Jump to content

כדורגל בשבת

כפכף הזהב

Recommended Posts

אם יום ראשון לצורך העניין היה יום חופש לא דתי, מצדי הייתי יותר משמח אם היו מעבירים את כל המשחקים לראשון כדי שכולם יהנו מהם.

כל עוד זה לא המצב, זה פשוט לא רלבנטי.

ורק במדינה הדפוקה שלנו זה בכלל נושא לויכוח.

אין לי איך לשכנע בעניין ההגדה, אמרתי שאני מאמין שבכל יהודי יש ניצוץ יהודי, זה לא מושג מדעי ומכאן שהויכוח סביבו מיותר.

קיוותי שאולי זה יעשה לו משהו אם הוא יבין שמשפט בסגנון שלו אמר ה"רשע", ממש לא התכוונתי להגיד שהוא "רשע" ואם זה מה שהבנת אז אני מתנצל.

בקשר לטענה שלך שאין בזה כלום מבחינתו, בגדול אתה צודק ואין לי איך להוכיח אחרת.

בקשר לסוגי האמונה, נתת כמה אפשרויות מעניינות שבאמת קשה לבטל אותן, אבל יש משהו נוסף , רוב האנשים הם לא חד משמעיים והמציאות משתנה.

בכל מקרה גם אם אני מסכים עם האפשרויות שנתת חוץ מהקטע שאמרת שיש אל אורטודוקסי ונתת לו פירוש חד משמעי.

היהדות האורטודוקסית נותנת משקל רב לתורה שבעל פה ובאותה תורה יש פרשנויות שונות כלפי יהודים שלא מקיימים את התורה מסיבות שונות.

זה לא שחור או לבן כמו שכתבת.

בכל מקרה , גם אם אנשים פועלים בצורה אידיוטית אם בחרתי באופציה ד' הם עדיין לא דומים לזרם שהחליט שיש יהדות אלטרנטיבית.

כי עדיין יש הבדל גדול בין לעשות משהו שנוגד את האמונה שלך לבין החלפת האמונה באמונה אחרת.

אתה נכנסת לשיפוטיות על מעשיהם לעומת אמונתם ויכול להיות שאתה צודק באיזשהו מקום, אבל זה לא אומר שהם דומים לאנשים שמערערים על הרעיון היהודי המסורתי - אורטודוקסי.

אתה יכול למצוא דימיון בינהם אבל זה לא מוכיח שאנשים אימצו יהדות חדשה.

אמרתי, פשוט אמונה שלמרות שאדם אומר שהוא לא מאמין אני חושב שבתוך תוכו הוא כן מאמין.

יש לך מושג עד כמה מתנשא זה נשמע? תדמיין שוב, את אותו נוצרי, אומר לך "האמונה שלי, שלא משנה כמה תגיד שאתה לא מאמין בישו, בתוך תוכך אתה כן מאמין"

אז זהו, שלא. יש אנשים שלא מאמינים בישו, ויש אנשים שלא מאמינים באלוהים, גם אם הלאום שלהם הוא יהודי.

יש קונצנזוס מובהק בישראל המצדד ביהדות האורטודוקסית ומתנגד לרפורמים.

יש התנגדות למילה "רפורמים" בקרב הציבור שלך, אני בטוח בזה.

תחושה שלי? כל מצביעי השמאל (שאגב, אני לא נמנע בינם) גם אם הם חלקם הגדול מגדירים את עצמם כיהודים אורתודוקסים (לא בהכרח דתיים) לא מתנגדים לרפורמים.

ופה ושם אפשר למצוא גם חילונים בימין שתומכים בהם, בעיקר יוצאי ארצות הברית ומערב אירופה.

ובנוסף, זה שהם מתנגדים למילה "רפורמים" לא אומר שהם יודעים למה שהם מתנגדים, אלא מתנגדים לרעיון הזה, כי זה מה שאמרו להם, שוואו זה רע, זה מפחיד, הם נוצרים אמריקאים שעושים בר מצוות לכלבים ביום כיפור וואו רע.

