Jump to content

אז מה, מלחמה?

כפכף הזהב

Recommended Posts

אני חושב שהבעיה היא הפער העצום בין הצבא לבין הממשלה שמסרסת אותו

אם זה היה תלוי בצבא היינו מפרקים את עזה מזמן

לא בטוח, כשיש לך רמטכ"ל ומפקדים שמדברים על לא לפגוע בחוליות טרור ששולחות בלוני תבערה ונפץ, או שדורשות מהחיילים לגלות איפוק לנוכח סכנה שמתרחשת סביבם כי "זה לא מידתי". יש לנו הרבה רעות חולות גם בתוך הצבא עצמו לצערי.

אתם מגזימים, אף ממשלה לא "תשטח" את עזה, זה אולי קל לומר אבל קשה לבצע, למדינת ישראל יש עקרונות וקווים מנחים שמרכיבים את האופי שלה, בלי שום קשר לזירה הבינ"ל "לשטח" זה פשוט לא בלקסיקון של צה"ל ויותר מזה, זה גם אף פעם לא היה, מי שאולי חושב ככה בצה"ל אלו חיילים בסדיר.

בפן אישי אני מגדיר את עצמי כימני אבל זה לא מוסרי בעיניי שצה"ל יכתוש שטחים נרחבים שמהם יורים עלינו תוך כדי הריגת אלפים חפים מפשע אלא רק בנקודה שבאמת תזיק למדינה ועם כל הצער שבדבר (בשביל תושבי הדרום שאני מבין את הזעם והתסכול) אנחנו לא הגענו לנקודה שצרכים להרוג מאות אזרחים על מחבל אחד. לדעתי עדיף להיכנס רגלית ולא להשמיד אזרחים כי זה קל.

אתם מגזימים, אף ממשלה לא "תשטח" את עזה, זה אולי קל לומר אבל קשה לבצע, למדינת ישראל יש עקרונות וקווים מנחים שמרכיבים את האופי שלה, בלי שום קשר לזירה הבינ"ל "לשטח" זה פשוט לא בלקסיקון של צה"ל ויותר מזה, זה גם אף פעם לא היה, מי שאולי חושב ככה בצה"ל אלו חיילים בסדיר.

בפן אישי אני מגדיר את עצמי כימני אבל זה לא מוסרי בעיניי שצה"ל יכתוש שטחים נרחבים שמהם יורים עלינו תוך כדי הריגת אלפים חפים מפשע אלא רק בנקודה שבאמת תזיק למדינה ועם כל הצער שבדבר (בשביל תושבי הדרום שאני מבין את הזעם והתסכול) אנחנו לא הגענו לנקודה שצרכים להרוג מאות אזרחים על מחבל אחד. לדעתי עדיף להיכנס רגלית ולא להשמיד אזרחים כי זה קל.

דווקא לבצע זה מאוד פשוט. רק צריך לתת את הפקודה. לגבי מה צה"ל כן היה עושה פעם, הוא היה עושה דברים הרבה יותר גרועים. כולל ירי בשבויים. חיילים בסדיר זה כולל את הרמטכ"ל, כן? אולי התכוונת חיילים בחובה.

לא אכפת לי מה מוסרי ומה לא. אני רוצה צבא מנצח. מצידי שימותו כל האימהות והילדים שם אם זה מה שצריך כדי שלא תיפול שערה אחת מראשו של חייל שלנו (ובטח ובטח של אזרח). להכניס חיילים רגלית לקן צרעות הזאת זה פשוט זלזול בחיים של החיילים שלך ואזרחיך (בטח ובטח לא להגיב למקורות ירי, או לשנות מבצעים ברגע האחרון מחשש כי יהיו שם אזרחים, מה שגורם לעוד הרג מיותר של חיילים שלנו). אין שום סיבה לעשות את זה לפני ששיטחת את האזור ומנעת או הקטנת משמעותית מהחיילים את הסכנות שהיו עורבות להן מאחורי כל פינה ובור.

