Jump to content

ג'ורדי

Recommended Posts

בעונה לפני ברדה הם נאבקו על הירידה עד המחזור האחרון, עונה אחרי נגמרה בסגנות למכבי המפלצתית של סוזה

וואקמה אפילו עוד לא שיחק ברעננה בשלב הזה

אז איך הוא יותר משמעותי מברדה?

גם בעונה של הפאקו הם היו היריבה שלנו וזה היה שכר הלימוד שלהם לקראת המעבר לטרנר וההשתרשות שלהם

סיימו מקום שלישי.

הם עברו שינוי מנטלי מקבוצת תחתית לקבוצת צמרת אבל אתם למה אתם מייחסים הכל לברדה?

הם פשוט הביאו שחקנים טובים (גם בוזגלו הגיע יחד עם ברדה והוא היה בשיאו). ברדה היה בורג משמעותי בעיקר בחצי הראשון של עונת האליפות שלהם אבל יצרתם כאן הילה סביבו כאילו מדובר בזולה.

לגבי ג'ורדי, היו לו שנתיים ראשונות פנטסטיות. בשלישית הוא המשיך לקצור את הפירות. בתור מנהל מקצועי, יזכרו כמי שהביא לכאן תרבות ספורט מקצוענית והבריא מועדון חולה מאוד. יחד עם זאת, לא צריך להשלים את מהלך ההבראה, לא השכיל למנף את הסטטוס, הכסף והמעמד של מכבי כדי להמשיך בהצלחה ובכל נתן לב"ש לעקוף ואף ליצור פער. עקב אכילס שלו היה ונשאר אחוזי פגיעה לא טובים הרכש, בנאליות מחשבתית וכו'. חבל שלא השכיל לסיים מוקדם יותר.

בטוטאל, נתן המון למועדון. הבריא אותנו. והיום, המועדון אנחנו במצב הרבה יותר טוב (בקבוצת כדורגל, הדעות חלוקות). לקחת את המועדון ולהבריא אותו היתה נראת משימה בלתי אפשרית וג'ורדי עשה זאת תוך פחות משנה. שאפו.

נחקקת בכבוד רק בדפי ההיסטוריה של המועדון וכל שנותר לנו זה לומר לך תודה רבה על המהפכה שגרמת במכבי,ובכלל על כל מה שנתת ולאחל לך הצלחה רבה בהמשך הדרך.

יש לי תחושה שדרכינו עוד ייפגשו ביום מן הימים.

אני יודע שביקרתי אותו מלא בשנתיים האחרונות, תמיד ניסתי שהביקורת תהיה עם כבוד ולא תרד לפסים אישיים.

תודה על הכל. תודה שהחזרת את מכבי להיות מכבי.

תודה על המקצוענות, על היושרה ועל הדרך שעשית.

אני מאחל לך רק הצלחה בהמשך.

• 3 weeks later...

לא יודע איפה לכתוב את זה, חבר שלי עבד בשנים האחרונות קרוב מאוד לג'ורדי קרויף (לא יודע מה בדיוק אבל זה פחות קריטי) ואמר לי שהעסקה עם מרסלו ורומן, שעלתה בסביבות המליון וחצי יורו, שולם לקבוצה הברזילאית רק 400 אלף יורו! השאר לא ידוע. חבר שלי סבור שג'ורדי גרף את הסכום לכיסו אבל קשה לי להאמין. מבחינת גולדהאר זה היה הקש ששבר את גב הגמל ושם חותמת סופית על סיום התקופה של ג'ורדי במכבי.

אני יודע שזה נשמע מופרך וכמו עוד שמועה חסרת בסיס, אבל מדובר במישהו אמין שלא ינפיץ סתם. לא יודע מתי גולדהאר גילה את זה, אבל אני בטוח שהיה לסיפור הזה משקל כבד גם על עסקתו של ג'ורדי וגם על הרכש בקיץ האחרון שרובו היו מושאלים ושחקנים חופשיים.

