Jump to content

סלאח, פה זה ארץ ישראל.

JacK

Recommended Posts

אני חצי עיראקי, רבע מרוקאי רבע צבר (עם שורש קווקזי), סבא שלי העיראקי עד היום מקלל את היום שהוא נחת בארץ, הוא איבד במעברות את אבא שלו ורבים ממשפחתו, הוא אומר שבנוסף לסבל הם עברו השפלות שהשאירו בו צלקות עד היום (וזה בלי להזכיר את הפרהוד שיהודי בגדד עברו).

עם כל זאת, שאני מבין את כאבו, אני לא חושב שיש לדברים האלה שום השפעה על אורך החיים שלי, מעולם לא נתקלתי בגזענות רק בגלל שאני מזרחי, יותר מזה, אני לא חושב שבדור שלנו (אני אוטוטו 27) זה קיים.

*לא צפיתי בסדרה.

לא בהכרח גזענות אבל עדין מסתכלים פה על מזרחים באופן קצת יותר מחשיד.

לא אשכח שהיינו הולכים למסיבות בבצרה (למקום שנקרא המשק) היינו שולחים את החבר הכי לבן שיש לנו שהסלקטור יגיד לו בוא תיכנס ותגיד לי מי איתך.

ולא חסרות דוגמאות לעוד מקרים כאלה .

ג'ק האם מבחינתך אפשר להגיד מרוקאנצים אחרי החשיפה שהייתה באבודים עם האמא שמכרו לה ת'ילדים לצרפת ותפרו מאחורי זה תיק שלם?

מדינת ישראל היא מדינה שבתחילת דרכה הייתה צריכה להתומדד משבר חברתי (עלייה מכל קצוות הסקאלה לארץ - אסיה, אירופה, אפריקה וכו'), משבר כלכלי (=תקופת הצנע), משבר קליטה (לא היה דיור בארץ לעולים) ובראש ובראשונה משבר קיומי - מלחמת העצמאות.

להתנהל עם כולם בו זמנית היה מן הסתם קשה, ואני מניח שגם היו פערי המעמדות בין המיישבים (להלן אשכנזים) לעולים לא בדיוק הקל על המצב.

תחושות הקיפוח בוודאי התעצמו כשהממשלה הכריזה על מדיניות כור היתוך בעוד שהקבוצות השונות באכולוסיה ביקשו לגונן על זהותן ומאפייניהן (מימונה היא דוגמה מצויינת).

אבל אנחנו שנים רבות אחרי, במדינה שחיים בה מגוון ענק של קבוצות עם מאפיינים שונים וזה בלי להזכיר את המיעוטים הערבים/צ'רקסים/דרוזים/בדואים וכו'.

גם ככה יש הרבה צרות לכל אחד מאיתנו, למה להתעסק באחת שכבר כמעט ולא קיימת כיום (אפלייה על רקע עדתי)?

המילה אשכנאצי היא מבחילה ולא במקום בכלל. אם לרדת לגופו של עניין הממשלה טיפלה בעולים מצפון אפריקה בשנות ה-50 וה-60 בצורה שערורייתית בלשון המעטה. ההסללה לירוחם, דימונה ועוד שאר חורים שרובינו עד היום לא היינו מעיזים לגור שם ולא בכדי. ההכוונה למקצועות טכנים, הזנחה רבת שנים בשירותים ובהקצבות, בפיתוח האנושי והסביבתי. הדור ה-3 כבר הצליח לפרוץ את תקרת הזכוכית ויש עדיין דרך ארוכה.

מדינות כמו צרפת וקנדה קלטו יהודים מצפון אפריקה והם השתלבו נהדר(למרות שקשה להשוות מדינה מערבית חזקה למדינה בחיתוליה עם איום קיומי) רופאים,סופרים, עורכי דין, אנשי עסקים, אקדמים, זוכי פרס נובל וכדומה.ועדיין הקליטה הייתה צריכה להיות יותר חכמה,יותר אינטגרטיבית, עם יותר הזדמנויות לתעסוקה ולימודים.

היום כבר אין מזרחי-אשכנזי בקטע של גזענות וגם חצי מהמדינה זה נישואים מעורבים אבל יש פריפריה לעומת מרכז,צעיר מירוחם יעבור לתל אביב כי שם יש עבודה,אפשרויות אקדמאיות, רמת חיים יותר גבוהה. בירוחם הוא גג יכול לעבוד כפועל ייצור במפעל או להיות עצמאי.

על פי מה ששמעתי (לא יודע אם נכון) גם חלק מהאנשים שעברו שואה לא עשו להם חיים קשים כדי לעלות לארץ.

