Jump to content

בחירות 2019

MaTa

Recommended Posts

הבעיה של כחלון שהוא מדבר שהוא יעשה ויפרק ויפזר את הכוחות השולטים בשוק כשבעצם הוא חבר של כולם אם במתווה הגז שנזכר אחרי הבחירות שהם חברים אבל לא לפני שהבטיח, אם מול ההסתדרות שאבי ניסנקורן מקבל עזרה מחבר ואולי יחבור אליו בבחירות, מול הגדולים באמת כחלון לא נלחם.

מקווה מאוד שיהיה במצע של אחת הקבוצות הגנריות במצע משכנתא 90% ויחלקו כבר לכולם משכנתא ואז שהבועה הזאת סוף סוף תתפוצץ פה כבר בפרצוף של המדינה הזאת.

מצחיק אותי באופן כללי שהסקרים מראים שבני גנץ מקבל בסקרים מלא מנדטים בלי שאמר מילה אחת בתקשורת, לא יודעים אם הוא בעד שלום עכשיו או ארץ ישראל השלמה, הוא בעד להפריט את המשק או לתת ולהציל מפעלים כושלים במדינה, חברתי, קפיטליסט.

רק מוכיח כמה הסקרים האלה בדיחה או שמא העם הזה בדיחה?

בוסה -

בתוך כך, השר כחלון אומר לרשות המסים כי במידה שחברות המזון ימשיכו להעלות מחירים, יש להוריד את המכסים ולהוזיל את המזון המיובא.

לא מדובר פה באיום מגוחך? אם אתה מכיר בכך שהורדת מכסים והגדלת התחרות תוביל לירידת מחירים, למה אתה מחכה?

למה אתה צריך להשתמש בזה כ"איום" ולא פשוט לנהוג ככה כמדיניות. כל ההתנהלות מולם מסריחה מריח של ישרא-בלוף.

בוסה -

לא מדובר פה באיום מגוחך? אם אתה מכיר בכך שהורדת מכסים והגדלת התחרות תוביל לירידת מחירים, למה אתה מחכה?

למה אתה צריך להשתמש בזה כ"איום" ולא פשוט לנהוג ככה כמדיניות. כל ההתנהלות מולם מסריחה מריח של ישרא-בלוף.

כי אתה כן מעדיף לתמוך בתאגידים ישראלים, עם מפעלים בארץ ועובדים ישראלים. רק לא בכל מחיר, כשזה דופק את הצרכן.

כחלון לא מתערב בכל מה שקשור לקובי מימון בגלל שהם חברים וזה ניגוד אינטרסים

באותו זמן קובי מימון קונה שטחי מסחר מאסייבים (התחנה המרכזית החדשה לדוגמא) מזניח אותם בכדי לגרום לכל העסקים לברוח בשביל פרוטות

אבל כחלון לא מתערב כי הוא חבר שלו

סמרטוט אפס, מאוכזב מכל מי שחושב להצביע לזבל הזה

לגבי המלצרים זה בכלל לא כחלון, ועדיין הגיע הזמן שמישהו יסדיר את הבית זונות הזה או למה לעזאזל מלצר מעל 10 אלף שקל בחודש ולא משלם מיסים ועליי המדינה מחרבנת.

חוץ מהקיצוץ הרוחבי בתקציב האחרון, שגם אותו הוא איזן עם מהלכים אחרים (אחרי לחץ ציבורי אמנם, ועדיין), התחושה שלי הייתה שהוא לטובתי. סופסוף שר אוצר שהתעסק גם במיקרו ולא רק במאקרו.

הוא חתיכת שר אוצר מופקר.

חילק כספים כאילו הם שלו במילארדים לפנסיונרים, חברת חשמל, רכבת ישראל, הסתדרות ועוד ועוד ועוד.

מחיר למשתכן היא אחת התוכניות הכי רעות שיכלו להיות ורק על זה אני מוכן לדבר שעות. זה היה בזבוז כסף הכי גדול שיכול להיות בלי להשיג תוצאות.

היד ביד עם ניסנקורן.

כמות הרגלוציות והקשיים שהוא הפיל על העסקים הקטנים.

הגירעון שהוא הכניס אותנו אליו ואנחנו הולכים לשמוע עליו בקרוב, דירוג האשראי של ישראל יפגע.

