Jump to content

בחירות 2019

MaTa

Recommended Posts

גם השמאל הבריטי מדבר על הלאמות, למשל של הרכבת חזרה. מכסים וכח לארגוני עובדים זה לא המצאה של השמאל בארץ. טראמפ לא הטיל מכס ומדבר על עוד? הוא קומוניסט?

איתמר, לא רוצה להתעלם, אבל כתבת הרבה :) שזה מבורך, מקווה שיהיה לי זמן להגיב את דעתי בהמשך היום, ואם לא אז שאזכור אחרי המשחק או מחר.

לא סגור על הכל אבל רוב המכסים של טראמפ הן נגד מדינות שיש להם מכסים נגד ארהב. ביקש מהם להוריד ולא הסכימו אז נכנס איתן למלחמה.

יש מצב שאני טועה, אבל ממה שזכור לי דווקא האיחוד האירופי הטיל מכס על מוצרים אמריקאים כתגובה למכס שטראמפ הטיל על מוצרים מאירופה. קראתי שהם אפילו בכוונה הטילו מכס על מוצרים שמזוהים עם הדמוגרפיה שמצביעה לו, כדי לפגוע בו אישית.

הוא חתיכת שר אוצר מופקר.

חילק כספים כאילו הם שלו במילארדים לפנסיונרים, חברת חשמל, רכבת ישראל, הסתדרות ועוד ועוד ועוד.

מחיר למשתכן היא אחת התוכניות הכי רעות שיכלו להיות ורק על זה אני מוכן לדבר שעות. זה היה בזבוז כסף הכי גדול שיכול להיות בלי להשיג תוצאות.

היד ביד עם ניסנקורן.

כמות הרגלוציות והקשיים שהוא הפיל על העסקים הקטנים.

הגירעון שהוא הכניס אותנו אליו ואנחנו הולכים לשמוע עליו בקרוב, דירוג האשראי של ישראל יפגע.

ובכללי אם לא שונאים שר אוצר סימן שהוא עושה עבודה חרא. שר האוצר לא צריך לשחרר שקל בלי שאונסים אותו והוא מחלק כספים לכל מי שמחייך אליו בבוקר.

כך לדוגמא את ביבי, שר האוצר הכי טוב שהיה פה. כולם שנאו אותו כשר אוצר אבל בדיעבד יודעים שהוא הציל את הכלכלה שסגר לכולם את הברזים.

נ.ב. עוד לא דיברנו על מנהל מקרקעי ישראל, ועדות התכנון, הרגולציה ומכסת העובדים הזרים.

אין לי מושג למה הנחת היסוד שלך היא ששר אוצר צריך לא לשחרר כספים ולהיות שנוא. זה ממש לא גזירת גורל. הטיעון הרציני היחיד שהבאת הוא גרעון, שגם על החשיבות שלו אפשר להתווכח בעידן כלכלות מבוססות חוב, אבל חוץ מזה לא נתת שום טיעון מבוסס. אגב, עם חלק מהדברים שאמרת אני מסכים, עם הרוב לא, אבל אין לי אפילו איך לענות לך.

ושלא נתחיל עם מיתוס ביבי כשר אוצר. ספין מהגדולים בהיסטוריה.

סקנדינביה לא ממש סוציאליסטים?

הכלכלות בסקנדינביה קרסו טוטאלית כשהיו סוציאליסטיות, עברו תהליך של מעבר לקפיטליזם עם הפרטה מאסיבית, ביטול של שכר המינימום בחלק מהמדינות וצעבר לארגוני עובדים פרטיים (עם מגבלות חמורות על שביתה וכד') וחווה צמיחה מאז.

זו סוציאל-דמוקרטיה, שזו שיטה קפיטליסטית לחלוטין, שלא ממש ישימה בארץ כנראה.

אין לי מושג למה הנחת היסוד שלך היא ששר אוצר צריך לא לשחרר כספים ולהיות שנוא. זה ממש לא גזירת גורל. הטיעון הרציני היחיד שהבאת הוא גרעון, שגם על החשיבות שלו אפשר להתווכח בעידן כלכלות מבוססות חוב, אבל חוץ מזה לא נתת שום טיעון מבוסס. אגב, עם חלק מהדברים שאמרת אני מסכים, עם הרוב לא, אבל אין לי אפילו איך לענות לך.

