Jump to content

הליכודניקים החדשים

udisea

Recommended Posts

לא אמרתי שכולם אלא חלק גדול מאוד (אולי הרוב) לא מתעסקים בנושאים מדיניים מתוך אינטרסים אישיים, חוץ מזה שאין שום קשר אפשר להתפקד לליכוד להתעסק כמה שאתה רוצה בעניינים מדיניים ובכל זאת לתת דגש גם לעניינים חברתיים, זה לא סותר אחד את השני

הוא צודק, כבר אין כ"כ הבדל אידיאולוגי בין הליכוד לעבודה, שניהם "מחוייבים לפתרון שתי המדינות" (למרות שהליכוד לעולם לא יקיים) ואני לא יודע איך אנשי ימין ממשיכים להצביע להם. הליכוד הוא כבר מזמן לא ימין.

בדיוק הפוך. העבודה לעולם לא תקיים. רק הליכוד יקיים, אם מישהו מהשמאל יקדם פתרון כזה זה לא יגמר טוב. אם מישהו מהימין יקדם את זה, תהיה לו לגטימציה יותר גדולה.

תפקיד של מפלגה זה לתת דרך ולסחוף אחריה אנשים. לא לייצג את העם, כי היא לא יכולה.

מרצ לא יכולה לייצג את מצביעי הליכוד והפוך.

אנחנו כעם, תפקידנו לבחור מבין המתמודדים הקיימים מה שנראה לנו לנכון או להתפקד ולהצביע למפלגה שאנו מאמינים בדרכה.

יש פה איזה בלבול של כמה אנשים,הבחירות לעם מתקיימות בבחירות הארציות. לא בפריימריז של הליכוד.

למישהו זה נראה תקין שמחר עשר אלף אנשי ימין מתפקדים למרצ ומחליטים שהמקום הראשון ברשימה זה מתנחל ימני?

ומי קובע מי יהיו חברי המפלגה? איך המפלגה תוביל?

אנחנו כעם צריכים לבחור את המתמודדים, אנחנו אלה שנותנים להם את הלגטימציה והמנדט, גם ברמת המדינה וגם ברמת המפלגה.

לכל אדם במדינה יש זכות להתפקד למפלגה אחת.

לא איכפת לי שעשר אלף אנשי ימין יתפקדו מחר למרצ. שהאנשים שבוחרים מרצ לא יבחרו בהם, או שיקימו מפלגה חדשה. האמת היא שמרצ לא מעניינת אותי בכלל.

על סמך אותו משקל אתה יכול לשאול האם נראה לך תקין שמחר 20 אלף מתנחלים יתפקדו לרשימה של הליכוד ויחליטו מי תהיה הרשימה?

משום מה ציטטת רק 2 שורות מההודעה שלי, אבל כמו שרשמתי קודם, אם כל חצי מליון בוחרי הליכוד היו מתפקדים אל הליכוד וקובעים את הרשימה הייתי מאוד שמח.

יש מבחני קבלה\סינון או שכל אחד יכול להצטרף אליכם?

קודם כל להתפקד לליכוד כל אחד יכול כל עוד הוא לא פקוד כבר במפלגה אחרת, בקשר להצטרפות אני מציע לך לקרוא עלינו באתר ואפילו לשלוח הודעה דרך פייסבוק (https://www.facebook.com/newlikud/?fref=ts) על מנת לקבל תשובה לכל שאלה ובמידה ותהיה התאמה אז מזל טוב :)

רועי, התייחסתי לשתי השורות האלה בהודעה לך, כי הן מבטאות את עניין של ההודעה כולה.

אתה יוצא מתוך נקודת הנחה שהליכוד היא מפלגת שלטון להרבה זמן אני חולק על זה.

אבל בכל אופן, גם אם אני זורם עם הגישה הזאת, אין זה אומר שמי שרוצה לקבוע איך יראה השלטון בישראל יתפקד לליכוד ויצביע בפריימריז.

