Jump to content

מדעי המחשב?

העמית הצהוב

Recommended Posts

אהלן

אני זוכר שראיתי כאן בעבר נושא בנוגע ללימודי מדעי המחשב ושהיו כאן לא מעט שלומדים או למדו את זה בעבר, אשמח להתייעץ עמכם על כמה עניינים.

מאז ומעולם מאוד אהבתי את תחומי המחשב, אך מעולם לא למדתי באופן רציני/עסקתי באיזשהי צורה בתחום. אני לגמרי רואה את עצמי (וכמובן רוצה, כי זה מעניין) עובד במשרה בעולם הטכנולוגי. למדתי מעט תכנות אתרים בזמני הפנוי ואני בינוני מינוס בזה (לא היה בצבא יותר מדי זמן) אבל מאוד התחברתי.

יש לי מספר שאלות ודברים שחשוב לי לדעת, אשמח לתשובות...

1. הדבר היחיד שמדאיג אותי בתואר זה מתמטיקה. אני הייתי מאז ומעולם די בינוני בתחום. שמעתי מכמה חברים שלומדים הנדסות ומקצועות ריאליים אחרים שהמתמטיקה של הלימודים האקדמיים אומנם משמעותית יותר קשה אבל מאוד מעניינת. דווקא בנושא מדעי המחשב לא שמעתי יותר מדי, למרות שאני יודע שהמתמטיקה היא בערך 50% מהתואר. יש אמת בדבר? לכאלו שהתקשו בתיכון עם מתמטיקה, מרגישים שונה באיזשהי צורה? (צריך לציין, השלמתי עכשיו ל-4 יח"ל בציון 85. אני יודע שזה מספיק לי להתקבל לשתי מכללות שמעניינות אותי בשכלול עם הציון פסיכומטרי.)

2. ובהמשך לסוגריים, בוגרי מכללות - האם קל למצוא עבודה במהלך/אחרי התואר? האם הממוצע משחק מרכיב כלשהו בקבלה? האם כאלו עם ממוצעים נמוכים יחסית מסתדרים טוב?

3. המכללות שהן אופציה מבחינתי הן HIT, המכללה למנהל והאקדמית ת"א. הבנתי שהאקדמית היא העדיפה על כולן, אבל לא הבנתי איך זה בא לידי ביטוי. מישהו שלמד בהן או מכיר את הנושא יכול לפרט?

תודה רבה חברים :)

1. מדעי המחשב זה תחום במתמטיקה. דייקסטרה אמר פעם "מדעי המחשב אינם עוסקים במחשב יותר משאסטרונומיה עוסקת בטלסקופ".
המתמטיקה קשה יותר, הקצב מהיר בהרבה ולומדים המון דברים אבסטרקטיים שצריך קצת אינטואיציה בשביל לקלוט אותם (לקח לי חודש להפנים מה זה מרחב וקטורי). אני שהיה לי קל בתיכון היה לי קשה מאוד באוניברסיטה. מצד שני, במכללות הרמה נמוכה יותר והקצב איטי יותר.

2. מי שטוב ימצא עבודה. עם תואר ממכללות יותר קשה להתקבל (הכוונה לקבל זימונים לראיונות, אחרי זה התואר לא משנה) אבל עדיין תוכל למצוא משרות סטודנט או לעשות פרויקטים אישיים שיתנו לך קצת ניסיון.

3. ממה שאני מכיר, אם לא אוניברסיטה (במיוחד הטופ 4, עברית, טכניון, ת"א וב"ג) אז המכללות הנחשבות הן האקדמית ת"א-יפו, HIT והדסה.

1. מדעי המחשב זה תחום במתמטיקה. דייקסטרה אמר פעם "מדעי המחשב אינם עוסקים במחשב יותר משאסטרונומיה עוסקת בטלסקופ".

המתמטיקה קשה יותר, הקצב מהיר בהרבה ולומדים המון דברים אבסטרקטיים שצריך קצת אינטואיציה בשביל לקלוט אותם (לקח לי חודש להפנים מה זה מרחב וקטורי). אני שהיה לי קל בתיכון היה לי קשה מאוד באוניברסיטה. מצד שני, במכללות הרמה נמוכה יותר והקצב איטי יותר.