הרבה הגיבו בעד ובנגד, אני אתן חלק מדעותי

לטובת כחלון:

מדד ג'יני ממשיך במגמת ירידה כבר שנה 5 או 6 ברציפות, אפשר לזקוף את זה לזכותו, בכל זאת הוא מכהן כשר אוצר כמעט קדנציה שלמה.

הורדת מכסים (מעט מדי) על מוצרי יבוא, הוריד הגבלות מסוימות על מוצרי חשמל וכו'.

מע"מ מ 18 ל-17, שכל עוד היינו בעודף גבייה ולא חרגנו תקציבית זה מעולה, אבל כאמור, לא ככה הוא מסיים את הקדנציה.

נגד כחלון:

הורדת מכסים זה מהלך מבורך, אבל מה עם ביטול מחסומי ייבוא ? במיוחד בענף החקלאות ? למה מדינה שלמה צריכה להחזיק קבוצות קטנות של אנשים עם הראש מעל המים על ידי כך שנשלם עשרות אחוזים גבוה מעל מחירי היעד? למה ממשלה קפיטליסטית קובעת מחירים וקובעת מחירים מקסימום למוצרים ? אנחנו לא בתקופת הצנע אנחנו לא בימי מפא"י (שעבדו נכון בזמנו)

השותפות עם ניסנקורן, העלאת משכורות השוטרים, סבסודי צהרונים, העלאה מאסיבית במשכורות חיילי חובה, הימנעות מהתערבות במתווה הגז, העלאת שכר המינימום, (שני האחרונים גם תרמו לעלית החשמל אבל נעזוב את זה, רוב העליה נובעת משינויים בדולר אל מול השקל)

לא פעל בצורה אקטיבית מול שום מונופול (על זה בנה קמפיין), מתווה החשמל רק יעלה לנו יותר בכיס בשנים הבאות, במיוחד לאחר החתימה על הסכמי הפיצויים ההזויים

אי עליית גיל הפרישה לנשים, תוחלת אישה כבר בסביבות ה 83, גיל פרישה? 62. לאן הנטל הזה יילך ? לילדים שלנו

אני לא זוכר של מי הייתה ההצעה המטורפת על השוואת קצבאות הקשישים לשכר המינימום, הוא דווקא כן העלאה קצבאות למיטב זכרוני (גם כאן, הייתי מציע חלוקת הכנסה מחדש, יש קשישים שזקוקים לעזרה יותר מאחרים ) - ככה שלא ארשום את זה לחיוב, כי אני לא זוכר את הדעה שלו לגבי זה. יש חברי כנסת שבטוחים שיש עץ של כסף

בטוח שכחתי המון וראיתי כמה שהגיבו מעליי, לא רשמתי דבר על הגרעון התקציבי כי זה קצת טריקי, עד עליית הריבית דווקא יש הטוענים שיכלנו לחרוג אפילו יותר ולהשקיע את הכסף בהון (שיפורי תשתיות, בתי חולים, יצירת מקומות עבודה וכו'), מה שכן, זה לא שהוא השתמש בחריגה לדברים האלה.

עוד משהו קטן וקצת מצחיק, מי שכן נלחם במונופול ודווקא במונופול הנמלים, הוא אחד השרים היותר שנואים, ישראל כ"ץ, שחתם על הסכם עם חברה סינית שתפתח שני נמלים חדשים פרטיים עד שנת 2021.

לסיכום, בתור אחד שכן תמך בו בתור שר תקשורת, אני לא חושב שהוא האדם המתאים להוביל את אחד המשרדים הכי רגישים במדינה, במיוחד שנראה שכל פעולה שלו היא כדי להרוויח עוד כמה קולות בקלפי.

אפשר להתווכח עם כל מה שאמרתי ולגיטימי ממש שלכל אחד יש דעות שונות. אבל ביבי שר אוצר זאת עובדה. אי אפשר להתווכח עם זה.

זה כמובן לא מנקה אותו ממה ששמשון ויובב עושים תחתיו הממשלות האחרונות, ואפילו להפך. זה שביבי יודע לנהל את הכלכלה ונותן לכחלון לעשות כרצונו זה יותר מכעיס.

הירידה במדד ג'יני רשומה על שם משה כחלון בראש ובראשונה עם ההעלאה האגרסיבית שלו לשכר המינימום. מהלך מבורך שעשה רק טוב לאומה וממש לא "משחק סכום אפס" כפי שנכתב פה. הדבר היחידי שהוא אפס פה זו האינפלציה ב 4-5 השנים האחרונות ולעומתה שכר המינימום עלה בכמה עשרות אחוזים.

