Jump to content

משחקי הכס עונה אחרונה 14.4 (כולל ספויילרים!)

הנדון

Recommended Posts

דאני היא ערס קלאסי, היא כל הסדרה מנסה לבוא בטוב לכל מקום, מתחילה תמיד ב"חבל, אני בא בטוב" ובסוף אוכלת סיבוב ושורפת את כולם.

קודם כל קראת מה כתבתי, בתסריט שלי שסרסיי עושה איזה תרגיל מסריח שלא עובד לה אחרי הפעמונים ודאני מחסלת מלא אבל בצורה יותר סבירה היה עובר הרבה הרבה יותר טוב אצלי. הרבה. גם כתבתי שאני מבין למה בחרו לעשות כך ואני מצר על כך.

אבל להגיד שדאני לא עברה תהליך? זה הזיה. אמנם העונה הזאת קצרה אבל במשך העונה הקצרה הזאת היא ממש איבדה הכל. וראיתי.

את 2/3 הדרקונים ילדים שלה. אהבת העם, חברה הכי טובה, חבר הכי טוב. יועץ, היועץ השני, המאהב שלה + הקליים לכתר.

היא איבדה בעונה אחת מה שהיא צברה בכל ה7 הקודמות. אם זאת לא הסיבה לקבל סנאפ ולשרוף הכל, מה הסיבה?

לקרוא לזה תהליך זה לעג לאינטיליגנציה.

שוב, שים לב לאן היא צריכה להגיע - רצח המוני במתכוון. אם הייתה ניצבת בפני דילמה מוסרית ובוחרת להגיע לכס בכל מחיר, ניחא. כמו שכתבת. אם הייתה מאבדת את זה בגלל משהו שקרה הרגע (נגיד, סרסי מצליחה להוריד את ג'ון איכשהו. סתם הצעה - שולחת את יורון להלחם בו במקום למות על הספינה ואיכשהו לחיות ולבוא להלחם עם ג'יימי בסצינה הגרועה אי פעם). אבל לא - היא במודע, ובשלווה, בהחלטה מושכלת לחלוטין, בוחרת לשרוף עיר שלמה על כל תושביה במקום פשוט להכריז ניצחתי ולהרוג את סרסי בלבד.

אז אתה אומר היא איבדה הכל. ואז מה? רצתה לנקום? למה זה מוביל אותה לרצח ילדים? אבל בוא נניח שכן, זה מוביל לשם בהכרח כל אדם סביר. איך זה מתיישב עם דאני?

תמיד רמזו לנו שהיא לא התגלמות הצדק. למרות שכל הפעולות שלה היו כאלה, מאחורי הקלעים השתמע שהיא נוטה לשיגעון כוח. ועדיין - מעולם היא לא פגעה בחפים מפשע במתכוון. להשוות את זה להריגות המרובות שלה כלפי סוחרי עבדים באסוס זה לא רציני, הרי שם זה עבד מתוך מקום של שיחרור האדם הקטן וכאן היא דורסת את האדם הקטן.

מטרת העל ברורה - במקום לנתץ את הגלגל היא הפכה לחלק מהגלגל, ולא סתם חלק אלא חלק עיקרי. זה פשוט עשוי ככ רע. היא הפכה לויליין הכי גדול של הסידרה כשרק לפני שני פרקים הצילה את העולם בערך, זה פשוט לא הגיוני. עד לפני שני פרקים היא הייתה המשיח ועכשיו היא רוצחת המונים. כדי לעבור כזה ארק אתה חייב לבנות את זה כמו שצריך.

וזה יפה שאמרת סנאפ, כי תאנוס זה דוגמא מעולה לויליין עם מוטיבציה ברורה ועשויה היטב - וזה עוד במדיום הרבה פחות עמוק מהמדיום הטלוויזיוני. הבנייה של הדמות שם הייתה ככ טובה וזה מה שהוביל לקליימקס של אינפינטי וור, שהיה מופ]תי, וגם לזה של אנדגיים.

הבעיה של העונה הזאת היא ה6 פרקים בלבד בעיניי.

איך שדאני קיבלה את הקריז זה משהו שצריך להבנות בעלילה לאורך עונה של 10 פרקים.

