Jump to content

השתחררתי, נו ו?

Recommended Posts

בעיניי דווקא כדאי לך ללכת לחתום לפרק זמן מסוים. 

אתה כבר רגיל לשגרה, יש לך ארוחות נסיעות חינם. כשאתה יוצא לאזרחות אתה מבין, פתאום, שבצבא יש גם כמה דברים חיוביים.

כל מה שאתה מרוויח שם וגם אם זה נראה לך לא הרבה, זה כמעט והכל הולך לך לנטו כי אין לך באמת הוצאות. אחרי חודשיים של שגרה שאתה כבר גם ככה חי אותה שלוש שנים, אתה משתחרר עם עוד 8 אלף ש"ח לחשבון (הולך איתך במקרה הגרוע), מה רע.

תלוי כמה קבע מדובר. אם זה כמה חודשים אז וואלה אולי שווה קבע קצר, לך תדע מה הולך להיות בחוץ אחרי שייגמר הסיפור של הקורונה (וסתם שיהיה ברור, כאחד שהיה בתפקיד שהצריך לחתום קבע, ולא נשאר שנייה מעבר למה שהייתי חייב, אני מתנגד גדול לקבע, אבל בנסיבות הנוכחיות אולי זה שווה)

13 hours ago, YoniC said:

תלוי כמה קבע מדובר. אם זה כמה חודשים אז וואלה אולי שווה קבע קצר, לך תדע מה הולך להיות בחוץ אחרי שייגמר הסיפור של הקורונה (וסתם שיהיה ברור, כאחד שהיה בתפקיד שהצריך לחתום קבע, ולא נשאר שנייה מעבר למה שהייתי חייב, אני מתנגד גדול לקבע, אבל בנסיבות הנוכחיות אולי זה שווה)

כרגע מדובר על תקופה של בין חצי שנה לשנה

יש פה שוק עבודה עם 25% מובטלים. נכון לרגע זה מעט מאוד מקומות מגייסים עובדים, וגם כשהמשק יחזור לעצמו סביר להניח שהרבה מהמחול"תים ימצאו את עצמם מפוטרים. להשתחרר כיום זה לדעת שאתה או הולך לעבוד, סביר להניח, בעבודה הכי פשוטה שיש, או לשבת בבית בלי להרוויח שקל.

לחתום קצת קבע במצב המשק זה לא רעיון כזה רע. ואומר את זה אחד שעבר במשך שנה שלוש שיחות מח"ט שניסה לדחוף אותי לקצונה בחצי איומים (וענישה לא פורמלית). לקצונה לא הייתי יוצא גם בעוד מליון שנה, אבל רק חתימה באותו התפקיד זה לחלוטין סביר.

מצטרף לגישה של YoniC וMaTa. יש כרגע לוט בערפל גדול מאד בנושא לאפשרויות תעסוקה באופן כללי, ובפרט במשרות הכניסה שנפוצות אצל חיילים משוחררים וצעירים בתחום המסעדנות והקמעונאות, בהם בתי העסק לא יכולים להמשיך ולהתקיים בלי תזרים מזומנים הקבוע. לכן לא רק ששיעור האבטלה הכללי הוא גבוה מאד, אלא שסביר מאד שבתחומים שתפנה אליהם ההיצע יהיה נמוך ביותר, אלו שהצליחו לעבור את המשבר הנוכחי יהיו בסכנת סגירה יומית, ובכל מקרה יהיה חיתוך משכורת בסיס כמעט רוחבי למינימום השעתי וצמצום שעות הפעילות של העסקים בעקבות תנועה דלילה של לקוחות. גם בתחומים אחרים שנפוצים אצל חיילים משוחררים כמו מכירות, ביטוח, אבטחה וכיו"ב, ככל הנראה יתרחש צמצום בהיקף המשרות, ובאלו שיהיו פנויות דרישות הסף יהיו גבוהות ובמקביל השכר יצומצם. בהתחשב בנסיבות הנוכחיות אני חושב ששנת קבע טומנת בחובה רק יתרונות, אתה יכול לחתום חצי שנה אם אתה מרגיש חנוק, אבל לא רואה את המצב הנ"ל משתנה בפרק זמן נמוך משנה.

