Jump to content

גיוס חובה - האמנם חובה?

כפכף הזהב

Recommended Posts

גיוס חובה זו סוגיה שכבר התייחסתי אליה בנושאים שונים בפורום, אבל באופן תמוה לדעתי לא מתקיים דיון רציני בציבוריות הישראלית, בעצם ההכרח שבקיום הגיוס. הציבור הציוני הלא חרדי פשוט מקבל אותה כגזרה משמיים, כמו מוות ומיסים (ועוד נגיע לזה). בעיניי, זו בכייה לדורות שפגיעה בהיקף של בין שנתיים לשלוש מהחיים של כל אחד מאיתנו עוברת כמובן מאליו, והיכן מקום טוב יותר להעלות נושא לדיון מאשר בפורום הטוב בעולם לגילו?

בקיצור,

גיוס חובה בישראל - הכרח קיומי או מנגנון ניצול סלקטיבי?

גיוס חובה לצבא קיים בישראל משנת 1949, לפי חוק שירות ביטחון. על פי נוסח החוק צה"ל מוסמך לגייס כל אזרח, אך הלכה למעשה חלקים משמעותיים מהציבור אינם מגויסים, והגיוס נשען על שלוש קבוצות אוכלוסייה עיקריות - גברים ונשים לא דתיים, גברים דתיים לא חרדים (ציונות דתית), וגברים דרוזים וצ'רקסים.

ניתן אפוא לראות, שהגיוס החובה בישראל למעשה אינו גיוס חובה כלל, ונעדרים ממנו שני מגזרים משמעותיים - הציבור הערבי והציבור החרדי, שאי גיוסם לצבא הוא מוסכמה הנמשכת ברציפות מאז 1949. החרדים מקבלים פטור בהגיעם לצו הראשון, והערבים אינם מזומנים כלל. לא מוטלת עליהם חובה אזרחית או אחרת כתחליף לשירות ממנו הם פטורים.

לפי נתוני הלמ"ס משנת 2017, הציבור הערבי מנה כ20.7 אחוז מהאוכלסייה, ולגבי החרדים - 9 אחוז לפי נתוני הלמ"ס, ו12 אחוז לפי המכון הישראלי לדמוקרטיה. נסגור על 10 אחוז.

כלומר, כמעט שליש מהאוכלוסייה בישראל פטורים כליל מגיוס "החובה"! לא משתמטים, שזו בעיה אחרת, פטורים רשמית! האם עדיין ניתן לדבר על גיוס חובה בתנאים האלה?

שירות חובה בישראל נע בין 32 חודשים ל36 חודשים לגברים, ולנשים הוא עומד על 24 חודשים.

נכון להיום, המשכורת הבסיסית לחייל בשירות חובה עומדת על 810 שקלים בחודש. תומכי לחימה מקבלים 1176 שקלים,

ולוחמים 1616 שקלים. לעומת זאת, שכר מינימום בישראל עומד על 5300 שקלים בחודש למשרה מלאה, כלומר פי 3.27 ממשכורת של לוחם. כשפורסים לתקופה של 36 חודשים, יוצא שמדובר בפער של כ130 אלף שקלים! (אני לא מחשיב פה את המענק, אבל חיילים גם לא נהנים מזכויות סוציאליות שוות כסף המוקנות לעובדים כגון הפרשה לפנסיה וכו', וסביר להניח שבמהלך 3 שנות עבודה עובד גם ייהנה מהעלאה. בנוסף, אני מתייחס לשכר מינימום בלבד, כשמן הסתם צעיר שיבחר לעסוק באפיק רווחי שאינו דורש השכלה כגון מכירות ייהנה משכר משמעותי בהרבה).

מכאן נובע, שמשמעותו הבסיסית של שירות חובה היא אובדן הכנסה פוטנציאלית בהיקף משמעותי ביותר. הפער בין להתחיל את החיים לאחר 3 שנות שירות צבאי או 3 שנות עבודה בשוק, הוא אדיר. זוהי פגיעה ישירה של המדינה בחיים, בזכויות ובעתיד של האזרחים שבחרו או הוכרחו לשרת אותה על פי חוק. (וכל זאת מבלי להתייחס לסיכון החיים כשלעצמו).

