Jump to content

ספרים רבותיי

כפכף הזהב

Recommended Posts

תמיד אני רוצה לקרוא ספרים ולא עושה את זה

יש איזה המלצות? משהו למתחילים שיתפוס אותי ויכניס אותי לקטע

ג'ינג'י.

סתם, גם כילד לא קראת? איזה סרטים אתה אוהב לראות?

בגדול, לדעתי הספרים הכי זורמים אלה "ספרי הטיסה" של הרלן קובן, דייויד באלדאצ'י, ג'וזף פיינדר ודומיהם - חקייניהם.

ספרים שנכתבו כדי להשאיר אותך צמוד לספר מהדף הראשון עד האחרון.

התחלתי לקרוא לאחרונה קצת עגנון ומאוד נהניתי מהשפה. בכל מה שקשור לפנטזיה אני ממליץ בחום על טרילוגיית הרואים למרחק של רובין הוב.

למי שמתעניין עגנון בעיקר הושפע מלשון חז"ל. זאת היתה בחירה סגנונית (שלדעתי השתנתה בין יצירות, אבל לא סגור על זה), כשרוב בני תקופתו העדיפו את העברית המקראית שהיא ה"טהורה" יותר, וגם בתחיית הלשון העברית זאת היתה ההעדפה.

בגדול, ואני מודה שאני מדבר פחות על העברית הספציפית של עגנון כי לא מכיר אותו לעומק, מדובר בשפת רחוב, בסלנג. מה שהיום נראה יפה ומכובד דווקא נתפס בתקופות שונות בעבר כעילגות וכפגיעה בטהרת השפה. למעשה כשהתחילו להחיות את השפה היה התנגדות חריפה לשימוש במונחים ובדקדוק משנאים, והעדפה של העברית המקראית. חז"ל לא ממש הוטרדו מכללי דקדוק, והשפה שלהם התפתחה בצורה טבעית - ועם המון השפעות זרות (יווניות וארמיות). מצחיק אותי שהיום זה נחשב ל"גבוה". אין לי בעיה עם זה שמשתמשים בצורות שתפסו בקרב הציבור (ככה צריך לדעתי), אבל לחזור אחורה בכוונה ולחשוב שזה גבוה יותר זה מצחיק. אצל עגנון כמובן היתה בחירה מודעת לשקף דיאלקטים כפי שדוברו, והכיר נהדר את השפה.

עדיין, אני מסכים עם הטהרנים הראשונים, על אף שבכללי איני טהרן. אם כבר להחיות, אז להשתמש בשפה המקורית כמה שאפשר, ולאשר רק את הצורות שנתקבעו בציבור. אבל עברית היתה מצב מיוחד בזמנו, כעת היא חזרה להתפתח באופן טבעי. פשוט אם אתם בוחרים להשתמש במילה חז"לית שלא קיימת בעברית מדוברת, תדעו שאתם משתמשים בשפה שנחשבה נמוכה. וזהו, אני לא בעד להגיד לאנשים איך לדבר, רק בעד שיידעו כשבוחרים במה שבוחרים. דווקא אחד הטיעונים הנפלאים של אחד המרצים שלי הוא שאין שום סיבה להתייחס ל"יושנת" כאל עילגות, ושזאת צביעות כשאנחנו כן אומרים "לומד" היום ולא "למד", ושבכלל קיבלנו צורות חז"ליות שאפילו אין לנו מושג מאיפה הגיעו ולמה - גבר אמור להיות נשוא, לא נשוי, כפי שאישה היא נשואה ולא נשויה. חז"ל החליטו שזה "נשוי". למה? אין לי מושג. הם גם כתבו המון מילים בשי"ן שמאלית במקום בסמ"ך, למשל "סכין" במקום "שכין", וזה נשאר עד היום. לא היה להם אכפת ממעמד השפה. במילים אחרות, לראות בשפת חז"ל גבוהה אבל בשפת דיבור יום-יומית של המאה ה-21 נחותה זאת חתיכת צביעות בעיניי.

סתם רציתי לציין.