אז היית אמור לדעת שאין קשר בין יכולות הצבא למה שאתה רואה בשטח. הכל הוראות מלמעלה (=ביבי, ליברמן, בנט, בובות הקבינט).

ברור לי לגמרי שמבחינת יכולות יש לנו את זה. אבל לצערי גם מהמפקדים עצמם אני שומע קולות פחדניים כאלה. לא מכולם אמנם. אבל הרבה מהם מפחדים על התחת שלהם ולא באמת מעוניינים לעשות כל מה שהם יכולים כדי להגן על חיילנו ואזרחי המדינה ומתחילים להתפלפל משפטית ומוסרית וכל מיני שטויות כאלה. אין שום דבר מוסרי במלחמה מלכתחילה. אז להכניס את המוסר הזה לכל מקום בקשר מלחמות זה פשוט מגוחך.

אתם מגזימים, אף ממשלה לא "תשטח" את עזה, זה אולי קל לומר אבל קשה לבצע, למדינת ישראל יש עקרונות וקווים מנחים שמרכיבים את האופי שלה

זה סוג של "לשטח" מה שעשינו להם בצוק איתן. על פינוי הפסולת אנחנו לא אחראים, זה כבר עבודה שלהם. אני אשמח שהתמונות האלה יחזרו

14064121754481_b.jpg

Casa-demolita.jpeg

שמע קרישי, אין לך מושג. ברצינות.

יכול להיות. אבל כנראה שלגם לקודוקים אין יותר מדי, עובדה שאנחנו מעל עשור חוטפים רקטות על הראש והם חיים עם זה באהלן אהלן כזה...

אגב אשמח אם תאיר את עיניי. אולי אני אשכיל יותר. באמת. אני לא אומר בציניות.

כשרמטכ"ל הכלניות הלך, קיווינו שתגיע איזושהי בשורה חדשה.

בפועל, כשהרמטכ"ל שלך טוען שזה מנוגד לערכים שלו להפציץ משגרי בלונה תבערה,

כשסגן הרמטכ"ל עסוק בלזהות תהליכים,

כשדובר צה"ל עסוק בפרופגנדה זולה וספק נכונה,

כשאתה יורה בעיקר על דיונות ומוצבים ריקים,

כשראש אכ"א באמצע כל הבלאגן מכנס ישיבה דחופה מהיום להיום עם יו"ר שדולת הנשים (מבכירות הקרן לישראל חדשה) ביום שבו נפגעים אזרחים בפגיעות ישירות בבתים,

כשההנהגה שלך עושה הכל כדי להתחנן למצרים לרגיעה, ומתנצלת (!) בפני ארגון טרור על הרג מחבלים,

אין תקווה.

ושלא יהיה ספק, ההתנהלות הבזיונית של המטכ"ל היא פועל יוצא של מתווי המדיניות בראשות ראש הממשלה ושר הביטחון הרופסים והפחדנים.

ולא, אני ממש לא בעד כניסה קרקעית לרצועה ומחרחר ריב ומדון.

אני אחסוך במילים על מי ששמח שיורים על ישובים ישראלים. נסתפק בצבוע מסריח.

זה שאתם בוחרים לא להבין נכון זאת בעיה שלכם (גם אתה וגם פראנק רייקרד) זה שאמרתי שאו שאני צוחק על הגורל שהם בחרו אני לא באמת צוחק ותאמין לי שגם שאיזה משהו משם נפגע אני ממש לא שמח רק אמרתי שהם היו בעד הגירוש אז הם עכשיו מקבלים את הרוב

תתחיל בלהבין מי מנהל את העסק. רמז - לא הרמטכ"ל, גם לא ראש אמ"ן, גם לא אלוף הפיקוד.

