Jump to content

הדרום של אמריקה ע"ש החתול הצהוב

I promise

Recommended Posts

אני מטייל כבר 5 חודשים, כרגע במקסיקו. כמובן שזה משתנה אבל בממוצע ברמת חיים סבירה החישוב של 10 אלף לחודש הוא די נכון.!

אם יש לך שאלות ספציפיות אשמח לענות

כן תנו בחוויות מהטיול הגדול שנשמע קצת

זה לא היה לי בטיול כי לא היה קיים אז, אבל נכון ללפני שנתיים - תוריד טינדר בלימה, אטרקציה בפני עצמה.

הן גם לא פרואניות קלאסיות, הרבה עשירות שנראות מדהים.

אני מטייל כבר 5 חודשים, כרגע במקסיקו. כמובן שזה משתנה אבל בממוצע ברמת חיים סבירה החישוב של 10 אלף לחודש הוא די נכון.!

אם יש לך שאלות ספציפיות אשמח לענות

המלצות ללכת לא למקומות הבנאלים שכולם הולכים ומעלים את אותם תמונות ?

המלצות ללכת לא למקומות הבנאלים שכולם הולכים ומעלים את אותם תמונות ?

אל תחשוב אף פעם על התמונות ואינסטגרם וכאלה. רעה חולה של הדור החדש. לצלם זה מעולה, אם יש לך מצלמה טובה (זה פלוס בטיול, גם מצלמות כיס לרוב טובות מסמארטפון ואפשר לתפוס דברים מדהימים) אז בכלל, אבל זה בונוס ולא לפי זה בוחרים יעד.

בברזיל יש לך עולם שלם שישראלים מוותרים עליו לרוב, תחקור עליה לאורכה ולרוחבה מעבר למה שאני כותב, בדגש על בירור עונות כי זו מדינה גדולה עם אקלימים שונים ותקופות שונות. בטיול הייתי שם כמעט שלושה חודשים וביקרתי במדינה לתקופות קצרות יותר עוד כמה פעמים, אז זה הרבה ולא תוכל הכל, אבל בכל אופן יש המון לראות ולעשות:

הדרום, איזורי פורטו אלגרה (תנסה לתפוס משחק של גרמיו), סרה גאוצ'ה וקנאלה, עם הרים משוגעים, בשר מעולה ואחלה יין. צפונית לשם יש את קוריטיבה שזו עיר יפה ממש עם אחלה חיי לילה ולא רחוק ממנה יש את וילה ולהה שזה פארק עם סלעים ומצוקים מיוחדים. קוריטיבה זה גם על הדרך לאיליה דו מל שנחמד, אבל אם תשאל אותי כל עוד יש לך זמן קצוב אלה יעדים שיותר הייתי נוטה לדלג עליהם.

מבין האיים אל תוותר, בחיים, גם אם זה אומר להוריד כל מיני איליה גראנדה למיניהם, על איליה בלה - האי הכי גדול, הכי יפה, הכי חזק בברזיל. מקום מושלם שמשלב את החופים הכי יפים במדינה יחד עם טרקים יומיים של מפלים והרים בדרך לחופים נסתרים, אין נקודה באי שהיא לא יפה. המינוסים העיקריים הם מחירים יקרים יחסית והתניידות, האי עצום ובנוי ככה שהאיזור שבו עדיף לישון אמנם הכי חי ותיירותי (אל תצפה לחיי לילה מטורפים אחרי 12, מקום רגוע, במקסימום תמצא מקומות של הופעות שפתוחים עד איזור 2) אבל החופים בו פחות טובים לרחצה ובשביל להגיע לאיזור של חופי רחצה עדיפים צריך ללכת 20-25 דקות (הליכה יפה על טיילת עם אחלה מסעדות אבל כשחם באסה) או לקחת מונית (יש גם אופציה של שכירת אופניים, זה נחמד אבל ליום-יומיים), החופים הממש שווים הם דרך סוכנויות שמסיעות אותך דרך היערות בהרים לצד השני של האי במשך שעתיים (פראיה דה קסטיאנוס, רצועת חוף עצומה שמתחבאת מאחורי הרים, עם איים קטנים ממול ומפל גדול ליד, מטורף) או מצריכים טרק רגוע של 4-6 שעות שצריך להגיע במונית לנקודת ההתחלה. הייתי שם שלושה שבועות, מהטובים שהיו לי.

כדי להגיע לאיליה בלה צריך להגיע לסאו סבסטיאו, ומשם יש אופציה שאני ממש אהבתי לנסוע באוטובוסים דרך עיירות דייגים וגלישה שיש באיזור ולישון כל לילה במקום אחר. חוויה מדהימה, מקומות קטנים וממש יפים, גם זה תלוי זמן.

פלוריפה אני מעריך שתעשה, מקום נחמד ל-3-4 ימים, אבל ההיילייט האמיתי באיזור זה אורוביסי. 4 שעות באוטובוס ואתה מגיע לאחד המקומות הכי יפים בברזיל, עם כמות מפגרת של מפלים וצמחייה. אפשר גם ברכב אם אתה בקבוצה. אני לא יכול להמליץ ספציפית על מסלולים שם, תראה מה אתה מעדיף כי יש מבחר עצום (זה בסמוך לפארק ענק ויפה לאללה שרק בו יש עשרות מסלולים, יש מסלולי סוסים ליד אגם, יש מסלול שבו אתה הולך על נחל בעקבות שבעה מפלים, ועוד).

מבין היעדים המוכרים תלך פשוט אחרי החבר'ה שהכי תתחבר אליהם, הרוב בערך אותו עיקרון. על מורו אל תוותר, אבל קח בחשבון שהרבה יותר כיף שם כשיחסית רגוע מבחינת כמות אנשים, אחרת רק חוף 4 סביל בשגרה.

עשיתי קרנבלים בסלבדור, רסיפה וריו. אם להמליץ לך על אחד אז רסיפה, אווירה שונה ואותנטית יותר ובלי שום קשר זו אחלה עיר והאיזור נחמד ממש. אם לא רסיפה אז סלבדור. בריו הקרנבל כיפי מאוד אבל בנוי בצורה פחות חופשית לדעתי וזה קצת פוגם באווירה.