ג׳ק אני מסכים איתך בכל דבר כמעת אבל אין סיכוי שאני אקרא נצי למשהו יהודי

המילה אשכנאצי היא מבחילה ולא במקום בכלל. אם לרדת לגופו של עניין הממשלה טיפלה בעולים מצפון אפריקה בשנות ה-50 וה-60 בצורה שערורייתית בלשון המעטה. ההסללה לירוחם, דימונה ועוד שאר חורים שרובינו עד היום לא היו מעיזים לגור שם ולא בכדי. ההכוונה למקצועות טכנים, הזנחה רבת שנים בשירותים ובהקצבות, בפיתוח האנושי והסביבתי. הדור ה-3 כבר הצליח לפרוץ את תקרת הזכוכית ויש עדיין דרך ארוכה.

מדינות כמו צרפת וקנדה קלטו יהודים מצפון אפריקאים והם השתלבו נהדר(למרות שקשנ להשוות מדינה מערבית חזקה למדינה בחיתוליה עם איום קיומי) רופאים,סופרים, עורכי דין, אנשי עסקים, אקדמים, זוכי פרס נובל וכדומה.ועדיין הקליטה הייתה צריכה להיות יותר חכמה,יותר אינטגרטיבית, עם יותר הזדמנויות לתעסוקה ולימודים.

היום כבר אין מזרחי-אשכנזי בקטע של גזענות וגם חצי מהמדינה זה נישואים מעורבים אבל יש פריפריה לעומת מרכז,צעיר מירוחם יעבור לתל אביב כי שם יש עבודה,אפשרויות אקדמאיות, רמת חיים יותר גבוהה. בירוחם הוא גג יכול לעבוד כפועל ייצור במפעל או להיות עצמאי.

אבל בכל מדינה בעולם יש מרכז ופריפריה, ומטרופולין גדול שמרכז כמות גדולה של מקומות עבודה. ככה זה.

אבל בכל מדינה בעולם יש מרכז ופריפריה, ומטרופולין גדול שמרכז כמות גדולה של מקומות עבודה. ככה זה.

כן אבל הפער הוא אדיר מכל הבחינות, המדינה צריכה לשאוף לצמצם את זה.

umtlzz5mkbzg.jpg

נתעלם מגלבלום שהיה בסך הכל עיתונאי אליטיסט וגזען, שלושת האחרים הם מראשי היישוב לפני ואחרי קום המדינה, שניים מהם עיצבו את הרפואה הישראלית ועוד אחד ניהל את ההתיישבות בארץ לפני קום המדינה. הם מדברים כאן על גזע נחות, הם נפלו אותם על רקע מוצאם, זה מזעזע לחלוטין.

כן, אשכנאצי זה כינוי אומלל ואין שום סיבה לתמוך במינוי כזה, אבל הקליטה של יהודי צפון אפריקה היא מהכתמים הגדולים בתולדות המדינה, וגם אם מתנערים מזה כיום, אין שום סיבה להתעלם מזה. זה עדיין לא זוכה למקום הראוי לזה בלימודי היסטוריה, זה לא ירוק כמו שצריך בתודעה הציבורית.

בכמה מדינות יש חלוקה מכוונת על פי מוצא לפריפריה ולמרכז?

גורלם של מאות אלפים גם היום נגזר להיות קשה יותר הרבה לפני שהם נולדו. גם אם הם זוכים להזדמנות שווה, נקודת המוצא שלהם נמוכה יותר כי תקעו את ההורים והסבים שלהם במקום פריפריאלי.

מקווה שגם לא תעבור, היום אני מניח שהאתיופים סובלים מזה, זה נוראי, זאת לא המדינה שלי.

מה בדיוק עוברים האתיופים ? איך הם שונים מהרוסים למשל שעובדים בכל עבודה ובכל גיל במקום לבכות על קיפוח כל היום

עד שאנשים במדינה לא יפסיקו עם טענות קיפוח עדתיים לא נגיע רחוק.

שסבא וסבתא שלי באו להקים את הקיבוץ ב1937 הם ישנו באוהלים ברכס הכרמל הדרומי, אף אחד לא קיבל כלום חינם במדינה הזו, גם האשכנזים סבלו מתת תנאים שבאו להקים את המדינה.

סתם לצורך הבהרה אני חצי עירקי חצי אשכנזי, וחושב שכל ההתעסקות במה שהיה פעם במדינה כבר לא רלוונטי.

הקיבוצניקים הם השודדים הכי גדולים בתולדות המדינה, להם אין בכלל זכות דיבור.

אולי ג'ק בחר בתיאור די קיצוני ואתם נתפסתם יותר מדי על האשכנאצים, אבל הוא די צודק ויש סיבה לכך שלא חושפים כלום כי יודעים שזה יהפוך את המדינה.

וכמו שאמרו פה, הגזענות עדיין קיימת (לפחות עד לפני כמה שנים).

אני זוכר שתמיד כשהייתי יוצא עם חברים למועדונים היו שולחים אותי לעמוד בתור במידה והאחרים לא מצליחים להיכנס כי הסלקטורית רוצה לראות קצת לבן בעיניים.

ג'ק, הייתי יכול להוכיח נקודה ולנצח בדיון בצורה די קלילה. נתת אוכל למי שאינו מעוניין לדבר דבר בנושא ובכך הרסת את האשכול.

