Jump to content

לגליזציה/אי הפללה

הנדון

Recommended Posts

סוף סוף מישהו רציני אומר את דברו.

היי, אני, פרופ׳ רוני גמזו, מנהל המרכז הרפואי איכילוב ולשעבר מנכ״ל משרד הבריאות מצטרף לקריאה של ׳הצינור׳ לאי הפללה של משתמשי הקאנביס הרפואי בישראל. מדובר במהלך חשוב למען ציבור החולים בישראל והחברה הישראלית כולה.
היתרון הרפואי של קנביס רפואי במצבים שונים והאמון והביקוש אליו מטעם חולים רבים יצרו שינויים רבים שאי אפשר להתעלם מהם יותר. איכות הקנביס, הבטיחות, המגוון כשכיום יש קרוב ל20,000 מטופלים בעלי רשיון רפואי עם הצדקה מדוקדקת שעוברת ביקורת קפדנית כשהדרישה היא אף גדולה יותר ולכן קשה להתייחס יותר לקנביס בהינתן כל זאת כפי שהתייחסנו אליו לפני עשור. הפתרון כיום להעביר את הצריכה בו רק דרך המסננת הדקה של מערכת בריאות יוצר קושי בלתי אפשרי למערכת, למכוני הכאב, לרופאים ולחולים.
הטיפול והמדיניות בהתנהגויות וחומרים שונים איננה רק במתחם של הדין הפלילי, הוא פשטני מדי והופך אט אט כלא מתאים לקנביס ובפרט לשימוש הרפואי בו.
אני מוכן להיות הבכיר הראשון במערכת הבריאות בישראל שיוצא בקריאה ברורה בנושא כי זה הזמן לעשות את השינוי המבורך אליו צמאים רוב אזרחי מדינת ישראל.

סוף סוף מישהו רציני אומר את דברו.

אגב, במיוחד לגבי עניין האיכות - אני למשל מהבודדים שמעדיפים חום על ירוק. וזה ידוע שלחשיש דוחפים לא מעט חרא, כדי שהחתיכה תיראה יותר גדולה. ייצור בפיקוח, ע"י גופים מוסמכים שיעמדו בתקנים, יבטיח חומר איכותי, שבו כשמוכרים לך קובייה אתה יודע שאתה מקבל קובייה "טהורה". ולא, אני לא מדבר על השמועות על אדולן שהיו פופולריות בעשור הקודם, אבל ברור שמכניסים לשם חרא (יש מי שיגיד תרתי משמע...).

אני לא מומחה לעניין אבל אם לחברות תרופות יש שכל הן לדעתי גם יוכלו ליצור תרופות משמן קנאביס, שלא ממסטל אבל כן יכול לעזור למצבים רפואיים למיטב ידיעתי. וכן, נכון, הרבה מהדברים האלה אפשר להכין לבד. אבל זה נכון גם להרבה מוצרים שהם לא רפואיים. אנשים גם קונים מכונת קפה או אבקת אינסטנט במקום לבשל קפה בבית כמו שהיו עושים פעם, למשל. ובמיוחד בן אדם חולה, אם למשל משותק למיטה, יחפש לקנות (מה שלדעתי גם חייב להיות בסל הבריאות) ולא יתחיל לגדל בעצמו. סתם לדוגמה.

כמו שאמרתי, המחשבה על כך שזה לא חוקי כי זה לא משתלם לא מקדמת אף אחד לשום מקום, בעיקר כשזה לא בהכרח נכון. ואם חברות התרופות לא ירוויחו, יש חברות אחרות שכן ירוויחו. אז כדי לשכנע בתועלות הלגליזציה תדברו על הרווח שלהן, לא על ההפסדים של חברות אחרות. תדברו על מקומות עבודה חדשים, על מסים שייכנסו למדינה, על ייצוא לחו"ל (שמעתי, ותקנו אותי אם טועה, שמדינות זרות כבר מעוניינות לקנות מאיתנו קנאביס לשימושים רפואיים).

מה זה אי הפללה של משתמשי קנאביס רפואי? כבר יש להם רישיון!

איזו נישה צרה ממש.

אם אני מבין נכון את מה שנאמר, הדובר כולל כ"משתמשי קנאביס רפואי" גם את אלו שפועלים ללא רישיון.

אני לא חולק על כך שאפשר לפתח תלות פסיכולוגית סבירה בקנאביס, אני פשוט חושב שההודעה הראשונה שלך הציגה את הקנאביס באור שלא תואם את המציאות, כי האפשרות הזאת של "התמכרות" היא כל כך שולית שלא הייתי אפילו מציין אותה ברשימת החסרונות של הצמח, זה רק כדי לסבר את אוזניהם של אלה שלא השתמשו מעולם ואולי קיבלו רושם מוטעה מההודעה הראשונה שלך.

בכנות? אני לא קראתי את כל ההודעות של הבחור בנושא, אבל אני גם חושב שהאפשרות הזאת הרבה פחות שולית ממה שעושים ממנה. גם רוב מי ששותה אלכוהול לא אלכוהוליסט, עדיין נתקלתי ביותר אנשים שהגזימו עם עישונים מאנשים שהגזימו עם אלכוהול.

מבחינתי זה לא טיעון נגד לגליזציה, אלא בדיוק ההיפך, כי ברגע שאתה אומר משהו כזה אז מקטלגים אותך כמישהו שאין לו מושג לגבי קנאביס, ושמסתמך על מיתוסים על הרשות למלחמה בסמים. כלומר, הדרך היחידה לעזור לאנשים כאלה היא... לגליזציה.