ובכללי אם לא שונאים שר אוצר סימן שהוא עושה עבודה חרא. שר האוצר לא צריך לשחרר שקל בלי שאונסים אותו והוא מחלק כספים לכל מי שמחייך אליו בבוקר.

כך לדוגמא את ביבי, שר האוצר הכי טוב שהיה פה. כולם שנאו אותו כשר אוצר אבל בדיעבד יודעים שהוא הציל את הכלכלה שסגר לכולם את הברזים.

נ.ב. עוד לא דיברנו על מנהל מקרקעי ישראל, ועדות התכנון, הרגולציה ומכסת העובדים הזרים.

"אם לא שונאים שר אוצר סימן שהוא עושה עבודה חרא"? המדינה זה לא חברה למטרות רווח, עם כל הכבוד. המטרה שלה היא לא לאגור כסף.

מה עוזרת לי עלייה של ישראל בדירוג האשראי כשהמחירים עולים גם כשהמשכורות לא? איך לי, כאזרח ישראל, זה עוזר?

ולא, אני ממש לא "יודע" שביבי "הציל אותנו".

זה לא רק בארץ ככה, היהודים ברוב העולם תמיד נטו להיות בשמאל (לא ממש היה להם מקום בימין), בגלל זה מן הסתם הגיעו עם גישות מהשמאל לארץ.

וואינט פעם העלו כתבה על זה ב-2011 עם הכותרת הגאונית "ביבי שכח מה זה להיות יהודי". לא שאני משתמש בטיעון הזה כדי להצדיק דעות שמאל כלכליות (למרות שבהחלט מחזיק בהן), אבל מבחינת ניתוח יבש זה לא באמת מפתיע שזה המצב. כשהרפובליקנים מדברים על ישראל הם מתחנפים פחות ליהודים ויותר לאוונגליסטים (שמאמינים שישראל צריכה להיות מדינה יהודית כדי שתפרוץ מלחמת גוג ומגוג וישו יופיע שוב), היהודים די בכיס של המפלגה הדמוקרטית, ולפי סקרים אגב אוונגליסטים הם הקבוצה שכלפיה ליהודים יש הכי הרבה רגשות שליליים בארה"ב, גם יותר ממוסלמים, כי האוונגליסטים נתפסים בתור מטורללים שמבחינתם אנחנו פיונים במשחק שחמט שמטרתו ארמגדון, והם לא מתרשמים מהחנופה שלהם אלא יותר מפחדים ממנה. גם כשבארץ רואים בטראמפ תומך ישראל, היהודים בארה"ב רואים בו נציג של "הימין הנוצרי הלבן". היהודים לא נתפסים כמיעוט נרדף כיום, אבל מבחינת הזדהות הם לא מרגישים בדיוק חלק מהאוכלוסיות של הימין המסורתי, ורובם עדיין מאוד נרתעים מהן וממנו. דיברתי על זה לא מזמן עם בת דודה מג׳רזי שהיא סוג של דוסית שמצביעה לדמוקרטים, יהודים שתומכים ברפובליקנים זה עדיין טאבו, קצת משתנה אצל הצעירים לפי מה שאמרה, אבל יש עדיין הרבה יהודים שלא מוכנים לשמוע על הרפובליקנים כאופציה בכלל. היא בעצמה גם נרתעת מהרפובליקנים, ובצדק לדעתי, בין היתר בגלל האוכלוסייה שמצביעה להם, וזה שרוב היהודים לא רוצים להיות מזוהים איתה. מה שכן, היהודים הם הסיבה שגם המפלגה הדמוקרטית תומכת בישראל הרבה יותר מכל מפלגת מרכז-שמאל אחרת בעולם המערבי. דווקא נהירה של היהודים לימין רעה לישראל, כי מקונצנזוס היא תהפוך את התמיכה בישראל לעניין מפלגתי.

בגדול זאת יותר תופעה יהודית מאשר ישראלית. יש יוצאי דופן, כמו בריטניה ששם היהודים נוטים לתמוך בשמרנים ממה שהבנתי פעם, אבל כנראה שנובע יותר מהאנטישמיות משמאל.