ואין להם מושג מה באמת הרפורמים אומרים או במה הם מאמינים באמת.

לגבי שאלות תיאולוגיות על האמונה היהודית הרפורמית, או האורתודוקסית, אני יכול לשבת איתך על זה גם שעות, אבל כמו שאמרתי, זה לא לפורום.

אבל אם אתה יהודי שלא אוכל חזיר כי זה חיה טמאה, אבל לא מקפיד על בישול עכו"ם בשבת, פעם אחרונה שלך בבית כנסת היה בבר מצווה שלך אבל אתה רוצה קצת "מסורת יהודית" לבן שלך כשהוא הגיע לגיל גדול מספיק, אז אתה נוסע איתו באוטו איזה ראש השנה אחד לבית הכנסת המרכזי כדי שישמע את השופר, אם אתה יהודי שרואה כדורגל בשבת מיד אחרי הקידוש, אז וואלה, אתה רפורמי.

והיהדות הרפורמית בשום דרך ובשום צורה לא ביטלה את מה שקדם לה, או ביטלה את ההלכה, ממש לא.

היהדות הרפורמית אומרת בדיוק מה שכל יהודי חילוני בישראל אומר לעצמו כל בוקר - הרבנים לאורך הדורות צדקו, אבל כל אמת לשעתה, וכל אחד שומר על היהדות בדרכו שלו. המסר של היהדות הוא רוחני קהילתי.

אגב, בנימה אישית, למרות שזה לא נושא הדיון, כשהתחתנתי אמרו לי "ניר, אתה אתאיסט, מה לך ולחתונה ברבנות? לך תתחתן אצל רב רפורמי" - אז סתם בפן האישי רציתי להגיד שאני מעדיף אלף חתונות אורתודוקסיות על פני להתחתן עם רב רפורמי אחד.

אם נשמע מדברי שאני תומך בזרם הרפורמי אני מתנער מכך מכל וכל ומעדיף את האורתודוקסים על פניהם.

בסוף הרב האורתודוקסי שחיתן אותנו היה פדופיל, אבל זה כבר סיפור אחר

הרפורמים פשוט הגיעו למה שישו ופאולוס הבינו כבר לפני 2000 שנה. שהעיקר בדת זה הכוח שבתפילה, הקהילתיות המגוננת והמאחה ומתן תקווה ונחמה בעולם קר ומנוכר.

את כל הריטואלים השרירותיים שמכבידים על חיי האנשים אפשר להשאיר לבחירה חופשית, ובטח שלא לכפות אותם על אחרים כמו שהיהדות האורתודוקסית והאסלאם השיעי אוהבים כל כך לעשות. הם לא העיקר.

אבל זוהי רק דעתי, היא לא נועדה להביע זלזול כלפי הדת של אף אחד.

אמרתי, פשוט אמונה שלמרות שאדם אומר שהוא לא מאמין אני חושב שבתוך תוכו הוא כן מאמין.

יש לך מושג עד כמה מתנשא זה נשמע? תדמיין שוב, את אותו נוצרי, אומר לך "האמונה שלי, שלא משנה כמה תגיד שאתה לא מאמין בישו, בתוך תוכך אתה כן מאמין"

אז זהו, שלא. יש אנשים שלא מאמינים בישו, ויש אנשים שלא מאמינים באלוהים, גם אם הלאום שלהם הוא יהודי.יש קונצנזוס מובהק בישראל המצדד ביהדות האורטודוקסית ומתנגד לרפורמים.

יש התנגדות למילה "רפורמים" בקרב הציבור שלך, אני בטוח בזה.

תחושה שלי? כל מצביעי השמאל (שאגב, אני לא נמנע בינם) גם אם הם חלקם הגדול מגדירים את עצמם כיהודים אורתודוקסים (לא בהכרח דתיים) לא מתנגדים לרפורמים.