אז בוא, הייתי שם, עישנתי לא מעט, וראיתי איך אנשים שמעשנים לעתים תכופות מוצאים comfort zone שממנו לא רוצים לצאת. בעיקר בני נוער וצעירים שמבחינתם זה באמת מקום מפלט ולא סתם כיף של פעם ב-. זה דבר קיים ואני לא יודע כמה שולי. כמובן, אין לך איך להילחם בזה ולעזור להם כל עוד אתה לא מכיר בעצם העישון שלהם ומתייחס אליו כאל טאבו. אני חושב שדווקא כי בניגוד לאלכוהול סטלן יכול לתקפד בלי להיות מסוכן לחברה, זה יותר נפוץ מאלכוהוליזם, בטח בגילאים האלה.

בכנות? אני לא קראתי את כל ההודעות של הבחור בנושא, אבל אני גם חושב שהאפשרות הזאת הרבה פחות שולית ממה שעושים ממנה. גם רוב מי ששותה אלכוהול לא אלכוהוליסט, עדיין נתקלתי ביותר אנשים שהגזימו עם עישונים מאנשים שהגזימו עם אלכוהול.

מבחינתי זה לא טיעון נגד לגליזציה, אלא בדיוק ההיפך, כי ברגע שאתה אומר משהו כזה אז מקטלגים אותך כמישהו שאין לו מושג לגבי קנאביס, ושמסתמך על מיתוסים על הרשות למלחמה בסמים. כלומר, הדרך היחידה לעזור לאנשים כאלה היא... לגליזציה.

אז בוא, הייתי שם, עישנתי לא מעט, וראיתי איך אנשים שמעשנים לעתים תכופות מוצאים comfort zone שממנו לא רוצים לצאת. בעיקר בני נוער וצעירים שמבחינתם זה באמת מקום מפלט ולא סתם כיף של פעם ב-. זה דבר קיים ואני לא יודע כמה שולי. כמובן, אין לך איך להילחם בזה ולעזור להם כל עוד אתה לא מכיר בעצם העישון שלהם ומתייחס אליו כאל טאבו. אני חושב שדווקא כי בניגוד לאלכוהול סטלן יכול לתקפד בלי להיות מסוכן לחברה, זה יותר נפוץ מאלכוהוליזם, בטח בגילאים האלה.

אני מסכים כמעט עם כל דבר שרשמת, אבל עדיין בדעה שזה שולי ובתכלס - טענה שקיימת רק בגלל צייד המכשפות שניהלו נגד הקנאביס. אנשים מפתחים תלות פסיכולוגית לכל דבר שמסב להם הנאה, במיוחד שזה מגיע בתצורה של פורקן לחצים בסוף היום עם כמה חבר'ה. אז אנשים שמרנים ומיושנים חיפשו באובססיביות דרכים למתג את הסם באור שלילי והצמידו לו סטיגמות שרק מי שמעשן ונמצא בסביבה כזאת מבין כמה הן לא משקפות את המציאות וכמה אפשר לשמור על אורח חיים תקין ומשגשג גם כשאתה על הסקאלה של "מעשן כבד".

אתה חושב שהקנאביס תוקע לך את החיים? אני נוטה לחשוב שזה רק תירוץ לבעיות שיש לך עם עצמך (כמובן שזה לא מכוון ספציפית אליך).

בהמשך למשהו שכתבתי קודם. האם נתקלת בתופעות חמורות מאשר אנשים שנתקעים באיזור הנוחות?

אני מצטער אבל להוריד Steam ולשחק קאונטר סטרייק 12-14 שעות ביום במשך שנתיים זה נקרא comfort zone או להיתקע. לא ללכת לבית ספר ולשבת בבית על המחשב גרוע פי כמה.

בעיית השמנה אצל ילדים חמורה פי כמה, עדיין יש קולה על המדפים, פאקינג מוצר שמוריד חלודה מברזל ניתן לנו בתור משקה.

לנסוע על קטנוע בכבישים של ישראל מעלה את הסיכוי שלך לחבלות קשות ומוות במאות אחוזים

שלא נדבר על לנסוע בקטנוע מאחורי אוטובוס אז תוסיף גם זיהום אוויר לעניין.

יש נטייה לשבת ולהתעכב על נושא הקנאביס כאילו הוא חמור בצורה שבה הציגו אותו במשך שנים, הסיבה היחידה לכך היא שטיפת מוח.

אגב,

שריפת דלקים.

שתיית מים מזוהמים.

שימוש בפלסטיק לא מתכלה.

זיהום אוויר בשם התעשייה.

אני אומר בוא נאשר שימוש בקנאביס למאה השנה הקרובות ונאסור את כל מה שכתבתי למעלה

ואז ננהל את הויכוח הנ"ל על האם לאשר שימוש בכלי רכב ופלסטיק במשך מאה שנה, נראה לי פייר.

בהמשך למשהו שכתבתי קודם. האם נתקלת בתופעות חמורות מאשר אנשים שנתקעים באיזור הנוחות?

בהחלט לא.

