Jump to content

בחירות 2019 -פרק ב'

MaTa

Recommended Posts

9 דקות לפני, העמית הצהוב said:

יש לי ברירה?

למרות שתסכים שיש הבדל מהותי בין רמטכ"ל לאדם ציבורי שחשוד בשוחד והפרת אמונים

הוא לא חשוד, הוא מואשם, אבל אם אין חוקים למשחק בזמן המשחק אז אין חוקים.

4 דקות לפני, העמית הצהוב said:

אז תסביר לי מה ההבדל בין חוק כזה לחוק הצרפתי שרצו להעביר? אני לא מצליח למצוא את ההבדלים

1.החוק הצרפתי מונע חקירה נגד ראש ממשלה כל עוד הוא בתפקיד במטרה למנוע ממשפטנים ויועמשים לנצל את כוחם ולשנות סדרי עולם לפי האג'נדה הפוליטית שלהם אבל ברגע שהוא כבר לא ראש ממשלה הוא יעמוד לדין כמו כל אחד אחר.

2.כבר יש תאריך למשפט והחוק הצרפתי אפילו לא בתכנון.

3 דקות לפני, העמית הצהוב said:

אז שוב, איך ביבי הסכים לכזה חוק בשנת 2008?

ויש צורך להזכיר את הציטוט שלו על אולמרט? (משהו בסגנון של ראש ממשלה עם כתבי אישום לא יכול לשבת בתפקיד כי הוא סחיט או משהו כזה)

אתה קופץ מנושא לנושא. תתמקד כדי שהדיון יהיה רציני.

2 דקות לפני, JacK said:

הוא לא חשוד, הוא מואשם, אבל אם אין חוקים למשחק בזמן המשחק אז אין חוקים.

למה הכוונה? לא כ"כ הבנתי

1 דקה לפני, Darwin said:

1.החוק הצרפתי מונע חקירה נגד ראש ממשלה כל עוד הוא בתפקיד במטרה למנוע ממשפטנים ויועמשים לנצל את כוחם ולשנות סדרי עולם לפי האג'נדה הפוליטית שלהם אבל ברגע שהוא כבר לא ראש ממשלה הוא יעמוד לדין כמו כל אחד אחר.

2.כבר יש תאריך למשפט והחוק הצרפתי אפילו לא בתכנון.

כלומר, החוק רטרואקטיבי? כי הדיבור על החוק שעכשיו באוויר הוא גם רטרואקטיבי, מה שככל הנראה יוביל לבחירות בפעם הרביעית אלא אם יהיה איזה מרד בליכוד או משהו

Just now, העמית הצהוב said:

למה הכוונה? לא כ"כ הבנתי

כלומר, החוק רטרואקטיבי? כי הדיבור על החוק שעכשיו באוויר הוא גם רטרואקטיבי, מה שככל הנראה יוביל לבחירות בפעם הרביעית אלא אם יהיה איזה מרד בליכוד או משהו

אין חוק כזה מה אתה לא מבין? יש תאריך למשפט, תנו לו להישפט.

1 דקה לפני, Darwin said:

אין חוק כזה מה אתה לא מבין? יש תאריך למשפט, תנו לו להישפט.

אין קשר בין שני הדברים.

אם הליכוד היה מצליח לחוקק חוק צרפתי הם כבר היו עושים את זה, אבל הם לא.

בנוסף, היו דיבורים גם על חוקים שמבטלים את כל הסנקציות האלו שכרגע מעוגנות בחוק לעריקים, זה גם דמוקרטי? זה גם תקין פתאום כשזה עובד לטובת הליכוד?

1 דקה לפני, העמית הצהוב said:

תכווין אותי למה אתה רוצה בדיוק תשובה

דיברת על הרוטציה ואח"כ שאין לך ברירה לתמוך בחוק לא דמוקרטי ואח"כ על החוק הצרפתי. תתמקד בנושא וכשנסיים נעבור לנושא אחר

Just now, Darwin said:

דיברת על הרוטציה ואח"כ שאין לך ברירה לתמוך בחוק לא דמוקרטי ואח"כ על החוק הצרפתי. תתמקד בנושא וכשנסיים נעבור לנושא אחר

ככה, אתן לך את דעתי על כל הנושאים ואתה מוזמן להתייחס לאיזה מהם שתרצה, אני די נהנה מהדיון סך הכל:

1. רוטציה - אני מאוד הייתי רוצה לראות כאן אחדות בין שתי המפלגות. בבחירות הקודמות הוצע לליכוד להיות שניים ברוטציה (ובמקביל באה ההצעה של חצי שנה ראשונה ביבי מאיזשהי סיבה שאני לא מצליח להבין). הוא בחר שלא ללכת על זה.