תשמע עומר, זה חתיכת בולשיט. יהודים אולי תומכים במדיניות רווחה, אבל זה לא אומר שהם נגד קפיטליזם. הכלכלה האמריקאית קפיטליסטית מובהקת גם במפלגה הדמוקרטית. בכל העולם המערבי זה כבר בגדר עובדה שכדי לצמוח צריך מדיניות קפיטליסטית.

"אם לא שונאים שר אוצר סימן שהוא עושה עבודה חרא"? המדינה זה לא חברה למטרות רווח, עם כל הכבוד. המטרה שלה היא לא לאגור כסף.

מה עוזרת לי עלייה של ישראל בדירוג האשראי כשהמחירים עולים גם כשהמשכורות לא? איך לי, כאזרח ישראל, זה עוזר?

ולא, אני ממש לא "יודע" שביבי "הציל אותנו".

המחירים עולים בגלל שהכלכלה הישראלית סוציאליסטית ויש מיליון ואחד רגולציות ומכסים. מדינה היא כן מוסד למטרות רווח בסופו של דבר - יותר כסף שמדינה צוברת בסופו של דבר בא לטובת האזרחים. כספים להסתדרות להסכמים קיבוציים לא תורמים לאזרחים, אלא לקבוצות מסוימות בלבד, זה רעה חולה שצריכה להתפוגג מהעולם.

אין אדם שמבין בכלכלה שלא יגיד לך שביבי היה שר אוצר מדהים, זו עובדה. זה שאזרח ממוצע לא ממש מבין בזה לא אומר שזה לא נכון.

תשמע עומר, זה חתיכת בולשיט. יהודים אולי תומכים במדיניות רווחה, אבל זה לא אומר שהם נגד קפיטליזם. הכלכלה האמריקאית קפיטליסטית מובהקת גם במפלגה הדמוקרטית. בכל העולם המערבי זה כבר בגדר עובדה שכדי לצמוח צריך מדיניות קפיטליסטית.

גם בארץ הם לא נגד קפיטליזם. שמאל כלכלי היום הוא קפיטליסטי, בכל מקום, גם בסקנדינביה.

בכל מקרה הנקודה שלי היא שהיהודים בכל מקום היו בשמאל, ושזה מסביר גם את המצב בארץ. הקמת מדינה שמורכבת מאנשים שבשמאל.

מעניין איפה המקום שהכי קרוב לתוצאות

בליך כבר מזמן לא מנבא

כבר אין באמת איך לדעת, כל עניין החיזוי בכללי הפך ללא רלוונטי כי אין דרך להעריך מה כל אחד חושב לפי המדדים שבודקים בהם עד עכשיו.

אם פעם בבליך היה כביכול את כל רבדי החברה ואז זה היה מנבא טוב, היום זה לא משנה מי אתה מאיפה ולמה הדרך שלך לבחור היא שונה

המחירים עולים בגלל שהכלכלה הישראלית סוציאליסטית ויש מיליון ואחד רגולציות ומכסים. מדינה היא כן מוסד למטרות רווח בסופו של דבר - יותר כסף שמדינה צוברת בסופו של דבר בא לטובת האזרחים. כספים להסתדרות להסכמים קיבוציים לא תורמים לאזרחים, אלא לקבוצות מסוימות בלבד, זה רעה חולה שצריכה להתפוגג מהעולם.

אין אדם שמבין בכלכלה שלא יגיד לך שביבי היה שר אוצר מדהים, זו עובדה. זה שאזרח ממוצע לא ממש מבין בזה לא אומר שזה לא נכון.

אין בעיה שהמחירים יעלו, כל עוד השכר עולה. אבל כשמחירים עולים יותר ממה שהשכר עולה, אז יש בעיה.

בגרמניה התחיל דיבור על שכר מינימום רק במאה ה-21, כי לא היו יותר ארגונים שיגנו על העובדים. עד אז לא היה צריך, כי היו הסכמים קיבוציים. ביותר מדי תחומים פשוט לא משתלם לעסוק היום. קח לדוגמה הוראה, שאמא שלי אומרת שלא היתה ממליצה לצעירים להיכנס לשם היום (כי הסתדרות המורים תמיד מוכרת אותם, וגם ארגון המורים). אני לא רואה שום בעיה בהסכמים קיבוציים שיבטיחו את זה שכן משתלם לעבוד כמורה, או כעובד סוציאלי, או כרופא. אז בינתיים בנמל שובתים, לא מפריע לי שיש מישהו שמנצל את הכוח שיש לו כעובד.