טוני ידידי, אתה נובח על העץ הלא נכון. לא אמרתי שזה צריך להיות לא חוקי. אבל לגבי משחקים? אין סתירה. שוב, מניסיון אישי. בן אדם שלא רוצה להתמודד עם העולם בגיל 19 ומעשן גם יכול לשחק פיפא במקום ללכת ללימודים בזמן שמעושן, העישון יכול להרגיע את החרדה שלו מכך שלא בסדר. וכשעוד חברים עושים את זה, גם משתמש בזה כתירוץ בעיני עצמו.

אגיד עוד פעם, אני בעד לגליזציה מלאה (החל מגיל 18). אני פחות מקבל את זה שאין שום נזק אפשרי. אני בעד שזה יהיה חוקי ושתהיה רשות למלחמה בסמים שאפשר להאמין לה, וגם תזהיר באופן שלא נשמע מצוץ מהאצבע. ואם עדיין מישהו רוצה לשרוף זמן על עישונים? גם לא בהכרח סוף העולם, אפשר לצאת מזה והרוב יוצאים.

אני עדיין לא חושב שזה הוגן להגיד לסטודנט שלא נגע בגראס בחיים שלא יקרה כלום אם ייעשן, ואז ימצא את עצמו מעשן כמה פעמים בשבוע על חשבון נוכחות ומטלות והלך לו הסמסטר. זה לא סוף העולם, נכון, אבל בוא נהיה הוגנים.

הדיבורים על חומרים אחרים לא רלוונטיים כרגע. אתה רוצה לגליזציה (בדיוק כמוני), אז בוא נעשה את זה כמו שצריך. אם אנחנו מתיימרים לדאוג לחברה אז בוא נדאג לחברה, ולא פשוט נגיד "אבל גם האחרים לא בסדר".

אם סטודנט לתואר ראשון רוצה להתנסות, בכיף, רק שיידע מראש שאפילו אם נורא נהנה לא מומלץ לו להפוך את זה להרגל. ואל תגידו לי שיש אנשים שמעשנים כל יום וסבבה, יש גם אלכוהוליסטים שמצליחים לתפקד, להבדיל. זה שזה לא הורג ולא גורם לאלימות לא אומר שלא צריך להשתמש באחריות, וששימוש באחרית צריך להיות קו מנחה.

אני מסכים כמעט עם כל דבר שרשמת, אבל עדיין בדעה שזה שולי ובתכלס - טענה שקיימת רק בגלל צייד המכשפות שניהלו נגד הקנאביס. אנשים מפתחים תלות פסיכולוגית לכל דבר שמסב להם הנאה, במיוחד שזה מגיע בתצורה של פורקן לחצים בסוף היום עם כמה חבר'ה. אז אנשים שמרנים ומיושנים חיפשו באובססיביות דרכים למתג את הסם באור שלילי והצמידו לו סטיגמות שרק מי שמעשן ונמצא בסביבה כזאת מבין כמה הן לא משקפות את המציאות וכמה אפשר לשמור על אורח חיים תקין ומשגשג גם כשאתה על הסקאלה של "מעשן כבד".

אתה חושב שהקנאביס תוקע לך את החיים? אני נוטה לחשוב שזה רק תירוץ לבעיות שיש לך עם עצמך (כמובן שזה לא מכוון ספציפית אליך).

אין ספק שזה גם ציד מכשפות. אבל לא, לא כל תלות בחיים מפריעה כמו תלות בחומר פסיכואקטיבי.

וכן, כמובן שהייתי בתקופה שבה חיפשתי את ה-comfort zone. לא מאשים את הסם, לא חושב שבלעדיו הייתי מצליח יותר, ואפילו די שמח על התקופה שלי איתו. אבל כן, אנשים שהם מועדים להתמכרות צריכים לקחת את זה בחשבון ולעשות את החושבים שלהם כאנשים בוגרים.

לעומת זאת לתת לבן אדם שהיה מכור לדברים כאלה ואחרים והצליח להפוך את חייו הצעה לעשן זה גובל בחוסר אחריות לדעתי. אולי סבבה בתור תחליף, ואני כמובן לא פסיכולוג, אבל בעוד שאני "דפקתי" שנה א׳ באוניברסיטה בגיל 19, כיום לא הייתי מעשן כל יום כי יש לי מה להפסיד.

אני ממש לא אומר שקנאביס זה השטן, אפילו להיפך. אני אומר שזה צריך להיות מוגבל לאנשים בוגרים שרשאים לקבל בעצמם החלטות לגבי עצמם, ושראוי שיכירו גם סיפורים של אנשים אחרים שפיתחו תלות. ואז שאותם אנשים יעשו את החשבון שלהם אם גם להם זה עלול לקרות, ועדיין רוצים לנסות. אבל שיוצגו להם הנתונים האלה.

עומר מסכים איתך לגבי העניין של חינוך, ברגע שזה יהיה חוקי יוכלו גם להדריך את בני הנוער לשימוש נכון וזה לא כמו היום להגיד להם זה פשוט אסור עם סיפורי הפחדות של מקרי קיצון כי כולם יודעים מה נערים עושים כשאומרים להם אסור.

אני ממש לא אומר שקנאביס זה השטן, אפילו להיפך. אני אומר שזה צריך להיות מוגבל לאנשים בוגרים שרשאים לקבל בעצמם החלטות לגבי עצמם, ושראוי שיכירו גם סיפורים של אנשים אחרים שפיתחו תלות. ואז שאותם אנשים יעשו את החשבון שלהם אם גם להם זה עלול לקרות, ועדיין רוצים לנסות. אבל שיוצגו להם הנתונים האלה.