מי שמתפקד לליכוד צריך להיות מי שמאמין בערכי המפלגה.

אני מסכים איתך שאתה אומר שלליכוד אין מצע מוגדר. זה נכון, אבל בהחלט יש לו רוח מאוד ברורה.

לרוח הזאת לא יכול להצטרף מצביע המחנה הציוני או מרצ. לכן, התפקדות לליכוד של אדם המחזיק בדעות הנוגדות את הליכוד, כדי לעצב את הרשימה איך שנוח לו - זה פסול.

וכפי שרשמתי, אין זה משנה אם הוא ימני או שמאלני.

השיטה שאתה מבקש, שאנחנו נבחר את המתמודדים, היא נכונה לשיטה של בחירות אזוריות שנהוגה בחלק מהמדינות. לא לשיטה בישראל בה יש מפלגות עם אידיאולוגיה/אמירה/רוח/מצע - ואתה תומך במי שמתאים לך.

נועם, אני מסכים איתך. אבל איכשהו אני רואה במחנה הציוני ובמפלגות אחרות אנשים שרוחם כרוח הליכוד אך הם עזבו למרכז/שמאל בגלל חורבן הליכוד. כמו יואל חסון.

הליכוד מנצח בחירות למרות לא מעט אתגרים כאלה או אחרים. אפשר לא להסכים עם דרכו או רוחו, אבל הוא לא נמצא בחורבן פוליטי.

כמה ממנו כמו חסון ולבני עזבו אותו משום שחל אצלם שינוי אידיאולוגי ותפיסתי לגבי נושאים מדיניים. לגטימי.

מעטים האנשים שעזבו את הליכוד בחמש השנים האחרונות, בטח למפלגות אחרות, בגלל סיפורי מרכז הליכוד או סגנונו.

הליכוד מנצח בחירות למרות לא מעט אתגרים כאלה או אחרים. אפשר לא להסכים עם דרכו או רוחו, אבל הוא לא נמצא בחורבן פוליטי.

כמה ממנו כמו חסון ולבני עזבו אותו משום שחל אצלם שינוי אידיאולוגי ותפיסתי לגבי נושאים מדיניים. לגטימי.

מעטים האנשים שעזבו את הליכוד בחמש השנים האחרונות, בטח למפלגות אחרות, בגלל סיפורי מרכז הליכוד או סגנונו.

אין לליכוד תפיסה מדינית מובהקת כיום. היא מפלגת ימין אך היא כן עושה משא ומתן עם הפלטינים ועוד בגין עשה שלום עם מצרים ככה שאני חושב שכל רעיון השתי גדות לא רלוונטי נכון לעכשיו והוא רק נמצא ברוח הרוויזיוניסטים.

אנשים כמו חסון ולבני היו יכולים להיות בליכוד אם הוא היה שומר על דרכו. הליברלית והערכית.

לדעתי הליכוד איבד את הדרך לגמרי וכל קשר בינו לבין הרוויזיוניסטים של אז לא קיים כמעט. אני מקווה שהוא עוד יחזור לעצמו.

אין לליכוד תפיסה מדינית מובהקת כיום. היא מפלגת ימין אך היא כן עושה משא ומתן עם הפלטינים ועוד בגין עשה שלום עם מצרים ככה שאני חושב שכל רעיון השתי גדות לא רלוונטי נכון לעכשיו והוא רק נמצא ברוח הרוויזיוניסטים.

אנשים כמו חסון ולבני היו יכולים להיות בליכוד אם הוא היה שומר על דרכו. הליברלית והערכית.

לדעתי הליכוד איבד את הדרך לגמרי וכל קשר בינו לבין הרוויזיוניסטים של אז לא קיים כמעט. אני מקווה שהוא עוד יחזור לעצמו.

מאוד מסכים איתך, אך על מנת שהליכוד יחזור לערכיו המקוריים יש להתפקד ולהשפיע

זה נכון שהליכוד של היום הוא לא חותר לשתי גדות לירדן, אבל זה לא נכון, שלבני ונתניהו אידיאולוגית באותו המקום.