2. תמיכה בחוק לא דמוקרטי - עשיתי שם שתי עריכות כי חשבתי שהייתי ברור, מן הסתם אי אפשר לתמוך בחוק כזה שרמטכ"לים לא יוכלו לכהן כראשי ממשלה כמו שכתבת. בעיני לתת לאדם שיש נגדו כתבי אישום באשמת מעשי שוחד והפרת אמונים (שלא עברו את המסלול של אדם רגיל, אלא דרך היועץ המשפטי וכל זה - שגם אותו ביבי מינה) זה בעייתי מאוד. אני לא מקבל את הטיעון של "רוב הציבור בחר בו" כי רוב הציבור לא בחר בו. נכון שהוא המפלגה הגדולה ביותר, אז מה? השיטה כאן היא פלרמנטרית.

3. החוק הצרפתי - אם לליכוד הייתה אופציה להעביר את החוק הצרפתי הם היו עושים את זה. אבל הם לא. כך גם דובר על חוק לעריקים אם יהיו בסיבוב הנוכחי, שברור לנו שזה גם לא יקרה. לכן אם הכנסת שתושבע בקרוב תחליט להעביר חוק כמו זה שמדברים עליו, שאדם עם כתבי אישום לא יוכל להתמודד לראשות ממשלה זה חוקי לחלוטין. אני אחזק את הטענה ואוסיף שביבי הצביע בעד חוק זהה בשנת 2008 כשהיה באופוזיציה. מה השתנה? פתאום הפרקליטות ובתי המשפט נהיו מושחתים? כולם נגד ביבי?

למה הכוונה? לא כ"כ הבנתי

לעשות עכשיו חקיקה פרסונלית נגד נתניהו רגע אחרי בחירות עם התמיכה הכי רחבה שמועמד כזה או אחר קיבל בהיסטוריה של המדינה כשאותו ציבור יודע על כל הטענות המשפטיות של נבחרם זה לשבור את המשחק.

שים לב להתבטאויות של שקד לדוגמה על תיקון חוק החסינות או החוק הצרפתי שגם אם  משהו יחוקק זה לא יתפוס על הכהונה של ביבי אלא אחריו כי מערכת המשפט כאן זקוקה לניעור עם ובלי קשר לנתניהו ולא משנים את חוקי המשחק בעיצומו.

רוצים חוק כזה? אהלן וסהלן, רק אחרי שתהיה פה ממשלה יציבה ומדובר על הבחירות הבאות ולא שהבחירות הבאות עוד חצי שנה ואין להם כוונה להרכיב ממשלה ביחד רק כדי להפיל את המנהיג שהימין בחר בצורה דמוקרטית, זה לשנות את כללי המשחק בזמן המשחק, וזה לא יעבור בשתיקה.

איך הדיבורים על איחוי הקרעים בחברה נהפכו למעשים של שיא השיאים של הפילוג.

שוב, רוצים לשחק מלוכלך? לא לבוא בתלונות כשזה ינשך אתכם בתחת.

Just now, JacK said:

לעשות עכשיו חקיקה פרסונלית נגד נתניהו רגע אחרי בחירות עם התמיכה הכי רחבה שמועמד כזה או אחר קיבל בהיסטוריה של המדינה כשאותו ציבור יודע על כל הטענות המשפטיות של נבחרם זה לשבור את המשחק.

שים לב להתבטאויות של שקד לדוגמה על תיקון חוק החסינות או החוק הצרפתי שגם אם  משהו יחוקק זה לא יתפוס על הכהונה של ביבי אלא אחריו כי מערכת המשפט כאן זקוקה לניעור עם ובלי קשר לנתניהו ולא משנים את חוקי המשחק בעיצומו.