לגבי המשפט הזה אני גם מסכים איתו אני למשל התחלתי לעשן רק אחרי הצבא מתוך בחירה למורות שרוב החבר'ה מסביבי עישנו עוד מלפני הצבא אבל זאת כבר הייתה החלטה שלי בכל מקרה כמו אלכוהול זה צריך להיות חוקי רק מגיל 18.

אז אנחנו מסכימים. מתחת לגיל 18 למשל זה ממש לא לעניין ולא צריך להיות חוקי. אם אדם בוגר בוחר להקשות על עצמו עם תואר ועבודה זאת בחירה שלו, אבל ילד צריך להיות מרוכז בלימודים.

וכאמור, כדי שחינוך יהיה אפקטיבי צריך להפסיק עם השקר שקנאביס זה השטן.

אין ספק שזה גם ציד מכשפות. אבל לא, לא כל תלות בחיים מפריעה כמו תלות בחומר פסיכואקטיבי.

וכן, כמובן שהייתי בתקופה שבה חיפשתי את ה-comfort zone. לא מאשים את הסם, לא חושב שבלעדיו הייתי מצליח יותר, ואפילו די שמח על התקופה שלי איתו. אבל כן, אנשים שהם מועדים להתמכרות צריכים לקחת את זה בחשבון ולעשות את החושבים שלהם כאנשים בוגרים.

לעומת זאת לתת לבן אדם שהיה מכור לדברים כאלה ואחרים והצליח להפוך את חייו הצעה לעשן זה גובל בחוסר אחריות לדעתי. אולי סבבה בתור תחליף, ואני כמובן לא פסיכולוג, אבל בעוד שאני "דפקתי" שנה א׳ באוניברסיטה בגיל 19, כיום לא הייתי מעשן כל יום כי יש לי מה להפסיד.

כמו כל מוצר שהחוק מתיר אותו - האחריות על המינון הנכון והאופי של הצריכה הם נתונים לשיקולו של הצרכן. כמו שאתה מעיד כרגע על ההתפקחות שלך בתור משתמש (או לא) בוגר - אל תזלזל ביכולת של צרכנים חדשים להגיע למסקנות אליהן אתה הגעת.

ו-וואלה, אני אגיד לך גם עוד משהו - כנראה שאי אפשר להציל את כולם. וסתם לדוגמא - מתוך מליון משתמשים חוקיים בקנאביס, אם 5% מהם פיתחו תלות בלתי סבירה בקנאביס שעוצרת את מסלול החיים ה"תקין" שלהם - גם במקרה כזה אני תומך גדול בלגלזציה. אין 100% ולא יהיה. ולמי שזה כל כך מפריע לו - שיתעסק קודם באחוזים שאנחנו מאבדים לאלכוהול, סמי המועדונים וכל הזבל שמוכרים לנו בסופרים - שם נמצא העוול הגדול באמת ושם זה לא נגמר בריקבון מול הטלויזיה אלא במוות.

עוד משהו - נראה לי שאתה מקצין קצת את המקרה האישי שלך בלימודי התואר, כי מול המקרה האישי שלך אפשר להציג את המקרה של אורן שהעיד שהשימוש בקנאביס דווקא עזר לו בלימודים. ואני מכיר אישית עוד כמה אנשים שתיפקדו בצורה מצוינת במהלך הלימודים לתואר ובין שאכטה לשאכטה. אז שוב, לדעתי זה סובייקטיבי לחלוטין.

סבבה עם כל הלגליזציה וכו׳ אבל מישהו כאן היה נותן את זה לילד בן ה10-14 שלו? ( שזה פחות או יותר הגילאים שמתחילים לעשן היום בככל)

הרי ברור שברגע שזה יהיה חוקי זה יגיע לילדים בגילאים האלה כמו שאלכוהול מגיע אליהם ?

מי שמעשן ויענה לי משוחד כי כל המעשנים תמיד הופכים את העולם להאדיר את החומר

אני לא רואה שום תועלת בעניין הזה כל עוד זה יפגע בילדים קטנים בגילאים חשובים מאוד שהאישיות שלהם עדיין מתעצבת

וגם אני אצלי ראיתי כמה חברים ( טובים) שהחיים שלהם נדפקו מהיות הקנאביס סם מעבר

מי שמזיין את השכל על סיגריות אין לו מושג על מה הוא מדבר

סיגריות לא משפיעות לי על המוח מיידית לאחר עישון ולא יוצרות לי שום אופוריה ואדישות אלא פוגעות בטווח הארוך

הבעיה שהיא כל העולם ואשתו מעשן היום בערך והסיבה היחידה שזה מגיע ללגליזציה היא בגלל שכבר אפילו בקרב מקבלי ההחלטות יש מעשנים והאינטרס הכלכלי גובר על הכל

סבבה עם כל הלגליזציה וכו׳ אבל מישהו כאן היה נותן את זה לילד בן ה10-14 שלו? ( שזה פחות או יותר הגילאים שמתחילים לעשן היום בככל)

הרי ברור שברגע שזה יהיה חוקי זה יגיע לילדים בגילאים האלה כמו שאלכוהול מגיע אליהם ?

