Jump to content

אנריק סבוריט חתם רשמית

שורה

Recommended Posts

7 דקות לפני, yellow_blood said:

נשרט בצחצוח שיניים לילה לפני. מדברים כרגע על חודש לפחות עד שיחזור לכשירות מחאה

החיזוק של ינואר

25 דקות לפני, הישראלי היפה said:

משחק הבא אני רוצה

פרץ

סבוריט לוקאסן ביטון קנדיל

פרץ

גבי              פארפה

אוסקר

יובא  זהבי

בהמשך הייתי רוצה לראות

פרץ

סבוריט לוקאסן ביטון קנדיל

פרץ

גבי           אוסקר

פארפה  זהבי/יובא     יונתן כהן

מוגזם לבקש?

אני איתך

אנריק סאבוריט: "כולם פה כל כך טובים אליי ואל המשפחה שלי. לא אתנגד לסיים את הקריירה במכבי תל אביב"

הדעות חלוקות בנוגע להסטתו מתפקיד המגן השמאלי לבלם, אך אנריק סאבוריט לא מוטרד מהשינוי. לפני המשחק מול מכבי חיפה היום (20:30, "ברור שהמטרה היא לנצח"), הוא מספר ל"ספורט הארץ" על עתידו במכבי תל אביב, האפשרות שיתאזרח, ומה מדהים אותו בפער בין ספרד לישראל

כאשר אנריק סאבוריט היה בן 14, השתנו חייו מהקצה אל הקצה. הוריו התגרשו. אביו נשאר בברצלונה ועבר לחיות עם אישה חדשה. אמו, לעומת זאת, בחרה לעזוב את קטלוניה ולהתחיל חיים חדשים בעיר ויטוריה שבצפון מערב ספרד, השוכנת בתוך האוטונומיה הבאסקית. "אתה יכול לתאר לעצמך שאלה לא היו ימים קלים עבורי", אומר סאבוריט בשיחה עם "ספורט הארץ", "הבית שלנו התפרק ולא ידעתי לאן החיים שלי הולכים. מצד אחד, רציתי מאוד להישאר בבית, בברצלונה. התחלתי את הדרך שלי בכדורגל בקבוצת הילדים של אספניול. המועדון הזה היה עבורי כמו משפחה. אחרי שהבית שלי התפרק, האנשים בקבוצה הפכו באמת להיות המשפחה שלי. לא יכולתי לחלום על עזיבת המועדון הזה".

החוק היבש בספרד לא התחשב בנטיית לבו של סאבוריט, שבאותם ימים החל את דרכו בקבוצת הנערים. "למרות שלא היתה לי בעיה להמשיך לגור לבד, זה לא התאפשר מבחינה טכנית. אמא שלי עזבה לוויטוריה יחד עם אחי הצעיר. מכיוון שהייתי עדיין קטין, לא היתה לי ברירה אלא להצטרף אליהם. אני קשור מאוד למשפחה שלי עד היום וכבר אז המחשבה על חיים בלי אמא לידי היתה נוראית, אבל כנער, כדורגל היה כל העולם שלי. כשהבנתי שאני צריך לעזוב את אספניול, הייתי בטוח שקריירת הכדורגל שלי הסתיימה".

סאבוריט ואמו ניסו לגשש בדפורטיבו אלאבס שבחבל הבאסקים, אבל העברה לא הבשילה. הוא קיבל הזדמנות נדירה להיבחן באקדמיה של אתלטיק בילבאו, אלא שגם בכך היתה טמונה בעיה: בקבוצה מעולם לא שיחק כדורגלן שאינו באסקי. חוקי המועדון מאפשרים להחתים שחקן שאינו יליד חבל הבאסקים רק בתנאי שהוא נצר למשפחה מחבל הבאסקים ובעל שורשים בחבל זה, בצדו הצרפתי או הספרדי, או ששיחק בנעוריו במועדון מהחבל. עבור סאבוריט, בעל שם המשפחה הקטלאני טייקסיידור, נראה היה שמדובר בסיום הקריירה. "רק שאז התברר שבגלל שאמא שלי שהתה שנתיים ברציפות בוויטוריה, יש לי אפשרות להתקבל לאקדמיה של בילבאו בתנאי שאעבור את המבחנים", משחזר השחקן בחיוך. "נראה לי שאתה כבר מבין שעברתי אותם".

