Jump to content

הראיון עם אלאור עזריה

JacK

Recommended Posts

הוא היה נענש גם בלי סרטון בסבירות מאוד גבוהה (אחרת זה היה ביזיון פיקודי. אסור שיקרו דברים כאלה). סביר מאוד שהיה נכנס לכלא, אולי לתקופה פחות ממושכת, אני לא חושב שצריך להסביר למה.

אחריות על דבר כזה היא אך ורק על החייל, הוא אמור להכיר את הנהלים המאוד בסיסיים האלה ואמור להיות לו שיקול דעת מינימלי.

אני גם חייב להיכנס למינוח של "הרג מחבל". כשכותבים את זה ככה נראה שהוא עשה מעשה משמעותי ברמה הביטחונית ולא עשה שום דבר בעייתי. בפועל הוא וידא הריגה (דבר שנחשב לפשע מלחמה בימינו) של מחבל שהיה שרוי מעל 10 דקות על הקרקע, אחרי שכבר ירו בו וניטרלו אותו. הוא "הרג מחבל" כמו שאדם שעזר למישהו לקום אחרי שעשו לו החייאה "הציל חיי אדם".

חיים של משפחות נהרסים כל הזמן כשאחד מבני המשפחה עובר על החוק ונענש. זו טרגדיה אישית והכל, אבל לא נושא לדון עליו, ככה עובדים העניינים.

עכשיו אני יכול להבין את יאיר גולן שאמר שהוא מזהה תהליכים מלפניפרוץ מלחמת העולם השנייה. (רק בקונטסקט קצת "שונה").

אני רואה פה תהליכים של אנשים שבורחים מהזהות שלהם, ופאקינג מצדיקים רוצח נתעב שיצא לקחת חיים על רקע לאומני שראה מעולם את אותם האנשים שפגע\רצח (שבינינו,הדברים הללו היו הרבההה לפני שהקמנו מדינה וגם לפני שהיינו באירופה לצורך העניין).

שטפו לכם את המוח ואתם כמו זומבים מדקלמים פרופוגנדות זרות (שאגב, האנשים מאחורי הפרופוגנדות משלמים עשרות מילוני אירו כדי שיפמפמו לכם את זה ובסוף הפרופגנדה הגיעה ליעדה, היא התיישבה אצלכם במוח, ואפילו מצאתם בה היגיון. אבסורד לא?.

הבנאדם יצא מהבית בשביל לרצוח כמוך ושכמותך *רק על עצם היותו יהודי* (אני מרגיש צורך להדגיש את זה כי נראה שאנשים פה מגנים על רוצחים מתועבים ושכחו מה בעצם הבסיס להכל), לא צלח, כמה מקרים היו של כאלו שכבר פגעו בהם או שהיה חשש ולא עשו להם כלום ובסוף התפוצצו?.

מציע לכל המומחים הצבאיים כאן לקרוא את ערכי צה"ל ולקרוא גם את פסקי הדין.

כל העיסוק בזה יצא מפרופורציות בגלל עצות גרועות של המשפחה. בשורה התחתונה, לא חושב שיש ספק, ולו הקל ביותר, שעזריה לא פעל לפי הנהלים, שהוא ביצע עבירה על חוקי הצבא ובפרט על נהלי פתיחה באש (וייתכן שגם על דיני הלחימה הבין לאומיים), ושבסבירות מאוד גבוהה (ולדעתי בוואות) לא היה שום חשד למטען.

הוא פגע, לטעמי, באיזון הרשויות. מי שמחליט לעשות דין לעצמו ולפעול לפי החוק צריך להיענש. אלמלא הסרטון, ובעיקר ופי אלף יותר, אלמלא התעקש להפוך את עצמו לקדוש מעונה, הוא היה יוצא עם עונש הרבה פחות חמור, וזה היה נסגר ברמת הדרג האופרטיבי.

