Jump to content

צבא חובה או מקצועי? או משולב?

avi atias

Recommended Posts

כרגע קראתי כתבה על כך שהצבא מודאג ממוטיבציית הגיוס של החיילים לקרבי. ושלטענתם, רוב המועמדים בקרוב כלל לא יהיו ציוניים.

שמעתי טענות רבות בנושא אבל לא שמעתי עדיין את הטענה שלי.

הטענה שלי היא שזה עניין כספי בלבד ומגוחך בעניי שהצבא עדיין בונה על הציונות של התושבים כגורם לגיוס.

נכון, אני קפיטליסט קיצוני בדיעותיי, ואני באמת מאמין שהמתכונת הנוכחית של צבא חובה שייכת לעבר וכיום הצבא צריך להציע כסף טוב על מנת לשכנע חיילים להתגייס לקרבי.

מה שהייתי מציע זה שכר נקי של 3500 ש"ח בחודש ללוחמים (בנוסף להגדלת החיסכון לשחרור) החל מתום תקופת הכשרתו של הלוחם.

הקורסים הצהליים יועברו עדיין במתכונת של היום.

אני חייל קרבי משוחרר, אני יכול להגיד לך דבר אחד - לא התגייסתי לקרבי בשביל כסף, התגייסתי בשביל המדינה שלי, למה צריכים לשלם לי יותר בשביל שהמשפחה שלי תחיה פה בשלום?

לא יזיק כמובן עוד כמה אלפי שקלים אבל זה לא הפתרון.

אף אחד לא יסכן את החיים שלו יום יום בשביל כסף, אם האדם לא ציוני, אם המדינה לא חשובה לו, ברגע שמדינה עויינת תציע לו סכום גדול יותר מאיתנו הוא לא יהסס לבגוד בנו.

הפתרון הוא לתמוך בחיילים מבחינה משפטית במידה והם עשו דבר שנוי במחלוקת, גם אם זה נוגד את דעת העולם, בסופו של דבר אנחנו צריכים להבין שאנחנו לבד, אף אחד הרי לא אוהב אותנו וכל העולם המסריח הזה זה אינטרסים - פרשת אלאור אזריה היא ממחישה את מה שאני חושב, אם אנחנו נמשיך לא לתמוך בחיילים שעשו סה"כ את העבודה שלהם, אז זה יהיה אסון ובאמת נהפוך לצבא מקצועי כי אנשים שאוהבים את המדינה והם ציונים הם לא ילחמו בשביל אף אחד כאשר הם לא יקבלו תמיכה מהמדינה.

לדעתי עוד אחת מהבעיות היא גם היחידות הטכנולוגיות למיניהן.

היום ילד לפני גיוס חושב לעצמו: "למה שאני אטחן את עצמי בקרבי אם אני יכול ללכת ליחידה טכנולוגית ולהשתלב בחברת הייטק מיד אחרי הצבא?"

צה"ל נהיה חברת הייטק אחת גדולה.

לדעתי עוד אחת מהבעיות היא גם היחידות הטכנולוגיות למיניהן.

היום ילד לפני גיוס חושב לעצמו: "למה שאני אטחן את עצמי בקרבי אם אני יכול ללכת ליחידה טכנולוגית ולהשתלב בחברת הייטק מיד אחרי הצבא?"

צה"ל נהיה חברת הייטק אחת גדולה.

בדיוק כך, יותר משתלם היום להתגייס ל8200 או משהו כזה מאשר לפלס"ר כלשהו, איך צה"ל רוצה שתהיה מוטיבציה לשרת בקרבי או ללכת לקצונה אם אחרי הצבא המדינה משתינה על אותם אנשים בקשת. אני אישית הייתי ג'ובניק (בגלל הפרופיל ) אבל צריך שתהיה תוכנית להעדפת חיילים קרביים במשרדים מממשלתיים ומקומות עבודה כך שהמוטיבציה לשרת תגדל.

אתה אומר כאן דברים שסותרים אחד את השני.

אם הצבא צריך להיות מקצועי נטו אז החיילים צריכים לקבל שכר שוק. 3500 זה אפילו לא קרוב למינימום. שכר השוק של לוחם יהיה קצת מתחת לשכר של קצין לוחם שזה הרבה מעל 3500. ואל תשכח שאתה צריך לגייס מסה עצומה של עשרות אלפי לוחמים וכדי לגייס כל כך הרבה בוודאות תצטרך להגדיל את השכר אפילו יותר. מה יהיו העלויות של מהלך כזה וכיצד הוא ישפיע על התקציב?

