Jump to content

בעיות גב (בלט דיסק)

ביג ליבובסקי

Recommended Posts

שנים שאני סובל מבעיות וכאבים בגב התחתון. כל כמה חודשים הגב היה נתפס ממש חזק ואז כל תהליך הזריקת וולטרן וכו.

לפני חודשיים (ובשיא הכושר שלי), נתפס לי שוב הגב התחתון ממש חזק והיו לי כאבים חמורים. הבוקר עשיתי mri, מהפענוח הראשוני יש לי ב4 חוליות בגב התחתון בלט דיסק.

יש פה מישהו מקצועי שיכול קצת להרחיב לי על אופן הטיפול? מישהו שחווה דבר דומה?

אין שום קורלציה בין מה שמוצאים ב-MRI לבין הפתולוגיה בפועל במקרה של גב. סטטיסטית לחצי מהפורום יש בלט דיסק ברמה כזו או אחרת בלי שום סימפטום של כאב או הפרעה כל שהיא.
מה עושים? הולכים לפיזיותרפיה. יש סט של המון כלים שיכולים לעזור.

הטיפ הכי טוב שאני יכול לתת לך (מבוסס מחקרית וקלינית) - אל תפסיק לזוז. כלומר אל תחליט עכשיו לשכב חצי יום במיטה "כי זה יעזור לכאב". זה לא, בטווח הרחוק זה אסון. תמשיך להיות פעיל, תשתדל לעזור ככל האפשר, אל תרבה לשבת "כדי לנוח". תקבע פיזיותרפיה בהקדם, תתמיד ותעשה את התרגולים שיתנו לך לבית.

אין שום קורלציה בין מה שמוצאים ב-MRI לבין הפתולוגיה בפועל במקרה של גב. סטטיסטית לחצי מהפורום יש בלט דיסק ברמה כזו או אחרת בלי שום סימפטום של כאב או הפרעה כל שהיא.

מה עושים? הולכים לפיזיותרפיה. יש סט של המון כלים שיכולים לעזור.

הטיפ הכי טוב שאני יכול לתת לך (מבוסס מחקרית וקלינית) - אל תפסיק לזוז. כלומר אל תחליט עכשיו לשכב חצי יום במיטה "כי זה יעזור לכאב". זה לא, בטווח הרחוק זה אסון. תמשיך להיות פעיל, תשתדל לעזור ככל האפשר, אל תרבה לשבת "כדי לנוח". תקבע פיזיותרפיה בהקדם, תתמיד ותעשה את התרגולים שיתנו לך לבית.

תודה על הפירוט! מה דעתך לגבי מלצרות?

בעקרון בתקופה האחרונה כשאני ממלצר אני כמעט ולא מרגיש כאב בגב. הכאבים מגיעים לשיאם דווקא בישיבה ממושכת באוטובוס או בלימודים.

אני מניח שאתה לא במצב של התקפת כאב כרגע

רוב האוכלוסיה עם בלטים ברמות שונות בגב

הבעיה מתחילה כאשר הבלט לוחץ על העצב ואז הסיוט הגדול מגיע בדמות הקרנות כאב פסיכיות לרגליים

בטיפול המונע, יציבה נכונה, לחזק שרירי בטן, להתכופף נכון, פעילות גופנית מבוקרת בעיקר שחיה

אני לא התחברתי לדיקור סיני, בעבר כירופרקט מאוד עזר לי

אומרים שהטיפול בגב הוא מאוד אינדיבידואלי משהו שעובד על אחד יכול לא לעבוד על אחר

אני יכול לפרט לך על כדורים/משחות/ מטפלים ועוד.. אבל מקווה שאתה לא שם (זה לא המקצוע שלי אבל חוויתי על בשרי)

אני מניח שאתה לא במצב של התקפת כאב כרגע

רוב האוכלוסיה עם בלטים ברמות שונות בגב

הבעיה מתחילה כאשר הבלט לוחץ על העצב ואז הסיוט הגדול מגיע בדמות הקרנות כאב פסיכיות לרגליים