לא יודע איפה לכתוב את זה, חבר שלי עבד בשנים האחרונות קרוב מאוד לג'ורדי קרויף (לא יודע מה בדיוק אבל זה פחות קריטי) ואמר לי שהעסקה עם מרסלו ורומן, שעלתה בסביבות המליון וחצי יורו, שולם לקבוצה הברזילאית רק 400 אלף יורו! השאר לא ידוע. חבר שלי סבור שג'ורדי גרף את הסכום לכיסו אבל קשה לי להאמין. מבחינת גולדהאר זה היה הקש ששבר את גב הגמל ושם חותמת סופית על סיום התקופה של ג'ורדי במכבי.

אני יודע שזה נשמע מופרך וכמו עוד שמועה חסרת בסיס, אבל מדובר במישהו אמין שלא ינפיץ סתם. לא יודע מתי גולדהאר גילה את זה, אבל אני בטוח שהיה לסיפור הזה משקל כבד גם על עסקתו של ג'ורדי וגם על הרכש בקיץ האחרון שרובו היו מושאלים ושחקנים חופשיים.

נראה לך שמיץ' ידע על זה ובאותו הרגע לא העיף אותו קיבינימט?

שמועות כאלו הגיעו גם אלי. עם כל הביקורת על ג'ורדי, לזה אני לא מאמין השיט. סתם חרטא.

בתור אחד שגם שמע דברים על העסקה (שלא פליליים אבל סותרים את מה שאמרתם פה) - אם זאת שמועה שמי שיודע עליה סומך על אנשים שכותבים אותה בפורום, כנראה שהיא לא נכונה, כי אם היתה נכונה אז לא הייתם שומעים עליה, וגם לא האנשים שסיפרו לכם. תנו לג׳ורדי קצת קרדיט, אם היה מחליט לגזור קופון כזה הוא היה עושה את זה בלי שזה יגיע לפורום.

אחרי או לפני שהוא זיין את שי ?

"אתם יצירתיים, חדשניים - אבל למה הכל פה כל כך יקר"? ג'ורדי קרויף נפרד

אחרי ששלט במכבי ת"א והיה אחראי על תקציב של מאות מיליונים, ג'ורדי קרויף עזב השבוע את ישראל - ולא מתכוון לחזור ■ את ביטול המשחק עם ארגנטינה הוא לגמרי מבין: "לא רוצים להיות חלק מהקמפיין של טראמפ. מסי רוצה להבקיע, לא ללחוץ ידיים לפוליטיקאים"

ב–23 באפריל חוגגים מדי שנה בקטלוניה את סיינט ג'ורדי דיי - יום האהבה המקומי. האגדה מספרת כי האביר ג'ורדי ערף ראשו של דרקון שהטיל מורא על צעירות האזור. ג'ורדי הוכתר מאז למגנה הקדוש של קטלוניה. עד כדי כך זוהה שמו עם המחוז הגאה - עד שבימי שלטונו של הגנרל פרנקו נאסר על תושבי קטלוניה לקרוא לילדיהם בשם ג'ורדי.

מי שסירב להשלים עם האיסור המגונה היה הכוכב ההולנדי הבלתי מעורער של מועדון הכדורגל ברצלונה בשנות ה–70, יוהאן קרויף - אגדת כדורגל בפני עצמה. כשאשתו כרעה ללדת יצא קרויף האב את גבולות ספרד למולדתו הולנד. לבירת קטלוניה הוא שב כשבאמתחתו עריסת בנו הפעוט - שבדרכונו ההולנדי זכה לשם ג'ורדי, למגינת לבם של סוכני המשטר הדיקטטורי בספרד.

בסיפור הזה נזכר בשבוע שעבר ג'ורדי קרויף, מאמנה היוצא של מכבי תל אביב בכדורגל, כשנשאל על סירובה של נבחרת ארגנטינה להגיע למשחק הידידות מול נבחרת ישראל בירושלים. "פוליטיקה וספורט לא יכולים לעבוד יחד", אמר קרויף באירוניה. "הרי פוליטיקה מטבעה היא מפרידה ומסכסכת, בעוד הספורט מעורר תשוקה ותחושת אחדות. מרגע שהכנסת פוליטיקה לספורט - תמיד יקרה משהו רע".