אני מבין מי מנהל את העסק. אני פשוט אומר שזה הכל חלק ממכלול גדול מאוד של חוסר רצון להכריע. ברור לי לגמרי שזה לא רק הרמטכ"ל או אמ"ן או אלוף פיקוד כלשהו. יש מקבלי החלטות וגם מעליהם יש מקבלי החלטות. אבל כשיש לך מפקדים שלא רק שלא דוחפים לפחות לביצוע מהלך כלשהו אלא עוד מנסים להיות צדיקים יותר מהאפיפיור אתה מבין שאין שום סיכוי שיקרה משהו כי אף אחד לא דוחף לכיוון הזה בכלל.

זה שאתם בוחרים לא להבין נכון זאת בעיה שלכם (גם אתה וגם פראנק רייקרד) זה שאמרתי שאו שאני צוחק על הגורל שהם בחרו אני לא באמת צוחק ותאמין לי שגם שאיזה משהו משם נפגע אני ממש לא שמח רק אמרתי שהם היו בעד הגירוש אז הם עכשיו מקבלים את הרוב

רגע, שאני אבין.

לשיטתך, אם תושבי העוטף היו בעד ההתנתקות (או הגירוש), אז מגיע להם לחטוף ?

ואחרי זה אנחנו בימין מרשים לעצמינו להתלונן על איך שמציגים אותנו..

שמע, לפני שלושה שבועות השתתפתי בתרגיל אוגדתי שדימה את כיבוש עזה והיה מגוון מאוד (שום דבר מסווג, דווח בתקשורת). הצבא מאוד מוכן, וכמילואימניק שראה דבר או שניים אני יחסית רגוע עם ההתארגנות "לקראת". אז הצבא הוא לא הבעיה כאן, תחפש במקומות אחרים.

דווקא לבצע זה מאוד פשוט. רק צריך לתת את הפקודה. לגבי מה צה"ל כן היה עושה פעם, הוא היה עושה דברים הרבה יותר גרועים. כולל ירי בשבויים. חיילים בסדיר זה כולל את הרמטכ"ל, כן? אולי התכוונת חיילים בחובה.

אל תהיה דמגוג, המילים שלך הם לא של צה"ל ולא של הרמטכ"לים בצה"ל, אתה לא מפקד בצבא (או לפחות לא קרבי לפי דבריך) וחלילה לא בכדי לפגוע, אבל גם נראה שאין לך מושג בצבא, ככה שאני לא יודע מאיפה אתה מוציא את הנחרצות שלך, תגיד שזאת הדעה שלך וזהו, לא צריך לדבר בשם צה"ל ומדינת ישראל. ברור שלומר כמה מילים זה הכי פשוט, הנה אתה מקליד פה בכיף תחת המזגן אין באמת קושי. אין דבר כזה שפקודה להרוג אזרחים חפים מפשע היא קלה, לא לצד שלנו לפחות.

התמונות ששמו פה דרך אגב זה אחרי שפיזרו שם כרוזים ונתנו הנחיות להתפנות, לא חכמה לשים תמונות של "לשטח" לאזור שהתפנה.

רגע, שאני אבין.

לשיטתך, אם תושבי העוטף היו בעד ההתנתקות (או הגירוש), אז מגיע להם לחטוף ?

ואחרי זה אנחנו בימין מרשים לעצמינו להתלונן על איך שמציגים אותנו..

שוב אתם בוחרים לא להבין אותי.

תחשבו מה שאתם רוצים אני ממש לא בעד ממש ממש לא

שמע, לפני שלושה שבועות השתתפתי בתרגיל אוגדתי שדימה את כיבוש עזה והיה מגוון מאוד (שום דבר מסווג, דווח בתקשורת). הצבא מאוד מוכן, וכמילואימניק שראה דבר או שניים אני יחסית רגוע עם ההתארגנות "לקראת". אז הצבא הוא לא הבעיה כאן, תחפש במקומות אחרים.

הצבא מוכן.

הבעיה לטעמי היא לא רק בפוליטיקאים אלא בכל מה שמכונה "ראשי מערכת הביטחון".

גם במלחמת לבנון השניה ירדו פקודות (ממפקדים בצבא, לא פוליטיקאים) שבמקום לדבר בשפה של מטרה ומשימה התעסקו לא רק בשיטה אלא גם בטכניקות.