הם הלכו אובר מפוצץ, אפקטים ורגעי שוק וזנחו יותר את האלמנט הנל.

זה מה ששונה, אבל בעיניי אפשרי מאוד להבין מה גרם לאיך שהדמויות מתפתחות.

דאני היא ערס קלאסי, היא כל הסדרה מנסה לבוא בטוב לכל מקום, מתחילה תמיד ב"חבל, אני בא בטוב" ובסוף אוכלת סיבוב ושורפת את כולם.

בדיוק. כל העניין זה שהיא לא היתה צריכה לעבור שום תהליך לקראת זה, אלא זה תמיד היה קיים אצלה. היא תמיד היתה אכזרית, וזה היה צריך להדליק נורה אדומה לכולנו. בכל פעם שמישהו לא בסדר לשיטתה, הוא חווה מוות מזעזע.

התהליך שחשבנו שהיא עוברת היה תהליך של התבגרות, של שיקול דעת. אבל ברגע שלא נשאר מי שיעצור אותה, ושהרגישה שהיא עם הגב לקיר - דני האמיתית יצאה החוצה. היא תמיד היתה רוצחת המונים. פשוט בפעמים הקודמות היה לנו יותר קל להאמין שזה מוצדק.

שרפה הוציאה אנשים להורג באהלן אהלן, זה לא מוריד ממה שבוסה אומר.

הפעולה שלה הייתה מוגזמת בצורה שלא אני ולא אף אחד יכול להגן עליה. מבאס. עם זאת, בחרתי לקבל שהטראגריינים נוטים לשיגעון והיא איבדה את זה. מאשר למחוק את הסדרה.

שום בנייה לא הייתה מביאה למצב שזה הגיוני בכוונה "לשרוף את כולם". זאת אגב הסיבה שמרטין לעולם לא יסיים את הספרים. אין לו מושג איך אפשר לבצע את הטוויסט הבלתי אפשרי הזה.

עשו מה שיכלו, לקחו ממנה הכל, התחרפנה. קורה.

יאללה תורידו אותה.

בדיוק. כל העניין זה שהיא לא היתה צריכה לעבור שום תהליך לקראת זה, אלא זה תמיד היה קיים אצלה. היא תמיד היתה אכזרית, וזה היה צריך להדליק נורה אדומה לכולנו. בכל פעם שמישהו לא בסדר לשיטתה, הוא חווה מוות מזעזע.

התהליך שחשבנו שהיא עוברת היה תהליך של התבגרות, של שיקול דעת. אבל ברגע שלא נשאר מי שיעצור אותה, ושהרגישה שהיא עם הגב לקיר - דני האמיתית יצאה החוצה. היא תמיד היתה רוצחת המונים. פשוט בפעמים הקודמות היה לנו יותר קל להאמין שזה מוצדק.

אם אתה באמת מאמין בזה, אחלה. אני ויתר העולם לא קונים את זה.

"לא בסדר לשיטתה" - ככה העולם עובד. כל בסדר של אחד הוא לא בסדר של אחר. זה לגמרי מתקבל על הדעת. ולנהוג בחוסר רחמים כלפי מי שלא בסדר זה אולי מעיד על שיגעון גדלות ושימוש מופרז בעוצמה, אבל זה לא - לא סביר.

מנגד - לשרוף אלפי חפים מפשע, זה לא סביר בשום קנה מידה, גם זה שהיא בעצמה הציבה לאורך 7 וחצי עונות (ואפילו בעונה הזו כשנלחמה בווינטרפל). היא לא באה להיות מלכת האפר, לטענתה.

יש הבדל בין לחשוב שמישהו לא בסדר לבין לשרוף אותו בעודו חי. ולמיטב זכרוני גם לאחרים היו הסתייגויות מהדרך שבו הוציאה לפועל את הצדק שלה. זה מסוכן. כשאתה בוטח בבן אדם שמתעלל באנשים שהוא חושב שלא בסדר, ועוד נותן לו כח, ככה זה נגמר. היא גם ניסתה להצדיק את הטבח מראש, טיריון הבין לאן זה הולך ובגלל זה ניסה להניא אותה. אבל זה לא משהו שנדלק אצלה ברגע. זה משהו מהאופי שלה שהתבשל בפנים. היא הבינה שלא אוהבים אותה. היא לא אהבה את זה. ראינו כבר בעבר איך היא מגיבה למצבים שבהם לא אוהבים אותה ולא עושים מה שהיא אומרת ישר.