ופה ושם אפשר למצוא גם חילונים בימין שתומכים בהם, בעיקר יוצאי ארצות הברית ומערב אירופה.

ובנוסף, זה שהם מתנגדים למילה "רפורמים" לא אומר שהם יודעים למה שהם מתנגדים, אלא מתנגדים לרעיון הזה, כי זה מה שאמרו להם, שוואו זה רע, זה מפחיד, הם נוצרים אמריקאים שעושים בר מצוות לכלבים ביום כיפור וואו רע.

ואין להם מושג מה באמת הרפורמים אומרים או במה הם מאמינים באמת.

לגבי שאלות תיאולוגיות על האמונה היהודית הרפורמית, או האורתודוקסית, אני יכול לשבת איתך על זה גם שעות, אבל כמו שאמרתי, זה לא לפורום.

אבל אם אתה יהודי שלא אוכל חזיר כי זה חיה טמאה, אבל לא מקפיד על בישול עכו"ם בשבת, פעם אחרונה שלך בבית כנסת היה בבר מצווה שלך אבל אתה רוצה קצת "מסורת יהודית" לבן שלך כשהוא הגיע לגיל גדול מספיק, אז אתה נוסע איתו באוטו איזה ראש השנה אחד לבית הכנסת המרכזי כדי שישמע את השופר, אם אתה יהודי שרואה כדורגל בשבת מיד אחרי הקידוש, אז וואלה, אתה רפורמי.

והיהדות הרפורמית בשום דרך ובשום צורה לא ביטלה את מה שקדם לה, או ביטלה את ההלכה, ממש לא.

היהדות הרפורמית אומרת בדיוק מה שכל יהודי חילוני בישראל אומר לעצמו כל בוקר - הרבנים לאורך הדורות צדקו, אבל כל אמת לשעתה, וכל אחד שומר על היהדות בדרכו שלו. המסר של היהדות הוא רוחני קהילתי.

אגב, בנימה אישית, למרות שזה לא נושא הדיון, כשהתחתנתי אמרו לי "ניר, אתה אתאיסט, מה לך ולחתונה ברבנות? לך תתחתן אצל רב רפורמי" - אז סתם בפן האישי רציתי להגיד שאני מעדיף אלף חתונות אורתודוקסיות על פני להתחתן עם רב רפורמי אחד.

אם נשמע מדברי שאני תומך בזרם הרפורמי אני מתנער מכך מכל וכל ומעדיף את האורתודוקסים על פניהם.

בסוף הרב האורתודוקסי שחיתן אותנו היה פדופיל, אבל זה כבר סיפור אחר

באמת שזה נושא מעניין וכבר קשה להגיב בקצרה כי זה באמת לא נושא להתכתבות כמו שאמרת.

אבל אני אשתדל להישאר סביב הנקודה שבה התחלנו.

אני לא מסכים איתך למרות שאתה חוזר שוב ושוב על הדימיון שיש בין "החילונים" לרפורמים, כי זה לא משנה כמה יש דמיון כי בשאלת היסוד יש פה 2 תפיסות שונות.

"חילונים" מאמינים (בהכללה) שהדת אומרת xyz והם מכירים בהלכה היהודית ובמסורת ומבחינתם זאת היהדות.

בגלל זה שמכניסים את המונח "אורטודוקסים" הרבה לא יזהו את עצמם ככאלה למרות שהם יאכלו שחיטה אורטודוקסית, יעשו מילה אצל רב אורטודוקסי וגם התחתנו ויקברו עפ הכללים האורטודוקסים, מעבר לזה ואולי יותר חשוב, ההורים שלהם והסבים שלהם יתפללו בבית כנסת אורטודוקסי וגם אם אותו "חילוני" ילך לבית כנסת פעם בשנה ביום כיפור אז רוב מוחלט של היהודים יעדיפו בית כנסת אורטודוקסי ויעדיפו להישאר בבית אם יש אצלם בית כנסת רפורמי, אני חותם על זה.

