Jump to content

טועמה מחבל - לא גזענות

danielone

Recommended Posts

כתבה מוואן: מה שתמיד טענו...

בעקבות המחלוקת סביב שירי האוהדים של בית”ר ירושלים, עורך הדין איתמר בן גביר פרסם היום (רביעי) מדריך לאוהדים הצהובים-שחורים אילו שירים מותר להם לשיר ואילו לא. בן גביר כתב בתחילת דבריו: “אין מחלוקת באשר לרדיפה כלפי אוהדי בית”ר ירושלים. נער הייתי וגם בגרתי, ושורה כה ארוכה של צעדים שנועדו לפגוע בחופש הביטוי של אוהדי בית”ר היא חריגה ביותר, במיוחד במקום בו בתי המשפט קבעו פעם אחר פעם כי חופש הביטוי הוא ציפור נפשה של הדמוקרטיה, וחופש הביטוי הוא גם על המקומם והמרגיז. מדהים שכנגד אוהדי בני סכנין, שקוראים קריאות הסתה והמרדה נגד מדינת ישראל, המשטרה כמעט ולא נוקפת אצבע והפרקליטות מגלה אוזלת יד נוראית”.

בן גביר המשיך: “סעיף 144 ב’ לחוק העונשין התשל"ז 1977 עוסק בפרסום הסתה לגזענות. ההגדרה של גזענות לפי החוק היא רדיפה, השפלה, ביזוי, גילוי איבה, עוינות או אלימות, או גרימת מדנים כלפי ציבור או חלקים של האוכלוסייה, והכל בשל צבע או השתייכות לגזע או למוצא לאומי-אתני. ראוי לציין כי בעבר הרשיעו בתי משפט אוהדים שקראו קריאות ‘מוות לערבים’ והמדיניות של הפרקליטות היא להגיש כתבי אישום בגין קריאות כאלו ולעומת זאת קריאות נגד יהודים באצטדיון דוחא לא זוכות לאותו היחס”.

הבעיה היא שאוהדי בית”ר נמצאים על הכוונת ובפרקליטות פועלים בחוסר שוויון. אמנם זו טענת הגנה בבית המשפט וכבר נפסק כי אכיפה בררנית מקוממת מבחינת הצדק והיא עשויה לגרום לביטול כתב אישום, אך לדעתי לא צריך ללכת על הקו האפור וישנן מספיק צעקות וקריאות שאפשר לקרוא מבלי להיות חשוף להרשעה בפלילים. אתייחס איפה למה שנשאלתי, למרות שאני יודע שיש הרבה יותר קריאות ושירים. קללות נגד אחמד טיבי וחנין זועבי – אין כל בעיה לקלל את שני אלה. אמנם מדובר בחברי כנסת במדינת ישראל, אך מותר להביע ביקורת כלפיהם גם בשפה לא יפה. טיבי וזועבי אינם גזע ולכן אין כאן הסתה לגזענות. גם לגבי עבירה של העלבת עובד ציבור או התנהגות פסולה במקום ציבורי קבע בית המשפט באשר לקריאות כלפי אחמד טיבי שחופש הביטוי גובר. אין כל בעיה לקלל אותם ולכנות אותם מחבלים”.

“לגבי קריאת מוות לערבים – כאן ישנה בעיה. קריאה זו, מעבר לכך שהיא לטעמי לא נכונה (אנחנו לא נגד כל הערבים, אלא רק נגד המחבלים, ומי שנאמן למדינה אהלן וסהלן!) היא עבירה על החוק, וחושפת את מי שקורא אותה לכתב אישום, וחבל. מוות למחבלים – דעה לגיטימית במדינה דמוקרטית. מותר לצעוק מוות למחבלים, אין בכך כל הסתה לאלימות או לגזענות, אלא דעה לגיטימית (ויותר מכך!) במדינה דמוקרטית”.

לגבי השיר ‘הקבוצה הגזענית של המדינה’ – אין כל בעיה לשיר את השיר הזה. מדובר בחופש הביטוי, ודאי כאשר השיר, כפי שהוסבר לי, נאמר בסרקזם ובלעג נגד אלה שמכנים את בית”ר כקבוצה גזענית. אם שוטר יעצור מאן דהוא ששר שיר זה, מומלץ לתבוע את אותו שוטר באופן אישי. אם אלי טביב יבקש להרחיק אוהד ששר שיר זה מומלץ לתבוע את מר טביב בתביעה אזרחית, היות ולמעשה כרטיס של אוהד הוא חוזה בין הקבוצה לבין אותו אוהד, והשיר נאמר בציניות כלפי מי שחושב שציונות היא גזענות”.