עכשיו אני יכול להבין את יאיר גולן שאמר שהוא מזהה תהליכים מלפניפרוץ מלחמת העולם השנייה. (רק בקונטסקט קצת "שונה").

אני רואה פה תהליכים של אנשים שבורחים מהזהות שלהם, ופאקינג מצדיקים רוצח נתעב שיצא לקחת חיים על רקע לאומני שראה מעולם את אותם האנשים שפגע\רצח (שבינינו,הדברים הללו היו הרבההה לפני שהקמנו מדינה וגם לפני שהיינו באירופה לצורך העניין).

שטפו לכם את המוח ואתם כמו זומבים מדקלמים פרופוגנדות זרות (שאגב, האנשים מאחורי הפרופוגנדות משלמים עשרות מילוני אירו כדי שיפמפמו לכם את זה ובסוף הפרופגנדה הגיעה ליעדה, היא התיישבה אצלכם במוח, ואפילו מצאתם בה היגיון. אבסורד לא?.

הבנאדם יצא מהבית בשביל לרצוח כמוך ושכמותך *רק על עצם היותו יהודי* (אני מרגיש צורך להדגיש את זה כי נראה שאנשים פה מגנים על רוצחים מתועבים ושכחו מה בעצם הבסיס להכל), לא צלח, כמה מקרים היו של כאלו שכבר פגעו בהם או שהיה חשש ולא עשו להם כלום ובסוף התפוצצו?.

אתה ממש מגזים עם השטפו לכם והתקשורת מאכילה אותכם. כל אחד מגבש דעה ממקורות כאלה ואחרים, ביניהם מהתקשורת. אתה לא רואה אף אחד פה שופט אותך ואומר שאתה ניזון ממפלצת הקונספירציה ביוטיוב נכון?

מה הטענה שלך בעצם? שעזריה הוא גיבור ישראל והיה צריך לתת לו אות הוקרה על הגבורה שלו?

יש לך קושי ממש חריף בהבנת הנקרא.

איזה שטויות, הרצח אופי שעשו לו בכירים בצבא, ובראשם שר הבטחון זה אחד המחדלים המזעזעים שראיתי בתולדות המדינה.

אתם באמת לא רואים שהגורל שלו נחרץ הרבה לפני שהמשפט (בבית הדין) התחיל?. את ההרשעה גזרה עליו התקשורת ועם פמפום מטורף (פעם אחרונה שזכור לי כזה פמפום היה ההצתה עם עלי דבוואשה, כשכל יום יהודי אחר נרצח זה בקליל (ולפעמים אפילו לא שומעים על זה בחדשות).

שולחים ילד בן 20 להגן בגופו על המדינה, שיש סיכוי לא רע שהוא יסיים את השירות עם פציעה\נכות\לא יסיים אותו.

התחלת ב"איזה שטויות" ואחר כך אמרת בדיוק, כמעט 1 ל-1, את מה שגם אני אמרתי לפניך

ממליץ לכם לראות את הסרט שעשו על סיירת מטכל.

בוגי יעלון נכנס לבית של מחבל בחול לאחר שהרגו אותו ופשוט וידא הריגה.

זה לא פשע מלחמה?

זה לא פשע מלחמה?

עכשיו יסבירו לך שזה היה פעם כשכולם היו ברברים. היום זה שונה.

זה לא פשע מלחמה?

סיטואציה שונה לחלוטין. במצב של סיירת מטכ"ל המטרה היא להרוג וניתן מוקדם של הדרג המדיני לבצע את החיסול.

במצב של אזריה המחבל היה מנוטרל לחלוטין (ולמעשה, כנראה שיש לו ערך רב יותר בחיים, מבחינה מודיעינית). אם הדרג המדיני היה מעביר הנחייה לחסל כל מחבל שמעורב בפיגוע אז אפשר היה לנהל את הדיון הזה.

איפה האחריות של מי שגייס חייל טיפש ובכיין לדבריך להיות חייל קרבי בשטח?