למדינות סקנדינביה יש נפט וגז לכן ההשוואה בין המודלים הכלכליים חברתיים שלהן לא נכונה. לנורבגיה יש מעל טריליון דולר בקרן השקעות בבעלות המדינה רק מרווחי הגז שלהם. כשלנו יהיה את זה נדבר. וכן יש גם את הסקטורים הבדלנים בארץ שאין בסקנדינביה. לדעתי זו השוואה שלא רלוונטית לדיון.

ההשפעה של ביבי כשר אוצר חשובה עם רפורמת בכר והפיקוח על הבנקים שהתהדק בתקופתו ולמעשה הציל אותנו ממשבר הסאב פריים, אבל לדעתי ההשפעה האמיתית שלו על כלכלת ישראל היא דווקא במדיניות הקטנת הגרעון שהוא מתווה כראש ממשלה כבר עשר שנים, מדיניות שאנחנו קוטפים את הפירות שלה היום.

ועוד משהו- למה קבעתם שהיהודים הם שמאל? היהודים הם בעלי ההון באירופה וארה"ב. רוטשילד, גולדמן זאקס ודומיהם זה שמאל? למה?

מה שכן שמתי לב אליו, וזו נקודה מעניינת, היא שעד עכשיו הבחירות בארץ הוכרעו כמעט לחלוטין משיקולים ביטחוניים אבל זה מתחיל להשתנות והשיקול הכלכלי מתחיל לקבל משקל יותר משמעותי בשיח הציבורי, ולראיה הדיון הזה. המצב הבטחוני משתפר משמעותית בשנים האחרונות.

מה שכן שמתי לב אליו, וזו נקודה מעניינת, היא שעד עכשיו הבחירות בארץ הוכרעו כמעט לחלוטין משיקולים ביטחוניים אבל זה מתחיל להשתנות והשיקול הכלכלי מתחיל לקבל משקל יותר משמעותי בשיח הציבורי, ולראיה הדיון הזה. המצב הבטחוני משתפר משמעותית בשנים האחרונות.

בגדול, סוגיית הבטחון (שטחים וכו' ) להכרעה בבחירות הלכה וצברה כח מבחירות 69 ואילך יותר ויותר. לפני זה עניין המודל החברתי כלכלי היה החזק יותר.

אני חושב שסופית עניין הבטחון הפך להיות הדומיננטי ביותר בבחירות 88' (הוא כבר היה לפני כן, אבל נדמה לי ש-88 שם את החותם הסופי).

אוראלוס

שוב, כמו איתמר, אתה מציין עובדות של דברים שביצע וממש לא מסביר למה זה לא בסדר.

אני לא איזה כלכלן גדול, קראתי הרבה על הנושא, הלכתי ללא מעט הרצאות, קורא לא מעט ספרים בתחום ורוב הדברים אני מביא כריך שאני רואה את העולם.

בגדול את רוב הדברים הסברנו בכמה מילים וגם מה שלא היה נשמע לי די ברור. תן דוגמא לנושא שאתה רוצה שאסביר לך למה אני חושב שהוא טועה בו ואני אנסה לחדד את הדברים.

אבל בגדול בגדול שר אוצר לא אמור לחלק כספים, זה לא הכספים שלו ולהכנס מדינה לגרעון שאין מצב בטחוני, אין משבר כלכלי והכל רגוע זה הזוי. אלה בדיוק השנים שאתה אמור לשמור בצד לימים קשים יותר.

כל ההסכמים המנופחים עם כל קבוצה שסחטה אותו והפגינה זה פשוט אסון, כל הפנסיות המטורפת האלה זה אסון,פגיעה בדירוג האשראי של ישראל זה אסון.

ולדעתי הגרוע מכולם , היד ביד עם ההסתדרות והתמונות עם החיוכים המשותפים שלו ושל ניסנקורן זה פשוט בניסיון הכי גדול.

קודם כל קופת המדינה ואחרי זה כל השאר, זריקת כספים לכל עבר כדי להתחבב על אנשים זה פופוליזם הכי גרוע שיכול להיות כי אנשים שלא מבינים כלכלה באמת חושבים שזה טוב שהוא מחלק כספים וככה הוא קונה את הבוחרים הבאים שלו.