אלא שגם הארשת המאופקת והמיתממת הזאת, שכה מנוגדת לאופיו העממי והאנטי־ממסדי של אביו "שונא החליפות", לא מנעה בהמשך מקרויף הבן זיק של הזדהות ורתיעה מדרכיה הגסות של פוליטיקה לאומנית. "הטיימינג של המשחק בישראל היה בעייתי עבור ארגנטינה. לאחר עונה מתישה השחקנים נדרשו לטוס לישראל — ומכאן למונדיאל ברוסיה. לאף אחד זה לא היה נוח ולאף אחד לא היה כוח לזה. אבל בעיקר, השחקנים לא רצו להיות מנוצלים עבור המשך הקמפיין של דונלד טראמפ בירושלים", אמר קרויף בראיון ל–MarkerWeek.

"הנוכחות של השחקנים באצטדיון טדי כאילו נועדה לאשרר הכרה בכך שירושלים היא בירת ישראל. אבל מסי רוצה להבקיע שערים - לא לשאת הצהרות פוליטיות. הוא רוצה לשחק כדורגל, לא ללחוץ ידיים לפוליטיקאים".

ואם המשחק היה מתקיים בחיפה, ארגנטינה היתה מגיעה?

קרויף: "אני לא רוצה להתייחס לסוגיית המיקום, אלא לדבר בפרספקטיבה של ספורט בלבד. המגרש בירושלים מיושן והדרך אליו לא מסבה לכדורגל הישראלי הרבה כבוד. אצטדיון סמי עופר החדיש (במבואות חיפה), עם הלאונג' המפואר וחדרי ההלבשה המטופחים — הוא קלאסה. בהחלט מקור גאווה. התקשורת העולמית שהיתה מתלווה למשחק בחיפה היתה מתרשמת שבישראל משקיעים בספורט ומתייחסים לענף בכבוד. אז למה להחליף?"

להפגנות ה–BDS בברצלונה נגד מסי ונבחרת ארגנטינה לא היתה השפעה על ההחלטה שלהם?

"לא מרגישים אותם. הם לא הסיבה".

גאה במנכ"ל טבע

קרויף, 44, נחשב חריג בנוף הכדורגל הישראלי, ולא רק בגלל אזרחותו הזרה. מצד אחד הוא מתגאה בלבנטיניות, מגדיר עצמו יותר ספרדי חם מזג מהולנדי, מתרגז בכביש ונוהג בג'יפ ב.מ.וו שחור שאותו זרק לפני אחת הפגישות עמו במקום חניה מאולתר וספק ראוי בנמל תל אביב. מצד שני, מדובר באיש מקצוע דקדקן ובן שיח משכיל, שנוטה לראייה רוחבית ומשלב תפישת עולם פוליטית, חברתית וכלכלית באבחנותיו — אחד שמפגין שיעמום משיחות על כדורגל נטו.

קרויף הלך בעקבות אביו, וכשחקן כדורגל נדד בין ספרד, אנגליה, אוקראינה ומלטה — עד שפציעותיו התכופות הכריעו אותו ("בישראל לא ראיתם אותי רץ לחגוג עם השחקנים כי הברך שלי דפוקה"). ב–2010 מונה למנהל הספורטיבי של קבוצת הכדורגל הקפריסאית א.א.ק לרנקה. בעלי מכבי תל אביב, איל ההון הקנדי מיטש גולדהאר, משך אותו ב–2012 מהאי השכן לעמדת המנהל הספורטיבי של המועדון הישראלי, צייד אותו בתקציבי ענק שהגיעו עד לכ–145 מיליון שקל (ב–2017) — וקרויף גמל לו בשלוש אליפויות רצופות (2013–2015), בגביע אחד (2015) ובהופעה יוקרתית ומכניסה בליגת האלופות (2016).