ועדיין, המעבר שלו עורר ויכוח נוקב בבילבאו באשר למדיניות החתמת שחקנים צעירים למחלקות הנוער. "הלאומיות הבאסקית מאוד עוצמתית וחסרת פשרות", אומר העיתונאי קרלוס מרטין ריו מהמגזין "פננקה", "ואתלטיק בילבאו היא הסמל של התפיסה הזו. אני חושב שלכל אורך הקריירה של סאבוריט בבילבאו, המבט כלפיו מתוך המועדון היה חשדני מאוד. הדיבור היה בסגנון 'האם זה בכלל משתלם שלקחנו שחקן מקטלוניה? במה הוא טוב יותר משחקנים מקומיים שיש כאן?'. היה חשש אמיתי שלפתע מחלקת הנוער של בילבאו תפתח את שעריה גם לשחקנים שאינם באסקים. מנגד, עצם העובדה שהם קיבלו אותו והפכו אותו לאחד משלהם, אומרת שהם העריכו אותו מאוד מקצועית. זה גם אומר משהו על האופי שלו, על הנכונות שלו להשתנות ולהתאים את עצמו לסביבת מחייה חדשה, על יכולתו להמציא את עצמו מחדש". סאבוריט שומע את הדברים ומאשר: "אני חושב שבבילבאו הפכתי מילד, מנער, לגבר. האנשים בבילבאו קשוחים וקשים. לא כמו האנשים בברצלונה ובתל אביב, שהם הרבה יותר רכים ונעימים. בבילבאו נאלצתי להילחם על המקום. שם בעצם הפכתי להיות שחקן כדורגל".

במשך חמש עונות השתייך סאבוריט לקבוצה הבוגרת של בילבאו, מבלי לתפוס מקום של קבע בהרכב. מעת לעת יצא להשאלה. בעונת 2015/16, למשל, שיחק יחד עם השוער דודו אוואט במאיורקה. "בחור נהדר", נזכר אוואט. "הוא אמנם היה צעיר מאוד, אבל כבר אז היה ברור שמדובר בילד סופר מוכשר, סופר מקצוען. יודע לתת כבוד, מבין היטב את המשחק, יודע לדחוף מהר את הכדור למעלה".

אז איך אתה מסביר את זה שהוא לא הצליח למצוא מקום בהרכב של בילבאו?

"זה הרבה עניין של התאמה ומזל. אני חושב שאם הוא לא היה מגיע בסוף למכבי תל אביב, הוא היה יכול למצוא לעצמו די בקלות קבוצה אחרת בליגה הראשונה בספרד. אני חושב שהוא אחד השחקנים הכי פחות מוערכים בליגה. לשרוד חמש עונות במכבי תל אביב זה לא פשוט. עצם העובדה שהוא עושה את זה, אומרת המון על ההתמדה והנחישות שלו".

ביוני 2018, בגיל 26 ולאחר שנואש מלמצוא מקום של קבע בהרכב בילבאו, חתם סאבוריט במכבי תל אביב. מאז הוא זכה עמה בשבעה תארים בעודו נחשף לתרבות ספורטיבית חדשה. "אין ספק שיש הבדל עצום ברמת המתקנים בין ישראל לספרד", אומר השחקן בן ה-30, "אני חושב שאם בישראל היו משקיעים יותר בתחזוקת המתקנים, אין ספק שההישגים של הכדורגל הישראלי היו הרבה יותר גדולים. אני באמת לא מבין למה זה לא קורה. זו מדינה עשירה, עם מזג אוויר נפלא. האנשים כאן מטורפים על ספורט. אבל כנראה שכל דבר קורה בקצב שלו".

במשך השנים השתנה התפקיד שלו בקבוצה, ממגן שמאלי לבלם. לא כולם במועדון מקבלים את השינוי בשוויון נפש. "השנתיים הראשונות של סאבוריט במכבי היו אדירות. אין ספק שהוא באמת היה רמה מעל לכל המגנים השמאלים שהיו במכבי בשנים האחרונות", אומר גורם המעורה בפרטים, "אבל לאחר מכן חלה ירידה. בשנה שעברה זה הורגש מאוד. הוא כבר לא העוגן ההגנתי מספר אחת, ובחלק ההתקפי הוא נחלש. ברגע שהוא הפך להיות בלם, איבדנו את הפלוס שהיה לנו מעל לכל מגן זר בליגה. זה שהוא משחק השנה בקו של שלושה בלמים זה סוג של בזבוז, כי שלושה בלמים אומר ששניים לא עושים בעצם כלום ואז יש בור בקישור או בהתקפה".

