Jump to content

חזרה בתשובה

כפכף הזהב

Recommended Posts

חן, עכשיו ברצינות, אם אתה באמת חושב על זה ואתה לא מריץ עלינו כאן סתם דחקות, אז ממליץ לך לפנות ל"הידברות". ברוגע, בלי כפייה, אנשים בראש שלך.

אני באתי מהעולם הזה, גדלתי בבית חרדי, וחתכתי מהדרך הזו לדרך סבבה יותר, רק שמירת שבת. הכי חשוב זה לאט לאט, בלי להעמיס על הנפש ועליך.

בהצלחה - https://www.hidabroot.org/contact

וואלה לא היה לך יותר כיף בעולם החרדי? אתה לא מרגיש אבוד בחוץ?

אני גדלתי בבית שהיתה בו כפייה לצערי, כשהתבגרתי והלכתי לצבא התחלתי להרגיש כמו ציפור, התחלתי לחיות באמת, וכשהתחתנתי נהייתי סוף סוף אדון לעצמי.

אז אצלי זה קצת שונה, כשמכריחים אותך לעשות משהו, ממאיסים אותו עליך, זה מה שקרה לי. היום לא רואים עליי בכלל שאני באתי מהעולם החרדי (כמו שרשמתי לך,שומר שבת וזהו)

אתה רוצה לעשות את הדרך ההפוכה, זה לא צריך להיות קשה בפרט שבדת יש המון דברים יפים כמו חגים ומנהגים נחמדים וטובים.

ולא, לא מרגיש אבוד :)

חברים, חשוב לי להבהיר שהנושא הזה הוא רציני ולא ציני.

מאסתי בהבלים של העולם החילוני.

די, כמה אפשר לרדוף אחר תחושת משמעות ולהמציא ערכים?

לחפש הנאות רגעיות כדי למלא את הדלי לרגע קט וחולף

אני מסתכל היום על דוסים, וואלה אני מקנא בהם.

תראו איזו קהילתיות מאחדת, כל ישראל אחים ולא אדם לאדם זאב.

לא צריך ללכת לעבודה אפשר "ללמוד תורה" ובתכלס להעביר את הזמן בסבבה עם חברים

מתחתנים בשידוך בגיל 18 ולא צריך לרדוף כל היום אחרי שבורות מהטינדר.

אם יש בעיות הולכים לרב ומסדרים את העניינים ולא מתגרשים ופוגעים בכולם.

ואם כבר רב, איזה כיף זה שיש מישהו שיודע תמיד מה צריך לעשות

לא צריך כל היום להתלבט, להתחבט, אולי ללמוד את זה, אולי לעבוד שם, ימין, שמאל, אולי בכלל הגירה היא הפיתרון?

יש רב והוא קובע. מה שהוא אומר - עושים. לא יותר כיף ככה? פשטות.

ומה המחיר, צריך לגדל זקן, לשים חליפה בקיץ?

בקטנההה, לפחות לא צריך לבחור בגדים כל הזמן. אולי סקיני, אולי סלים, עם איזה סניקרס זה הולך?

מדים וזהו.

בקיצור, מה המסלול הכי מהיר ועם הכי פחות דרישות קדם?

שעה חיפשתי פה אקרוסטיכון

מובן שכל הנושא הזה זה הטרלה אחת גדולה, אבל בתור אחד שהגיע מבית דתי לאומי די חזק אני יכול להגיד שאני מצטער על על שנייה שהייתי דתי, הרס לי הרבה מהילדות ושרט אותי, ואני מרחם על כל מי שנשאר בעולם הזה..בשנים שאחרי עוד היה לי זיקה לדת אבל בזמן הצבא הבנתי שזה פשוט כלא.

לפעמים כלא טוב, ולפעמים כלא רע, אבל עדיין כלא.

אין מחיר לחופש.

מובן שכל הנושא הזה זה הטרלה אחת גדולה, אבל בתור אחד שהגיע מבית דתי לאומי די חזק אני יכול להגיד שאני מצטער על על שנייה שהייתי דתי, הרס לי הרבה מהילדות ושרט אותי, ואני מרחם על כל מי שנשאר בעולם הזה..בשנים שאחרי עוד היה לי זיקה לדת אבל בזמן הצבא הבנתי שזה פשוט כלא.

לפעמים כלא טוב, ולפעמים כלא רע, אבל עדיין כלא.

אין מחיר לחופש.

למה הטרלה? אסור לי להיות רציני לפעמים?

