Jump to content

לגליזציה/אי הפללה

הנדון

Recommended Posts

אם פייגלין היה מקבל את המנדטים שצפו לו ביבי היה חייב להסכים כדי שתהיה לו ממשלה

הוא לא מוכן להיות תלוי בו

זה עניין של 4% לכאן או לשם

בין ממשלת ימין לממשלת שמאל עם ערבים

הסקרים של ה7 מנדטים לזהות עשו את שלהם

בסופו של דבר ביבי גאון אם הוא מעביר את זה הוא ראש ממשלה ואם לא אז עובדה בחירות חוזרות

אתה יכול גם לא להצביע.

• 1 year later...
11 hours ago, טוני said:

כן, ייקח איזה שנה-שנה וחצי.

אבל זה הולך לשם

חחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחח

11 hours ago, חבסוס said:

מה פיספסתי?

כלום

13 hours ago, חבסוס said:

מה פיספסתי?

לפני חודשיים שרן השכל הגישה הצעת חוק לתיקון פקודת הסמים שתחריג את הקנאביס ותבטל לחלוטין את האחריות הפלילית למי שמשתמש בו לצריכה עצמית (עד 50 גרם). מי שהורשע בעבר בנושא יכול להגיש בקשה לביטול הרישום הפלילי שלו. אסור לעשן במרחב הציבורי (קנס של 500 ש"ח) ומי שיימצא ברשותו מעל 50 גרם צפוי להיקנס ב2000 ש"ח. בנוסף, CBD ירד לחלוטין מהתקנות ויפסיקו להיחשב כסם בגלל שאינו חומר פסיכואקטיבי. כנראה ייחשב כחלק מסל התרופות/תוסף מזון. 

בגדול זו הצעת חוק טובה, אבל היא בעיקר פותרת את הדברים ברמה המנהלית ונותנת לאנשים פרטיים אנחת רווחה. אבל הצעת החוק הזו עדיין לא נותנת מענה לנקודה שהשכל כתבה בדברי ההסבר והוא שלמעלה ממיליון ישראלים משתמשים בקנאביס (לדעתי המספרים גבוהים יותר). כל אותם מיליוני אנשים עדיין נותנים יד לגורמים עברייניים, קונים מהם לעתים חומרים לא נקיים, משלמים על זה הרבה כסף, אין פיקוח ממשי על גיל, והמדינה מפסידה מיליארדי שקלים בשנה מהשוק השחור הזה. כמובן שכפועל היוצא המשטרה תצטרך להמשיך לאכוף את החוק ולעצור סוחרים, הפרקליטות תגיש כתבי אישום, ושופטים שקורסים תחת עומס ידונו בתיקים.

ח"כ רם שפע מכחול לבן מודע לנקודה הזו ומנסה לקחת את העניין הזה צעד אחד קדימה. לפני כשבוע הוא הניח על שולחן הכנסת הצעת חוק שמסדירה שוק לצריכה עצמית של קנאביס. זה יאפשר למגדלים רשמיים של קנאביס לספק לבתי עסק שקיבלו רישיון מיוחד למכור קנאביס בלבד (לא קופישופ או משהו כזה) לצריכה עצמית בלבד. יהיה ניתן לרכוש עד 15 גרם (בוחנים גם את האפשרות להציב מגבלת רכישה שבועית/חודשית) מגיל 21 ומעלה והעישון גם כן מותר במרחב הפרטי בלבד. 

הרעיון כרגע למיטב הבנתי הוא לאחד את הצעות החוק האלו ולהריץ אותן כמקשה אחת, אבל הדרך ארוכה מאד והסיכוי שהנושא יוסדר הוא עדיין נמוך להערכתי. זה מאד תלוי איזו ועדת כנסת תקבל לידיה את הנושא, מעריך שזו תהיה ועדת החוקה עם יעקב אשר כיו"ר מה שמנמיך את הסיכוי עוד יותר. במהלך הדיונים צפויות התנגדויות מאד קשות של המשטרה, חברות תרופות, גורמים שמרניים, לוביסטים למיניהם, וגם חברי הועדה עצמה שלהערכתי 40-50% ממנה מתנגדים וצפויים להגיש המון הסתייגויות להצעות האלו או פשוט להוריד אותה מסדר היום.

9 hours ago, Double said:

חחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחח

כלום

אתה לא יודע מה מתחולל מאחורי הקלעים, לכן אתה צוחק.

הקרקע מוכנה להשתלטות ארגונית וכרגע מריצים אותה.