רוצים חוק כזה? אהלן וסהלן, רק אחרי שתהיה פה ממשלה יציבה ומדובר על הבחירות הבאות ולא שהבחירות הבאות עוד חצי שנה ואין להם כוונה להרכיב ממשלה ביחד רק כדי להפיל את המנהיג שהימין בחר בצורה דמוקרטית, זה לשנות את כללי המשחק בזמן המשחק, וזה לא יעבור בשתיקה.

ראה מה כתבתי בסעיף 3 לדרווין.

בנוסף לכך, ביבי אמנם נבחר להוביל את "גוש הימין", אבל הם לא זכו לרוב בהסתכלות על שני הגושים. כרגע גם פורסם שליברמן יתמוך בהצעת חוק הזו (לא מאמין לו עדיין, וזה גם תהליך ארוך ומייגע... נחייה ונראה)

לגבי המשחק המלוכלך, זה הלא עובד ככה שרק אם תהיה ממשלה יציבה אז אפשר יהיה להעביר חוקים. החוק הצרפתי לא היה אמור להיות מוכל על נתניהו? החוק לטובת העריקים גם לא?

אגב, נאמר איפשהו שאם יעבור חוק כזה הוא יהיה רטרואקטיבי לכנסת הבאה, וכמו שכתבתי קודם לכן בתגובה כלשהי זה מקרב אותנו או למערכת בחירות רביעית או למרד בליכוד (שאני מאמין שהאופציה השנייה לא ריאלית בעליל)

18 דקות לפני, JacK said:

ג'ק זה אפילו לא הבחירות הבאות זה יכול לקרות עכשיו. כי מעבר ליריקה בפרצוף של מעל שני מיליון מצביעים מדובר עכשיו שליברמן ימליץ על גנץ  כך לגנץ יהיו 59 ממליצים ואז אדלשטיין יודח וימנו יו"ר כנסת אחר ותחל חקיקת החוק.

לאחר מכן ואחרי שביבי יודח יקרו שני דברים:

1.הציבור ישרוף את המדינה.

2.אחרי שביבי כבר לא מכשול לליברמן לא תהיה בעיה לו בעיה לחזור לימין וגנץ בכל מקרה לא יהיה רוה"מ ואז תהיה ממשלת ימין אחרת פי מיליון יותר קיצונית כי איך שלא תהפוך את זה ביבי תמיד נהג באחריות.

שבירת הכלים מצד אחד תוביל לשבירת כלים מצד שני ואז יתחילו עם חקיקות נגד בג"ץ, צינון רמטכלים ועיתונאים וכן הלאה וזאת תהיה הנורמה.

אבל כמו שאומרים, מי שגר בבית מזכוכית  שלא יזרוק אבנים.

זה בדיוק מה שאני מנסה להסביר לעמית, אתה עושה זאת יותר טוב.

כל ההתפלפלויות הקטנות האלה מעניינות את הביצה כשעושים תרגיל כזה אחרי הבחירות, זה לא יעבור בשקט בשום צורה.

תודו לגנץ על השיסוי והפילוג אחר כך.

14 דקות לפני, העמית הצהוב said:

ככה, אתן לך את דעתי על כל הנושאים ואתה מוזמן להתייחס לאיזה מהם שתרצה, אני די נהנה מהדיון סך הכל:

1. רוטציה - אני מאוד הייתי רוצה לראות כאן אחדות בין שתי המפלגות. בבחירות הקודמות הוצע לליכוד להיות שניים ברוטציה (ובמקביל באה ההצעה של חצי שנה ראשונה ביבי מאיזשהי סיבה שאני לא מצליח להבין). הוא בחר שלא ללכת על זה.

2. תמיכה בחוק לא דמוקרטי - עשיתי שם שתי עריכות כי חשבתי שהייתי ברור, מן הסתם אי אפשר לתמוך בחוק כזה שרמטכ"לים לא יוכלו לכהן כראשי ממשלה כמו שכתבת. בעיני לתת לאדם שיש נגדו כתבי אישום באשמת מעשי שוחד והפרת אמונים (שלא עברו את המסלול של אדם רגיל, אלא דרך היועץ המשפטי וכל זה - שגם אותו ביבי מינה) זה בעייתי מאוד. אני לא מקבל את הטיעון של "רוב הציבור בחר בו" כי רוב הציבור לא בחר בו. נכון שהוא המפלגה הגדולה ביותר, אז מה? השיטה כאן היא פלרמנטרית.