“השיר ‘הר הבית בידנו’ – מדובר בתפילתו של כל יהודי כבר יותר מאלפים שנה, ודאי שאין כל בעיה עם משפט זה ואם הייתה בעיה, היו עוצרים את מוטה גור. קללות נגד סלים טועמה – גם כאן אין כל בעיה. טועמה אינו גזע, אין בקללות כלפיו משום הסתה לגזענות ובלבד שלא תהיה קריאה לפגיעה בו, אך מותר להביע דעותיכם עליו”.

איתמר בן גביר זאת האוטוריטה שלך?

תהיה לי בריא

מבחינה משפטית הוא צודק, כל העליהום התקשורתי עשה את שלו, וגרם לאנשים לחשוב שזה נכון אבל זה לא הופך את זה לנכון.

טועמה גם ערבי נוצרי וגם למהראן לאלא שהוא דרוזי ששירת בצהל קוראים מחבל, אבל מזה משנה לגניבת הדעת.

ואם הינו שרים גילי ורמוט מחבל? מישהו היה אומר משהו? הגזענות האמיתית היא ההתיחסות לקריאות האלה כגזעניות.

איתמר בן גביר זאת האוטוריטה שלך?

תהיה לי בריא

בקטעים האלה הוא תותח,מכיר את החוק טוב.עובדה שרוב פעילי תג מחיר שהוא מייצג משתחררים לאחר כמה ימים

טועמה גם ערבי נוצרי וגם למהראן לאלא שהוא דרוזי ששירת בצהל קוראים מחבל, אבל מזה משנה לגניבת הדעת.

ואם הינו שרים גילי ורמוט מחבל? מישהו היה אומר משהו? הגזענות האמיתי היא ההתיחסות לקריאות האלה כגזעניות.

כבר שנים אנחנו אומרים את זה וממשיכים להעניש אותנו...

לא רואה מציאות שבה פתאום יחליטו שקריאות "מחבל" לשחקן ערבי הן חוקיות והכל בסדר עם זה

עדיף להיות מציאותיים ולא לחפש את הפרצה בחוק כמו בן גביר

לא רואה מציאות שבה פתאום יחליטו שקריאות "מחבל" לשחקן ערבי הן חוקיות והכל בסדר עם זה

אבל אתה רואה כבר שנים יש ריבים על הנושא הזה ולא מפסיקים את השיר. אז אולי במקום לריב ולהלחם עם הקהל, יש מציאות אחרת...

בקטעים האלה הוא תותח,מכיר את החוק טוב.עובדה שרוב פעילי תג מחיר שהוא מייצג משתחררים לאחר כמה ימים

אנחנו מדברים על אוהדי כדורגל, קבוצת כדורגל.

מה שעובר על החוק או פוגע מקצועית\כלכלית במועדון - אין לו מקום ביציע.

לא משנה פעלולים משפטיים (לשים פעילי תג מחיר ואוהדיםבאותה קטוגריה אפשר לסגור פה הכל)

אנחנו מדברים על אוהדי כדורגל, קבוצת כדורגל.

מה שעובר על החוק או פוגע מקצועית\כלכלית במועדון - אין לו מקום ביציע.

לא משנה פעלולים משפטיים (לשים פעילי תג מחיר ואוהדיםבאותה קטוגריה אפשר לסגור פה הכל)

אני עשיתי את השוואה הזאת בשביל להראות שהוא מבין בענייני חוק.לעניין שלנו אז כן אני חושב שלקרוא לטועמה מחבל זה לא גזענות ולשיר אין אדומים אין פיגועים זה גם לא גזעני זה סתם הקנטה של קהל יריב.

זאת לא פרצה בחוק, זה החוק.

צודק לחלוטין

אבל צריך לזכור שמכבי לא עומדת לדין בפני בית משפט אזרחי אלא בפני בית הדין המשמעתי של ההתאחדות, עם מערכת חוקים משלו(תקנון).

מה שהוא אומר נכון מאד בהקשר של תביעות פרטניות.

צודק לחלוטין

אבל צריך לזכור שמכבי לא עומדת לדין בפני בית משפט אזרחי אלא בפני בית הדין המשמעתי של ההתאחדות, עם מערכת חוקים משלו(תקנון).

מה שהוא אומר נכון מאד בהקשר של תביעות פרטניות.