אם אני לא טועה, גם אבא שלה התחיל כשקול דעת עד שנהיה פרנואיד.

תמיד היה חשוב לה הכוח. תוסיף לזה את הנטייה שלה לרצח המונים, והנה מה שאתה מקבל כשהיא מבינה שהיא לא רצויה ושלא תקבל את אהבת הנתינים שלה. היו הרבה סימני אזהרה, והיא תמיד דיברה על "זכותה מלידה" והצדיקה דברים מזעזעים בקלות יחסית. הכתובת היתה על הקיר, אפילו אם אנשים (כולל אותי) בחרו להתעלם ממנה.

אני דווקא אוהב את זה שזה (הזעזוע) קרה במהירות יחסית. זה מחזק את האמירה. אם תמרח את זה על פני יותר מדי פרקים ועונות זה יעביר באופן הרבה פחות עוצמתי את זה שהם התעלמו מסימני האזהרה ובטחו ברוצחת המונים שהאמינו שיש לה כוונות טובות.

היא אכן טענה שהיא לא באה להיות מלכת האפר, וזה מתקשר לתסביך המשיחי שציינתי. היא שכנעה את עצמה שהיא בן אדם טוב. וגם אותנו. אבל הסיפור של המשחררת פחות נוח כשלא רוצים אותה כמשחררת. וגם על זה היא ניסתה לעשות ספין כשדיברה עם טיריון, ואמרה שזה מתוך רחמים על הדור הבא. נראה שהיא נחושה בדעתה להרוג את כולם אם זה מה שצריך, בלי לחשוב פעמיים. בפרק הזה היא אמרה שאם לא יאהבו אז שיפחדו ממנה. אם לא היתה לה בעיה לרצוח חפים מפשע "כשזה הכרחי", למה שתהיה לה בעיה לעשות את זה כשהיא עדיין מאמינה שזה משרת מטרה הכרחית - הטלת אימה?

נ.ב.

לא שזה מהותי, אבל לגבי "אני ושאר העולם" - משיחות עם חברים ומדיונים בקבוצות בפייסבוק, אני ממש לא היחיד בדעה הזאת.

כל מה שבוסה כותב פלוס 1000

דאני הייתה דמות ואדם חיוביים למדי, אף פעולה שעשתה במשך ה6 עונות הראשונות (את השביעית אני לא זוכר מספיק, כי הייתה ככ גרועה שלא ראיתי אותה מעבר לפעם אחת) לא הייתה מתוך רוע מוחלט ולא מוסבר.

היא עושה הכל מתוך אינטרס אישי? נו שיט שרלוק. כל פעולה שכל אדם עושה בחיים מאז ומעולם היא מתוך אינטרס אישי. אם במודע ואם לא. אמהות פועלות מתוך זה שטוב להן שלבן שלהן טוב, בני זוג פועלים מתוך זה שלאישה שלהם טוב וגם מי שעושה את פעולת ההקרבה האולטימטיבית ומת בשביל מישהו אחר, עושה את זה כי עושה לו טוב שהאחר יחיה, עד כדי כך שהטוב הזה מאפיל על הטוב שבלחיות. זה טבע האדם.

היא מגלומנית פסיכופטית? נו שיט שרלוק. כל מלך/ראש ממשלה/שאר התארים, שנולד מאז ומעולם הוא מגלומן פסיכופת. כל אדם שחושב שהוא מספיק חכם כדי להחליט החלטות שישפיעו על חיי מליונים הוא מגלומן פסיכופת. כל בן אדם שיכול לישון בלילה אחרי ששלח אדם למות, מוצדקת ככל שתהיה המטרה שלשמה שלח אותו, הוא מגלומן פסיכופת. זה בהגדרת התפקיד.

אבל כל הררי המילים לא יכולים להסביר איך דמות חיובית בסופו של דבר, נלסון מנדלה בעיניי עצמה, ווינסטון צ'רצ'יל (במקרה הרע) בעיניי הסובבים אותה, הופכת באבחת פרק לאדלוף היטלר.

