Jump to content

בחירות 2019 -פרק ב'

MaTa

Recommended Posts

5 hours ago, hairy2hell said:

תיק לא נותן לך כלום ללא כח בכנסת. אתה לא יכול להעביר שום רפורמה, שום תוכנית גדולה, שום דבר דבר שדורש שינוי, בלי לחץ קואליציוני. ואתה לא יכול להפעיל לחץ כזה בלי מפלגה בכנסת.
להיות שר חיצוני ללא מפלגה בסך הכל הופך אותך להיות פקיד של המפלגה שמינתה אותך, כשיש מעליך תמיד את צל הפיטורין אם לא תקשיב למה שאומרים לך לעשות, ואין לך שום יכולת לאיים במשהו חזרה.

אם פייגלין חושב שאין לו סיכוי לעבור את אחוז החסימה, שיפרוש. אם הוא חושב שיש לו סיכוי, שישאר.

אם הוא חושב שיש לו סיכוי, אבל פורש בשביל תפקיד שר ללא כח קואליציוני, אז הוא מוכר את המצביעים שלו בשביל נטו כסא. זה הכל.

(וזה נכון אגב גם לכל פוליטיקאי אחר, וזה גם מה שאמרתי בבחירות הקודמות על אורלי לוי כשהיה שמועות שגנץ הציע לה תפקידה שרה בשביל שתפרוש ותתמוך בו)

בשביל זה יש משא ומתן לדברים האלה, מחפשים התחייבות מקדימה, ואם לא יעמדו בה אז זה לא יהיה ככה.

לפייגלין יש הרבה מאוד חסרונות, אחד מהם הוא לא דאגה לכיסא.

5 hours ago, סלבה said:

בשביל זה יש משא ומתן לדברים האלה, מחפשים התחייבות מקדימה, ואם לא יעמדו בה אז זה לא יהיה ככה.

לפייגלין יש הרבה מאוד חסרונות, אחד מהם הוא לא דאגה לכיסא.

מה המו״מ נותן, אם אין יכולת לחייב שהוא יתקיים?

נגיד שהמטרה שלו זה הקנאביס. זה הרי לא החלטה של שר כזה או אחר, אלא צריך לשנות את החוק. כלומר צריך שמישהו יגיש הצעת חוק לזה, שזה כבר אומר שזה לא יהיה בניסוח שפייגלין רוצה, אבל זה שטויות. עכשיו נגיד שימינה (סתם לצורך הדיון) מתנגדים לזה ואומרים שיצביעו נגד. עכשיו מה זה נותן המו״מ עם ביבי? לפייגלין לא יהיה שום כח ביד. לצד השני יש עם מה ללחוץ, ולפייגלין לא. 

לוותר על מפלגה בשביל כסא ללא מפלגה זה לחלוטין כיסאולוגיה.

מדהים שממשיכים להאמין לביבי.

כמעט אין הבטחה שהוא לא הפר, לא משנה מה הסיבה.

אי אפשר להאמין לו, ופוליטיקאים מנוסים ממשיכים להאמין לו. למה?!

אגב, זה בכלל חוקי ההסכם שלהם?

לפי השמועות הם סיכמו שהליכוד יכסו את החובות של זהות. אני לא בטוח שזה מותר.

(יש מצב שגם ההבטחה למינוי לשר תמורת פרישה זה לא חוקי, אבל אני לא בטוח. אני זוכר במעורפל שהיה סיפור עם זה עם איזה ראש עיר כלשהו, אבל אני לא הצלחתי למצוא על מה מדובר)

3 דקות לפני, hairy2hell said:

אגב, זה בכלל חוקי ההסכם שלהם?

לפי השמועות הם סיכמו שהליכוד יכסו את החובות של זהות. אני לא בטוח שזה מותר.