גורם אחר מחזיק בדעה שונה בתכלית: "איביץ' לא סתם הסב אותו לבלם. סאבוריט שיחק במגוון תפקידים במחלקת הנוער של בילבאו. (הוא) אינטליגנטי מאוד, יכול לשחק במספר עמדות, סוחב את הכדור טוב. כמגן היכולות ההתקפיות שלו בינוניות, אבל כבלם אני חושב שזה עובד נהדר. היכולת שלו לדחוף את הכדור מקו ההגנה קדימה משדרגת מאוד את המשחק של מכבי. חוץ מזה, אני חושב שזה שם את ליגת העל בפרספקטיבה הנכונה: שחקן שהיה על הגבול בליגה הספרדית, בין ההרכב לספסל, הופך לאחד הבאנקרים של קבוצת צמרת בישראל. זה בעצם הפער בינינו לבין אירופה". סאבוריט עצמו די אדיש לוויכוח: "אני משחק איפה שהמאמן אומר לי. אין לי בעיה לשחק כבלם ואין לי בעיה לשחק כמגן".

בתקופה האחרונה עלה לאוויר נושא ההתאזרחות שלך. איפה זה עומד כרגע? היית רוצה לשחק בנבחרת ישראל?

"כן, בטח שהייתי שמח לשחק בנבחרת ישראל, אלא שבינתיים אף אחד לא הציע לי (צוחק). אם הנבחרת תרצה אותי וזה יתאים לכולם, למה לא? אני רק לא רוצה לקחת את המקום של אף אחד".

השבוע התחזקתם בשחקן נוסף, יונתן כהן. אפשר להגיד שהמטרה השנה היא אליפות.

"כן. ברור. היו שנתיים מאוד לא קלות לאוהדים ואני חושב שהגיע הזמן להחזיר להם עם התואר הכי חשוב. התחזקנו בהרבה מאוד עמדות ואנחנו צריכים להיאבק השנה עד הסוף על התואר. זו המטרה שלנו".

בסוף העונה מסתיים החוזה שלך במכבי. היית רוצה להמשיך במועדון, אולי אפילו לסיים את הקריירה בישראל?

"אני ממש לא עוסק בזה כרגע. נכון שהחוזה שלי מסתיים בקיץ הקרוב, אבל למכבי יש אופציה לשנה נוספת. מה שמעניין אותי כרגע זה להילחם בכל משחק, לנצח ולא להיפצע. בעבר חלמתי לסיים את הקריירה בספרד, אבל מכיוון שכולם כאן כל כך טובים אליי ואל המשפחה שלי, לא אתנגד לסיים את הקריירה במכבי. בכל מקרה, אין אף מועדון אחר בישראל שארצה לשחק עבורו".

ובשבת (היום, 20:30) מפגש ראשון העונה נגד מכבי חיפה, מה יהיה?

"קודם כל, אנחנו מכבדים מאוד את מכבי חיפה. מגיע להם להיות בצ'מפיונס ליג. בשנתיים האחרונות הם שיחקו כדורגל מצוין ויש להם שחקנים אדירים. זה משחק קשה, ברור, אבל העבודה שלנו היא לבוא לחיפה ולנצח שם. אני חושב שזה ברור לכל שחקן במועדון".

ג'נירה לבלב

• 1 month later...
On 9.10.2022 at 14:35, itanar said:

אולי עם הבית הנח שישראל קיבלה במוקדמות ההתאחדות תעשה איזה צעד שייתן לנו סיכוי ויאזרחו את סבוריט?

ויטור וסבוריט זה בסיס מעולה להגנה.

דניאל פרץ-דסה-ויטור-בלם ישראלי אקראי(גולדברג/ניר ביטון לדוגמא) וסבוריט זו הגנה שבהחלט תוכל לקחת אותנו קדימה.