הצפון של ברזיל מטורף לגמרי. אם אתה צריך לבחור בין יעדי הגלישה המומלצים ללמידה, איטקרה ופיפה, הייתי הולך על פיפה כי חוץ משיעורי גלישה וחוף דולפינים יש לך מסיבות רחוב וכל מיני מסיבות סגורות כאלה שצריך להתערבב בהוסטלים כדי להיכנס וזה אש. מלא תיירים, ים ארגנטינאיות כוסיות.

קנואה קברדה זה סוג של מיני סיני כזה, אוטובוס מנאטאל. כפר דייגים, בלי חשמל ממה שאני זוכר, שקט, אנשים פשוטים. אם אתה גולש אתה מעביר את הזמן בזה. חוויה משוגעת.

ואם בנאטאל עסקינן - לא רק נקודת מעבר! אם אתה קצר בזמן אפשר לוותר, אבל יש באיזור אתר צלילה ממש טוב גם לשנורקל, חופים יפים, דיונות גדולות לסיורי באגי ועוד כל מיני. אחלה יעד.

שפאדה יפה רצח, אבל מבחינת נופים אני חושב שהדרום דומה יחסית ויפה יותר. תבחר לפי לוח זמנים ועונה.

ג'רי ולנסויס הצפונית חובה, לא יכול לתאר לך עד כמה. הנסיעה מפורטלזה לג'רי זה עינוי, מג'רי לברארינס ולנסויס זה כבר אינקוויזיציה, אבל לגמרי שווה את זה. בג'רי אווירה משוגעת, טרקטורונים אש, חופים כיפים ויפים, מקום להתקע בו. לנסויס הצפונית זה מהדברים הכי מטורפים שראיתי בחיים שלי.

אם ממש בא לך ברזיליה עיר יפה לאללה ואלטו פראיסו מקום יפה בקטע הזוי, אבל בעייתי להגיע לשם בטיול. אני עשיתי בנפרד.

תקציבית אם מתאפשר לך תעשה אמזונאס במנאוס, חוויה מטורפת וזה עדיף על החלופות. אם מישהו אומר לך לעשות בפמפס בבוליביה (עוד שנייה מגיע לזה) קח בחשבון שזה לא אמזונאס למרות שיש גם ג'ונגלים לא רחוק שיוצאים אליהם מרורנבאקה, מדובר בשמורה נפרדת שנפרסת גם על כמה מדינות והיא בסגנון שונה. מה שהכי דומה לאמזונאס במנאוס זה איקיטוס בפרו שגם אפשר להגיע לשם בשיט ממנאוס.

ואם כבר פמפס, אז בברזיל יש חוויה די דומה ומטורפת, לדעתי עדיפה (עשיתי גם וגם ובדיעבד לא הייתי עושה פמפס) - הפנטנאל. זו שמורה בגודל מטורף לגמרי של נהרות וסוואנות, רואים שם כמות עצומה של חיות. אין דולפינים ורודים וכאלה אבל לי יצא לראות יגואר (!!), תנינים ואיגואנות כמו זבובים, קפיברות, טוקנים ובכלל מלא עופות מיוחדים, טיפה קופים, אפשר לדוג פיראנות. חוויה. זה גם ליד קורומבה שגובלת בבוליביה אז זו אופציה טובה למעבר.

בקיצור, עוף על ברזיל, זו מדינה שהמון מפספסים.

לא כ"כ קרוב לגיל של טיול גדול ? אבל יש לי משפחה בברזיל בריו ובסאו פאולו. הייתי שם פעמיים וניצלנו את זה גם לטיולים.

מנאוס - מטורף, המון אטרקציות ומקומות שאין בעוד מקומות, באמת חוויה שאני לא אשכח.

הצד הברזילאי של איגואסו - מקום ממש יפה, עשינו סירה מהירה מתחת למפלים שזו חוויה מגניבה, יש שם גם צפארי נחמד עם ציפורים מיוחדות.

המקום הכי יפה שהייתי בו בברזיל זה לנסויס - אתה מגיע ואתה פעור פה מהתופעה, מדהים גם לראות את הגודל העצום של זה מהמטוס.

כמובן שזה רק חלק קטנטן ממה שיש לראות בברזיל, בטוח בעתיד אני אטוס להשלים את השאר.

ברזיל בפער המקום שהכי נהניתי בו בינתיים.

הייתי שם 3 חודשים עד הרגע האחרון של הויזה.

מבחינתי ההיילייט עד עכשיו בטיול זה פיפה. הייתי שם חודש ושבוע ובכיף הייתי נשאר גם עוד.

ממליץ גם על פוקון בצ׳ילה, הרבה אטרקציות למי שאוהב, ומעבר לאטרקציות המקום עצמו מדהים ולדעתי לא צריך לעשות בהכרח את האטרקציות כדי להנות שם.

את אורוגוואי הרבה מפספסים וחבל, ממליץ שם במיוחד על קאבו פולוניו. כפר היפים שמנותק מחשמל, טיפה לצאת מהשגרה.

זה לא היה לי בטיול כי לא היה קיים אז, אבל נכון ללפני שנתיים - תוריד טינדר בלימה, אטרקציה בפני עצמה.

הן גם לא פרואניות קלאסיות, הרבה עשירות שנראות מדהים.

.

ברזיל בפער המקום שהכי נהניתי בו בינתיים.

הייתי שם 3 חודשים עד הרגע האחרון של הויזה.

מבחינתי ההיילייט עד עכשיו בטיול זה פיפה. הייתי שם חודש ושבוע ובכיף הייתי נשאר גם עוד.

ממליץ גם על פוקון בצ׳ילה, הרבה אטרקציות למי שאוהב, ומעבר לאטרקציות המקום עצמו מדהים ולדעתי לא צריך לעשות בהכרח את האטרקציות כדי להנות שם.

את אורוגוואי הרבה מפספסים וחבל, ממליץ שם במיוחד על קאבו פולוניו. כפר היפים שמנותק מחשמל, טיפה לצאת מהשגרה.

כבר היו שמועות שאתה מתחתן עם ברזילאית בשביל להיות תושב קבע.

• 2 weeks later...

בסוף ארגנטינה לא מסתדר לי.

חושב על צ'ילה בנובמבר /דצמבר כזה לשבועיים, שבועיים וחצי.

אני פחות בקטע של טרקים (אלא אם זה טרק יומי, זה אפשרי) ולא כ"כ רוצה לשלב את ארגנטינה (רוצה לשמור את זה לפעם אחרת).