מאוד מעניין פייגלין והמצע שלו, נוגד לגמרי את הדעה הקדומה שמקבלים כשמסתכלים עליו

אני לא איזה כלכלן גדול, קראתי הרבה על הנושא, הלכתי ללא מעט הרצאות, קורא לא מעט ספרים בתחום ורוב הדברים אני מביא כריך שאני רואה את העולם.

בגדול את רוב הדברים הסברנו בכמה מילים וגם מה שלא היה נשמע לי די ברור. תן דוגמא לנושא שאתה רוצה שאסביר לך למה אני חושב שהוא טועה בו ואני אנסה לחדד את הדברים.

אבל בגדול בגדול שר אוצר לא אמור לחלק כספים, זה לא הכספים שלו ולהכנס מדינה לגרעון שאין מצב בטחוני, אין משבר כלכלי והכל רגוע זה הזוי. אלה בדיוק השנים שאתה אמור לשמור בצד לימים קשים יותר.

כל ההסכמים המנופחים עם כל קבוצה שסחטה אותו והפגינה זה פשוט אסון, כל הפנסיות המטורפת האלה זה אסון,פגיעה בדירוג האשראי של ישראל זה אסון.

ולדעתי הגרוע מכולם , היד ביד עם ההסתדרות והתמונות עם החיוכים המשותפים שלו ושל ניסנקורן זה פשוט בניסיון הכי גדול.

קודם כל קופת המדינה ואחרי זה כל השאר, זריקת כספים לכל עבר כדי להתחבב על אנשים זה פופוליזם הכי גרוע שיכול להיות כי אנשים שלא מבינים כלכלה באמת חושבים שזה טוב שהוא מחלק כספים וככה הוא קונה את הבוחרים הבאים שלו.

אבל הוא לא הולך עם ההסתדרות, והוא לא מחלק כספים.

יותר מכל בולט זה שלמרות עודפי גביית מיסים מטורפות (באזור ה-15 מיליארד שקל בשנה שעברה, והערכה לסכום מעט יותר נמוך אך עדיין גבוה בטירוף השנה), יתרות מט״ח ההולכות, הפתרון של כחלון למה לעשות עם הכספים הנותרים כל שנה היה סדרה של וויתורי מיסים לחברות גדולות, ולא למשל ביטול כלל ההוצאה (דבר שהיה נדרש לבטלו למשל עם נושא הפנסיות לשוטרים, במקום לבצע קיצוץ רוחבי).

שני דברים.

1. מעדיף שהמדינה תגבה פחות כספים ותתן פחות שירותים. לא נכנס עכשיו לאיזה שירותים כן צריך ואיזה לא, אני בעצמי לא יודע בדיוק להגיד מה הייתי רוצה שהמדינה תתן ומה לא ובאיזה מידה. אבל בוודאות אני לא צריך שהמדינה תפעיל נגיד נמל שיש בו נהגים שמרוויחים סכומי עתק שלא מגיעים להם (יש נהגים עם משכורות של 40-60 אשח) שאי אפשר לפטר כי הם מחזיקים את המדינה בביצים וסוחטים אותה.

שתנהל את זה חברה פרטית שתייה רוווחית ותתנהל כמו חברה אמיתית ולא כמו מסחטת כספים וככה חסכת מילארדים לציבור והקלת על המיסים. (הורדה המיסים תורמת לכלכלה ומריצה אותה, מביאה משקיעים, כספים ונותנת אפשרות למדינה לעוף קדימה). ככה גם הרווחנו הורדת מיסים וגם לא הפסדנו כלום.

2. לגבי מה שאמרת על עליית המחירים ואי עליית המשכורת. ראיתי לא מזמן בכמה מקומות ששכר המינימום , השכר הממוצע, החציוני וכל היבט על השכר עלה בין 30-50% בכל אחד מהחישובים מאז 2009. בזמן שמדד המחירים עלה ב1-2%. יודע שהמדד לפעמים קצת משקר אבל גם אם נניח שמדוברי בעליה של 5-10% עדיין הכסף שלנו התחזק מאוד. (ברור שאפשר לתת דוגמאות על מוצרים שעלו דרסטית, אבל יש את הטלפון, אינטרנט, מוצרי חשמל כאלה לאחרים ועוד ועוד ועוד כך שזה מתקזז).