קודם כל, יש קצת זמן, מניח שיש לך עוד חודשיים פלוס מינוס עד קבלת ההחלטה.

תחכה קצת ותראה מה יהיה המצב.

דבר שני, אם התפקיד בסך הכל טוב (בלי קשר למערכת הזבל), אז אישית כן הייתי חותם.

אנחנו הולכים לקראת שנה וחצי של אי וודאות, ויכול להיות שיהיה משחק של חתול ועכבר (סגר - פתיחת סגר וחוזר חלילה). עבודה בצבא מעניקה שגרה, וודאות וביטחון כלכלי.

On 7.4.2020 at 19:32, MR.Krabs said:

מאיזה יחידה במודיעין השתחררת?

השתחררתי לפני שנה מהיחידה הטכנולוגית ואני מקבל פעמיים בשבוע טלפונים עם כל מיני הצעות שלא מעניינות אותי בכלל כי יש לי כבר דרך ויודע מה אני עושה עם החיים שלי.

הייתי חוקר וקמ"ן ביחידה מבצעית.. הציעו לי גם מכל מיני גופים אבל בלי תואר המשרות לא היו כל כך אטרקטיביות לא מבחינת שכר ולא מבחינת תנאים מה גם שהם מבקשים להתחייב חוזית וזה נראה לי הזוי להתחתן עם גוף כזה שוב, אני העדפתי חופש ואני לא מצטער. מה גם שתמיד אפשר לחזור לגופים האלה כי הניסיון קיים והם תמיד מחפשים 

חרא על החיים שלי 

גם אם ממש באלי להתחיל ללמוד עכשיו ל5 יח"ל מתמ כדי לשפר, כרגע אין שום ערובה לזה שנוכל לגשת למועד קיץ כנבחנים אינטרנים ולשפר את הציון 

לא קיבלתי לזה שום תשובה רשמית מאף גורם ואני לא יודע אם להתחיל ללמוד או לא אני בלחץ על לוח הזמנים

יש למישהו מושג מה עושים במקרה כזה ?   

3 hours ago, אם אין אני לי נמני said:

חרא על החיים שלי 

גם אם ממש באלי להתחיל ללמוד עכשיו ל5 יח"ל מתמ כדי לשפר, כרגע אין שום ערובה לזה שנוכל לגשת למועד קיץ כנבחנים אינטרנים ולשפר את הציון 

לא קיבלתי לזה שום תשובה רשמית מאף גורם ואני לא יודע אם להתחיל ללמוד או לא אני בלחץ על לוח הזמנים

יש לך מה להפסיד אם תתחיל ללמוד עכשיו בלי קשר לסיטואציה? במקרה הטוב תוכל לגשת, ובמקרה הגרוע יהיה לך עוד זמן להתחזק וללמוד. אלא אם תגיד שיש לך משהו קריטי שאתה מעדיף לעשות במצב כזה

המיקודיות השנה היו אקסטרה מקיפות בגלל המצב. הייתי מנסה לנצל את זה ומתחיל ללמוד. אם לא תהיה בחינה הידע שצברת לא ילך לשום מקום ופשוט תבחן במועד הבא.

תמיד כולם מדברים על לימודים ומסלולים. הרי מה המטרה של הלימודים בסוף - להקנות לך עבודה טובה שבה תרוויח שכר הולם.