4 דקות לפני, antonio_margheriti2 said:

בקיצור, מתי אני אוכל לקנות עוגת בראוניז משובחת?

נדחוף את זה לאישתי עם הקפה של הבוקר, אולי תשתחרר.

2022 בערך ועד 4 שנים במתכונת רחבה. כמו בכל דבר בישראל תהיה הגבלה כמעט על כל חומר פעיל  היום כבר ידוע שTHC לבדו לא יגרום ל"סטלה" כמו שהיה כתוב בספרות עד כה. יש אפקט בשם אפקט הפמליה ולכן THC ללא CBN (לדוגמה) לא ישפיע באותה מידה. בשביל כיסוי התחת, הם יגבילו תפרחות קנאביס נגיד ללא יותר מ18% THC, זה לא אומר שבהכרח תפרחת עם 22% תשפיע עליך יותר.

17 דקות לפני, antonio_margheriti2 said:

לקחה אותך פרח צעיר, עכשיו אתה רוצה לתת לה פרח משלך

2 hours ago, טוני said:

אתה לא יודע מה מתחולל מאחורי הקלעים, לכן אתה צוחק.

הקרקע מוכנה להשתלטות ארגונית וכרגע מריצים אותה.

אתה אופטימי ותמים, עד 2022 ביבי יפרק את הממשלה, הראש ממשלה ה׳חליפי׳ הוא גוויה פוליטית בשום תסריט ביבי לא יעביר לו את השרביט, ושכחת גם שיש את החרדים בממשלה אז הסיכוי שזה יעבור שואף לאפס

2 hours ago, antonio_margheriti2 said:

אתה יכול להכין היום, לא צריך לחכות לאף אחד..

(אני לא בעד למסטל אנשים ללא ידיעתם)

32 דקות לפני, Bundash said:

תהיה רגוע אשתו אמיתית כמו שנרניה אמיתית.

6 hours ago, Dalembert said:

לקחה אותך פרח צעיר, עכשיו אתה רוצה לתת לה פרח משלך

ענקקקקקק :)

4 hours ago, Bundash said:

חחחח זה רק בשביל ההומור, למרות שאם היית מכיר אותה אז גם אתה היית בעד המהלך ;-)

https://news.walla.co.il/item/3369267

אני מצטער מראש אם אסור לשים קישורים. מישהו שמבין בכל התהליך הבירוקרטי הזה ובפוליטקה בכללי יכול להסביר לי בבקשה בתאכלס מה זה אומר? מה הסיכוי לליגליזציה מבחינת רוב של חכים? כמה עוד שלבים הוא צריך לעבור? כמה זמן זה לוקח בדכ?

36 דקות לפני, Emmanuel said:

אני מצטער מראש אם אסור לשים קישורים. מישהו שמבין בכל התהליך הבירוקרטי הזה ובפוליטקה בכללי יכול להסביר לי בבקשה בתאכלס מה זה אומר? מה הסיכוי לליגליזציה מבחינת רוב של חכים? כמה עוד שלבים הוא צריך לעבור? כמה זמן זה לוקח בדכ?

תוך שנה.

38 דקות לפני, Emmanuel said:

קריאה טרומית היא השלב הראשון בתהליך כשמדובר בהצעות חוק פרטיות שמציע חבר כנסת באופן עצמאי. אחרי שהצעת חוק עוברת בקריאה טרומית הוא עובר לטיפול של אחת מוועדות הכנסת שעוסקות בתחום שבו החוק עוסק, החוק צריך לעלות להצבעה בוועדה הייעודית לנושא כדי שיוכלו להמשיך ולקדם אותו. במידה וזה קורה החוק עולה לקריאה ראשונה במליאה וכל חברי הכנסת מקבלים החלטה האם להמשיך ולקדם את החוק. הצעות חוק ממשלתיות לא צריכות לעבור קריאה טרומית ודיון מוקדם בועדת כנסת ועולים ישר לקריאה ראשונה, אבל כרגע לא ברור האם זה גורל הצעות החוק האלו או שהן ימשיכו להיות הצעות חוק פרטיות.

בכל מקרה, אחרי שהצעת חוק עוברת את הקריאה הראשונה היא חוזרת/עוברת לאחת מועדות הכנסת שמטפלת בו לקראת הקריאה השנייה והשלישית וזה שלב די גורלי. במהלך התהליך הזה מעלים מגוון רחב של גורמי מקצוע שונים שמביעים את דעתם בנושא כדי לנסות ולהשפיע על החלטת חברי הכנסת למשוך את הצעת החוק לכיוון שהם רוצים ולפעמים גם לשאוף להפיל אותה. במקרה הזה יהיו גורמי משטרה, לוביסטים, נציגי חברות התרופות, גורמים במשרד הבריאות, בעלי אינטרסים אישיים ועסקיים ועוד רבים.  