פגישתנו הראשונה נערכה לפני חצי שנה. השיח הציבורי געש באותם ימים סביב סיפור התרסקותה הפיננסית של חברת טבע. מנכ"ל טבע החדש, קאר שולץ, שנכנס לתפקידו כדי להציל את החברה באמצעות קיצוצים כואבים, נפגש יום לפני כן עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, שבלחץ דעת הקהל ביקש להתערב בתוכנית ההתייעלות והפיטורים ולצמצמה.

שולץ סירב ודחה בנימוס את ניסיון הריכוך החברמני. למשמע הדיווח התמוגג קרויף, כאילו רצה לחלוק בעצמו עשרות מקרים שבהם נתקל בבקשות לג'סטות חבריות בישראל. "אני גאה בו. כל הכבוד לו", אמר. "פיטורים זה כואב, אבל בעסקים חשוב להפגין עצמאות ומקצועיות". אגב, מאז הכתף הקרה שהפנה שולץ לנתניהו בספטמבר 2017 זינקה מניית טבע ביותר מ–30%.

בכדורגל הישראלי יש יותר מדי עסקנות מעסקים?

"כן. גם אגו".

תן דוגמה.

"אם ערן זהבי, שהוא ללא ספק הכדורגלן הישראלי הטוב ביותר היום ושחקן העונה בסין, לא הופיע בכלל ברשימת המועמדים לתואר "כדורגלן השנה" ל–2017 של משרד הספורט - זאת פוליטיקה".

זהבי השליך את סרט הקפטן במשחק נבחרת.

"הוא עשה טעות, אז מה. גם אבא שלי עשה טעויות".

נתקלת בשחיתות בספורט הישראלי?

"ביליתי רוב חיי בספרד, ואני לא חושב שספרד היא דוגמה טובה לממשל תקין. בישראל הרבה יותר נקי. ככלל, כל המדינות החמות הן גם הכי פחות ממושמעות. תסביר לי אתה למה דווקא יוון, איטליה, ספרד, פורטוגל וקפריסין — הן אלה שהסתבכו במשברים כלכליים".

ועדיין, בשנותיך בישראל הקפדת לעבוד עם צוותי אימון ממדינות אלה, בעיקר ספרדיים.

"מאמנים זרים לא מכירים בישראל אף אחד: לא סוכנים, לא חברים מהצבא, לא הורים - הם באים נקיים. זה היה רצון הבעלים, וגם אני סברתי שטוב יהיה לבחור מאמנים עם מנטליות אירופית, הגם שיש מאמנים ישראלים טובים".

בשנים האחרונות הפועל באר שבע זכתה בשלוש אליפויות רצופות הודות לצוות מקצועי ישראלי.

"אלונה ברקת (בעלי הפועל באר שבע) עושה עבודה טובה, וכך גם המאמן ברק בכר. הבעיה עם יתר הבעלים היא שהם אנשי עסקים מצליחים, ולכן כשהם נכנסים לכדורגל ומפסידים בשנתיים הראשונות, אז הם רוצים לנהל.

"הרי אם קנית מסעדה והלקוחות לא מגיעים, אז תתחיל לקנות בעצמך את המוצרים ולבשל? בכדורגל זה אותו הדבר. רק בגלל שיש לך טלוויזיה גדולה יותר זה לא אומר שאתה מבין יותר בכדורגל. זה לא מפעל שמייצרים בו 50 מכוניות ביום ומרוויחים 250 אלף דולר. אי אפשר לתכנן ולא תמיד מבינים מה קרה. אתה יכול לקנות שחקן ב–100 מיליון דולר שינחל כישלון חרוץ, יעזוב בבושת פנים ואז יצליח בקבוצה אחרת. הכוח של הבעלים בעסקים זו החולשה שלהם בספורט" .