כולם עובדים הפוך, אתה בן 21, רק השתחררת, הדבר הכי חשוב שתקרא כמה שיותר חומר על התנהלות נכונה עם כסף. תדבר עם כמה שיותר אנשים, תלמד מהניסיון שלהם. אל תשמע, תקשיב. אני בן 27, במשך כמה שנים ניהלתי תחום במחסן שהוא אחד הגדולים בארץ בתחומו ולפני כן עבדתי בתור מחסנאי, הרווחתי כסף שגם חבריי שהתחילו לעבוד בעבודות שסודרו להם מתוקף סיום לימודיהם, לא התקרבו לשכר שהרווחתי ובכל זאת, החיסכון שלי הוא לא משהו יוצא דופן. ההתנהלות שלי הייתה כמו של כל הצעירים - אני עובד קשה, אני מרוויח כסף, אין לי סיכוי לקנות דירה, אני פשוט אהנה מהחיים. אם הייתי יודע - וזה משהו שיגידו לך כמעט וכל האנשים - אז את מה שאני יודע היום לגבי התנהלות עם כסף, הייתי במצב הרבה יותר. אבל עבדתי הפוך, כמו שמלמדים אותנו - קודם הלכתי להרוויח כסף ורק אחרי זה חשבתי מה לעשות איתו במקום ללמוד מה עושים עם כסף כי אז כשתרוויח סכום, אתה תדע איך לנצל אחוז גבוה יותר ממנו. קצת כמו הבחור ההוא שסיפר שבכל העולם לוקחים ילדים שיודעים איך לרוץ ומלמדים אותם כדורגל ורק פה בישראל לוקחים ילדים שיודעים כדורגל ומלמדים אותם לרוץ. אני אפילו לא מדבר על תחום של השקעות וכו', אני מדבר על ההתנהלות ברמה הכי בסיסית - מעקב אחרי מה אתה מוציא כסף. פתאום אתה מגלה שיש דברים שרק לאחר שהם פרושים לפניך באיזה קובץ אקסל, אתה מבין שיש כסף שלא ידעת שאתה מוציא ויש דברים שלא נראים הגיוניים - לדוגמא צעירים שמרוויחים 5,500 אלף ש"ח ומוציאים 40 אחוז מהשכר על בילויים ומסעדות.

בקיצור, יש לך זמן? מעולה. תתחיל לקרוא על התנהלות עם כסף, כי כשהוא יגיע, תדע מה לעשות איתו. אל תעבוד הפוך. זה משהו שלא מלמדים אותך לא בכנסי שחרור בצבא ובטח שלא בבית ספר. אני יודע שעם כמות הכסף שהרווחתי בהרבה עבודה קשה עד הגיל הזה (כמו רוב הצעירים), עם התנהלות כלכלית טיפה יותר נכונה, כזאת עם קו מנחה, הייתי יכול להיות במקום הרבה יותר טוב מאיפה שאני נמצא עכשיו - וסתם גילוי נאות, משיחות עם המון אנשים והרבה חבר'ה צעירים שהעסקתי במקום העבודה הקודם שלי, אני עדיין במצב טוב יותר, כלכלית, מרוב האנשים. הרבה בזכות המודעות שפיתחתי.

On 12.4.2020 at 11:03, אם אין אני לי נמני said:

חרא על החיים שלי 

אתה לא חייב 5 יחידות. אני מעצלנות עשיתי 4 יחידות ועשיתי תואר במדעי המחשב באוניברסיטה העברית.
אין לך מה להיות בלחץ. השתחררת? לך תטייל

37 דקות לפני, gilgil28 said:

אתה לא חייב 5 יחידות. אני מעצלנות עשיתי 4 יחידות ועשיתי תואר במדעי המחשב באוניברסיטה העברית.
אין לך מה להיות בלחץ. השתחררת? לך תטייל

היום זה כמעט בלתי אפשרי להתקבל למדמ"ח בשום מקום איכותי בארץ בלי 5 יחידות מתמטיקה. 

7 דקות לפני, nirnir20 said:

היום זה כמעט בלתי אפשרי להתקבל למדמ"ח בשום מקום איכותי בארץ בלי 5 יחידות מתמטיקה. 

תביא פסיכומטרי גבוה ואתה מסודר

3 hours ago, gilgil28 said:

תביא פסיכומטרי גבוה ואתה מסודר

זה.. פשוט לא נכון. 

לא מדבר על כל המכללות כן ? 

מדבר איתך על אוניברסיטאות והבינתחומי. 

11 דקות לפני, nirnir20 said:

זה.. פשוט לא נכון. 

לא מדבר על כל המכללות כן ? 

מדבר איתך על אוניברסיטאות והבינתחומי. 