אני באמת אומר ולא כדי לעקוץ, אם יש לך נתונים אחרים אני אשמח לראות כי אולי קראתי וראיתי את זה במקומות מוטים שהסיטו את הנתונים לטובתם.

חריג מבין הדברים הוא מחיר הדירות שיש לזה המון סיבות שלא קשורות לממשלה אבל הממשלה בשנים האחרונות בחסות לפיד ובעיקר כחלון (ואי התערבות הזויה של ביבי) פשוט לקחו את זה למקום קטסטרופלי. במקום למזער את הבעיה העצימו אותה.

כשיש פער מראש בין 2 נתונים, ואז שניהם עולים באותה כמות אחוזים, הפער בפועל רק גדל.

השכר ההממוצע והשכר החציוני אכן שניהם עלו, אבל מה שעלה עוד זה הפער בין השכר הממוצע לחציוני. יש יותר כסף שאנשים מרוויחים, אבל פחות אנשים שמרוויחים אותו.

יותר מזה, נוצר פער בשנים האחרונות בין השכר החציוני לשכר האמיתי לחודש, שהוא חישוב מסוג שונה שמתייחס גם למשרות חלקיות (הפרש של כמה מאות שקלים).

הנתונים עולים והכסף התחזק, אבל העם הוא לא זה שמרוויח מכל הסיפור, וזה בעיה וסימן שהולכים לכיוון לא נכון.

כשיש פער מראש בין 2 נתונים, ואז שניהם עולים באותה כמות אחוזים, הפער בפועל רק גדל.

השכר ההממוצע והשכר החציוני אכן שניהם עלו, אבל מה שעלה עוד זה הפער בין השכר הממוצע לחציוני. יש יותר כסף שאנשים מרוויחים, אבל פחות אנשים שמרוויחים אותו.

יותר מזה, נוצר פער בשנים האחרונות בין השכר החציוני לשכר האמיתי לחודש, שהוא חישוב מסוג שונה שמתייחס גם למשרות חלקיות (הפרש של כמה מאות שקלים).

הנתונים עולים והכסף התחזק, אבל העם הוא לא זה שמרוויח מכל הסיפור, וזה בעיה וסימן שהולכים לכיוון לא נכון.

אם החציון עלה סימן שהעם מרוויח מזה. במיוחד ששכר המינימום עלה יותר (ב43% בעשור האחרון).

הסוציאליזם מעדיף שכולם יהיו עניים העיקר שלא יהיו פערים.

אותן חברות גדולות אותם אנשים עשירים הם אלה שמניעים את הכלכלה, יוצרים מקומות עבודה, מביאים השקעות וכספים זרים, מביאים כבוד למדינה שלנו.

בשוק חופשי וקפיטליסטי גם אלה שבתחתית נהנים ובמצב טוב יותר מאשר אם כולם היינו עניים.

זו תיאוריה יפה על הנייר. בפועל היא גורמת להמון בעיות. הן בכלכלה והן ברווחה.

אני לא אומר שצריך ללכת לכיוון הקומוניזם ושצריך להגביל את הפערים בכל מחיר, זה אפילו יותר גרוע.

אבל בהחלט אחת מהמטרות של המדינה חייבת להיות צמצום הפערים הכלכליים.

ויש לה הצעה נוראית של 90% משכנתא שהיא דוחפת לכל מקום. להעמיס על זוג צעיר הרי חובות של כמעט 2 מליון ש"ח (משכנתא +ריבית)

אני יודע שהתגובה ישנה, אבל מה אתה בדיוק מציע במקום?

אתה מבין שכדי להגיע היום למשכנתא בשביל דירה נורמלית במרכז(נגיד אפילו במיליון ש"ח,מה שלא קיים) צריך להביא הון עצמי של כמעט 300 אלף, שלא לדבר על דירה ששווה טיפה יותר, מה שיצריך עוד איזה 100 אלף שקל...

אולי ההורים שלך עשירים ויכולים לעזור לך להגיע לסכום כזה, רוב האנשים שגם גרים בשכירות יקח להם בערך 10 שנים להגיע לסכום כזה...

אז גזרת עליהם 10 שנים של מעבר בין שכירויות,שכל שוכר יותר מניאק במדינה הזאת מהשני

לפי מה שאתה אומר פה אני מניח שגם לדעתך המחיר למשתכן הוא דבר נוראי אה?