אני מניח שהתכוונת למודל של צבא חצי-מקצועי שבו הלוחמים עדיין מתנדבים אבל מקבלים יותר שכר ומי שלא מתנדב עדיין משרת כג'ובניק או בשירות לאומי. מהלך כזה יכול בהחלט להעלות את המוטיבציה לשרת בקרבי.

איך הם מצפים למוטיבציה מצד המלשב"ים כשאפילו להגן על עצמך לא נותנים לך, לא מדבר על מקרה כמו של אלאור עזריה(לא מקבל ולא אקבל את מה שהמדינה עושה לו) אבל מקרה כמו של דוד הנחלאווי שהודח למרות שפעל לפי הנהלים בגלל כמה מצלמות, קושרים לחיילים בשטח את הידיים.

לא חושב שיש היום מלש"ב בישראל שלא חושב על כמה הוא יכול להידפק בגלל מערכת מטומטמת.

אתה אומר כאן דברים שסותרים אחד את השני.

אם הצבא צריך להיות מקצועי נטו אז החיילים צריכים לקבל שכר שוק. 3500 זה אפילו לא קרוב למינימום. שכר השוק של לוחם יהיה קצת מתחת לשכר של קצין לוחם שזה הרבה מעל 3500. ואל תשכח שאתה צריך לגייס מסה עצומה של עשרות אלפי לוחמים וכדי לגייס כל כך הרבה בוודאות תצטרך להגדיל את השכר אפילו יותר. מה יהיו העלויות של מהלך כזה וכיצד הוא ישפיע על התקציב?

אני מניח שהתכוונת למודל של צבא חצי-מקצועי שבו הלוחמים עדיין מתנדבים אבל מקבלים יותר שכר ומי שלא מתנדב עדיין משרת כג'ובניק או בשירות לאומי. מהלך כזה יכול בהחלט להעלות את המוטיבציה לשרת בקרבי.

התייחסתי לחיילים שנמנעים משירות קרבי ולא למשתמטים משירות כלל.

הם יחשבו פעמיים לפני שהם מוותרים על קרבי כאשר יציעו להם שכר הולם.

3500 זה חודשי נקי, סכום דומה נוסף יכול להצטבר לפיקדון שחרור.

כמה כסף זה עולה? מעריך שלא יותר מ5 מיליארד שקל בשנה, וגם זו הגזמה.

הכתבה הזאת מתעלמת לחלוטין מעניין השכר.

וכמובן, שהכוונה שלי היתה לשלב ביניים ולא לצבא מקצועי במלואו. למרות שגם זה בר השגה לדעתי.

לעניין המילואים בכתבה, גם פה הכותב טוען לביטול צבא המילואים, וכמובן שזו לא האופציה היחידה, גם לא עבור צבא מקצועי מלא.

ניתן עדיין לעשות הכשרה של שנת שירות אחת חובה ואז לעבור למערך המילואים או לחלופין, להמשיך לשרת בקבע תמורת שכר נאה.

בקיצור, הכתבה הזאת לא מוכיחה כלום, רק מביאה נתונים ממדינות אחרות עם שיקולים אחרים.

הכתבה הזאת מתעלמת לחלוטין מעניין השכר.

וכמובן, שהכוונה שלי היתה לשלב ביניים ולא לצבא מקצועי במלואו. למרות שגם זה בר השגה לדעתי.

לעניין המילואים בכתבה, גם פה הכותב טוען לביטול צבא המילואים, וכמובן שזו לא האופציה היחידה, גם לא עבור צבא מקצועי מלא.

ניתן עדיין לעשות הכשרה של שנת שירות אחת חובה ואז לעבור למערך המילואים או לחלופין, להמשיך לשרת בקבע תמורת שכר נאה.

בקיצור, הכתבה הזאת לא מוכיחה כלום, רק מביאה נתונים ממדינות אחרות עם שיקולים אחרים.

אני לא חושב שיש לך מספיק אנשים בארץ בשביל לעשות צבא מקצועי מלא.

חיילים קרביים מקבלים היום כמעט 2000 שקל שכר, מענק ופיקדון בגובה מכובד ומלגה ללימודים אקדמיים. לתת יותר מזה זה קשה עד בלתי אפשרי כלכלית למדינה.