נשבר לי הזין מהעולם החילוני. מה נותן לי החופש הזה? כמו ספינה רעועה ששטה באוקיינוס אין סופי מכל הכיוונים.

נראה לי שעדיף אי קטן על אוקיינוס גדול וריקני.

למה הטרלה? אסור לי להיות רציני לפעמים?

נשבר לי הזין מהעולם החילוני. מה נותן לי החופש הזה? כמו ספינה רעועה ששטה באוקיינוס אין סופי מכל הכיוונים.

נראה לי שעדיף אי קטן על אוקיינוס גדול וריקני.

אל תיקח את מה שארשום לך באופן פרטני ותיעלב, אבל..

זו הודעה של אדם פחדן. למה פחדן? כי אתה מעדיף סיפור שלא ידוע אם הוא נכון או לא והולך לקבל אותו כסיפור אמיתי לכל דעה ועניין, כופה על עצמך ובהמשך גם על אחרים סגנון חיים מיושן ופרימיטיבי וכי האמונה שיש המשך או בורא שזקוק לתודות שלנו תפתור אותך מהחיים המייגעים על כדוה"א? אם אתה מבולבל, וזקוק להכוונה בחיים, אז אל בהלה, גם אנחנו מבולבלים, מודאגים ומה לא. גם דתיים, וגם חילונים.

חבר טוב טוב שלי מהילדות ועד היום, חזר בתשובה, הדאגות, השיחות וכל מה שקורה איתנו ביומיום קורה גם לו. והוא עוד חרדי שעובד 8 שעות ביום ולומד עוד שעתיים, תחשוב מה קורה לחרדי/דתי שלא עובד.

נראה לי די חלש להרים ידיים כי קצת קשה. כמובן שאני לא קובע לאף אחד מה עדיף להיות או באיזו דרך לבחור. אם אתה מרגיש שהעולם הדתי עושה לך טוב יותר, אז בהצלחה. אבל לקרוא לעולם החילוני גדול וריקני, זו שטות ריקה מתוכן. זה שחייך מרגישים ריקים במצב חילוני לא אומר שלכולנו אותה תחושה.

איש איש באמונתו יחיה, לכל אחד יש עולם פנימי משלו ולכל אחד מתאימה דרך חיים אחרת, לאף שאלה אין תשובה חד משמעית

אין שום אמת בעולם, חוץ מכך שהפועל זונה

כי רוב החרדים לא מאונננים, פחח.

ואם זה לא היה ברור, קיום דווקני של המצוות פחות חשוב לי. יותר דרך החיים, השקט הנפשי והקצבאות.

וחוץ מזה, בשביל מה השידוך?

אתה יודע ששידוך עולה לא מעט כסף

ומה המחיר, צריך לגדל זקן, לשים חליפה בקיץ?

בקטנההה, לפחות לא צריך לבחור בגדים כל הזמן. אולי סקיני, אולי סלים, עם איזה סניקרס זה הולך?

מדים וזהו.

בקיצור, מה המסלול הכי מהיר ועם הכי פחות דרישות קדם?

תוך שנה אתה חוזר להיות חילוני אחי

מה הההבדל בין כל איש עסקים שמתלבש בחליפה ללבוש חרדי?

שהוא ככל הנראה לא יסתובב רק בלבוש הזה כל הזמן ברחובות גוש דן המטונפים של הקיץ + הכובע הזה על הראש

מה הההבדל בין כל איש עסקים שמתלבש בחליפה ללבוש חרדי?

שתי צורות הלבוש התפתחו באקלים שונה לחלוטין משל הארץ, ויש סיבה שאנשים בארץ באמת נוטים להעדיף לבוש הרבה פחות "רשמי" מאשר בחו"ל - זה לא פרקטי.

(זאת אחת הסיבות לפחות, מניח שגם האופי שלנו לעומת המערב זה חלק מהעניין)

אני מאד מזדהה איתך ועם מה שאתה אומר, העולם לפעמים הוא דבר שקשה לשאת ולהכיל, במיוחד אם אתה בנאדם רגיש מאד שאוהב לחשוב ולחפש תשובות להכל. שמע, בעידן שבו יש נסיקה בהמצאות טכנולוגיות שהאדם עוד לא יודע להכיל ולהתמודד עם קיומן, לרוב זה קורה מבחירה אבל לעתים גם בעקיפין, אתה נחשף לדברים שכנראה מזיקים לראש ולנפש בדרכים כאלו ואחרות ומערערות אותה - חדשות, פרסומות, קניות וכיוב. החל משנות השישים בערך נוצר אידיאל חיים שמוטמע לאנשים בראש, היום עוד יותר קל להעביר את הרעיון תלוי ממון לאנשים וברגע שאתה מרגיש לא חלק ממנו (וגם אם תהיה אני משוכנע שזה לא מה שיסב לך אושר) אתה אוכל את עצמך מבפנים שאתה עצמך או המעשים שלך לא בסדר.