חשבתי על משהו כמו סנטיאגו - > ויניה דל מאר+ואלפראיסו טיול יום-> סנטיאגו - >טיסה לטמוקו ומשם לפוקון->ואלדיביה->טיסה חזרה לסנטיאגו.

מתלבט אם להוסיף את פונטה ארנס בשביל האי מגדלנה, אבל הבנתי שיש מצב שבזמן הזה לא יפתחו את ההפלגות למגדלנה ושחוץ מזה אין כלום באיזור וזה מקום שיש בו טיסות (לטמוקו או סנטיאגו) רק אחת לכמה ימים אז מפחד להשתעמם או להדפק שאין הפלגות.

עוד משהו חשבתי זה אולי בזמן שאני בסנטיאגו לעשות שיעורי ספרדית לאיזה 3-4 ימים. יש דבר כזה? אני יודע שקוינד זה מינימום שבוע וגם יקר, אבל שמעתי שבמדינות אחרות בדרום אמריקה יש גם יום יומיים.

עריכה: גם יכול לעשות גיחה ללימה לאיזה 3-4 ימים אם זה נראה מסלול קצר מדי או במקום פונטה ארנס.

בסוף ארגנטינה לא מסתדר לי.

חושב על צ'ילה בנובמבר /דצמבר כזה לשבועיים, שבועיים וחצי.

אני פחות בקטע של טרקים (אלא אם זה טרק יומי, זה אפשרי) ולא כ"כ רוצה לשלב את ארגנטינה (רוצה לשמור את זה לפעם אחרת).

חשבתי על משהו כמו סנטיאגו - > ויניה דל מאר+ואלפראיסו טיול יום-> סנטיאגו - >טיסה לטמוקו ומשם לפוקון->ואלדיביה->טיסה חזרה לסנטיאגו.

מתלבט אם להוסיף את פונטה ארנס בשביל האי מגדלנה, אבל הבנתי שיש מצב שבזמן הזה לא יפתחו את ההפלגות למגדלנה ושחוץ מזה אין כלום באיזור וזה מקום שיש בו טיסות (לטמוקו או סנטיאגו) רק אחת לכמה ימים אז מפחד להשתעמם או להדפק שאין הפלגות.

עוד משהו חשבתי זה אולי בזמן שאני בסנטיאגו לעשות שיעורי ספרדית לאיזה 3-4 ימים. יש דבר כזה? אני יודע שקוינד זה מינימום שבוע וגם יקר, אבל שמעתי שבמדינות אחרות בדרום אמריקה יש גם יום יומיים.

עריכה: גם יכול לעשות גיחה ללימה לאיזה 3-4 ימים אם זה נראה מסלול קצר מדי או במקום פונטה ארנס.

סנטיאגו עיר רפאים בגדול וכל הויניה דל מאר וכאלה זה לא יותר מנחמד. פונטה ארנס ומגדלנה לא שווה את הטרחה.

צ'ילה בעייתית לך כי אתה לא רוצה יותר מידי נסיעות. יש לך שלושה מוקדים שבאמת מעניינים למי שרוצה משהו יחסית קליל - קרטרה אוסטרל (למרות שאם לא בטרמפים אתה חייב קבוצה וזה גם לא בדיוק מוקד, שבוע טיול), פוקון וסאן פדרו דה אטקמה. בין המוקדים הללו יש מרחקים גדולים ואני א לגמרי יודע מה מצב הטיסות. הייתי ממליץ לך לעשות 5-7 ימים פוקון (מקום כיפי בטירוף), ובגדול אם היית זורם על נסיעה ארוכה יחסית אז גם שבעת האגמים וברילוצ'ה וזה היה סוגר לך טיול. מפוקון אמורות להיות טיסות לסאן פדרו, רק ששם יש רק טרקים בגדול, אין חיי לילה (מדבר בצפון צ'ילה, גובל בסלאר שבבוליביה ובגדול דברים דומים, גייזרים ענקיים, נווה מדבר וכאלה), אז שיקול שלך.

לימה אחלה עיר לכמה ימים, אתה יכול לשלב פוקון ולימה אם יש טיסות. העניין בלימה הוא שאין בה אטרקציות בשביל לבוא במיוחד, האטרקציה העיקרית היא טינדר. כדי להגיע למקומות מיוחדים אתה חייב לנסוע כמה שעות, וואקאצ'ינה נגיד. אם יש לך טיסות מפוקון לקוסקו יכול להיות אדיר מבחינתך (למרות שצריך להתרגל לגובה וגם לא יודע מה מבחינת מזג אוויר). קוסקו אחת הערים הכי כיפיות ביבשת, מלא דברים לעשות, כולל שיעורי ספרדית בזול אם בא לך (למרות שבשלושה-ארבעה שיעורים אתה לא לומד הרבה).

לימה עיר אפורה מאוד. היא גם 4 שעות טיסה מסנטיאגו. בואנוס איירס לעומת זאת שעתיים טיסה בלבד ואמורה להיות הרבה יותר תיירותית (לא הייתי).

לימה עיר אפורה מאוד. היא גם 4 שעות טיסה מסנטיאגו. בואנוס איירס לעומת זאת שעתיים טיסה בלבד ואמורה להיות הרבה יותר תיירותית (לא הייתי).

לעומת סנטיאגו לימה היא תל אביב. בגדול לשתיהן לא הייתי טס במיוחד, לימה היא מוקד יותר טוב לעשות טיול כוכב (וואקאצ'ינה, פראקאס, נאסקה, ההרים ממזרח ללימה ששכחתי את שמם, וואנקאייה, יש כל מיני עיירות חוף יפות לא רחוק, יש את השייט לפינגווינים ולאריות ים שיוצא לאי ליד לימה), גם חיי לילה טובים עם סטודנטיות כוסיות.

בואנוס איירס יקרה יותר (לפחות לפני כמה שנים, היום לא יודע) ומיעוט האטרקציות היחסי באיזור שלה גורם לזה שאתה יכול להספיק בערך כל מה שצריך בארבעה ימים.

ראשית תודה על כל התגובות!

סנטיאגו עיר רפאים בגדול וכל הויניה דל מאר וכאלה זה לא יותר מנחמד. פונטה ארנס ומגדלנה לא שווה את הטרחה.