היו אשכרה מפקדי יחידות בצבא שקיבלו פקודות של "תיכנס מהציר הזה" וכד'.

אז כן, יש בעיה במי שמוריד פקודות לצבא אבל לטעמי יש בעיה גם בפיקוד הבכיר של גופי הביטחון. (סירובי הפקודה של אשכנזי ודגן ז"ל), הפניה של פרדו ליועצים משפטיים אחרי הורדת פקודה להכין את הצבא והגופים הבטחוניים לעימות (ממליץ לצפות בראיון שלו אצל אילנה דיין, אם שמים פוליטיקה ורכילות ביבי בצד נשארים פעורי פה ולא במובן החיובי), רמטכ"ל שמתבטא בענייני מוסר בתקשורת (גם אם אתה חושב ככה זה לא המסר שאתה צריך להעביר).

לטעמי הבעיה רחבה יותר מלהפיל אותה על מקבלי ההחלטות בלבד...

ולא, אין לי פתרון- כל מה שנעשה או ישדר חולשה או יוביל להסלמה שאנחנו לא רוצים בה. מבאס.

מצטער לקטוע את הפנטזיות על שיטוח הרצועה או כל שקר כלשהו כזה או אחר (לא מציאותי ויוביל לחרם בינלאומי נצחי על ישראל) , שוב עולים דיבורים על רגיעה ועפ"י זרימת האירועים זה נראה שדי חזל"ש.

אל תהיה דמגוג, המילים שלך הם לא של צה"ל ולא של הרמטכ"לים בצה"ל, אתה לא מפקד בצבא (או לפחות לא קרבי לפי דבריך) וחלילה לא בכדי לפגוע, אבל גם נראה שאין לך מושג בצבא, ככה שאני לא יודע מאיפה אתה מוציא את הנחרצות שלך, תגיד שזאת הדעה שלך וזהו, לא צריך לדבר בשם צה"ל ומדינת ישראל. ברור שלומר כמה מילים זה הכי פשוט, הנה אתה מקליד פה בכיף תחת המזגן אין באמת קושי. אין דבר כזה שפקודה להרוג אזרחים חפים מפשע היא קלה, לא לצד שלנו לפחות.

התמונות ששמו פה דרך אגב זה אחרי שפיזרו שם כרוזים ונתנו הנחיות להתפנות, לא חכמה לשים תמונות של "לשטח" לאזור שהתפנה.

איפה הייתי דמגוג. מה הקשר למושג שלי בצבא. מה אמרתי שזה הדיעה שלי בלבד ואיפה דיברתי בשם צה"ל ומדינת ישראל? אני גם שירתתי בסופו של דבר. אפילו השתתפתי במלחמה למרות היותי לא קרבי וסיכנתי את חיי. חוץ מזה אני גם אזרח של המדינה. להגיד שקל לי להקליד דברים זה דמגוגיה. לא קל לי שום דבר במצב הזה. כואב לי מאוד לראות את תושבי הדרום חיים חיים תחת איום טילים, לא מצליחים לנהל אורח חיים נורמלי, לא יכול לדמיין לעצמי איך הייתי מצליח לחיות ככה מעל עשור שלם. זה הרבה יותר כואב לי וקשה לי וזה מה שאמור להיות הרבה יותר כואב וקשה למי שמנהל את המדינה הזאת מאשר פקודות של פגיעה באויב גם אם זה כולל פגיעה באוכלוסיה האזרחית שלו

מאז לבנון השניה עבר על הצבא דבר או שניים.

זה נכון מתן, בעיקר דברים טובים. לכן אמרתי שהצבא מוכן.

אבל חלק מהדוגמאות שנתתי קרו רק לאחרונה.

רוצה לומר- נניח שמחר גופי הביטחון אכן מקבלים פקודה לכתר ולכבוש את הרצועה ב48 שעות החל מש', לדעתך הם אומרים היישר?