בטיפול המונע, יציבה נכונה, לחזק שרירי בטן, להתכופף נכון, פעילות גופנית מבוקרת בעיקר שחיה

אני לא התחברתי לדיקור סיני, בעבר כירופרקט מאוד עזר לי

אומרים שהטיפול בגב הוא מאוד אינדיבידואלי משהו שעובד על אחד יכול לא לעבוד על אחר

אני יכול לפרט לך על כדורים/משחות/ מטפלים ועוד.. אבל מקווה שאתה לא שם (זה לא המקצוע שלי אבל חוויתי על בשרי)

לצערי אני שם. אני כבר חודשיים לא יוצא מזה והצילום הוכיח לי מה שחשבתי, שזה לא סתם שריר תפוס. הבעיה העיקרית שזה משפיע על התפקוד היום יומי שלי (ישיבה בעיקר, אני כותב המון אז בכלל). קשה לי מאוד עם הנסיעת אוטובוס כל יום ללימודים ואני מתקשה לשבת בכיתה בכל תנוחה שהיא.

אז אשמח שתפרט לי (בין אם כאן או בפרטי), תודה אחי.

סבלתי בעבר מפריצת דיסק צווארי. ניסיתי דיקור, זריקות, כדורים וכו'. התייעצתי עם שלושה רופאים

מומחים בתחום, כולם ללא יוצא מן הכלל המליצו על ניתוח.

כמפלט אחרון לפני ניתוח, החלטתי לנסות כירופרקט. שמונה טיפולים, הוציא אותי חדש.

אני עם 4 בלטים "קלים" ואחד רגיל לפי סיטי

היו שלושה חודשים של סבל מתמשך, שום דבר לא עזר לכאב חוץ מלשכב. דווקא אחרי הסיטי האורטופד נתן פיזיותרפיה שאפילו לא עשיתי כי זה פשוט עבר לאט לאט עד שזה כרגע לא מורגש. לא יודע למה.

מתן תגיד

לא כואב לי כרגע כלום בגב אבל אני רוצה לעשות איזה בדיקה או צילום לראות שהכל בסדר ולא מתפתח שם משהו. למי אני הולך ומה אני צריך לבקש?

אם כבר זה נושא שאלות למתן -

עברתי לפני שנה וחצי ניתוח שחזור רצועה צולבת ותפירת מיניסקוס, עדיין כואב לי והרגל חלשה. תרגילים מומלצים לחיזוק?

לצערי אני שם. אני כבר חודשיים לא יוצא מזה והצילום הוכיח לי מה שחשבתי, שזה לא סתם שריר תפוס. הבעיה העיקרית שזה משפיע על התפקוד היום יומי שלי (ישיבה בעיקר, אני כותב המון אז בכלל). קשה לי מאוד עם הנסיעת אוטובוס כל יום ללימודים ואני מתקשה לשבת בכיתה בכל תנוחה שהיא.

אז אשמח שתפרט לי (בין אם כאן או בפרטי), תודה אחי.

תעשה לעצמך טובה ולך לפיזיותרפיה לפני שאתה ודחף לעצמך סמים לגוף.

כמו שכתבתי - יש המון כלים שניתן לתת לתרגול עצמי והמון טכניקות שיכולות לעזור להקל על כאב ולשחרר מכאב. וכן, ישיבה עם כאבי גב תחתון מחמירה את הכאב (במאות אחוזים לעומת עמידה).

סבלתי בעבר מפריצת דיסק צווארי. ניסיתי דיקור, זריקות, כדורים וכו'. התייעצתי עם שלושה רופאים

מומחים בתחום, כולם ללא יוצא מן הכלל המליצו על ניתוח.

כמפלט אחרון לפני ניתוח, החלטתי לנסות כירופרקט. שמונה טיפולים, הוציא אותי חדש.