מה עוזר שהמדינה אוגרת כסף אם לא מוציאה איפה שצריך? בשביל מה כספי המסים שלי אם לא כדי שישלמו למורים ולעובדים סוציאליים ויתחזקו את הרכבת כמו שצריך?

אין בעיה שהמחירים יעלו, כל עוד השכר עולה. אבל כשמחירים עולים יותר ממה שהשכר עולה, אז יש בעיה.

בגרמניה התחיל דיבור על שכר מינימום רק במאה ה-21, כי לא היו יותר ארגונים שיגנו על העובדים. עד אז לא היה צריך, כי היו הסכמים קיבוציים. ביותר מדי תחומים פשוט לא משתלם לעסוק היום. קח לדוגמה הוראה, שאמא שלי אומרת שלא היתה ממליצה לצעירים להיכנס לשם היום (כי הסתדרות המורים תמיד מוכרת אותם, וגם ארגון המורים). אני לא רואה שום בעיה בהסכמים קיבוציים שיבטיחו את זה שכן משתלם לעבוד כמורה, או כעובד סוציאלי, או כרופא. אז בינתיים בנמל שובתים, לא מפריע לי שיש מישהו שמנצל את הכוח שיש לו כעובד.

מה עוזר שהמדינה אוגרת כסף אם לא מוציאה איפה שצריך? בשביל מה כספי המסים שלי אם לא כדי שישלמו למורים ולעובדים סוציאליים ויתחזקו את הרכבת כמו שצריך?

שני דברים.

1. מעדיף שהמדינה תגבה פחות כספים ותתן פחות שירותים. לא נכנס עכשיו לאיזה שירותים כן צריך ואיזה לא, אני בעצמי לא יודע בדיוק להגיד מה הייתי רוצה שהמדינה תתן ומה לא ובאיזה מידה. אבל בוודאות אני לא צריך שהמדינה תפעיל נגיד נמל שיש בו נהגים שמרוויחים סכומי עתק שלא מגיעים להם (יש נהגים עם משכורות של 40-60 אשח) שאי אפשר לפטר כי הם מחזיקים את המדינה בביצים וסוחטים אותה.

שתנהל את זה חברה פרטית שתייה רוווחית ותתנהל כמו חברה אמיתית ולא כמו מסחטת כספים וככה חסכת מילארדים לציבור והקלת על המיסים. (הורדה המיסים תורמת לכלכלה ומריצה אותה, מביאה משקיעים, כספים ונותנת אפשרות למדינה לעוף קדימה). ככה גם הרווחנו הורדת מיסים וגם לא הפסדנו כלום.

2. לגבי מה שאמרת על עליית המחירים ואי עליית המשכורת. ראיתי לא מזמן בכמה מקומות ששכר המינימום , השכר הממוצע, החציוני וכל היבט על השכר עלה בין 30-50% בכל אחד מהחישובים מאז 2009. בזמן שמדד המחירים עלה ב1-2%. יודע שהמדד לפעמים קצת משקר אבל גם אם נניח שמדוברי בעליה של 5-10% עדיין הכסף שלנו התחזק מאוד. (ברור שאפשר לתת דוגמאות על מוצרים שעלו דרסטית, אבל יש את הטלפון, אינטרנט, מוצרי חשמל כאלה לאחרים ועוד ועוד ועוד כך שזה מתקזז).

אני באמת אומר ולא כדי לעקוץ, אם יש לך נתונים אחרים אני אשמח לראות כי אולי קראתי וראיתי את זה במקומות מוטים שהסיטו את הנתונים לטובתם.

חריג מבין הדברים הוא מחיר הדירות שיש לזה המון סיבות שלא קשורות לממשלה אבל הממשלה בשנים האחרונות בחסות לפיד ובעיקר כחלון (ואי התערבות הזויה של ביבי) פשוט לקחו את זה למקום קטסטרופלי. במקום למזער את הבעיה העצימו אותה.

לא יודע לגבי מדדים, למרות שנשמע לי מאוד לא סביר מה שאתה אומר, ובאמת די משקר. למרות שמקבל מה שאומר, וברור שלפעמים מה שיש לנו בראש לא מדוייק. אבל החיים בארץ לא יקרים בהשוואה למערב? לא עובדים בארץ יותר שעות? ומי דוחף להעלאת שכר המינימום במצב הזה אם לא השמאל?