תראה, זה משהו שהתחלתי להבין עם עצמי בתהליך לא פשוט של חצי שנה שעדיין נמשך - זה רק אתה נגד עצמך. אני תמיד משליך את הבעיות שלי על אחרים - המשפחה, החברה, המדינה והאנושות כולה. תמיד מרגיש דחוי, חריג, לא אהוב שהעולם הזה הבל הבלים ושאהיה כל חיי לבד, זה לא רחוק מהמציאות ואני לא יכול להגיד עכשיו שדפוסי המחשבה האלו יצאו לי מהראש אבל אני מנסה לשחרר מהם. גם אני חשבתי הרבה על דת הרבה ושאולי זו הדרך הנכונה והטובה עבורי כאדם שלא מוצא משמעות בחייו, יש בזה משהו מאד מסקרן שנשמע מרומם ומאד שכלתני, אבל כמו שטוני אמר, גם הבנתי עם עצמי שזו סוג של השלכה, כזו שמנסה להטמין בעיות עמוקות מאד בנפש שלך בשם משהו חיצוני מאד גדול ומסתורי שאתה מאמץ אל הקיום הפיזי והנפשי שלך. אין לי דעה ממשית אם דת היא דבר רע, או שזו דרך שבה באמת אפשר למצוא בה אושר פנימי שיוקרן כלפי חוץ, אבל אשמח אם תחשוב על מה שאני הולך להגיד

כמו שאמרתי בהתחלה, יש אנשים שקשה להם להכיל את העולם - מאסתי בניסיון להבין למה, מה זה אומר עליי ולמה זה הופך אותי. אז אני מנסה להפוך את הקיום שלי לפשוט יותר. אחרי פעם שנייה של דיכאונות למשך חצי שנה הבנתי שהגיע הזמן לשינוי. התחלתי להתעסק אך ורק בדברים שחשובים לי ועושים לי טוב - התחלתי בסגירת פייסבוק ואינסטגרם, צמצמתי משמעותית את כמות הדברים שאני קונה, הסרתי אפליקציות של אקטואליה ואני לא צופה בחדשות או בתוכניות ריאליטי, התחלתי לעשות מדיטציות והליכות כל יום וחזרתי לצייר אחרי שנים שלא התעסקתי בזה. לפעמים יש שיפור במצב הרוח ובתחושה, וברגעים האלה אני אומר לעצמי בשביל זה אני חי, זו המשמעות שאני מוצא וזה מה שעושה לי טוב ואין משהו חשוב מזה. אני חלילה לא אומר את כי זו אמת אוניברסלית, אתה לא צריך להתחיל ללמוד לצייר, אבל כמו שאני בתהליך שבו אני מוצא מה עושה לי טוב, אני משוכנע שגם אתה וכל בנאדם מסוגל לעשות את זה אם לא טוב לו, המשפט בחתימה שלי הוא דוגמה טובה לזה. יכול להיות שחזרה בתשובה תהיה הפתרון עבורך, אבל אני מציע שתשים את זה בסוף הרשימה וכהתחלה נסה דברים אחרים, נושא כמו 'איך אני הופך לבנאדם מאושר' לדוגמה כבר נשמע יותר מאתגר.

בהצלחה אחי

חברים הבנאדם שואל שאלה ברצינות לא כל דבר חייב להפוך לציניות..

לגבי מה שכתבת? ללכת לרב ושהוא יפתור? להשים חליפה וכיפה? חברים יש פה טעות קשה.. דת זה לא חיצוניות,זה פנימיות. זאת ההרגשה השלמה שלך.

אני בלי כיפה כי לא כתוב בשום מקום להשים כיפה וזה לא הופך אותי לדתי ההפך זה רק גורם לפילוג ולשייך לאיזשהו מגזר מסוים. לאורך כל ההיסטוריה קיצוניות תמיד נבעה מבורות. בנאדם שנכנס לדת יותר מדי הוא לא יוכל להכיל את זה וסביר להניח שהתחרפן.

יש בדת כל כך הרבה דברים יפים שחבל לי שיש המון חרדים קיצוניים שפשוט מראים אותה בצורה שהיא לא באמת נכונה!