שניהם יכולים לתמוך ברעיון של שתי מדינות לשני עמים. אבל הדרך והתנאים של שניהם לקיום הרעיון שונים בצורה תהומית.

הרצוג ולבני מסכימים לדברים נתניהו לא מוכן לשמוע עליהם.

עובדתית, נתניהו נאלץ להתמודד עם ממשל אמריקאי לוחץ במיוחד בנושא המדיני, והוא עומד בלחץ בצורה מעוררת כבוד בלא מעט דברים.

רק חידוד לגבי בגין, הוא עשה שלום עם מצרים כי מבחינתו סיני לא היה חלק מארץ ישראל. ארץ ישראל של בגין כוללת את יו"ש, שם לא עלה בדעתו לעשות ויתורים.

למי שמעוניין היום בשמונה במסגרת המחאה ברוטשילד (מול כיכר הבימה) Alon Antin ידבר על השפעה פוליטית דרך התפקדות למפלגות ועל הליכודניקים החדשים

13886435_1787276711556467_19387058259120

לא כלכך מכיר את הליברלים בליכוד, יש מצב טוב שישנה חפיפה בין הגופים במגוון נושאים

שונים מאוד שונים. הליברלים בליכוד הם למעשה קבוצה שמנסה להמשיך את דרכה של מפלגת חירות. הליברלים בליכוד שמים דגש על חירות הפרט ודוגלים בשוק חופשי (פתיחה לתחרות הורדת מכסים), הפחתת רגולציה ומעורבות ממשלית, הורדת מסים או בקיצור- פחות מיסים, פחות שירותים, פחות התערבות ממשלתית, פחות כפיה (בכל תחום) עידוד יזמות פרטית ומתן מקסימום חופש לפרט.

הליכודניקים החדשים באים בגישה של אנחנו לא מצליחים להוריד את הליכוד מהשלטון (עם המון היסטריה בסופו של דבר ביבי בשלטון מ2009 לא מ1960 כמו שנוטים לחשוב כאן), אז בואו ננסה לשנות את הליכוד. הרבה פעמים אלו אנשים שלא מצביעים ולא הצביעו לליכוד. כשאני קורא את האג'נדה שלהם אני קצת מרגיש שאני קורא את יאיר לפיד, הרבה כוונות טובות אבל הדרך בגדול באמצעות רגולציה וכפיה שזה הכל רק לא הליברלים בליכוד.

אגב, יש בלבול גדול במונח ליברלי בארץ (כנראה בגלל ארה"ב שם המכונים ליברלים מצדדים בליברליזם פרוגרסיבי AKA סוציאל דמוקרטיה). אפשר לקרוא על זה קצת כאן וכאן .

לא בשביל משהו, אבל ב2 הבחירות האחרונות התעניינתי מאוד במה הסביבה שלי הולכת להצביע ולמה.

כל מצביעי הליכוד בסביבתי התחלקו למבוגרים שפשוט קבוע מצביעים לליכוד

דור ההמשך שלהם שמצביע מחל כי זה מה שאבא וסבא עשו כל הזמן

וחבר'ה צעירים שמסכמים את הדעה שלהם ב"רק ביבי".

אז לפחות מהנקודת מבט שלי, מצביעי ליכוד הם לא בהכרח מטומטמים, אבל הבחירה שלהם למשלה בטח לא מגיעה ממקום מושכל ומחושב.אומר את זה גם על חצי מהמשפחה שלי.

וכך מליון אנשים הצביעו ליכוד חרף קמפיין חריף במאות מליונים והתגייסות נרחבת של כלי התקשורת בקמפיין רק לא ביבי. זה נשמע לך הגיוני?

אני הצבעתי ליכוד, מבחינתי זאת היתה האלטרנטיבה הראוי ביותר. אבא שלי מעולם לא הצביע ליכוד, אמא שלי לא, ולא סבא שלי.