"בלי מנטליות חזקה - הכישרון לא שווה"

כבר בימים הראשונים בישראל סיגל לעצמו קרויף תדמית של מנהל קשוח ובלתי מתפשר. "הדבר הבולט אצלו הוא היסודיות", סיפר גורם במכבי תל אביב. "הוא יורד לפרטי פרטים ומקפיד עליהם בכל תנאי. אם קובעים אימון שחרור אחרי משחק, אז גם כשחוזרים ממשחק בחו"ל ביום שישי אחר הצהריים נוסעים היישר מנתב"ג למגרש האימונים, וזה לא משנה אם למישהו יש ארוחת שישי או קידוש.

"באימונים הכל מתוכנן מראש. מחליטים אפילו כמה קפיצות יבצע כל שחקן באימון. כל האימונים מתועדים ומצולמים כך שאפשר לעקוב אחרי כל שחקן. הדרישות הן לא רק מהשחקנים, אלא גם מצוות האימון ומהצוות הרפואי. למשל, כשקרויף הגיע הוא דרש מהצוות להיות נוכח על הדשא, לעזור באימונים ולהביא כדורים. היו שראו בכך פחיתות כבוד, אבל אחר כך אתה מבין שהמטרה היא לשמור על הקצב של האימון, כדי שלא ייעצר".

קרויף אפילו אסר על השחקנים לבעוט בכדור שלא במסגרת תרגיל באימונים, והעניש כאלה שלא גילו איפוק. ככלל, ניכרת בו לא מעט ביקורת על המנטליות של הכדורגלן הישראלי, שבשיחות עמו ניכר כי היא הפתיעה אותו לרעה.

"כשבאתי לישראל אמרו לי שיש בקבוצה שבעה חיילים. חשבתי שכשאכנס לחדר ההלבשה אקבל שבעה חיילי מארינס", אומר קרויף בחיוך מריר. "שלוש שנות צבא מכניסות בצעירים קשיחות מסוימת, משמעת. זה מחלחל גם לקהילה העסקית. מבחוץ אתם נראים אנשי משא ומתן קשוחים, חסרי רחמים, ובה בעת חדשנים. אבל אני לא רואה את המנטליות הזאת בספורט.

"גם הכדורגלנים משרתים בצבא, אבל כנראה שהם עושים שם משהו אחר, כי אין בכדורגל הישראלי תחרותיות ואין מקצועיות. לכן גם אין ניצחונות ואין הרבה שחקנים שמצליחים בחו"ל".

אז היכן נעוצה הבעיה שלנו?

"זה מתחיל כבר בילדות. ניצחון ראשון במשחק קטן - והנה גדל לנו ה'מסי' הבא. אחר כך מתחילים להדליף לעיתונאים כדי לקבל 'הגנה' בתקשורת. השחקן חושב שאם יכתבו עליו דברים טובים - הוא יצליח יותר. אבל ההגנה הזאת הורגת את השחקנים, כי התקשורת מרוממת אותם מהר מאוד, ואז הורגת אותם. אסור להפוך את הדרך להיות סופרסטאר לקלה ומהירה כל כך. בשביל הישגים צריך לעבוד קשה והרבה. תנו לילדים לגדול בשקט ולהתפתח. אל תפגעו בהם".

מה עוד?

"האוכל פה מצוין, וזה רע מאוד לספורטאים. הם חייבים לדאוג יותר לגוף שלהם. הגוף הוא כלי עבודה. אבל תרבות הספורט בישראל הפוכה לחלוטין מזו של תרבות העסקים המחייבת. יש כישרון, אבל בלי מנטליות חזקה הוא לא שווה כלום.

"זה עניין של חינוך, של מועדונים רציניים - אבל בסוף זה מתחיל בהורים. ההורים כאן כמעט משחקים במקום הילדים שלהם. הם מגשימים את הרצונות שלהם דרך הילדים וחושבים שהם מאמנים טובים יותר מהמאמן".

מה לגבי חלקה של המדינה בספורט?

"יש בישראל מחסור עצום בתשתיות ספורט. זה הדבר הראשון שהמדינה צריכה להתמקד בו. צעירים חייבים מתקנים טובים והרבה מהם. ברור שזה מוטה תקציב וברור שזה יקר, אבל ישראל רוצה גם ילדים בכושר עבור הצבא, לא?"