ספר אש the subtle art

תודה :)

הקינדל פתח לי עולם שלם של ספרות, אמנם באנגלית, אבל עדיין כל ספר שיש קיים היום ברשת, הורדתי סתם ספרים שנראו מעניינים, זה היה בטופ, בהחלט מבין למה, ספר לפרצוף!.

רק עכשיו ראיתי את התגובה שלך עומר. בטח שאני יודע שעגנון מבוסס על חז"ל, למרות שזה לא באופן מוחלט. בסיפור דמי ימיה למשל הוא משתמש בסטייל המקראי.

האמת שהגעתי לעגנון אחרי תקופה שהתחלתי להתעניין בגמרא, אחד האוצרות התרבותיים שלנו שמוזנחים לגמרי בגלל הסלידה של החברה החילונית מהדת יחד עם חוסר ידע כללי בנושא, וחבל ממש. אני חייב לומר שאני נהנה מאוד מהשפה של חז"ל. הייתה להם לשון מאוד ציורית, דינאמית ומלאת דמיון. גם בגמרא (למרות שיותר מדויק לומר שבמשנה ובברייתות, כי הגמרא עצמה כמובן בארמית) וגם אצל עגנון לקרוא את השפה העשירה והמורכבת, לפחות בשבילי בתור דובר עברית של העת המודרנית, הוא דבר שגורם לי להנאה עצומה.

דווקא מדמי ימיה המקראי נהניתי הכי פחות ולא הצלחתי לסיים. מאוד חרה לי לראות איך הוא מלביש את השפה המקראית על היום יום המודרני במה שהייתי מגדיר ככפייה לא טבעית. בניגוד לשפה החז"לית שעסקה בכל תחומי החיים, השפה המקראית תיארה אירועים היסטוריים - אפיים בקנה מידה לאומי או אוניברסלי. להלביש אותה על מישהו שנועל נעליים והולך לקנות לחם במכולת זה עיוות של ממש.

השפה החז"לית אולי לא עקבה אחרי חוקי השפה, אבל הזלזול שלך בה לא מובן לי. לדעתי היא תרמה לחלק גדול מאוצר המילים, הניבים והפתגמים של השפה העברית המודרנית, והיא מרגישה לי הרבה יותר חיה ותוססת מהשפה המקראית.

אני חושב שחלק גדול מהסיבה למעמד הגבוה שלה הוא העובדה שהמשנה והגמרא הן הבסיס ללימוד תורה, מה שהיווה בעצם העיסוק הנעלה ביותר אצל העם היהודי במשך 1500 שנה. כל השאלות ברומו של עולם על מוסר ועל חוקי הדת, כל הדיונים הפילוסופיים והשאלות הפוליטיות האקטואליות, עד כמה שאני מבין כמעט כולם נכתבו באופן טבעי בשפה שבה התדיינו באותם נושאים התנאים במשנה. לא פלא שהיא התקבעה בתודעה בתור שפה גבוהה, חלק עצום ממחשבת ישראל לאורך הדורות נכתב בשפה הזאת ממש.

• 2 weeks later...

אני היחיד פה שיש לו ספר/ים ליד המיטה וכשאני מדוכא או סתם חסר מוטיבציה אז קורא בהם ומתעודד?

בכל רגע נתון מונחים ליד המיטה שלי התנ"ך ומחשבות לעצמי של מרקוס אורליוס. בלי קשר לספר שאני קורא באותו הזמן.

לפעמים אני פשוט לוקח אחד מהם, מדפדף לעמוד אקראי או מחפש קטע שאני אוהב, קורא ומקבל בוסט לנשמה.

הספר על ערן מומלץ :)

נשואה למוסד ספר טוב גם.

לחובבי הז'אנר, "המורה לאנגלית" הוא הספר הריאליסטי ביותר שקראתי אי פעם בנושא. לא לחינם כתב אותו רמ"ח מ"מ לשעבר.

קחו בחשבון שבדיוק מאותה הסיבה, זה לא בדיוק ג'יימס בונד.

מודה שאני בקושי קורא ספרים למרות שאני אוהב להשאב לתוך ספר טוב, אבל בכל זאת כמה ספרים מומלצים שקראתי לאחרונה:

אני ממש לא מתחבר לז'אנר של שי עגנון ודומיו, מתחבר הרבה יותר לספרי עיון, כלכלה וביוגרפיות.

