערב הסעודית ומצרים למשל?

רואים שאפילו לא טרחתם לקרוא את הכתבה עד הסוף. כתוב שם בפירוט.

אז אתם אומרים שמערכת הביטחון מתנגדת בלי שום סיבה לאספקת נשק מתקדם?

ארה"ב מוכרת נשק לכל העולם, אבל היא לא מוכרת נשק מתקדם וחדשני למדינות ערב בלי אישור ישראלי הודות לקשרים הטובים שלנו עם הממשל ובעיקר עם הקונגרס שחוסם את המכירות האלו.

מטוס הF-35 מוגדר כנשק חדשני, ולכן הוא לא נמכר לערב הסעודית ולא למצרים. עכשיו איחוד האמירויות תקבל את המטוס ושתי המדינות האלו גם ירצו אותו, אולי עוד בעקבותיהן (ירדן?).

אין לי התנגדות עקרונית וייתכן שהאינטרסים המדיניים והאסטרטגיים גוברים על האינטרס הביטחוני הצר במקרה הזה, אבל למה ההליכה הזו מאחורי הגב של מערכת הביטחון?

גנץ מייצג את מערכת הביטחון בממשלה והוא לא קיבל שום הודעה על ההחלטה. גם לא הרמטכ"ל. בעיניי זה ביזיון מוחלט של דרך קבלת ההחלטות במדינה.

לגבי ההכחשה של ביבי, אין לי אפילו מה להגיב מעבר לזה שאני לא מאמין לו.

בקצת יותר פירוט, גנץ כבר הכחיש וסתר את ההודעה שלו, ובמקרה של סתירה אני לא מאמין לראש הממשלה הכי שקרן שהיה פה.