אני יודע שהתגובה ישנה, אבל מה אתה בדיוק מציע במקום?

אתה מבין שכדי להגיע היום למשכנתא בשביל דירה נורמלית במרכז(נגיד אפילו במיליון ש"ח,מה שלא קיים) צריך להביא הון עצמי של כמעט 300 אלף, שלא לדבר על דירה ששווה טיפה יותר, מה שיצריך עוד איזה 100 אלף שקל...

אולי ההורים שלך עשירים ויכולים לעזור לך להגיע לסכום כזה, רוב האנשים שגם גרים בשכירות יקח להם בערך 10 שנים להגיע לסכום כזה...

אז גזרת עליהם 10 שנים של מעבר בין שכירויות,שכל שוכר יותר מניאק במדינה הזאת מהשני

לפי מה שאתה אומר פה אני מניח שגם לדעתך המחיר למשתכן הוא דבר נוראי אה?

מחיר למשתכן תוכנית בזיונית.

הדרך הכי טיפשית שבה יכלו לבחור, אשכרה לקחת כסף ולזרוק לפח. התוכניות הזאת רעה בכל כך הרבה מובנים שאני אפילו לא יודע מאיפה להתחיל. לצורך העניין היא הרבה יותר גרועה מאשר היו מחליטים לעשות הגרלות לזוגות צעירים על 300 אלף שקל לכל זוג זוכה. נשמע הזוי אבל לפחות זה לא מפלה בין כאלה שאין להם הון התחלתי לכאלה שיש, מאפשר לאדם לבחור מה לעשות עם הכסף שלו, היה מגביר פחות את הביקוש לדירות, היה מבזבז פחות כסף ולא היה מערב את הקבלנים עם כל הביזיונות שהלכו שם.

אגב, גם 90% משכנתא רעיון מזעזע. כנראה התגעגעו לסאב פריים.

גם אני באותה סירה כמוך, סטודנט שלא עובד בלי שקל על התחת ובלי הורים עשירים. הדירה לא נראית באופק אבל אני יודע שאם ארצה לחסוך לדירה אני גם אשיג אותה. פשוט זה לא שווה את הכסף, אני יודע שליליות בשכירות כל החיים נשמע כמו רעיון הזוי ומונפץ אבל זאת העצה הכי טובה שאפשר לתת כל עוד השוק במצב הזה.

ובכל מקרה, מבין למה אתה חושב שאלה תוכניות טובות כי אתה אומר איזה יופי מתייחסים לבעיה ונותנים פתרונות. הבעיה היא שהפתרונות האלה לא באמת פתרונות ורק מחריפים את הבעיה ושורפים מילארדים למדינה. יש פתרונות טובים יותר ואנחנו כציבור צריכים ללחוץ על הפופוליסטים לקחת החלטות אמיתיות ולא רק החלטות שנשמעות טוב לציבור. הציבור בור בכל מה שקשור לכסף וזאת הבעיה, תעבור כלכלן כלכלן בכל גישה ובכל דיעה ותגלה שמעל 95% מהם לא מבין מי המטומטם שלקח את ההחלטה הזאת.

מחיר למשתכן תוכנית בזיונית.

הדרך הכי טיפשית שבה יכלו לבחור, אשכרה לקחת כסף ולזרוק לפח. התוכניות הזאת רעה בכל כך הרבה מובנים שאני אפילו לא יודע מאיפה להתחיל. לצורך העניין היא הרבה יותר גרועה מאשר היו מחליטים לעשות הגרלות לזוגות צעירים על 300 אלף שקל לכל זוג זוכה. נשמע הזוי אבל לפחות זה לא מפלה בין כאלה שאין להם הון התחלתי לכאלה שיש, מאפשר לאדם לבחור מה לעשות עם הכסף שלו, היה מגביר פחות את הביקוש לדירות, היה מבזבז פחות כסף ולא היה מערב את הקבלנים עם כל הביזיונות שהלכו שם.

אגב, גם 90% משכנתא רעיון מזעזע. כנראה התגעגעו לסאב פריים.

גם אני באותה סירה כמוך, סטודנט שלא עובד בלי שקל על התחת ובלי הורים עשירים. הדירה לא נראית באופק אבל אני יודע שאם ארצה לחסוך לדירה אני גם אשיג אותה. פשוט זה לא שווה את הכסף, אני יודע שליליות בשכירות כל החיים נשמע כמו רעיון הזוי ומונפץ אבל זאת העצה הכי טובה שאפשר לתת כל עוד השוק במצב הזה.