לפני כמה שנים יצא לי לעשות יום כיפור באיזה מושב בצפון, אחרי הרבה שנים ארגנו שם מניין, במקביל היה טקס אלטרנטיבי של אזכרה ותפילה .

רוב המושב הגיע לתפילה המופרדת בבית כנסת (גן שאולתר), נשים העדיפו לשבת בחוץ ולנסות לשמוע משהו למרות שבטקס האלטרנטיבי הנשים והגברים ישבו יחד בצורה מסודרת באולם גדול.

אני אחסוך לך את ההתבטאוית שנאמרו שם על חברי המושב (המיעוט) שהשתתף בתפילה האלטרנטיבית.

אז למרות כל מה שאמרת "החילונים" סולדים מכל מי שמנסה להקים דת מקבילה ליהדות עם מנהגים שונים , וזה לא משנה מה רמת ההקפדה של אותו "חילוני" במצוות.

זאת עובדה, הניסיון שלך להסביר שאנשים לא מבינים ושטפו להם תמוח זאת הרבה יותר התנשאות מהתעקשות שלי להאמין שיש ניצוץ בכל יהודי.

בהודעות האחרונות כל אחד מאיתנו די חוזר על עצמו, אני חייב להגיד לך שכתבת בצורה מאוד מעניינת שמעוררת עוד ועוד נקודות אבל זה די קשה להגיב להכל כמו שצריך.

מכבד מאוד את הידע שלך וגם את דעתך , הלוואי ויהיו עוד אנשים כמוך שכותבים לעצם העניין ולא מחפשים רק הערות פופוליסטיות ריקות מתוכן.

ובסוף צחקתי מהרב הפדופיל , סיפור ענק

הרפורמים פשוט הגיעו למה שישו ופאולוס הבינו כבר לפני 2000 שנה. שהעיקר בדת זה הכוח שבתפילה, הקהילתיות המגוננת והמאחה ומתן תקווה ונחמה בעולם קר ומנוכר.

את כל הריטואלים השרירותיים שמכבידים על חיי האנשים אפשר להשאיר לבחירה חופשית, ובטח שלא לכפות אותם על אחרים כמו שהיהדות האורתודוקסית והאסלאם השיעי אוהבים כל כך לעשות. הם לא העיקר.

אבל זוהי רק דעתי, היא לא נועדה להביע זלזול כלפי הדת של אף אחד.

אתה לא חייב להביע דעה בכל נושא, לפעמים אתה לא יודע הכול.

לא משנה כמה זמן עבר, התורה לעולם לא תשתנה.

רפורמים ליצנים, הם חיים מפרובוקציה, הם עוברים על כל התורה אבל מה שמפריע להם זה שנשים לא מניחות תפילין. הם חיים מלעשות פרובוקציות בכותל.

רפורמים ליצנים, הם חיים מפרובוקציה, הם עוברים על כל התורה אבל מה שמפריע להם זה שנשים לא מניחות תפילין. הם חיים מלעשות פרובוקציות בכותל.

מותר לי להביע דעה? אז זו דעתי.

תתמודד.

הרפורמים פשוט הגיעו למה שישו ופאולוס הבינו כבר לפני 2000 שנה

אין קשר קלוש בין ישו לפאולוס.

הרפורמים הבינו מה שהרבנים הבינו במאות הראשונות, שהיהדות צריכה להתאים את עצמה למציאות.

ליצן זה מי שחושב שמיליונים של אנשים חיים בשביל לעצבן אותו.

מה חדש, כל שבוע מתפרסמת כזאת ידיעה.

"העגלה המלאה".

גם זו הודעה עניינית שאין בה זלזול?!