מסקנה אחת שניתן לגזור מכך היא שגיוס חובה מקביל לתשלום מיסים. שני האמצעים הללו משמשים את המדינה לפגיעה בזכויות אזרחיה, כשהמטרה היא "טובת הכלל", ולמעשה הם מוסברים כהכרחיים לשרידות המדינה. גם אם נצא מנקודת הנחה שהפגיעה אכן הכרחית, מטבע הדברים בדמוקרטיה שיוויון כלפי החוק מהווה ערך בסיסי. ישראל לא מעניקה פטור מתשלום מיסים על בסיס דמוגרפי או דתי, מדוע משירות צבאי, שמהווה אף הוא כפי שראינו פגיעה הונית משמעותית, היא כן? ואיך זה מחליק לנו בגרון כל כך בקלות?

לדעתי, כל אזרח חייב לשאול את עצמו - אם היה עובר חוק שקובע רשמית שתשלום מיסים הוא חובה לכלל האוכלוסייה חוץ מחרדים וערבים, האם היית משלם אותם? האם היית מוחה על כך? כיצד היית פועל?

אין חולק על כך שגביית מיסים הכרחית לקיום המדינה כיישות מתפקדת, ועדיין, האם הייתם משלמים?

כעת תחליפו את המונח תשלום מיסים בשירות צבאי חובה. מדוע אנו ממשיכים להתגייס?

באמת מדוע?

מגיל הגן אנו נתונים לאינדוקטרינציה שמטרתה לשכנע אותנו שבהיעדר גיוס חובה הצבא לא יוכל למלא את משימותיו (להבטיח את קיום ובטחון המדינה), החברה תקרוס ומדינת היהודים תיכחד מעל פני האדמה.

האמנם זה אכן כך? אינני יודע. ואתם?

הציגו פעם בפניכם איזשהו נתון שמאשר שבמידה וישראל תעבור לצבא מקצועי המדינה אכן תקרוס?

ראש אכ"א עמד בפעם בכנסת והצהיר שביטול גיוס החובה משמעותו שהצבא לא יוכל להמשיך להגן ביעילות על גבולות המדינה? להתמודד עם האיום האיראני? לקיים את השליטה הצבאית בשטחים? לא שזכור לי.

איך יכול להיות שאנחנו, הנפגעים הישירים משיטת גיוס החובה שנתונה פה מאז הימים שצה"ל נלחם ב5 מדינות ערב ואוגדות משוריינות עמדו על הגדר בכל אחד מהגבולות, מציאות שכבר לא קיימת מזמן, לא דורשים ממערכת הביטחון והממשלה להראות שמעל לכל ספק בהיעדר גיוס חובה אין פה מדינה?

למה שהממשלה לא תעשה את זה מיוזמתה? מה אכפת לה? הסטטוס קוו הוא ערך מרכזי בפוליטיקה, בפרט בצורת השלטון הרעועה והמוזרה שנהוגה בישראל. לאף אחד אין כוח או זמן לשנות שום דבר. זה עובד וזהו.

למה החרדים והערבים לא מתגייסים?

צריך לעשות פה הפרדה.

לגבי הערבים זה ברור - הם גייס חמישי, בכל כפר יש מודיעים של החיזבאללה, הלאה.

החרדים? זה יותר מעניין, במלחמת העצמאות, נגיד, שירתו גם גברים חרדים.

הסיבה שהחרדים לא מתגייסים מאז זה כי הם יודעים שגיוס חובה הוא קשקוש. זה עניין לפראיירים.

שטיפת המוח שהמדינה תושמד לא עובדת עליהם, יש להם שטיפות מוח משלהם.

כמי שקרא עיתונות חרדית במשך שנים, אמירות נוסח "שהחילונים יתגייסו", או אפילו (בעיקר ביידיש) "שהמזרחים יתגייסו", חוזרות לא מעט.

זה עניין פרקטי לגמרי מבחינתם. כמובן לצד זה שהם חוששים שגיוס לצבא יהווה איום על דרך החיים החרדית, למרות שזה בבירור כבר לא המצב היום.