חברי הועדה יכולים להציע לכנסת להוריד את ההצעה מסדר היום ולגנוז את החוק, או לחלופין להציע תיקונים כאלו ואחרים לסעיפים השונים בחוק. במידה והצעה לתיקון לא מתקבלת, אפשר לרשום אותה כהסתייגויות. במידה והחוק עובר את אישור הועדה הוא חוזר למליאת הכנסת ועולה להצבעה בקריאה שנייה ושלישית. בקריאה השנייה מצביעים פרטנית על כל אחת מההסתייגויות שהועלו במהלך הדיונים בוועדה. במידה והן מתקבלות הן נכנסות לחוק, במידה ולא ממשיכים הלאה לקריאה השלישית שמגיעה לרוב מיד אחרי הקריאה השנייה, זוהי הקריאה הסופית אחריו החוק מתקבל ונכנס לספר החוקים.

2 hours ago, לופו5 said:

קריאה טרומית היא השלב הראשון בתהליך כשמדובר בהצעות חוק פרטיות שמציע חבר כנסת באופן עצמאי. אחרי שהצעת חוק עוברת בקריאה טרומית הוא עובר לטיפול של אחת מוועדות הכנסת שעוסקות בתחום שבו החוק עוסק, החוק צריך לעלות להצבעה בוועדה הייעודית לנושא כדי שיוכלו להמשיך ולקדם אותו. במידה וזה קורה החוק עולה לקריאה ראשונה במליאה וכל חברי הכנסת מקבלים החלטה האם להמשיך ולקדם את החוק. הצעות חוק ממשלתיות לא צריכות לעבור קריאה טרומית ודיון מוקדם בועדת כנסת ועולים ישר לקריאה ראשונה, אבל כרגע לא ברור האם זה גורל הצעות החוק האלו או שהן ימשיכו להיות הצעות חוק פרטיות.

בכל מקרה, אחרי שהצעת חוק עוברת את הקריאה הראשונה היא חוזרת/עוברת לאחת מועדות הכנסת שמטפלת בו לקראת הקריאה השנייה והשלישית וזה שלב די גורלי. במהלך התהליך הזה מעלים מגוון רחב של גורמי מקצוע שונים שמביעים את דעתם בנושא כדי לנסות ולהשפיע על החלטת חברי הכנסת למשוך את הצעת החוק לכיוון שהם רוצים ולפעמים גם לשאוף להפיל אותה. במקרה הזה יהיו גורמי משטרה, לוביסטים, נציגי חברות התרופות, גורמים במשרד הבריאות, בעלי אינטרסים אישיים ועסקיים ועוד רבים.  

חברי הועדה יכולים להציע לכנסת להוריד את ההצעה מסדר היום ולגנוז את החוק, או לחלופין להציע תיקונים כאלו ואחרים לסעיפים השונים בחוק. במידה והצעה לתיקון לא מתקבלת, אפשר לרשום אותה כהסתייגויות. במידה והחוק עובר את אישור הועדה הוא חוזר למליאת הכנסת ועולה להצבעה בקריאה שנייה ושלישית. בקריאה השנייה מצביעים פרטנית על כל אחת מההסתייגויות שהועלו במהלך הדיונים בוועדה. במידה והן מתקבלות הן נכנסות לחוק, במידה ולא ממשיכים הלאה לקריאה השלישית שמגיעה לרוב מיד אחרי הקריאה השנייה, זוהי הקריאה הסופית אחריו החוק מתקבל ונכנס לספר החוקים.

מלך! תודה רבה לך ולטוני. כמה זמן להערכתך דבר כזה קורה בממוצע? מעניין מאוד מה שקורה פה בנושא. אני מאוד אופטימי אבל יחד עם זאת עם חשש מאוד גדול שבשלב הוועדה כל הלוביסטים וחכ״ים בעלי אינטרסים כאלו ואחרים ינסו להפיל את זה בשביל טובתם האישית. באמת רואה סיכוי ריאלי שזה יקרה.