אנשים הצביעו ליכוד כי בסופו של דבר: 1- לא רע להם בחיים כמו שאומרים להם. 2- הם מאמינים במנהיגות הנוכחית. 3- והחשוב ביותר, הוא היה עדיף על כל האלטרנטיבות.

מבחינתי מפלגת העבודה מייצגת תפיסה אידיאולוגית רחוקה מאוד משלי וכך גם הרבה ממפלוגת האווירה (כחלון, יאיר).

אתה מדבר על הצבעה שבטית, זה נכון יש הצבעה שבטית די חזקה במדינת ישראל. חרדים אשכנזים מצביעים באחוזים גבוהים מאוד ליהדות התורה, חרדים ספרדים מצביעים באחוזים גבוהים מאוד לש"ס. ערבים- כמובן לרשימה המשותפת אחרי שמנעו מהם כל בחירה אידיאולוגית עם האיחוד (וגם קצת לש"ס אגב). קיבוצים ומושבים מצביעים באחוזים גבוהים מאוד למפלגת העבודה. וכן- יש הצבעה שבטית גם לליכוד. אם תרצה להיות רציני ולא תזרוק ססמאות לאוויר אני מציע לך לקחת כמה מהישובים בהם יש הצבעה שבטית לליכוד, ללכת אחורה 5 מערכות בחירות ולהשוות את השבטיות בכמה קיבוצים ומושבים חקלאיים ולעיר פריפריאלית סטיגמטית (למשל קיבוצים בגליל העליון וקרית שמונה). כשתסיים עם זה תגיד לי איפה ההצבעה אוטומטית ואיפה לא.

אז תחזור ותגיד לי למה את חושב כשדור שלישי בקיבוץ מצביע רק אמת זה אחלה ושדור שלישי מצביעי מחל זה לא רציונלי.

דווקא לפי השם ההגיון אומר שהם ממשיכי דרכם של אנשי מפלגת הליברלים ולא של חרות....

אידיאולוגית בטוח לא, הם היו פרוגרסיבים.

אני גם זוכר שהם (הליברלים בליכוד) הציגו את עצמם כך (לא מוצא את זה כעת באתר שלהם אולי ירד מסיבות כאלה ואחרות)

שוב יש בלבול במונח ליברלי בארץ נוטים להשוות אותו לליברליזם האמריקאי שהוא כאמור פרוגרסיבי, האידיאולוגיה שלהם עד כמה שאני עוקב הוא ליברטריאנית.

אבל גם אם אני טועה בהקשר ההסטורי, הליכודניקים החדשים והליברלים בליכוד זה פשוט לא אותו דבר.

וכך מליון אנשים הצביעו ליכוד חרף קמפיין חריף במאות מליונים והתגייסות נרחבת של כלי התקשורת בקמפיין רק לא ביבי. זה נשמע לך הגיוני?

אני הצבעתי ליכוד, מבחינתי זאת היתה האלטרנטיבה הראוי ביותר. אבא שלי מעולם לא הצביע ליכוד, אמא שלי לא, ולא סבא שלי.

אנשים הצביעו ליכוד כי בסופו של דבר: 1- לא רע להם בחיים כמו שאומרים להם. 2- הם מאמינים במנהיגות הנוכחית. 3- והחשוב ביותר, הוא היה עדיף על כל האלטרנטיבות.

מבחינתי מפלגת העבודה מייצגת תפיסה אידיאולוגית רחוקה מאוד משלי וכך גם הרבה ממפלוגת האווירה (כחלון, יאיר).