זה. פאקינג. לא. הגיוני.

וגם עם ההגיון אין בעיה. הסדרה שגרמה לנו לחשוב שלגיטימי שאח מזיין את אחותו ולא ליפול מהכסא כשאנחנו רואים את זה (יותר מזה, ג'יימי וסרסיי הם ככל הנראה הזוג הכי אוהב ובריא בכל הסדרה והדבר היחיד שטוב בפרק הזה היה ששתי הדמיות האדירות האלה זכו למות זה לצד זו) יכולה להסביר לנו הכל. גם למה ילדה טובה ומנהיגה חיובית חושבת שזה לגיטימי לעשות שןאה. הכל טוב. אבל לא הסבירו לנו את זה, אפילו לא קצת (גם אם ממש נתאמץ למצוא כל מיני שטויות לא רלוונטיות מתחת לאדמה כמו ששרפה את אבא ואח של סאם, כי מצטער, אבל נשמע לי לגיטימי לחלוטין להרוג אויבים במלחמה שלא מוכנים להכנע בפנייך. גם אם זה בשריפה [כאילו שלערוף למישהו את הראש, מה שמלא דמויות עלאק מוסריות עשו במהלך הסדרה, ככ יותר טוב])

גם עכשיו זה הוסבר על ידי דני. זה פשוט חרא הסבר, אבל כבר בעבר ההסברים שלה לא היו טובים. אנחנו פשוט נפלנו בפח של להאמין שהכל הירואי וזרמנו עם ההצטדקויות שלה:

https://ew.com/tv/2019/05/13/game-of-thrones-daenerys-mad-queen/

יש פה כמה מקרים שגרמו ליועצים שלה להרים גבה. זה הוצג בתור ניואנסים, אפילו כשהיה יותר מזה - ובגלל זה בדיוק זה נהדר. כדי להעביר את המסר שסמכו על מישהי שלא היו צריכים לסמוך עליה. כשהציג את זה מהנראטיב של דנריס הראו שזה קל ליפול בפח.

גם פה מסבירים יפה, אהבתי בעיקר את מה שנכתב על כך שלא רק שהכל היה בילד אפ לזה, אלא שזה גם שולח אותנו לעשות חשבון נפש עם עצמנו על זה שקנינו את הנראטיב של דנריס כגיבורה:

https://io9.gizmodo.com/that-sudden-game-of-thrones-turn-was-actually-a-long-ti-1834722527

עומר אתה כל כך בטוח שדאנריז הייתה פסיכופטית ועשתה רע מההתחלה שאתה לא מוכן להקשיב לדעות של אחרים שמסבירים לך שזה לא ככה. כל דבר טוב שהיא עשתה אתה לוקח למקום רע של אינטרסים ותכנון מהלכים עתידי.

בוא ננסה לשחק במשחק של סוייר, אתה חושב שג'ון דמות טובה? אם כן תסביר למה, כי על כל דבר אפשר למצוא את השלילי.

עומר אתה כל כך בטוח שדאנריז הייתה פסיכופטית ועשתה רע מההתחלה שאתה לא מוכן להקשיב לדעות של אחרים שמסבירים לך שזה לא ככה. כל דבר טוב שהיא עשתה אתה לוקח למקום רע של אינטרסים ותכנון מהלכים עתידי.

בוא ננסה לשחק במשחק של סוייר, אתה חושב שג'ון דמות טובה? אם כן תסביר למה, כי על כל דבר אפשר למצוא את השלילי.

זה לא עניין של דמות טובה או רעה, אני לא חושב שג׳ון רוצח המונים. אני חושב שהוא הראה נכונות לשלום על פני מלחמה. אני חושב שהוא לא אכזרי. אני זוכר שהוא מחל בלי לחשוב פעמיים לאנשים שלא לחמו לצדו, ואמר להם שאין להם על מה להתנצל. גם כשהוציא להורג את אלה שבגדו בו במשמר הלילה הוא עשה את זה מהר, לא התעלל בהם בניגוד לדנריס. וכשמאנס הועלה על המוקד על ידי סטאניס ומליסנדרה הוא גאל אותו מיסוריו.

