Jump to content

שאלה בנוגע לסעיף בהעלאת שכר? חשוב !

Armagedon

Recommended Posts

היי,

לפני שבועיים קיבלתי העלאת שכר בעבודה.

העניין שמקום העבודה הגיש לי מסמך שאני צריך לחתום ולאשר את העלאת השכר ובאחד הסעיפים רשום שאין לי שום טענה , תביעה או תלונה כלפי החברה וכל התשלומים שולמו לי כחוק עד היום.

האם זה סעיף חוקי? כרגע לא חתמתי ושוקל לוותר על העלאת שכר עם סעיף דרקוני כזה.

לא בקטע משפטי,

אבל יש לך סיבה לא לחתום? כי מדובר על משהו שהיה בעבר. אתה הרי יודע ששילמו לך עד עכשיו (אם לא אז מן הסתם אתה כבר אמור לתבוע).

לא בקטע משפטי,

אבל יש לך סיבה לא לחתום? כי מדובר על משהו שהיה בעבר. אתה הרי יודע ששילמו לך עד עכשיו (אם לא אז מן הסתם אתה כבר אמור לתבוע).

תחום הפנסיוני אני לא יודע אם הכל תקין (ואולי כן).

העניין שסעיף כזה זה מעיין סתימת פיות שהכל בסדר ואין שום בעיה.

עובד בשוק ההון.

• מנהלים ראשיים

תחום הפנסיוני אני לא יודע אם הכל תקין (ואולי כן).

העניין שסעיף כזה זה מעיין סתימת פיות שהכל בסדר ואין שום בעיה.

עובד בשוק ההון.

הכי טוב להתייעץ עם עורך דין שמתמכה בדיני שכר.

יש לא מעט כאלה באינטרנט אפילו בחינם.

תתקשר לשירות הלקוחות של קרן הפנסיה שלך ותבקש דוחות של פירוט ההפקדות.אני ערכתי השוואה של התלושים שלי מול הדיווחים וההפקדות וגיליתי שהם לא הפרישו עשרות אלפי שקלים לעובדים. זאת בדיקה נורא פשוטה וזריזה. אם תצטרך אני אעזור לך בפרטי

סעיף כזה מעלה חשד. לפעמים עילות תביעה מתגלות רק בדיעבד. השאלה היא לא למה שלא תחתום, אלא למה הם רוצים שתחתום.

אגב. מעניין אם זה סעיף חוקי בכלל.

הם עושים פה משהו לא חוקי (כביכול, אם לא שילמו כמו שצריך), זה שאמרת שלא הייתה בעיה לא הופך את זה לחוקי.

1. ראשית, ככל שהזכויות הסוציאליות שלך הן על פי חוק ולא זכויות עדיפות שנקבעו בהסכם, אתה יכול להיות רגוע. משום שזכויות סוציאליות של עובדים שקבועות בחוק הן קוגנטיות, כלומר מחייבות, גם אם העובד ויתר עליהן (במודע או לא במודע). לדוגמא, גם אם עובד מסכים לעבוד בשכר נמוך משכר מינימום, בביתדין לעבןדה יקבבע שהוא זכאי לשכר מינימום, כי לויתור שלו אין כל תוקף.

כך גם, אין שום משמעות לויתור על דמי הבראה, ימי חופשה, הפרשה לפנסיה וכיו״ב. יש חריגים פיצויי פיטורין או ויתור על דמי נסיעה בנסיבות מסוימות (למשל כשעובד מגיע לעבודה ללא נסיעות).

2. גם כבר שמחתימים על כתב ויתור, אם לא מצרפים לו רשימה של הזכויות הקיימות ומשולמות, בד״כ לא יהיה לו תוקף בבית הדין.

3. יחד עם זאת, עצם הדרישה לחתימה מייצרת חשד. הייתי מציע לך לאסוף אתתלושי השכר שלך, לקרוא קצת בגוגל על זכויות סוציאליות (אילו יש, כמה משלמים עליהן ואיך) ולבדוק ששילמו לך הכל עד היום.

1. ראשית, ככל שהזכויות הסוציאליות שלך הן על פי חוק ולא זכויות עדיפות שנקבעו בהסכם, אתה יכול להיות רגוע. משום שזכויות סוציאליות של עובדים שקבועות בחוק הן קוגנטיות, כלומר מחייבות, גם אם העובד ויתר עליהן (במודע או לא במודע). לדוגמא, גם אם עובד מסכים לעבוד בשכר נמוך משכר מינימום, בביתדין לעבןדה יקבבע שהוא זכאי לשכר מינימום, כי לויתור שלו אין כל תוקף.

כך גם, אין שום משמעות לויתור על דמי הבראה, ימי חופשה, הפרשה לפנסיה וכיו״ב. יש חריגים פיצויי פיטורין או ויתור על דמי נסיעה בנסיבות מסוימות (למשל כשעובד מגיע לעבודה ללא נסיעות).

2. גם כבר שמחתימים על כתב ויתור, אם לא מצרפים לו רשימה של הזכויות הקיימות ומשולמות, בד״כ לא יהיה לו תוקף בבית הדין.

3. יחד עם זאת, עצם הדרישה לחתימה מייצרת חשד. הייתי מציע לך לאסוף אתתלושי השכר שלך, לקרוא קצת בגוגל על זכויות סוציאליות (אילו יש, כמה משלמים עליהן ואיך) ולבדוק ששילמו לך הכל עד היום.

כל הכבוד.