(יש מצב שגם ההבטחה למינוי לשר תמורת פרישה זה לא חוקי, אבל אני לא בטוח. אני זוכר במעורפל שהיה סיפור עם זה עם איזה ראש עיר כלשהו, אבל אני לא הצלחתי למצוא על מה מדובר)

אולי אם זהות "יתאחדו" עם הליכוד הם יכולים לסגור את החוב שלה. 

1 דקה לפני, הנדון said:

אולי אם זהות "יתאחדו" עם הליכוד הם יכולים לסגור את החוב שלה. 

יתאחדו מבחינה פורמלית, או מבחינה פרקטית?

כי פרקטית אי אפשר, הרשימות הרי נסגרו. 

רשמית אני גם לא בטוח, אבל לא יודע. עברתי קצת על חוק המפלגות, ומהמעט שאני מצליח להבין (לא מומחה בתחום, מן הסתם), אין אפשרות למפלגות להתאחד. אפשר להקים מפלגה חדשה שתכלול את כולם, ולסגור את המפלגות הקודמות, אבל אי אפשר להתאחד. (ושוב מסייג שאני לא טוב בלפענח את החוק).

On 28.8.2019 at 15:27, חןחן said:

שמעתי גם ימנים וגם שמאלנים שלא יודעים למי או רוצים בכלל להצביע. 

הדעות שלי קרובות יותר לליברמן (ימין וחילוני) אבל הוא עוד פוליטיקאי ולא בא לי להצביע לו 

הסיכוי היחידי לממשלה חילונית זה כחול לבן וליברמן חזקים.

3 hours ago, hairy2hell said:

לוותר על מפלגה בשביל כסא ללא מפלגה זה לחלוטין כיסאולוגיה.

בהנחה שמאמינים שהמפלגה תעבור את אחוז החסימה. כרגע המצב נראה לא טוב מבחינת זהות, ופייגלין מבין את זה מצוין. כששתי האופציות הן או לרוץ לבד ולנסות להיכנס לכנסת כנגד כל הסיכויים, כשכישלון נוסף בסיכוי גבוה ירסק את המפלגה, או להצטרף לביבי במהלך שגם כן מסכן את עתיד המפלגה, אך לפחות נותן סיכוי להשפיע מבפנים, אני יכול להבין למה הוא החליט ללכת על ההסכם.

יש מעט מאוד פוליטיקאים שאני יכול להגיד עליהם שהם לא חושבים על הכיסא. פייגלין, בטח לאור העבר שלו, הוא לחלוטין אחד מהם.

כמה נאיבי בן אדם צריך להיות כדי לקבל הבטחה מביבי כשאין לו שום leverage?

ביבי עשה לו חתיכת וידוא הריגה, אני לא מאמין שהוא נפל בזה.

14 דקות לפני, עמית7 said:

בהנחה שמאמינים שהמפלגה תעבור את אחוז החסימה. כרגע המצב נראה לא טוב מבחינת זהות, ופייגלין מבין את זה מצוין. כששתי האופציות הן או לרוץ לבד ולנסות להיכנס לכנסת כנגד כל הסיכויים, כשכישלון נוסף בסיכוי גבוה ירסק את המפלגה, או להצטרף לביבי במהלך שגם כן מסכן את עתיד המפלגה, אך לפחות נותן סיכוי להשפיע מבפנים, אני יכול להבין למה הוא החליט ללכת על ההסכם.

יש מעט מאוד פוליטיקאים שאני יכול להגיד עליהם שהם לא חושבים על הכיסא. פייגלין, בטח לאור העבר שלו, הוא לחלוטין אחד מהם.

שוב, אם הוא מאמין שאין להם סיכוי, שיפרוש גם ככה. אבל הוא בכל מקום טען שהם הולכים לעבור. רק לפני יומיים הוא הסביר שהוא כאן כדי להשאר ולהכנס לכנסת. הוא גייס בשביל זה כסף מתומכים, כדי לכסות את חובות המפלגה ולהמשיך לרוץ. 

זה יפה להגיד שהוא לא חושב על הכסא לאור העבר שלו, אבל לאור ההווה - זה מאוד נראה ככה.