אני לא רואה שום תועלת בעניין הזה כל עוד זה יפגע בילדים קטנים בגילאים חשובים מאוד שהאישיות שלהם עדיין מתעצבת

סיגריות לא משפיעות לי על המוח מיידית לאחר עישון ולא יוצרות לי שום אופוריה ואדישות אלא פוגעות בטווח הארוך

הבעיה שהיא כל העולם ואשתו מעשן היום בערך והסיבה היחידה שזה מגיע ללגליזציה היא בגלל שכבר אפילו בקרב מקבלי ההחלטות יש מעשנים והאינטרס הכלכלי גובר על הכל

אהלן אח, אשמח לענות לך על טענותייך.

נתחיל עם נושא הילדים, כמו שאתה התחלת. לא, לא הייתי נותן את זה לילד שלי. גם לא הייתי נותן לו קולה, האח הגדול וסמארטפון. גם אלו שלושה דברים ממכרים (יותר, ככל הנראה, מקנאביס) ומסוכנים לבריאות. אני מסכים איתך שחלקם לא משפיעים על המוח באותה רמה שקנאביס משפיע, אולי אפילו כולם, אבל הם ממכרים הרבה יותר, ופוגעים בבריאות הרבה יותר, ואני לא חושב שאתה בעד לפסול אותם (טוב, אולי את האח הגדול אני מקווה שאתה כן בעד לפסול). הילד שלי יהיה חשוף לזה, ככל הנראה, בדיוק כמו שאני הייתי חשוף לזה בגיל 14 (לפני 12 שנה), ובדיוק כמו שהיום חשופים לזה.

מי שירצה ישיג, תאמין לי, גם ילד בן 12. לא חסרות כתבות על פשיטות של המשטרה על בתי ספר ומציאת "רשת סמים". פוטנציאל הכסף שם הוא אדיר, והסיכון הוא נמווך יותר מהשוק המבוגר, אני בעד לשלוח לכלא את מי שמוכר לילדים (ולא את מי שמוכר למבוגרים), בשמחה, אבל צריך להבין שזה שהצמח לא חוקי לא עושה את זה פחות בר השגה. תמיד אפשר להשיג את זה, ואני אעדיף שהם יקבלו הרצאות שימושיות על הקנאביס, במקום ההרצאות על "קקי של גמלים" בטבק לנרגילה, אלו שגורמות לך לצאת מההרצאה ולרצות לעשן דווקא.

שים לב, אגב, שבכל המדינות שבהן יש לגליזציה / סוג של אי הפללה - כמות המעשנים בקרב ילדים י-ר-ד-ה מאז שהוחל חוק חדש. לא היית מעדיף שגם אצלנו העישון בקרב ילדים י-ר-ד?

אני מעשן, צודק, אני משוחד. אני משוחד כמו שאתה משוחד על סיגריות (לפי התגובה שלך הסקתי שאתה מעשן סיגריות), וזה לא מנע ממך להגן על הסיגריה שאתה כל כך אוהב. דחילק, אם אתה אומר שמי שמעשן קנאביס משוחד ולא יכול להגן עליו, אל תדבר בזכות הסיגריות אם אתה מעשן. כל הפוסל, במומו פוסל.

אני חוזר ואומר, אני מסכים איתך שילד עד גיל 18, אולי אפילו 21, או כל גיל גנרי אחר שהפך לגיל "משמעותי" (מי אמר שלא עדיף שזה יהיה בכלל מגיל 19?) לא צריך לעשן, בטח לא אם יש לו פוטנציאל גבוה להתפרצות מחלת נפש (וזה דבר שניתן לבדוק אותו). אבל כבר כיום המצב הוא שמי שרוצה מעשן, אז עדיף שיעשן חומר בפיקוח ולא את החרא שמסתובב (ואני אהיה מוזר ואגיד, שכמות החרא לא גדולה כמו שנהוג להציג אותה).

לגבי חברייך הטובים, אני מצטער לומר לך, אבל אולי אתה מייחס את זה לקנאביס כי אתה לוקה בדעה הקדומה שלך? אולי אותם אנשים שמעשנים קנאביס היו מגיעים לאסיד, לקוק, ללא יודע מה גם בלעדיו? אולי הם פשוט בטבע שלהם פחות שמים על החוק, ומחפשים הרפתקאות, וככה מתגלגלים לסמים יותר "קשים"? אני, והרוב המוחלט של החברים הקרובים שלי, מעשנים כבר כמעט 6 שנים באנגים כל יום, ולא נגענו בשום סם "קשה" שהקנאביס "מעביר" אליו. איך? למה?

יצא לך אגב, לפגוש כאלו שניסו סמים "קשים" לפני שניסו קנאביס? לי יצא. אתה יודע מי? מקומיים במדינות שבהן מותר לעשן. פגשתי לא מעט כאלו, שפשוט הקנאביס לא מרגש אותם, אז הם מתחילים ישר עם הגבוהים.

ושיהיה ברור, בכלל לא בטוח גם שהאי-חוקיות של סמים קשים יותר היא לגיטימית.

ושאלה למחשבה, למה ריטלין כן וקנאביס לא? (בהינתן העובדה שאנשים צורכים היום רטלין כסם ולא כתרופה לבעיות ריכוז באופן די גורף)?