לפחות תיהי'ה ישר עם עצמך, אתה מפוצץ בשנאה ליהדות ולדתיים ואתה רק מנסה לחסות על זה בכל מיני דרכים.

הרחקת עד להסברים המצדדים בנצרות בשביל לנגח את היהדות והוספת גם איסלאם כדי למתן קצת.

אני מבין שאתה לא מאמין ויש לך ביקורת על דתיים וכו' אבל לפחות תכבד את מי שכן מאמין.

לטובת מי שלא הבין את הרמז "מה חדש כל שבוע מתפרסמת כזאת ידיעה על "העגלה המלאה" כינוי לדתיים/חרדיים שנאמר על ידי החזון איש.

שים את השנאה והסטריאוטיפים בצד ותכתוב את דעתך בצורה ראויה, אולי לא נסכים אבל לפחות יהי'ה צורה לדיון.

אתה כהרגלך עסוק בהשמצות הכללות וכתיבה לגופו של אדם ופחות במהות, תלמד מ"nirc2" איך אפשר לא להסכים ועדיין לכתוב בצורה חדה וברורה.

שוימר, אתה לא חושב שאדם ששומר שבת צריך לקחת על עצמו ויתורים, אישית כששמרתי שבת לקחתי בחשבון שלא אוכל לראות מכבי. כנ"ל לגבי כדורגלנים שבגללם התחיל כל הבלאגן הזה. כשאתה נכנס למקצוע מסוים אתה צריך להתאים את עצמך ואת אורח החיים שלך אליו ולדרישות שלו. אני רוצה להאמין ששכטר, עזרא ושאר הצדיקים ידעו שכנראה הם יצתרכו לשחק בשבת, אם זה כל כך מפריע להם הם מוזמנים לתלות את הנעליים, לפתוח פיצוציה והם יחליטו מתי לפתוח.

באמת שאין לי שום דבר נגד הדת אבל המיעוט פשוט לא יכול להחליט לרוב איך לחיות.

רק רוצה לשתף שהמשחק בשבת היה ממש כייף (לא התוצאה הסופית- אלא החוויה)

צהריים עם המשפחה

נסיעה בכייף

הגעה באור יום לצעוד אל האיצטדיון באופק לראות את הציבור נוהר בצהוב

חזור קליל

ערב משפחתית

אפשר עוד להנות מכדורגל ברקע או כל דבר אחר כי כל הבית ער

הכל נח

להתחיל את השבוע כמו שצריך במקום להתגנב כמו איזה פושע באמצע הלילה לתוך בית אפל כשאתה על אדי הדלק

ואז דווקא בתחילת שבוע אתה מוצא את עצמך יושב לבד בחושך

שוימר, אתה לא חושב שאדם ששומר שבת צריך לקחת על עצמו ויתורים, אישית כששמרתי שבת לקחתי בחשבון שלא אוכל לראות מכבי. כנ"ל לגבי כדורגלנים שבגללם התחיל כל הבלאגן הזה. כשאתה נכנס למקצוע מסוים אתה צריך להתאים את עצמך ואת אורח החיים שלך אליו ולדרישות שלו. אני רוצה להאמין ששכטר, עזרא ושאר הצדיקים ידעו שכנראה הם יצתרכו לשחק בשבת, אם זה כל כך מפריע להם הם מוזמנים לתלות את הנעליים, לפתוח פיצוציה והם יחליטו מתי לפתוח.

באמת שאין לי שום דבר נגד הדת אבל המיעוט פשוט לא יכול להחליט לרוב איך לחיות.

קודם כל ברור שמי ששומר מצוות מבין שיש דברים שהוא לא יעשה וזה בדיוק מה שקורה, השאלה אם זה אומר שאין לשומרי השבת זכות להאבק כדי שלא תיהי'ה התנגשות בין השבת לכדורגל.