3. החוק הצרפתי - אם לליכוד הייתה אופציה להעביר את החוק הצרפתי הם היו עושים את זה. אבל הם לא. כך גם דובר על חוק לעריקים אם יהיו בסיבוב הנוכחי, שברור לנו שזה גם לא יקרה. לכן אם הכנסת שתושבע בקרוב תחליט להעביר חוק כמו זה שמדברים עליו, שאדם עם כתבי אישום לא יוכל להתמודד לראשות ממשלה זה חוקי לחלוטין. אני אחזק את הטענה ואוסיף שביבי הצביע בעד חוק זהה בשנת 2008 כשהיה באופוזיציה. מה השתנה? פתאום הפרקליטות ובתי המשפט נהיו מושחתים? כולם נגד ביבי?

1.הוא לא יכול להיות שני על פי החוק לכן צד אחד היה צריך להתפשר ולגמור עם הסיוט.

2.יחוקקו את פסקת ההתגברות ואז שנו את חוק הצינון לרמטכלים ל 15-20 שנה רטרואקטיבית וגם לעיתונאים וכן הלאה, אבל זה רק קצה המזלג.

3.החוק הצרפתי לא מונע העמדה לדין אלא איסור חקירת ראש ממשלה מכהן, אם ביבי כבר לא ראש ממשלה הוא ישפט כמו כל אחד אחר ובכל אופן זה לא רלוונטי כי כבר יש תאריך למשפט.

4 דקות לפני, Darwin said:

ג'ק זה אפילו לא הבחירות הבאות זה יכול לקרות עכשיו. כי מעבר ליריקה בפרצוף של מעל שני מיליון מצביעים מדובר עכשיו שליברמן ימליץ על גנץ  כך לגנץ יהיו 59 ממליצים ואז אדלשטיין יודח וימנו יו"ר כנסת אחר ותחל חקיקת החוק.

לאחר מכן ואחרי שביבי יודח יקרו שני דברים:

1.הציבור ישרוף את המדינה.

2.אחרי שביבי כבר לא מכשול לליברמן לא תהיה בעיה לו בעיה לחזור לימין וגנץ בכל מקרה לא יהיה רוה"מ אלא תהיה ממשלת ימין אחרת פי מיליון יותר קיצונית כי איך שלא תהפוך את זה ביבי תמיד נהג באחריות.

שבירת הכלים מצד אחד תוביל לשבירת כלים מצד שני ואז יתחילו עם חקיקות נגד בג"ץ, צינון רמטכלים ועיתונאים וכן הלאה וזאת תהיה הנורמה.

אבל כמו שאומרים, מי שגר בבית מזכוכית  שלא יזרוק אבנים.

אתם יכולים להסביר לי מה זה ישרוף את המדינה? מה זה הביטוי הזה?

1 דקה לפני, JacK said:

זה בדיוק מה שאני מנסה להסביר לעמית, אתה עושה זאת יותר טוב.

כל ההתפלפלויות הקטנות האלה מעניינות את הביצה כשעושים תרגיל כזה אחרי הבחירות, זה לא יעבור בשקט בשום צורה.

תודו לגנץ על השיסוי והפילוג אחר כך.

ג'ק,

מה זה אומר תרגיל כזה אחרי בחירות? מה ההבדל בין התרגיל הזה לניסיון לגנוב עריקים ולשנות חוק קיים לטובתם?

2 דקות לפני, Darwin said:

1.הוא לא יכול להיות שני על פי החוק לכן צד אחד היה צריך להתפשר ולגמור עם הסיוט.

2.יחוקקו את פסקת ההתגברות ואז שנו את חוק הצינון לרמטכלים ל 15-20 שנה רטרואקטיבית וגם לעיתונאים וכן הלאה, אבל זה רק קצה המזלג.

3.החוק הצרפתי לא מונע העמדה לדין אלא איסור חקירת ראש ממשלה מכהן, אם ביבי כבר לא ראש ממשלה הוא ישפט כמו כל אחד אחר ובכל אופן זה לא רלוונטי כי כבר יש תאריך למשפט.

1. הוא יכל להיות שני כשגנץ קיבל את המנדט ראשון, בבחירות הקודמות

2. לא הבנתי איך זה מתקשר למה שטענתי

3. אז הנה, גם החוק הצרפתי וגם החוק לעריקים אינו רטרואקטיבי אלא פרסונלי. יש הבדל למעשה?