ראיתי חיילים טיפשים יותר.

זה המחיר של חוק גיוס חובה.

מספיק להסתכל באחוזי הגיוס לקרבי איך הם ירדו בעקבות המקרה הזה, על הפילוג שהמקרה הזה יצר בעם ולהבין שזה רק החליש אותנו כעם, כמדינה, כל הסיפור הזה.

פעם דברים כאלה היו קורים (וקרו אני מניח מיליון פעם בלי מצלמות) והיו מקבלים את זה כי היו רמטכלים אחרים וזו הייתה תקופה אחרת.

היום זו כנראה המדיניות של הרמטכל (במיוחד עם ציטוטיו האחרונים) וצריך לחיות עם זה. לצערו של אליאור עזריה הוא שירת בצהל כאשר אייזנקוט הרמטכל ולא רפול (מניח שמכירים פה את הסיפור על ״איך נתתם להם זמן להרים ידיים?!״).

זמן אחר, רמטכ״ל אחר.

ברור שאלאור עבר על חוקי הצבא ורוח צה״ל וכל זה, יש חוק וזה כתוב ואי אפשר להתכחש לכך.

מקבלי ההחלטות היו צריכים למצוא עונש שמצד אחד ״מאיים״ מספיק למען יראו ויראו ומצד שני לא לתת לזה להיראות כאילו צה״ל מכניס לכלא חיילים שהרגו מחבלים (ולמנוע שאלות פנימיות של מתגייסים צעירים כמו - אם כך למה אנחנו מתגייסים בכלל? למה לי לבחור קרבי? למה לי לסכן את החיים שלי אם אכנס לכלא?).

לדעתי הם טעו, העונש יצר תדמית שלילית מאוד על הצבא, תופעת המשתמטים קיבלה רוח גבית גם בגלל המקרה הזה, אחוזי הגיוס והמוטיבציה לקרבי רק יורדים וואלה אני יכול להבין למה.

אני לא חושב שצריך להפוך את עזריה לגיבור ולקרוא על שמו כיכרות ולעשות לו פסלים וכל זה, את זה עושים בצד שלהם, אבל לדעתי לא היה צריך להכניס אותו לכלא.

היו צריכים למצוא עונש אחר,שלא יעמיק את הקרע הקיים ממילא בעם, שלא יפגע כל כך במורל העם ובאמון העם בצבא.

דעתי האישית - כל מחבל שבא לרצוח בני אדם בפעולת טרור צריך לקבל כדור למשולש ההרג.

מנוטרל בשבילי זה שהוא כבר בר מינן. לא אשכח לעולם בתחילת שירותי במגב את משפחתו של השוטר שבאו לספר לנו עליו שניטרל מחבל והמחבל הצליח לזוז ולפוצץ מטען או משהו כזה.

אבא שלי תמיד אמר לי ״אני מעדיף אותך חי בוכה בכלא מאשר שאני אבכה עליך בבית הקברות״.

סיטואציה שונה לחלוטין. במצב של סיירת מטכ"ל המטרה היא להרוג וניתן מוקדם של הדרג המדיני לבצע את החיסול.

במצב של אזריה המחבל היה מנוטרל לחלוטין (ולמעשה, כנראה שיש לו ערך רב יותר בחיים, מבחינה מודיעינית). אם הדרג המדיני היה מעביר הנחייה לחסל כל מחבל שמעורב בפיגוע אז אפשר היה לנהל את הדיון הזה.

הבן אדם היה מת, הוא נכנס לחדר שינה וליד אשתו ירה בו כמה כדורים, שהוא כבר שרוע על הרצפה.

אז שלא ינסה לחנך אף אחד.

הבן אדם היה מת, הוא נכנס לחדר שינה וליד אשתו ירה בו כמה כדורים, שהוא כבר שרוע על הרצפה.

אז שלא ינסה לחנך אף אחד.