אתה מדבר על הצבעה שבטית, זה נכון יש הצבעה שבטית די חזקה במדינת ישראל. חרדים אשכנזים מצביעים באחוזים גבוהים מאוד ליהדות התורה, חרדים ספרדים מצביעים באחוזים גבוהים מאוד לש"ס. ערבים- כמובן לרשימה המשותפת אחרי שמנעו מהם כל בחירה אידיאולוגית עם האיחוד (וגם קצת לש"ס אגב). קיבוצים ומושבים מצביעים באחוזים גבוהים מאוד למפלגת העבודה. וכן- יש הצבעה שבטית גם לליכוד. אם תרצה להיות רציני ולא תזרוק ססמאות לאוויר אני מציע לך לקחת כמה מהישובים בהם יש הצבעה שבטית לליכוד, ללכת אחורה 5 מערכות בחירות ולהשוות את השבטיות בכמה קיבוצים ומושבים חקלאיים ולעיר פריפריאלית סטיגמטית (למשל קיבוצים בגליל העליון וקרית שמונה). כשתסיים עם זה תגיד לי איפה ההצבעה אוטומטית ואיפה לא.

אז תחזור ותגיד לי למה את חושב כשדור שלישי בקיבוץ מצביע רק אמת זה אחלה ושדור שלישי מצביעי מחל זה לא רציונלי.

אני מכבד את ההצבעה שלך, ואתה בעיניי אחד המשתמשים שיותר כיף לנהל איתם דיון, אנא ענה בכנות:

אתה מרוצה מהצבעתך? אתה תצביע לליכוד שוב בבחירות הבאות? האם זו הממשלה שראית בדמיונך כשהנחת את פתק המחל בקלפי? ,

יש לי המון הסתייגויות ממה שכתבת, אבל חשוב לי יותר לשמוע את הזוית האישית והכנה ולא את הסיסמאות האמורפיות.

אידיאולוגית בטוח לא, הם היו פרוגרסיבים.

אני גם זוכר שהם (הליברלים בליכוד) הציגו את עצמם כך (לא מוצא את זה כעת באתר שלהם אולי ירד מסיבות כאלה ואחרות)

שוב יש בלבול במונח ליברלי בארץ נוטים להשוות אותו לליברליזם האמריקאי שהוא כאמור פרוגרסיבי, האידיאולוגיה שלהם עד כמה שאני עוקב הוא ליברטריאנית.

אבל גם אם אני טועה בהקשר ההסטורי, הליכודניקים החדשים והליברלים בליכוד זה פשוט לא אותו דבר.

דווקא רוב אלו שהיו ב"ליברלים" והגיעו מהמפלגה הפרוגרסיבית (שהאיחוד שלה יחד עם "הציונים הכלליים" הוביל להקמת המפלגה הליברלית) לא המשיכו לליכוד אלא התפצלו מהמפלגה הליברלית עוד לפני הקמת הליכוד בעקבות הריצה המשותפת עם חירות במסגרת "גח"ל" ב-69'. הפרוגרסיבים במפלגה הליברלית הקימו את ל"ע עקב החבירה לחירות.

אני מכבד את ההצבעה שלך, ואתה בעיניי אחד המשתמשים שיותר כיף לנהל איתם דיון, אנא ענה בכנות:

אתה מרוצה מהצבעתך? אתה תצביע לליכוד שוב בבחירות הבאות? האם זו הממשלה שראית בדמיונך כשהנחת את פתק המחל בקלפי? ,

יש לי המון הסתייגויות ממה שכתבת, אבל חשוב לי יותר לשמוע את הזוית האישית והכנה ולא את הסיסמאות האמורפיות.

כן, מרוצה (הכל יחסי והכל בקונסטלציה פוליטית). בממשלה הקודמת האמנתי יותר אבל לצערי היא לא הצליחה לעבוד יחד.

בקונסטלצית טרום בחירות הייתי שמח אם הבית היהודי היה נפרד מתקומה (מה שכמעט קרה וכנראה הייתי מצביע להם) כי אני באמת מרגיש ששקד, בנט ינון מגל, אורי אורבך ז"ל, ושולי מועלם מייצגים את עמדותי טוב יותר מדוד אמסלם ("אין כסף? תגבו יותר מס הכנסה"), חיים כץ (מה ההסתדרותניק הזה עושה בליכוד לעזאזל), מיקי זוהר ("קפיטליזם סוציאליסטי") וגלעד ארדן שמקדם המון התערבות של המשטר בחיי הפרט (מאגר ביומטרי, חוק המישוש, הגדלת סמכויות המשטרה וכו'). אבל מצד שני נכנסו ח"כים מצוינים לטעמי כמו יואב קיש, אמיר אוחנה, שרן השכל ויהודה גליק (אל תסתכל בקנקן במקרה שלו).