1. הוא יכל להיות שני כשגנץ קיבל את המנדט ראשון, בבחירות הקודמות

2. לא הבנתי איך זה מתקשר למה שטענתי

3. אז הנה, גם החוק הצרפתי וגם החוק לעריקים אינו רטרואקטיבי אלא פרסונלי. יש הבדל למעשה?

1.הוא לא יכול להיות שני כי החוק מונע ממי שיש נגדו כתב אישום לכהן כשר ולכן מי שהיה צריך להתפשר זה גנץ.

2.בא לומר שהרוב כרגע הוא רוב פיקטיבי ומודולרי כי כולם יודעים שליברמן הוא ימין עם משהו אישי נגד נתניהו לכן אחרי א מגיע ב ואז פסקת התגברות, חוקי צינון וכן הלאה אבל רק נתתי דוגמה.

3.אישית אני מתנגד לחוק הצרפתי ואני יותר בעד ריסון היועמשים ובית המשפט (סלח לי שאני לא מוסיף ואוסיף גרשיים אני עושה עוד 20 דברים במקביל ) אבל בכל אופן הוא לא רטרואקטיבי כלומר בכל מצב הוא הולך להישפט.

3 דקות לפני, Darwin said:

1.הוא לא יכול להיות שני כי החוק מונע ממי שיש נגדו כתב אישום לכהן כשר ולכן מי שהיה צריך להתפשר זה גנץ.

2.בא לומר שהרוב כרגע הוא רוב פיקטיבי ומודולרי כי כולם יודעים שליברמן הוא ימין עם משהו אישי נגד נתניהו לכן אחרי א מגיע ב ואז פסקת התגברות, חוקי צינון וכן הלאה אבל רק נתתי דוגמה.

3.אישית אני מתנגד לחוק הצרפתי ואני יותר בעד ריסון היועמשים ובית המשפט (סלח לי שאני לא מוסיף ואוסיף גרשיים אני עושה עוד 20 דברים במקביל ) אבל בכל אופן הוא לא רטרואקטיבי כלומר בכל מצב הוא הולך להישפט.

1. שיהיה ח"כ עד אז, למיטב זכרוני זה מותר. תקן אותי אם אני טועה. וכשתהיה הרוטציה אז גנץ יהיה ח"כ. בזמן הזה גם ביבי יוכל לנהל את ענייניו המשפטיים בלי כאבי ראש ושקט יחסי ולהוכיח את חפותו.

2. כן, אני מסכים איתך שהגוש הזה של 62 הוא מאוד מפוצל בהרבה נושאים אבל מביע עמדה חד משמעית בנושא ביבי.

3. למה הכוונה בריסון היועמ"שים? איך יבוא לידי ביטוי?

12 hours ago, העמית הצהוב said:

אתם יכולים להסביר לי מה זה ישרוף את המדינה? מה זה הביטוי הזה?

ג'ק,

מה זה אומר תרגיל כזה אחרי בחירות? מה ההבדל בין התרגיל הזה לניסיון לגנוב עריקים ולשנות חוק קיים לטובתם?

אתה רוצה להיתמם בקשה, את כל מה שיכולתי להסביר הסברתי, אם עדיין לא הבנת אז כבר לא תבין.

אם הבנת ואתה לא מסכים זה גם בסדר.

אגב גם כחול לבן רצו להעביר עריקים מהליכוד אחרי הבחירות הקודמות וחשבו על חוקים, בתאכלס אף אחד לא עבר וגם לא יעבור אלא אם כן נצא לעוד מערכת בחירות אז זה לא רלוונטי.

להדיח את המנהיג שאני בחרתי בו מהאפשרות להתמודד כשהחוק כרגע מתיר לו זאת חציית קו אדום, לא הבנת לא הבנת.

3 דקות לפני, JacK said:

אתה רוצה להחתים בקשה, את כל מה שיכולתי להסביר הסברתי, אם עדיין לא הבנת אז כבר לא תבין.

אם הבנת ואתה לא מסכים זה גם בסדר.

אגב גם כחול לבן רצו להעביר עריקים מהליכוד אחרי הבחירות הקודמות וחשבו על חוקים, בתאכלס אף אחד לא עבר וגם לא יעבור אלא אם כן נצא לעוד מערכת בחירות אז זה לא רלוונטי.