חברים מהצבא עשו מכינות של הטכניון ובן גוריון עם 3 ו-4 יח"ל מתמטיקה, לדעתי המכינה בבן גוריון הייתה די ארוכה (9 חודשים) וזו של הטכניון קצת יותר קצרה (6 חודשים), זה שווה בדיקה אבל אם זה יחסוך לו זמן

2 hours ago, העמית הצהוב said:

חברים מהצבא עשו מכינות של הטכניון ובן גוריון עם 3 ו-4 יח"ל מתמטיקה, לדעתי המכינה בבן גוריון הייתה די ארוכה (9 חודשים) וזו של הטכניון קצת יותר קצרה (6 חודשים), זה שווה בדיקה אבל אם זה יחסוך לו זמן

מכינה זאת גם אופציה, במיוחד אם אתה נעול על מקום ספציפי,  אבל נראלי עדיף כבר לעשות בגרות שתופסת לכל המוסדות, זה גם לוקח פחות זמן. 

ועוד משהו, לא יודע מתי חברים שלך עשו את המכינות אבל דברים משתנים משנה לשנה , אני עוקב אחרי זה מקרוב ב-3 שנים האחרונות וכל שנה התנאים עולים. 

לא יודע מה יהיה אחרי הקורונה. 

On 6.4.2020 at 14:08, אם אין אני לי נמני said:

ד.א אם מדברים על לימודים, כמה בלתי אפשרי להשלים 5 יחידות מתמטיקה מ4 בחודשיים? צריך ציון 70 

אפשרי לחלוטין, זה המון תלוי בך אבל 4 חודשים זה באמת מעל ומעבר ל5 יח' מתמטיקה.

קצת עידו מרבך ביוטיוב לכסות נושאים בזריזות, והכי חשוב לתרגל ואתה מפציץ.

יש לך מושג מה אתה רוצה ללמוד?

13 hours ago, nirnir20 said:

מכינה זאת גם אופציה, במיוחד אם אתה נעול על מקום ספציפי,  אבל נראלי עדיף כבר לעשות בגרות שתופסת לכל המוסדות, זה גם לוקח פחות זמן. 

ועוד משהו, לא יודע מתי חברים שלך עשו את המכינות אבל דברים משתנים משנה לשנה , אני עוקב אחרי זה מקרוב ב-3 שנים האחרונות וכל שנה התנאים עולים. 

לא יודע מה יהיה אחרי הקורונה. 

לדעתי שניהם התחילו ב-2018 את המכינות, אבל אני לא סגור על זה במאה אחוז

13 hours ago, Miki6846 said:

אפשרי לחלוטין, זה המון תלוי בך אבל 4 חודשים זה באמת מעל ומעבר ל5 יח' מתמטיקה.

קצת עידו מרבך ביוטיוב לכסות נושאים בזריזות, והכי חשוב לתרגל ואתה מפציץ.

יש לך מושג מה אתה רוצה ללמוד?

לא הבנת אותי נכון, התכוונתי להשלים מ4 יחל ל5 יחל בפרק זמן של 2 חודשים 

בכל מקרה ויתרתי על זה, יותר מידי לחוץ וצפוף 

מעניין לעניין, לעניין אחר לגמרי,

התחלתי לקרוא קצת על הנושא כל "התנהלות ארגונית"/ "כלכלה התנהגותית"/ תורת המשחקים וראיתי שאלה נושאים שדי מעניינים אותי אבל לא בדיוק ברור ההבדל ביניהם ואיפה בדיוק לומדים כל דבר 

כלומר לא כל אוניברסיטה נותנת את אותו השם לכל פקולטה או לכל התמחות? אם יש פה מישהו שמתעסק עם זה ויכול לשפוך לי קצת אור על אופי הלימודים במחלקות האלה (או דומות להם שאני לא מכיר) וכדאיות אני אשמח 

כלכלה התנהגותית ותורת המשחקים אלו קורסים בודדים בתואר בכלכלה. אני מניח שקורסי בחירה ברוב המוסדות. זה לא מקצוע שנלמד בפני עצמו. 

"התנהלות ארגונית" אני פחות מכיר

15 hours ago, ravid said:

כלכלה התנהגותית ותורת המשחקים אלו קורסים בודדים בתואר בכלכלה. אני מניח שקורסי בחירה ברוב המוסדות. זה לא מקצוע שנלמד בפני עצמו. 

"התנהלות ארגונית" אני פחות מכיר

בהנדסת תעשייה וניהול בטכניון יש התמחות ספציפית בתורת המשחקים לצורך הדוגמא