צ'ילה בעייתית לך כי אתה לא רוצה יותר מידי נסיעות. יש לך שלושה מוקדים שבאמת מעניינים למי שרוצה משהו יחסית קליל - קרטרה אוסטרל (למרות שאם לא בטרמפים אתה חייב קבוצה וזה גם לא בדיוק מוקד, שבוע טיול), פוקון וסאן פדרו דה אטקמה. בין המוקדים הללו יש מרחקים גדולים ואני א לגמרי יודע מה מצב הטיסות. הייתי ממליץ לך לעשות 5-7 ימים פוקון (מקום כיפי בטירוף), ובגדול אם היית זורם על נסיעה ארוכה יחסית אז גם שבעת האגמים וברילוצ'ה וזה היה סוגר לך טיול. מפוקון אמורות להיות טיסות לסאן פדרו, רק ששם יש רק טרקים בגדול, אין חיי לילה (מדבר בצפון צ'ילה, גובל בסלאר שבבוליביה ובגדול דברים דומים, גייזרים ענקיים, נווה מדבר וכאלה), אז שיקול שלך.

לימה אחלה עיר לכמה ימים, אתה יכול לשלב פוקון ולימה אם יש טיסות. העניין בלימה הוא שאין בה אטרקציות בשביל לבוא במיוחד, האטרקציה העיקרית היא טינדר. כדי להגיע למקומות מיוחדים אתה חייב לנסוע כמה שעות, וואקאצ'ינה נגיד. אם יש לך טיסות מפוקון לקוסקו יכול להיות אדיר מבחינתך (למרות שצריך להתרגל לגובה וגם לא יודע מה מבחינת מזג אוויר). קוסקו אחת הערים הכי כיפיות ביבשת, מלא דברים לעשות, כולל שיעורי ספרדית בזול אם בא לך (למרות שבשלושה-ארבעה שיעורים אתה לא לומד הרבה).

עונה לך בכמה חלקים:

לא נראה לי שסנטיאגו כזאת עיר רפאים, ואני מאמין שבכל עיר כמעט אפשר להעביר 3-4 ימים בכיף, אם ייצא לי לראות שם משחק כדורגל אני בכלל יהיה מבסוט (אני אוהב מאוד לראות כדורגל בחו"ל לא משנה מה הרמה), ככה שזה פחות מטריד אותי מה גם שזה לא יהיה עיקר הטיול.

מבחינת נסיעות, כמו שרשמתי בעמודים הקודמים אין לי בעיה נסיעה של נגיד 2-3 שעות הלוך וחזור - זה שטויות בשבילי, אני פשוט לא בנוי לנסיעות לילה וכל מיני 6+ שעות, זה פחות. אם יש טיסה אקח טיסה קרטרה אוסטרל קצת הימור בשבילי להסתמך על טרמפים וכל זה, וגם בכללי לא כזה מושך אותי לעשות מסלול כזה.

לגבי פוקון - לפי מה שקראתי (די בקטנה) אני לא רואה שיהיה לי מה לעשות יותר מ4 ימים+- אבל בהחלט מעוניין להגיע לשם. לא יודע מה זה שבעת האגמים שאמרת, אבל כפי שציינתי בפוסט המקורי אני פחות בקטע של לשלב את ארגנטינה אפילו שברילוצ'ה ממה שמספרים לי זה מקום שכיף לחזור אליו גם מאתיים פעם, בא לי לעשות את זה מסודר כחלק מטיול בארגנטינה.

סאן פדרו דה אטקמה - אחרי שרשמת על זה התעמקתי יותר בקריאה על המקום בגרינגו ודווקא אהבתי. אין טיסות ישירות מטמוקו ככה שצריך לחזור לסנטיאגו ומשם לטוס. אבל בהחלט יכול להיות מעניין לאיזה 3-4 ימים (אל טאיטו וסלאר דה אטקמה נשמע לי מגניב, ואל דה לונה קצת מזכיר את פארק תמנע ממבט חטוף בתמונות בתכלס אבל אבדוק על זה קצת יותר).

לימה - מצחיק, אתה השלישי שאומר לי שזה יעד טינדר. וזה עוד יותר מצחיק לי כי אחרי שהייתי במונדיאל (שפשוט שרץ פרואנים) וראיתי איך הפרואניות נראות אני לא כל כך מבין איך זה יעד טינדר (יותר מכוערות מהמקסיקניות).

טיסות (בניגוד לאוטובוסים) ממש לא מזיזות לי. אני אפילו שונא טיסות קצרות, רק תן לי טיסות ארוכות (ולא, אני לא נרדם דקה בטיסות) עם מטוס נורמלי ואני מבסוט.

בכל מקרה, אני פחות נלהב לשלב את בואנוס איירס כי רוצה לעשות טיול ארגנטינה בעתיד ובמצב כזה כמו שפה אני אצטרך לחזור לסנטיאגו כל הזמן, שם זה לחזור לבואנוס כל הזמן.

לעומת סנטיאגו לימה היא תל אביב. בגדול לשתיהן לא הייתי טס במיוחד, לימה היא מוקד יותר טוב לעשות טיול כוכב (וואקאצ'ינה, פראקאס, נאסקה, ההרים ממזרח ללימה ששכחתי את שמם, וואנקאייה, יש כל מיני עיירות חוף יפות לא רחוק, יש את השייט לפינגווינים ולאריות ים שיוצא לאי ליד לימה), גם חיי לילה טובים עם סטודנטיות כוסיות.

בואנוס איירס יקרה יותר (לפחות לפני כמה שנים, היום לא יודע) ומיעוט האטרקציות היחסי באיזור שלה גורם לזה שאתה יכול להספיק בערך כל מה שצריך בארבעה ימים.

כל הטיולים שציינת בלימה...יש משהו מהם שזה יכול להיות טיול יום כיפי כזה של נסיעה עד שעתיים ליעד ולהעביר בו יום שלם בכיף לראות דברים?

אגב, יש טיסות ישירות מקלאמה (איפה שנוחתים בשביל להגיע לסן פדרו דה אטקמה) ללימה גם כן, ככה שזה יכול להיות כן חלק מהמסלול לצורך העניין אם נגיד המסלול הכללי זה סנטיאגו->פוקון->סנטיאגו->סאן פדרו דה אטקמה->לימה->סנטיאגו.

אגב, מישהו פה טס עם אליטליה? כי הטיסה המדוברת זה איתם (מוות לטיסות סודיות שפרסמו את התאריכים שרציתי לארגנטינה לפני שהספקתי לקנות כרטיס וגמרו את כל הטיסות של LATAM עד דצמבר כולל) ושמעתי המון ביקורות רעות עליהם ברמה שאני בכלל שוקל לחפש אלטרנטיבה אחרת (או חברת תעופה אחרת אם יש או בכלל להחליף יעד).