לגבי שירותים מהמדינה - בבריטניה למשל הפרטת הרכבת נחשבת בעיני רבים לכישלון, למרות שזה היה הרציונל שלה. אבל בשורה התחתונה מפריע לי יותר מצב הרופאים, העובדים הסוציאליים והמורים מאשר נהגים שמרוויחים יותר מדי בנמל.

לא יודע לגבי מדדים, למרות שנשמע לי מאוד לא סביר מה שאתה אומר, ובאמת די משקר. למרות שמקבל מה שאומר, וברור שלפעמים מה שיש לנו בראש לא מדוייק. אבל החיים בארץ לא יקרים בהשוואה למערב? לא עובדים בארץ יותר שעות? ומי דוחף להעלאת שכר המינימום במצב הזה אם לא השמאל?

לגבי שירותים מהמדינה - בבריטניה למשל הפרטת הרכבת נחשבת בעיני רבים לכישלון, למרות שזה היה הרציונל שלה. אבל בשורה התחתונה מפריע לי יותר מצב הרופאים, העובדים הסוציאליים והמורים מאשר נהגים שמרוויחים יותר מדי בנמל.

מסכים איתך שפחות טוב פה מאשר המערב. אבל מדינת ישראל היא לא מדינה אירופאית קלאסית.

נגיד הסקנדינביות שהן הדוגמא הקלאסית של השמאל לסוציאליזם דמוקרטיה לא מוקפות באויבים כמונו, לא נפגעות מכל מיני ארגוני חרם כמו הבידיאס, הן חלק מהכלכלה האירופאית הגדולה יותר שמאפשרת שיתופי פעולה, הן לא "נהנות" ממגזרים שלמים שלא משלמים מיסים/לא עובדים (חרדים/בדואים/ערבים, ברור שלא כולם אבל במספרים יפים). עכשיו עם ההגירה למדינות האלה הם יתחילו להרגיש משנה לשנה שהכלכלה שלהם נפגעת.

חוץ מזה, יש כלכלן שקוראים לו עומר מואב אם אתה מכיר והוא אוהב להראות איך שלי יחימוביץ' אוהבת להגיד שבדיה שבדיה שבדיה ולהגיד כמה הסוציאל דמוקרטיה טוב אבל בפועל כל מה שהיא אומרת וצועקת מנוגד למה שהשבדים עושים. אם זה בחסמי יבוא, "הנשמת" תעשיות כושלות והכי יפה זה לראות איך ראש ועד העובדים שם מדבר. ועד עובדים זה בכלליות דבר נהדר שמיושם פה בצורה נוראית, ההסתדרות פה דורסת את הכלכלה. הלוואי עלינו ועד עובדים כמו בשבדיה.

לגבי שכר המינימום, זה הצעד הכי מטומטם שיכול להיות. העלאה של המינימום פשוט מתגלגלת באופן מידי בעליית מחירים (מפעל מרוויח X , נדרש להוציא עוד Y, יעלה את המחירים באופן שירוויח בחזרה את הY ובעצם אנחנו על משחק אפס. הרווחת עוד 200 שקל בחודש והוצאות עוד 200 שקל בחודש על אותם דברים שצרכת). מי שהכי נפגע מזה אלה המובטלים/נכים/משרות באחוזים נמוכים שהצליחה מתיימרת עבורם והם לא מרוויחים יותר.

הדרך הכי טובה לחזק את ערך הכסף היא פשוט לבטל כל מיני מכסות וכל מיני מועצות צמחים, חלב ושיווק כזה מימי מפאי שאין בשום מדינה מערבית חוץ מישראל (תבדוק אותי) ולבטל חסמי ייבוא. לתת לתעשיות הלא רווחיות למות לאט לאט ובמצב של אבטלה 0 (בישראל אין אבטלה, האחוזים הבודדים זה המינימום אליו אפשר להגיע) העובדים יכנסו ישר לוואקום בו יכנסו לתעשיות טובות יותר וגם יתוגמלו טוב יותר. וין וין סיטואיישן לכולם.