הבעיה מתחילה, כשאנשים כמוך מחליטים מה מותר לי ומה אסור לי, כשזה לא נוגע בשום דבר שפוגע בהם. שאני בטח לא מהווה נטל יותר כבד על מערכת הבריאות כמו מעשן סיגריות (כן, בכוונה נגעתי בנקודה שהיא רגישה לך), שהם בעד שאני ועוד מאות אלפים נלך לכלא על משהו כמו עישון קנאביס, למה? ככה, כי לא מתאים להם שאנשים יעשנו את מה שהם לא מעשנים, בלי שום סיבה הגיונית (ולא, הסיבה עם הילדים הוכחה כבר כלא יעילה כמו שציינתי, ואת שאר הטיעונים שלי תוכל לקרוא איפשהו בנושא מקודם).

אגב, יש גם סאחים ששוכבים כל היום במיטה ואין להם כוח לעבוד, אתה בעד להכניס אותם לכלא? נו באמת.

* ואגב עוד נקודה למחשבה - מכבי, כמו שהזכרתי קודם. אני מכיר אנשים שמכורים מגיל 4 (וכאלה שישמחו להגיד שהם כאלה למרות שלא), רובם פוגעים בשעות העבודה שלהם בשביל מכבי (מוותרים על משמרות וכו'), "מבזבזים" המון כסף בשביל לראות את מכבי, נכנסים לדיכאון אחרי הפסדים ולאופוריה אחרי נצחונות, כמעט חוטפים התקף לב ב 3-2 גם בשידור חוזר, בטוחים אחרי כל משחק שירדו להם עוד חמישה חודשים מהחיים, ומעל לכל ספק אפשרי - מכבי מהווה קרש קפיצה גדול מאוד להתמכרות לכדורגל העולמי, שמבזבז עוד שעות, כסף ובריאות.

פאק איט, תוציאו את הכדורגל מחוץ לחוק!

לא, עישון לצרכי הנאה לא מומלצים גם כשזה קנאביס וגם כשזה טבק.

הנה התוכנית המקורית על שרלוט ווב, אומנם 15 דק' אבל תוכנית שתשנה לך את החיים.

וואו אורן

בלי קשר לתוכן שאפו על ההשקעה

אני בעבודה ואין לי כל כך זמן להגיב

אבל אני חייב להגיד שפעם הייתי בעד והדעה היא מוסר השכל שלמדתי מלהביט בחברים שהיו מאוד קרובים - לא דעה קדומה

. אם אדם בוגר בוחר להקשות על עצמו עם תואר ועבודה זאת בחירה שלו,

חחחחחחח נו בטח כי אם אני אעשן לא יהיה לי תואר(זה באמת כל כך חשוב?!) ועבודה זבלה..

בטח גם אי אפשר לעשן ולגדל ילדים כי זה פוגע במוטיבציה ועושה אותך עצלן....זה מה שאתה טוען בעצם?

אהלן אח, אשמח לענות לך על טענותייך.

נתחיל עם נושא הילדים, כמו שאתה התחלת. לא, לא הייתי נותן את זה לילד שלי. גם לא הייתי נותן לו קולה, האח הגדול וסמארטפון. גם אלו שלושה דברים ממכרים (יותר, ככל הנראה, מקנאביס) ומסוכנים לבריאות. אני מסכים איתך שחלקם לא משפיעים על המוח באותה רמה שקנאביס משפיע, אולי אפילו כולם, אבל הם ממכרים הרבה יותר, ופוגעים בבריאות הרבה יותר, ואני לא חושב שאתה בעד לפסול אותם (טוב, אולי את האח הגדול אני מקווה שאתה כן בעד לפסול). הילד שלי יהיה חשוף לזה, ככל הנראה, בדיוק כמו שאני הייתי חשוף לזה בגיל 14 (לפני 12 שנה), ובדיוק כמו שהיום חשופים לזה.

מי שירצה ישיג, תאמין לי, גם ילד בן 12. לא חסרות כתבות על פשיטות של המשטרה על בתי ספר ומציאת "רשת סמים". פוטנציאל הכסף שם הוא אדיר, והסיכון הוא נמווך יותר מהשוק המבוגר, אני בעד לשלוח לכלא את מי שמוכר לילדים (ולא את מי שמוכר למבוגרים), בשמחה, אבל צריך להבין שזה שהצמח לא חוקי לא עושה את זה פחות בר השגה. תמיד אפשר להשיג את זה, ואני אעדיף שהם יקבלו הרצאות שימושיות על הקנאביס, במקום ההרצאות על "קקי של גמלים" בטבק לנרגילה, אלו שגורמות לך לצאת מההרצאה ולרצות לעשן דווקא.

שים לב, אגב, שבכל המדינות שבהן יש לגליזציה / סוג של אי הפללה - כמות המעשנים בקרב ילדים י-ר-ד-ה מאז שהוחל חוק חדש. לא היית מעדיף שגם אצלנו העישון בקרב ילדים י-ר-ד?

אני מעשן, צודק, אני משוחד. אני משוחד כמו שאתה משוחד על סיגריות (לפי התגובה שלך הסקתי שאתה מעשן סיגריות), וזה לא מנע ממך להגן על הסיגריה שאתה כל כך אוהב. דחילק, אם אתה אומר שמי שמעשן קנאביס משוחד ולא יכול להגן עליו, אל תדבר בזכות הסיגריות אם אתה מעשן. כל הפוסל, במומו פוסל.