להדיח את המנהיג שאני בחרתי בו מהאפשרות להתמודד כשהחוק כרגע מתיר לו זאת חציית קו אדום, לא הבנת לא הבנת.

יש לך מקור למה שהדגשתי? אני שואל בכנות כי אני לא זוכר משהו כזה.

ותיראה, זה ברור שאנחנו לא מסכימים, אבל איך שאני רואה את הדברים זה נראה שכשמדובר בחוקים שבאים לטובת הליכוד ונגד רצון הבוחר של הגוש השני הכל כשר ותקין (כשהדוגמה הבולטת לכך היא שינוי חוק העריקים).

אבל כשבאים לחוקק חוק כזה או אחר שפועל בסופו של יום נגד הליכוד אז הגיע קץ הדמוקרטיה.

הדברים היחידים שאנחנו יכולים להסכים עליו זה שאנחנו לא מסכימים, ושדי נשבר הזין מהמערכת הפוליטית הזאת

פורסם בישראל היום.

"

קצת יותר מ-60 שעות נותרו לבני גנץ עד שפוקע המנדט שקיבל מנשיא המדינה להרכבת ממשלה, ובסביבתו עושים הכל כדי להשביע ממשלה עוד השבוע. כעת מנסים בכחול לבן לגייס שני חברי כנסת שיערקו מהליכוד וככה להשיג רוב לממשלת מיעוט בלי צורך בתמיכת חברי הכנסת הערבים. 

ח"כ דוד ביטן אמר בראיון לשרון גל בגלי ישראל שהוא יודע על ניסיונות גיוס כאלה: "מדובר בחברת כנסת אחת שאיתה דיברו ועוד חבר או חברת כנסת שמנסים לגייס חוץ ממנה". על פי דיווחים ברשת, חברת הכנסת שעמה נוהלו המגעים היא קרן ברק, אך היא אמרה שבכחול לבן מעולם לא פנו אליה ואיש לא דיבר איתה על כך: "מדובר בניסיון של כחול לבן לסכסך בתוך הליכוד"."

ישראל היום + דוד ביטן + ההכחשה של קרן ברק , ידיעה קצת לא אמינה . בכל אופן שתי הצדדים משחקים משחק מסריח , אני גם לא מכחיש ומודה ש2 הצדדים יוצרים פילוג ..

ההרגשה שאתה מרגיש עכשיו שבא לך לשרוף את המדינה זה בדיוק מה שאני הרגשתי לגבי חוק החסינות  וכו' .

מה שעוד יותר שורף לי בנשמה זה שכביכול הציבור שאני חלק ממנו הוא זה שתומך בביבי, ( המזרחי , המסורתי ) 

אם זה היה הפוך ותושבי הרצליה והוד השרון לצורך העניין היו תומכיו העיקריים זה היה הרבה פחות מפריע לי.

13 דקות לפני, JacK said:

פורסם בישראל היום.

"

קצת יותר מ-60 שעות נותרו לבני גנץ עד שפוקע המנדט שקיבל מנשיא המדינה להרכבת ממשלה, ובסביבתו עושים הכל כדי להשביע ממשלה עוד השבוע. כעת מנסים בכחול לבן לגייס שני חברי כנסת שיערקו מהליכוד וככה להשיג רוב לממשלת מיעוט בלי צורך בתמיכת חברי הכנסת הערבים. 

ח"כ דוד ביטן אמר בראיון לשרון גל בגלי ישראל שהוא יודע על ניסיונות גיוס כאלה: "מדובר בחברת כנסת אחת שאיתה דיברו ועוד חבר או חברת כנסת שמנסים לגייס חוץ ממנה". על פי דיווחים ברשת, חברת הכנסת שעמה נוהלו המגעים היא קרן ברק, אך היא אמרה שבכחול לבן מעולם לא פנו אליה ואיש לא דיבר איתה על כך: "מדובר בניסיון של כחול לבן לסכסך בתוך הליכוד"."

אבל היכן כתוב על שינוי החוק? זה מה שהדגשתי

16 hours ago, JacK said:

אני לא מכליל את נציגי הערבים כציבור ישראלי מצטער, אין לי אליהם שום שייכות ולהם אין למדינה, 

ציינו זמן ומקום בהיסטוריה שאליו אפשר לשייך את האמירה (רמז: לא ישראל 2020).