ומה לגבי שילוב נרחב יותר של צעירים מקומיים במקום לייבא שחקנים זרים בינוניים.

"יותר שחקנים מקומיים בליגה לא יעזרו לקידום הכדורגל או לנבחרת. אתה רק תמנע מהם ללמוד, ואז תעלה את שכרם כי הם יהפכו למונופול. צריך לעשות בדיוק ההפך — לשלוח אותם להשתפשף בחו"ל, ולהציף את הליגה המקומית בזרים כדי להוריד את רמת השכר".

הכדורגלנים המובילים בישראל מרוויחים מאות אלפי דולרים בשנה. הם לא שווים את הסכומים האלה?

"לא. גם באירופה רובם היו מרוויחים פחות. אבל התלות בהם כאן הופכת אותם ליקרים.

באירופה מוכנים היום לשלם על שחקנים גם 250 מיליון יורו.

"סופרסטאר תורם הכנסות ממסחור, והרבה הון נכנס היום לענף בזכות בעלים זרים עשירים שמוכנים לשלם. הבעיה בישראל היא שאין כסף מפרסום וההכנסות ממכירת זכויות שידור נמוכות מאוד. אין לכם ספונסרים, וכבר חודשים שאין מאמן לנבחרת, כי אף אחד לא מוכן לתרום כסף לטובת מאמן זר טוב. זו הנבחרת הלאומית, השגרירה שלכם, תשקיעו קצת".

מצד שני, מוטב שאוליגרכים יחזיקו בקבוצות כאילו היו צעצוע פרטי?

"לאנשי הכדורגל בעולם זה טוב. שמים כסף, מגייסים יותר אוהדים, ועדיין רק חמישה שחקני כדורגל בעולם משתכרים ברמה של שחקני הבייסבול בארה"ב, כי שם ממסחרים הכל".

"אגב, אחת הדרכים לעודד את הכדורגל היא להפחית את המסים על הענף, שהרי ממילא אין בו מספיק משקיעים, אין חסויות ואין מתקנים. בספרד הפחיתו בעבר את המס על שכר הכדורגלנים ל–25% לחמש שנים. זה גרר כעס ציבורי, אבל הביא תוצאות. הכדורגלנים הטובים בעולם הגיעו לספרד ויצרו תעשייה שלמה. ממילא העשירים תמיד ישלמו פחות. תראו מה קורה בארה"ב. לפעמים מה שהוא לא נראה בהכרח פופולרי ולא הוגן מתברר כתועלתני יותר לטווח ארוך, ואולי כדאי שגם ישראל תסייע למועדונים בכיוון של ויתור על מסים, או הפניית ההכנסות לטובת שדרוג מתקנים".

ומה ישראל צריכה לעשות כדי להשתדרג מקצועית?

"חייבים להקים כאן ליגת מילואים. רק בישראל אין כזאת. ככה שחקנים צעירים משתלבים בקבוצה הבוגרת כשהמצב טוב, כשהאווירה חיובית ומחזקת, במקום שיזרקו אותם למים הקרים כשהכל רע. איך אתה מצפה משחקן בן 22 להיות טוב יותר משחקן ספרדי בן גילו, אם היו לו שלוש שנים פחות ללמוד?"

"הכל פה יקר"

ביום ראשון השבוע טס קרויף בחזרה לברצלונה. הוא עזב את דירתו ביפו ("התעוררתי מדי בוקר עם המואזין. אני אוהב את זה יותר מלגור במגדלים"), והשאיר מאחוריו את תל אביב ("עיר מדהימה יותר מאמסטרדם. מדינה בתוך מדינה"). לישראל הוא לא מתכנן לחזור בקרוב.