חיילים קרביים מקבלים היום כמעט 2000 שקל שכר, מענק ופיקדון בגובה מכובד ומלגה ללימודים אקדמיים. לתת יותר מזה זה קשה עד בלתי אפשרי כלכלית למדינה.

בטח שאפשרי, אם יוותרו על כל השומן מסביב. יש המון, המון, המון אבטלה סמויה בצבא. סתם מחזיקים חיילים כי ככה.

מישהו צריך כל כך הרבה פקידות? כל כך הרבה מורות חיילות שבכלל לא קשורות ללימוד חיילים? וכן הלאה.

ובנתיים 86 סרבנים בבקו"ם מסרבים להתגייס לשריון.

לא מבין איך זה הפך לידיעה חדשותית, זה המספרים כבר המון זמן (כבר היו יותר סרבנים גם במספרים וגם באחוזים)

לא מבין איך זה הפך לידיעה חדשותית, זה המספרים כבר המון זמן (כבר היו יותר סרבנים גם במספרים וגם באחוזים)

כנראה הצבא רוצה להראות שחסר סד"כ בשריון (מה שנכון) ולכן צריך להתחיל לגייס לשם בנות.

3500 שקל זה שכר מגוחך ללוחם בצבא מקצועי, למה שמישהו יתגייס אם הוא יכול להרוויח 7000 שקל במלצרות עם הרבה פחות מאמץ והרבה פחות סיכון?

כנראה הצבא רוצה להראות שחסר סד"כ בשריון (מה שנכון) ולכן צריך להתחיל לגייס לשם בנות.

3500 שקל זה שכר מגוחך ללוחם בצבא מקצועי, למה שמישהו יתגייס אם הוא יכול להרוויח 7000 שקל במלצרות עם הרבה פחות מאמץ והרבה פחות סיכון?

שוב, מה שאמרתי זה שהחיילים יוכלו לבחור.

3500 שקל ותוספת משמעותית לפיקדון בתור קרביים או להיות ג'ובניק עם השכר של היום. (או לצאת על 21). אין פה אופציה למלצרות בלי השתמטות.

• 2 weeks later...

הרוב מתגייסים לקרבי כי אף אחד לא שואל אותם ולא בגלל ציונות גרידא.

אגב, גם אלו שמתגייסים ליחידות מובחרות בצבא עושים זאת לדעתי יותר בשביל האגו האישי שלהם מאשר מטעמי ציונות (ובצדק).

מיותר לציין שאני תומך נלהב ביותר של ביטול צבא העם ומעבר לצבא מקצועי או חצי מקצועי לכל הפחות.

הבעיה זה הרכות של הצבא ושל המערכת כולה אל מול החזירות והדרישות של המלש"בים והחיילים הצעירים.

יותר מדי קל לקבל מה שאתה רוצה ולכן הצבא נראה כמו שהוא נראה.

מה שכן, מי שאכן מגיע לשירות קרבי צריך לקבל גיבוי והגנה משפטית לאורך כל הדרך (במידה והוא נקלע לסיטואציה מצערת).

לא חושב שכסף הוא מה שיגרום לבחור להתגיס לקרבי.

כל חייל כבר יודע שאת הכסף ב3 שנים שלו הוא לא באמת יעשה,

מי שירצה לעשות כסף יעדיף לעשות שבוע שבוע או משהו בכיוון הזה ולעבוד בחוץ.

לתת לג'ובניקים לעבוד בחוץ זה מצויין לכלכלה. אבל גרוע לגיוס לקרבי.

אם אני מתגייס לקרבי ואני שומע על ג'ובניקים שעובדים ומרוויחים כסף אז ברור שאעשה הכל על מנת להפוך לג'ובניק שמרוויח כסף.

לא חושב שכסף הוא מה שיגרום לבחור להתגיס לקרבי.

כל חייל כבר יודע שאת הכסף ב3 שנים שלו הוא לא באמת יעשה,

מי שירצה לעשות כסף יעדיף לעשות שבוע שבוע או משהו בכיוון הזה ולעבוד בחוץ.

אבל זה בהחלט יכול להמתיק את הגלולה, ובעיקר להוריד את העול מעל ההורים שנאלצים לממן את השירות הצבאי של הילדים שלהם (כלומר אלו שהיה להם המזל להיוולד להורים שמסוגלים לכך). אין לי ספק שעם שכר מינימום לחיילים אחוזי הגיוס לקרבי היו גבוהים יותר.