לפני הכל שלוש נקודות:

א. לדעתי הסלידה שלך מנסיעות ארוכות נובעת מזה שאתה לא יודע על מה מדובר. זה לא כמו נסיעה של אגד מתל אביב לאילת, מדובר באוטובוסים גדולים מאוד עם קטגוריות מושבים, הרבה מקום לרגליים, שירותים (כסטנדרט) ואפילו אוכל חם בנסיעות מסוימות, אם אתה רוצה אתה יכול לקחת מושב שמקביל למחלקה ראשונה במטוס, מתכוונן לרמה של מיטה והכל. בפרו לפני שנתיים נסעתי 7 שעות באוטובוס שבו המושב הבסיסי רחב ומרופד משמעותית ממושב באוטובוס טיולים בישראל, מתכוונן עד ל-120 מעלות ועם מסך אישי לכל נוסע שאפשר לראות בו סרטים, לשחק משחקים וכאלה.

יש גם משקל לטיב הדרך. בפרו מלימה ודרומה/מזרחה בטווח של שעתיים נסיעה מהים (וואקאצ'ינה ופראקאס לצורך העניין זה הרבה פחות) מדובר באחלה כבישים ב-90% מהדרך, אתה לא מרגיש רעידות או משהו כזה.

נסעתי בחיי המון באוטובוסים בדרום אמריקה וטסתי המון בדרום אמריקה, כשהמרחק הוא לא ממש מטורף ברמת ה-15 שעות פלוס נסיעה החוויה באוטובוס נוחה יותר, וגם זולה משמעותית.

2. היבשת עמוסה ביעדים שווים שלא נגישים לטיסות, לא הייתי מוותר על גלישת חולות בוואקאצ'ינה כי הנסיעה היא 4-5 שעות, בטח כשמדובר בנסיעה מפנקת.

3. במיוחד כשמדובר בארגנטינה וצ'ילה כל חלוקה למדינות היא מיותרת למטיילים. פוקון היא בקצה הצפוני של פטגוניה, גם ברילוצ'ה, ודרומה להן יש לך שטח עצום שמטיילים עושים בזיגזג בין המדינות. חיבור בין פוקון לברילוצ'ה הוא הכי טבעי וזורם בעולם, הרבה יותר מברילוצ'ה ומאר דל פלאטה לצורך העניין.

אין בין פוקון, סנטיאגו וסאן פדרו דה אטקמה שום קשר חוץ מזה שהן באותה מדינה. חוויות שונות בתכלית, נוף שונה בתכלית. באותה מידה אין ממש קשר בין אושוואיה, בואנוס איירס, ברילוצ'ה או מנדוסה.

ולשאר הדברים:

לימה היא לא פרו, זו בועה, הבחורות לא פרואניות כמו שאתה מכיר. המעמד הגבוה בפרו שממנו באות הבחורות הללו הוא לא פרואני טהור במיוחד לאורך ההיסטוריה, הרבה זיווגים עם אירופאים, אסייתים, בני מדינות אחרות ביבשת שבעצמם לא צאצאי ילידים.

לימה לוואקאצ'ינה זה 4 שעות ממה שאני זוכר, לפאראקאס עוד שעה בנוסף נראה לי. השאר, חוץ מעיירות חוף למיניהן והשייט עם אריות ים זה במרחק גדול יותר. ככה זה בדרום אמריקה בגדול, מרחקים גדולים (2-3 שעות זה כמו פתח תקווה לתל אביב מבחינתנו, מרחק זעום. קראת על סאן פדרו, ואתה צריך להבין שהאטרקציות שקראת עליהן הן לפעמים 3 שעות נסיעה מהעיר. מפוקון כל אטרקציה זה לפחות שעה נסיעה).

לגבי סנטיאגו - בגדול מה שיש לעיר להציע די דומה ללימה (העיר עצמה והטבעת הקרובה) ברמה פחות טובה. זה יעד סבבה בטיול ארוך, כשטסים לטווח קצר זה נראה לי די בזבוז זמן, אבל שיקול שלך.

פוקון - אתה יכול להעביר שם שבוע כמו כלום, תלוי מה אתה רוצה. זה יעד צניחה מעולה אם אתה בעניין, יש טיפוס על הר געש (קשוח קצת אבל גם יפה וגם הירידה כיפית רצח בגלישה על מזחלות), ראפטינג, סנפילנגים במפלים וכד'. כל אטרקציה זה יום ואתה חייב איזה יום-יומיים מנוחה והעיירה עצמה מאפשר להעביר זמן בסבבה. הכל יקר בכל אופן.

שוב תודה על התשובה הארוכה והמפורטת.

לפני הכל שלוש נקודות:
א. לדעתי הסלידה שלך מנסיעות ארוכות נובעת מזה שאתה לא יודע על מה מדובר. זה לא כמו נסיעה של אגד מתל אביב לאילת, מדובר באוטובוסים גדולים מאוד עם קטגוריות מושבים, הרבה מקום לרגליים, שירותים (כסטנדרט) ואפילו אוכל חם בנסיעות מסוימות, אם אתה רוצה אתה יכול לקחת מושב שמקביל למחלקה ראשונה במטוס, מתכוונן לרמה של מיטה והכל. בפרו לפני שנתיים נסעתי 7 שעות באוטובוס שבו המושב הבסיסי רחב ומרופד משמעותית ממושב באוטובוס טיולים בישראל, מתכוונן עד ל-120 מעלות ועם מסך אישי לכל נוסע שאפשר לראות בו סרטים, לשחק משחקים וכאלה.
יש גם משקל לטיב הדרך. בפרו מלימה ודרומה/מזרחה בטווח של שעתיים נסיעה מהים (וואקאצ'ינה ופראקאס לצורך העניין זה הרבה פחות) מדובר באחלה כבישים ב-90% מהדרך, אתה לא מרגיש רעידות או משהו כזה.
נסעתי בחיי המון באוטובוסים בדרום אמריקה וטסתי המון בדרום אמריקה, כשהמרחק הוא לא ממש מטורף ברמת ה-15 שעות פלוס נסיעה החוויה באוטובוס נוחה יותר, וגם זולה משמעותית.
2. היבשת עמוסה ביעדים שווים שלא נגישים לטיסות, לא הייתי מוותר על גלישת חולות בוואקאצ'ינה כי הנסיעה היא 4-5 שעות, בטח כשמדובר בנסיעה מפנקת.
3. במיוחד כשמדובר בארגנטינה וצ'ילה כל חלוקה למדינות היא מיותרת למטיילים. פוקון היא בקצה הצפוני של פטגוניה, גם ברילוצ'ה, ודרומה להן יש לך שטח עצום שמטיילים עושים בזיגזג בין המדינות. חיבור בין פוקון לברילוצ'ה הוא הכי טבעי וזורם בעולם, הרבה יותר מברילוצ'ה ומאר דל פלאטה לצורך העניין.
אין בין פוקון, סנטיאגו וסאן פדרו דה אטקמה שום קשר חוץ מזה שהן באותה מדינה. חוויות שונות בתכלית, נוף שונה בתכלית. באותה מידה אין ממש קשר בין אושוואיה, בואנוס איירס, ברילוצ'ה או מנדוסה.