לגבי הנתונים, גם לי זה היה נשמע הזוי. דיברו על זה הרבה בטלוויזיה,עיתונות ובאינטרנט בהקשר של האפודים הצהובים ולמה זה לא מצליח. הראו נתונים שחור על גבי לבן ששכר המינימום היה 3 אלף ומשהו ב2009 ועלה ב42 אחוז אאלט. הממוצע עלה ב38 אחוז. וגם שאר נתוני השכר. גם לי יש תחושה שעגלה של 500 שקלים של פעם היום עולה לפחות 600-700 אבל תמיד מרגישים את העלייה במחירים של מוצרים ספציפיים יותר מאת הירידה במחירים של דברים אחרים, ככה שהגיוני שסך הכל העלייה לא באמת קיימת, או לכל הפחות מזערית לעומת העלייה בשכר.

סורי שלא התייחסתי לגבי הרכבת בבריטניה. למען האמת לא מכיר את הנושא אז לא רוצה להגיד דברים שאני לא יודע, אני לא איזה ליברל קיצוני שמאמין בזה שצריך להפריט הכל ויש הרבה ליברלים שלא מסכימים איתי על הרבה נושאים, אבל בישראל המצב הוא על הפנים מהבחינה הזאת ולכן כרגע המדיניות שלי היא 'להפריט להפריט להפריט'. ברגע שהמדינה לא תחזיק בכל כך הרבה שיט שאני משלם הרבה מאוד כסף בשביל שירות ותוצר חרא, יהיה אפשר לדבר על מה המדינה צריכה לתת ומה לא.

דוגמא קטנה לזה היא אם תחלק את תקציב משרד החינוך ותוסיף לו את השקעת הערים בחינוך ותחלק למס' התלמידים במערכת החינוך תקבל סכום חסר פרופורציה. אנסה להביא אותו אבל זה סכום של עשרות אלפי שקלים ובסוף יושבים 40 ילדים בכיתה או 200 סטודנטים באולם. בטוח שאפשר היה לעשות את זה טוב יותר.

מעניין איפה המקום שהכי קרוב לתוצאות

בליך כבר מזמן לא מנבא

יש דיבור על רחובות, אין לי מושג אם זה נכון אבל אומרים שיש שם את הפיזור שהכי דומה לכלל הארץ

גם בארץ הם לא נגד קפיטליזם. שמאל כלכלי היום הוא קפיטליסטי, בכל מקום, גם בסקנדינביה.

בכל מקום, חוץ מישראל.

השמאל הישראלי מדבר על הלאמות, מכסים, כוח להסתדרות וכו'. זה לא קפיטליזם.

גם השמאל הבריטי מדבר על הלאמות, למשל של הרכבת חזרה. מכסים וכח לארגוני עובדים זה לא המצאה של השמאל בארץ. טראמפ לא הטיל מכס ומדבר על עוד? הוא קומוניסט?

איתמר, לא רוצה להתעלם, אבל כתבת הרבה :) שזה מבורך, מקווה שיהיה לי זמן להגיב את דעתי בהמשך היום, ואם לא אז שאזכור אחרי המשחק או מחר.

סקנדינביה לא ממש סוציאליסטים?

הם מדינת רווחה. סוציאליסטים? תלוי איך אתה מגדיר סוציאליזם. הקומוניסטים הגרמנים השתמשו גם במונח "סוציאל-דמוקרטים" כדי לתאר את עצמם, סתם למשל, לא הבדילו, ואז התווכחו עם הסובייטים ואמרו להם שזה לא קומוניזם/סוציאליזם מה שהם מדברים עליו (הנקודה המרכזית היתה שאין ברוסיה פרולטריון למיטב זכרוני, ככה שהם מדלגים על שלב, כשהפטיש והמגל שהיום מסמלים קומוניזם הם באופן אירוני סמל לסיבה שקומוניסטים לא תמכו בהם אוטומטית. רוזה לוקסמבורג גם הזהירה שבלי דמוקרטיה לא יכול להיות קומוניזם, תאמינו או לא). בכל מקרה זה משחק של הגדרות כבר, פחות רלוונטי למה צריך או לא צריך לעשות.

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • ראו לאחרונה   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...

הודעה חשובה

בשימוש אתר זה אתה מסכים לתנאים הללו תנאי השימוש.