אין שוםקשר בין זה לבין מה שנכתב כאן, כמו להשוות יד לרגל.

אני עם 4 בלטים "קלים" ואחד רגיל לפי סיטי

היו שלושה חודשים של סבל מתמשך, שום דבר לא עזר לכאב חוץ מלשכב. דווקא אחרי הסיטי האורטופד נתן פיזיותרפיה שאפילו לא עשיתי כי זה פשוט עבר לאט לאט עד שזה כרגע לא מורגש. לא יודע למה.

כי זה המהלך הטבעי של כאבי גב, שסטטיסטית 99% מהאוכלוסיה תסבול מהם במהלך חייהם לפחות פעם אחת. ברובהמוחלט של המקרים זה עובר, ואפשר לעודד את קצב ההחלמה והפחתת הכאב - אבל גם אם לא עושים כלום זה לרוב לא יהפוך למצב כרוני.

אם כבר נושא פיזיותרפיה, מה ההשפעה של פלדפוס לטווח הרחוק?

פלטפוס כפלטפוס לא אומר כלום. אתה יכול להיות עם רגל שטוחה לחלוטין ולנהל אורח חיים בריא לחלוטין בלי שזה ישפיע עליך בכלום. אם לא כואב לך כלום ואתה לא מרגיש שמשהו בעייתי - אין צורך לעשות כלום.

אם כבר זה נושא שאלות למתן -

עברתי לפני שנה וחצי ניתוח שחזור רצועה צולבת ותפירת מיניסקוס, עדיין כואב לי והרגל חלשה. תרגילים מומלצים לחיזוק?

לתת תרגילים בשלוף על עיוור זה לא אחראי, ויסלחו לי כל גיבורי המקלדת שמגיבים. בגלל זה גם לביג לבובסקי אני לא נותן בשלוף כלום כי צריך להתאים תרגילים או עיצות בהתאם למצב של בנאדם ספציפי, ולא בהתאם לפתולוגיה. אז ללכת לראות פיזיותרפיסט זאת האופציה הכי טובה ובהתאם למצב הקליני שלך, למצב הכושר והחוזק שלך וליכולת התמדה שלך - יתאימו לך תרגילים.

כי זה המהלך הטבעי של כאבי גב, שסטטיסטית 99% מהאוכלוסיה תסבול מהם במהלך חייהם לפחות פעם אחת. ברובהמוחלט של המקרים זה עובר, ואפשר לעודד את קצב ההחלמה והפחתת הכאב - אבל גם אם לא עושים כלום זה לרוב לא יהפוך למצב כרוני.

שמע כשכואב לך במשך תקופה כזו ארוכה אתה די בטוח שאתה הולך למות עם הכאבים האלה. נראה לי שזה גם מה שמשאיר אותם. ברגע שהבנתי מה יש לי ושזה בר טיפול, כבר לא הייתי צריך טיפול וזה עבר לבד. קיצר הכל בראש.

זה תחום מחקר מאוד מתפתח שנקרא explain pain. הרבה בראש, לא הכל - וכן, הרבה פעמים עצם היחס או חוסר ההתייחסות לכאב יכול להקל על הסימפטומים ואף לפתור אותם

מתן אם ממש תפוס לי אזור הכתפיים והצוואר יש תרגילים\מתיחות שכדאי לעשות? אין לי זמן ללכת לפיזיותרפיסט עוד שבוע מבחנים.

תעשה לעצמך טובה ולך לפיזיותרפיה לפני שאתה ודחף לעצמך סמים לגוף.

כמו שכתבתי - יש המון כלים שניתן לתת לתרגול עצמי והמון טכניקות שיכולות לעזור להקל על כאב ולשחרר מכאב. וכן, ישיבה עם כאבי גב תחתון מחמירה את הכאב (במאות אחוזים לעומת עמידה).

אין שוםקשר בין זה לבין מה שנכתב כאן, כמו להשוות יד לרגל.