מבחינת כל הרעשים התקשורתיים נגד הממשלה הזאת בגדול לא מפריעים לי אידיאולוגית, מבחינתי שיסגרו את רשות השידור והתאגיד החדש כבר מחר (וגם את גל"צ), אין דבר שיותר מנוגד תקשורת חופשית משידור ציבורי (וזה עוד עולה לי כסף). מבחינתי מירי רגב (שלא לשמה בא לשמה) מוריד פה את האסימון שממש אין צורך במשרד תרבות ושכל אחד יממן את התרבות שהוא צורך.

הייתי שמח ששר האוצר היה בא ממפלגת השלטון זה תמיד עבד טוב יותר (עמדתי נתמכת ע"י שני נערי אוצר שאני מכיר), שהיה פה שר תקשורת שמאפשר לכל אחד לפתוח ערוץ ולשדר מה שהוא רוצה וכמה פרסומות שהוא רוצה, הייתי שמח ששר החינוך יערוך פיילוט על שיטת השוברים, הייתי שמח ששר הכלכלה יוריד מכסים (על ירקות, פירות, ביצים, דגים, בשר וגבינות), הייתי שמח שיעודדו פה יותר יזמות פרטית ויפחיתו בירוקרטיה ורגולציה מיותרת, הייתי אם היו מפרקים את המועצות החקלאיות ולמרות שאני סאחי אמיתי הייתי שמח שהיו עושים פה מדיניות אי הפללה. בקיצור הרבה דברים הייתי שמח שיקרו אחת אבל מרביתם בהכרח לא היו קורים בקונסטלציה פוליטית אחרת כי לרוב החלופה האידיאולוגית של מפלגת העבודה-מרצ מסתכלת על הדברים הפוך לגמרי.

אז כן אידיאולוגית אנחנו עוד רחוקים ממה שהייתי רוצה שיקרה, אבל אם היית מחליף את הבית היהודי במר"צ ואת הליכוד במפלגת העבודה זה היה רחוק ממני עוד יותר.

לגבי הבחירות הבאות? לא יודע. יש יותר מדי נעלמים כרגע. אני מאוד מתחבר לפאן החירותי של פייגלין אבל מאוד מסתייג מצדדים פוליטיים אחרים שלו (והתפיסה החירותית שלו מוטבעת באידיאולוגיה דתית חזקה מדי, מה שווה שאתה בעד שיטת השוברים ושוק חופשי אם אתה בעד לחסום פורנו באמצעות חוק). מחכה לראות איך תראה הרשימה שלו. מה יקרה בליכוד? מה יעמוד בראש? איך תיראה הרשימה? כנ"ל לגבי הבית היהודי.

דווקא רוב אלו שהיו ב"ליברלים" והגיעו מהמפלגה הפרוגרסיבית (שהאיחוד שלה יחד עם "הציונים הכלליים" הוביל להקמת המפלגה הליברלית) לא המשיכו לליכוד אלא התפצלו מהמפלגה הליברלית עוד לפני הקמת הליכוד בעקבות הריצה המשותפת עם חירות במסגרת "גח"ל" ב-69'. הפרוגרסיבים במפלגה הליברלית הקימו את ל"ע עקב החבירה לחירות.

אתן לך את הקרדיט בנושא הזה. זה פחות קריטי (אבל שוב, אני די בטוח שהם הציגו את עצמם כחירותניקים)

אין ספק שבבחירות האחרונות לא הייתה שום אלטרנטיבה לביבי, בטח לא הרצוג.