ובכל מקרה, מבין למה אתה חושב שאלה תוכניות טובות כי אתה אומר איזה יופי מתייחסים לבעיה ונותנים פתרונות. הבעיה היא שהפתרונות האלה לא באמת פתרונות ורק מחריפים את הבעיה ושורפים מילארדים למדינה. יש פתרונות טובים יותר ואנחנו כציבור צריכים ללחוץ על הפופוליסטים לקחת החלטות אמיתיות ולא רק החלטות שנשמעות טוב לציבור. הציבור בור בכל מה שקשור לכסף וזאת הבעיה, תעבור כלכלן כלכלן בכל גישה ובכל דיעה ותגלה שמעל 95% מהם לא מבין מי המטומטם שלקח את ההחלטה הזאת.

כבר זה שכתבת שעדיף להיות בשכירות לזמן רב כבר נותנת לי קצת ספק בכמה התגובה שלך רצינית

אבל בלי קשר, נכון, זה לא הרעיון הכי טוב, אבל לצערנו רעיונות יותר טובים נחסמים ישירות בלי שתשמע עליהם כי הם פוגעים בסוף בבעלי ההון שבעצם שולטים פה במדינה

הלוואי ויהיה רעיון יותר טוב

אבל לא באמת אכפת לי מכלכלנים

אני רוצה שבעתיד של מקסימום 10 שנים כבר אהיה בעל דירה

כי שכירות במדינה הזאת היא גיהינום, בטח במרכז, שכל בעל דירה חושב שהשמש זורחת לו מהתחת והוא יכול לקחת כל מחיר שהוא רוצה עם איזה תנאים שבא לו, אף על פי שהוא נתן דירה די פח

לא אשקר ואגיד שהיו לי מחשבות לעבור לדרום, ושם יש בתים בזול מאוד, אבל לבנאדם שכל החיים שלו היו ונמצאים במרכז זה מהלך טיפה קשה מדי

אז אני מעדיף לקבל דירה שתהיה אשכרה שלי ומקסימום היא תהיה עם החזר חודשי לא קטן בכלל, מאשר לעבור כל שנה שנתיים במהלך חיי בין דירות

ובדרך גם לא לחסוך בכלל כלום, כי שכירות לא מאפשרת לך לחסוך כלום

רק מי שיכול לגור עם אשתו אצל ההורים שלו או שלה במשך מספר שנים יפות ולחסוך לא צריך את אחת מההצעות האלה כמו המחיר למשתכן או החוק החדש

מה לעשות שלא לכולם יש הורים עם בית גדול ומרווח שיספיק לעוד זוג...

לצערי הרב המחיר של הדירות רק עולה ועולה ועולה, אבל המשכורות ברובם נשארות עדיין פח

ברמה שאפילו בנאדם שמרוויח 20 אלף( ורובנו לא קרובים לשם) צריך להתאמץ כדי לצבור הון עצמי

הכלכלנים האלה שאתה מדבר עליהם הם חלק מהבעיה, לא אלה שמנסים לפתור אותה

כי ברובם אנשי אוניברסיטאות או מכללות יוקרה שמקבלים המון כסף כל חודש, ובדרך הופכים להיות עשירים, אולם עשירים שלבסוף יתנגדו לרעיונות טובים שיועילו למדינה הזאת אבל יפגעו בבעלי ההון

אז הם כל היום עסוקים לבקר ולברבר, בזמן שהם ממשיכים לקנות אינספור דירות לעצמם ולצאצאים שלהם ולי אין כסף בכלל לחשוב על זה

אני אומר, זה שיש רעיון, גם אם הוא די גרוע, כבר נותן אוויר לנשימה לזוג צעיר שמתחתן

כבר זה שכתבת שעדיף להיות בשכירות לזמן רב כבר נותנת לי קצת ספק בכמה התגובה שלך רצינית

אבל בלי קשר, נכון, זה לא הרעיון הכי טוב, אבל לצערנו רעיונות יותר טובים נחסמים ישירות בלי שתשמע עליהם כי הם פוגעים בסוף בבעלי ההון שבעצם שולטים פה במדינה