אני גם האמנתי שדנריס לא תעשה את זה, כי רציתי להאמין. זה לא סותר את זה שהכתובת אכן היתה על הקיר, לאורך כל הדרך. בן אדם שרואה אנשים מתים מוות מזעזע ואפילו לא מניד עפעף הוא כנראה בן אדם מסוכן. וזה קרה כבר בעונה הראשונה עם המוות של ויסריס ועם המוות של המכשפה. תשווה את זה לאריה, תראה איך היא בסערת רגשות כשהיא הורגת:

https://youtu.be/00B_wf5uEqo

הגוף שלה רועד. היא מתנשפת. דנריס פשוט בוהה.

גם עכשיו זה הוסבר על ידי דני. זה פשוט חרא הסבר, אבל כבר בעבר ההסברים שלה לא היו טובים. אנחנו פשוט נפלנו בפח של להאמין שהכל הירואי וזרמנו עם ההצטדקויות שלה:

https://ew.com/tv/2019/05/13/game-of-thrones-daenerys-mad-queen/

יש פה כמה מקרים שגרמו ליועצים שלה להרים גבה. זה הוצג בתור ניואנסים, אפילו כשהיה יותר מזה - ובגלל זה בדיוק זה נהדר. כדי להעביר את המסר שסמכו על מישהי שלא היו צריכים לסמוך עליה. כשהציג את זה מהנראטיב של דנריס הראו שזה קל ליפול בפח.

כן, זה שהיא שרפה את אחד האדונים חי כי חשדה שהוא ביצע מעשי טרור נגד הכוחות שלה והחליטה להוציא להורג 2 גנרלים יריבים ממש הכין אותנו לרצח המוני של עשרות אלפי חפים מפשע בלי הבדלי דת גזע ומין. אתה אשכרה מאמין לזה?

כן, זה שהיא שרפה את אחד האדונים חי כי חשדה שהוא ביצע מעשי טרור נגד הכוחות שלה והחליטה להוציא להורג 2 גנרלים יריבים ממש הכין אותנו לרצח המוני של עשרות אלפי חפים מפשע בלי הבדלי דת גזע ומין. אתה אשכרה מאמין לזה?

חשדה זאת מילת המפתח. וזה לא מקרה מבודד.

בול

אחד החוקים המוסריים הראשונים והכי מהדהדים שנתנו לנו בסדרה זה "מי שנותן את הדין מניף את החרב". לדאני אין חרב, יש לה דרקונים וככה היא מוציאה להורג. מניח שזאת הדרך של הטרגריינים מאז ומעולם. אולי אחיה סיפר לה על זה. התוצאה היא אותה תוצאה- מוות. אין דרך נחמדה להיות מוצא להורג.

מעבר לזה אין כלום, גם אם כמה גיקים ימצאו לי הצדקות מתחת לאדמה ויכתבו על זה כתבות (שלא מתכוון לקרוא) יתאמצו ממש חזק

לא מסכים שלא משנה איך אתה מת. בטח בסדרה עם אבירים שאצלם מוות רחום או מכובד זה קונספט.

ואני לא מבין, אתה פוסל כל קו מחשבה שמסביר לך למה זה כן הגיוני, ואז מאשים שאני לא מוכן לשקול משהו אחר?

ומה עם "מי שנותן את הדין מניף את החרב"?

מה עם זה? להיפך, זה בדיוק מאותו הקונספט של מוות מכובד. הוצאה להורג בשריפה זה אכזרי, ועל זה פתחו מרד נגד אבא שלה בין היתר. הדגישו בסדרה את הצרחות של אבא של נד ושל אחיו. ג׳יימי סיפר על כמה שזה היה מזעזע בפרק 2 של העונה הראשונה.

לא מסכים שלא משנה איך אתה מת. בטח בסדרה עם אבירים שאצלם מוות רחום או מכובד זה קונספט.

ואני לא מבין, אתה פוסל כל קו מחשבה שמסביר לך למה זה כן הגיוני, ואז מאשים שאני לא מוכן לשקול משהו אחר?