הוא כל מקום דיבר שזהות זה לא רק הוא, אלא הרשימה כולה, הדעות שלו לא ישפיעו על כולם וההחלטות יתקבלו יחד, והחשיבות של הגיוון של כל הרשימה. פתאום ברגע שהוא מקבל כסא - הגיוון הזה יכול להזרק לפח, הקול שלו יהיה היחיד שמשמעותי, ולמי אכפת מהרשימה.

גם הטענה הייתה שגלעד אלפר הוא המועמד שלהם לתפקיד הכלכלי הבכיר, כי יותר חשוב האידיאולוגיה מאשר התפקיד, לא?

איפה הוא? למה זה פייגלין מקבל את הכסא?

14 דקות לפני, עמית7 said:

אם הוא לא יילחם על הכיסא הוא יתפטר, ולביבי לא אכפת שהוא יתפטר. זה לא שהוא צריך אותו בשביל רוב בממשלה.

ההסכם הזה לא שווה את הנייר שנכתב עליו, ביבי לא יקדם שום דבר שלא היה מקדם בלי קשר להסכם. מה גורם לכם לחשוב שעכשיו פתאום הוא יתחיל לעמוד במילה שלו? הליכוד גם אמר שלא יקדם חסינות.

43 דקות לפני, hairy2hell said:

שוב, אם הוא מאמין שאין להם סיכוי, שיפרוש גם ככה. אבל הוא בכל מקום טען שהם הולכים לעבור. רק לפני יומיים הוא הסביר שהוא כאן כדי להשאר ולהכנס לכנסת. הוא גייס בשביל זה כסף מתומכים, כדי לכסות את חובות המפלגה ולהמשיך לרוץ. 

זה יפה להגיד שהוא לא חושב על הכסא לאור העבר שלו, אבל לאור ההווה - זה מאוד נראה ככה.

הוא כל מקום דיבר שזהות זה לא רק הוא, אלא הרשימה כולה, הדעות שלו לא ישפיעו על כולם וההחלטות יתקבלו יחד, והחשיבות של הגיוון של כל הרשימה. פתאום ברגע שהוא מקבל כסא - הגיוון הזה יכול להזרק לפח, הקול שלו יהיה היחיד שמשמעותי, ולמי אכפת מהרשימה.

גם הטענה הייתה שגלעד אלפר הוא המועמד שלהם לתפקיד הכלכלי הבכיר, כי יותר חשוב האידיאולוגיה מאשר התפקיד, לא?

פעם ראית מישהו שרץ לכנסת וטען שהוא לא עובר? רק בבחירות האחרונות היו את אורן חזן וסמיון שפמפמו בכל מקום איך הם הולכים להיות הפתעת הבחירות וקיבלו יחד פחות מ30 אלף קולות. אם יו"ר המפלגה יטען שאין סיכוי להיכנס, למה שמישהו יצביע להם?

וכן, גם עכשיו הוא אומר שזהות זה לא רק הוא. עובדה שאת ההחלטה יקבלו כלל המתפקדים ולא הוא. כלומר, ההסכם עדיין לא אושר, פייגלין יצטרך לקבל הסכמה של רוב המתפקדים. אם הוא חושב שהסיכוי שלו לעבור את אחוז החסימה לא גבוה, אז כן, הגיוני מאוד שהוא יעדיף לקבל כיסא אחד על אפס, מה לעשות. גם אם היה מקבל 4 מנדטים עדיין לא כל הרשימה הייתה נכנסת, אז עדיין הוא זורק את הגיוון לפח? בחייאת, קצת היגיון.

גלעד אלפר היה המועמד שלהם לתיק האוצר. מאוד לא סביר שזה התיק שפייגלין יקבל.

42 דקות לפני, Omer said:

אם הוא לא יילחם על הכיסא הוא יתפטר, ולביבי לא אכפת שהוא יתפטר. זה לא שהוא צריך אותו בשביל רוב בממשלה.