כשהייתי בטירונות והיינו בתרגיל מסתערים על מחבלים, אחרי שעברנו את המחבלים התו"ל היה לתת כדור בראש, במילואים התו"ל הזה כבר לא היה קיים, הרבה לפני אלאור עזריה

איך אפשר לטעון שהוא פעל כראוי, אחרי שבסרטון רואים בבירור שהוא עשה מה שבא לו.

זה לא סיפור על איך חייל שטעה נענש אלא על איך הוא נזרק לכלבים

זה לא סיפור על איך חייל שטעה נענש אלא על איך הוא נזרק לכלבים

חפ"ש הוא בהגדרה שלו פיון משחק.

או כמו שאמר פון קלאוזנר, המלחמה אינה אלא המשך המדיניות בדרכים אחרות.

למה אתה חושב שהתפישה של המערכת ששולחת חיילים למותם ביום האחרון ללחימה בלבנון אחרי שכבר הבינו שיוצאים משם בשביל רווח פוליטי תשתנה כשאפשר להקריב פיון בבתי המשפט בשביל רווח פוליטי?

כשהייתי בטירונות והיינו בתרגיל מסתערים על מחבלים, אחרי שעברנו את המחבלים התו"ל היה לתת כדור בראש, במילואים התו"ל הזה כבר לא היה קיים, הרבה לפני אלאור עזריה

זה עדיין התו"ל אבל זה רלוונטי למלחמה, לא לתעסוקה מבצעית.

באופן כללי אני חושב שהפריזו בחשיבות של האירוע, לא קיים לוחם שיגיד שבעקבות אלאור אזריה הוא מפחד לפתוח באש.

לדעתי, אלאור, בלי להתכוונן ובלי לרצות בכך הוא זה שמסמל את "המלך הוא עירום" בכל מה שקשור למה שנהיה מצה"ל.

מה"ל שינה נהלים. היום נהלי צה"ל דואגים יותר ל"מה יגידו" מאשר לחיי החיילים בשטח טלמור מזה, נהלי צה"ל מסרסים את הלגיטימציה של היהודים לחיות בארץ הקטנה הזאת. וזה לא רק בתעסוקה מבצעית. בתור איתן לכל צעד של הצבא היה משפטן צמוד שאמר "מותר לעשות ככה ואסור ככה" באמצע לחימה. זה פשוט הזוי.

פעם האמת והצדק הכה פשוט הזה של "מחבל צריך להרוג" היה טבעי. "הקם להורגך, השקם להורגו" וכן, פעם זה כלל גם ווידוי הריגה. שהבן מוות הזה לא ילך ללמוד ב"כלא" בתנאי מלון וישוחרר עם תואר בעסקת חליופי שבויים בזמן שהילדים של היהודים שהרג כבר אין ולא יהיה אבא.

כל חייל קרבי ששירת בשנים האחרונות, ראה איך נהלי צה"ל מקריבים אותו ומסכנים את חייו כדי להימנע משנת של סיכון בפגיעה "לא מידתית" באוייב. הנהלים האלו הם בלתי חוקיים בעליל. לצערי, מזמן איבדנו את הצדק והזהות שלנו.

אז כן, אחרי הכל ולמרות כל מה שכתבתי, אלאור עבר על הנהלים הנוכחיים של צה"ל והיה צריך לקבל כמה ימים במחבוש כי חייל צריך לבצע פקודות. הבזיון הכי גדול היה העמדה לדין פלילי כאילו הוא אחרון הפושעים. גם אם צילמו את האירוע, היה אפשר וחייב לסגור את זה במשפט פנים חטיבתי, העניין הוא שהפוליטיקאים לא רצו להתמודד עם כמה נזיפות מהאירועים האלו והעדיפו להפיל הכל על החפ"ש.

חפ"ש הוא בהגדרה שלו פיון משחק.

או כמו שאמר פון קלאוזנר, המלחמה אינה אלא המשך המדיניות בדרכים אחרות.