2. מי שטוב ימצא עבודה. עם תואר ממכללות יותר קשה להתקבל (הכוונה לקבל זימונים לראיונות, אחרי זה התואר לא משנה) אבל עדיין תוכל למצוא משרות סטודנט או לעשות פרויקטים אישיים שיתנו לך קצת ניסיון.

3. ממה שאני מכיר, אם לא אוניברסיטה (במיוחד הטופ 4, עברית, טכניון, ת"א וב"ג) אז המכללות הנחשבות הן האקדמית ת"א-יפו, HIT והדסה.

קראתי באינטרנט שמישהו כתב שמקומות עבודה מעדיפים בצורה ניכרת כאלו שלמדו במכללות אך יש להם ניסיון במשרות סטודנט מאשר בוגרי אוניברסיטאות ללא ניסיון בכלל. יש בזה אמת?

ברור, יעדיפו אותך גם אם יש לך ניסיון ואין לך תואר על פני מישהו בלי ניסיון ותואר מאוניברסיטה.

אם אתה לומד במכללה, יהיה לך יותר קל למצוא עבודה במהלך הלימודים בגלל הקצב האיטי יותר.

קראתי באינטרנט שמישהו כתב שמקומות עבודה מעדיפים בצורה ניכרת כאלו שלמדו במכללות אך יש להם ניסיון במשרות סטודנט מאשר בוגרי אוניברסיטאות ללא ניסיון בכלל. יש בזה אמת?

מקומות עבודה מעדיפים מישהו עם יכולות. לפעמים הניסיון מעיד על היכולת ולפעמים הניסיון לא עוזר. לפעמים לחסר ניסיון יש פוטנציאל גבוה ולכן הוא מבוקש ולפעמים לא.

בד"כ אלה שלמדו באוניברסיטה הם מראש בעלי פוטנציאל גבוה וידע נרחב. הרבה אנשים שלמדו במכללות (במיוחד הפחות נחשבות) - יש סיבה למה הם למדו שם.

בסופו של דבר הכרתי אנשים שלא עשו תואר והיו מצוינים וכאלה שלמדו בטכניון והיו בינוניים.

מה שכן, בודאות ללמוד במוסד איכותי יתן לך בסיס טוב יותר.

שאלה קשורה.

מה ההבדל ברמת הלימודים ובכמה התואר "נחשב" בעיני מעסיקים, בין האוניברסיטה הפתוחה לאוניברסיטאות האחרות.

אני יכול להתקבל לכל המוסדות לדעתי, אבל אני עובד במשהו אחר כרגע ומתכנן להמשיך בשנתיים הקרובות לפחות כך שלימודי יום באוניברסיטה הם לא אופציה כרגע.

ההפרש כל כך גדול ששווה לחכות?

ממליץ לך להיזהר מכתבות כאלה. תוכן ממומן במסווה של כתבת תחקיר.

בחברות הגדולות יהיה קשה לך מאוד למצוא עבודה ישר אחרי התואר אם תלמד במכללה. הם בדרך כלל אפילו לא קוראים את הקורות חיים שלך.

מצד שני, מדמח אולי זה בין המקצועות הבודדים שבאמת תוכל למצוא עבודה גם אם תלמד במכללה. פשוט בפחות כסף ובחברה בינונית אם יש לך ציונים טובים או קטנה אם ציונים בינוניים ומטה. אז אם אתה חושב שאוניברסיטה זה יותר מדי בשבילך, מכללה היא אכן אופציה טובה.

אבל בשום פנים ואופן ובאף עולם לא יעדיפו בוגר מכללה על בוגר אוניברסיטה בתחום הזה.

מה גם שרוב הסטודנטים באוניברסיטה גם עובדים במשרת סטודנט תוך כדי ככה שהטיעון מראש לא רלוונטי.