אין לעניין הזה חוקים. יש מקרים בהם מקודמת חקיקת בזק כמו חוק רמת הגולן שעבר את כל השלבים תוך יום, ויש לפעמים חוקים שלוקח להם כמה שנים להגיע לשלבים הסופיים. זה מאד תלוי אם יש נושאים דחופים אחרים לדון בהם ועד כמה הממשלה נחושה לקדם את זה. הרצוי הוא קידום של החוק הזה תוך 6-8 חודשים, אבל בגלל שהעניין הזה די תקדימי ונוגע על המון עצבים חשופים גם של חברי הכנסת עצמם וגם של גורמים לא פרלמנטריים רבים וצפויים המון דיונים על הנושא בוועדות השונות, אני מרגיש שיהיה פרק זמן של שנה-שנה וחצי.

בדרך כלל תיקונים לחוק, כמו במקרה ששרן השכל מציעה (אי-הפללה), מתרחשים מהר יותר כי הם פועלים בתוך מסגרת קיימת כלשהי ומקלים את התהליך. לעומת זאת רם שפע מציע חוק חדש לחלוטין (לגליזציה) וזה תהליך מורכב יותר בדרך כלל שלוקח זמן רב יותר. צריך לראות אם הצעות החוק האלו יאוחדו או יישארו כשתיים נפרדות, לדעתי מוטב שהן יאוחדו כי במצב הנוכחי ישאפו להשאיר את נושא אי ההפללה על כנו, אבל יעשו את כל המאמצים האפשריים לטרפד את נושא הלגליזציה ונקודות המכירה.

להפתעתי שתי הצעות החוק עברו לטיפול של וועדת הכנסת שהיא אחת מ3 הועדות החשובות ביותר. אני אישית חשבתי שזה עתיד לעבור לועדת החוקה/ועדת הבריאות. בכל מקרה הועדה הזו יותר נוחה גם מבחינת יחס קואליציה-אופוזיציה וגם מבחינת הרכב חברי הכנסת עצמם. 11 מתוך 14 חברי הועדה הצביעו היום במליאה בעד בקריאה הטרומית לחוק של שרן השכל (הדגשתי את חברי הכנסת מהאופוזיציה) : איתן גינצבורג (יו"ר) עוזי דיין, מיקי זוהר, אופיר כץ, טלי פלוסקוב, בועז טופורובסקי, אלעזר שטרן, מיקי חיימוביץ', רם שפע, אלכס קושניר ומתן כהנא. רק חבר ועדה אחד הצביע נגד - אחמד טיבי, 2 חברי ועדה לא נכחו בהצבעה היום - מאי גולן (תצביע בעד) ומיכאל מלכיאלי (ימנע/ייעדר/יצביע נגד). לצערי אין עדיין את ההצבעה השמית בנוגע להצעת החוק של רם שפע.

מה שמעניין כבר בשלב הזה ומפתיע מאד גם אותי, זה שהתפלגות ההצבעה פחות מבוססת על יחס כוחות פוליטי של קואליציה-אופוזיציה אלא על השקפת עולם כפי שצריך להיות בעולם מתוקן בכל הצעת חוק. הייתה היום תמיכה של כמה עשרות חברי כנסת מהאופוזיציה שנדיר שתומכים באופן גורף בחוקים שמעלה הקואליציה, זה יאפשר קידום די בטוח של הצעת החוק למרות התנגדות צפויה של רוב הסיעות החרדיות/ערביות/שמרניות שמונות לפחות 35 חברי כנסת. זה כן דבר שמעודד אותי מעט, אבל עדיין צריך להמתין ולראות איך זה מתפתח כי זה יכול בקלות להתהפך ולהיות מושפע בעקיפין ממהלך פוליטי אחר.

1 hour ago, maccabi-king said:

אפשר הסבר למה חרדים או ערבים נגד הסיפור? מה קורה כאן? 

מה זה מפריע להם? 

ואם אפשר תשובה רצינית... 

בנוגע לחרדים - הם קיבלו בחודשים האחרונים המון דברים שהם ממש היו לחוצים לגביהם. עישון באופן כללי הוא לא בריא לגוף, ולכן ההמלצה של הרבנים היא לא לעשן. עישון הוא לא חטא, ולכן זו מטרה מיותרת מבחינתם להילחם נגדה. זה לא רכבת בשבת, גיוס חובה או שאר הדברים שפוגעים באמונה או בחיי היומיום שלהם. אז בגלל שעישון הוא לא בריא הם מעדרו מההצבעה, לא מביעים דעה, יש להם נושאים חשובים יותר שבהם הם יכולים להרגיז את הציבור.