למה הם מצליחים לכפות את אי גיוסם על המדינה? כי הם מאוחדים, הם אגרוף אחד, והם מוכנים לשבת בכלא ולא להתגייס. במצב הזה, המדינה מרימה ידיים. הרי אנחנו דמוקרטיה ולא נירה במשתמטי גיוס, בניגוד לרוסיה הצארית, נגיד. אז איך המדינה יכולה לכפות עליהם להתגייס? היא פשוט מוותרת. במילא יש לה פראיירים אחרים שימלאו את השורות. אנחנו.

מוזמנים לחשוב מה היה קורה במידה ואנחנו היינו מאוחדים כמו החרדים ונוקטים בשיטות שלהם כשמשהו היה מפריע לנו.

אני באמת לא יודע מה מונע מהראשים במדינה הזאת להפוך את הצבא לצבא מקצועי. יכולתי להבין את הצורך בגיוס חובה בתקופת הקמת המדינה, היום אני לא מוצא לזה הכרח.

אני חושב שבמדינה קפיטליסטית מודרנית אי אפשר לדרוש מאנשים להיות סוציאלים ולתרום מזמנם הפרטי למען הכלל, צבא מקצועי בתשלום הוא פיתרון מצויין

עם זאת בגלל שאנחנו מדינה בעייתית, אולי לקצר שירות לשנה וחצי (טירונות + שנה סדיר) לכלל האוכלוסיה כולל כולם, דתיים חרדים ערבים-נוצרים וכל מי שלא יהווה איום על ביטחון מדינת ישראל ואת ההמשך כצבא מקצועי בתשלום.

ובכל מקרה, לדעתי, וכמובן שזה לא יקרה, צריך להפסיק לתת לציבור החרדי להחזיק אותנו בביצים, מי שלא טוב לו שיטוס לברוקלין או לכל מקום שהוא חושב שיתנו לו ללכת ברחוב עם סנאי על הראש, מגלות אברכים, שירותים מקוצרים, בינ"ישים, תשלומים מוגזמים על כלום תרומה, חלאס !

מצטער שלא קראתי עד הסוף.

נעצרתי בשכר בסיסי לחייל של 800 שקל.

מה???????

ממתי?!?

וואי איזה כיף (עד כמה שזה באמת כיף)

קצת מקנא

אשתדל להגיב לעניין במועד מאוחר יותר

אתה כותב פה על ככ הרבה מגזרים.

חרדים, ערבים וכו. על מי מהם אתה הכי אוהב למרוח שמן זית?

ספר חוויות על זוג ההומואים שישנו איתך בבית החייל בזמן השירות וניסו לחגוג לך על התחת

אתה כותב פה על ככ הרבה מגזרים.

חרדים, ערבים וכו. על מי מהם אתה הכי אוהב למרוח שמן זית?

ספר חוויות על זוג ההומואים שישנו איתך בבית החייל בזמן השירות וניסו לחגוג לך על התחת

אנשים נחמדים, האמת שיש לי זכרונות טובים מהם.

צבא מקצועי ועכשיו

אגב גיוס חרדים, בכוח רוצין לשלב אותם בצבא אבל הם מוכנים רק אם יתחשבו בדרך חייהם ואז בדרך פלא יצעקו פה הדתה. באמת צריך לגיעס את כולם? בחור חרדי שמתגייס לא רואה בזה שירות למען המדינה אלא מקצוע שיכול לפרנס את המשפחה של

בכנות? אין לי בעיה שהחרדים לא מתגייסים. קראתי גם באיזה מקום שהצבא לא שש לגייס אותם. הבעיה שלי היא אחרת, שלחרדים יש פריווילגיות שאין לאלו שכן מתגייסים.

בכל הקשור לצבא מקצועי - אני לחלוטין נגד... בואו נהיה כנים, יש בצבא מוחות מטורפים שאילולא הגיוס חובה לא היו מתגייסים בכלל. ויש המון כאלו. (טיעון אחד מתוך כמה)

לדעתי כפכף לא היה מתגייס אם לא היה גיוס חובה.

לך תדע איפה היינו כמדינה בלעדיו.

הרבה אנשים לא היו מתגייסים אם לא היה גיוס חובה, מה הקשר?

הצבא דווקא היה חוויה חיובית בחיים שלי.