הלוואי ויהיה רעיון יותר טוב

אבל לא באמת אכפת לי מכלכלנים

אני רוצה שבעתיד של מקסימום 10 שנים כבר אהיה בעל דירה

כי שכירות במדינה הזאת היא גיהינום, בטח במרכז, שכל בעל דירה חושב שהשמש זורחת לו מהתחת והוא יכול לקחת כל מחיר שהוא רוצה עם איזה תנאים שבא לו, אף על פי שהוא נתן דירה די פח

לא אשקר ואגיד שהיו לי מחשבות לעבור לדרום, ושם יש בתים בזול מאוד, אבל לבנאדם שכל החיים שלו היו ונמצאים במרכז זה מהלך טיפה קשה מדי

אז אני מעדיף לקבל דירה שתהיה אשכרה שלי ומקסימום היא תהיה עם החזר חודשי לא קטן בכלל, מאשר לעבור כל שנה שנתיים במהלך חיי בין דירות

ובדרך גם לא לחסוך בכלל כלום, כי שכירות לא מאפשרת לך לחסוך כלום

רק מי שיכול לגור עם אשתו אצל ההורים שלו או שלה במשך מספר שנים יפות ולחסוך לא צריך את אחת מההצעות האלה כמו המחיר למשתכן או החוק החדש

מה לעשות שלא לכולם יש הורים עם בית גדול ומרווח שיספיק לעוד זוג...

לצערי הרב המחיר של הדירות רק עולה ועולה ועולה, אבל המשכורות ברובם נשארות עדיין פח

ברמה שאפילו בנאדם שמרוויח 20 אלף( ורובנו לא קרובים לשם) צריך להתאמץ כדי לצבור הון עצמי

הכלכלנים האלה שאתה מדבר עליהם הם חלק מהבעיה, לא אלה שמנסים לפתור אותה

כי ברובם אנשי אוניברסיטאות או מכללות יוקרה שמקבלים המון כסף כל חודש, ובדרך הופכים להיות עשירים, אולם עשירים שלבסוף יתנגדו לרעיונות טובים שיועילו למדינה הזאת אבל יפגעו בבעלי ההון

אז הם כל היום עסוקים לבקר ולברבר, בזמן שהם ממשיכים לקנות אינספור דירות לעצמם ולצאצאים שלהם ולי אין כסף בכלל לחשוב על זה

אני אומר, זה שיש רעיון, גם אם הוא די גרוע, כבר נותן אוויר לנשימה לזוג צעיר שמתחתן

זאת בדיוק הנקודה, הוא נותן נשימה לכמות מצומצמת של זוגות וחונק את כל השאר.

החוק הכי פשוט ובסיסי בכללה זה היצע וביקוש, אם היו משקיעים את כל הכספים בהפשרת קרקעות, הורדת רגולציות, פתיחת יבוא בטון חופשי, הבאת עובדים זרים לבנייה וכו' וכו' במקום לזרוק כסף לפח המחירים פה היו יורדים בהדרגה למשך כל העשור הקרוב ומתייצבים על מחירים שפויים.

במקום זה מה עשו? לקחו זוגות שבכלל לא חשבו לבנות דירה והכניסו להם לראש דרך מחיר למשתכן ו90 אחוז משכנתא את החלום ומגדילים את הביקוש במקום את העצה. מה שנקרא חלם.

אם אתה מעוניין לשים מיליון וחצי שקל על 4 קירות ואז לשלם רק על ריביות עוד חצי מיליון שקל זאת זכותך.

אני בוחר לחיות כמו בן אדם, לשים כסף בצד ולהשקיע אותו באפיקי הכנסה הרבה יותר משתלמים.

אולי נעשה מדגם פורום?

חשבתי על זה גם.

לדעתי הפורום ישקף בצורה די טובה, חוץ מזה שלא יהיו קולות לחרדים וערבים לעומת פייגלין שיקבל פה הרבה יותר קולות מבמציאות.

חשבתי על זה גם.

לדעתי הפורום ישקף בצורה די טובה, חוץ מזה שלא יהיו קולות לחרדים וערבים לעומת פייגלין שיקבל פה הרבה יותר קולות מבמציאות.

לא ישקף לדעתי, אבל לכו על זה מה יש להפסיד.

לפי. התגובות יש פה נטייה ימינה כלכלית ומדינית הרבה יותר מהממוצע בארץ...

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Create New...

הודעה חשובה

בשימוש אתר זה אתה מסכים לתנאים הללו תנאי השימוש.