אני כן מבין אנשים שמצביעים רק לא ביבי כי הוא מדרדר את המדינה הזו לתהומות שיהיה קשה מאוד לצאת מהם.כלכלית ובעיקר בעיקר חברתית.

באופן אישי, כל פוליטיקאי בשבילי הוא רמאי.אני לא מאמין שיש יותר מ2-3 אנשים בכל הכנסת שנמצאים שם באמת מתוך שליחות אידיאולוגית. אני בטוח שכל השאר שם בשביל אינטרסים אישיים.

היחידה שאני עוד סימפטי לגביה ומאמין ביושר שלה היא שלי יחימוביץ', אפילו שאני לא מסכים איתה בכל הנושאים.

ביבי,בנט,יאיר,בוז'י,לבני,כחלון,זהבה,ליברמן וכמובן כמובן החרדים והערבים- כולם אותו זבל בעיניי, פשוט לכל אחד לובי ומקורבים אחרים.

אין ספק שבבחירות האחרונות לא הייתה שום אלטרנטיבה לביבי, בטח לא הרצוג.

אני כן מבין אנשים שמצביעים רק לא ביבי כי הוא מדרדר את המדינה הזו לתהומות שיהיה קשה מאוד לצאת מהם.כלכלית ובעיקר בעיקר חברתית.

באופן אישי, כל פוליטיקאי בשבילי הוא רמאי.אני לא מאמין שיש יותר מ2-3 אנשים בכל הכנסת שנמצאים שם באמת מתוך שליחות אידיאולוגית. אני בטוח שכל השאר שם בשביל אינטרסים אישיים.

היחידה שאני עוד סימפטי לגביה ומאמין ביושר שלה היא שלי יחימוביץ', אפילו שאני לא מסכים איתה בכל הנושאים.

ביבי,בנט,יאיר,בוז'י,לבני,כחלון,זהבה,ליברמן וכמובן כמובן החרדים והערבים- כולם אותו זבל בעיניי, פשוט לכל אחד לובי ומקורבים אחרים.

אתה ממשיך לדבר בסיסמאות כמו הסיסמה הקודמת שהבחירה בליכוד היא מתוך הרגל (כל כך הרגל שהוא קיבל ב2006 רק 3 שנים קודם עלייתו לשלטון רק 12 מנדטים) שאני מבין שגרמתי לך לחשוב עליה שוב.

ביבי לא מוביל לשום תהום כלכלי, מצבה הכלכלי של ישראלי טוב מאוד. האבטלה בשפל הסטורי, יש גידול במספר המועסקים במשרה מלאה וקיטון של מספר המועסקים במשרה חלקית, דרוג אשראי גבוה, השכר הריאלי עולה וכו'. יש מקום לשיפור בייחוד בעניין הפריון אבל המצב לא גרוע בטוח לא בתהום.

המדדים בהם אנו מובילים "לרעה" הם של עוני יחסי (שלא מודד עוני אלא אי שוויון שאגב ישראל מובילה בו כבר משנות התשעים, לפני ביבי) שאם היו מודדים בו את צפון קוריאה היא היתה במקום האחרון.

כן אני יודע ששלי נשמעת מאוד אימהית, אמינה ומקבלת אהדה רבה מהתקשורת, אבל אם תעקוב אחריה היטב ותנסה להבין באמת את מהות ההצעות שלה, תבין שזה נראה מאוד חברתי (ובעד העובד) אבל לשמור על מונופול המלט בעיקר מייקר את הבניה. "להגן" על החקלאים (משמע לגרום לנו לשלם יותר על תוצרת חקלאית מה שפוגע יותר בעניים שמוציאים אחוז גדול יותר מהשכר שלהם על פירות ירקות ביצים ובשר) זה בעצם להגן על קבוצת לחץ ע"ח כל הציבור. להגן בכל מחיר על העובד משמעותו היא לדכא יזמות והשקעות זרות ואני יכול להמשיך גם להסביר לך איך להאריך את חופשת הלידה ע"ח "המדינה" כנראה פוגע בך (בתור אחד שיביא כנראה 1-3 ילדים). וזה באמת רק על קצה הקרחון. תוסיף לזה שהמתוקה מוחקת תגובות בפייסבוק של כל מי שלא בקו שלה, שמרבה לעשות אד-הומינם (למשל לפרופ' עומר מואב כאן ) ותבין שהסימפטיה לא באמת מגיעה לה (וגם אני סימפתטי אותה עד לפני שנתיים).

