Jump to content

סלאח, פה זה ארץ ישראל.

JacK

Recommended Posts

שימו לב לשיח הנראטיבי סביב העניין המזרחי. "בכי", "אכלו לי שתו לי", "השד העדתי", כל מיני ביטויים שנועדו לזלזל בשיח הזה ולרדד אותו.

נראה לך באמת שמרוקאים יושבים ובוכים על מר גורלם יא עלוב? שסבתא שלי לא יצאה ב4 בבוקר כל יום לעבוד במפעל? או כל אחד אחר?

המדינה גזרה פה עוני על אנשים, כנראה שזה לא משתרש לכם טוב, אני אחזור - גזרה פה עוני.

וזה לא בכי, פאקינג לקחו פה תינוקות מאנשים (גם ממרוקאים אגב), זה בכי?

זרקו אוכלוסיה שלמה בעיירות פיתוח בלי צ'אנס להתפתחות - זה בכי?

האבחנה הבין-תרבותית הזו לצערי מושרשת עמוק, ואני לא חושב שאני באמת יכול לגרום לאנשים להבין מה זה להיות דור שלישי בפריפריה דרך הודעות בפורום, זה גדול מזה.

לא מסכנות, אבל אתה מתחיל מנקודת פתיחה נמוכה משמעותית, וזה בכלל לא משנה כמה כשרוני אתה, לפעמים החיים זה עניין של נסיבות.

כל מילה.

אני מדריך בתיכון מקצועי בבאר שבע תלמידים שפשוט גזרו עליהם חיים של קושי כלכלי.

שימשיכו לזיין תשכל על זה שאין על מה להתלונן והכל ורוד, תראו לי בית ספר במרכז שלומדים בו מכונאות רכב.

יש לי תלמידים שבאחד על אחד הם באמת אחלה אנשים אבל לא נותנים להם שום הזדמנות להרחיב אופקים ולצאת מהמקום הזה.

וזה עוד באר שבע "בירת הדרום" ושקרים על סייבר.

להחליף את המרכז האקדמי "רופין" במרכז האקדמי ע"ש המר"ן

בשביל מה זה טוב?

בדיוק הזילזול שמדברים עליו.

סהר, ספציפית בתחומי האומנות, אני לגמרי לא מסכים שקשה היום להצליח כמזרחי.

למה זה טוב? כי הוא חי בסרט שהדברים האלה יישתנו מתישהו, נשמע בדיוק כמו פלסטינים שחושבים שיום אחד יחזרו לבתים שלהם בלוד וביפו, או ארגוני שמאל באמריקה שרוצים להוריד מכיכרות פסלים של מנהיגים שהיו בעד עבדות.

"אלה הם בני השכבות היותר נמוכות בתרבות שיש לנו ביהדות. ילדי השכבות האלה מתקבלים אל בית הספר העברי כשהם פרועים וחנוכים רק על מכות מבית אבא ואמא… לא רק שאין לילדים האלו חינוך והכשרה לבית הספר, אלא גם חושיהם כאטומים הם ואינם ערים לנעשה ולנשמע… העצלות והרשלנות – חותמם של בני המזרח הן, ורק מעטים יוצאים מן הכלל הזה…"

קדיש יהודה סילמן, "על בני העדות המזרחיות וחינוכם בתוכנו", פרק מתוך הספר "האם והילד", שערכו יחד ישראל רובין וד"ר יוסף מאיר. 1936.

קדיש יהודה סילמן היה מורה, משורר, סופר, מתרגם ובלשן, ממייסדי תל אביב ושכונת בית הכרם בירושלים.

למה זה טוב? כי הוא חי בסרט שהדברים האלה יישתנו מתישהו, נשמע בדיוק כמו פלסטינים שחושבים שיום אחד יחזרו לבתים שלהם בלוד וביפו, או ארגוני שמאל באמריקה שרוצים להוריד מכיכרות פסלים של מנהיגים שהיו בעד עבדות.

הכרה ממסדית בפגיעה וחשיפת המסמכים שרובם לא זמינים אחרי 60-70 שנה, לצד מאמץ יותר רציני לפתח את איזורי הספר (שיפורי תשתיות התחבורה הציבורית, משיכת חברות לשם, בין אם תעשייתי, תחום שישראל מזניחה, ובין אם הייטק) תספיק לאנשים לדעתי. זה לא כזה בשמיים.

אני מסכים שסהר מגזים וגם היו נושאים שבהם פירטתי לו למה אני חושב שהוא מגזים, אבל יש עוול היסטורי, לא צריך להתעלם ממנו. כולם צריכים להתקדם הלאה, היום לא באמת כזה קשה (אפשר לדבר על פגיעה עקיפה, אבל מוגזם), אבל גם צריך איזשהו תיקון.