למה אתה חושב שהתפישה של המערכת ששולחת חיילים למותם ביום האחרון ללחימה בלבנון אחרי שכבר הבינו שיוצאים משם בשביל רווח פוליטי תשתנה כשאפשר להקריב פיון בבתי המשפט בשביל רווח פוליטי?

זה שונה כי לא מדובר רק על ראש הממשלה ושר הביטחון

כל קצין מהזוטר ביותר ועד לנשיא ניצל את ההזדמנות לירוק בפרצוף של החייל הקטן ולטפס על הגב שלו כדי לקבל איזשהו תגמול

מציע לכל המומחים הצבאיים כאן לקרוא את ערכי צה"ל ולקרוא גם את פסקי הדין.

כל העיסוק בזה יצא מפרופורציות בגלל עצות גרועות של המשפחה. בשורה התחתונה, לא חושב שיש ספק, ולו הקל ביותר, שעזריה לא פעל לפי הנהלים, שהוא ביצע עבירה על חוקי הצבא ובפרט על נהלי פתיחה באש (וייתכן שגם על דיני הלחימה הבין לאומיים), ושבסבירות מאוד גבוהה (ולדעתי בוואות) לא היה שום חשד למטען.

הוא פגע, לטעמי, באיזון הרשויות. מי שמחליט לעשות דין לעצמו ולפעול לפי החוק צריך להיענש. אלמלא הסרטון, ובעיקר ופי אלף יותר, אלמלא התעקש להפוך את עצמו לקדוש מעונה, הוא היה יוצא עם עונש הרבה פחות חמור, וזה היה נסגר ברמת הדרג האופרטיבי.

את המשפט הזה אני הכי אוהב, פאקינג שר הביטחון חרץ את גורלך עוד לפני התחקיר, "אסור לנו לאפשר, גם בשעה שהדם רותח, אובדן עשתונות שכזה ואובדן שליטה שכזה. האירוע הזה יטופל במלוא החומרה", אלה דברים שמשתמעים לשני פנים? שר הביטחון הוא השופט או התליין? אם בטעות היו מגלים שהיה חשש למטען כולם היו יורדים מהעץ או ממשיכים להקריב אותו?

4 ימים לאחר המקרה שר הבטחון נשא את הנאום הבא:

שים לב כמה פעמים הוא אומר ומדגיש את המילה "סרח", מה שהוא אומר בעצם שהיה בא לו להרוג איזה ערבי כמו שוטר משוחד ומשת"פ של משפחות הפשע, "מה אתם רוצים צבא מתבהם?!" על מה ולמה? בגלל החזות? איפה האחריות שלו כשר ביטחון לא לשחוט חייל שהמדינה שלחה אותו להגן עליה בכל מקום שרק אפשר ולכל מי שרק רוצה לשמוע? איפה יאיר גולן שמזהה את הסימנים? איך כל אחד מכם היה מגיב אם ככה היו מדברים על הבן שלכם בתקשורת לפני שהתחיל המשפט? חכמים בלילה.

ראיתי חיילים טיפשים יותר.

זה המחיר של חוק גיוס חובה.

אז כמו שרוב העם מכבד את החוק כדאי שיכבדו את מי שבא ותורם, בטח ובטח יראו טיפת אחריות על כל ילד שנשלח להגן על כולנו, שום דבר לא מובן מאליו, בטח לא כיום.

זה שונה כי לא מדובר רק על ראש הממשלה ושר הביטחון

כל קצין מהזוטר ביותר ועד לנשיא ניצל את ההזדמנות לירוק בפרצוף של החייל הקטן ולטפס על הגב שלו כדי לקבל איזשהו תגמול

אל תשנא את השחקנים, תשנא את המשחק

אל תשנא את השחקנים, תשנא את המשחק

שוב, זה לא מובן מאליו לאף אחד להשתתף או לשלוח את הילד שלהם להשתתף במשחק החולה שלהם, הם הבהמות האמיתיות.