אני שומר שבת,מניח תפילין יום יום,שומר בשר חלב,ושומר על כשרות,אין ספק שלי אישית זה עושה טוב. אני עושה הכל מאהבה גדולה. ברגע שקשה לך לעשות משהו או לא שלם איתו לא ממליץ לך. כי בנאדם שחוזר בתשובה בבום הוא גם יחזור בשאלה בבום זה תהליך ארוך ויפה.

באמת שהכאב הכי גדול שלי שהפכו את הדת לכסף.. כי המון אנשים רוצים להתקרב אבל מהר מאד הם רואים ונסוגים לאחור בצורה חד משמעית!ובהתאם לכך מפתחים שנאה אין סופית כלפי הציבור ה״מאמין״

האנשים שברחו מהדת לרוב זה כי כפו עליהם,הציקו להם,שיגעו להם תשכל... ואני מבין אותם ו90% מהמקרים הם גם הולכים לכיוון הכי קיצוני שיש.

הגעתי למסקנה ששלום עם הערבים לא יהיה,אבל לא אהיה מאושר ממני לראות את העם שלנו עושה שלום ומקבל אחד את השני בצורה הכי יפה ומכבדת שיש. כי ״דרך ארץ,קדמה לתורה״.

יש לי עוד הרבה מה להגיד בנושא,ואני יודע שסיבכתי וקפצתי מנושא לנושא אז סליחה מראש.

אני ממעט להגיב בנושאי דת,קל וחומר כאלה שקשורים לחן הצהוב, אבל קצת עצוב לי שהתפיסה כלפי היא דת היא כ"כ דיכוטומית. או שאתה חילוני כופר או שאתה חרדי.

אתה יכול לקיים אורח חיים דתי כהלכה, בלי ללבוש שחורים,בלי לגדל פאות ובלי ללמוד 24\7.

יהודה

זה ברור

כל השחורים וכ'ו זה סתם תחפושת

מכיר המון כאלה "שחורים" שהם יותר גרועים מהכל.

זה לא שחור ולבן(תרתי משמע...). מכיר חרדים שהם אנשים באמת נדירים ומכיר גם כאלה שהם תתי אדם.

כל מה שאני אומר הוא שבשום מקום בהלכה לא כתוב שצריך חליפה שחורה ומגבעת. אתה יכול להיות אחד מל"ו צדיקים גם עם ג'ינס וטי שרט.

החליפה השחורה והמגבעות זה בכלל מנהג מאירופה שגם רוב המזרחים\ספרדים אימצו..לא ברור למה המנהג תפס אבל בסדר, אין בזה שום בעיה

הבעיה היא שאין דרך ארץ להרבה וזה הבעיה הכי גדולה

הם באים ואומרים לך ב' ג' ד' אבל אין להם בכלל א'

יש "כופרים" שהם אחלה אנשים ויש "דתיים" שהם חרא אין פה שחור ולבן ברור

זה חצי הטרלה אבל נזרום

אם אתה לא בא לדת ממקום של אמונה למה לבחור בחיים האלה?

ממקום של נוחות ומאיסה במירוץ עכברים שיש בחיים, סע למזרח לחצי שנה ותוריד קצב, תראה מה מתאים לך ותסדר את הראש

אתה חושב ששידוכים נופלים מהשמים ושקצבאות זורמות כמו מים,

זה לא קצבאות להתעשר אלא לשרוד בקושי ומניח שיש פרוצדורה להיות רשום איפשהו כדי לקבל אותן

בחברה החרדית הסגורה מהר מאוד יעלו עלייך אם אתה פייק או באמת רציני במיוחד כשלא גדלת לתוכם

מסכים שיש משהו נח בדת ולכן ההמצאה הזו שורדת אלפי שנים בכל רחבי הגלובוס באלפי צורות שונות

כל אחד חושב שהדרך שלו היא הנכונה אבל בבסיס זה נותן לאנשים תשובות קלות על השאלות ששאלת

2 ניצחונות רצופים של מכבי ויחזור לך החשק לחיים המודרנים

אני מאד מזדהה איתך ועם מה שאתה אומר, העולם לפעמים הוא דבר שקשה לשאת ולהכיל, במיוחד אם אתה בנאדם רגיש מאד שאוהב לחשוב ולחפש תשובות להכל. שמע, בעידן שבו יש נסיקה בהמצאות טכנולוגיות שהאדם עוד לא יודע להכיל ולהתמודד עם קיומן, לרוב זה קורה מבחירה אבל לעתים גם בעקיפין אתה נחשף לדברים שכנראה מזיקים לראש ולנפש בדרכים כאלו ואחרות ומערערות אותה - חדשות, פרסומות, קניות וכיוב. החל משנות השישים בערך נוצר אידיאל חיים שמוטמע לאנשים בראש, היום עוד יותר קל להעביר את הרעיון תלוי ממון לאנשים וברגע שאתה מרגיש לא חלק ממנו (וגם אם תהיה אני משוכנע שזה לא מה שיסב לך אושר) אתה אוכל את עצמך מבפנים שאתה עצמך או המעשים שלך לא בסדר.