חבל.

לגמרי

מדינת ישראל היא מדינה שבתחילת דרכה הייתה צריכה להתומדד משבר חברתי (עלייה מכל קצוות הסקאלה לארץ - אסיה, אירופה, אפריקה וכו'), משבר כלכלי (=תקופת הצנע), משבר קליטה (לא היה דיור בארץ לעולים) ובראש ובראשונה משבר קיומי - מלחמת העצמאות.

להתנהל עם כולם בו זמנית היה מן הסתם קשה, ואני מניח שגם היו פערי המעמדות בין המיישבים (להלן אשכנזים) לעולים לא בדיוק הקל על המצב.

תחושות הקיפוח בוודאי התעצמו כשהממשלה הכריזה על מדיניות כור היתוך בעוד שהקבוצות השונות באכולוסיה ביקשו לגונן על זהותן ומאפייניהן (מימונה היא דוגמה מצויינת).

אבל אנחנו שנים רבות אחרי, במדינה שחיים בה מגוון ענק של קבוצות עם מאפיינים שונים וזה בלי להזכיר את המיעוטים הערבים/צ'רקסים/דרוזים/בדואים וכו'.

גם ככה יש הרבה צרות לכל אחד מאיתנו, למה להתעסק באחת שכבר כמעט ולא קיימת כיום (אפלייה על רקע עדתי)?

למה להתעסק? כי הגיע הזמן לדבר על פשעים ש70 שנה מסתירים/מתכחשים להם

לגביי משלוח למקומות נידחים: כאן זו הייתה נחלתם גם של חלק מהאשכנזים בשנות ה-50, חד וחלק. אבא שלי הגיע מרומניה, משפחה במעמד גבוה, אמא שלו הייתה רו"ח במשרד רה"מ, הם חיו ברמת חיים גבוהה. הגיעו לכאן ב-1959 ומהאונייה ישר במשאית למעברה בבית שאן בצריף עם שירותים בחצר. הלם ושוק מוחלטים.

מה שכן נכון הוא שאשכנזים שנשלחו למקומות הללו, היה להם קל יותר לצאת מאחר והשכבה השלטת בארץ אז הייתה אשכנזית לחלוטין ולכן היה להם קל יותר לצאת. מעבר לכך, אנחנו מדברים על עולם אחר לגמריי, עולם שבו כל התרבות המערבית הסתכלה מלמעלה על תרבויות אחרות של מדינות חלשות יותר. ההתבטאויות הקשות שמובאות כאן לא שונות מדרכי חשיבה שהיו באירופה וצפון אמריקה אז, ואני לא מדבר בכלל על הנאצים או כאלה. זה למעשה קו המחשבה שמאה וחמישים שנה לפני זה הנחה את הקולוניאליזם האירופי למשל.

אפילו שזה ידוע לי והגזענות האשכנזית קיימת ובועטת עד היום אני רואה את זה ולא מאמין, מעניין מתי יכניסו את זה לסיפורי המולדת.

על חטיפת הילדים עדיין מתעקשים לשמור בארכיון, ועוד נותנים לירון לונדון הסופר גזען לקריין את הסדרה.

אשכנאצים זו כבר לא דיבה, זו היתה ואולי עדיין המציאות, חובת צפיה לכולם.

http://reshet.tv/item/vod/sallah/episodes/sallah_ep_01-602791/

אתה כל כך נחות ומתוסכל.

לאחר השואה אתה מעז לכתוב אשכנאצים. אמן תקבל **** בפנים. אתה כל כך מקופח ונחות. **** בפנים.

אז שאחד המנהלים ישנה את המילה אשכנאצים ונתעסק בדבר המהותי. נושא חשוב וצודק.

האירועים בואדי סאליב מתארים מעולה את גודל הקיפוח באותם ימים.

מזל שהצד המקופח נשך את השפתיים שנים רבות ובכך אפשר לקיים מדינה בשנים של מצב ביטחוני מורכב בהרבה מהיום. אני חושב שזאת לא פחות מחובתנו לדבר ולהכיר בעוולות האלה.

מזל שהצד המקופח נשך את השפתיים שנים רבות ובכך אפשר לקיים מדינה בשנים של מצב ביטחוני מורכב בהרבה מהיום. אני חושב שזאת לא פחות מחובתנו לדבר ולהכיר בעוולות האלה.

בול.

אני גם הייתי ממשיך הלאה אם המילה לא תימחק רק להפסיק לומר אותה כי יש חבר'ה שזה צורם להם.

גנבת הפיצויים מניצולי השואה בחסות המדינה וטיוח חטופי עדות המזרח זה כתם ענק על המדינה ועצוב שלא מצליחים לתת לדור שבנה את המדינה מאפס לסגור מעגל ולגמור את חייהם בכבוד. ממש מחכים שהם ייעלמו בשביל להשתיק את זה לנצח.