ההסכם הזה לא שווה את הנייר שנכתב עליו, ביבי לא יקדם שום דבר שלא היה מקדם בלי קשר להסכם. מה גורם לכם לחשוב שעכשיו פתאום הוא יתחיל לעמוד במילה שלו? הליכוד גם אמר שלא יקדם חסינות.

אני לא יודע מה יקרה בפועל וברור שהכוח בידיים של ביבי ולא של פייגלין. אבל, כאמור, אם בזהות מאמינים שהסיכויים לעבור את אחוז החסימה לרעתם, אני לגמרי יכול להבין את הניסיון הזה כן להשפיע מתוך הממשלה.

2 hours ago, hairy2hell said:

יתאחדו מבחינה פורמלית, או מבחינה פרקטית?

כי פרקטית אי אפשר, הרשימות הרי נסגרו. 

רשמית אני גם לא בטוח, אבל לא יודע. עברתי קצת על חוק המפלגות, ומהמעט שאני מצליח להבין (לא מומחה בתחום, מן הסתם), אין אפשרות למפלגות להתאחד. אפשר להקים מפלגה חדשה שתכלול את כולם, ולסגור את המפלגות הקודמות, אבל אי אפשר להתאחד. (ושוב מסייג שאני לא טוב בלפענח את החוק).

קשה לי להאמין שזה לא חוקי. גם בכתבה שהבאת מדובר על דילים שלא הובאו לידיעת הציבור, הפעם הציבור מודע.

מבחינה מוסרית אני לא מוצא בזה בעיה. אני חושב.

3 דקות לפני, עמית7 said:

פעם ראית מישהו שרץ לכנסת וטוען שהוא לא עובר? רק בבחירות האחרונות היו את אורן חזן וסמיון שפמפמו בכל מקום איך הם הולכים להיות הפתעת הבחירות וקיבלו יחד פחות מ30 אלף קולות. אם יו"ר המפלגה יטען שאין סיכוי להיכנס, למה שמישהו יצביע להם?

וכן, גם עכשיו הוא אומר שזהות זה לא רק הוא. עובדה שאת ההחלטה יקבלו כלל המתפקדים ולא הוא. כלומר, ההסכם עדיין לא אושר, פייגלין יצטרך לקבל הסכמה של רוב המתפקדים. אם הוא חושב שהסיכוי שלו לעבור את אחוז החסימה לא גבוה, אז כן, הגיוני מאוד שהוא יעדיף לקבל כיסא אחד על אפס, מה לעשות. גם אם היה מקבל 4 מנדטים עדיין לא כל הרשימה הייתה נכנסת, אז עדיין הוא זורק את הגיוון לפח? בחייאת, קצת היגיון.

גלעד אלפר היה המועמד שלהם לתיק האוצר. מאוד לא סביר שזה התיק שפייגלין יקבל.

אני לא יודע מה יקרה בפועל וברור שהכוח בידיים של ביבי ולא של פייגלין. אבל, כאמור, אם בזהות מאמינים שהסיכויים לעבור את אחוז החסימה לרעתם, אני לגמרי יכול להבין את הניסיון הזה כן להשפיע מתוך הממשלה.

הבעיה היא שאתה בעיקר מחזק את התדמית שלך כאדם ש-30 שנה בפוליטיקה ועדיין לא מבין איך פוליטיקה עובדת.

1 hour ago, hairy2hell said:

למען ההגינות, אני מאמין לפייגלין. 30 שנה בפוליטיקה שהוא לא קיבל החלטה אחת שהיתה חכמה פוליטית חוץ מהקמפיין המשיחי של זהות, ועכשיו הוא נוהג בדיוק כפי שתמיד נהג: הולך על דבר חסר סיכוי שיש סיכוי סביר שיגרום לו להיראות בדיחה.

7 דקות לפני, עמית7 said:

אולי ואולי לא. אחרי הבחירות נהיה חכמים יותר.