ולשאר הדברים:

לימה היא לא פרו, זו בועה, הבחורות לא פרואניות כמו שאתה מכיר. המעמד הגבוה בפרו שממנו באות הבחורות הללו הוא לא פרואני טהור במיוחד לאורך ההיסטוריה, הרבה זיווגים עם אירופאים, אסייתים, בני מדינות אחרות ביבשת שבעצמם לא צאצאי ילידים.

לימה לוואקאצ'ינה זה 4 שעות ממה שאני זוכר, לפאראקאס עוד שעה בנוסף נראה לי. השאר, חוץ מעיירות חוף למיניהן והשייט עם אריות ים זה במרחק גדול יותר. ככה זה בדרום אמריקה בגדול, מרחקים גדולים (2-3 שעות זה כמו פתח תקווה לתל אביב מבחינתנו, מרחק זעום. קראת על סאן פדרו, ואתה צריך להבין שהאטרקציות שקראת עליהן הן לפעמים 3 שעות נסיעה מהעיר. מפוקון כל אטרקציה זה לפחות שעה נסיעה).

לגבי סנטיאגו - בגדול מה שיש לעיר להציע די דומה ללימה (העיר עצמה והטבעת הקרובה) ברמה פחות טובה. זה יעד סבבה בטיול ארוך, כשטסים לטווח קצר זה נראה לי די בזבוז זמן, אבל שיקול שלך.

פוקון - אתה יכול להעביר שם שבוע כמו כלום, תלוי מה אתה רוצה. זה יעד צניחה מעולה אם אתה בעניין, יש טיפוס על הר געש (קשוח קצת אבל גם יפה וגם הירידה כיפית רצח בגלישה על מזחלות), ראפטינג, סנפילנגים במפלים וכד'. כל אטרקציה זה יום ואתה חייב איזה יום-יומיים מנוחה והעיירה עצמה מאפשר להעביר זמן בסבבה. הכל יקר בכל אופן.

א. זה לא מדויק, אני ממש לא מפונק בקטע של מרווח לרגליים וכל זה זה מחולק ל2 דברים: אני נוסע לבד ואני יודע שבאוטובוס (ודווקא בטיסה אין לי את הבעיה הזו) נסיעה ארוכה מאוד (5-6+ שעות) או נסיעה יומית של נניח 4 שעות הלוך חזור באותו היום נסיעה כזו יכולה להטריף אותי (שוב, כי אני לבד), הסיבה השניה היא משהו אישי יותר שלא אפרט על גבי הפורום. יכול להיות שאם נגיד אני עושה נסיעה של 6-7 שעות באופן חד פעמי/משתקע באותו מקום לתקופה יכול להתאים לי. בכל מקרה, זה טיול של שבועיים וחצי בערך, כל הנסיעות האלה של שעות על גבי שעות נראה לי מוגזם, אם אפשר לטוס אני אטוס.

ב. שוב הכל שאלה, כזאת - האם זה 4-5 שעות כשאני קם באיזה 5 בבוקר וחוזר בלילה? ובכללי הגלישת חולות הזה לא נראה לי משהו שארצה לעשות.

ג. מסכים איתך לחלוטין והצורה של צ'ילה היא כזאת שמן הסתם כל איזור יהיה אחרת, זה עדיין אופציה ומצד שני משהו בי אומר לי לא לעשות את זה. אולי משהו ישתנה בהמשך.

(רשמת א, 2, 3... זרמתי על הא"ב)

לגבי שאר הדברים:

לימה - אוקיי. הייתי שמח לראות תמונה כדי להבין במה מדובר אם יש לך (או למישהו אחר). סתם מנסה להבין איך זה יכול להיות *כל כך* שונה.

2-3 שעות זה פינאטס אין לי בעיה עם זה כלל וכלל. אם נניח ואני מחליט כן לשלב את לימה ולעשות שם טיולי יום (כוכב) קצרים של דברים ברדיוס של 2-3 שעות משם - כמה ימים היית מקדיש לזה?

סנטיאגו - במילא זה יהיה הHome base בין טיסות ככה שאם אם ארצה או לא ארצה אצטרך לעבור בסנטיאגו לפחות 3-4 ימים (יום בנחיתה, יום בחזרה מפוקון עד לטיסה אל סן פדרו דה אטקמה ולפחות את היום של הטיסה חזרה מסנטיאגו).

פוקון - כשאתה אומר יקר, אתה אומר את זה בהשוואה ל?

זה תמיד מצחיק אותי שאנשים מדברים על יוקר בכל מיני מקומות שבפועל מדובר ביעדים שזולים משמעותית מישראל. איך אני יכול לדעת למה הבן אדם מתכוון? לא מכוון את זה אליך אישית, פשוט זה כל הזמן חוזר לזה בכל מקום בכל יעד. אומרים לך יקר יקר ובסוף אתה מגיע ואומר על זה אמרו יקר? נגיד שהייתי בכל האיזור של קינטנה רו כל הזמן אמרו לי יקר פה, בסוף אני דופק שם 2 משולשי פיצה אימתניים ובקבוק חמייקה חצי ליטר באיזה 16 ש"ח (בארץ כזה דבר קל היה עולה לי איזה 30 ש"ח) ואומרים לי שזה יקר מאוד. סבבה, יקר יחסית למקום אחר במקסיקו אבל בשבילי בתור ישראלי? מחיר בדיחה.