בכנות? אין לי בעיה שהחרדים לא מתגייסים. קראתי גם באיזה מקום שהצבא לא שש לגייס אותם. הבעיה שלי היא אחרת, שלחרדים יש פריווילגיות שאין לאלו שכן מתגייסים.

בכל הקשור לצבא מקצועי - אני לחלוטין נגד... בואו נהיה כנים, יש בצבא מוחות מטורפים שאילולא הגיוס חובה לא היו מתגייסים בכלל. ויש המון כאלו. (טיעון אחד מתוך כמה)

אתה יודע שלמוסד ולשב"כ ולמשטרה אין גיוס חובה, והם כנראה מפסידים מוחות מטורפים בגלל זה?

בואו גם נאסור ירידה מהארץ כמו ברוסיה הקומוניסטית, כי זה בטוח גורם להפסד של מוחות מטורפים למדינה!

יש כל כך הרבה אבטלה סמויה בצה"ל שזה מפחיד

לחשוב על זה שבחיים האזרחיים 4 חיילים שעושים 4 תפקידים שונים בלשכה יכול לעשות בנאדם אחד

ג'ובניקים מקבלים משכורת של 800 שח (בזמני שהייתי לוחם קיבלתי 700 ), תחשבו כמה מאות ואם לא אלפים הולכים לצבא בשביל להגיד שהם התגייסו, מכינים קפה, מגרבצים וחוזרים הבייתה, זה הרבה מאוד כסף שהולך לפח (משכורת, לבוש, ארוחה, נסיעות ועוד ועוד)

ג'ובניקים מקבלים משכורת של 800 שח (בזמני שהייתי לוחם קיבלתי 700 ), תחשבו כמה מאות ואם לא אלפים הולכים לצבא בשביל להגיד שהם התגייסו, מכינים קפה, מגרבצים וחוזרים הבייתה, זה הרבה מאוד כסף שהולך לפח (משכורת, לבוש, ארוחה, נסיעות ועוד ועוד)

כסף שיכול ללכת ל"מוחות המטורפים".

חוץ מזה שבשום מקום בעולם המגזר הציבורי לא משלם כמו הפרטי. גם במוסד ובשירות יש הרבה בינוניים לצד תותחים שמוותרים על כסף בשביל שליחות ומשמעות, והם מצליחים לעמוד במשימות שלהם.

צבא מקצועי יעבוד באותה צורה בדיוק.

לא מבין למה לא לשלוח את כל החרדים לשירות לאומי גם יהיה להם יותר קל להשתלב וגם הם יהיו יותר יעילים שם כמו בבתי חולים, מד"א, עזרה לנזקקים . ובמקום זה מגייסים אותם, משלמים להם מלא כסף וגם הם לא באמת מועילים.

אתה מודיע לזה שחרדים שמתגייסים מקבלים 5,200 בגלל הילדים.

אתה בטוח שאתה רןצה לגייס אותם?

גם אם אני או אתה נתגייס בגיל מבוגר ותהיה לי או לך משפחה, ישלמו לנו תוספת משפחה, למשל עולים חדשים שמתגייסים בגיל מאוחר יותר ויש להם משפחה כן מקבלים את ההקצבה הזאת

הקטע כאן שלנו לא יתנו את זכות הבחירה אם להתגייס בגיל 18 או 22-28

בנוסף חייל חרדי עולה לצבא כמעט כפול מחייל רגיל, ויש לו את האפשרות להגיש בקשה מיוחדת אם הוא רווק לקבל את אותם ההטבות שמקבל חייל חרדי בעל משפחה, אי שיוויון בנטל ואי שיוויון בזכויות

אתה יודע שלמוסד ולשב"כ ולמשטרה אין גיוס חובה, והם כנראה מפסידים מוחות מטורפים בגלל זה?

בואו גם נאסור ירידה מהארץ כמו ברוסיה הקומוניסטית, כי זה בטוח גורם להפסד של מוחות מטורפים למדינה!

לגבי המשפט הראשון שלך, התשובה היא כן - בוודאי שלמשטרה.

לגבי המשפט השני, נראה לי שההשוואה לא במקום ודי מגוכחת.

https://www.mako.co.il/study-career-career/articles/Article-e80c104fc2b6161006.htm