אני חוזר ואומר, אני מסכים איתך שילד עד גיל 18, אולי אפילו 21, או כל גיל גנרי אחר שהפך לגיל "משמעותי" (מי אמר שלא עדיף שזה יהיה בכלל מגיל 19?) לא צריך לעשן, בטח לא אם יש לו פוטנציאל גבוה להתפרצות מחלת נפש (וזה דבר שניתן לבדוק אותו). אבל כבר כיום המצב הוא שמי שרוצה מעשן, אז עדיף שיעשן חומר בפיקוח ולא את החרא שמסתובב (ואני אהיה מוזר ואגיד, שכמות החרא לא גדולה כמו שנהוג להציג אותה).

לגבי חברייך הטובים, אני מצטער לומר לך, אבל אולי אתה מייחס את זה לקנאביס כי אתה לוקה בדעה הקדומה שלך? אולי אותם אנשים שמעשנים קנאביס היו מגיעים לאסיד, לקוק, ללא יודע מה גם בלעדיו? אולי הם פשוט בטבע שלהם פחות שמים על החוק, ומחפשים הרפתקאות, וככה מתגלגלים לסמים יותר "קשים"? אני, והרוב המוחלט של החברים הקרובים שלי, מעשנים כבר כמעט 6 שנים באנגים כל יום, ולא נגענו בשום סם "קשה" שהקנאביס "מעביר" אליו. איך? למה?

יצא לך אגב, לפגוש כאלו שניסו סמים "קשים" לפני שניסו קנאביס? לי יצא. אתה יודע מי? מקומיים במדינות שבהן מותר לעשן. פגשתי לא מעט כאלו, שפשוט הקנאביס לא מרגש אותם, אז הם מתחילים ישר עם הגבוהים.

ושיהיה ברור, בכלל לא בטוח גם שהאי-חוקיות של סמים קשים יותר היא לגיטימית.

ושאלה למחשבה, למה ריטלין כן וקנאביס לא? (בהינתן העובדה שאנשים צורכים היום רטלין כסם ולא כתרופה לבעיות ריכוז באופן די גורף)?

הבעיה מתחילה, כשאנשים כמוך מחליטים מה מותר לי ומה אסור לי, כשזה לא נוגע בשום דבר שפוגע בהם. שאני בטח לא מהווה נטל יותר כבד על מערכת הבריאות כמו מעשן סיגריות (כן, בכוונה נגעתי בנקודה שהיא רגישה לך), שהם בעד שאני ועוד מאות אלפים נלך לכלא על משהו כמו עישון קנאביס, למה? ככה, כי לא מתאים להם שאנשים יעשנו את מה שהם לא מעשנים, בלי שום סיבה הגיונית (ולא, הסיבה עם הילדים הוכחה כבר כלא יעילה כמו שציינתי, ואת שאר הטיעונים שלי תוכל לקרוא איפשהו בנושא מקודם).

אגב, יש גם סאחים ששוכבים כל היום במיטה ואין להם כוח לעבוד, אתה בעד להכניס אותם לכלא? נו באמת.

* ואגב עוד נקודה למחשבה - מכבי, כמו שהזכרתי קודם. אני מכיר אנשים שמכורים מגיל 4 (וכאלה שישמחו להגיד שהם כאלה למרות שלא), רובם פוגעים בשעות העבודה שלהם בשביל מכבי (מוותרים על משמרות וכו'), "מבזבזים" המון כסף בשביל לראות את מכבי, נכנסים לדיכאון אחרי הפסדים ולאופוריה אחרי נצחונות, כמעט חוטפים התקף לב ב 3-2 גם בשידור חוזר, בטוחים אחרי כל משחק שירדו להם עוד חמישה חודשים מהחיים, ומעל לכל ספק אפשרי - מכבי מהווה קרש קפיצה גדול מאוד להתמכרות לכדורגל העולמי, שמבזבז עוד שעות, כסף ובריאות.

פאק איט, תוציאו את הכדורגל מחוץ לחוק!

קודם כל סחטיין על הכתיבה, מועמד בולט לפרס ההשקעה :happy: כמה דברים:

אני לא אוהב את ההשוואה לסיגריות, אלכוהול... לא כי זה פחות מזיק, אלא כי מבחינתי זאת לא סיבה טובה להפוך משהו לחוקי.

פגם בולט במערכת מדינתית זה שיש עוצמה אדירה לאינרציה, בגלל זה קשה להפוך דברים שכבר חוקיים ללא חוקיים (ולהפך) גם אם זה רעיון טוב ובטח אם יש היסטוריה רחבה של שימוש בהם, אם היינו חיים במדינה שאסור בה סיגריות במשך שנים אני בכלל לא בטוח שהיו רצים להפוך את המוצר הזה לחוקי בהתחשב בהשפעות שלו אבל להוציא אותו מהחוק עכשיו זה כמעט בלתי אפשרי.

מעבר לזה יש שתי שאלות נפרדות (ופה אני חושב שנופלים רוב הוויכוחים) הראשונה היא האם זה דבר חיובי והשנייה היא האם זה צריך להיות חוקי.

לגבי השאלה הראשונה אני באופן אישי לא חושב שזה דבר חיובי באופן כללי (ואני חושב שפה אני ואתה פחות נסכים) מהמון סיבות כמו למשל זה שהרוב צורכים את זה בעישון, קבוצות סיכון מסוימות (אני לא באמת רואה מצב שישלחו כל משתמש פוטנציאלי לבדיקות לפני), השפעה לטווח ארוך על משתמשים צעירים, פיתוח תלות אצל לא מעט אנשים ועוד...