כן הנתון הזה די ברור, לפחות למי שעבר את אחת מהחוויות הלא נעימות ובכל זאת, הייתי בחדר המתנה אצלו עם עוד 10-15 מטופלים.

רק אני ועוד אחד סובלים מהצוואר, כל השאר גב.

מתן אם ממש תפוס לי אזור הכתפיים והצוואר יש תרגילים\מתיחות שכדאי לעשות? אין לי זמן ללכת לפיזיותרפיסט עוד שבוע מבחנים.

אם זה על רקע של שרירים תפוסים ולא כתוצאה מחבלה או משהו פתולוגי אחר - תעשה לעצמך טובה ופשוט תתפנק על מסאז' טוב. גם ככה תהיה לך תקופה לחוצה ויהיה יותר קל להיכנס אליה.

https://www.facebook.com/itsikmassage/

זה בחור שלומד שנה מתחתיי פיזיותרפיה ועשה מעבר לתואר גם קורס עיסוי מתקדם יותר. אם אתה רוצה ללכת למישהו שהוא כמעט פיזיותרפיסט ושיידע למצוא גם אולי עוד נקודות שמעסה רגיל לא יימצא. ממליץ בחום. הרבה יותר נגיש וזמין מלקבוע תור לפיזיותרפיה.

היתרון בלהיות פיזיותרפיסט/ית זה שאתה מכיר נקודות כואבות מאוד בגוף שהאדם הממוצע לא יחשוב שהן קיימות. תיזהר אם תרמוז לפיזיו משהו כזה ;)

• 3 weeks later...

אני לצערי בקטע הכרוני כבר המון שנים, אפילו עוד לפני הצבא

לא עזר שגם הייתי רוב השנים האלה באזור ה120 קילו, ועבדתי בחברת הגברה וכל היום הרמתי דברים כבדים בצורה לא נכונה

ניסיתי הכל מהכל. רק אחרי 8 שנים הסכימו לתת לי MRI, ולראות את כל הבעיות הקטנות שנלוות לזה (חולשות שרירים וכו', שהן מפתח קריטי ליכולת שלך להתמודד עם זה)

בגדול מבחינה פיזיולוגית בלט דיסק יכול לחזור לעצמו, יש גם מקרים נדירים שנחקרו באופן מדעי (case studies וכו') שהראו שאפילו אנשים עם פריצת דיסק הצליחו לחזור למצב נורמלי כמעט לחלוטין מהבחינה הפיזיולוגית של השלד

אני כרגע הגעתי לכירופרקטור, שהדבר שבאמת אהבתי בו, היה שהוא הראשון שבדק לי קודם כל את היציבה

במשך שנים הלכתי כפוף, והשרירים נחלשו וזה רק הפך להיות יותר "נורמלי" לי להיות ככה
אני עושה המון corrective exercises מאז עם גומית התנגדות, וזה משפר את המצב פלאים

הוא גם בטוח שיש לי פיברומיאלגיה אבל לזה אין לי ממש מה לעשות אז אני לא ממש מתייחס

אם אתה באזור השרון ממליץ לך על פיזיותרפיה במכון 1 בכפ"ס, אמציה בשן שם הוא אחד הגדולים בעיניי.

דבר אחרון, כן, יש המון בראש, וזה לא רק נוגע לבלט דיסק אלא לכל כאב, המון מחקרים על כאב מדברים על השלב הזה, בעיקר

כשאתה מגיע לרמה שבה אתה מתחיל לשנות דפוסי התנהגות כדי למנוע כאב (בחיים לא יושב על כסא נוח כי זה יכאב לי בגב, לא יכול לעמוד יותר מחצי שעה כי יתחיל לכאוב לי וכו')

כי אז גם אם יפתרו את מקור הכאב ברמה הפיזיולוגית גופנית, ברמה הפיזיולוגית מוחית (יעני פסיכולוגית) התפתחה כבר בעיה אחרת ולא פחות נוראית

רק בריאות