לא סותר, בנתיים בוחרים בשבת, אני פחות אוהב את המילה "ויתור", אבל במקביל שמורה לנו הזכות לנסות לשנות.

אני מבין שיש פה הרגל של שנים אבל אל תציג את זה כאילו שאין כדורגל מחוץ לשבת, יש!

למרות כל הטיעונים הרומנטים על כדורגל בשבת כבר הרבה שנים שהמשחקים הגדולים לא משוחקים בשבת ולא ראיתי דיון ציבורי או מאבק נגד הטלוויזיה בעניין הזה, אז אם בשביל רייטינג הזיזו את המשחקים הכי גדולים לפחות בוא נסכים שיש על מה לדבר כשמדובר על שבת.

כולם מבינים שיש בעיות טכניות ורצון של הרבה כנראה הרוב לשחק בשבת כי זה הכי נח, זה די מובן.

אבל אני מצפה שגם הצד השני יבין שיש הרבה שומרי שבת שבעצם מודרים מהענף הכי פופולרי , ויש גם שחקנים שרוצים יום מנוחה עם המשפחה.

אתה יכול להגיד שהם ידעו וכו' אבל זו לא תשובה טובה, זה כמו שאני אטען שהנה באים אוהדים למשחקים בתחילת שבוע.

אי אפשר לבנות תיאוריה על ההתפשרות של הצד השני.

אם נבין שב2 הצדדים יש בעיות אז אולי אפשר יהי'ה למצוא פיתרון איפשהו באמצע

די מצחיק שתוקפים שחקנים שהם חפיפניקים כשהם שיחקו עד היום בשבת ופתאם לא בא להם, ברור שבמציאות של היום לא יכול להיות שחקן מקצועני ושומר שבת וזה בעצם הבעיה.

קח סיפור אישי ואני מכיר עוד המון סיפורים כאלה, בגיל 11 שחקתי עם חברים בפארק הירקון, באותו זמן היה שם אימון של קבוצת נערים מבית"ר ת"א, המאמן שלהם פנה אליי ולעוד חבר ושיכנע אותנו לשחק במועדון, בהתחלה שיחקנו בב"ס ותוך 2-3 אימונים עלינו לליגה.

בליגה יש משחקים בשבת ויצא מצב שהתאמנו ולא הגענו למשחקים למרות לחץ גדול מהמאמנים .

אחרי כמה חודשים עזבנו כי באמת שזה היה מתסכל רק להתאמן.

עכשיו תבין שזה לא סיפור אחד או שניים, יש עשרות אלפי ילדים בארץ שאוהבים כדורגל אבל הם יודעים שהם לא יכולים להשתתף ואולי יום אחד להיות כדורגלנים מקצוענים, וברור לך שכל ילד חולם שאולי הוא יהי'ה שחקן.

ללכת לקבוצת דתיים שמשחקת נגד קבוצות דתיות בליגה נפרדת זה נחמד, אבל זה לא זה וגם זה לא זמין לכל הילדים בארץ.

אז בשורה התחתונה יוצא מצב שבמדינת ישראל שהיא מדינת הלאום של העם היהודי מדירים יהודים ששומרים שבת מהענף הכי פופולרי והכי מבוקש בארץ.

כאבא לילדים אני באמת מבין את הקשיים של משחקים ביום חול בשעות מאוחרות - בגלל הטלוויזיה לא בגלל הדתיים, ואני מבין גם את עניין שזה יום חופשי ונוח למשחקים וכבר שנים שזה ככה..

השאלה אם אתה מבין את הבעיה בצד השני?

תשובות כמו "ככה זה" "בחירה שלכם" וכו' לא באמת יקדמו אותנו לשום מקום

די מצחיק שתוקפים שחקנים שהם חפיפניקים כשהם שיחקו עד היום בשבת ופתאם לא בא להם, ברור שבמציאות של היום לא יכול להיות שחקן מקצועני ושומר שבת וזה בעצם הבעיה.