רק הקטע זה שלהוציא לפועל את הכשרון שלך - מסתבר שזה יותר קשה כשאתה מזרחי, היית מאמין אחי? היית מאמין שלהיות יוצר מזרחי זה יותר קשה מלהיות יוצר אשכנזי? אז תאמין.

בגלל משפטים כאלה אתה לא תגיע לכלום בחיים שלך. לא, לא בגלל שאתה מזרחי.

איפה אייל גולן, עומר אדם, סטטטיק ובנאל וכולם? למה הם לא מתמסכנים כמוך? אה, כי הם מצליחים? מעניין למה. תכף תגיד גם שעם שם המשפחה פרץ אי אפשר להצליח במוזיקה חחחחחחח.

בכיין.

איפה אייל גולן, עומר אדם, סטטטיק ובנאל וכולם? למה הם לא מתמסכנים כמוך? אה, כי הם מצליחים? מעניין למה. תכף תגיד גם שעם שם המשפחה פרץ אי אפשר להצליח במוזיקה חחחחחחח.

בכיין.

לתת דוגמא זמרים מזרחיים ששרים לקהל מזרחי מראה כמה אתה מנותק. מדברים כאן על מערכת החינוך הסלקטיבית, תקציבים לפריפריה בהשוואה למרכז, נפוטיזם וחבר מביא חבר באקדמיה ובמערכת המשפט, תקשורת שהרוב הגורף בה אשכנזים כשגם מעט הימנים שיש שם הם בד"כ אשכנזים ואפילו בצה"ל יש לא מעט אפליה (כמובן מכורח הנסיבות).

סה"כ מתלוננים על עוול ואין כאן שום קשר לבכיינות.

בכיין.

חחחח אתה ביצים שלי אחי, מי שואל אותך בכלל או להצליח או לא.

וכנראה שכחתם איזו דרך המוזיקה המזרחית עברה עד שהגיעו לפופולריות כמו היום - ושוב, למרות ולא בזכות. הרדיו לא ממש חיבק.

ומישהו אמר פה שאני חושב שאפשר לשנות. וואלה לא, לא מאמין בזה בכלל. המדינה תישאר כמו שהיא אבל זה לא אומר שלא צריך לדבר על ההיסטוריה ועל מה שעברנו.

לתת דוגמא זמרים מזרחיים ששרים לקהל מזרחי מראה כמה אתה מנותק. מדברים כאן על מערכת החינוך הסלקטיבית, תקציבים לפריפריה בהשוואה למרכז, נפוטיזם וחבר מביא חבר באקדמיה ובמערכת המשפט, תקשורת שהרוב הגורף בה אשכנזים כשגם מעט הימנים שיש שם הם בד"כ אשכנזים ואפילו בצה"ל יש לא מעט אפליה (כמובן מכורח הנסיבות).

סה"כ מתלוננים על עוול ואין כאן שום קשר לבכיינות.

שרים לקהל מזרחי? אלה הזמרים הכי מצליחים במדינה יא מטומטם.

והרמטכ"ל וראש המוסד מזרחים. תחזור שוב לרשימות הגזע שלך ותראה איפה צריך עדכון, חבל שתצא פארש בוועידה הבאה.

והרמטכ"ל וראש המוסד מזרחים. תחזור שוב לרשימות הגזע שלך ותראה איפה צריך עדכון, חבל שתצא פארש בוועידה הבאה.

הנה הרשימת הגזע שלי יא מנאייק

https://imgur.com/a/aTzWg

וועידות גזעניות זה אנשים כמוך עשו, אבל איו מה לשכנע פריבילגים כמוך במה היה או לא היה.

הנה הרשימת הגזע שלי יא מנאייק

https://imgur.com/a/aTzWg

וועידות גזעניות זה אנשים כמוך עשו, אבל איו מה לשכנע פריבילגים כמוך במה היה או לא היה.

חחחחחח במה אני פריבילגי? אתה מכיר אותי בכלל? או שאתה פשוט שופט אנשים לפי צבע העור שלהם? (לא יכול להיות!)

אגב, איך אתה סופר אנשים מעורבים בטבלאות הגזע שלך? או שאתה פשוט לוקח דם אשכנזי 3 דורות אחורה?

סתם מסקרנת אותי המתודולוגיה שלך (מתודולוגיה זה אומר... אה, אופסי ;)

חחחחחח במה אני פריבילגי? אתה מכיר אותי בכלל? או שאתה פשוט שופט אנשים לפי צבע העור שלהם? (לא יכול להיות!)