תראה, זה משהו שהתחלתי להבין עם עצמי בתהליך לא פשוט של חצי שנה שעדיין נמשך - זה רק אתה נגד עצמך. אני תמיד משליך את הבעיות שלי על אחרים - המשפחה, החברה, המדינה והאנושות כולה. תמיד מרגיש דחוי, חריג, לא אהוב שהעולם הזה הבל הבלים ושאהיה כל חיי לבד, זה לא רחוק מהמציאות ואני לא יכול להגיד עכשיו שדפוסי המחשבה האלו יצאו לי מהראש אבל אני מנסה לשחרר מהם. גם אני חשבתי הרבה על דת הרבה ושאולי זו הדרך הנכונה והטובה עבורי כאדם שלא מוצא משמעות בחייו, יש בזה משהו מאד מסקרן שנשמע מרומם ומאד שכלתני, אבל כמו שטוני אמר, גם הבנתי עם עצמי שזו סוג של השלכה, כזו שמנסה להטמין בעיות עמוקות מאד בנפש שלך בשם משהו חיצוני מאד גדול ומסתורי שאתה מאמץ אל הקיום הפיזי והנפשי שלך. אין לי דעה ממשית אם דת היא דבר רע, או שזו דרך שבה באמת אפשר למצוא בה אושר פנימי שיוקרן כלפי חוץ, אבל אשמח אם תחשוב על מה שאני הולך להגיד

כמו שאמרתי בהתחלה, יש אנשים שקשה להם להכיל את העולם - מאסתי בניסיון להבין למה, מה זה אומר עליי ולמה זה הופך אותי. אז אני מנסה להפוך את הקיום שלי לפשוט יותר. אחרי פעם שנייה של דיכאונות למשך חצי שנה הבנתי שהגיע הזמן לשינוי. התחלתי להתעסק אך ורק בדברים שחשובים לי ועושים לי טוב - התחלתי בסגירת פייסבוק ואינסטגרם, צמצמתי משמעותית את כמות הדברים שאני קונה, הסרתי אפליקציות של אקטואליה ואני לא צופה בחדשות או בתוכניות ריאליטי, התחלתי לעשות מדיטציות והליכות כל יום וחזרתי לצייר אחרי שנים שלא התעסקתי בזה. לפעמים יש שיפור במצב הרוח ובתחושה, וברגעים האלה אני אומר לעצמי בשביל זה אני חי, זו המשמעות שאני מוצא וזה מה שעושה לי טוב ואין משהו חשוב מזה. אני חלילה לא אומר את כי זו אמת אוניברסלית, אתה לא צריך להתחיל ללמוד לצייר, אבל כמו שאני בתהליך שבו אני מוצא מה עושה לי טוב, אני משוכנע שגם אתה וכל בנאדם מסוגל לעשות את זה אם לא טוב לו, המשפט בחתימה שלי הוא דוגמה טובה לזה. יכול להיות שחזרה בתשובה תהיה הפתרון עבורך, אבל אני מציע שתשים את זה בסוף הרשימה וכהתחלה נסה דברים אחרים, נושא כמו 'איך אני הופך לבנאדם מאושר' לדוגמה כבר נשמע יותר מאתגר.

בהצלחה אחי

כתבת כאן כמה דברים מסקרנים מאוד. לפני חצי שנה סגרתי את הפייסבוק והאינסטגרם, אני מבזבז הרבה פחות ומוצא פחות עניין במותגים, מראה חיצוני ועוד מספר דברים שעניינו אותי יותר כשהייתי צעיר.

סוג של "By the time you could afford it, The car ain't important". בנוסף, התחלתי עם יוגה וחזרתי להתאמן (אם במכון או בחוץ) ואחרי 3 שנים חזרתי לכתוב את התסריט שעבדתי עליו במשך המון זמן והאש כבתה בכל הנוגע להמשך כתיבתו.

אז אומנם אני מאוד מתחבר לפסקה האחרונה שכתבת, אבל כל ההודעה קולעת בול.