נתחיל עם הביוגרפיה (האמיתית, יש כמה) של סטיב ג'ובס: 700 עמודים של הנאה צרופה שמציגה את סטיב ג'ובס ופועלו בצורה הכי אובייקטיבית שיכולה להיות, ביוגרפיה שנכנסת לתוך הנפש של אדם פסיכוטי כמו שהוא גאון, ואת זה אומר אחד שחוץ מאייפוד טאצ לפני 10 שנים מעולם לא היו לו מוצר של אפל.

2 הספרים האחרונים של טוביה טננבאום.

"תפוס ת'יהודי" ו"שקרים שכולם מספרים".

שניהם באותו סגנון, הוא חורש את המקום שאליו הגיע במשך 6 חודשים ומציג עצמו כעיתונאי גרמני(זה נכון אגב, הספרים האלה הם ב"שליחות" העילון שלו, דה בילד) מה שמאפשר לו להגיע לאנשים ולמקומות מגוונים, ופשוט מציג את האנשים, את העם ואת המקומות כמו שהם. בלי פילטרים, בלי סיסמאות.

ספרים מדהימים לדעתי, שואב אותך לגמרי.. והכל מוצג בשפה נהדרת ומשעשעת.

הראשון זה מסע בישראל, השני זה מסע בארצות הברית(יש לו עוד ספר על מסע בגרמניה שלא קראתי)

"המועדון" - הביוגרפיה של מכבי סל.

אין מה להוסיף, גרינוולד עשה אחלה עבודה וחידש לי כמה דברים. אחלה ספר.

יש עוד כמה שנזכר נכתוב פה

בשנים האחרונות קורא בעיקר ספרי עיון, כמה המלצות:

1. דגלים מעל הגטו, משה ארנס- על חלקו של הארגון הצבאי היהודי בפיקודו של פאבל פרנקל במרד גטו ורשה. מה שמאוד מרתק בספר הזה מבחינתי היה לאו דווקא הסיפור על המרד אלא על כל מה שהלך בורשה מ1939, הפוליטיקה בין ארגונים, האמונה התמימה שהנאצים לא יעזו לעשות ליהדות ורשה המפוארת את מה שקרה בלודז', למשל.

2. תחושת בטן, ג'וליה אנדרס- ספר נחמד מעין מסע אל תוך מערכת העיכול.

3. קפיטליזם וחירות, מילטון פרידמן- על השקפתו של פרידמן לפיה יוזמה פרטית יעילה יותר מניהול ממשלתי ועל הקפיטליזם כאמצעי להשגת חירות פרטית, כלכלית ופוליטית.

4. הנוצרים החדשים בפורטוגל במאה ה20, שמואל שוורץ- היה פולני שהגיע לפורטוגל בתחילת המאה העשרים. גילה במקרה שיש קבוצה של יהודים בבלמונטה שחיים כיהודים בסתר ופיתחו מסורות יחודיות (כמו להדליק נרות שבת בתוך הארון כדי שלא יראו), מסתבר שהם חיו ככה ממש עד שנות ה90, אז חלקם התגיירו והקהילה איבדה את אופיה המיוחד. יש עוד כמה ספרים מעניינים (אך לא מספיק טובים לטעמי). אם מישהו קרא בעיקר על אנוסי פורטוגל ויכול להמליץ אני אשמח.

5. עדיין בקריאה- מלכת כל המחלות, סידהארתא מוחרג'י- על מחלת הסרטן.

הזר של קאמי והמשפט של קפקא. האהובים עליי.

המשפט של קפקא ספר מעולה.

אם אתה רוצה עוד ספר מעולה בסגנון הזה, תקרא את הזמנה לגרדום של נבוקוב. ספר לא פחות מגאוני

בעקבות ויכוח עם ידידה - אתם חושבים שספרי שר הטבעות עדיין כיפיים ומהווים קריאת חובה גם היום, או שהם מיושנים וארכאיים?

