Jump to content

ראיון של פטריק ואן לייבן לכלכליסט

וזה ברשת

Recommended Posts

פורסם בכלכליסט ראיון שהמנהל המקצועי החדש של מחלקת הנוער העניק לאוריאל דסקל.

מדבר על איך הוא רוצה לעצב את מחלקת הנוער ומה הוא מעוניין ליישם בה.

ראיון מעניין סך הכל.

http://www.calcalist.co.il/sport/articles/0,7340,L-3704461,00.html

אני אוהב שינויים כמו זה שהמאמנים עובדים במשרה מלאה, אבל פחות אוהב את העובדה שמכריחים את כל קבוצות הנוער לשחק 4-3-3 או בכלל עם אותו סגנון משחק.

כל מאמן צריך לשחק בהתאם לשחקנים שיש לו ומה שיכול לתת להם להתפתח ולאו דווקא כמו רובוטים תחת שיטה מסויימת שהם לאו דווקא ישחקו לפיה בבוגרים.

דעתכם?

פורסם בכלכליסט ראיון שהמנהל המקצועי החדש של מחלקת הנוער העניק לאוריאל דסקל.

מדבר על איך הוא רוצה לעצב את מחלקת הנוער ומה הוא מעוניין ליישם בה.

ראיון מעניין סך הכל.

http://www.calcalist.co.il/sport/articles/0,7340,L-3704461,00.html

אני אוהב שינויים כמו זה שהמאמנים עובדים במשרה מלאה, אבל פחות אוהב את העובדה שמכריחים את כל קבוצות הנוער לשחק 4-3-3 או בכלל עם אותו סגנון משחק.

כל מאמן צריך לשחק בהתאם לשחקנים שיש לו ומה שיכול לתת להם להתפתח ולאו דווקא כמו רובוטים תחת שיטה מסויימת שהם לאו דווקא ישחקו לפיה בבוגרים.

דעתכם?

אני אתייחס לחלק השני של ההודעה שלך במילה אחת.

ברצלונה.

אני אתייחס לחלק השני של ההודעה שלך במילה אחת.

ברצלונה.

אני חשבתי שהחלק הזה יגרום לכולם לחשוב על ברצלונה, אבל ברצלונה ומכבי זה פשוט... לא ניתן להשוואה בשום צורה אפשרית.

לא מת על אנשים שמגיעים מבחוץ ומתנהגים כאילו הם יודעים הכל ומי שכאן לא יודע כלום

אבל זה די ככה, רוב האנשים שעובדים בכדורגל הישראלי הם יובל נעימים

הראיון הזה די מבטל את תיאוריית "הוא בא להחליף את ג'ורדי"

זה אף פעם לא היה קרוב אפילו. זה שאנשים מתוסכלים שאין להם מושג המציאו שטויות לא הופך את זה לנכון.

לא נראה לי יש מישהו שמבין טיפה במה שקורה במכבי שחשב שזה הכיוון.

זה אף פעם לא היה קרוב אפילו. זה שאנשים מתוסכלים שאין להם מושג המציאו שטויות לא הופך את זה לנכון.

לא נראה לי יש מישהו שמבין טיפה במה שקורה במכבי שחשב שזה הכיוון.

מסכים

לא מת על אנשים שמגיעים מבחוץ ומתנהגים כאילו הם יודעים הכל ומי שכאן לא יודע כלום

לא בהכרח שמי שמגיע מבחוץ יודע הכל, אבל אתה יכול לצאת מנקודת הנחה שמי שכאן באמת לא יודע כלום

אני חשבתי שהחלק הזה יגרום לכולם לחשוב על ברצלונה, אבל ברצלונה ומכבי זה פשוט... לא ניתן להשוואה בשום צורה אפשרית.

למה לא?

המודל הזה עובד (זה מוכח).

מה זה משנה אם קוראים לזה ברצלונה או מכבי?

הרעיון שכל מחלקות הנוער משחקות ומותאמות לשיטה של הבוגרים היא סופר נכונה ואמורה בסופו של יום לתת לשחקני נוער יכולת השתלבות הרבה יותר חלקה בבוגרים.

אבל מכבי לא באמת בנויה ככה, ואני מאוד מקווה שגם לא רוצה להיות בנויה ככה כי זה פשוט לא מתאים לקבוצות מהדרג הזה.

המאמן הכי טוב שלנו בשנים האחרונות, ואולי בהיסטוריה, הוא דווקא זה שסטה מה-4-3-3 הדי גנרי הזה.

פטריק ואן לייבן זה אחלה שם לאיזה די ג'יי

לא סתם די ג'יי, די ג'יי סילי.