ובנוגע לאטרקציות בפוקון, לפי מה שראיתי בגרינגו (בטוח שיש יותר דברים): רפטינג בוודאות, אולי טיול סוסים ליום אחד, טרק הנמלים בוודאות לגבי השאר צריך לקרוא יותר לעומק, פחות בקטע של משהו של כמה ימים ולינה בשטח. 4-5 ימים נראה לי יספיק לכזה דבר. אני גם לא אהיה בכושר לעשות טרקים רציניים גם ככה.

בכל מקרה עד שלא אבין מה קורה עם אליטליה כל זה בעלטה :/

עשיתי עכשיו סקירה מעמיקה ואין כל כך אלטרנטיבות אליהם.

הבנתי שהם היו על סף פשיטת רגל וכחלק מהתכנית ייעול שלהם הרעו ממש את התנאים אצלם בכל דבר (מטוסים מיושנים יותר, בלי ערכות בידור, צפוף יותר מאל על, עיכובים, שירות גרוע לפני במהלך ואחרי ועוד כל מיני).

קצת מפחיד גם שאולי פתאום יצהירו על פשיטת רגל.

שוב תודה על התשובה הארוכה והמפורטת.

א. זה לא מדויק, אני ממש לא מפונק בקטע של מרווח לרגליים וכל זה זה מחולק ל2 דברים: אני נוסע לבד ואני יודע שבאוטובוס (ודווקא בטיסה אין לי את הבעיה הזו) נסיעה ארוכה מאוד (5-6+ שעות) או נסיעה יומית של נניח 4 שעות הלוך חזור באותו היום נסיעה כזו יכולה להטריף אותי (שוב, כי אני לבד), הסיבה השניה היא משהו אישי יותר שלא אפרט על גבי הפורום. יכול להיות שאם נגיד אני עושה נסיעה של 6-7 שעות באופן חד פעמי/משתקע באותו מקום לתקופה יכול להתאים לי. בכל מקרה, זה טיול של שבועיים וחצי בערך, כל הנסיעות האלה של שעות על גבי שעות נראה לי מוגזם, אם אפשר לטוס אני אטוס.

ב. שוב הכל שאלה, כזאת - האם זה 4-5 שעות כשאני קם באיזה 5 בבוקר וחוזר בלילה? ובכללי הגלישת חולות הזה לא נראה לי משהו שארצה לעשות.

ג. מסכים איתך לחלוטין והצורה של צ'ילה היא כזאת שמן הסתם כל איזור יהיה אחרת, זה עדיין אופציה ומצד שני משהו בי אומר לי לא לעשות את זה. אולי משהו ישתנה בהמשך.

(רשמת א, 2, 3... זרמתי על הא"ב)

לגבי שאר הדברים:

לימה - אוקיי. הייתי שמח לראות תמונה כדי להבין במה מדובר אם יש לך (או למישהו אחר). סתם מנסה להבין איך זה יכול להיות *כל כך* שונה.

2-3 שעות זה פינאטס אין לי בעיה עם זה כלל וכלל. אם נניח ואני מחליט כן לשלב את לימה ולעשות שם טיולי יום (כוכב) קצרים של דברים ברדיוס של 2-3 שעות משם - כמה ימים היית מקדיש לזה?

סנטיאגו - במילא זה יהיה הHome base בין טיסות ככה שאם אם ארצה או לא ארצה אצטרך לעבור בסנטיאגו לפחות 3-4 ימים (יום בנחיתה, יום בחזרה מפוקון עד לטיסה אל סן פדרו דה אטקמה ולפחות את היום של הטיסה חזרה מסנטיאגו).

פוקון - כשאתה אומר יקר, אתה אומר את זה בהשוואה ל?

זה תמיד מצחיק אותי שאנשים מדברים על יוקר בכל מיני מקומות שבפועל מדובר ביעדים שזולים משמעותית מישראל. איך אני יכול לדעת למה הבן אדם מתכוון? לא מכוון את זה אליך אישית, פשוט זה כל הזמן חוזר לזה בכל מקום בכל יעד. אומרים לך יקר יקר ובסוף אתה מגיע ואומר על זה אמרו יקר? נגיד שהייתי בכל האיזור של קינטנה רו כל הזמן אמרו לי יקר פה, בסוף אני דופק שם 2 משולשי פיצה אימתניים ובקבוק חמייקה חצי ליטר באיזה 16 ש"ח (בארץ כזה דבר קל היה עולה לי איזה 30 ש"ח) ואומרים לי שזה יקר מאוד. סבבה, יקר יחסית למקום אחר במקסיקו אבל בשבילי בתור ישראלי? מחיר בדיחה.

ובנוגע לאטרקציות בפוקון, לפי מה שראיתי בגרינגו (בטוח שיש יותר דברים): רפטינג בוודאות, אולי טיול סוסים ליום אחד, טרק הנמלים בוודאות לגבי השאר צריך לקרוא יותר לעומק, פחות בקטע של משהו של כמה ימים ולינה בשטח. 4-5 ימים נראה לי יספיק לכזה דבר. אני גם לא אהיה בכושר לעשות טרקים רציניים גם ככה.

בכל מקרה עד שלא אבין מה קורה עם אליטליה כל זה בעלטה :/

עשיתי עכשיו סקירה מעמיקה ואין כל כך אלטרנטיבות אליהם.

הבנתי שהם היו על סף פשיטת רגל וכחלק מהתכנית ייעול שלהם הרעו ממש את התנאים אצלם בכל דבר (מטוסים מיושנים יותר, בלי ערכות בידור, צפוף יותר מאל על, עיכובים, שירות גרוע לפני במהלך ואחרי ועוד כל מיני).

קצת מפחיד גם שאולי פתאום יצהירו על פשיטת רגל.

יצא לי דפוק עם המספור חחח

בסאן פדרו יש לך אטרקציות שאתה יוצא בהן גם לפני 5 בבוקר, החזרה היא בצהריים. יש שם קטע של זריחות ושקיעות באטרקציות, כך שיש לך מסלולים מאוד מוקדמים בבוקר ודברים בשעות אחה"צ. אם אני לא טועה גם שם אפשר לעשות סקי חולות, אגב, וזה חוויה.

בשאר המקומות זה תלוי, לרוב טרקים יומיים זה עניין של נסיעה של 4 שעות הלוך וחזור באותו יום. ממה שאני זוכר ביעדים המדוברים אין דברים שמתחילים מוקדם כל כך ובחזרה מאוחרת, אלא בשעות הצהריים אתה כבר חזרה בהוסטל.