"זמני פה תם. נשארתי לזמן ממושך יותר מכפי שציפיתי. ישראל עשתה לי טוב, אבל מיציתי", נאנח קרויף. "אני רוצה לנשום, להתרענן מנטלית, לנוח. לא היתה לי חופשה באוגוסט כבר 25 שנה. אני ממש מצפה לזה. אבל כמובן שאם תגיע הצעה טובה שתרגיש לי נכון — אז כל מה שאמרתי עכשיו יישמע בולשיט. תוכניות לא קובעות כלום, הרי לא תיכננתי בכלל להגיע לישראל, ובטח שלא להישאר בה שש שנים".

מה תזכור לטובה מישראל?

"את היצירתיות והחדשנות. נראה כאילו יש לישראלים חוש שישי. אני אוהב את זה. ווייז היא האפליקציה המועדפת עלי. התחלתי להסתכל עכשיו על עולם ההיי־טק, ולקשר בין חברות לשווקים בהולנד ובספרד".

אתה משקיע בעולם העסקים?

"אני מושקע בנדל"ן. מחזיק דירות בברצלונה ובאיביזה. זאת רשת ביטחון לעתיד. עצה שלקחתי מאבא שלי - להשקיע באבן ולא במכוניות. לצערי, לא קניתי דירות בישראל לאור הזינוק המטורף במחירי הנדל"ן כאן בשנים האחרונות".

לחבריך היית ממליץ לגור בישראל?

"הבעיה הכי גדולה היא לשכנע אנשים להגיע לכאן, כי מה שרואים מבחוץ אלה בעיות ומקרי מוות. רוב האנשים באירופה בכלל לא יודעים

לחבריך היית ממליץ לגור בישראל?

"הבעיה הכי גדולה היא לשכנע אנשים להגיע לכאן, כי מה שרואים מבחוץ אלה בעיות ומקרי מוות. רוב האנשים באירופה בכלל לא יודעים שבישראל מתגוררים גם ערבים ושהספורט מצליח לעשות את מה שהפוליטיקה לא מצליחה - על המגרש כולם שווים, ולא מסתכלים על גזע ולאום. זה מסר שלא יוצא מכאן. התדמית של ישראל בחו"ל לא קשורה בכלל למציאות.

"כששחקנים מחו"ל מגיעים לכאן הם אוהבים את מה שקורה פה ולא רוצים לעזוב. הם אוהבים את תל אביב כי היא עיר חיה, חופשייה. אני אוהב את הליברליות שלה כי אני כזה בעצמי".

אז איך משפרים את התדמית שלנו?

"אני יודע שיש שיקולי ביטחון ושזה חיוני לעתים, אבל אם אתם רוצים תדמית טובה יותר, זה מתחיל בנתב"ג. אני מבין שאנשים עושים את עבודתם, אבל לחכות בתור להחתמת הדרכונים אחרי טיסה ממושכת, כשבקרית הגבול בדיוק מטפלת בציפורניים שלה - זה לא תורם.

"בעיה אחרת היא שישראל מדינה יקרה מאוד. מחירי השכירות גבוהים ברמה שלא תיאמן, ולא פלא שמשתלם יותר לבנות קומפלקס דירות מאשר לבנות שלושה מגרשי אימונים לילדים. המזון יקר והמכוניות עולות כפול מבאירופה. למעשה, הכל פה יקר יותר, חוץ ממחירי הסלולר. לוקחים 50% מס, ועדיין הכל יקר מאוד".

"חרטה? הייתי צריך לפרוש בשיא"

ג'ורדי קרויף מפליא בתיאוריות ניהוליות ומרבה לשבח את בעלי מועדון מכבי תל אביב, המיליארדר הקנדי מיטש גולדהאר, אבל דווקא האופן שבו נפרדו השניים הרים לא מעט גבות. היתה זו הודעה מפתיעה לאחר אחד מהפסדי מכבי תל אביב העונה, עדיין בשלב שבו התמודדה על האליפות. עיתוי ההודעה התמוה הכניס את המערכת לטלטלה, שבעקבותיה הידרדרה היכולת המקצועית של השחקנים והקבוצה נכנסה לגל הפסדים.

