Jump to content

סלאח, פה זה ארץ ישראל.

JacK

Recommended Posts

טל, רוצה ללמוד על עוולות העבר של הקהילה שלנו?

בכיף: מי שקיבל את האשכנזים, את המזרחים ואת המערבים בארץ היו הספניולים. כל השסע התחיל כשלמרוקאים ולאשכנזים נמאס (מסיבות שונות אך דומות) כבר לפני משהו כמו 150 שנה מזה שהיתה עדה שלא באה להקים כור היתוך ישראלי חדש, אלא להמשיך את מה שעשתה ב-500 השנים קודם לכם - להתיישב יחד, להכתיב סדר יום וצורת חיים, לנהל דיונים רק עם חברי קהילה אחרים, ולא לשנוא את בני העדות האחרות אלא פשוט להסביר יפה מאוד שיהיו בשקט.

הספניולים לא ספרו את בני העדות האחרות, הם ניהלו הכל בעצמם והחזיקו בכל הנכסים, הם היו אחראי לכספי החלוקה ככה שחלק מופקד בידי ההנהגה עצמה (שלרוב היתה מאוחדת, גם בבלקן - היה שם סדר מופתי ותתי-קהילות), בין היתר לשימוש כולל של הקהילה, חלק הולך לתלמידים חכמים (ולא, זה ממש לא כל בן 18 שהחליט ללמוד תורה), והשאר צריכים לעבוד, ואם הם באמת נזקקים אז מטפלים בזה. האשכנזים והמרוקאים, כל אחד משיקוליהם, לא אהבו את זה. ואז הגיעו אלה שרצו לעבוד את האדמה ובכלל לא היה צריך יותר את כל המבנה של הקהילה, מה שהלחיץ כמה ואז הגיעו הטראומות בבלקן, רצח עם תרבותי בטורקיה ורצח עם פיזי ביוון (בבולגריה חושב שגם וגם). אז לאט לאט עוד ועוד קהילות עזבו. בשביל הרקודר אני כן יכול להבין מאיפה ההתנהלות של הספרדים באה, ככה זה היה בחו"ל אצלם. אז ספרדים נשארו מיעוט מצליח, כי השאר מתו, וכי המשיכו להסתדר כקהילה אחת אבל פשוט הבינו שנגמרו הימים ההם. וטוב שכך. היום מזרחי יכול להתלונן, ספרדי לא. ספרדים מאז ומתמיד ידעו מי הם ומה הם. להרבה עדות אחרות היו משברי זהות קשים בהרבה.

יהדות ירושלים והבלקן לא הופלתה, פשוט האוכלוסייה התחילה למות כמו זבובים ולשני הצדדים בדיון הזה נמאס מההגמוניה האליטיסטית שלה (עד כדי פנייה לגורמים זרים שיתערבו, למשל ממשלת צרפת. כן, עד כדי כך). גם עכשיו יש ייצוג גבוה מאוד של העדה באופן יחסי.

היום אף אחד לא באמת "ספרדי" מבחינה דתית אך לא מבחינת מוצא. הרב הספרדי הראשי מזמן לא ספרדי.

עד כמה אליטיסטים היו? אני מתבייש במפלגת "ספרדים ועדות מזרח". זה פשוט מקרה של קבוצה אלטיסטית ובדלנית שרכבה על קיפוח שהיא גרמה לו בעצמה. אם אתה רוצה להבין כמה זה היה אבסורדי, פשוט תראה את הכרזה שלהם:

1024px-%D7%9E%D7%A4%D7%9C%D7%92%D7%AA%D7

עכשיו אתה מבין למה אני סבבה עם לא להתייחס ל"קיפוח" שלי?

כל הסיפור הזה הוא בין אשכנזים למזרחים. הספרדים אגב קיבלו הזמנה להיות הגוף ה-24 בעולם של האקדמיה ללשון הספרדית. ובמקום מסויים? טוב שזה כמעט לא בחדשות. חס וחלילה שייערבו את זה עם נושא שלא קשור בכלל, כי מישהו בטוח ירכב על זה טרמפ.

הדבר היחיד שחבל לי עליו זה הרומניוטים.

הרומניוטים? זה לא אחד העמים ממשחקי הכס?

לא בטוח למה אני עונה לך ברצינות, אבל היהודים שהתיישבו ביוון עוד לפני גירוש ספרד.

אלה יהודים שהם לא ספרדים ולא אשכנזים שישבו ביוון ודיברו בשפה שדומה ליוונית\רומאית כזו מדובר ביהודים "ותיקים" שישבו ביוון עוד מימים ימימה, רובם אימצו מנהגי ספרד והקהילה הזאת כמעט נכחדה בשואה אח"כ ..

דרך אגב נצל"ש

לא יודע איך שכל יהודי או אפילו מוסלמי שני שחי בארצות ערב היה אפנדי או באיי ובאנגליה שקוראים למישהו סר יש טקס שלם שהנסיך\מלך נותן לו מדליה.

אלה יהודים שהם לא ספרדים ולא אשכנזים שישבו ביוון ודיברו בשפה שדומה ליוונית\רומאית כזו מדובר ביהודים "ותיקים" שישבו ביוון עוד מימים ימימה, רובם אימצו מנהגי ספרד והקהילה הזאת כמעט נכחדה בשואה אח"כ ..

דרך אגב נצל"ש

לא יודע איך שכל יהודי או אפילו מוסלמי שני שחי בארצות ערב היה אפנדי או באיי ובאנגליה שקוראים למישהו סר יש טקס שלם שהנסיך\מלך נותן לו מדליה.

אתה ראית פעם איש צבא ממדינה ערבית במדים?

הוא יכול לחלטר כסוחר מתכות

עכשיו אתה גם מקשיב לשמאלנים כשאלה תואמים לאג'נדה שלך?

אני מקשיב לשמאלנים גם אם הם לא תואמים את האג׳נדה שלי כדי לחדד רעיונות ומחשבות וגם כדי להכיר את הרעיונות של הצד השני, גם בלי קשר לפוליטיקה.

זה לא מחייב הסכמה בכל דבר וגם בהרצאה הזו אני לא מסכים עם כל מה שאני שומע, גם שאני שומע שיעור מרב לצורך העניין או כל בנאדם כמעט שאני מקשיב לדבריו, ממש לא מפריע לי שמישהו חושב אחרת ממני.

• 1 year later...