ספציפית בנוגע למסלולים מלימה, ברוב האטרקציות שציינתי אתה יכול להעביר גם לילה במקומות האלה, זה חופים או מלון מפנק בזול. בגדול ככוכב וחוויה מהעיר עצמה 4-5 ימים נראה לי סבבה.

תמונות של פרואניות מלימה אין לי, אבל תנסה להוריד אפליקציה שמשנה מיקום של המכשיר ותפתח טינדר, עולם אחר.

פוקון - בגדול צ'ילה מדינה יקרה ביחס לשכנותיה, אבל כן זולה ביחס לישראל מן הסתם. מה שיקר שם זה האטרקציות, הרבה כי הן לא ממש שגרתיות. צניחה זה איזה 180-200 אלף פסו צ'ילאני, ויאריקה באיזור ה-150 אלף, ראפטינג (קליל ממש דרך אגב, ראפטינגים טובים בדרום אמריקה יש שניים - בפוטלפו שבקרטרה ולא רחוק מלימה שמסוכן ברוב השנה ולא תמיד פתוח) גם איזה 120 אלף.

יצא לי דפוק עם המספור חחח

בסאן פדרו יש לך אטרקציות שאתה יוצא בהן גם לפני 5 בבוקר, החזרה היא בצהריים. יש שם קטע של זריחות ושקיעות באטרקציות, כך שיש לך מסלולים מאוד מוקדמים בבוקר ודברים בשעות אחה"צ. אם אני לא טועה גם שם אפשר לעשות סקי חולות, אגב, וזה חוויה.

בשאר המקומות זה תלוי, לרוב טרקים יומיים זה עניין של נסיעה של 4 שעות הלוך וחזור באותו יום. ממה שאני זוכר ביעדים המדוברים אין דברים שמתחילים מוקדם כל כך ובחזרה מאוחרת, אלא בשעות הצהריים אתה כבר חזרה בהוסטל.

ספציפית בנוגע למסלולים מלימה, ברוב האטרקציות שציינתי אתה יכול להעביר גם לילה במקומות האלה, זה חופים או מלון מפנק בזול. בגדול ככוכב וחוויה מהעיר עצמה 4-5 ימים נראה לי סבבה.

תמונות של פרואניות מלימה אין לי, אבל תנסה להוריד אפליקציה שמשנה מיקום של המכשיר ותפתח טינדר, עולם אחר.

פוקון - בגדול צ'ילה מדינה יקרה ביחס לשכנותיה, אבל כן זולה ביחס לישראל מן הסתם. מה שיקר שם זה האטרקציות, הרבה כי הן לא ממש שגרתיות. צניחה זה איזה 180-200 אלף פסו צ'ילאני, ויאריקה באיזור ה-150 אלף, ראפטינג (קליל ממש דרך אגב, ראפטינגים טובים בדרום אמריקה יש שניים - בפוטלפו שבקרטרה ולא רחוק מלימה שמסוכן ברוב השנה ולא תמיד פתוח) גם איזה 120 אלף.

כשדיברתי על לקום מוקדם בבוקר ולחזור בערב התכוונתי שיש לך איזה 12+ שעות באוטובוס באותו יום, זה לא אנושי בעיניי. אני טיפוס של בוקר, לא מפריע לי לקום ב5-6 בבוקר למשהו. הבנתי שלמשל הגייזרים (אל טיאטו?) זה נסיעה ב4 בבוקר כדי להגיע בערך ב6. סבבה, אין לי בעיה.

סקי חולות לא בשבילי.

הראפטינג היחידי שעשיתי זה בירדן, והיה לי כיף. בטוח שבפוקון יותר כיף מזה, וכן 650 ש"ח בערך זה יקר לראפטינג אבל הכל שאלה של כמה זמן ומה רואים בדרך וכו'...יש מצב ששווה :)

אבדוק את זה לעומק כשאראה שאני הולך על זה בוודאות.

הסתכלת באייר פראנס? יש טיסות סבירות עם החלפה לא ארוכה מדי בדה גול.

חרא של דבר אייר פראנס/KLM. המחירים האלה זה שקר גס ובאופן כללי הם מבזבזי זמן כרוניים.

המחיר שרואים בסקייסקנר זה המחיר של הטיסה נטו, בלי שום דבר. מזוודה זה +100$, נראה לי שזה בלי אוכל (24 שעות שאתה צריך להתארגן על אוכל מראש בעצמך זה לא אופציה) ועוד כל מיני דברים. ככה שזה מהר מאוד קופץ מעבר למחיר של אליטליה ואפילו חברות אחרות.

מעבר לזה (ובעצם הדבר העיקרי), אם אני לוקח אותם אני מחויב בעצם לקצר את הטיול כי השעות של הטיסות שלהם חרא ומבזבזי זמן.

בהלוך: LATAM טסים בכמעט 9 בערב ואליטליה בכמעט 6 - משמע שאפשר ללכת לעבודה ליום שלם/חצי יום לפני, איתם זה ב1 בצהריים - אי אפשר לעבוד, חייב לקחת יום חופש.

בחזור מן הסתם שמפספסים יום בגלל הפרשי שעות (ותכלס ב2 החברות אפשר לנחות בשישי/שבת ככה שלא מפסידים כלום), אבל באייר פראנס/KLM מפסידים יומיים! כי הם מוסיפים קונקשן בפריז/אמסטרדם של איזה 8-10 שעות (והייתי בפריז יותר מדי פעמים שבא לי להקיא מהעיר הזאת) שגורם לך למעשה לנחות אחרי יומיים ולא אחרי יום.

סיכום של דבר, אם אני לוקח את אייר פראנס/KLM אני צריך להוריד 3 ימים מהטיול במקום 1-0 ימים אם אני לוקח את אליטליה/LATAM. כשיש לך בקושי שבועיים-שבועיים וחצי בטיול זה קריטי.

לאייר פראנס יש טיסה שממריאה מפה ב 16:40, בסך הכל שעה לפני הטיסה של אליטליה.

מבחינת משך הטיסה, לפי סקיי סקנר הטיסה של אייר פראנס בהלוך לוקחת שעתיים יותר ובחזור 5 שעות יותר.

יש אוכל בטיסות שלהם אגב. תעשה את החישובים שלך אחי.

• 2 weeks later...

לימה אפורה? אוי ואבוי

הכי קרוב לתל אביב ביבשת.