וברצינות,

אם החליטו שהקבוצה הבוגרת הולכת לשחק מערך מסויים במשך השנים הבאות, אז הגיוני להתאים את השחקנים מגעיל צעיר למערך הזה, אם יש שחקן שלגמרי לא יוכל לעשות את ההאתמה הזאת בגיל צעיר אז בוודאי שבבוגרים הוא לא יוכל לעזור לך במערך הזה גם כן ולכן בלאו הכי אין לו מקום פה, לעומתו שחקנים אחרים שכן ישכילו לעשות את השינוי עוד בגיל שיכולים ללמוד ולהפנים את היסודות של התפקוד החדש שלהם, אנחנו נקבל אותם כמו כפפה ליד לבוגרת ואז גם נוכל להשתמש בהם ולא נצטרך לשלוח אותם לבית"ר ת"א ואח"כ לרדוף אחרי כל מיני קניוקים מניוקים ושאר "כוכבי הרגע".

אגב, בגלל זה החור באוזון התפטר? הוא לא אהב שהכתיבו לו את המערך? כי אם כן, אז אני אהיה נגד ההחלטה הזאת, כי בגלל העובדה שהוא התפטר נתקענו עם הפרשנות המעיקה שלו.

למה לא?

המודל הזה עובד (זה מוכח).

מה זה משנה אם קוראים לזה ברצלונה או מכבי?

הרעיון שכל מחלקות הנוער משחקות ומותאמות לשיטה של הבוגרים היא סופר נכונה ואמורה בסופו של יום לתת לשחקני נוער יכולת השתלבות הרבה יותר חלקה בבוגרים.

אבל מי קבע שזו השיטה שהבוגרים ישחקו או משחקים בה? בבוגרים אנחנו משחקים לפעמים 4-3-3 ולפעמים 4-2-3-1. פה ושם אפילו, בעיקר עם סוזה, עם שלושה בלמים.

אם ג'ורדי עוזב אז בכלל אף אחד לא יודע מה תהיה השיטה. ואני חושב שזה מצוין. אולי אלא אם אתה ברצלונה, בעיניי אתה לא צריך להתעקש על שיטה אחת שלא משתנה אלא להיות גמיש בהתאם לצורך.

אם בקבוצת נערים ג של מחזור מסוים יש קבוצה שרוב השחקנים בה לא יוצאי דופן אבל יש לה 2 חלוצים שהם סוג של עילויים בסדר גודל של כדורגל ישראלי, לא יהיה מתבקש לדעתך לשחק בשיטה שבה תוכל להעלות את שניהם בהרכב?

לגבי ברצלונה, התנאים שם כל כך שונים משל מכבי, ויש להם קבוצה בוגרת שבאמת נעולה על שיטה אחת ויחידה אז יש בזה היגיון.

אבל מי קבע שזו השיטה שהבוגרים ישחקו או משחקים בה? בבוגרים אנחנו משחקים לפעמים 4-3-3 ולפעמים 4-2-3-1. פה ושם אפילו, בעיקר עם סוזה, עם שלושה בלמים.

אם ג'ורדי עוזב אז בכלל אף אחד לא יודע מה תהיה השיטה. ואני חושב שזה מצוין. אולי אלא אם אתה ברצלונה, בעיניי אתה לא צריך להתעקש על שיטה אחת שלא משתנה אלא להיות גמיש בהתאם לצורך.

אם בקבוצת נערים ג של מחזור מסוים יש קבוצה שרוב השחקנים בה לא יוצאי דופן אבל יש לה 2 חלוצים שהם סוג של עילויים בסדר גודל של כדורגל ישראלי, לא יהיה מתבקש לדעתך לשחק בשיטה שבה תוכל להעלות את שניהם בהרכב?

לגבי ברצלונה, התנאים שם כל כך שונים משל מכבי, ויש להם קבוצה בוגרת שבאמת נעולה על שיטה אחת ויחידה אז יש בזה היגיון.

מי קבע? מי שקבע...

לא יודע מי זה.

העובדה שמתכנסים למערך מסויים לא אומר שאי אפשר לחרוג ממנו, אבל זה כן אומר שבבסיס, יש לך מערך מוגדר שכולם מתאמנים לפיו.

אגב, אין שום הבדל מהותי בין 4-3-3 ל-4-2-3-1, זה בדיוק אותו מערך עם הסטת שחקנים בשלישיית הקישור. (2 קדימה או 2 אחורה).

לגבי עניין הכישרון, גם אם יש לך 3 שחקנים מוכשרים על אותה משבצת, זה לא אומר שאתה צריך להתאים את ההרכב כדי שכולם ישחקו.

להפך, הרציונל אומר שתנסה לשנות את התפקוד שלהם ולהקנות להם נפח נוסף כדי להרוויח אותם גם במיקום אחר במגרש ובתפקוד אחר.

זה יוצר שחקן טוב יותר וזה יוצר קבוצה טובה יותר (נניח קלטינס בבית״ר שעלה מהנוער בתור בלם והוסט לקישור).

בסופו של יום כל התהליך הזה מתבצע כדי שלשחקני הנוער יהיה קל יותר להשתלב בשיטת המשחק של הבוגרים.

עכשיו אנחנו מסכימים שהשיטה של ברצלונה טובה ועובדת אז במקום לשאוף לשם אתה מעדיף לפסול את הרעיון כי ״הוא לא מתאים״?