עמית, עצם פירוט הסעיפים שהליכוד מתחייב אליהם כביכול זה מה שבעיניי הכי צועק שזה בולשיט. ביבי צריך לנהל ממשלה, לרצות 61 חברי כנסת. הוא לא הולך להילחם על שום דבר בשביל שר שיכול להתפטר בלי שזה ישפיע על יציבות הממשלה. זה לא בתחתית סדר העדיפויות, זה בכלל לא נמצא בסדר העדיפויות. להיפך, כמה שיותר סעיפים - ככה יש יותר סיכוי שפייגלין ייראה רע אם הם לא יתממשו (כששוב, זה לא תלוי בפייגלין בכלל אם הם יתממשו). ואז או שיתפטר, או שיתחילו לדבר על כמה שהוא שומר על הכיסא בתור בובה של ביבי. מבחינתו של ביבי זה ווין-ווין. אם משהו יקרה, תהיה בטוח שאת הקרדיט הוא ידאג שיקבלו בובות שלו כמו אוחנה, או בכלל כל חבר כנסת אחר מהליכוד. שמן הסתם הם ולא פייגלין יהיו רשומים על הצעת החוק.

לי זה נראה כמו התאבדות פוליטית של בן אדם שגם ככה שנים נחשב ליצן. הוא הצליח לשקם את התדמית שלו בשנה האחרונה, ועכשיו ביבי במקום לתת לו דקות בגארבג׳ טיים זורק אותו להרכב במשחק נגד מנצ׳סטר סיטי. מה שהוא עושה לפייגלין פה גובל בסבוטאז׳.

לא קראתי את פירוט הסעיפים, אבל גם אני וגם אתה רואים את המתרחש מהצד ולא יודעים מה באמת נסגר ביניהם, מה יהיו השיקולים של ביבי וכמה הוא ייתן לפייגלין לעבוד. כמו שכבר אמרתי, על פניו נראה שהכוח בידיים של ביבי, ועם זאת אני יכול להבין את ההחלטה של פייגלין (ראה ציטוט שלי מלפני כמה הודעות) ולא הייתי פוסל אפשרות שהוא כן יצליח לשנות דברים. עוד לפני שנכנס לממשלה הוא כבר שינה לגמרי את השיח, נראה מה הוא יצליח לעשות כשר תחת המגבלות.

1 hour ago, עמית7 said:

כששתי האופציות הן או לרוץ לבד ולנסות להיכנס לכנסת כנגד כל הסיכויים, כשכישלון נוסף בסיכוי גבוה ירסק את המפלגה, או להצטרף לביבי במהלך שגם כן מסכן את עתיד המפלגה, אך לפחות נותן סיכוי להשפיע מבפנים, אני יכול להבין למה הוא החליט ללכת על ההסכם.

44 דקות לפני, Omer said:

קשה לי להאמין שזה לא חוקי. גם בכתבה שהבאת מדובר על דילים שלא הובאו לידיעת הציבור, הפעם הציבור מודע.

מבחינה מוסרית אני לא מוצא בזה בעיה. אני חושב.

העניין אצל פרומר לא היה חוסר פרסום ההסכמים. כאילו, גם זה, אבל לא רק. 

הוא הואשם גם במתן שוחד בחירות, וגם בחוסר פרסום הסכמים. 

זה שעושים את זה בגלוי לא הופך את זה ליותר חוקי. 

1 hour ago, hairy2hell said:

העניין אצל פרומר לא היה חוסר פרסום ההסכמים. כאילו, גם זה, אבל לא רק. 

הוא הואשם גם במתן שוחד בחירות, וגם בחוסר פרסום הסכמים. 

זה שעושים את זה בגלוי לא הופך את זה ליותר חוקי. 