קח סיפור אישי ואני מכיר עוד המון סיפורים כאלה, בגיל 11 שחקתי עם חברים בפארק הירקון, באותו זמן היה שם אימון של קבוצת נערים מבית"ר ת"א, המאמן שלהם פנה אליי ולעוד חבר ושיכנע אותנו לשחק במועדון, בהתחלה שיחקנו בב"ס ותוך 2-3 אימונים עלינו לליגה.

בליגה יש משחקים בשבת ויצא מצב שהתאמנו ולא הגענו למשחקים למרות לחץ גדול מהמאמנים .

עכשיו תבין שזה לא סיפור אחד או שניים, יש עשרות אלפי ילדים בארץ שאוהבים כדורגל אבל הם יודעים שהם לא יכולים להשתתף ואולי יום אחד להיות כדורגלנים מקצוענים, וברור לך שכל ילד חולם שאולי הוא יהי'ה שחקן.

ללכת לקבוצת דתיים שמשחקת נגד קבוצות דתיות בליגה נפרדת זה נחמד, אבל זה לא זה וגם זה לא זמין לכל הילדים בארץ.

אז בשורה התחתונה יוצא מצב שבמדינת ישראל שהיא מדינת הלאום של העם היהודי מדירים יהודים ששומרים שבת מהענף הכי פופולרי והכי מבוקש בארץ.

כאבא לילדים אני באמת מבין את הקשיים של משחקים ביום חול בשעות מאוחרות - בגלל הטלוויזיה לא בגלל הדתיים, ואני מבין גם את עניין שזה יום חופשי ונוח למשחקים וכבר שנים שזה ככה..

אני מכבד כל אדם ללא שום קשר לאמונה שלו, אבל זאת באמת בחירה שלכם וזה לא צריך 'לקדם' אותנו לשום מקום, זאת פשוט עובדה. כאדם לא מאמין באמת שאין לי שום סימפטיה או רצון להזדהות עם עוד דרישות של הציבור הדתי. המדינה בעיניי (ובעיני רבים אחרים) צריכה ללכת לכיוון אחר לגמרי. אתה יכול לשנוא אותי, אתה יכול ללעוג, אתה יכול גם לרשום מניפסט על כמה אני רשע ואטום, אבל בעיניי אותם ילדים שלא יכולים לשחק כדורגל בשבת הם ממש לא קורבן של המדינה אלא קורבן של הדת וההגבלות שלה. אז בהמשך ישיר לכך, אני 'מבין את הבעיה בצד השני' בצורה אחרת לגמרי ממך, וכפועל יוצא מכך הפערים בינינו לא כ"כ ניתנים לגישור.

אני מכבד כל אדם ללא שום קשר לאמונה שלו, אבל זאת באמת בחירה שלכם וזה לא צריך 'לקדם' אותנו לשום מקום, זאת פשוט עובדה. כאדם לא מאמין באמת שאין לי שום סימפטיה או רצון להזדהות עם עוד דרישות של הציבור הדתי. המדינה בעיניי (ובעיני רבים אחרים) צריכה ללכת לכיוון אחר לגמרי. אתה יכול לשנוא אותי, אתה יכול ללעוג, אתה יכול גם לרשום מניפסט על כמה אני רשע ואטום, אבל בעיניי אותם ילדים שלא יכולים לשחק כדורגל בשבת הם ממש לא קורבן של המדינה אלא קורבן של הדת וההגבלות שלה. אז בהמשך ישיר לכך, אני 'מבין את הבעיה בצד השני' בצורה אחרת לגמרי ממך, וכפועל יוצא מכך הפערים בינינו לא כ"כ ניתנים לגישור.

לאן הלכת?!

לא שונא אותך ולא כלום..

אתה זה שכותב בסגנון של שנאה אם כבר.

כשאמרתי שאין לאן להתקדם התכוונתי בדיוק למצב הזה, שאין לי מה להגיד לך אם זו דעתך.