1. הדבר היחיד שמדאיג אותי בתואר זה מתמטיקה. אני הייתי מאז ומעולם די בינוני בתחום. שמעתי מכמה חברים שלומדים הנדסות ומקצועות ריאליים אחרים שהמתמטיקה של הלימודים האקדמיים אומנם משמעותית יותר קשה אבל מאוד מעניינת. דווקא בנושא מדעי המחשב לא שמעתי יותר מדי, למרות שאני יודע שהמתמטיקה היא בערך 50% מהתואר. יש אמת בדבר? לכאלו שהתקשו בתיכון עם מתמטיקה, מרגישים שונה באיזשהי צורה? (צריך לציין, השלמתי עכשיו ל-4 יח"ל בציון 85. אני יודע שזה מספיק לי להתקבל לשתי מכללות שמעניינות אותי בשכלול עם הציון פסיכומטרי.)

זה תואר מתמטי לכל דבר, יותר כמו 80-90% (שנה א' כמעט הכל חוץ מאולי 2 קורסים). יותר מתמטיקה תאורתית של הוכחות ופחות תרגילים קונקרטים.

הרמה לא קלה, במיוחד בהתחלה, אבל אח"כ תופסים את זה ואפשר להסתדר. לא יודע איך הרמה במכללות, יכול להיות יותר קל...

שאלה קשורה.

מה ההבדל ברמת הלימודים ובכמה התואר "נחשב" בעיני מעסיקים, בין האוניברסיטה הפתוחה לאוניברסיטאות האחרות.

אני יכול להתקבל לכל המוסדות לדעתי, אבל אני עובד במשהו אחר כרגע ומתכנן להמשיך בשנתיים הקרובות לפחות כך שלימודי יום באוניברסיטה הם לא אופציה כרגע.

תבדוק אם אתה יכול לעשות קורסים בפתוחה שיחשבו לך בתואר אח״כ באוניברסטאות האחרון.

להוריד קורסים משנה א׳ וב׳ יכול לעזור לך המון עקב העומס הגדול.

התואר באקדמית נחשב משמעותית טוב יותר משאר המכללות.

הוא גם קצת יותר קשה.

אבל עדיין לא בר השוואה לסבל שתעבור בירושלים או בן גוריון לדוגמא.

אחי אל תעשה את הטעויות שלנו, של אלה שלמדו מדעי המחשב וקרעו את התחת, לך תעשה איזה בוטקאמפ שיוציא אותך מפתח פול סטאק וזהו.

תהנה מהחיים, חבל על הסבל.

אחי אל תעשה את הטעויות שלנו, של אלה שלמדו מדעי המחשב וקרעו את התחת, לך תעשה איזה בוטקאמפ שיוציא אותך מפתח פול סטאק וזהו.

תהנה מהחיים, חבל על הסבל.

על מה מדובר?

כי קראתי בהרבה קבוצות פייסבוק דברים רעים על כל הקורסים האלו

ואפשר לשאול איפה למדת?

שאלה קשורה.

ההפרש חייב להיות גדול כשיש הפרש גדול בהשקעה הנדרשת.

• 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

1. המתמטיקה בהחלט שונה ואותי אישית(אחד שלא אהב מתמטיקה בתיכון) מאוד מעניינת

2. תלוי מכללה, לא קשה למצוא עבודה אבל בהחלט לבוגרי אוניברסיטאות יש יתרון משמעותי(בעבודה הראשונה) משם זה תלוי בך

3. לא לומד בהן לא יכול להמליץ.

בהצלחה אם תצטרך עזרה תמיד מוזמן לשאול

מדמח באקדמית ברמה גבוהה מאוד, לא חושב שיש הבדלים ניכרים מאוניברסיטאות ויש כאלה שהרמה באקדמית אפילו גבוהה מהן.

קח בחשבון אבל שהרמה באמת קשה אפילו מוגזמת לפעמים, בשנתון האחרון כמעט 30 אחוז לא עברו לסמסטר ב'.

• 2 weeks later...