לדעתי, על אף רוחב היריעה האדיר וההשפעה הברורה והקריטית על משחקי הכס והז'אנר כולו, הספרים התיישנו בצורה לא כל כך טובה, ודי משעממים היום. השפה עצמה גם מיושנת ואפילו קצת טרחנית, גם במקור.

המלצה על ספרי טרור/פשע/ביטחון(מוסד/שבכ)?קראתי המון ספרים בנושאים האלה, ו2 ספרים שממש אהבתי בנושא המוסד/שבכ:

1. בן החאמס- מאמין שכולם מכירים. סיפור אמיתי על מסעב חסן יוסף שהיה סוכן שבכ ובן של אחד ממנהיגי החאמס. קיבל את הכינוי "הנסיך הירוק" ותרם הרבה לישראל בנושא הביטחון.

2. סילביה- בעיקרון ספר על סילביה רפאל שהייתה לוחמת מוסד, אבל הם גם מספרים גם על המסביב, שחלק ממנו זה על ארגון ספטמבר השחור ומי שעמד בראשם - עלי חסן סלאמה. אני אישית נהנתי מהספר ולמדתי המון על ארגון הטרור הרצחני ספטמבר השחור.

המלצה על ספרי טרור/פשע/ביטחון(מוסד/שבכ)?קראתי המון ספרים בנושאים האלה, ו2 ספרים שממש אהבתי בנושא המוסד/שבכ:

1. בן החאמס- מאמין שכולם מכירים. סיפור אמיתי על מסעב חסן יוסף שהיה סוכן שבכ ובן של אחד ממנהיגי החאמס. קיבל את הכינוי "הנסיך הירוק" ותרם הרבה לישראל בנושא הביטחון.

2. סילביה- בעיקרון ספר על סילביה רפאל שהייתה לוחמת מוסד, אבל הם מה מספרים גם על המסביב, שחלק ממנו זה על ארגון ספטמבר השחור ומי שעמד בראשם - עלי חסן סלאמה. אני אישית נהנתי מהספר ולמדתי המון על ארגון הטרור הרצחני ספטמבר השחור.

בחרת את הנושא של השירות הצבאי שלי, ברכות.

בן החמאס אכן אחלה ספר, סילביה סביר.

מעבר לזה - בוא נראה, המורה לאנגלית, כפי שכבר רשמתי, מעביר את החוויה של סוכן(ת) בארץ אויב בצורה הטובה ביותר שנעשתה אי פעם.

הבור - ספר חובה לכל אזרח ישראלי. חודר (מגרד) לקודש הקודשים של יחידות שהמערכת מנסה להשאיר מחוץ לתחום ידיעתכם, ומסביר בגדול מה באמת הולך שם.

Weapons Wizards - של יעקב כץ עורך הג'רוזלם פוסט ואמיר בוחבוט הכתב הבטחוני של וואלה. הספר המקיף ביותר שנכתב על תעשיות הנשק של ישראל, סוקר גם מבצעים מסווגים מהעת האחרונה. עבדכם הנאמן הוא הצנזור הצבאי שבדק ואישר אחרי תיקונים את הספר וצריכה להיות לי גם הקדשה שם, אז אם אתם מוצאים עבירות בטחון מידע אתם יודעים למי לפנות. אמורה לצאת גם מהדורה בעברית בקרוב.

הביוגרפיה של מייק הררי היא גם מסמך נהדר למי שאוהב את ענייני המוסד, אישרו לפרסום אולי חצי ספר אבל ככה זה עובד. כמו כן כל דבר שרונן ברגמן כתב אי פעם מומלץ בחום, למרות שהוא די זין של בנאדם.

יצא ספר עלילתי שנקרא 'בוגד' לא מזמן, היה לו קמפיין פרסומי נרחב. אמנם עלילתי אבל כתב אותו בכיר במוסד לשעבר. ספר נחמד מאוד.

אה ואם אתה גם בקטע של ספרים עלילתיים מתורגמים אז 'לבד בתיאטרון המוות' פשוט אדיר ומכיל גם קורטוב של ריאליזם.

מה עוד? אני אנסה להזכר בבוקר. קריאה נעימה!