תתאים אותו, וזה בדיוק מה שמנסים לעשות.

אתם באמת הייתם צריכים את הריאיון הזה כדי להבין שג'ורדי בונה באופן מוצהר סגלים ל-4-3-3, כשבערך בעונה הראשונה גם אמר שהיעד הוא שבסופו של דבר כל קבוצות מחלקת הנוער ישחקו ככה? מה הבשורה פה?

מאוד מאמין בעקרון לפיו השגשוג יגיע מהמחלקות הצעירות (בעיקר בגלל חוק הזרים)

יוצא מעודד. בסוף אין פה סוגיה של גן יהודי דפוק, פשוט באמת עובדים עד כדי כך לא נכון בגילאים האלה.. עם עבודה נכונה אנחנו אמורים לראות תוצאות גם בטווח של כמה שנים בודדות..

חבל על סכומי כסף לא מבוטלים שנשרפו עד שהבינו שגם את המערכת הזו צריך להנהיג זר. אבל גם יכולת ההשפעה שלו מוגבלת, ע"מ להצמיח מסה של כשרונות דרוש אקוסיסטם שלם מעבר לגבולותיו של מועדון כדורגל..

נקווה לטוב

יותר איאקס מברצלונה. וג'ורדי אמר בעונה הראשונה שלו שהסיבה שצריך מנהל מקצועי היא להתוות דרך, כי באיאקס לא יכול להיות שבא מאמן ומחליט שמשחקים עם שני חלוצים.

ואם אתם כל כך לחוצים על המספרים, לקרויף האב ז"ל היו מספיק וריאציות שה-4-3-3 (ולא 4-2-3-1) הוא הבסיס שלהן.

אבל פחות אוהב את העובדה שמכריחים את כל קבוצות הנוער לשחק 4-3-3 או בכלל עם אותו סגנון משחק.

דעתכם?

יש להם ילדים, לא שחקנים. אלה השלבים בהם הם עדיין מתעצבים - לומדים עקרונות, מבססים טכניקה. המטרה של קבוצות הנוער היא לא לקחת אליפויות, אלא לגדל שחקנים שיהיה להם מקום משמעותי במערך של הקבוצה הבוגרת.

אני חושב שבסך הכל הכללי עדיף לשחק בצורה קבועה גם אם זה אומר לפספס שחקן פה או שם ותזכור שכמו שאמרו פה שחקנים רק מתעצבים בשלב הזה ואפשר לשחק עם העמדות.

ההמשכיות לדעתי שווה את זה בקשר להתפתחות שלהם.

רק לי הפריע זה שלא עושים אימוני ריצה בלי הכדור? לא מתיימר להבין בפיתוח שחקנים אבל לא יותר יעיל לשפר את היכולת של הריצה בריצה נטו לצד עבודה עם הכדור?

רק לי הפריע זה שלא עושים אימוני ריצה בלי הכדור? לא מתיימר להבין בפיתוח שחקנים אבל לא יותר יעיל לשפר את היכולת של הריצה בריצה נטו לצד עבודה עם הכדור?

גם אני שאלתי את עצמי את זה. יצא לי לדבר עם כמה מורים לאתלטיקה במשך השנים,

הם טוענים שבגילאים הצעירים ילדים לא מסוגלים להתמיד בחוגי ספורט אלא אם כן יש שילוב ישיר

של אימונים אירובים ו-אנאירוביים עם כדור. יש בזה משהו. לשלב הנאה עם הכושר.

זה לא רק זה, במהלך השנים נבדקו המון נושאים בסגנון, וטכניקות האימון בכדורגל השתנו לגמרי, כך שיש פחות אימוני אירובי כלליים מבעבר, ויותר אימונים עם הכדור.

גם אני שאלתי את עצמי את זה. יצא לי לדבר עם כמה מורים לאתלטיקה במשך השנים,

הם טוענים שבגילאים הצעירים ילדים לא מסוגלים להתמיד בחוגי ספורט אלא אם כן יש שילוב ישיר

של אימונים אירובים ו-אנאירוביים עם כדור. יש בזה משהו. לשלב הנאה עם הכושר.

אם כבר מדברים על הנאה, יצא לי לקרוא קטע של קרויף האב ז"ל שבו הוא טוען שאחד הדברים הכי חשובים באימון ילדים הוא שילוב משחקים שמסבים להם הנאה, אחרת הם פשוט לא ירצו לחזור לחוג. על פניו זה נשמע לי מאוד הגיוני.

תזכרו שילד הוא לפני הכל ילד. פחות מעניין אותו כושר וחשיבה לשנים קדימה, יותר מעניין אותו ליהנות. תקבילו את זה לתקופות הילדות והנעורים שלכם, כשהתקשיתם ללמוד לעתים בגלל תכניות לימוד גרועות או בגלל מורים גרועים, ולעומת זאת למדתם יותר אצל מורים שמצאו דרכים להעביר את החומר בהנאה.