זה לא שאני פוסל קווי מחשבה אחרים. פשוט אחרי 3 צפיות בסדרה (אולי יותר?), מעולם לא נוצר בי הרושם שהיא מסוגלת לעשות משהו כזה. אולי לחשוד בה שהיא לא טובה. לפקפק בה. אבל שהיא תעשה שואה? זה מגוחך. זה עניין של רושם וגם אם תמצא איזה חצי מילה שנאמרה 3 עונות אחורה, זה לא ישנה את הרושם. כנראה כי המילה הזו לא מספיק חשובה ברמה שתצרב לי בזכרון ותשנה את הרושם.

מה עם זה? להיפך, זה בדיוק מאותו הקונספט של מוות מכובד. הוצאה להורג בשריפה זה אכזרי, ועל זה פתחו מרד נגד אבא שלה בין היתר. הדגישו בסדרה את הצרחות של אבא של נד ושל אחיו. ג׳יימי סיפר על כמה שזה היה מזעזע בפרק 2 של העונה הראשונה.

אבל זאת החרב שלה. הדרקונים. היא לא נותנת לאחרים לעשות לה את העבודה. זה הכי עומד בכללים האתיים של נד.

זה לא עניין של דמות טובה או רעה, אני לא חושב שג׳ון רוצח המונים. אני חושב שהוא הראה נכונות לשלום על פני מלחמה. אני חושב שהוא לא אכזרי. אני זוכר שהוא מחל בלי לחשוב פעמיים לאנשים שלא לחמו לצדו, ואמר להם שאין להם על מה להתנצל. גם כשהוציא להורג את אלה שבגדו בו במשמר הלילה הוא עשה את זה מהר, לא התעלל בהם בניגוד לדנריס. וכשמאנס הועלה על המוקד על ידי סטאניס ומליסנדרה הוא גאל אותו מיסוריו.

אני גם האמנתי שדנריס לא תעשה את זה, כי רציתי להאמין. זה לא סותר את זה שהכתובת אכן היתה על הקיר, לאורך כל הדרך. בן אדם שרואה אנשים מתים מוות מזעזע ואפילו לא מניד עפעף הוא כנראה בן אדם מסוכן. וזה קרה כבר בעונה הראשונה עם המוות של ויסריס ועם המוות של המכשפה. תשווה את זה לאריה, תראה איך היא בסערת רגשות כשהיא הורגת:

הגוף שלה רועד. היא מתנשפת. דנריס פשוט בוהה.

אתה ממשיך לטעון שהיא הייתה משוגעת לאורך כל הסדרה וזה פשוט לא נכון. לא שאני מבין את הטירוף שלה לשרוף את כל העיר והאנשים, אבל מהנקודת מבט שלה היא נשארה לבד בעולם, ג'ורה היא סמכה עליו מת, ג'ון ואריז וטיריון מבחינתה בגדו בה, והרגו לה את העוזרת הכי נאמנה בעריפת ראש.

לגבי האופן שבו היא הורגת, מה ההבדל בין עריפת ראש לבין שריפה? כמו שכתבו פה, לאחד יש חרב ולאחת יש דרקונים וככה הם היו מוציאים להורג.

המוות של ויסריס היה מוצדק כי הוא רצה להרוג אותה ולחתוך לה את התינוק מהבטן. המכשפה הרגה לדאנריז את הילד והרגה לה את דרוגו, אתה באמת לא מבין שהגיע להם למות? לפי התפיסה שלך היא הייתה צריכה לרחם על ויסריס אחרי שהוא כמעט שחט אותה ואת התינוק, הייתה צריכה למנות את המכשפה ליד ימינה אחרי שהיא הרגה לה את הילד ואת דרוגו, והייתה צריכה להיכנע לואריז אחרי שהוא תכנן לבצע הפיכה כלפיה.

עריכה לגבי הסרטון ששמת פה. לא זוכר שאריה מיצמצה כשהרגה את וולדר פריי ואת כל הבית שלו. מה ההבדל בין הרצח שביצעה אריה לבין הרצח שדאנריז ביצעה כלפי המכשפה,ויסריס וואריז?

לי אריה נראת פה מאוד שלווה ונינוחה, אפילו מרוצה מהרצח שלו. זה לא סותר את הסערת רגשות שטענת שהיא נמצאת בה?