גם לזה יש פיתרון.הולכים לבית משפט אזרחי ועושים צחוק מהתאחדות והמתקנון המפגר שלהם,כמו במקרה של רייקו שנה שעברה

לא כזה פשוט, צריך להוכיח סמכות מכיוון שהסמכות העניינית נתונה לפי חוק לבית הדין

במקרה של ראייקו היה עיוות דין חמור, לא בטוח שזה המצב פה

ואם הינו שרים גילי ורמוט מחבל? מישהו היה אומר משהו? הגזענות האמיתית היא ההתיחסות לקריאות האלה כגזעניות.

אתה מיתמם.

לדעתי, לאף אחד ששר לא אכפת שטועמה נוצרי-הוא ערבי hence הוא מחבל-או לפחות לגיטימי לקרוא לו מחבל.

לאף אחד ששר, לא אכפת שלאלה דרוזי- כי כנראה שדרוזי וערבי זה בערך אותו דבר.

לכן זה גזעני (בנוסף לכך שאני חושב שאחוז קטן מהקהל ששר בכלל מודע לזה לטועמה נוצרי או שלאלה דרוזי ששירת בצה"ל).

אם היית שר לורמוט שהוא מחבל באותה תדירות ואינטנסיביות שהיית שר ללאלה- הייתי אומר אחרת. בדיוק כמו שאם היית מביא כמות דגלי ישראל משולשת מדגלי מכבי לכל משחק כמו שהביאו אתמול מול סכנין- הייתי מסכים שמדובר באקט פטריוטי, ולא בהתגרות והתרסה.

כי לא יותר קל פשוט להפסיק עם זה...

ומה עם שירי אונס, לא גזעני, אז הכול טוב?

כן תמיד יותר קל להיות פאשיסט שחושב שיש לו זכות לקבוע לאחרים מה מותר להם להגיד ומה אסור להם כי הוא לא אוהב לשמוע אותם.

אתה מיתמם.

לדעתי, לאף אחד ששר לא אכפת שטועמה נוצרי-הוא ערבי hence הוא מחבל-או לפחות לגיטימי לקרוא לו מחבל.

לאף אחד ששר, לא אכפת שלאלה דרוזי- כי כנראה שדרוזי וערבי זה בערך אותו דבר.

לכן זה גזעני (בנוסף לכך שאני חושב שאחוז קטן מהקהל ששר בכלל מודע לזה לטועמה נוצרי או שלאלה דרוזי ששירת בצה"ל).

אם היית שר לורמוט שהוא מחבל באותה תדירות ואינטנסיביות שהיית שר ללאלה- הייתי אומר אחרת. בדיוק כמו שאם היית מביא כמות דגלי ישראל משולשת מדגלי מכבי לכל משחק כמו שהביאו אתמול מול סכנין- הייתי מסכים שמדובר באקט פטריוטי, ולא בהתגרות והתרסה.

אתה מיתמם כי הם מקבלים את הקללות האלה כי הם אדומים, למה לסרי פלאח אין שיר? למה לראדי אף אחד לא שר שהוא מחבל?

אתה שופט באיזה משחק אפשר למלא את היציע בדגלי ישראל? מי אתה?

בשורה התחתונה והיבשה בטועמה, לאלא, או כל שם גנרי אחר עם המילה מחבל זו לא גזענות, זה שאתה מחפש בכוח להבין דבר שמתוך דבר מעיד יותר מכל שיר אחר על גזענות, אנשים כמוך הם הגזעניים.

ערן לוי שמן, עטר שודד זקנות, אוסקר מזיין את שי וטועמה מחבל, כולן על אותו משקל, בזה שמבליטים את הקללות לערבי מנציחים את הגזענות.

בכל מקרה זה נהיה פילוסופי מדי, כמו שרשמתי, בשורה התחתונה זו לא גזענות וזה ברור לכל, זה לא מוות לערבים.

אבל אתה רואה כבר שנים יש ריבים על הנושא הזה ולא מפסיקים את השיר. אז אולי במקום לריב ולהלחם עם הקהל, יש מציאות אחרת...

איזו מציאות? להילחם על לקרוא לערבי "מחבל"? להילחם על זה שזה חוקי?

אם לקרוא לטועמה מחבל זה לא חוקי אבל לקרוא לאבוקסיס מחבל כן. הרי שהחוק הזה חוק גזעני ואנשים טובים לא צריכים לחיות בסבבה עם חוקים גזעניים. לא?

אתם מודעים לכך שהיטלר ביצע השמדת עם בגלל תאבתם לבצע ולא תוקף יהדותם? לא כי היטלר לא היה גזען

וגם לא שר לראדי מחבל.

אבל רק שלא רוצים אותו *איתנו* יקום ג'ק ויואיל להחכים לגבי מי הם אותם *איתנו* בדיוק?

בקיצור,

ראדי.

)):