שמע, יש לביבי עורכי דין שאמורים להבין משהו. זה שהוא ניסה להיות מושחת בסתר וגילו זה דבר אחד, אבל אני ממש אתפלא אם בגדול הוא סגר דיל לא חוקי ופרסם אותו ככה עכשיו. אלא אם זה משהו שאמור לעבור אישור ואז יש סיכוי שיפסלו, ואז אולי. אחרת? בוא נגיד שדווקא בגלל כתבי האישום אני בטוח שביבי ישמח לפרסם כל עניין חוקי פה. הוא לא יקבור לעצמו בור גדול יותר בשביל רווח של מנדט (כי קחו בחשבון שלא כל מי שהתכוון להצביע זהות יצביע ליכוד, או יצביע ימין, או יצביע בכלל). האקט הזה הוא נטו אקט של זהירות של ביבי, משהו שתמיד אפיין אותו מבחינה פוליטית. הוא אולי הסתבך מחוץ לעין הציבורית, ואז זה הגיע לעין הציבורית, אבל הוא לא אידיוט. קשה לי להאמין שהוא יחמיר את זה עכשיו. וכמו שאמרתי, זה הכל out in the open. ככה שבמקרה הכי גרוע מבחינתו לא יאשרו. לא יודע אם באמת אפשר להעמיד את המפלגה שלו לדין על דבר שועדת בחירות אישרה.

לגבי חוסר פרסום - זה בדיוק העניין, לא? זאת ההונאה. הליכוד פרסם. אני מנחש שבין היתר בגלל התיקים של ביבי, שילוב זה ושל האגו של פייגלין שרצה להראות משהו (אפילו אם זה ישחק לרעתו בסוף, כי כי הבן אדם לא פוליטיקאי ולא מסוגל לראות צעד אחד קדימה, שלא לדבר על שני צעדים).

10 דקות לפני, Omer said:

שמע, יש לביבי עורכי דין שאמורים להבין משהו. זה שהוא ניסה להיות מושחת בסתר וגילו זה דבר אחד, אבל אני ממש אתפלא אם בגדול הוא סגר דיל לא חוקי ופרסם אותו ככה עכשיו. אלא אם זה משהו שאמור לעבור אישור ואז יש סיכוי שיפסלו, ואז אולי. אחרת? בוא נגיד שדווקא בגלל כתבי האישום אני בטוח שביבי ישמח לפרסם כל עניין חוקי פה. הוא לא יקבור לעצמו בור גדול יותר בשביל רווח של מנדט (כי קחו בחשבון שלא כל מי שהתכוון להצביע זהות יצביע ליכוד, או יצביע ימין, או יצביע בכלל). האקט הזה הוא נטו אקט של זהירות של ביבי, משהו שתמיד אפיין אותו מבחינה פוליטית. הוא אולי הסתבך מחוץ לעין הציבורית, ואז זה הגיע לעין הציבורית, אבל הוא לא אידיוט. קשה לי להאמין שהוא יחמיר את זה עכשיו. וכמו שאמרתי, זה הכל out in the open. ככה שבמקרה הכי גרוע מבחינתו לא יאשרו. לא יודע אם באמת אפשר להעמיד את המפלגה שלו לדין על דבר שועדת בחירות אישרה.

לגבי חוסר פרסום - זה בדיוק העניין, לא? זאת ההונאה. הליכוד פרסם. אני מנחש שבין היתר בגלל התיקים של ביבי, שילוב זה ושל האגו של פייגלין שרצה להראות משהו (אפילו אם זה ישחק לרעתו בסוף, כי כי הבן אדם לא פוליטיקאי ולא מסוגל לראות צעד אחד קדימה, שלא לדבר על שני צעדים).

אבל לא מדובר בהונאה, אלא בשוחד.

להציע למישהו הכנסה תמורת זה שיסיר את המועמדות שלו זה לא חוקי. הבטחה למשהו ששווה כסף לצד השני זה כמו הבטחה לכסף.

ולא, לא נראה לי שזה משהו שמזיז לביבי. זה שוחד ׳קטן׳, ואת רוב הציבור זה לא ממש מעניין. זה כמו שתשאל את רוב הציבור על החמגשיות או על הסיגרים, והתגובה של רוב האנשים תהיה ׳נו באמת...׳.