כשכל אחד מתבצר בעמדתו בסוף כולם יפסידו.

תמיד תזכור שגישה כמו שלך בסופו של דבר יכולה להתהפך נגדך, אני תמיד בעד לחפש פשרה לפני שהולכים למלחמות.

חוץ מזה רק בריאות אחי

למה זה לא יקדם?

הם בחרו לשמור שבת, שיתמודדו עם זה.

יש מסעדות טובות (עם אוכל כשר) שפתוחות בשבת ולכן אין להן כשרות, זה לא הגיוני שמדירים את ציבור שומרי הכשרות.

זה בערך טיעון זהה למה שכתבת.

מי שבוחר לשמור שבת מודע לכל ההשלכות, רוצה לשחק כדורגל? תשחק בשבת.

לאן הלכת?!

לא שונא אותך ולא כלום..

אתה זה שכותב בסגנון של שנאה אם כבר.

כשאמרתי שאין לאן להתקדם התכוונתי בדיוק למצב הזה, שאין לי מה להגיד לך אם זו דעתך.

כשכל אחד מתבצר בעמדתו בסוף כולם יפסידו.

תמיד תזכור שגישה כמו שלך בסופו של דבר יכולה להתהפך נגדך, אני תמיד בעד לחפש פשרה לפני שהולכים למלחמות.

חוץ מזה רק בריאות אחי

אני מסכים איתך לגמרי שצריך להגיע לפשרה, אבל כשאתה נכנס לויכוח מול דת אז מבחינת הצד השני אין מושג כזה. זה או שזה משהו שמסתדר עם האמונה והחוקים שלה או שלא. הרי זה לא שיושבים לשולחן מו"מ ויסכמו עם הציבור הדתי שהם יהיו חייבים לשחק רק פעם בחודש בשבת במקום כל שבוע, ואז הופ - כל הילדים הדתיים ירשמו למועדוני כדורגל. בשביל פשרה צריך גמישות של 2 הצדדים, אבל רק צד אחד יכול להיות כזה. לשחק כדורגל בתחילת שבוע זאת לא פשרה, לדוגמה, זאת תהיה פשוט התקפלות של החילונים ושינוי סדר היום כך שיתאים לרצונות הדתיים. אין לי כחילוני משהו להרוויח בזה שכל משחקי הכדורגל ישוחקו ביום חול. להיפך - ככה סביר להניח שאפספס הרבה משחקים כי לא אספיק להגיע מהעבודה לאיצטדיון או אפילו הביתה כדי לפתוח טלוויזיה. אני רק אפגע מזה.

למה זה לא יקדם?

הם בחרו לשמור שבת, שיתמודדו עם זה.

יש מסעדות טובות (עם אוכל כשר) שפתוחות בשבת ולכן אין להן כשרות, זה לא הגיוני שמדירים את ציבור שומרי הכשרות.

זה בערך טיעון זהה למה שכתבת.

מי שבוחר לשמור שבת מודע לכל ההשלכות, רוצה לשחק כדורגל? תשחק בשבת.

איך זה דומה?

אין יתרון (מקצועי) למסעדות לא כשרות, השוואה גרועה מאוד.

הסגנון שלך נגוע בפטרונות , למה כלב מלקק את אשכיו?

כי הוא יכול..

אז אולי זה נשמע מגניב אבל בסוף זה יכול להתנקם בך, אתה יודע שרוב זה דבר דינאמי וזה יכול להשתנות.

לא תרצה לחיות במדינה שסותמים את הפה למיעוט ואומרים לו "ככה זה".

אני לא אומר שהמיעוט צריך להכתיב לרוב , זה הגיוני שהרוב יקבע וכרגע זה מה שהוחלט לגבי הכדורגל בשבת אבל הסגנון שלך הוא הבעיה, כי הוא אנטי דמוקרטי.