אגב? איך אתה סופר אנשים מעורבים בטבלאות הגזע שלך? או שאתה לוקח דם אשכנזי 3 דורות אחורה?

סתם מסקרנת אותי המתודולוגיה שלך (מתודולוגיה זה אומר... אה, אופסי ;)

לא, אתה מכיר אותי שאתה מדבר עליי.

שמע, אתה לא מעניין אותי - מעניין אותי הסיפור הגדול. ויש אי שיוויון, לא יעזור כמה תנסה להוציא אותי גזען או טיפש או וואטאבר, אני פה לא העניין ממילא.

חבל שאנשים לסרבים להכיר בעוול - כי פה נקודת השבר.

האמת שמלכתחילה התלבטתי אם להגיב לזבל כמוך כי לפי התגובות שלך רואים כמה אתה טיפש, פריבילג וגזען. הם הזמרים הכי מצליחים בארץ אבל הם שרים בסגנון מזרחי כשקהל היעד שלהם הם לא אתה ומעריצי אלברשטיין, בגלל זה הלחן המזרחי, הסלסולים והחאפלות.

אז מה אם הרמטכ"ל מזרחי תסתכל על התמונה הגדולה, ילד שגדל בדימונה ויש שם מגמת מכונאות במקרה הטוב כנראה יהיה בחימוש וילד בתל אביב עם מגמת מחשבים כנראה יגיע ל 8200 וזה חביבי הנצחת הפערים.

ואגב מי שצריך לעדכן את רשימת הגזע זה אתה יא גועל נפש מהלך על שניים כאן זה לא גרמניה.

חן, אני לא מאמין שהתייחסת פה לנושא של המוזיקה.

מזכיר לי סיפור מלפני מספר שנים על זמר ששלח את אותו השיר לגלגלצ תחת שני שמות שונים (אשכנזי ומזרחי), רוצה לנחש איזה שיר הכניסו לפלייליסט?

בשביל מה זה טוב?

בדיוק הזילזול שמדברים עליו.

סהר, ספציפית בתחומי האומנות, אני לגמרי לא מסכים שקשה היום להצליח כמזרחי.

אני לא יודע להגיד על קשה או לא קשה, זה סובייקטיבי יחסית, אבל אני כן אגיד שלפחות בבצלאל היה מיעוט ברור של מזרחים. זה לא שלא היו, כמובן, אבל משמעותית פחות מהכמות באוכלוסיה. ולא בגלל גזענות של המוסד, אלא פשוט פחות ניגשים להבחן לשם.

זה כנראה אומר שפחות מכוונים למקצועות כאלו מילדות, יש יותר על מה להתגבר כדי להגיע למקומות כאלו וכו׳.

(ואגב, זה היה נכון גם ואפילו יותר על ערבים, שהיו רק בחלק מהמחלקות, ועל אתיופים, שהיה רק אחד בכל בצלאל)

חן, אני לא מאמין שהתייחסת פה לנושא של המוזיקה.

מזכיר לי סיפור מלפני מספר שנים על זמר ששלח את אותו השיר לגלגלצ תחת שני שמות שונים (אשכנזי ומזרחי), רוצה לנחש איזה שיר הכניסו לפלייליסט?

שזה אגב סיפור שונה ממוזיקה מזרחית.

אני לא חושב שצריך להלחם למען או נגד מוזיקה מזרחית, כמו שלא צריך להלחם למען או נגד מטאל או פולקה.

אבל זה שיש גזענות כלפי זמרים מזרחיים, לא משנה איזה סגנון שרים, זה בעייתי וחמור, ובזה חובה לטפל.

השאלה שצריכה להישאל היא מה אותם אנשים מהפריפריה המקופחים עושים על מנת לתקן את המצב.

אי אפשר להתלונן מצד אחד ומצד שני להצביע בבחירות לאותה המפלגה כל 4 שנים.

בעייני לפחות נוצרת תחושה שהסכסוך הישראלי פלסטיני יותר חשוב להם מפיתוח הנגב והגליל ושיותר חשוב לפתח את גושי ההתיישבות מאשר שיקום השכונות (זאת זכותם המלאה לחשוב ולפעול כך).

אז אם לאותם אנשים שחשים תחושת קיפוח לא מטריד הנושא אז למה אותי פריווילג מהמרכז הנושא צריך לעניין?

השאלה שצריכה להישאל היא מה אותם אנשים מהפריפריה המקופחים עושים על מנת לתקן את המצב.

אי אפשר להתלונן מצד אחד ומצד שני להצביע בבחירות לאותה המפלגה כל 4 שנים.