אם אתה רוצה להעמיק בנושא הכלכלי חברתי אני מציע לעקוב אחרי כתבת דה-מרקר מירב ארלוזורוב, עומר מואב, (הוא לא קפיטליסט חזירי כמו שידידתך מכנה הוא דווקא תומך בשוק חופשי לצד מדיניות רווחה) ובבלוג דעת מיעוט של אורי כץ (אם תרצה גם אחרי נער אוצר). לא כי הם מתאימים להשקפתי (ואני מודה שהרבה פעמים הם מתאימים) אלא בעיקר כי הם רציניים, יסודיים, מביאים קישורים למחקרים כלכליים ולא סתם פורסים אידיאולוגיה ובעיקר מאוד פעילים משיבים לשאלות ומנהלים דיון.

אתן לך את הקרדיט בנושא הזה. זה פחות קריטי (אבל שוב, אני די בטוח שהם הציגו את עצמם כחירותניקים)

הליברלים של פעם בליכוד? למה שהם יציגו את עצמם כחירותניקים אם הם היו חברים במפלגה אחרת?....

אני אחדד: הליכוד עד 1988 היה סיעה שהורכבה מ-2 מפלגות עצמאיות: חירות וליברלים. לכל מפלגה היו את המנגנונים שלה בנפרד. רק ב-1988 הם התאחדו למפלגה אחת- הליכוד.

הליברלים של פעם בליכוד? למה שהם יציגו את עצמם כחירותניקים אם הם היו חברים במפלגה אחרת?....

אני אחדד: הליכוד עד 1988 היה סיעה שהורכבה מ-2 מפלגות עצמאיות: חירות וליברלים. לכל מפלגה היו את המנגנונים שלה בנפרד. רק ב-1988 הם התאחדו למפלגה אחת- הליכוד.

חתול, אתה נדבר פה לעניין ההיסטורי שהוא באמת פחות מהותי מבחינתי ואני גם פחות בקיא בו. אני מודה שקצת איבדתי אותך. למה אתה מתעקש שהם לא רואים עצמם כממשיכים של חירות כי הם קוראים לעצמם ליברלים? מעיון קל בויקיפדיה על המפלגה הליברלית: "בחזית המצע שלה עמד הרעיון לפיו על שירותי הרווחה במדינה להיות מנוהלים בידי המדינה ולא בידי ארגונים וגופים שיש להם זיקה פוליטית". אתה מבין שלא יכול להיות שהליברלים בליכוד הם ממשיכיהם האידיאולוגים של המפלגה הליברלית (שכאמור יוסדה גם ע"י הפרוגרסיבים). מה קרה לליברלים אחרי החבירה לחירות והאם הם דומים לליברלים בליכוד של היום, לא יודע.

שוב בזמנו הם די בבירור הציגו את עצמם כחירותניקים והם מתאימים מאוד אידיאולוגית (למיטב הבנתי). אבל גם אני אני טועה והם לא חירותניקים זה לא משנה את העובדה שהאידאולוגיה שלהם היום תומכת בחירות הפרט, שוק חופשי, מינימום התערבות ממשלתית וכו' וזה ממש לא הליכודניקים החדשים.

עריכה:

אולי מקור הבלבול הוא שאתה לא מבין את מי אני מכנההליברלים בליכוד, ה"תא" הזה בליכוד קם רק בשנים האחרונות והוא לא בהכרח קשור לליברלים שהיו חלק מגח"ל. אבל גם אם יש לך השגות אשמח להמשיך בפרטי כי באמת זה פחות קריטי לי (ולרוב האנשים).