למרות זאת אני כן חושב שזה צריך להיות חוקי בעיקר כי כמו שאמרת כבנאדם מבוגר לדעתי יש מעט מאוד דברים שצריך להגביל אותך לעשות ואני חושב שהחסרונות הפוטנציאלים רחוקים מלהצדיק את המעמד כדבר לא חוקי.

הסיבה ללגליזציה צריכה להיות לדעתי עניין של חירויות הפרט ולא זה שיש דברים רעים אחרים שכן חוקיים.

גלעד ארדן אתה חייב להפיל ראש.

אתה צריך לקום בבוקר, ללבוש כובע צמר עם פונפון, לצחצח שיניים ולהסתכל במראה תוך כדי מחשבה על איזה מדהים זה שהמציאו מראה, לפתוח את המקרר ולמזוג לעצמך כוס שוקו. למרות שזה עושה לך כאב בבטן.

לאכול ביס מלואקר, לקחת נייר A4, לפתוח סיגריה קאמל לייט, להוציא שקית עם פרח, לקסס, לערבב, לתת לטבע להתמזג עם הסרטן הזה שנקרא סיגריות.

לקחת באנג בועות, למלא בו מים, לשפוך קצת כי יש שם יותר מדי, להכין את הראש.

לקחת קליפר.

לקחת קליפר אחר כי לראשון אין גז.

לקחת מצית רגילה.

להדליק.

לשאוף.

שיעול אחד ודי.

לשכב על הספה, להרגיש את הגוף רפוי, את הנשמה זוהרת, את האלוהים שבשמים מעסה לו את המוח.

לשכוח מהמיסים, מהלחץ שבכנסת, מהאיום האיראני, מהפוסטים של סניה ולדברג ופשוט להירגע.

להבין את זה שבגלל הדור שלך, לכולנו יש פוסט טראומה.

מטילים, ממצב כלכלי, מחוסר אפשרות לעמוד על הרגליים, 10-12-14 שעות עבודה ביום,כל יום,כל יום!!, כל פאקינג יום!!!! כדי לשרוד פה בכבוד.

משירות צבאי, ממשטרה אלימה, מחוסר צדק.

פשוט לקחת פרח שגודל באופן טבעי, להכניס אותו אל הגוף ולשכוח מהכל.

"סמים!" הם קראו לזה כאילו שהציפרלקס, כדורי השינה ושאר הכדורים שלהם הם ממתקים.

אבל לא, בוא נמשיך להתעלל בציבור הזה עד שהוא יישבר לחלוטין, עד שלא תהיה לו סיבה להישאר.

וכשהם יחשבו על מעבר לארץ אחרת נקרא להם "בוגדים! עוכרי ישראל!" ונציע לממן להם טיסה לברלין או לעזה.

גלעד, אתה חייב להפיל ראש!!

אבל אתה לא תעשה את זה. אתה תטיל וטו על משהו שאתה בכלל לא מכיר ושלטענתך מעולם גם לא ניסית.

תן לי לספר לך משהו, כולם מעשנים.

אוקיי לא כולם, אבל כמעט כולם מעשנים.

אני, אחי, חברים שלי, דודות שלי המבוגרות, בן הדודה שלי, השכנה שלי מלמעלה ואפילו המתקין של הכבלים עשה איתי שאכטה לפני כמה ימים. יש אחלה ירק עכשיו, עד שתתפסו את הפושע ששתל כמה זרעים והשקה אותם במים.

אתה תמשיך לקום בבוקר, ללבוש את החליפה שלך, לצחצח שיניים ולחשוב שאתה היחיד שיוצא לו דם ולהתבייש בזה (כדאי שתלך לשיננית זה עוזר), תשתה קפה בלי סוכר, תסע ברכב ההיברידי שלך (אתה שומר על הסביבה!!) לעבודה המעולה שלך.

תאכל כריך גבינת עזים ותתלונן שהלחם לא מקמח מלא.

תחזור הביתה, תעלה פוסט בפייסבוק שתוקף את השמאל, תתעלם מאלפי התגובות הזועקות.

תתעלם מקול העם.

תתעלם מאלו שבחרו אותך לייצג אותם.

תתעלם רק בשביל בעלי האינטרסים בחברות התרופות.

תפקיר אותנו.

תעצום עיניים ותחשוב שאף אחד לא רואה!!

אנחנו לוחצים אותך.

חברות התקופות לוחצות אותך.

אתה לא נרדם בלילה.

חיים של אנשים יכולים להשתנות וזה באחריותך.

הלחץ עומד לשבור אותך!!!

גלעד, אתה חייב להפיל ראש.

או פשוט לקפוץ אליי לחג.

חג שמח?

זה נגיד פוסט של יצור מהפייסבוק שעושה רק נזק

אני שונא את הפוסטים האלה של סטלנים.

הם עושים בדיוק את ההפך.

כל היופי זה שצריך להציג את הקנאביס כצמח שאפשר לעשן גם בלי להיות סטלן מגעיל ומג'וייף.

כרגע התחזית שלי היא שבבחירות הבאות אחת המפלגות הגדולות תוסיף בריש גלי למצע שלה לגליזציה\אי הפללה בשביל למשוך מצביעים ולדעתי זה יעבור.

תחשבו על זה:

-קל להבטיח את זה.

-זה גימיק שימשוך הרבה מצביעים

-רוב הסיכויים שאחת מהמפלגות הגדולות הנ"ל ייכנסו לקואלציה ואז הדרך משם לחקיקה די קצרה