בעייני לפחות נוצרת תחושה שהסכסוך הישראלי פלסטיני יותר חשוב להם מפיתוח הנגב והגליל ושיותר חשוב לפתח את גושי ההתיישבות מאשר שיקום השכונות (זאת זכותם המלאה לחשוב ולפעול כך).

אז אם לאותם אנשים שחשים תחושת קיפוח לא מטריד הנושא אז למה אותי פריווילג מהמרכז הנושא צריך לעניין?

אני לא אכנס לעניין הפוליטי אבל אני יכול לומר לך שעושים כל מה שניתן אבל אתה צריך להבין שזה לא כל כך פשוט כי אין הרבה אופציות, לא יודע אם הסתובבת הרבה בפריפריה אבל יש שכונות שאפילו מתנ"ס עלוב או גינה נורמלית אין, בנוסף הרבה מהילדים צריכים לצאת לפרנס בגיל צעיר על חשבון לימודים כי ההורים שלהם שהמדינה שמה שם ואחרי שעבדו בעבודות זבל כל החיים נשארו בלי גרוש על התחת ולא כל כך מתחשק לילדים לזרוק את ההורים לכלבים.

המצב הוא הרבה יותר מורכב מאשר לבוא ולומר להם די להתבכיין תעשו עם עצמכם משהו.

האמת שמלכתחילה התלבטתי אם להגיב לזבל כמוך כי לפי התגובות שלך רואים כמה אתה טיפש, פריבילג וגזען. הם הזמרים הכי מצליחים בארץ אבל הם שרים בסגנון מזרחי כשקהל היעד שלהם הם לא אתה ומעריצי אלברשטיין, בגלל זה הלחן המזרחי, הסלסולים והחאפלות.

אז מה אם הרמטכ"ל מזרחי תסתכל על התמונה הגדולה, ילד שגדל בדימונה ויש שם מגמת מכונאות במקרה הטוב כנראה יהיה בחימוש וילד בתל אביב עם מגמת מחשבים כנראה יגיע ל 8200 וזה חביבי הנצחת הפערים.

ואגב מי שצריך לעדכן את רשימת הגזע זה אתה יא גועל נפש מהלך על שניים כאן זה לא גרמניה.

מה זאת אומרת קהל היעד שלהם הם לא מעריצי אלבשטיין?

אי אפשר לאהוב גם את אלברשטיין וגם חלק מהזמרים המזרחים? אי אפשר למדוד דברים לפי איכות?

חחחחחח אז בגלל שהם שרים בסלסולים וזה מה שהציבור אוהב אז ליוצרים מזרחיים קשה יותר? מה, לשיר בסגנון שהם מכירים מהבית? זה רווחי היום הרבה יותר מהסגנון שחווה אלברשטיין מכירה מהבית!

אתה מוכן להפסיק לרגע להתמסכן כדי לבדוק את הלוגיקה* שלך? זה לא ייקח הרבה זמן, מבטיח.

רגע וילד רוסי באשקלון? הם לבנים, לא? איך שלחו אותם לשם! באג* בתוכנה! תוציא רגע את הראש מהתחת ותראה שאף אחד לא חולק על כך שהפריפריה* מופלה לטובת המרכז. ומה הפריפריה עושה בנידון? מאשימה את הממסד וממשיכה להצביע לו. חחחחחח. אז כנראה שבאמת אין סיבה לפתוח שם מגמת מחשבים. מי יצליח?

חוץ מזה שכן מנסים לפתח. תסתכל פעם איזה הטבות מורים שעוברים ללמד בפריפריה מקבלים. או שתתקשר למוסד להכשרת מורים, תגיד שאתה אתיופי ותשאל מהם תנאי הקבלה. רמז: דופק.

מזל שכאן זה לא גרמניה. אנשים מגרמניה רצחו חלקים מהמשפחה שלי. אבל מה אכפת לך? הם היו סתם פריבילגים כמוני.

*צירפתי פה מילון קטן לביאור* כל המילים שחשבתי שתתקשה בהבנתן. כן, אני יודע שזה נחמד מצידי. פשוט כשהייתי קטן אבא שלי אמר לי שאני צריך לזכור להשתמש בפריבילגיות שלנו לטובת הכלל והחלשים, ואני משתדל ליישם. תודה אבא, אוהב.

באג - טעות, פגם.

לוגיקה - תורת ההיגיון.

פריפריה: אזור מרוחק גאוגרפית מהמרכז.

ביאור - פירוש, הסבר.

להרחבה אתה יכול לנסוע לספריה, לאתר מחשב עם אינטרנט ולהיכנס לוויקיפדיה. אל תוותר. עבודה קשה משתלמת.