לא יודע בדיוק מה מצב השוק אבל מעצות של אנשים שעוסקים במקצוע יש לכל בוגר תקופה שבה הוא עשוי לקבל סכומים גבוהים ואת החצי השני של הקריירה שבה הוא צריך להילחם על העתיד שלו בשוק. לא ביררתי ממש לעומק לגבי לימודים כי ירדתי ממדעי המחשב אחרי התיכון שעשיתי מלגה והבנתי שלמרות שעולם המחשבים קוסם לי תכנות לא ממש מעניין אותי. בתור סטודנט לחשבונאות עברתי קורסי התמחות משנה בIT והמרצים שם היו בגיליאים יחסית צעירים, סביב ה40, לטענתם אם הם לא יושבים ומעדכנים את ההבנה שלהם כל הזמן הם לא רלוונטים בשוק, כך שמעבר לעבודה הרגילה צריך לעבוד קשה על שפות שמתעדכנות או שפות חדשות בכלל שנכנסות, בנוסף צריך למצוא עיסוקים נלווים בכדי שיהוו כרית ביטחון כלכלית לעתיד הרחוק, אני אישית מעדיף מקצוע שבו ניתן לעבוד עד גיל מופלג מאשר מקצוע שמרגישים את חרב הפיטורין על מונחת על הצוואר.

אדגיש שוב שאני לא ממש מבין בקריירה של יוצאי מדעי המחשב אך אלו הדברים שנאמרו לי במהלך השנים.

לא יודע בדיוק מה מצב השוק אבל מעצות של אנשים שעוסקים במקצוע יש לכל בוגר תקופה שבה הוא עשוי לקבל סכומים גבוהים ואת החצי השני של הקריירה שבה הוא צריך להילחם על העתיד שלו בשוק. לא ביררתי ממש לעומק לגבי לימודים כי ירדתי ממדעי המחשב אחרי התיכון שעשיתי מלגה והבנתי שלמרות שעולם המחשבים קוסם לי תכנות לא ממש מעניין אותי. בתור סטודנט לחשבונאות עברתי קורסי התמחות משנה בIT והמרצים שם היו בגיליאים יחסית צעירים, סביב ה40, לטענתם אם הם לא יושבים ומעדכנים את ההבנה שלהם כל הזמן הם לא רלוונטים בשוק, כך שמעבר לעבודה הרגילה צריך לעבוד קשה על שפות שמתעדכנות או שפות חדשות בכלל שנכנסות, בנוסף צריך למצוא עיסוקים נלווים בכדי שיהוו כרית ביטחון כלכלית לעתיד הרחוק, אני אישית מעדיף מקצוע שבו ניתן לעבוד עד גיל מופלג מאשר מקצוע שמרגישים את חרב הפיטורין על מונחת על הצוואר.

אדגיש שוב שאני לא ממש מבין בקריירה של יוצאי מדעי המחשב אך אלו הדברים שנאמרו לי במהלך השנים.

אתה יודע.. אתה לא נשאר מתכנת כל החיים, אפשר אח"כ להתקדם לתפקידים ניהוליים.

אבל כן, צריך תמיד להיות בעניינים ולהתעדכן בנוגע לתחומים חדשים וחידושים שונים (למרות שיש לפעמים ביקוש גם לכאלה שעובדים עם שפות מתות, לדוגמה: קובול).

בסופו של דבר אני ממליץ ללמוד מקצוע שאוהבים, ולא רק מקצוע רווחי, אני אוהב לתכנת אז אין לי בעיה לשבת יום שלם על התחת מול המסך ולכתוב קוד, כשלמדתי היו איתי כאלה שלא היו כ"כ בעניין של תכנות והם לא שרדו יותר מדי טוב.

תואר סופר עוזר. לא רק בקבלה לעבודה, גם בכלים הנרחבים שהוא מקנה לך, הרגלי הלמידה ואפשרות להתעמק בנושאים שמעניינים אותך.

מנצל תנושא
אני מתלבט בין לימודי מדעי המחשב לבין מגן סייבר
איפה השוק עבודה יותר פורה? מה יותר מומלץ ולמה?

מה זה "מגן סייבר"?
השימוש במילה "סייבר" הפך למאוס, טחנו אותו מכל הכיוונים. ברוב המקרים מתכוונים לאבטחת מידע, פשוט נתנו לזה שם סקסי יותר. אתה כנראה תצליח יותר אם תלמד מדעי המחשב ותתמקד באבטחת מידע, קריפטוגרפיה, מערכות הפעלה וכו.

העיניין שאין לי ניסיון קודם בתחום בצבא/בית ספר

ואני קורא על תארים כל תחום המחשבים היחיד שמעניין אותי, אני חושש שאני לא אעמוד במדעי המחשב..