1.6176526.777238173.jpgמיטש גולדהאר, בעלי מכבי תל אביבניר קידר

"הבעלים (גולדהאר) מגיע לישראל אחת לתקופה, וזה היה אלגנטי יותר להודיע על עזיבה בנוכחותו", מתרץ קרויף. "המחשבה היתה לזעזע את השחקנים כדי שיילחמו על מקומם בקבוצה, שיבינו כי יכולתם תקבע אם יישארו בה בשנה הבאה — מעין אינסטינקט של שרידות חוזית".

אבל זה לא קרה. למרות תקציבי ענק, הפסדתם את האליפות לבאר שבע שנה שלישית ברציפות.

"זו היתה בעיה של מגרש (אצטדיונה הביתי של מכבי, בלומפילד, בשיפוצים), אנרגיה ומזל. היה חסר לנו אצטדיון ביתי שאוסף נקודות, כי המגרש בנתניה זה לא ממש בית. הפסדנו את המשחקים החשובים יותר של העונה, אבל בשורה התחתונה, את שש השנים שלי פה אסיים במאזן כספי חיובי".

אפשר לומר שאבד הכלח על תזת ה"גלקטיקוס" - לקנות כוכבים מכל הבא ליד?

"תמיד צריך שחקנים שעושים את ההבדל. גם באר שבע קנו שחקנים, אך השכילו לשמור על ארבעה־חמישה שחקני מפתח. כשאלה יעזבו ייפער בור שקשה יהיה למלא, וחוזר חלילה. ניהול כדורגל הוא תמיד מחזורי".

נפרדת מגולדהאר ברוח טובה?

"אצל הבעלים תרבות הספורט קודמת לתוצאות. על אף שזה עסק יקר, תחרותי ומוטה אוהדים — נמצא פה אדם שחשובה לו הדרך. הראייה שלו ארוכת טווח והוא רוצה לעזור לספורט הישראלי".

אתה מתחרט על משהו?

"אולי שהשלמתי עם סימני דעיכה שראיתי. הייתי צריך לעזוב בשיא, כמו זינאדין זידאן (מאמן ריאל מדריד הפורש), שעשה מהלך גדול ופרש בתזמון מצוין לאחר הזכייה בליגת האלופות".

מי תזכה במונדיאל?

"אני מאמין שברזיל וספרד ייפגשו בגמר".

אגב זרים, בוא נשמע את הצד שלך בפרשת מרסלו ורמון.
"בינואר לא היינו קרובים לאליפות, התחלנו לחשוב על הבאת שחקני רכש צעירים ולהכין אותם לעונה הבאה. ידענו שלשניהם יש בעיית שפה, אבל היו להם נתונים טובים יחסית לגילם הצעיר. החלטנו להביא את שניהם, בידיעה שנצטרך המון סבלנות איתם. כשבמקביל התחלנו לצמצם את הפער מהמקום הראשון, שברנו את הראש מה לעשות. כבר לא חשבנו על הקיץ כי הרגשנו פתאום שיש לנו סיכוי לקחת אליפות ולא יכולנו לתת דקות משחק לשחקנים שנמצאים בתהליך של פיתוח. למעשה השניים האלה מעולם לא קיבלו צ'אנס אמיתי במכבי אם להיות כנים, זה בהחלט לא הצליח. זו הייתה החלטה שלי, ביחד עם הבעלים, לשאול אחד מהם ולרכוש את השני, במטרה למכור אותם בעתיד. מרסלו נמצא כיום בבוטאפוגו, שזה בהחלט מועדון טוב בברזיל. הוא קצת פצוע עכשיו, אבל אני מקווה שהוא ישחק משחקים ובסופו של דבר מכבי תקבל את הכסף עבורו בחזרה. אגב, זה סיפור דומה למה שקרה עם אורלנדו סה. מדובר בשחקן מצוין, אבל לפעמים לזרים קשה להתאקלם כאן, לכדורגל ולמנטליות ואז הסיטואציה לא מסתדרת. היום סה בסין וצוחק על כולם".

מרסלו הרכש של הקיץ?