• 4 weeks later...

אז בשעה טובה הקינדל פייפרווייט שלי הגיע מאמריקה.

קל יותר מכל ספר, עשוי מפלסטיק שחור ומצופה מאחור בגומי לאחיזה נוחה.

המסך עצמו נחמד מאוד, "מרגיש" יותר נוח לעיניים ממסך מחשב / פלאפון, אבל אולי זה פלסבו. זה נראה קצת יותר טבעי אבל לא באמת כמו נייר אמיתי.

מכיוון שזה דגם הפייפרוויט ולא הבסיסי יש גם תאורה שאתה יכול לכוון את רמת הבהירות שלה, בלי חיישן. לצערי גם לא ניתן לכבות אותה, אבל היא לא בוהקת כמו תאורה אחורית של מסך LCD. לפי מה שקראתי מדובר על נורות לד עדינות שמפוזרות לאורך המסך.

המסך עצמו הוא מסך מגע (אם כי התפעול מרגיש קצת מגושם בהשוואה לטאבלט) ואין כפתורים כלשהם חוץ מכפתור הדלקה / כיבוי בתחתית המכשיר, ליד שקע ההטענה.

המסך מציג צבעי שחור לבן בלבד, ולכן כריכות של ספרים נראות קצת מוזרות. אני מניח גם שלספרים עם איורים / קומיקס זו בעיה.

זה לא טאבלט, ואפשר לגלוש במספר מצומצם מאוד של אתרים (ויקיפדיה), וזה לא ממש כיף. החיבור נעשה דרך וויפיי. המכשיר בנפח 4 ג'יגה, שזה מספיק לכמה אלפי ספרים חסרי תמונות לדעתי.

קיבלתי בהרשמה לאמזון מייל מיוחד ודרכו העברתי את עשרות הספרים שהורדתי בזמנו מפיירט ביי. המכשיר תומך בפורמט המוגן של אמזון AZW ובפורמט MOBI הפתוח. ספרים שמורידים הם בדר"כ בפורמטים הפתוחים MOBI או EPUB שנתמך על ידי המתחרים של הקינדל אבל לא על ידו. לא סיפור, קל מאוד להעביר כל ספר מEPUB לMOBI באמצעות התוכנה Calibre. לא יודע אם המכשיר יכול להציג PDF.

ספרים בעברית גם כן נתמכים, אבל אין לי כאלו ולכן לא יצא לי לבדוק :)

עד כה, נחמד מאוד. חבל שאין לי זמן לקרוא יותר :)

עובר בספרייה היום, המלצות לספרים לכיפור שלא ישעממו? כאלה שידביקו אותי לספר? אני לא קורא ספרים בד"כ אבל כיפור וזה..

עריכה: אני בן 18 ככה שגם ספרי נוער טובים שאתם מכירים יתקבלו בברכה

כמה עולה קינדל באינטרנט?

נניח בא לי לקנות אחד, אבל לא בא לי להוציא עליו יותר מדי כסף.

ויש אפשרות להכניס לו "תוספות", כמו למשל מילון בלחיצה על מילה, וכאלה?

או שזה רק נטו ספרים?

כמה עולה קינדל באינטרנט?

נניח בא לי לקנות אחד, אבל לא בא לי להוציא עליו יותר מדי כסף.

ויש אפשרות להכניס לו "תוספות", כמו למשל מילון בלחיצה על מילה, וכאלה?

או שזה רק נטו ספרים?

עלה לי איזה 600 שקל כולל הכל עם שליח עד הבית. בטוח אפשר למצוא יותר זול.

יש לו מילון בלחיצה על מילה אבל אנגלי - אנגלי (מילון אוקספורד). לא יודע לגבי להכניס מילון בעברית.

עלה לי איזה 600 שקל כולל הכל עם שליח עד הבית. בטוח אפשר למצוא יותר זול.

יש לו מילון בלחיצה על מילה אבל אנגלי - אנגלי (מילון אוקספורד). לא יודע לגבי להכניס מילון בעברית.

המילון מגיע מובנה? נניח אם אני רוצה מילון בשפות אחרות, אפשר להתקין?